Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετά από πολύ πολύ καιρό ξανάπηκα και εγώ !! Τι κάνετε ? Πώς είστε ?? Εγώ κορίτσι σήμερα είχα γιατρό και με ρώτησε για το εμβόλιο , αν έχω σκοπό να το κανω και του είπα όχι .. ότι δεν το σκέφτομαι καθόλου ειδικά τώρα με την εγκυμοσύνη... Εκείνος βέβαια μου είπε να το κάνω και ότι αν νοσησω θα είναι πολύ πιο δύσκολο .. Εγώ φοβάμαι γενικά ... πόσο μάλλον τώρα με το μικρούλη .. Εσείς κορίτσια ?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Tina90 είπε:

Μετά από πολύ πολύ καιρό ξανάπηκα και εγώ !! Τι κάνετε ? Πώς είστε ?? Εγώ κορίτσι σήμερα είχα γιατρό και με ρώτησε για το εμβόλιο , αν έχω σκοπό να το κανω και του είπα όχι .. ότι δεν το σκέφτομαι καθόλου ειδικά τώρα με την εγκυμοσύνη... Εκείνος βέβαια μου είπε να το κάνω και ότι αν νοσησω θα είναι πολύ πιο δύσκολο .. Εγώ φοβάμαι γενικά ... πόσο μάλλον τώρα με το μικρούλη .. Εσείς κορίτσια ?? 

Θα σου εκφράσω προσωπική άποψη και γνώμη δεν θα το κάνω και οι εμβολιασμενοι έχουν πιθανότητες να κολλήσουν κορονοϊο συγκεκριμένο παράδειγμα γνωστός μου με 2 δόσεις εμβολίου νοσεί και νοσηλεύεται με τον ιό...Έρευνα δεν έχει γίνει ούτε για τις επιπτώσεις που έχει στον άνθρωπο πόσο μάλλον για τα έμβρυα...ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του πρώτα από όλα αν προσέχεις δεν έχεις να φοβηθείς κάτι!!!Και στην τελική για να κολλήσεις πρέπει να φτερνίζεται και να βήχει ο άλλος πάνω σου και να μην πλένεις τα χέρια σου!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Ποια αιματολογο έχεις αν επιτρέπεται?μήπως έχουμε την ίδια ...γνωστή της Θεσσαλονίκης...

ναι από εξωσωματική και εγώ με τα ίδια χρονια προσπάθειας με σένα....καταλαβαίνεις λοιπόν πως τρέμω γενικά το οτιδήποτε πρόκειται να κάνω...αλλά ακούς τόσα πολλά για αυτό το εμβόλιο...δεν βγαίνει και ένας άνθρωπος να συμφωνήσει με τον άλλον...όλοι βγαίνουν και λένε και κάτι διαφορετικό...ο καθένας και με άλλη γνώμη ...σήμερα έκλεισε για αρχή ο άντρας μου να το κάνει ...εγώ πράγματικα είμαι υπό σκέψη μεγάλη ακόμα....

Όντως πολύ ωραίο αυτό με τις εβδομάδες...δεν το είχα σκεφτεί καθόλου....μόλις συνειδητοποίησα λπν ότι μου μένουν 10 εβδομάδες αν ισχύει ότι θα μπω τέλη Σεπτέμβρη ....πόσο μικρό νούμερο ακούγεται....δεν θα κοιμηθώ τώρα όλο το βράδυ χαχαχαχα

Μπορεις να λες οτι σου απομένουν 10 σαββατοκυριακα ακούγεται ακόμα πιο λίγο!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Μπορεις να λες οτι σου απομένουν 10 σαββατοκυριακα ακούγεται ακόμα πιο λίγο!

Χαχαχαχχαχαχαχ πολύ καλοοοοο.... πραγματικά πως περνάει έτσι ο καιρος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα ,δεν ξέρω εμένα έχει αρχίσει να με ανησυχεί αυτό με το στομάχι ,μα να μην μπορώ να φάω τιποτα μετά το μεσημέρι?Πλέον έχω αρχίσει να φοβάμαι να φάω ,εχθές βράδυ 2 μικρά παξιμαδακια με ελάχιστο ανθότυρο και δεν μπορούσα να χωνέψω βασικά νιώθω ότι θέλω να ρεφτω και δεν μπορώ .Σήμερα στης 4 εφαγα ένα ροδάκινο και το χωνεψα μετά από 4 ώρες ,σήμερα έφαγα ένα τοστ μόνο με τυρί χάλια νιώθω ,μέχρι που έχει αρχίσει να με πονάει και η πλάτη μου τα βράδια και νομίζω είναι από το στομάχι .Πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Θα σου εκφράσω προσωπική άποψη και γνώμη δεν θα το κάνω και οι εμβολιασμενοι έχουν πιθανότητες να κολλήσουν κορονοϊο συγκεκριμένο παράδειγμα γνωστός μου με 2 δόσεις εμβολίου νοσεί και νοσηλεύεται με τον ιό...Έρευνα δεν έχει γίνει ούτε για τις επιπτώσεις που έχει στον άνθρωπο πόσο μάλλον για τα έμβρυα...ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του πρώτα από όλα αν προσέχεις δεν έχεις να φοβηθείς κάτι!!!Και στην τελική για να κολλήσεις πρέπει να φτερνίζεται και να βήχει ο άλλος πάνω σου και να μην πλένεις τα χέρια σου!!

