Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Αυτόν τον πόνο τον έχω και εγώ απο την αρχή...αρκετά έντονος όταν με πιάσει....αν δεν ξαπλώσω να τεντωθω δεν σταματάει...και πονούσα και πίσω στην πλάτη...σκέφτηκα και εγώ για χολή αλλά δεν το κοίταξα ποτέ ...είναι ο ίδιος πόνος όπως όταν σε πιάνει η σπλήνα απλά σε άλλο σημείο...συνήθως εκεί ψιλά λένε ότι πονάει και το διάφραγμα αλλά μου φαινόταν χαζό να σε πιάνει από την αρχή εφόσον δεν ασκείται καμία πίεση....

Εμενα με πονουσε μονο σε εκεινο το σημειο, οχι πισω στην πλατη. Για μα σε πονουσε και πισω ατην πλατη κατι αλλο θα ηταν. Ποιος ξερει μπορει και εντερο και αντανακλουσε εκει;;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Andri M είπε:

Στο κέντρο του στομάχου ψηλά. Δεν έχω παρατηρήσει να πιάνει και πλάτη. Έκανες εξετάσεις αίματος και είδες ότι ήταν χολή στο παρελθόν? Αν είναι να κάνω και εγώ...

Χθες το βράδυ, όταν ξυπνούσα από τον πόνο, έπαιρνα ένα simeco. Μετά από λίγη ώρα ανακουφιζόμουν. Ήταν μακράν η καλύτερη νύχτα της εβδομάδας, παρόλο που πάλι σχεδόν καθιστή κοιμόμουν!

Τι να σου πω για το εμβόλιο....Κάνε όπως νιώθεις. Εγώ έχω αναλύσει το δικό μου σκεπτικό. Βέβαια, ήταν και ο σύντροφος μου on board. Η δική σου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική, γιατί πρέπει να το πάρεις εντελώς πάνω σου, εφόσον και ο σύζυγος δεν συμφωνεί. Από την άλλη, εφόσον ο γιατρός σου λέει να το κάνεις, πώς και ο σύζυγος δεν ακολουθεί τη γραμμή του γιατρού?

Αχ...πώς άντεξες δύο μήνες πόνου?

Ο δικός μου πόνος εστιάζεται στο κέντρο, στο στομάχι ψηλά. Σχεδόν στο διάφραγμα. Μοιάζει με σφίξιμο, σαν κράμπα.

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου...

Ο γιατρός δεν ανησύχησε. Μου είπε να πάρω ή aludrox ή gaviscon μέχρι 3 την ημέρα. Μου είπε ότι είναι πόνος από την πίεση των μωρών....

Είδαμε ότι το aludrox έχει τις ίδιες ουσίες με το simeco και παίρνω simeco που είχε η πεθερά μου.

Άρχισε και η δυσκοιλιότητα μαζί με τον πόνο του στομάχου και σκέφτομαι ότι αν λίγο λειτουργήσει το έντερο και ξεπρηστεί, ίσως να υποχωρήσει και ο πόνος του στομάχου, εφόσον όντως οφείλεται στην πίεση. Για τη δυσκοιλιότητα, μου είπε να αγοράσω το optifibre, είναι σκόνη - φυτικές ίνες, χωρίς γεύση. Σήμερα είναι η δεύτερη ημέρα που το παίρνω. Είδομεν!

Και εγώ 2 μέρα που πίνω ένα φακελάκι για το έντερο tanilas είδη εχθές πήγα νωρίτερα τουαλέτα από ότι πάω κ έχω δει μεγάλη διαφορά κοιμήθηκα λίγο σαν άνθρωπος,βέβαια προσέχω πολύ τι τρωω

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2021 at 4:18 ΜΜ, Tina90 είπε:

Μετά από πολύ πολύ καιρό ξανάπηκα και εγώ !! Τι κάνετε ? Πώς είστε ?? Εγώ κορίτσι σήμερα είχα γιατρό και με ρώτησε για το εμβόλιο , αν έχω σκοπό να το κανω και του είπα όχι .. ότι δεν το σκέφτομαι καθόλου ειδικά τώρα με την εγκυμοσύνη... Εκείνος βέβαια μου είπε να το κάνω και ότι αν νοσησω θα είναι πολύ πιο δύσκολο .. Εγώ φοβάμαι γενικά ... πόσο μάλλον τώρα με το μικρούλη .. Εσείς κορίτσια ?? 

Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι και με τον ιό και με το εμβόλιο και με όλα !!! Δεν γινόταν να μην σχολιάσω ... Μα πως είναι δυνατόν να σου λένε να κάνεις ένας πειραματικό εμβόλιο το οποίο είναι έκτακτης ανάγκης και όπως φαίνεται δημιουργει ένα σωρό προβληματα (έχω ακούσει τρελές καταστάσεις !!) Πως είναι δυνατόν να μας λένε να κάνουμε πειράματα με τα έμβρυα μας και πως ξέρουμε τι σκατα προβλήματα μπορεί να δημιουργήσουν ακόμα και αποβολή έχουν προκαλέσει ... Ξέρεις σε πιέζουν πας το κάνεις και μετά αν πάθεις κάτι σου λένε το έκανες με δική σου ευθύνη δεν σε ανάγκασε κάνεις ή είσαι από τις σπάνιες περιπτωσεις ε άι στο δ.....πφφφ μην ακούς κανέναν κάνε ότι θεωρείς εσύ πως είναι το καλύτερο !! Εμένα αν ο γιατρός με πίεζε θα του τα λεγα ένα χεράκι έλεος 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Brigitt είπε:

Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι και με τον ιό και με το εμβόλιο και με όλα !!! Δεν γινόταν να μην σχολιάσω ... Μα πως είναι δυνατόν να σου λένε να κάνεις ένας πειραματικό εμβόλιο το οποίο είναι έκτακτης ανάγκης και όπως φαίνεται δημιουργει ένα σωρό προβληματα (έχω ακούσει τρελές καταστάσεις !!) Πως είναι δυνατόν να μας λένε να κάνουμε πειράματα με τα έμβρυα μας και πως ξέρουμε τι σκατα προβλήματα μπορεί να δημιουργήσουν ακόμα και αποβολή έχουν προκαλέσει ... Ξέρεις σε πιέζουν πας το κάνεις και μετά αν πάθεις κάτι σου λένε το έκανες με δική σου ευθύνη δεν σε ανάγκασε κάνεις ή είσαι από τις σπάνιες περιπτωσεις ε άι στο δ.....πφφφ μην ακούς κανέναν κάνε ότι θεωρείς εσύ πως είναι το καλύτερο !! Εμένα αν ο γιατρός με πίεζε θα του τα λεγα ένα χεράκι έλεος 

Κοριτσι συμφωνω μαζι σου. Κι εμενα ο γιατρος δεν παίρνει θεση. Ειμαστε φαρμακοποιοί και απλα μας ειπε τα δεδομένα που εχουν ως τωρα. Και το αφήνει σε μας. Ο άντρας μου το έκανε εννοείται που ειναι καθημερινά σε επαφή με τοσο κόσμο.

Ομως το βρίσκω κοροϊδία, όταν κυκλοφορούν εκατομμυρια φαρμακα παγκοσμίως, επι σειρά ετών, που ειναι χιλιοτσεκαρισμενα και παρ ολα αυτα οι γιατροί σου λενε μεχρι και το ντεπον να το παιρνει η εγκυος με φειδώ... Και τωρα ενα εμβολιο που μεχρι και πριν δυο μηνες ΔΕΝ χορηγούνταν σε εγκύους παρα μονο στο Ισραήλ αν δεν κανω λάθος, μεσα σε δυο μηνες έβγαλαν συμπεράσματα για την ασφαλεια τους... Εμβολιαστηκαν λεει 10.000 (παγκοσμίως... Ας γελασω) και γεννήθηκαν 1000 γερα μωρα. 

Που για καθε νεο φάρμακο που κυκλοφορεί, χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα έρευνας για να την ασφαλεια του.

Και τουλάχιστον σε σοβαρά κράτη βαζουν  και λιγο την ασφαλεια του πολίτη μπροστά και αποσύρουν εμβολια που ειδαν παρενέργειες (πχ η Αγγλία απέσυρε το astra που ηταν και δικο τους ρε φιλε!!) Εδω το οικονομικό όφελος πανω απ ολα. Διοτι αν ξεμεναμε από εμβόλια τότε μάντεψε.... Ξαφνικα το εμβολιο ε... Δεν θα ηταν και τοσο υποχρεωτικό και ο ιος ε... Δεν θα τον ελεγαν μονιμως φονικο ιο.

