Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 51 λεπτά , Brigitt είπε:

Ναι μου είχανε βγάλει κανονικά δεν ξέρω γιατί δεν έπιασε !!! 

Εννοώ κρανμπερισ σε συμπληρώμα διατροφής σε μορφή κάψουλας θα τα πάρω από το φαρμακειο αυτά βοηθάνε πολύ προλαμβάνουν τις ουρολοιμώξεις ώστε να μην ξανά κολλήσω γιατί έχω ακούσει πως στον τέλος της εγκυμοσύνης η ουρολοίμωξη είναι επικίνδυνη..

Τότε είχε ρωτήσει την γιατρό αν μπορώ να τρώω απλά κρανμπερισ σαν φρουτο αλλά μου είπε πως από το φαρμακείο έχουνε υψηλά ποσοστά των στοιχείων που χρειάζομαι για αυτό το θέμα 

Κορίτσι μου καλησπέρα ! Να σε ρωτήσω κάτι όταν έπαθες την ουρολοίμωξη είχες συμπτώματα που το κατάλαβες! Ναι τα συμπληρώματα κράνμπερις έχουν πολύ μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε σχέση από ότι να τα φας ! Κ  γω είχα πάρει παλιότερα που είχα πάθει ουρολοίμωξη κ μετά τα έπαιρνα 1 μήνα για να φυγει τελείως . Έχω κ γω σπιτι μισό κουτί από αυτό που είχα πάρει κ σκέφτηκα να τα πάρω κ προληπτικά τωρα που είναι καλοκαίρι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Καλημέρα !! Τι κάνετε ?? Εγώ σήμερα πήρα κάτι εξέτασεις και ακόμα παλεύω με την ουρολοίμωξη εδώ και ένα μήνα σχεδόν θα πάρω λογικά δεύτερη φορά αντιβίωση μέσα στο μήνα (δεν μου έχει απαντήσει ακόμα ο γιατρός) ίσως η προηγούμενη δεν με έπιασε , επίσης θα παίρνω συμπληρώματα κρανμπερισ μάλλον μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης για να μην ξανά πάθω αυτό το πράγμα όπως τα έπαιρνα και στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη

Καλησπέρα εύχομαι περαστικά.Τι συμπτώματα είχες ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα ! Να σε ρωτήσω κάτι όταν έπαθες την ουρολοίμωξη είχες συμπτώματα που το κατάλαβες! Ναι τα συμπληρώματα κράνμπερις έχουν πολύ μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε σχέση από ότι να τα φας ! Κ  γω είχα πάρει παλιότερα που είχα πάθει ουρολοίμωξη κ μετά τα έπαιρνα 1 μήνα για να φυγει τελείως . Έχω κ γω σπιτι μισό κουτί από αυτό που είχα πάρει κ σκέφτηκα να τα πάρω κ προληπτικά τωρα που είναι καλοκαίρι. 

Δεν είχα συμπτώματα όταν το πρώτο έμαθα από τις τυπικές εξετάσεις το έμαθα αλλά τώρα τις τελευταίες μέρες έχω ένα τσούξιμο κατά την ούρηση και φαντάστηκα πως δεν είχε φύγει και τώρα που πήρα τα αποτελέσματα επιβεβαιωθηκα .. ναι αυτά τα συμπληρώματα να τα παίρνεις προληπτικά είναι πολύ καλά τα έπαιρνα και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη γιατί έχω ένα θέμα με τις ουρολοιμώξεις καθώς φαίνεται γιατί άμα σου συμβεί μια φορά εύκολα υποτροπιάζει

5 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Καλησπέρα εύχομαι περαστικά.Τι συμπτώματα είχες ?

