Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 56 λεπτά , agg83 είπε:

Καλό θα ήταν όταν ένας άνθρωπος αντιμετωπίζει εκείνος ένα θέμα εμείς να μένουμε σιωπηλοί κι υποστηρικτικοί σε οποιαδήποτε απόφαση του. Το τι θα κάναμε εμείς μικρή σημασία έχει και δεν βοηθάει. 

Βρίσκομαι σε αντιστοιχο πολύ σοβαρό δίλημμα και ομολογώ ότι βρήκα το μήνυμα σου ενοχλητικό. Άλλο να φανταζόμαστε τι ΘΑ κάναμε εμείς, άλλο να συμβαίνει στ αλήθεια. 

Δεν σκοπεύω να μπώ σε αντιπαράθεση. 

Αν η κοπέλα ενοχλήθηκε θα ήθελα να μου το πει η ίδια δεν καταλαβαίνω γιατί μου απευθύνεσε εσύ από πού έως που ? 

Το θέμα ότι θα το κρατούσα απ' ότι είπα είναι προσωπική μου επιλογή όπως τόνισα και είναι θέμα της δικής μου ηθικής !!! Νομίζω πως υπάρχει το ελεύθερο να λέμε την άποψη μας αν ήταν έτσι δεν θα μιλούσαμε καθολου εδώ μέσα (εξάλλου έθιξε το θέμα το ότι δεν ξέρει τι θα κάνει μετά) ... Εμένα προσωπικά θα με βοηθούσε αν κάποια άλλη γυναίκα με στήριζε (ψυχολογικά πάνω απ' όλα) ώστετε να κρατήσω το παιδί μου ότι και αν έχει ... Από εκεί και πέρα το τι θα κάνει ο κάθε άνθρωπος είναι δικό του προσωπικό θέμα σε καμία περίπτωση δεν της είπα τι να κάνει και εύχομαι στην κοπέλα να μην έχει τίποτα άλλο γιατί έχω ακούσει πως αυτό το θέμα μπορεί να τύχει στο οποιοδήποτε έμβρυο !

Γράφω αυτό και το τελειώνω εδώ ούτε έγω έχω χρόνο για απρόσωπες αντιπαραθεσεις ! Να σε καλά 

Υ.Γ.δεν φαντάζομαι τι θα έκανα όπως είπες ξέρω τι θα έκανα είναι απόφαση δική μου και του άντρα μου πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες για τα παιδιά μας !!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Evan 2410 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου κ εγω ελπίζω να βγει καλή η αμνιοπαρακεντηση κ το θέμα με το ποδαρακι θα το παλέψουμε 

Μου είπαν ότι πιθανότατα δεν θα χει κάτι αλλο εφόσον τα υπόλοιπα ήταν καλά είμαι σχετικά μικρη αλλά ποτέ δεν ξέρεις κ δεν μπορώ να ζήσω με την άγνοια θα περάσω μάυρο καλοκαίρι. Τουλάχιστον να ξέρω οτι θα έχω να αντιμετωπίσω ένα θέμα αν βγει κ κάποιο σύνδρομο δεν ξερω πως θα πράξω για αυτό κ είμαι στην πρίζα. Δεν είναι εύκολη απόφαση. Κάνουν αμνιο στο δημόσιο τη ληψη του υγρού μονο έπειτα το στέλνουν Αθήνα κ κοστίζει 500€. Στο ιασω είδα κοστίζει 700 παραπέρα δεν κοιταξα να μαι ειλικρινής. Δεν τρέχουν κ απο τα μπατζάκια ήδη κ τα 500 με ζορίζουν να τα συγκεντρώσω με ένα μισθό είμαστε κ με ένα 4 χρόνο που θέλει κ αυτό τα δικά του. 