Τρομολαγνεια... Εχω να δω τηλεόραση απο τον Απρίλιο του 2020. Τους δημοσιογράφους, αν δεν τους ειχα σε εκτίμηση μια φορά τωρα δεν τους εχω 100 φορές. Προβοκατορικα κείμενα και τρομολαγνεια. 

Δεν αμφιβάλλω για την σοβαρότητα... Εχω χάσει συγγενή ετων 70 απο τον ιό αλλα εχω "χασει" και τον πατερα μου και τους Θειους και και και που καθονται μπροστά σε μια οθόνη και απο τον φοβο τους εχουν να βγουν 1,5 χρονο απ το σπιτι.(κι ας εμβολιαστηκαν). Που ο κοσμος εξω έχει ξεφύγει και ειναι μεσα στα νευρα και αγένεια απο ολο αυτο που μας συμβαίνει.

Τελος πάντων... Ηδη εγραψα πολλα και στο φινάλε δεν εχουν και νόημα. Ο καθενας κάνει αυτο που θεωρεί σωστό. Εξ αλλου δε κρυβω πως κι εγω ειναι στιγμες που αμφιταλαντεύομαι για το αν θα το κανω ή όχι.

  • Μου αρέσει 3

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κοριτσι συμφωνω μαζι σου. Κι εμενα ο γιατρος δεν παίρνει θεση. Ειμαστε φαρμακοποιοί και απλα μας ειπε τα δεδομένα που εχουν ως τωρα. Και το αφήνει σε μας. Ο άντρας μου το έκανε εννοείται που ειναι καθημερινά σε επαφή με τοσο κόσμο.

Ομως το βρίσκω κοροϊδία, όταν κυκλοφορούν εκατομμυρια φαρμακα παγκοσμίως, επι σειρά ετών, που ειναι χιλιοτσεκαρισμενα και παρ ολα αυτα οι γιατροί σου λενε μεχρι και το ντεπον να το παιρνει η εγκυος με φειδώ... Και τωρα ενα εμβολιο που μεχρι και πριν δυο μηνες ΔΕΝ χορηγούνταν σε εγκύους παρα μονο στο Ισραήλ αν δεν κανω λάθος, μεσα σε δυο μηνες έβγαλαν συμπεράσματα για την ασφαλεια τους... Εμβολιαστηκαν λεει 10.000 (παγκοσμίως... Ας γελασω) και γεννήθηκαν 1000 γερα μωρα. 

Που για καθε νεο φάρμακο που κυκλοφορεί, χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα έρευνας για να την ασφαλεια του.

Και τουλάχιστον σε σοβαρά κράτη βαζουν  και λιγο την ασφαλεια του πολίτη μπροστά και αποσύρουν εμβολια που ειδαν παρενέργειες (πχ η Αγγλία απέσυρε το astra που ηταν και δικο τους ρε φιλε!!) Εδω το οικονομικό όφελος πανω απ ολα. Διοτι αν ξεμεναμε από εμβόλια τότε μάντεψε.... Ξαφνικα το εμβολιο ε... Δεν θα ηταν και τοσο υποχρεωτικό και ο ιος ε... Δεν θα τον ελεγαν μονιμως φονικο ιο.

Τρομολαγνεια... Εχω να δω τηλεόραση απο τον Απρίλιο του 2020. Τους δημοσιογράφους, αν δεν τους ειχα σε εκτίμηση μια φορά τωρα δεν τους εχω 100 φορές. Προβοκατορικα κείμενα και τρομολαγνεια. 

Δεν αμφιβάλλω για την σοβαρότητα... Εχω χάσει συγγενή ετων 70 απο τον ιό αλλα εχω "χασει" και τον πατερα μου και τους Θειους και και και που καθονται μπροστά σε μια οθόνη και απο τον φοβο τους εχουν να βγουν 1,5 χρονο απ το σπιτι.(κι ας εμβολιαστηκαν). Που ο κοσμος εξω έχει ξεφύγει και ειναι μεσα στα νευρα και αγένεια απο ολο αυτο που μας συμβαίνει.

Τελος πάντων... Ηδη εγραψα πολλα και στο φινάλε δεν εχουν και νόημα. Ο καθενας κάνει αυτο που θεωρεί σωστό. Εξ αλλου δε κρυβω πως κι εγω ειναι στιγμες που αμφιταλαντεύομαι για το αν θα το κανω ή όχι.

