Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα μου είχε συστήσει 400mg ο ενδοκρινολογος, έπαιρνα 2 χάπια των 200 της εταιρείας smile που ήταν σχετικά οικονομικες. Επιπλέον έπαιρνα πολυβιταμινες pregnacare (είναι οικονομικές και τα συστατικά παρόμοια με τις γνωστές πανακριβες) και ενα χαπι τύπου glucophage (δεν είχα ζάχαρο αλλά μου ειπε ο ενδοκρινολογος ότι βοηθάει επίσης στην ποιότητα των ωαριων). Γενικα για ότι πάρεις ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Evan 2410 είπε:

Δεν θα πληρώσω γιατί θα την κανω στο νοσοκομείο. Κ στο πρώτο μου παιδί εκει την έκανα κ όλα ηταν μια χαρά. Εγω είμαι Λάρισα κ ιδιωτικά ζητάνε 150 στην καλύτερη με παζάρια κ χωρίς απόδειξη να σου κοψουν 20€  το πολυ. 

Ααα εισαι και συμπατριώτησα και γω από Λάρισα είμαι άσχετα που μένω 3 χρόνια Αθήνα !! Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα την Παρασκευή και να μην χρειαστεί κάτι άλλο !! Δεν λέω ότι δεν είναι μια χαρά στα δημόσια και γω τώρα σε δημόσιο θα την κάνω την β'επιπεδου εκεί έκανα και αυχενική απλά εγώ αν μου λέγανε πως έχω ένα θέμα θα ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη αλλά ειλικρινά να μην χρειαστει !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου ζητώ συγνώμη σε όλες για την αγένεια μου. Όλες σας με το καλο να δεχτείτε τα μωράκια σας. Βυθίστηκα στο δικο μου πρόβλημα κ ξέχασα τους τρόπους μου. 

πρίν από 4 λεπτά , Brigitt είπε:

Ααα εισαι και συμπατριώτησα και γω από Λάρισα είμαι άσχετα που μένω 3 χρόνια Αθήνα !! Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα την Παρασκευή και να μην χρειαστεί κάτι άλλο !! Δεν λέω ότι δεν είναι μια χαρά στα δημόσια και γω τώρα σε δημόσιο θα την κάνω την β'επιπεδου εκεί έκανα και αυχενική απλά εγώ αν μου λέγανε πως έχω ένα θέμα θα ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη αλλά ειλικρινά να μην χρειαστει !!!

Το εύχομαι κ εγω αλλιώς αμνιοπαρακεντηση να ηρεμήσω. Θεωρητικα ειναι πολυ καλή η έμβρυολόγος του πανεπιστημιακου εδω. Μόνη της μου πρότεινε να ξανά παω μπορούσε απλά να βγάλει πόρισμα με όσα είδε κ να με στειλει. Αν πάλι δεν δει θα δοκιμασω κ εξω που εχουν καλύτερη  ανάλυση. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Evan 2410 είπε:

Καλημέρα, δύσκολο να μην το σκέφτομαι στο χειρότερο σεναρίο εχει παει το μυαλό μου. Ουτε μπορώ να ξεχάστω. Κ δεν μπορώ να το μοιραστώ κ με κάποια φίλη ακομη κ νιωθω να πνιγομαι. 

Καλημέρα. Απο το στόμα σου κ στου Θεού το αυτί. Προσπαθώ να το βλέπω πιο ήρεμα αλλά δεν μπορώ δυστυχώς. Οταν μένω μονη το σκεφτόμαι συνέχεια. Ουτε με δουλειές μπορώ να ξεχάστω λιγο 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ έτσι θα ένιωθα είμαι σίγουρη εδώ αγχώνομαι για πολύ απλά πράγματα!!! Πραγματικά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!Από ότι είδα έχεις την Παρασκευή επανεξέταση αν σου πει τα ίδια πάρε και μια δεύτερη γνώμη αν δεν θες να κάνεις αμνιοπαρακετηση...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penny28 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ έτσι θα ένιωθα είμαι σίγουρη εδώ αγχώνομαι για πολύ απλά πράγματα!!! Πραγματικά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!Από ότι είδα έχεις την Παρασκευή επανεξέταση αν σου πει τα ίδια πάρε και μια δεύτερη γνώμη αν δεν θες να κάνεις αμνιοπαρακετηση...