Καλημέρα !! Ναι βέβαια μπορούν να νοσήσουν και οι εμβολιασμενοι... Αυτό είναι το θέμα .. ότι ποιος ο λόγος να το ρισκάρουμε να το κάνουμε αφού πάλι κολλάμε ... Λένε το περνάς πιο ελαφριά .. αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο !! Εγώ είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω καθόλου .. Ο Θεός βοηθός κορίτσια να είμαστε όλες καλά και εμείς και τα μωράκια μας !!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γιατροι δεν ειμαστε οποτε η καθεμια νομιζω πρεπει να ακουει το γιατρο της. Ο γιατρος μου μου ειπε να παω τρεχοντας να το κανω κ το εκανα. Αν μου ελεγε να μην το κανω δε θα πηγαινα. Το σημαντικο ειναι να προσεχουμε τριπλα ειτε το κανουμε ειτε οχι! Να μας προσεχει η Παναγια να γεννησουμε τα μωρακια μσς με υγεια κ ολα τα αλλα θα γινουν!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2021 at 11:31 PM, Dimitra93 said:

Ποια αιματολογο έχεις αν επιτρέπεται?μήπως έχουμε την ίδια ...γνωστή της Θεσσαλονίκης...

ναι από εξωσωματική και εγώ με τα ίδια χρονια προσπάθειας με σένα....καταλαβαίνεις λοιπόν πως τρέμω γενικά το οτιδήποτε πρόκειται να κάνω...αλλά ακούς τόσα πολλά για αυτό το εμβόλιο...δεν βγαίνει και ένας άνθρωπος να συμφωνήσει με τον άλλον...όλοι βγαίνουν και λένε και κάτι διαφορετικό...ο καθένας και με άλλη γνώμη ...σήμερα έκλεισε για αρχή ο άντρας μου να το κάνει ...εγώ πράγματικα είμαι υπό σκέψη μεγάλη ακόμα....

Όντως πολύ ωραίο αυτό με τις εβδομάδες...δεν το είχα σκεφτεί καθόλου....μόλις συνειδητοποίησα λπν ότι μου μένουν 10 εβδομάδες αν ισχύει ότι θα μπω τέλη Σεπτέμβρη ....πόσο μικρό νούμερο ακούγεται....δεν θα κοιμηθώ τώρα όλο το βράδυ χαχαχαχα

Αχ, τώρα το είδα...όχι, στην Αθήνα βρίσκεται η αιματολόγος μου :)

Η δική σου είναι η Λ...κού? Πες μου όταν πας τί σου είπε για το εμβόλιο, έτσι εκ περιέργειας:) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου σήμερα. Πείτε μου την γνώμη σας...

Σάκχαρο νηστεως 0.81

Μετά από 1 ώρα 1.79

Μετά από 2 ώρες 1.56

Έχω ραντεβού την Παρασκευή με την ενδοκρινολόγο μου. 

Οι υπόλοιπες εξετάσεις αίματος κ ούρων είναι καλές, εκτός από SGPT που έχει όριο το 31, κι εγώ έχω 52....

Οποια ξέρει, ας μου πει μέχρι να μιλήσω κ με τον γυναικολόγο μου!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 50 λεπτά , xrys1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου σήμερα. Πείτε μου την γνώμη σας...

Σάκχαρο νηστεως 0.81

Μετά από 1 ώρα 1.79

Μετά από 2 ώρες 1.56

Έχω ραντεβού την Παρασκευή με την ενδοκρινολόγο μου. 

Οι υπόλοιπες εξετάσεις αίματος κ ούρων είναι καλές, εκτός από SGPT που έχει όριο το 31, κι εγώ έχω 52....

Οποια ξέρει, ας μου πει μέχρι να μιλήσω κ με τον γυναικολόγο μου!! 