Συμφωνώ απόλυτα !! Και γω πλέον έχω κλείσει την τηλεόραση διαβάζω απλά κάποιες ειδήσεις στο ίντερνετ γενικού περιεχομένου όχι του κοβιντ αυτό που λες που σκεφτόμαστε ένα ντεπον να πάρουμε το έχω σκεφτεί κι εγώ και φυσικά τα λεφτά ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ !! σκασιλα τους αν θα πάθουμε το οτιδήποτε !! Από πότε τους ένοιαζε η υγεία μας μόνο τα λεφτά τους ενδιαφέρουν !!!

Έχω ακούσει επισης πως προκαλούν υπογονιμότητα ... Ένας πολύ καλός φίλος ξαδέρφου μου ήθελε με τη γυναίκα του να κάνει παιδί και έκαναν όλες τις προγεννητικες εξετάσεις και οι δύο τα πάντα και τους είπανε πως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα μετά αυτό έκανε το εμβόλιο στο μεταξύ προσπαθούσαν και τίποτα αυτόν τον έτρωγε μέσα του γιατί είχε ακούσει πως προκαλεί υπογονιμότητα σε κάποιες περιπτώσεις και πήγε ξανά έκανε τις εξετάσεις και ο γιατρός του είπε πως είναι στείρος πια και πως το προκάλεσε το εμβόλιο δεν ξέρω αν θα το πιστεψετε πάντως έγινε σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο και έχω πάθει σοκ !!! Φοβάμαι μην αναγκάσουν τον άντρα μου να το κάνει λόγω της δουλειας του !! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κοριτσι συμφωνω μαζι σου. Κι εμενα ο γιατρος δεν παίρνει θεση. Ειμαστε φαρμακοποιοί και απλα μας ειπε τα δεδομένα που εχουν ως τωρα. Και το αφήνει σε μας. Ο άντρας μου το έκανε εννοείται που ειναι καθημερινά σε επαφή με τοσο κόσμο.

Ομως το βρίσκω κοροϊδία, όταν κυκλοφορούν εκατομμυρια φαρμακα παγκοσμίως, επι σειρά ετών, που ειναι χιλιοτσεκαρισμενα και παρ ολα αυτα οι γιατροί σου λενε μεχρι και το ντεπον να το παιρνει η εγκυος με φειδώ... Και τωρα ενα εμβολιο που μεχρι και πριν δυο μηνες ΔΕΝ χορηγούνταν σε εγκύους παρα μονο στο Ισραήλ αν δεν κανω λάθος, μεσα σε δυο μηνες έβγαλαν συμπεράσματα για την ασφαλεια τους... Εμβολιαστηκαν λεει 10.000 (παγκοσμίως... Ας γελασω) και γεννήθηκαν 1000 γερα μωρα. 

Που για καθε νεο φάρμακο που κυκλοφορεί, χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα έρευνας για να την ασφαλεια του.

Και τουλάχιστον σε σοβαρά κράτη βαζουν  και λιγο την ασφαλεια του πολίτη μπροστά και αποσύρουν εμβολια που ειδαν παρενέργειες (πχ η Αγγλία απέσυρε το astra που ηταν και δικο τους ρε φιλε!!) Εδω το οικονομικό όφελος πανω απ ολα. Διοτι αν ξεμεναμε από εμβόλια τότε μάντεψε.... Ξαφνικα το εμβολιο ε... Δεν θα ηταν και τοσο υποχρεωτικό και ο ιος ε... Δεν θα τον ελεγαν μονιμως φονικο ιο.

Τρομολαγνεια... Εχω να δω τηλεόραση απο τον Απρίλιο του 2020. Τους δημοσιογράφους, αν δεν τους ειχα σε εκτίμηση μια φορά τωρα δεν τους εχω 100 φορές. Προβοκατορικα κείμενα και τρομολαγνεια. 

Δεν αμφιβάλλω για την σοβαρότητα... Εχω χάσει συγγενή ετων 70 απο τον ιό αλλα εχω "χασει" και τον πατερα μου και τους Θειους και και και που καθονται μπροστά σε μια οθόνη και απο τον φοβο τους εχουν να βγουν 1,5 χρονο απ το σπιτι.(κι ας εμβολιαστηκαν). Που ο κοσμος εξω έχει ξεφύγει και ειναι μεσα στα νευρα και αγένεια απο ολο αυτο που μας συμβαίνει.

