Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!! Εγω ειμαι μανούλα Αυγούστου στο 4ο παιδάκι μου αλλά έχω τέλος του μήνα ΠΗΤ οπότε δε ξέρω μπορεί να πιάσω κ λίγο από Σεπτέμβριο!! Εύχομαι σε όλες σας καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Sadri09 είπε:

Καλησπερα κοριτσια... Συμφωνα με αρχη τελευταιας περιοδου ειμ 8ε4η εχω συνεχως πονακια χαμηλα οχι ανυποφορους πονους απλα πονακια τσιμηματα κ τετοια.... Εσεις εχετε κατι τετοιο??? Αυριο εχω ραντεβου το πρωι να ακουσουμε παλι καρδουλα κ να μ γραψει εξετασεις... Κλασσικα με τρελο αγχος... 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ διανύω την δέκατη εβδομάδα και έχω λίγα πονάκια ειδικά όταν κουραστω. Από την Δευτέρα έχω και καφέ υγρά αλλά σήμερα που είχα υπέρηχο όλα ήταν καλά και το μωράκι μεγαλώνει όπως πρέπει. Ας μην αγχωνομαστε γιατί η πίεση χτυπάει κόκκινο. 15 είχα σήμερα..

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2021 at 4:51 ΜΜ, MarakiKakkin είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ διανύω την δέκατη εβδομάδα και έχω λίγα πονάκια ειδικά όταν κουραστω. Από την Δευτέρα έχω και καφέ υγρά αλλά σήμερα που είχα υπέρηχο όλα ήταν καλά και το μωράκι μεγαλώνει όπως πρέπει. Ας μην αγχωνομαστε γιατί η πίεση χτυπάει κόκκινο. 15 είχα σήμερα..

Το ειδα κ γω παλι χθες κομπλε ειν το γλυκουλι μου... 173 παλμους το λεπτο σοκ επαθα.. Προσπαθω να μην αγχωνομαι αλλα ειμ κ μονη μου σπιτι ο συντροφος μου ερχεται πλεον δυο σουκου το μηνα κ ολα τα ζω στ επαρκο μονη μ... Φουλ αγχος... Κ οι ορμονες μ εχουν βαρεσει ΚΟΚΚΙΝΟ.. Δν υπολογιζα σε αυτες καθολου πριν μεινω εγκυος ειναι κ το πρωτο ασε :unsure:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sadri09 said:

Το ειδα κ γω παλι χθες κομπλε ειν το γλυκουλι μου... 173 παλμους το λεπτο σοκ επαθα.. Προσπαθω να μην αγχωνομαι αλλα ειμ κ μονη μου σπιτι ο συντροφος μου ερχεται πλεον δυο σουκου το μηνα κ ολα τα ζω στ επαρκο μονη μ... Φουλ αγχος... Κ οι ορμονες μ εχουν βαρεσει ΚΟΚΚΙΝΟ.. Δν υπολογιζα σε αυτες καθολου πριν μεινω εγκυος ειναι κ το πρωτο ασε :unsure:

Γεια σας και εγώ μάλλον στις Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου θα είμαι τώρα είμαι 7 εβδομάδων μάλλον χαχαχα ούτε που θυμάμαι... Έχω ένα μωράκι 9 μηνών... Θα σε συμβούλευα να χαλαρώσεις όσο μπορείς... Μετά δεν θα μπορείς χαχα

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι 7 εβδομαδων, πρωτη μου εγκυμοσυνη! Εχω αγχωθει παρα πολυ! Εχω πολλους εμετους και ανησυχω για το μωρο πιο πολυ. Στις εξετασεις μου ολα ειναι καλα βεβαια εκτος απο του θυροειδη που ανεβηκε και μπηκα σε χαπι! Ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Areti1987 said:

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι 7 εβδομαδων, πρωτη μου εγκυμοσυνη! Εχω αγχωθει παρα πολυ! Εχω πολλους εμετους και ανησυχω για το μωρο πιο πολυ. Στις εξετασεις μου ολα ειναι καλα βεβαια εκτος απο του θυροειδη που ανεβηκε και μπηκα σε χαπι! Ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα!