Ο Θεός να σας βοηθήσει και η Παναγία μας να πάνε όλα καλά!!!Δυστυχώς αυτές οι εξετάσεις που είναι σημαντικότερες κοστίζουν πολλά χρήματα που πλέον θεωρώ πρέπει να μπορεί ο καθένας να τις κάνει!!Σου εύχομαι από την καρδιά μου το καλύτερο αποτέλεσμα!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια να σας ρωτήσω εγώ έχω β επιπέδου όταν θα είμαι 22+4 μήπως είναι λίγο αργά! Γτ βλέπω οι περισσότερες έχετε στην 21η βδομάδα κ σκέφτηκα να τους πάρω τηλ να μου το βάλουν μια βδομάδα νωρίτερα Δν μπορώ να περιμένω τόσο :P 

Απ οτι μου είπε την Τετάρτη γινεται απο 20 ως 24η. Εκείνος προτιμάει να την κανει μεχρι 21η μονο και μονο γιατι μεχρι εκεινη τη βδομαδα μου ειπε υπαρχει περισσότερος ελευθερος χωρος μεσα στη μητρα κι αν τυχον χρειαστει καποια γυναικα αμνιο θα ειναι καλυτερα. Τώρα τι να σου πω ..

Πάντως και τα αλλα 3 μου που πηγαινα σε εξωτερικο εμβρυολογο, ηθελε κι εκεινος ιδανικά την 21η.

4 ώρες πρίν, depifish είπε:

Παιρνω κι εγω καμια φορα ετοιμες σαλατες πλυμμενες, αλλα παντα τις ξαναπλενω και τις αφηνω και κανα 10λεπτο με ξυδι για σιγουρια. Αυτο με το σαπουνισμα το χω ακουσει, αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο... Η σαπουναδα δεν εισχωρει στα φρουτα/λαχανικα που εχουν πορους; Δεν ξερω, αλλα δεν μου κανει και πολυ η σαπουναδα. Απο την αλλη, τοσα χρονια τρωω λαχανικα και φρουτα ξεπλενοντας τα και δεν μου χει τυχει κατι, ποση γκαντεμια να μου τυχει τωρα! Χαχαχα! Νομιζω οτι το νερακι και το ξυδι ειναι αρκετα, και κυριως για λαχανικα που ακουμπανε στο χωμα. 

Αυτη τη βδομαδα εχω κι εγω την β' επιπεδου, και θα ειμαι 22+4. Με το καλο να εχουμε ολες τελεια αποτελεσματα! 

 

Μην παίρνεις ετοιμες!! ... Ειναι πιο πιθανο να έχουν διαφορους παθογονους μικροοργανισμους που μετα ουτε με το πλυσιμο δε φεύγουν.

@Penny28 σαπουνι στα λαχανικά; Τα λαχανικα εχουν πορους λογικα απορροφουν, ειδικα αν τα πλένεις και με χλιαρο νερό. Εγω τρωω καθε μερα σαλατα , πλένω με άφθονο κρυο νερο (οχι η βρυση στο ζεστο) ενα ενα μαρουλι μετα τα βουταω σε κρύο νερο με μαγειρική σοδα τα ξαναπλενω και μετα τα μουλιαζω σε ξύδι με νερο. Υπερβολικο ειναι αυτο οου κανω απλα επειδη τρωω καθε μερα θελω να ειμαι 100,% σιγουρη. Λογικα και μονο πλυσιμο και μουλιασμα σε ξυδι αρκει. Αλλα σε καμια περίπτωση να σαπούνι. Στο ίντερνετ ειχα διαβασει και με χλωρινη. Χωρις πλακα... Κυκλοφορούν ετσι τόσο επικίνδυνα άρθρα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Απ οτι μου είπε την Τετάρτη γινεται απο 20 ως 24η. Εκείνος προτιμάει να την κανει μεχρι 21η μονο και μονο γιατι μεχρι εκεινη τη βδομαδα μου ειπε υπαρχει περισσότερος ελευθερος χωρος μεσα στη μητρα κι αν τυχον χρειαστει καποια γυναικα αμνιο θα ειναι καλυτερα. Τώρα τι να σου πω ..

Πάντως και τα αλλα 3 μου που πηγαινα σε εξωτερικο εμβρυολογο, ηθελε κι εκεινος ιδανικά την 21η.

