Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 minutes ago, Fay_ said:

      Είμαι και μόνη μου δεν έχει γυρίσει ο άντρας μου από τη δουλειά. Έχω δυο εμβρυακια. Λέτε να έχουν πάθει τίποτα και τα δυο; Αχ τι ρωτάω τώρα κι εγω.. που να ξέρετε..τώρα δεν έχω ξανά δει εδώ και ένα τέταρτο κάτι 

      Μην ανησυχείς … κάποιο αγγείο ίσως ;;; Καλύτερα να ξεπλωσεις να μην κανείς κάτι … να είσαι ήρεμη και ξεκούραστη … 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Brigitt είπε:

Ναι είναι πολύ λογικο να φοβάσαι !! Σημασία έχει να νιώθεις εσύ καλά όχι να κάνεις γυμναστική και να έχεις άγχος μην συμβεί κάτι στο έμβρυο εννοείται και λίγο περπάτημα είναι πολύ καλό !! Και μετά τη γέννα δωστα όλα !!!! Χαχα ... Η αλήθεια είναι όταν έμαθα πως είμαι έγκυος έβαζα κάτι ασκήσεις που έδειχναν για εγκύους στο YouTube και μου φαινόταν λίγο αστείες ένιωθα πως δεν έκανα τίποτα οπότε οποία θέλει να κάνει ακόμα και τώρα να αρχίσει είναι πολυυυ απλές τελείως ακίνδυνες (εκτός αν υπάρχει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη) εγώ κάνω λιγάκι πιο έντονη άσκηση επειδή γυμναζομουν και πριν και δεν έχω νιώσει καθόλου πόνο η δυσφορία μέχρι στιγμής !! Α επίσης μόλις πάμε διακοπές θα ξεκινήσω κολύμπι κάθε μέρα συγκεκριμένη ώρα πήγανε κολυμβητήριο στο πρώτο μου μωρο καλά το ποσό με βοήθησε σε μέση και τα σχετικά δεν λέγεται !!! Αυτή πιστεύω είναι η καλύτερη γυμναστικη να κάνετε !! Καλά όταν γεννήσω αν είναι ανοιχτά τα γυμναστήρια έχω πει στον άντρα μου από τώρα να προετοιμάστει δύο μήνες μετά την γέννα ξεκινάω και κρατάει τα παιδιά χαχα !!! 

Κ γω αυτό περιμένω να πηγαίνω για κολύμπι Γτ είναι η καλύτερη γυμναστική για τη μέση ειδικά κ μου είπε προχθές κ ο γιατρος να κολυμπάω άφοβα. Εγώ τρελαίνομαι για κολύμπι κ θάλασσα απλά ακόμη ο καιρός εδώ Θεσσαλονίκη δν είναι κ πολύ ζεστός για να μπεις στη θαλασσα. Κ το άλλο ΣΚ που θα πάμε Χαλκιδική Γτ αυτό δν τα καταφέραμε λέει ότι θα έχει βροχές . Άντε να δω ποτέ θα κάνω μπάνιο :P Καλά όντως οι ασκήσεις για εγκύους είναι πολύ εύκολες ειδικά για εμάς που έχουμε μάθει να κάνουμε πιο έντονη άσκηση. Πάντως εγώ θα μείνω μόνο στο κολύμπι κ το περπάτημα στην εγκυμοσυνη. Κ γω έτσι είπα στον άντρα μου ότι ένα δυωρακι θα προσέχει το μωρό για να κάνω γυμναστική. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Ntepaki22 είπε:

Γεια σας κορίτσια, πήγα χτες για β επιπέδου στην Βιοϊατρική Αμπελοκήπων, έδωσα 36 ευρώ όλα και όλα κ ο γιατρός εκεί έχει κ πιστοποίηση fmf. Όλες τις προηγούμενες εξετάσεις τις είχαμε χρυσοπληρωσει. Μια φίλη μου που γέννησε πρόσφατα μου το σύστησε κ μπορώ να πω έμεινα ικανοποιημένη. Όλα είναι μια χαρά δόξα τω θεώ... Περιμένουμε το μικρό μας κοριτσάκι!! Εύχομαι καλή συνέχεια και ότι καλύτερο και σε εσάς!!