Την είχα πάρει πολυ χαλαρά αυτή την εγκυμοσύνη ήμουν πολύ ηρεμη στην πρώτη ήμουν στην τσίτα. Αν μου πει τα ίδια εφόσον δει θα ζητήσω άμεσα αμνιοπαρακεντηση αν δεν δει πάλι θα κανονίσω να παω σε αλλο εμβρυολογο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ,εύχομαι να είστε όλες καλά!!!Αύριο 19 βδομάδων και σήμερα νομίζω ακούω το μωρό ξεκάθαρα σαν φτερουγισμα,πεταρισμα, ,χαμηλά στην κοιλιά ,τώρα το μεσημέρι με έχει ταράξει το κάνει συνέχεια!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 52 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ,εύχομαι να είστε όλες καλά!!!Αύριο 19 βδομάδων και σήμερα νομίζω ακούω το μωρό ξεκάθαρα σαν φτερουγισμα,πεταρισμα, ,χαμηλά στην κοιλιά ,τώρα το μεσημέρι με έχει ταράξει το κάνει συνέχεια!!!

Εγω αυριο κλεινω την 20η εβδομαδα.Εδω και δυο εβδομαδες κατι καταλαβαινω και ιδως πριν πεσω για υπνο ειναι αρκετα πιο εντονο αλλα σιγουρη οτι ειναι το μωρο δε μπορει να ειμαι. Ειναι σαν να περναει κατι σαν το εντερο...καπως ετσι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ,εύχομαι να είστε όλες καλά!!!Αύριο 19 βδομάδων και σήμερα νομίζω ακούω το μωρό ξεκάθαρα σαν φτερουγισμα,πεταρισμα, ,χαμηλά στην κοιλιά ,τώρα το μεσημέρι με έχει ταράξει το κάνει συνέχεια!!!

Τι ωραίο συναίσθημα!!!Και εγώ καταλαβαίνω κάθε εβδομάδα και περισσότερο!!!Χαζομαμα εγώ χαζεύω την κοιλιά μου καθε φορά που κλωτσάει!!!

πρίν από 14 λεπτά , vasia!!! είπε:

Εγω αυριο κλεινω την 20η εβδομαδα.Εδω και δυο εβδομαδες κατι καταλαβαινω και ιδως πριν πεσω για υπνο ειναι αρκετα πιο εντονο αλλα σιγουρη οτι ειναι το μωρο δε μπορει να ειμαι. Ειναι σαν να περναει κατι σαν το εντερο...καπως ετσι

Πιστεύω πως είναι το μωρό κάπως έτσι ξεκινάει και ειδικά το βράδυ όταν ξαπλώνεις θα το καταλαβαίνεις περισσότερο!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2021 at 10:50 ΜΜ, Brigitt είπε:

Μπορείς να πάρεις ομοιοπαθητικα τότε !! Γιατί και μένα δεν μαρεσει να παίρνω φάρμακα και κάνω ομοιοπαθητική

Κοριτσι κι εγω ομοιοπαθητικη. Σιδηρο παιρνεις κανονικα; Γιατι δυσχεραίνει το εργο του ομοιου φαρμάκου. Εγω παίρνω αλλά φυτικό (solgar).

On 7/6/2021 at 4:21 ΜΜ, Evan 2410 είπε:

Την είχα πάρει πολυ χαλαρά αυτή την εγκυμοσύνη ήμουν πολύ ηρεμη στην πρώτη ήμουν στην τσίτα. Αν μου πει τα ίδια εφόσον δει θα ζητήσω άμεσα αμνιοπαρακεντηση αν δεν δει πάλι θα κανονίσω να παω σε αλλο εμβρυολογο

Εύχομαι να πανε ολα καλα.. Στο 3ο μου μωρο, στην β επιπέδου κι εμενα μου ειχαν βρει 3 ευρήματα (οχι ενα οπως εσενα) και τελικα ολα ειναι καλα.. Τσαμπα τοσο αγχος και κλάμα... Και τώρα που πλησιαζει ο καιρος να την κανω τρεμω.

Στην ομαδα που ήμουν (εννοώ εδω στο φορουμ στην 3η μου κυηση) υπηρχε και μια κοπελα που είχε δίδυμα και στο ενα της ειχαν διαγνώσει ραιβοπποποδια. Γέννησε και του έκανε επέμβαση λιγο μετα και όλα καλά..