Τελος πάντων... Ηδη εγραψα πολλα και στο φινάλε δεν εχουν και νόημα. Ο καθενας κάνει αυτο που θεωρεί σωστό. Εξ αλλου δε κρυβω πως κι εγω ειναι στιγμες που αμφιταλαντεύομαι για το αν θα το κανω ή όχι.

Πωπω κορίτσι μου συμφωνώ απόλυτα σε όλα μαζί σου! Ως φαρμακοποιός κ γω δν είμαι σύμφωνη να κάνω το εμβόλιο σε αυτή τη περίοδο της ζωής μου που ύστερα από τόσες προσπάθειες κ αποβολες που είχα δν θα διακινδύνευα τη ζωή του μωρού μου για κανένα λόγο ! Κ μένα ο γυναικολογος μου θέλει να το κάνω το εμβόλιο κ με ρώτησε κ ποια ήταν η γνώμη της γιατρού μου(αιματολόγος ) για άλλο θέμα υγείας που έχω , η οποία είναι κ διευθύντρια στο εμβολιατικο του νοσοκομείου κ μου είπε κ πριν μείνω εγκυος να μην κάνω το εμβόλιο αλλά κ τώρα που είμαι εγκυος να μη το κάνω πάλι Γτ οι έρευνες κ οι μελετες δν την έχουν πείσει στο ότι δν μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο έμβρυο κ να υπάρξει αποβολή! Όποτε δν θα το κάνω κ θα ακούσω φυσικά την συνείδηση μου κ κανέναν άλλον! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Brigitt said:

Συμφωνώ απόλυτα !! Και γω πλέον έχω κλείσει την τηλεόραση διαβάζω απλά κάποιες ειδήσεις στο ίντερνετ γενικού περιεχομένου όχι του κοβιντ αυτό που λες που σκεφτόμαστε ένα ντεπον να πάρουμε το έχω σκεφτεί κι εγώ και φυσικά τα λεφτά ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ !! σκασιλα τους αν θα πάθουμε το οτιδήποτε !! Από πότε τους ένοιαζε η υγεία μας μόνο τα λεφτά τους ενδιαφέρουν !!!

Έχω ακούσει επισης πως προκαλούν υπογονιμότητα ... Ένας πολύ καλός φίλος ξαδέρφου μου ήθελε με τη γυναίκα του να κάνει παιδί και έκαναν όλες τις προγεννητικες εξετάσεις και οι δύο τα πάντα και τους είπανε πως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα μετά αυτό έκανε το εμβόλιο στο μεταξύ προσπαθούσαν και τίποτα αυτόν τον έτρωγε μέσα του γιατί είχε ακούσει πως προκαλεί υπογονιμότητα σε κάποιες περιπτώσεις και πήγε ξανά έκανε τις εξετάσεις και ο γιατρός του είπε πως είναι στείρος πια και πως το προκάλεσε το εμβόλιο δεν ξέρω αν θα το πιστεψετε πάντως έγινε σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο και έχω πάθει σοκ !!! Φοβάμαι μην αναγκάσουν τον άντρα μου να το κάνει λόγω της δουλειας του !! 

Να φοβάσαι και τις επιπλοκές που μπορεί να αφήσει ο ιός αν νοσησεισ. Η μία ή άλλη είναι... Αν είναι κ εγώ δεν είμαι υπέρ να γίνει στην εγκυμοσύνη... Γτ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκαλέσει στο έμβρυο. Αλλά μετά θα το κάνω.... 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω για τους ενδοιασμους που υπαρχουν οσον αφορα το εμβολιο. Και δεν μου αρεσει και ο διχασμος που προκειπτει απο ολο αυτο οπως και ο φανατισμος και των δυο πλευρων. Εμπιστευομαι την ιατρικη και την επιστημη που εχει προχωρησει τοσο πολυ, αλλα ξερω και τι θυσιες γινονται για το χρημα... Εχω χασει εμπιστοσυνη σε γιατρους λογω αυτου και ειναι πραγματικα λυπηρο.