Ευχαριστώ!! Στην αρχή ήταν ασυμπτωματική δεν θα το καταλάβαινα μόνη μου τις τελευταίες μέρες έχω τσούξιμο στην ούρηση επίσης νιώθω συνέχεια πως κατουριεμαι πίνω βέβαια πάνω από 2 λίτρα νερό αλλά πολλές φορές μπορεί να έχω φοβερά έντονα αυτό το αίσθημα αλλά βγάζω σταγόνιτσες σταγόνιτσες 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εκανα παλι τη μ***κια μου! Ηθελα ντε και καλα γαλακτομπουρεκο! Και επειδη δεν μπορω να φαω γλουτενη, επρεπε να φτιαξω και φυλλο κρουστας, σε μπεν μαρι, ενα ενα φυλλαρακι... Ημουν 3 ωρες στη κουζινα σαν τη παλαβη, και τωρα το μετανιωνω... Γιατι αρχισα να νοιωθω ψιλοπονακια και ξαπλωσα, αλλα εδω και 2 ωρες εχω συσπασεις και εχω τρομοκρατηθει!!! Ευτυχως δεν ειναι πολυ συχνες, ειναι μια ανα 20λεπτο, μισαωρο++ γιατι διαβαζα οτι αν ειναι ανα δεκαλεπτο ειναι προωρος! Και ψαχνω και τον γιατρο μου και δεν τον βρισκω! Μα τι μου ρθε και μενα... Ωρες και φορες ξεχνιεμαι πολυ! Και οχι τιποτε αλλο, αλλα ουτε και το γαλακτομπουρεκο πετυχε! Κλαψ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εκανα παλι τη μ***κια μου! Ηθελα ντε και καλα γαλακτομπουρεκο! Και επειδη δεν μπορω να φαω γλουτενη, επρεπε να φτιαξω και φυλλο κρουστας, σε μπεν μαρι, ενα ενα φυλλαρακι... Ημουν 3 ωρες στη κουζινα σαν τη παλαβη, και τωρα το μετανιωνω... Γιατι αρχισα να νοιωθω ψιλοπονακια και ξαπλωσα, αλλα εδω και 2 ωρες εχω συσπασεις και εχω τρομοκρατηθει!!! Ευτυχως δεν ειναι πολυ συχνες, ειναι μια ανα 20λεπτο, μισαωρο++ γιατι διαβαζα οτι αν ειναι ανα δεκαλεπτο ειναι προωρος! Και ψαχνω και τον γιατρο μου και δεν τον βρισκω! Μα τι μου ρθε και μενα... Ωρες και φορες ξεχνιεμαι πολυ! Και οχι τιποτε αλλο, αλλα ουτε και το γαλακτομπουρεκο πετυχε! Κλαψ! 

Μην στεναχωριέσαι κ αγχώνεσαι!!! Κ γω έτσι ένιωθα όταν ήμουν κ γω τόσες ώρες στην κουζίνα καθώς έφτιαχνα μουσακά!!! Αμέσως πήγα στον καναπέ κ ξάπλωσα , ήπια νεράκι κ προσπάθησα να μην αγχώνομαι. Αναπνοές κ όλα καλά. 

4 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Δεν είχα συμπτώματα όταν το πρώτο έμαθα από τις τυπικές εξετάσεις το έμαθα αλλά τώρα τις τελευταίες μέρες έχω ένα τσούξιμο κατά την ούρηση και φαντάστηκα πως δεν είχε φύγει και τώρα που πήρα τα αποτελέσματα επιβεβαιωθηκα .. ναι αυτά τα συμπληρώματα να τα παίρνεις προληπτικά είναι πολύ καλά τα έπαιρνα και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη γιατί έχω ένα θέμα με τις ουρολοιμώξεις καθώς φαίνεται γιατί άμα σου συμβεί μια φορά εύκολα υποτροπιάζει

Ευχαριστώ!! Στην αρχή ήταν ασυμπτωματική δεν θα το καταλάβαινα μόνη μου τις τελευταίες μέρες έχω τσούξιμο στην ούρηση επίσης νιώθω συνέχεια πως κατουριεμαι πίνω βέβαια πάνω από 2 λίτρα νερό αλλά πολλές φορές μπορεί να έχω φοβερά έντονα αυτό το αίσθημα αλλά βγάζω σταγόνιτσες σταγόνιτσες 

Δεν έχω κάνει εξετάσεις ούρων ή για ουρολοίμωξη... Δεν ξέρω γτ... Μόνο στους πρώτους μήνες έδωσα μια φορά ουρά.. από τότε τπτ. Είχα πάθει πριν 13 χρόνια μια φορά ουρολοίμωξη με 41 πυρετό... νοσοκομείο!!! Από τότε έχω να ξαναπάω κ φοβάμαι.... Γενικά κ γω πίνω πολύ νερό κ πάω συχνά τουαλέτα...αλλά βγάζω κάθε φορά κανονικά... Περαστικά κ γρήγορη ανάρρωση σε σένα ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Deppybach είπε:

Μην στεναχωριέσαι κ αγχώνεσαι!!! Κ γω έτσι ένιωθα όταν ήμουν κ γω τόσες ώρες στην κουζίνα καθώς έφτιαχνα μουσακά!!! Αμέσως πήγα στον καναπέ κ ξάπλωσα , ήπια νεράκι κ προσπάθησα να μην αγχώνομαι. Αναπνοές κ όλα καλά. 