Εύχομαι τα καλύτερα!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Κοριτσι κι εγω ομοιοπαθητικη. Σιδηρο παιρνεις κανονικα; Γιατι δυσχεραίνει το εργο του ομοιου φαρμάκου. Εγω παίρνω αλλά φυτικό (solgar).

Εύχομαι να πανε ολα καλα.. Στο 3ο μου μωρο, στην β επιπέδου κι εμενα μου ειχαν βρει 3 ευρήματα (οχι ενα οπως εσενα) και τελικα ολα ειναι καλα.. Τσαμπα τοσο αγχος και κλάμα... Και τώρα που πλησιαζει ο καιρος να την κανω τρεμω.

Στην ομαδα που ήμουν (εννοώ εδω στο φορουμ στην 3η μου κυηση) υπηρχε και μια κοπελα που είχε δίδυμα και στο ενα της ειχαν διαγνώσει ραιβοπποποδια. Γέννησε και του έκανε επέμβαση λιγο μετα και όλα καλά..

Εύχομαι τα καλύτερα!!

Παίρνω σίδηρο κανονικά βέβαια σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν χρειάστηκε να κάνω ομοιοπαθητική αλλά και στην προηγούμενη που έκανα και στη διάρκεια των τελευταίων μηνών και για να με βοηθήσουν στην γέννα επαιρνα πάλι σίδηρο το ήξερε η ομοιοπαθητικός δεν μου είχε πει κάτι για αυτό στη συγκεκριμένη αγωγή μόνο την μέντα μου απαγόρευε τίποτα άλλο 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Παίρνω σίδηρο κανονικά βέβαια σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν χρειάστηκε να κάνω ομοιοπαθητική αλλά και στην προηγούμενη που έκανα και στη διάρκεια των τελευταίων μηνών και για να με βοηθήσουν στην γέννα επαιρνα πάλι σίδηρο το ήξερε η ομοιοπαθητικός δεν μου είχε πει κάτι για αυτό στη συγκεκριμένη αγωγή μόνο την μέντα μου απαγόρευε τίποτα άλλο 

Εμενα μέντα και καφέ.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

 

Εύχομαι να πανε ολα καλα.. Στο 3ο μου μωρο, στην β επιπέδου κι εμενα μου ειχαν βρει 3 ευρήματα (οχι ενα οπως εσενα) και τελικα ολα ειναι καλα.. Τσαμπα τοσο αγχος και κλάμα... Και τώρα που πλησιαζει ο καιρος να την κανω τρεμω.

Στην ομαδα που ήμουν (εννοώ εδω στο φορουμ στην 3η μου κυηση) υπηρχε και μια κοπελα που είχε δίδυμα και στο ενα της ειχαν διαγνώσει ραιβοπποποδια. Γέννησε και του έκανε επέμβαση λιγο μετα και όλα καλά..

Εύχομαι τα καλύτερα!!

Σε ευχαριστώ πολύ με το καλό το μωράκι σου. Ανυπομονώ να παω ξανά για την επανεξέταση κ ελπίζω να δούμε ξεκάθαρα αυτή τη φορά. Με τέτοιο άγχος κ στεναχώρια που έχω αποκλείω να επιδιώξω άλλη εγκυμοσύνη στο μέλλον 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε ...έκανα την β επιπέδου δόξα το θεό όλα καλά...ήταν από τους πιο ωραίους υπερήχους που έχω κάνει....άλλη μια κοπέλα νομίζω θα έκανε μαζί με μένα...όλα καλα.??

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε ...έκανα την β επιπέδου δόξα το θεό όλα καλά...ήταν από τους πιο ωραίους υπερήχους που έχω κάνει....άλλη μια κοπέλα νομίζω θα έκανε μαζί με μένα...όλα καλα.??

Τέλεια !!! Είναι πραγματικά η καλύτερη εξέταση που κανείς γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη. Μετά όσο μεγαλώνει δεν καταλαβαίνεις και πολλά στον υπέρηχο δεν φαίνεται καλά μόνο ο γιατρός καταλαβαίνει ... Όποτε όλες να την ευχαριστηθειται ! Σε λίγο καιρό θα τα δούμε λάιβ ... Σου επιβεβαιωσε το φύλλο ήταν ίδιο με αυτό που σου έλεγε στην αρχή ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Πώς είστε?