Μεχρι πριν μια βδομαδα δεν το σκεφτομουν καν αν θα το κανω ή οχι. Και αυτο περισσοτερο για το εμβρυο, δεν ηθελα να το ρισκαρω. Ελεγα οτι δουλευω απο το σπιτι, δεν παω πουθενα γενικα περα απο σουπερ μαρκετ και κανα μαγαζι εμπορικο, προσεχω οσο μπορω οποτε θα κανω υπομονη. Ξεκινησα να το σκεφτομαι, οταν εδω στα Χανια ξεκινησε ο κακος χαμος με τα κρουσματα! Καθε μερα ειναι και περισσοτερα και καθε μερα ακουω και για ενα γνωστο, φιλο, συναδελφο κτλ να εχει κολλησει και βλεπω οτι ολο αυτο τελικα ερχεται πιο κοντα μου. Ειναι και ο αντρας μου ο οποιος δουλευει στην εστιαση και εχει κι αυτος πιθανοτητες να μου το μεταφερει και φοβαμαι οτι το ενδεχομενο να κολλησω τον ιο θα ειναι πιθανον αρκετα πιο βλαβερο. Γιατι λογω εγκυμοσυνης ολο το συστημα του οργανισμου ειναι αρκετα επιβαρυμενο, οποτε το ενδεχομενο ενος ιου που πληττει αναπνευστικο και καρδιακο συστημα δεν ξερω τι επιπλοκες μπορει να φερει. Και οχι, ουτε τηλεοραση βλεπω, ουτε ειδησεις πλεον, δεν τις αντεχω. Αλλα ακουω διαφορα απο δω και απο κει απο γνωστους για διαφορες περιπτωσεις με παρενεργειες απο τα εμβολια αλλα και απο παρενεργειες και κουσουρια απο τον ιο. Και για αλλη μια φορα ειμαι σε διλλημα, οπως τοτε με την αμνιοπαρακεντηση... Γιατι παλι ειναι ενα ρισκο!  Να ρισκαρω να κανω το εμβολιο με ενδεχομενο να δημιουργηθει τελικα καποιο θεμα μελλοντικα ή να ρισκαρω να μην κανω τιποτα με το ενδεχομενο οτι μπορει κολλησω τον ιο οπου μπορει και ακομα να το χασω; Εδω και μερικες μερες εχω καψει τον εγκεφαλο μου πραγματικα. Μεσα σε 24 ωρες αλλαζω γνωμη απο τη μια στην αλλη συνεχως! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Να φοβάσαι και τις επιπλοκές που μπορεί να αφήσει ο ιός αν νοσησεισ. Η μία ή άλλη είναι... Αν είναι κ εγώ δεν είμαι υπέρ να γίνει στην εγκυμοσύνη... Γτ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκαλέσει στο έμβρυο. Αλλά μετά θα το κάνω.... 

Προσωπικά δεν φοβάμαι τις επιπλοκές του ιού περισσότερο από το εμβόλιο (προσωπική άποψη) σε καμία περίπτωση!! Είμαι νέα δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας και είναι εξαιρετικά σπάνιο να πάθω κάτι τραγικό από τον ιό επίσης και εμβόλιο να έκανα πάλι θα είχα πολλεεες πιθανότητες  να κολλήσω ... Αλλά γενικά λέω έχω κουραστεί με την όλη κατάσταση χωρίς να λέω δεν προσέχω ... τέλος πάντων δεν θα πω παραπάνω για αυτό το θέμα γιατί ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη και καλά κάνει αλλά θα εσκαγα αν δεν μιλούσα ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Πωπω κορίτσι μου συμφωνώ απόλυτα σε όλα μαζί σου! Ως φαρμακοποιός κ γω δν είμαι σύμφωνη να κάνω το εμβόλιο σε αυτή τη περίοδο της ζωής μου που ύστερα από τόσες προσπάθειες κ αποβολες που είχα δν θα διακινδύνευα τη ζωή του μωρού μου για κανένα λόγο ! Κ μένα ο γυναικολογος μου θέλει να το κάνω το εμβόλιο κ με ρώτησε κ ποια ήταν η γνώμη της γιατρού μου(αιματολόγος ) για άλλο θέμα υγείας που έχω , η οποία είναι κ διευθύντρια στο εμβολιατικο του νοσοκομείου κ μου είπε κ πριν μείνω εγκυος να μην κάνω το εμβόλιο αλλά κ τώρα που είμαι εγκυος να μη το κάνω πάλι Γτ οι έρευνες κ οι μελετες δν την έχουν πείσει στο ότι δν μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο έμβρυο κ να υπάρξει αποβολή! Όποτε δν θα το κάνω κ θα ακούσω φυσικά την συνείδηση μου κ κανέναν άλλον! 

