Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, vasia!!! είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πώς είστε?

Εγω χθες ειχα το καθιερωμενο ραντεβού με το γιατρο μου. Μου εκανε ολες τις μετρησεις (χθες συμπληρωσα την 20η εβδομαδα) μου ειπε οτι ολα ειναι τελεια και το εκτιμωμενο βαρος 336 γραμμαρια ! επιβεβαιωσαμε και το φύλο ότι είναι κοριτσακι ! Μου ειπε να κανονισω σε 2 εβδομαδες την β επιπεδου και οτι ολα ειναι μια χαρα και δεν ανησυχει καθολου συφωνα με την αυχενικη μου και τις μετρησεις μου   αλλα αν θελω να ειμαι και 100% να κανω μαζι με τη β επιπεδου και αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας (είμαι 39)Από κεινη τη στιγμη εχω φρικαρει γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω καμια ενδειξη για καποιο συνδρομο και ναι θα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρη αλλα φοβαμαι το ρισκο της αποβολης.Βασικα τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να ειμαι η ατυχη που εξαιτιας της εξετασης θα χασω ενα υγιες μωρο.Δε ξερω αν αυτο αντεχεται αν σου συμβει.Πόσο μαλλον οταν δεν μου ηρθε και καθολου ευκολα..Απο την αλλη αν ειμαι παλι η ατυχη που παρα τις τελειες μεχρι στιγμης εξετασεις υπαρχει κατι και λογω του φοβου μου δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση... πως το διαχειριζεται κανεις? πραγματικα δε κοιμηθηκα σχεδον ολο το βραδυ και οτι ονειρο ειδα ηταν εφιαλτικο...Υπαρχει αλλη κοπελα που ειναι στο ιδιο διλλημα ή εχει εμπειρια απο αμνιοπαρακεντηση?

Εφόσον όλες οι εξετάσεις σου ήταν καλές για πιο λόγο να κάνεις αμνιοπαρακέντηση,δεν θεωρώ πως η ηλικία σου λέει κάτι και ότι είναι θέμα καθαρά γιατρού,η κουνιάδα μου έκανε την κόρη της στα 44 ο γιατρός δεν της είπε να κάνει αμνιοπαρακέντηση εφόσον όλα ήταν καλά .Εμένα παρόλο που δεν βγήκε η papA καλή ο εμβρυολογος δεν μου είπε για αμνιοπαρακέντηση γιατί είχαμε ένα άψογο έμβρυο και έκανα την εξέταση αίματος την nipt.Τωρα αν εσένα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα κάνε την εξέταση αίματος.

3 ώρες πρίν, vasia!!! είπε:

Αυτο ειναι το θεμα..Οτι ολα ειναι τελεια και δεν υπαρχει καμια ενδειξη τουλαχιστον μεχρι τωρα.Ναι υπαρχει παντα η σπανια περιπτωση να υπαρχει καποιο θεμα (γτ υπαρχουν παρα πολλα συνδρομα περα απο τα γνωστα) που δυστυχως διαγνωση γινεται μονο με αμνιοπαρακεντηση. Δυστυχως ή ευτυχως η ιστορια θα δειξει ο γιατρος μου ειναι υπερβολικος σε ολα (ουτε θαλασσα ουτε νυχια ουτε ταξιδια...)για να καλυπτει καθε ενδεχομενο .Οσο αφορα τις αιματολογικες δυστυχως κι αυτες δινουν πιθανοτητες κι οχι διαγνωση .Ειλικρινα δε ξερω τι να κανω..εννοειται αν υπηρχε καποιο θεμα ή ειχα αυξημενες πιθανοτητες για καποιο συνδρομο η αποφαση ειναι πιο  ευκολη  αλλα οταν η πιθανοτητα βασει αυχενικης ειναι 1/2000 (η οποια συμπεριλαμβανει και την ηλικια) για το συνδρομο down πχ ποσο ευκολα παιρνει το ρισκο του 1% της αποβολης που εχει η αμνιοπαρακεντηση...αχ ειλικρινα πολυ δυσκολη αποφαση