Εγω χθες ειχα το καθιερωμενο ραντεβού με το γιατρο μου. Μου εκανε ολες τις μετρησεις (χθες συμπληρωσα την 20η εβδομαδα) μου ειπε οτι ολα ειναι τελεια και το εκτιμωμενο βαρος 336 γραμμαρια ! επιβεβαιωσαμε και το φύλο ότι είναι κοριτσακι ! Μου ειπε να κανονισω σε 2 εβδομαδες την β επιπεδου και οτι ολα ειναι μια χαρα και δεν ανησυχει καθολου συφωνα με την αυχενικη μου και τις μετρησεις μου   αλλα αν θελω να ειμαι και 100% να κανω μαζι με τη β επιπεδου και αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας (είμαι 39)Από κεινη τη στιγμη εχω φρικαρει γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω καμια ενδειξη για καποιο συνδρομο και ναι θα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρη αλλα φοβαμαι το ρισκο της αποβολης.Βασικα τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να ειμαι η ατυχη που εξαιτιας της εξετασης θα χασω ενα υγιες μωρο.Δε ξερω αν αυτο αντεχεται αν σου συμβει.Πόσο μαλλον οταν δεν μου ηρθε και καθολου ευκολα..Απο την αλλη αν ειμαι παλι η ατυχη που παρα τις τελειες μεχρι στιγμης εξετασεις υπαρχει κατι και λογω του φοβου μου δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση... πως το διαχειριζεται κανεις? πραγματικα δε κοιμηθηκα σχεδον ολο το βραδυ και οτι ονειρο ειδα ηταν εφιαλτικο...Υπαρχει αλλη κοπελα που ειναι στο ιδιο διλλημα ή εχει εμπειρια απο αμνιοπαρακεντηση?

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2021 at 11:19 ΜΜ, Evan 2410 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Ονομάζομαι Εύα κ ειμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας με Πητ 13/10. Την Παρασκευή έκανα την β επιπεδου κ είμαι στα πατώματα. Μου είπαν ότι μάλλον το ένα ποδαράκι του μωρού εχει ραιβοποδια. Την Παρασκευή θα παω για επανάληψη γιατί δεν συνεργαζόταν ο μπέμπης κ δεν μπορούσε να δει καλα η έμβρυολόγος. Δεν μπορώ να το διαχειριστώ ακόμη. Οπότε το σκεφτόμαι πλανταζω. 

Γεια σου, συγγνώμη που μπαίνω στο θέμα σας! Διάβασα αυτό που έγραψες και ήθελα να σε καθησύχασω! Το μωρό του αδερφού μου γεννήθηκε έτσι, αν και της είπανε της νύφης μου να κάνει αμνιοπαρακέντηση αλλά δε δέχθηκε γιατί ερχόταν από εξωσωματική και δεν ήθελε να το διακινδυνεύσει και το γέννησε με αυτό το «πρόβλημα». Για 3 μηνες το μωράκι μας ήταν σε γύψους ήταν με ειδικά παπούτσια και έκανε και μια μικροεπέμβαση! Τώρα 2 χρόνων τρέχει σαν τρελό και δε το προλαβαίνουμε! Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα βέβαια ταλαιπωρείται το μωράκι αλλά καλύτερα να γίνει όλο αυτό αμέσως μολις γεννηθεί παρά να το αφήσετε για πιο μετά γιατί το μωράκι όταν ειναι μερικών μηνών δεν καταλαβαίνει τίποτα!   
 

Εχεις δίκιο ότι συνδέεται με χρωματόσωματικη ανωμαλία αλλά η νύφη μου είπε δε τη πειράζει και ήθελε να το γεννήσει με ότι έχει γιατί δυσκολεύτηκε πολύ να κάνει ένα μωράκι και δεν ήθελε να κάνει αμνιοπαρακέντηση! Έκαναν την εξέταση μετά αφού γεννήθηκε το μωρό και τελικά δεν είχε να κάνει με κάποια ανωμαλία αλλά  το κληρονόμησε από τον αδερφό μου! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...