Ωωω συναδελφισσα❤️

Ε μα φυσικά ρε συ, πως μπορουν να μιλήσουν για πλήρη ασφάλεια;  Και δυστυχώς πολυ φοβάμαι οτι απο Σεπτέμβρη, θα γίνει υποχρεωτικό και για τα παιδιά. 

Και οπως σωστά ειπε η @Brigitt σε εκβιάζουν εμμέσως να το κάνεις, μιλώντας για ατομική ευθύνη και για συνείδηση αλλα για τα θύματα των εμβολίων ποιός αναλαμβάνει ευθυνη;; Αν αύριο αντιμετωπίσουν πρόβλημα τα έμβρυα ποιος αναλαμβανει ευθυνη;

Κι εγω φοβάμαι και το εμβολιο αλλα και την νόσηση. Εννοείται. Ειναι μπρος γκρεμός και πισω ρεμα. Το μονο που με κραταει (ακομα τουλάχιστον) επιφυλακτική και σκεπτική, ειναι αυτο που έγραψα παραπάνω. Ειναι εξαιρετικά νωρις για πορισματα σε ότι αφορά τα έμβρυα και δεν εχω εμπιστοσύνη σε ο,τι προβάλλεται στα ΜΜΕ. Και στους γιατρούς, βρισκεις διχογνωμία.

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ωωω συναδελφισσα❤️

Ε μα φυσικά ρε συ, πως μπορουν να μιλήσουν για πλήρη ασφάλεια;  Και δυστυχώς πολυ φοβάμαι οτι απο Σεπτέμβρη, θα γίνει υποχρεωτικό και για τα παιδιά. 

Και οπως σωστά ειπε η @Brigitt σε εκβιάζουν εμμέσως να το κάνεις, μιλώντας για ατομική ευθύνη και για συνείδηση αλλα για τα θύματα των εμβολίων ποιός αναλαμβάνει ευθυνη;; Αν αύριο αντιμετωπίσουν πρόβλημα τα έμβρυα ποιος αναλαμβανει ευθυνη;

Κι εγω φοβάμαι και το εμβολιο αλλα και την νόσηση. Εννοείται. Ειναι μπρος γκρεμός και πισω ρεμα. Το μονο που με κραταει (ακομα τουλάχιστον) επιφυλακτική και σκεπτική, ειναι αυτο που έγραψα παραπάνω. Ειναι εξαιρετικά νωρις για πορισματα σε ότι αφορά τα έμβρυα και δεν εχω εμπιστοσύνη σε ο,τι προβάλλεται στα ΜΜΕ. Και στους γιατρούς, βρισκεις διχογνωμία.

Αχ μεγάλο θέμα ,πότε θα ξεφύγουμε από αυτήν την κατάσταση ?Και φοβάμαι να κάνω ένα εμβόλιο που ακόμα δεν έχει πάρει έγκριση,και να μην κολλήσω Και ειδικά τώρα που είναι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το εμβόλιο είναι μεγάλο θέμα δεν έχει καν πάρει έγκριση είναι ένα εμβόλιο σε πειραματικό στάδιο και οι έρευνες για το τι επιπτώσεις θα έχει θα γίνουν σε ένα χρόνο περίπου...Για τα έμβρυα δεν το συζητώ ότι ούτε καν ξέρουν τι μπορεί να προκαλέσει εδώ στην εγκυμοσύνη φοβάσαι να πάρεις και το πιο απλό φάρμακο φαντάσου ενα εμβόλιο το οποίο επιρρεαζει άμεσα το DNA μας...Εγω απο τις λίγες γνώσεις που έχω ως νοσηλεύτρια δεν με πείθει...Ας γίνουν οι έρευνες και έπειτα βλέπουμε...Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και μόνο αν θέλει να το κάνει ας το κάνει αν όχι δεν υπάρχει θέμα...Εμείς ως έγκυες ούτως ή άλλως προσέχουμε και θα προσέχουμε!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως! Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του, μονο που στη προκειμενη περιπτωση εμεις, και μονο εμεις, ειμαστε υπευθυνοι και για καποιον αλλον! Και μονο εμεις θα εχουμε τυψεις αν κατι παει στραβα, οτι και να επιλεξουμε! Κανεις αλλος! Και αυτο με βαραινει περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο. Γιατι θα πρεπει εγω να επιλεξω ποια ειναι η σωστη -αν υπαρχει σωστη- αποφαση για το μικρουλι και απλα δεν ξερω ποια ειναι αυτη! 