 

Με το καλό το κοριτσακι σας ,καλή τελειομηνη εγκυμοσυνη να έχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Ειναι καποιο κοριτσι που έχει πονοκεφάλους;;; Απελπισια βρε κοριτσι..3η μερα σημερα. Παλι στο ντεπον θα καταφυγω γιατι δεν περνάει αλλιώς και οσο το αφήνω, χειροτερεύει.

Γενικα δεν εχω πονοκεφάλους. Αλλα θυμαμαι και στις αλλες εγκυμοσύνες μου, είχα κάτι παρόμοιο αλλα δε θυμαμαι σε ποια βδομαδα.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Καλησπερα!!

Ειναι καποιο κοριτσι που έχει πονοκεφάλους;;; Απελπισια βρε κοριτσι..3η μερα σημερα. Παλι στο ντεπον θα καταφυγω γιατι δεν περνάει αλλιώς και οσο το αφήνω, χειροτερεύει.

Γενικα δεν εχω πονοκεφάλους. Αλλα θυμαμαι και στις αλλες εγκυμοσύνες μου, είχα κάτι παρόμοιο αλλα δε θυμαμαι σε ποια βδομαδα.

Καλησπέρα ... είχα πονοκεφάλους τις προηγούμενες εβδομάδες τώρα στη 18-19 εβδομάδα είμαι καλύτερα . Μην ανησυχείς , πάρε ντεπονακι να ανακουφιστείς. Περαστικά σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Καλησπερα!!

Ειναι καποιο κοριτσι που έχει πονοκεφάλους;;; Απελπισια βρε κοριτσι..3η μερα σημερα. Παλι στο ντεπον θα καταφυγω γιατι δεν περνάει αλλιώς και οσο το αφήνω, χειροτερεύει.

Γενικα δεν εχω πονοκεφάλους. Αλλα θυμαμαι και στις αλλες εγκυμοσύνες μου, είχα κάτι παρόμοιο αλλα δε θυμαμαι σε ποια βδομαδα.

Εγώ κορίτσι μου έχω συχνά πονοκεφάλους! Την προηγούμενη βδομάδα  15η ήμουν έτσι κ γω είχα συνεχόμενα 3 μέρες πονοκέφαλο! Τις δυο μέρες προσπάθησα να μη πάρω ντεπόν αλλά την 3η μέρα δν την πάλευα καθόλου κ πήρα! Νομίζω είναι λόγω κ των ορμονών μας οι πονοκέφαλοι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα κι εγω πονοκεφαλους ενα διαστημα εκει καπου το 4ο μηνα, υποθετω οτι και αυτοι μεσα στο προγραμμα ειναι. 

Εγω παλι νομιζα οτι ο 6ος ξεκινα στην αρχη της 21ης! Υπολογιζα οτι καθε μηνας εχει 4 βδομαδες, 4 εβδομαδες x 5 μηνες =20, αρα την 21η μπαινει ο 6ος. Αλλα μαλλον λαθος τα νομιζα τοσο καιρο... 

 

Και μολις ειδα στο ιντερνετ οτι στον 3ο,  6ο, 8ο και  9ο μηνα λογαριαζουν μια επιπλεον βδομαδα, 5 δηλαδη αντι για 4. Αρα γι αυτο δεν υπολογιζα σωστα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Η εγκυμοσύνη ξεκινάει από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Ουσιαστικά η εγκυμοσύνη αρχίζει να μετρά σχεδόν 2 βδομάδες πριν η γυναίκα μείνει έγκυος.Γι’ αυτό και το πρώτο πράγμα που ρωτά ο γυναικολόγος είναι πότε η γυναίκα είχε την τελευταία της περίοδο.Ο γυναικολόγος υπολογίζει με δεδομένο την πρώτη μέρα της περιόδου.