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου για την απάντηση! Μάλλον θα τον πάρω κ θα του πω να το κάνει νωρίτερα Γτ το ραντεβού μου το έκλεισε από τη μερα που έκανα αυχενική. Σε εξωτερικό εμβρυολογο ψπήγα κ γω. Θα του πω ότι θέλει ο γιατρος μου να την κάνω 21 + κάτι μέρες το πολύ. Γτ εμένα είναι κ μεγαλύτερο 4 το μωράκι μου στις μετρήσεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Απ οτι μου είπε την Τετάρτη γινεται απο 20 ως 24η. Εκείνος προτιμάει να την κανει μεχρι 21η μονο και μονο γιατι μεχρι εκεινη τη βδομαδα μου ειπε υπαρχει περισσότερος ελευθερος χωρος μεσα στη μητρα κι αν τυχον χρειαστει καποια γυναικα αμνιο θα ειναι καλυτερα. Τώρα τι να σου πω ..

Πάντως και τα αλλα 3 μου που πηγαινα σε εξωτερικο εμβρυολογο, ηθελε κι εκεινος ιδανικά την 21η.

Μην παίρνεις ετοιμες!! ... Ειναι πιο πιθανο να έχουν διαφορους παθογονους μικροοργανισμους που μετα ουτε με το πλυσιμο δε φεύγουν.

@Penny28 σαπουνι στα λαχανικά; Τα λαχανικα εχουν πορους λογικα απορροφουν, ειδικα αν τα πλένεις και με χλιαρο νερό. Εγω τρωω καθε μερα σαλατα , πλένω με άφθονο κρυο νερο (οχι η βρυση στο ζεστο) ενα ενα μαρουλι μετα τα βουταω σε κρύο νερο με μαγειρική σοδα τα ξαναπλενω και μετα τα μουλιαζω σε ξύδι με νερο. Υπερβολικο ειναι αυτο οου κανω απλα επειδη τρωω καθε μερα θελω να ειμαι 100,% σιγουρη. Λογικα και μονο πλυσιμο και μουλιασμα σε ξυδι αρκει. Αλλα σε καμια περίπτωση να σαπούνι. Στο ίντερνετ ειχα διαβασει και με χλωρινη. Χωρις πλακα... Κυκλοφορούν ετσι τόσο επικίνδυνα άρθρα.

Ναι έχεις δίκιο ήταν υπερβολή για αυτό και σταμάτησα!!!Σε πολλά που διάβασα έλεγε να τα πλένεις με σαπουνι...Απλά μετά τα ξεπλένα πολύ καλά με κρύο νερό και τα σκουπιζα τώρα θα τα περνάω και από το ξύδι για να είμαι σίγουρη 100%

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Evan 2410 σε καταλαβαίνω απολυτα κοριτσι μου πως νιώθεις καθως οπως σου ειπα το βιωσα και τελικα ολα πηγαν καλα..

Προσπαθησε ομως να ακους και τα θετικά που σου λενε. Μην σε απορροφούν μονο τα αρνητικα σεναρια. Εγω ειχα 3 ευρήματα. Και μου ελεγαν πως αν ειχα ενα απ τα τρία, δεν θα μου ελεγαν για αμνιο.

Αν θες μπορω να αου προτείνω αριστο εμβρυολογο που κανει και αμνιο και εχει συγχρονα μηχανήματα. Εγω τελικα τοτε δεν εκανα, γιατι στη δικη μου περίπτωση, μιλουσανε για πιθανότητα down οποτε εκανα απλα του αιματος. Αλλα,  οσο ημουν σε δίλημμα αν θα κανω αμνιο η μη επεμβατικο, ειχα κατασταλαξει σε ποιον θα εκανα την αμνιο.

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Ναι καταλαβαίνω απόλυτα και γω θα ήθελα να ξέρω τι συμβαίνει σίγουρα !! Παρότι θα κρατούσα το μωρό ότι και αν είχε και οπότε και αν το μάθαινα αυτή είναι η προσωπική μου άποψη βέβαια αλλά εννοείται είναι καλύτερα να είναι προετοιμασμένος κάποιος .... Πολλά λεφτά όντως !! Πάντως εύχομαι να μην έχει απολύτως τίποτα και να περάσεις την υπόλοιπη εγκυμοσύνη ήρεμα και ωραία !!