Κοριτσάκι μου η αιματολογική καλύπτει θα συνηθέστερα σε ποσοστό 99% εγώ έκανα για τα 7 για τα άλλα μου είπε να μην κάνουμε γιατί δεν έχουν ξεκάθαρο ποσοστό ακριβείας .Φαντάσου εγώ 33 χρόνων και λόγο κακής pappA με έβγαζα ότι έχω 1/308 το μωράκι μου να έχει σύντρομο και ο εμβρυολογος μου είπε να κάνω την nipt  και όχι αμνιοπαρακέντηση καθαρά και μόνο να μας φύγει η ιδέα γιατί είχα ένα άψογο έμβρυο.Εγω θα έλεγα να κάνεις την β επιπέδου που εκεί βλέπουν ακόμα περισσότερα και να ρωτήσεις και τον εμβρυολογο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Γεια σου, συγγνώμη που μπαίνω στο θέμα σας! Διάβασα αυτό που έγραψες και ήθελα να σε καθησύχασω! Το μωρό του αδερφού μου γεννήθηκε έτσι, αν και της είπανε της νύφης μου να κάνει αμνιοπαρακέντηση αλλά δε δέχθηκε γιατί ερχόταν από εξωσωματική και δεν ήθελε να το διακινδυνεύσει και το γέννησε με αυτό το «πρόβλημα». Για 3 μηνες το μωράκι μας ήταν σε γύψους ήταν με ειδικά παπούτσια και έκανε και μια μικροεπέμβαση! Τώρα 2 χρόνων τρέχει σαν τρελό και δε το προλαβαίνουμε! Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα βέβαια ταλαιπωρείται το μωράκι αλλά καλύτερα να γίνει όλο αυτό αμέσως μολις γεννηθεί παρά να το αφήσετε για πιο μετά γιατί το μωράκι όταν ειναι μερικών μηνών δεν καταλαβαίνει τίποτα!   
 

Εχεις δίκιο ότι συνδέεται με χρωματόσωματικη ανωμαλία αλλά η νύφη μου είπε δε τη πειράζει και ήθελε να το γεννήσει με ότι έχει γιατί δυσκολεύτηκε πολύ να κάνει ένα μωράκι και δεν ήθελε να κάνει αμνιοπαρακέντηση! Έκαναν την εξέταση μετά αφού γεννήθηκε το μωρό και τελικά δεν είχε να κάνει με κάποια ανωμαλία αλλά  το κληρονόμησε από τον αδερφό μου! 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αύριο έχω ξανά ραντεβού κ ελπίζω να δούμε καθαρά αν έχει η όχι. Εμείς δεν έχουμε κληρονομικοτητα σε κάτι τετοιο κ απο το να με τρώει το σαρακι προτιμώ την αμνιοπαρακεντηση μπας και ηρεμήσω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μην το λες.. κι εγω έτσι έλεγα. Με το που πάρεις το μωρο σου αγκαλιά θα ξεχαστει ο περισσότερος πονος και φοβος που βιωνεις τώρα. Εγω φαντασου την πρωτη μου δειλή ανάσα την οηρα στις 32 βδ. Μεχρι τοτε ζουσα καθε μερα με το άγχος. Και είχα αγγίξει λιγο και την τρέλα. (Ετρεχα με το παραμικρό για εξέταση).

 

Μακάρι κορίτσι μου. Αν κ δεν πιστευω να επιχειρήσω ξανά εγκυμοσύνη. Στο πρώτο μου παιδάκι μέχρι τον 6ο ξάπλα την περάσα απο φόβο λόγω δυσπλασίας της μητρας. 3,5 χρόνια πέρασαν για να αποφασίσουμε το δευτερο.. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μην το λες.. κι εγω έτσι έλεγα. Με το που πάρεις το μωρο σου αγκαλιά θα ξεχαστει ο περισσότερος πονος και φοβος που βιωνεις τώρα. Εγω φαντασου την πρωτη μου δειλή ανάσα την οηρα στις 32 βδ. Μεχρι τοτε ζουσα καθε μερα με το άγχος. Και είχα αγγίξει λιγο και την τρέλα. (Ετρεχα με το παραμικρό για εξέταση).