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Ευχαριστώ, δεν το είχα υπόψη μου αυτό καθόλου, μόνο την έναρξη γνώριζα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε ? Να σας ρωτήσω σας πρήζονται και εσάς τα πόδια ?? Είχαμε πάει σε σπίτι φίλων για φαγητό από το μεσημέρι και τα πόδια μου γάμπες και πατούσες είχανε γίνει τούμπανο δεν μπορούσα να λυγίσω τα δάχτυλα των ποδιών μου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν το είχα αλλά είμαι πρώτη φορά έγκυος καλοκαίρι!!! Λέτε να με πάει έτσι ??? Πηγα να φορέσω τα πέδιλα φεύγοντας και δεν με έκαναν !! Τώρα σπίτι έχω σηκώσει με μαξιλάρια στο κρεβάτι τα πόδια ψηλά και κάπως καλύτερα είναι ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσιααααα τι πόνος!!!!! Έφυγε ένα σφράγισμα από το δόντι μου και έχω τρελαθεί στον πόνο!!!! Μου είπε ο γιατρός να πάρω ντεπον ελπίζω να με πιάσει γιατί ποτέ δεν με έπιανε!!! Πάμε για σφράγισμα αύριο!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Brigitt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε ? Να σας ρωτήσω σας πρήζονται και εσάς τα πόδια ?? Είχαμε πάει σε σπίτι φίλων για φαγητό από το μεσημέρι και τα πόδια μου γάμπες και πατούσες είχανε γίνει τούμπανο δεν μπορούσα να λυγίσω τα δάχτυλα των ποδιών μου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν το είχα αλλά είμαι πρώτη φορά έγκυος καλοκαίρι!!! Λέτε να με πάει έτσι ??? Πηγα να φορέσω τα πέδιλα φεύγοντας και δεν με έκαναν !! Τώρα σπίτι έχω σηκώσει με μαξιλάρια στο κρεβάτι τα πόδια ψηλά και κάπως καλύτερα είναι ...

Περαστικό θα είναι... Προσπάθησε όσο μπορείς, όταν είσαι ξαπλωμένη τουλάχιστον, να βάζεις τα πόδια σε μαξιλάρια. Αλλά αν συνεχιστεί, λογικά θα σου πει ο γιατρός να μειώσεις το αλάτι γιατί γίνεται κατακράτηση... Επίσης, να πίνεις περισσότερο νεράκι! Εμένα δεν έχουν πρηστεί ευτυχώς ακόμη, αλλά εγώ έτσι κι αλλιώς ξεκουράζομαι πολύ, σήμερα μπήκα στην 20η εβδομάδα. 

πρίν από 18 λεπτά , Penny28 είπε:

Κορίτσιααααα τι πόνος!!!!! Έφυγε ένα σφράγισμα από το δόντι μου και έχω τρελαθεί στον πόνο!!!! Μου είπε ο γιατρός να πάρω ντεπον ελπίζω να με πιάσει γιατί ποτέ δεν με έπιανε!!! Πάμε για σφράγισμα αύριο!!! 

Ωχχχχχχ περαστικαααααααα εύχομαι να είσαι καλύτερα με το ντεπον. Καλή δύναμη για αύριο με το σφράγισμα..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , xrys1988 είπε:

Περαστικό θα είναι... Προσπάθησε όσο μπορείς, όταν είσαι ξαπλωμένη τουλάχιστον, να βάζεις τα πόδια σε μαξιλάρια. Αλλά αν συνεχιστεί, λογικά θα σου πει ο γιατρός να μειώσεις το αλάτι γιατί γίνεται κατακράτηση... Επίσης, να πίνεις περισσότερο νεράκι! Εμένα δεν έχουν πρηστεί ευτυχώς ακόμη, αλλά εγώ έτσι κι αλλιώς ξεκουράζομαι πολύ, σήμερα μπήκα στην 20η εβδομάδα. 

Ωχχχχχχ περαστικαααααααα εύχομαι να είσαι καλύτερα με το ντεπον. Καλή δύναμη για αύριο με το σφράγισμα..