Αν ήταν το πρώτο μου παιδι που έκανα 2 χρόνια κ ενα σκασμό εξετασεις για να το πιασω κ φοβο λογω μήτρας μην το χάσω σίγουρα δεν θα το σκεφτόμουν. Τωρα το βλέπω αλλιώς. Δεν λέω ότι ειμαι αποφασισμένη για το οτιδήποτε. Ελπίζω κ ευχομαι να βγει καθαρή η εξέταση αν όμως δεν είναι θα ναι δύσκολη απόφαση με πολυ σκέψη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει καμια αυπνια;; Εγω μεχρι πριν 5 ημερες κοιμόμουν τελεια. Ξαφνικα δεν μπορω.. Και δεν ξέρω αν οφείλεται στην εγκυμοσύνη η στο ομοιοπαθητικο που παίρνω. Λογικα στο ομοιοπαθητικο οφείλεται αλλα εχω ακουσει για πολλες που απέκτησαν αϋπνίες στο 2ο τρίμηνο. Εφιαλτης μου έχει γίνει. Εδω και δυο μερες με το που πεφτω στο κρεβατι για ύπνο, με πιανει τρομερό άγχος για το να θα κοιμηθώ..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Brigitt είπε:

Αν η κοπέλα ενοχλήθηκε θα ήθελα να μου το πει η ίδια δεν καταλαβαίνω γιατί μου απευθύνεσε εσύ από πού έως που ? 

Το θέμα ότι θα το κρατούσα απ' ότι είπα είναι προσωπική μου επιλογή όπως τόνισα και είναι θέμα της δικής μου ηθικής !!! Νομίζω πως υπάρχει το ελεύθερο να λέμε την άποψη μας αν ήταν έτσι δεν θα μιλούσαμε καθολου εδώ μέσα (εξάλλου έθιξε το θέμα το ότι δεν ξέρει τι θα κάνει μετά) ... Εμένα προσωπικά θα με βοηθούσε αν κάποια άλλη γυναίκα με στήριζε (ψυχολογικά πάνω απ' όλα) ώστετε να κρατήσω το παιδί μου ότι και αν έχει ... Από εκεί και πέρα το τι θα κάνει ο κάθε άνθρωπος είναι δικό του προσωπικό θέμα σε καμία περίπτωση δεν της είπα τι να κάνει και εύχομαι στην κοπέλα να μην έχει τίποτα άλλο γιατί έχω ακούσει πως αυτό το θέμα μπορεί να τύχει στο οποιοδήποτε έμβρυο !

Γράφω αυτό και το τελειώνω εδώ ούτε έγω έχω χρόνο για απρόσωπες αντιπαραθεσεις ! Να σε καλά 

Υ.Γ.δεν φαντάζομαι τι θα έκανα όπως είπες ξέρω τι θα έκανα είναι απόφαση δική μου και του άντρα μου πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες για τα παιδιά μας !!!!!!

Εγώ προσωπικά δεν παρεξηγήθηκα κορίτσι μου. Ο κάθενας μετράει τις αντοχές του σε τέτοια θέματα. Πραγματικά εύχομαι κ πιστευω οτι θα ναι καλή η εξέταση κ δεν θα  χρειαστεί να σκεφτώ τίποτα παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Evan 2410 είπε:

Αν ήταν το πρώτο μου παιδι που έκανα 2 χρόνια κ ενα σκασμό εξετασεις για να το πιασω κ φοβο λογω μήτρας μην το χάσω σίγουρα δεν θα το σκεφτόμουν. Τωρα το βλέπω αλλιώς. Δεν λέω ότι ειμαι αποφασισμένη για το οτιδήποτε. Ελπίζω κ ευχομαι να βγει καθαρή η εξέταση αν όμως δεν είναι θα ναι δύσκολη απόφαση με πολυ σκέψη 

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να μην έχει τίποτα το παιδάκι σου !!! Και εύχομαι να πάνε όλα καλά και πιστεύω πως θα πάνε , μόνο αυτό να είναι και να μπορέσεις να ηρεμήσεις ... Και σε όλες τα παιδάκια να βγούνε γερά πάνω απ' όλα αυτό!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 44 λεπτά , Penny28 είπε:

Ο Θεός να σας βοηθήσει και η Παναγία μας να πάνε όλα καλά!!!Δυστυχώς αυτές οι εξετάσεις που είναι σημαντικότερες κοστίζουν πολλά χρήματα που πλέον θεωρώ πρέπει να μπορεί ο καθένας να τις κάνει!!Σου εύχομαι από την καρδιά μου το καλύτερο αποτέλεσμα!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Μα σκέψου οτι παω  κ θα την κάνω στο νοσοκομείο τουλάχιστον ένα ποσοστο κάλυψης θα πρέπε να υπάρχει. Τελος παντων ότι είναι αναγκαίο θα γίνει  τουλάχιστον να ηρεμήσω 

πρίν από 22 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@Evan 2410 σε καταλαβαίνω απολυτα κοριτσι μου πως νιώθεις καθως οπως σου ειπα το βιωσα και τελικα ολα πηγαν καλα..