Με το καλό, να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη στην συνέχεια!! Οι εμετοί όσο παράδοξο κ αν σου ακούγεται τώρα είναι πάρα πολύ καλό σημάδι για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου... Επειδή στην πρωτη μου εγκυμοσύνη μέχρι να μπω στον τέταρτο έκανα κάθε μερα από δέκα εμετούς θα σου πω πως πρώτα από όλα κάνε κουράγιο!! Προσπάθησε να δεις τι σε κάνει να κάνεις εμετό κ απέφυγε το... Θυμάμαι πως ακόμα και όταν έκανα ντουζ μου ερχόταν εμετός από την μυρωδιά τον σαμπουάν μου... 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια 

Εγω χαθηκα γιατι ειμαι τρομερα χαλια

Δεν μπορω να φαω τπτ.τρωω ελαχιστα μεσα στην ημερα κ αυτο με το ζορι για να μην πεσω κατω.εχθες εφαγα ενα κρουασαν ζαμπον τυρι στη δουλεια με τονζορι κ το μεσημερι ενα μπουτι κοτοπουλο κ το απογευμα εκανα εμετους.προχθες μου επεσε η πιεση.σωριαστηκα.ευτυχως ημουν σπιτι.πρεπει να ειχα κ υπογλυκαιμια.δεν ειχα πιεσομετρο αλλα στο smart watch οι παλμοι εδειχναν 58-60.ειμαι ενα ρακος.εχω ταλαιπωρηθει πολυ με αυτην την εγκυμοσυνη.δεν μπορω να παρω τα ποδια μου κ το στομαχι ενα μονιμο πλυντηριο.εχω χασει 4 κιλα κ συνεχιζω..εχω κλεισει μηνα ετσι...αν το ζησω κ αλλον ενα μηνα την εκατσα.δεν μπορω ουτε στη σκεψη...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Με το καλό, να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη στην συνέχεια!! Οι εμετοί όσο παράδοξο κ αν σου ακούγεται τώρα είναι πάρα πολύ καλό σημάδι για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου... Επειδή στην πρωτη μου εγκυμοσύνη μέχρι να μπω στον τέταρτο έκανα κάθε μερα από δέκα εμετούς θα σου πω πως πρώτα από όλα κάνε κουράγιο!! Προσπάθησε να δεις τι σε κάνει να κάνεις εμετό κ απέφυγε το... Θυμάμαι πως ακόμα και όταν έκανα ντουζ μου ερχόταν εμετός από την μυρωδιά τον σαμπουάν μου... 

Σε ευχαριστω πολυ, ελπιζω να τελειωσει συντομα! Ολα μου φερνουν εμετο, ακομα και οι φρυγανιες ή μια γουλια νερο. Υπομονη κανω οσο μπορω απλα ειμαι σαν ζομπι!

Just now, Stalicha είπε:

Καλημερα κοριτσια 

Εγω χαθηκα γιατι ειμαι τρομερα χαλια

Δεν μπορω να φαω τπτ.τρωω ελαχιστα μεσα στην ημερα κ αυτο με το ζορι για να μην πεσω κατω.εχθες εφαγα ενα κρουασαν ζαμπον τυρι στη δουλεια με τονζορι κ το μεσημερι ενα μπουτι κοτοπουλο κ το απογευμα εκανα εμετους.προχθες μου επεσε η πιεση.σωριαστηκα.ευτυχως ημουν σπιτι.πρεπει να ειχα κ υπογλυκαιμια.δεν ειχα πιεσομετρο αλλα στο smart watch οι παλμοι εδειχναν 58-60.ειμαι ενα ρακος.εχω ταλαιπωρηθει πολυ με αυτην την εγκυμοσυνη.δεν μπορω να παρω τα ποδια μου κ το στομαχι ενα μονιμο πλυντηριο.εχω χασει 4 κιλα κ συνεχιζω..εχω κλεισει μηνα ετσι...αν το ζησω κ αλλον ενα μηνα την εκατσα.δεν μπορω ουτε στη σκεψη...

Ετσι ειμαι κ εγω, σκεφτομαι να τρωω καμια σουπα που βγαινει στην τελικη πιο ευκολα. Εγω 1 κιλο εχω χασει μεχρι στιγμης. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Areti1987 said:

Σε ευχαριστω πολυ, ελπιζω να τελειωσει συντομα! Ολα μου φερνουν εμετο, ακομα και οι φρυγανιες ή μια γουλια νερο. Υπομονη κανω οσο μπορω απλα ειμαι σαν ζομπι!

Ετσι ειμαι κ εγω, σκεφτομαι να τρωω καμια σουπα που βγαινει στην τελικη πιο ευκολα. Εγω 1 κιλο εχω χασει μεχρι στιγμης. 

Σαν εμένα στην πρώτη... Δοκίμασε να πάρεις αντιεμετικο , αφού πρώτα ρωτήσεις τον γιατρό σου. Να τρως μακαρόνια κ να πίνεις νερό έστω ένα ποτήρι σιγά σιγά γουλια γουλια... Τα μακαρόνια ήταν τα μόνα που έτρωγα με το ζόρι βέβαια αλλά δύο τρεις πιρουνιες... Είχα βγάλει μέχρι κ χολή... Αν μπορείς να φας σουπα μια χαρά θα είναι... Θα περνάει κ υγρά. Είχα χάσει 4 κ να σου πω στο δεύτερο τρίμηνο όταν δεν είχα εμετούς χαιρομουν γτ ήμουν αδύνατη ακόμα. Ένω σε αυτήν έχω ναυτία, αλλά μόλις τρώω κάτι φεύγει... Με κόβω να παχαινω


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παιρνω ενα με τζιντζερ pregnaderm αλλα δεν κανει πολλα.ισα ισα αηδιαζω με το τιντζερ αφανταστα...μακαρονια κ ρυζι οπως λες κ μονο αυτα κ αυτα βεβαια τα βγαζω.καμια σουπα ισως φαω.εκεινη τη στιγμη με ηρεμει που την τρωω αλλα μετα με αναγουλιαζει γιατι εχει νερο.εγω εχω φτασει σε απογνωση...πραγματικα...