Από αλάτι τρώω νορμάλ αλλά πίνω κάθε μέρα 3 λίτρα νερό !!! Πφφφ ελπίζω να μην μου συμβαίνει συχνά δεν θα το αντέξω 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brigitt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε ? Να σας ρωτήσω σας πρήζονται και εσάς τα πόδια ?? Είχαμε πάει σε σπίτι φίλων για φαγητό από το μεσημέρι και τα πόδια μου γάμπες και πατούσες είχανε γίνει τούμπανο δεν μπορούσα να λυγίσω τα δάχτυλα των ποδιών μου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν το είχα αλλά είμαι πρώτη φορά έγκυος καλοκαίρι!!! Λέτε να με πάει έτσι ??? Πηγα να φορέσω τα πέδιλα φεύγοντας και δεν με έκαναν !! Τώρα σπίτι έχω σηκώσει με μαξιλάρια στο κρεβάτι τα πόδια ψηλά και κάπως καλύτερα είναι ...

Καλησπέρα το είχα στην κόρη την πρώτη πολύ πρήξιμο από 38νουμερο παπούτσι να πήγα στο 40,5 είχα πάθει κατακράτηση και έπρεπε να προσέξω πολύ το αλάτι ,ενημέρωσε τον γιατρό σου

πρίν από 40 λεπτά , Penny28 είπε:

Κορίτσιααααα τι πόνος!!!!! Έφυγε ένα σφράγισμα από το δόντι μου και έχω τρελαθεί στον πόνο!!!! Μου είπε ο γιατρός να πάρω ντεπον ελπίζω να με πιάσει γιατί ποτέ δεν με έπιανε!!! Πάμε για σφράγισμα αύριο!!! 

Περαστικά ,δεν υπάρχει χειρότερο από τον πονόδοντο!!

On 5/6/2021 at 2:34 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Καλησπερα!!

Ειναι καποιο κοριτσι που έχει πονοκεφάλους;;; Απελπισια βρε κοριτσι..3η μερα σημερα. Παλι στο ντεπον θα καταφυγω γιατι δεν περνάει αλλιώς και οσο το αφήνω, χειροτερεύει.

Γενικα δεν εχω πονοκεφάλους. Αλλα θυμαμαι και στις αλλες εγκυμοσύνες μου, είχα κάτι παρόμοιο αλλα δε θυμαμαι σε ποια βδομαδα.

Πριν 2,3 βδομάδες είχα και εγώ πονοκεφάλους ,πήρα την μαία μου και με ρώτησε αν πίνω πολύ νερό γιατί πολλές φορές μπορεί να είναι από αφυδάτωση,αλλά και πάλι μου είπε είναι φυσιολογικό και να παίρνω ντεπον.Σε εμένα όντως ήταν από το νερό γιατί γενικά δεν πολύ πίνω

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω πραγματικά είχα χροοονιααα να καταλάβω τι σημαίνει πονοδοντος έλεγα πως τελείωσα με όλα αυτά!!!Είμαι επιφυλακτικη βέβαια να μην γίνει τίποτα με το μπεμπέ μας με όλη αυτή την διαδικασία...Εντωμεταξύ νιώθω ότι έχει είναι εντελώς πρησμένο αύριο θα μιλήσω και με τον οδοντίατρο ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο θέμα!!! Κορίτσια που έχετε πάρει ντεπον ποιο πήρατε?? Έχω το Depon Maximun 1g... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Penny28 είπε:

Τι να πω πραγματικά είχα χροοονιααα να καταλάβω τι σημαίνει πονοδοντος έλεγα πως τελείωσα με όλα αυτά!!!Είμαι επιφυλακτικη βέβαια να μην γίνει τίποτα με το μπεμπέ μας με όλη αυτή την διαδικασία...Εντωμεταξύ νιώθω ότι έχει είναι εντελώς πρησμένο αύριο θα μιλήσω και με τον οδοντίατρο ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο θέμα!!! Κορίτσια που έχετε πάρει ντεπον ποιο πήρατε?? Έχω το Depon Maximun 1g... 

Εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης που είχα κάποιες μέρες έντονους πόνους περιόδου, είχα πάρει το απλό depon το χαπακι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...