Τελος παντων, για να αλλαξω θεμα, να σας πω τον πονο μου! Απο χτες με ταλαιπωρει μια ημικρανια! Ξεκινησε απο αριστερα, πηγε στο κεντρο, πηγε δεξια τωρα. Λεω για αυτο το ειδος πονοκεφαλου που κανει βαραει ντιν ντι ντιν συνηθως στο ρυθμο της καρδιας. Δεν ειχα στο παρελθον θεματα με ημικρανιες γενικα, αλλα οποτε με επιαναν αμα κοιμομουν την επομενη ειχε περασει. Τωρα δεν επιασε το κολπο! Υποψιαζομαι οτι ειναι ψυχολογικης φυσης γιατι τωρα 1-2 μερες ειμαι αρκετα φορτισμενη και πιεσμενη. Αλλα αν δεν περασει μεχρι αυριο θα μιλησω και με τον γιατρο μου. Εχει θεματα με ημικρανιες καποια αλλη κοπελα να μου πει κανα τιπ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Αυτο ακριβως! Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του, μονο που στη προκειμενη περιπτωση εμεις, και μονο εμεις, ειμαστε υπευθυνοι και για καποιον αλλον! Και μονο εμεις θα εχουμε τυψεις αν κατι παει στραβα, οτι και να επιλεξουμε! Κανεις αλλος! Και αυτο με βαραινει περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο. Γιατι θα πρεπει εγω να επιλεξω ποια ειναι η σωστη -αν υπαρχει σωστη- αποφαση για το μικρουλι και απλα δεν ξερω ποια ειναι αυτη! 

Τελος παντων, για να αλλαξω θεμα, να σας πω τον πονο μου! Απο χτες με ταλαιπωρει μια ημικρανια! Ξεκινησε απο αριστερα, πηγε στο κεντρο, πηγε δεξια τωρα. Λεω για αυτο το ειδος πονοκεφαλου που κανει βαραει ντιν ντι ντιν συνηθως στο ρυθμο της καρδιας. Δεν ειχα στο παρελθον θεματα με ημικρανιες γενικα, αλλα οποτε με επιαναν αμα κοιμομουν την επομενη ειχε περασει. Τωρα δεν επιασε το κολπο! Υποψιαζομαι οτι ειναι ψυχολογικης φυσης γιατι τωρα 1-2 μερες ειμαι αρκετα φορτισμενη και πιεσμενη. Αλλα αν δεν περασει μεχρι αυριο θα μιλησω και με τον γιατρο μου. Εχει θεματα με ημικρανιες καποια αλλη κοπελα να μου πει κανα τιπ; 

Χαχα καλά είμαστε όλες για τα ΚΑΠΗ! Και γω γελάω με την κατάσταση μου με έχει πιάσει το ισχιο εδώ και καμιά δεκαριά μέρες και εκεί που περπατάω ξαφνικά "μαγκωνει" και περπατάω σαν κουτσαβλο και είμαι άου άου που να με πιάσει και δυνατά εκεί με βλέπεις να φωνάζω ξαφνικά γιατί έρχεται απότομα το άτιμο !!! Αααχ τι σου κάνει η εγκυμοσύνη ... 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Brigitt said:

Χαχα καλά είμαστε όλες για τα ΚΑΠΗ! Και γω γελάω με την κατάσταση μου με έχει πιάσει το ισχιο εδώ και καμιά δεκαριά μέρες και εκεί που περπατάω ξαφνικά "μαγκωνει" και περπατάω σαν κουτσαβλο και είμαι άου άου που να με πιάσει και δυνατά εκεί με βλέπεις να φωνάζω ξαφνικά γιατί έρχεται απότομα το άτιμο !!! Αααχ τι σου κάνει η εγκυμοσύνη ... 

Αχ κ εγω το εχω αυτο κ νομιζα οτι ειμαι μονη! Στο πλαι δεξια αρχιζει κ συνεχιζει στο ισχιο! Ειναι σα να μου σκιζεται νευρο σε συνδυασμο.με μαγκωμα κραμπα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...