Προσπαθησε ομως να ακους και τα θετικά που σου λενε. Μην σε απορροφούν μονο τα αρνητικα σεναρια. Εγω ειχα 3 ευρήματα. Και μου ελεγαν πως αν ειχα ενα απ τα τρία, δεν θα μου ελεγαν για αμνιο.

Αν θες μπορω να αου προτείνω αριστο εμβρυολογο που κανει και αμνιο και εχει συγχρονα μηχανήματα. Εγω τελικα τοτε δεν εκανα, γιατι στη δικη μου περίπτωση, μιλουσανε για πιθανότητα down οποτε εκανα απλα του αιματος. Αλλα,  οσο ημουν σε δίλημμα αν θα κανω αμνιο η μη επεμβατικο, ειχα κατασταλαξει σε ποιον θα εκανα την αμνιο.

Με εμψυχώσε η γυναικολόγος μου κ ηρέμησα κάπως. Βέβαια αν δεν κάνω την εξέταση δεν θα ηρεμήσω θα τρώγομαι.. Με παρακολουθούν στο νοσοκομείο στα απογευματινα εκεί εκανα κ την αυχενική κ τη β επιπεδου κ εκεί λεω θα κανω κ την αμνιο. Είναι κ το οικονομικό στη μέση δυστυχώς. Άλλωστε το δείγμα Αθήνα θα σταλεί. Η αίματος νομίζω είναι ακόμη πιο ακριβή απο την αμνιο. 

πρίν από 16 λεπτά , Brigitt είπε:

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να μην έχει τίποτα το παιδάκι σου !!! Και εύχομαι να πάνε όλα καλά και πιστεύω πως θα πάνε , μόνο αυτό να είναι και να μπορέσεις να ηρεμήσεις ... Και σε όλες τα παιδάκια να βγούνε γερά πάνω απ' όλα αυτό!!!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Γερά παιδιά σε όλες μας. Πάντα αυτο εύχομαι γερά να είναι όλα τα παιδιά του κοσμου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Brigitt είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω όσες κάνατε την β'επιπεδου σας εξέτασαν όλες και κολπικά ??? 

Στα 3 μου κορίτσια όχι ,τώρα σε αυτό επειδή θα πάω σε άλλον δεν ξέρω δεν μου είπε κάτι τέτοιο η μαία μου,αλλά υπάρχει λόγος ?

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εχει καμια αυπνια;; Εγω μεχρι πριν 5 ημερες κοιμόμουν τελεια. Ξαφνικα δεν μπορω.. Και δεν ξέρω αν οφείλεται στην εγκυμοσύνη η στο ομοιοπαθητικο που παίρνω. Λογικα στο ομοιοπαθητικο οφείλεται αλλα εχω ακουσει για πολλες που απέκτησαν αϋπνίες στο 2ο τρίμηνο. Εφιαλτης μου έχει γίνει. Εδω και δυο μερες με το που πεφτω στο κρεβατι για ύπνο, με πιανει τρομερό άγχος για το να θα κοιμηθώ..

Είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης αϋπνία και φουλ ενέργεια ,τώρα βλέπω ότι θέλω να κοιμάμαι περισσότερο τ πρωινές ώρες ,γενικά όμως κ εγώ δεν κοιμάμαι ,έχω παρατηρήσει όμως πως αν δεν πέσω για ύπνο την ώρα που νυστάζω μετά με πιάνει υπερένταση όπως πχ τώρα .