Δεν έχω κάνει εξετάσεις ούρων ή για ουρολοίμωξη... Δεν ξέρω γτ... Μόνο στους πρώτους μήνες έδωσα μια φορά ουρά.. από τότε τπτ. Είχα πάθει πριν 13 χρόνια μια φορά ουρολοίμωξη με 41 πυρετό... νοσοκομείο!!! Από τότε έχω να ξαναπάω κ φοβάμαι.... Γενικά κ γω πίνω πολύ νερό κ πάω συχνά τουαλέτα...αλλά βγάζω κάθε φορά κανονικά... Περαστικά κ γρήγορη ανάρρωση σε σένα ... 

Αλήθεια δεν σου βάζει μαζί με τις αίματος και γενικές εξετάσεις ούρων ? Μου φαίνεται περίεργο γιατί η ουρολοίμωξη μπορεί να είναι και ασυμπτωματική και πως θα ξέρεις ? Εγώ να σου πω την αλήθεια από μόνη μου δεν θα παρατηρούσα ότι κάτι δεν πάει καλά σε σχέση με μια άλλη φορά παλιά πριν κάποια χρόνια που είχα φοβερό τσούξιμο και μαζί και αίμα και έτσι κατάλαβα τι ήταν ... Μήπως να τον ρωτήσεις ?? Και γω πίνω πολλά νερά κάθε μέρα πάω 50 φορές τη μέρα τουαλετα αλλά δεν ξέρω πως έγινε έχω ακούσει πως το βγάζει και ο οργανισμός όταν το έχεις πέρασει ξανά

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εκανα παλι τη μ***κια μου! Ηθελα ντε και καλα γαλακτομπουρεκο! Και επειδη δεν μπορω να φαω γλουτενη, επρεπε να φτιαξω και φυλλο κρουστας, σε μπεν μαρι, ενα ενα φυλλαρακι... Ημουν 3 ωρες στη κουζινα σαν τη παλαβη, και τωρα το μετανιωνω... Γιατι αρχισα να νοιωθω ψιλοπονακια και ξαπλωσα, αλλα εδω και 2 ωρες εχω συσπασεις και εχω τρομοκρατηθει!!! Ευτυχως δεν ειναι πολυ συχνες, ειναι μια ανα 20λεπτο, μισαωρο++ γιατι διαβαζα οτι αν ειναι ανα δεκαλεπτο ειναι προωρος! Και ψαχνω και τον γιατρο μου και δεν τον βρισκω! Μα τι μου ρθε και μενα... Ωρες και φορες ξεχνιεμαι πολυ! Και οχι τιποτε αλλο, αλλα ουτε και το γαλακτομπουρεκο πετυχε! Κλαψ! 

Μην στεναχωριέσαι @depifish Μου! Οι συσπάσεις braxton hicks θα είναι. Ξεκουράσου και θα συνέλθεις. Το παθαίνω κι εγώ συχνά . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!

Να ρωτήσω κατι, εδω και λιγες ημέρες η οραση μου ειναι καπως καποιες στιγμές.

Σαν να βλεπω μαυρα στίγματα που και που.

Πριν απο λιγη ωρα, ήταν έντονα , εσκυψα να  μαζέψω κατι και αναβοσβησαν μαυρα στίγματα για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Μετά ολα καλα.

Σας έχει τύχει;

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!

Να ρωτήσω κατι, εδω και λιγες ημέρες η οραση μου ειναι καπως καποιες στιγμές.

Σαν να βλεπω μαυρα στίγματα που και που.

Πριν απο λιγη ωρα, ήταν έντονα , εσκυψα να  μαζέψω κατι και αναβοσβησαν μαυρα στίγματα για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Μετά ολα καλα.

Σας έχει τύχει;

Καλησπέρα! Εμένα μου είχε τύχει στο πρώτο τρίμηνο και θεώρησα ότι θα είναι από την πίεση που ασκούνταν στο κεφάλι μου από τους εμετούς , αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω γιατί υποχώρησε .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Flolipop said:

Μην στεναχωριέσαι @depifish Μου! Οι συσπάσεις braxton hicks θα είναι. Ξεκουράσου και θα συνέλθεις. Το παθαίνω κι εγώ συχνά . 

Αυτα τα braxton hicks νομιζω ειναι στο 3ο τριμηνο! Ηταν καθαρα απο κουραση, αλλα φοβηθηκα μηπως ειχα κουραστει τοσο πολυ ωστε απο τις πολλες συσπασεις δημιουργησω θεμα στα καλα καθουμενα! Ευτυχως υποχωρησαν! Μαλλον απο δω και περα θα πρεπει να τις συνηθισω! Θα ειναι αρκετα συχνες απο οτι φαινεται! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εκανα παλι τη μ***κια μου! Ηθελα ντε και καλα γαλακτομπουρεκο! Και επειδη δεν μπορω να φαω γλουτενη, επρεπε να φτιαξω και φυλλο κρουστας, σε μπεν μαρι, ενα ενα φυλλαρακι... Ημουν 3 ωρες στη κουζινα σαν τη παλαβη, και τωρα το μετανιωνω... Γιατι αρχισα να νοιωθω ψιλοπονακια και ξαπλωσα, αλλα εδω και 2 ωρες εχω συσπασεις και εχω τρομοκρατηθει!!! Ευτυχως δεν ειναι πολυ συχνες, ειναι μια ανα 20λεπτο, μισαωρο++ γιατι διαβαζα οτι αν ειναι ανα δεκαλεπτο ειναι προωρος! Και ψαχνω και τον γιατρο μου και δεν τον βρισκω! Μα τι μου ρθε και μενα... Ωρες και φορες ξεχνιεμαι πολυ! Και οχι τιποτε αλλο, αλλα ουτε και το γαλακτομπουρεκο πετυχε! Κλαψ! 