Καλησπερα κοριτσαρα!!

Ποσων εβδομαδων εισαι και σου εβγαλε οτι ειναι μικρουλα με 370γρ; Εγω χθες που εκανα εξεταση 18+6 276γρ νομιζω μου ειπε οτι ειναι και ηταν 67η εκατοστιαία. Εσείς με 100γρ πάνω σου ειπε οτι ειστε μικρούλες;

Κοριτσια 22/6 η β επιπέδου σε μενα. Για να δουμεεε...

 

2 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Τα γραμμάρια έχουν να κάνουν με το ποτέ κανείς την εξέταση εγώ την είχα κάνει τότε 22+6 εβδομάδες ίσως την έκανες πιο νωρίς εσύ δεν σημαίνει πως είναι μικρή μια χαρά είναι ... Ενώ τώρα θα την κάνω 21+5 άρα δεν γίνεται να τα συγκρίνω

Χτες ήμουν ακριβώς 21 εβδομάδων...δεν μου το είπε ως κακό...μου είπε είναι μικρούλα....τι είναι η εκατοστιαία θέση?εμένα κάπου στα χαρτιά της β επιπέδου γράφει 14η...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evan 2410 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αύριο έχω ξανά ραντεβού κ ελπίζω να δούμε καθαρά αν έχει η όχι. Εμείς δεν έχουμε κληρονομικοτητα σε κάτι τετοιο κ απο το να με τρώει το σαρακι προτιμώ την αμνιοπαρακεντηση μπας και ηρεμήσω. 

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά, και απλά να μην είδε καλά η εμβρυολογος! Εμεις όταν είδαμε το μωρό πάθαμε ένα σοκ αλλά ο αδερφος μου και η νύμφη μου ήταν Προετοιμασμένοι και μας έλεγαν όλα καλά μην αγχώνεστε! Ο άντρας μου είναι φυσιοθεραπευτής κι μου είπε ότι έχει πολλά μωράκια που γεννιουνται έτσι γι αυτους δεν είναι κάτι ασυνήθιστο! Ομως σε καταλαβαίνω την αγωνία που εχεις! Εύχομαι όλα να είναι καλά και να ήταν λαθος! Καλή συνέχεια κορίτσι και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Dimitra93 είπε:

 

Χτες ήμουν ακριβώς 21 εβδομάδων...δεν μου το είπε ως κακό...μου είπε είναι μικρούλα....τι είναι η εκατοστιαία θέση?εμένα κάπου στα χαρτιά της β επιπέδου γράφει 14η...

Σημαίνει πως από τα 100 έμβρυα στην ίδια ηλικία  κύησης και στο ίδιο φύλλο στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 86 είναι ψιλοτερα και τα 13 πιο κοντά από το δικό σου , έτσι τα μετράνε αυτοί με ποσοστό ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Brigitt είπε:

Σημαίνει πως από τα 100 έμβρυα στην ίδια κύησης και στο ίδιο φύλλο στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 86 είναι ψιλοτερα και τα 13 πιο κοντά από το δικό σου , έτσι τα μετράνε αυτοί με ποσοστό ... 