@Evan 2410 κοριτσάκι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα ,κάνε την εξέταση αν μπορείς αξίζει γιατί θα σου φύγει το ανχως ,αν και πιστεύω εφόσον έχεις ένα άψογο έμβρυο χωρίς αλλά ευρήματα από την αρχή της εγκυμοσύνης το μωράκι μου θα είναι μια χαρά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εχει καμια αυπνια;; Εγω μεχρι πριν 5 ημερες κοιμόμουν τελεια. Ξαφνικα δεν μπορω.. Και δεν ξέρω αν οφείλεται στην εγκυμοσύνη η στο ομοιοπαθητικο που παίρνω. Λογικα στο ομοιοπαθητικο οφείλεται αλλα εχω ακουσει για πολλες που απέκτησαν αϋπνίες στο 2ο τρίμηνο. Εφιαλτης μου έχει γίνει. Εδω και δυο μερες με το που πεφτω στο κρεβατι για ύπνο, με πιανει τρομερό άγχος για το να θα κοιμηθώ..

εγώ έχω, κάθε βράδυ σχεδόν κοιμάμαι αργά κατά τις 3-4, αλλά δεν μου έχουν πει εφόσον συμπληρώνω ύπνο το πρωί ή το μεσημέρι ότι κάνει κάτι κακό στο μωρό. Για μια βδομάδα, γύρω στη 18η εβδομάδα, κοιμόμουν μετά τις 10 το πρωί κ ανησύχησα. Προσπάθησα να σηκώνομαι νωρίς το πρωί κ να κοιμάμαι όσο γίνεται λιγότερο τη μέρα, να κουράζομαι λιγάκι, να κάνω χλιαρό ντους πριν ύπνο μαζί μ ένα ποτήρι γάλα κ ξαναγύρισα στο προηγούμενο μοτίβο. Βρήκα ανεβασμένη κάπως την tsh, πρώτη φορά στη ζωή μου, ποτέ δεν είχα θυροειδή κ ξεκίνησα χάπι κ μου είπαν ότι πιθανόν η αυπνία επηρεάστηκε από αυτή την τιμή.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Στα 3 μου κορίτσια όχι ,τώρα σε αυτό επειδή θα πάω σε άλλον δεν ξέρω δεν μου είπε κάτι τέτοιο η μαία μου,αλλά υπάρχει λόγος ?

Είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης αϋπνία και φουλ ενέργεια ,τώρα βλέπω ότι θέλω να κοιμάμαι περισσότερο τ πρωινές ώρες ,γενικά όμως κ εγώ δεν κοιμάμαι ,έχω παρατηρήσει όμως πως αν δεν πέσω για ύπνο την ώρα που νυστάζω μετά με πιάνει υπερένταση όπως πχ τώρα .

@Evan 2410 κοριτσάκι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα ,κάνε την εξέταση αν μπορείς αξίζει γιατί θα σου φύγει το ανχως ,αν και πιστεύω εφόσον έχεις ένα άψογο έμβρυο χωρίς αλλά ευρήματα από την αρχή της εγκυμοσύνης το μωράκι μου θα είναι μια χαρά

Στην πρώτη μου κάνανε να δούμε τον τράχηλο και λίγο το μωρό από κάτω , αλλά τώρα θα την κάνω άλλου την εξέταση και ήθελα να δω αν το κάνουν και σε άλλα κέντρα...

9 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εχει καμια αυπνια;; Εγω μεχρι πριν 5 ημερες κοιμόμουν τελεια. Ξαφνικα δεν μπορω.. Και δεν ξέρω αν οφείλεται στην εγκυμοσύνη η στο ομοιοπαθητικο που παίρνω. Λογικα στο ομοιοπαθητικο οφείλεται αλλα εχω ακουσει για πολλες που απέκτησαν αϋπνίες στο 2ο τρίμηνο. Εφιαλτης μου έχει γίνει. Εδω και δυο μερες με το που πεφτω στο κρεβατι για ύπνο, με πιανει τρομερό άγχος για το να θα κοιμηθώ..

Μήπως είναι από το άγχος γενικά ? Εμένα που πλησιάζει η β'επιπεδου θα την κάνω αύριο παρότι δεν είμαι αγχώδεις από χθες την σκεφτόμουν και δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα ούτε και ξέρω τι ώρα με πήρε ο ύπνος !! Και φαντάζομαι κάπως έτσι θα με πάει και σήμερα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...