Ελα ρε κορίτσι μου και κουραστικες και δεν πέτυχε το γαλακτομπουρεκο!Αν έχεις κάποιον να λες να έρχετε να σε βοηθάει εμενα οι δικοί μου μένουν μακριά οπότε ότι και να θέλω να φτιάξω προσπαθώ να ψήσω τον άντρα μου να το κάνουμε μαζί δεν το χει και με την κουζίνα μια κολοκυθόπιτα θέλω να κάνω και την παλεύω κάνα μήνα τώρα...Είδα είσαι καλύτερα να ξεκουράζεσε όσο μπορείς και πολύ νερό!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Αλήθεια δεν σου βάζει μαζί με τις αίματος και γενικές εξετάσεις ούρων ? Μου φαίνεται περίεργο γιατί η ουρολοίμωξη μπορεί να είναι και ασυμπτωματική και πως θα ξέρεις ? Εγώ να σου πω την αλήθεια από μόνη μου δεν θα παρατηρούσα ότι κάτι δεν πάει καλά σε σχέση με μια άλλη φορά παλιά πριν κάποια χρόνια που είχα φοβερό τσούξιμο και μαζί και αίμα και έτσι κατάλαβα τι ήταν ... Μήπως να τον ρωτήσεις ?? Και γω πίνω πολλά νερά κάθε μέρα πάω 50 φορές τη μέρα τουαλετα αλλά δεν ξέρω πως έγινε έχω ακούσει πως το βγάζει και ο οργανισμός όταν το έχεις πέρασει ξανά

Όχι δεν μου βάζει σε κάθε εξέταση. Αλλά τώρα θα του ζητήσω να μου γράψει κ αυτήν όπως κ για μαγνήσιο αλλά κ για βιταμίνες b που είναι σημαντικές...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Deppybach είπε:

Όχι δεν μου βάζει σε κάθε εξέταση. Αλλά τώρα θα του ζητήσω να μου γράψει κ αυτήν όπως κ για μαγνήσιο αλλά κ για βιταμίνες b που είναι σημαντικές...

Και εμένα συνέχεια μου βάζει εξετάσεις κύριος κάθε φορά που αλλάζει τρίμηνο και ουρα και γενική από όλα...Μαγνήσιο και D3 δεν σου έχει δώσει? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!

Να ρωτήσω κατι, εδω και λιγες ημέρες η οραση μου ειναι καπως καποιες στιγμές.

Σαν να βλεπω μαυρα στίγματα που και που.

Πριν απο λιγη ωρα, ήταν έντονα , εσκυψα να  μαζέψω κατι και αναβοσβησαν μαυρα στίγματα για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Μετά ολα καλα.

Σας έχει τύχει;

Το παθαίνω κ εγώ όταν σκύβω αν και πλέον το αποφεύγω γιατί με πιάνει κ ζάλη .

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Penny28 είπε:

Και εμένα συνέχεια μου βάζει εξετάσεις κύριος κάθε φορά που αλλάζει τρίμηνο και ουρα και γενική από όλα...Μαγνήσιο και D3 δεν σου έχει δώσει? 

Κάθε μήνα έκανα εξετάσεις και φυσικά όταν άλλαζα τρίμηνο. Απλά μόνο στο πρώτο τρίμηνο η κλινική εξωσωματικής που με είχε αναλάβει μου είχε γράψει ούρων. Έπειτα που πήγα στην γυναικολόγο μου, δεν έκανα καθόλου... D3 ο αιματολογος μου είχε πει να παίρνω ενώ ο γυναικολόγος μου όχι...κ την έκοψα... Μαγνήσιο ασβέστιο δεν παίρνω .. μόνο σίδηρο κ Τ4 παίρνω........ Κ τώρα είχα δύο μήνες να κάνω εξετάσεις κ του είπα να μου γράψει... αύριο θα κάνω, αλλά ξέχασα για ούρων οπότε κ θα πω να μου γράψει... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...