Just now, ΕιρήνηΣ είπε:

Κορίτσια κι εγώ που βασανιζομουν με αναγούλες έχει καμια εβδομάδα που είμαι μια χαρά. Μπήκα τώρα στην 11η εβδομάδα. Οπότε υπομονή και θα περάσουνε.

Και εγω αυριο μπαινω 11η αλλα πιστευω θα κρατησει μεχρι τη 14η...οπως στην πρωτη εγκυμοσυνη...Νιωθω πως δεν εχω αλλα κουραγια πια...ειμαι πανω σε ενα κρεβατι κ αναγουλιαζομαι συνεχεια.κανω υπερανθρωπες προσπαθειες για να παω δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Areti1987 said:

Μακαρονια εφαγα αλλα δεν, με πειραζουν ολα. Ο γιατρος μου ειπε να ειμαι ξαπλωμενη κ να κανω υπομονη. Αλλα εξαντλουμαι πολυ, ποσο υπομονη να εχω πια?

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μετράται τις μέρες σαν φαντάρος για να φτάσω στο δεύτερο τρίμηνο. Οι ορμόνες κάνουν αυτή την δουλειά... Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι κ να μην μαγειρεύεις εσύ αν σε ενοχλούν οι μυρωδιές... Σαμπουάν κάνε με ουδέτερο κ γενικά απέφυγε ότι σε αναγουλιαζει. Από φαγητό τα πατατάκια με ανακουφιζαν για λίγο κ το παγωτό έτσι θυμάμαι. Το παγωτό για κάποιο λόγο με ανακούφιζε επειδή ήταν παγωμένο κ κάτι έπρεπε να φάω. Δεν βγαίνει αλλιώς. Κ ψητό κοτόπουλο βοηθάει..σας δίνω ιδέες... Κ να ξέρεις πως θα περάσει!! Σε παιδεύει τώρα αλλά μετά θα έχεις εύκολη γέννα.. έτσι έκανε κ η δικιά μ μικρή... Έλεγα αν είναι έτσι δεν μένω έγκυος ξανά με τίποτα κ παρακαλαγα κλαίγοντας θυμάμαι πάνω από την λεκάνη να αντέξω... Μιλάμε για κωμικοτραγικές καταστάσεις.... 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μετράται τις μέρες σαν φαντάρος για να φτάσω στο δεύτερο τρίμηνο. Οι ορμόνες κάνουν αυτή την δουλειά... Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι κ να μην μαγειρεύεις εσύ αν σε ενοχλούν οι μυρωδιές... Σαμπουάν κάνε με ουδέτερο κ γενικά απέφυγε ότι σε αναγουλιαζει. Από φαγητό τα πατατάκια με ανακουφιζαν για λίγο κ το παγωτό έτσι θυμάμαι. Το παγωτό για κάποιο λόγο με ανακούφιζε επειδή ήταν παγωμένο κ κάτι έπρεπε να φάω. Δεν βγαίνει αλλιώς. Κ ψητό κοτόπουλο βοηθάει..σας δίνω ιδέες... Κ να ξέρεις πως θα περάσει!! Σε παιδεύει τώρα αλλά μετά θα έχεις εύκολη γέννα.. έτσι έκανε κ η δικιά μ μικρή... Έλεγα αν είναι έτσι δεν μένω έγκυος ξανά με τίποτα κ παρακαλαγα κλαίγοντας θυμάμαι πάνω από την λεκάνη να αντέξω... Μιλάμε για κωμικοτραγικές καταστάσεις.... 

Και εγω κλαιω πανω απο την λεκανη και λεω συνεχεια οτι δεν αντεχω. Λογικα θα περασει στο δευτερο τριμηνο! Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Να εισαι καλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Areti1987 said:

Και εγω κλαιω πανω απο την λεκανη και λεω συνεχεια οτι δεν αντεχω. Λογικα θα περασει στο δευτερο τριμηνο! Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Να εισαι καλα!

Θα καλυτερεύουν τα πράγματα μερα με την μέρα!! Τίποτα βρε μην με ευχαριστείς, να Σάι καλά!!


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...