Ωχχχ κατάλαβα...θα μου μοιάσει το παιδί και θα βγει κοντό....:D

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά, και απλά να μην είδε καλά η εμβρυολογος! Εμεις όταν είδαμε το μωρό πάθαμε ένα σοκ αλλά ο αδερφος μου και η νύμφη μου ήταν Προετοιμασμένοι και μας έλεγαν όλα καλά μην αγχώνεστε! Ο άντρας μου είναι φυσιοθεραπευτής κι μου είπε ότι έχει πολλά μωράκια που γεννιουνται έτσι γι αυτους δεν είναι κάτι ασυνήθιστο! Ομως σε καταλαβαίνω την αγωνία που εχεις! Εύχομαι όλα να είναι καλά και να ήταν λαθος! Καλή συνέχεια κορίτσι και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Ανυπομονώ για το αύριο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε??? Πως είστε?? Εγώ ευτυχώς έβγαλα άκρη με τις ενέσεις και από αύριο ξεκινάω κανονικά!!!Ο γιατρός μου άλλαξε σίδηρο πήρα ένα φακελάκι το οποίο το ρίχνεις σε νερό και έχει γεύση πορτοκάλι το ήπια όλα καλά... μετά από μια ώρα που επιτρέπει έφαγα και τα έβγαλα οοολααα!!!!Πρώτη φορά εκανα εμετό μετά από πολλά χρόνια!!Μάλλον δεν το σηκώνει αυτό το σίδηρο ο οργανισμός μου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Penny28 said:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε??? Πως είστε?? Εγώ ευτυχώς έβγαλα άκρη με τις ενέσεις και από αύριο ξεκινάω κανονικά!!!Ο γιατρός μου άλλαξε σίδηρο πήρα ένα φακελάκι το οποίο το ρίχνεις σε νερό και έχει γεύση πορτοκάλι το ήπια όλα καλά... μετά από μια ώρα που επιτρέπει έφαγα και τα έβγαλα οοολααα!!!!Πρώτη φορά εκανα εμετό μετά από πολλά χρόνια!!Μάλλον δεν το σηκώνει αυτό το σίδηρο ο οργανισμός μου! 

Ναι, με το σιδηρο θελει νομιζω να δοκιμασεις διαφορες μαρκες για να βρεις αυτο που σου ταιριαζει. Εγω τα πρωτα χαπια τα αλλαξα γιατι μου προκαλουσαν τρελλη δυσκοιλ. Τωρα με αυτη τη μαρκα.μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!!

Όπως κ άλλες κοπέλες έκανα κ γω την β επιπέδου 9/6 !!! Δόξα Τω Θεώ όλα τέλεια!!!!

Κάποιες διάβασα είχατε κάποια θεματακια, πραγματικά πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!... Ηρεμήστε όσο μπορείτε κ δώστε στο μωράκι σας θετική ενέργεια!!! Όλα καλά θα πάνε!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blondie 2020 είπε:

Ναι, με το σιδηρο θελει νομιζω να δοκιμασεις διαφορες μαρκες για να βρεις αυτο που σου ταιριαζει. Εγω τα πρωτα χαπια τα αλλαξα γιατι μου προκαλουσαν τρελλη δυσκοιλ. Τωρα με αυτη τη μαρκα.μια χαρα!

Διάβασα πως τα υγρά σκευάσματα δεν θέλουν γαλακτομικα να φας έπειτα γιατί γίνετε χημική αντίδραση όχι σε όλα αλλά σε κάποια ναι και εγώ για αυτό το άλλαξα γιατί είχα πάρα πολύ δυσκοιλιότητα και πονους στο έντερο! 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Penny28 said:

Διάβασα πως τα υγρά σκευάσματα δεν θέλουν γαλακτομικα να φας έπειτα γιατί γίνετε χημική αντίδραση όχι σε όλα αλλά σε κάποια ναι και εγώ για αυτό το άλλαξα γιατί είχα πάρα πολύ δυσκοιλιότητα και πονους στο έντερο! 

Α αυτο δεν το ηξερα! Παντως εγω παιρνω τα lectiferon plus κ μεχρι στιγμης ολα καλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Α αυτο δεν το ηξερα! Παντως εγω παιρνω τα lectiferon plus κ μεχρι στιγμης ολα καλα!

Εγώ έπαιρνα Ferosanol και τώρα τα φακελάκια ferreluc θα δω και αύριο πως θα πάει θα φάω κάτι άλλο για πρωινό να δούμε!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...