Δεν έχουν όλοι οι γιατροί τις ίδιες ακριβώς τιμές, να ξέρεις. Η τελευταία σου τιμή μόνο, σύμφωνα με κάποιους, είναι ελάχιστα πάνω από το όριο. Οι άλλες δύο είναι μία χαρά. Τώρα γενικά στην κύηση είναι πολύ πιο αυστηροί κ συνήθως κ μία τιμή να βρούνε ανεβασμένη μπορεί να συστήσουν προσοχή, αλλά εξαρτάται κ από το γιατρό. Οι τρανσαμινάσες σου ανέβηκαν επειδή παίρνεις κάποια φάρμακα;

16 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ,δεν ξέρω εμένα έχει αρχίσει να με ανησυχεί αυτό με το στομάχι ,μα να μην μπορώ να φάω τιποτα μετά το μεσημέρι?Πλέον έχω αρχίσει να φοβάμαι να φάω ,εχθές βράδυ 2 μικρά παξιμαδακια με ελάχιστο ανθότυρο και δεν μπορούσα να χωνέψω βασικά νιώθω ότι θέλω να ρεφτω και δεν μπορώ .Σήμερα στης 4 εφαγα ένα ροδάκινο και το χωνεψα μετά από 4 ώρες ,σήμερα έφαγα ένα τοστ μόνο με τυρί χάλια νιώθω ,μέχρι που έχει αρχίσει να με πονάει και η πλάτη μου τα βράδια και νομίζω είναι από το στομάχι .Πφφφφ

Ίσως χρειάζεσαι σ αυτή τη φάση λίγο βοήθεια μ την πέψη. Δοκίμασες αυτό που κάνουμε και στο διαβήτη, μικρά γεύματα ανά 3 ώρες αυστηρά κ όχι υδατάνθρακα αμυλούχο το βράδυ, δηλ να μείνεις στα γαλακτοκομικά μικρό γιαουρτι ή ποτήρι γάλα σε ξεχωριστό γεύμα πριν τον ύπνο κ βραδυνό μόνο σαλάτα ή μαλακά λαχανικά + τυρί(γαλακτοκομικό) ; Οι σούπες είναι μια άλλη λύση που μ αρέσουν κιόλας πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , masra solena73 είπε:

Δεν έχουν όλοι οι γιατροί τις ίδιες ακριβώς τιμές, να ξέρεις. Η τελευταία σου τιμή μόνο, σύμφωνα με κάποιους, είναι ελάχιστα πάνω από το όριο. Οι άλλες δύο είναι μία χαρά. Τώρα γενικά στην κύηση είναι πολύ πιο αυστηροί κ συνήθως κ μία τιμή να βρούνε ανεβασμένη μπορεί να συστήσουν προσοχή, αλλά εξαρτάται κ από το γιατρό. Οι τρανσαμινάσες σου ανέβηκαν επειδή παίρνεις κάποια φάρμακα;

Ίσως χρειάζεσαι σ αυτή τη φάση λίγο βοήθεια μ την πέψη. Δοκίμασες αυτό που κάνουμε και στο διαβήτη, μικρά γεύματα ανά 3 ώρες αυστηρά κ όχι υδατάνθρακα αμυλούχο το βράδυ, δηλ να μείνεις στα γαλακτοκομικά πριν τον ύπνο κ βραδυνό μόνο σαλάτα ή μαλακά λαχανικά + τυρί(γαλακτοκομικό).

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ από αυτά που διάβασα γενικά, κατάλαβα ότι η τελευταία τιμή είναι ανεβασμένη, να δω κ τι θα μου πουν γυναικολόγος κ ενδοκρινολόγος. Όσον αφορά τις τρανσαμινασες δεν έχω ιδέα γιατί ανεβηκαν... Τον προηγούμενο μήνα ήταν ακριβώς στο όριο. Η αλήθεια είναι ότι παίρνω αρκετά φάρμακα, λες να φταίει αυτό? Ποια φάρμακα δηλαδή το ανεβάζουν? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , xrys1988 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ από αυτά που διάβασα γενικά, κατάλαβα ότι η τελευταία τιμή είναι ανεβασμένη, να δω κ τι θα μου πουν γυναικολόγος κ ενδοκρινολόγος. Όσον αφορά τις τρανσαμινασες δεν έχω ιδέα γιατί ανεβηκαν... Τον προηγούμενο μήνα ήταν ακριβώς στο όριο. Η αλήθεια είναι ότι παίρνω αρκετά φάρμακα, λες να φταίει αυτό? Ποια φάρμακα δηλαδή το ανεβάζουν? 

Οι βιταμίνες όχι, φάρμακα όπως πχ η ηπαρίνη που παίρνω εγώ λόγω θρομβοφιλίας. Το να ανεβαίνει από τα φάρμακα είναι η καλή περίπτωση, ο αιματολόγος μου χε πει να μην ανησυχώ κ είναι προσωρινό. Αν τυχόν χρειάζεται να το κοιτάξεις περισσότερο, θα σ πει ο γιατρός σου. Εγώ έκανα και κάτι υπέρηχους συκώτι κλπ για να είμαι πιο ήσυχη κ θα το ξαναδούμε. Εύχομαι όλα καλά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ,δεν ξέρω εμένα έχει αρχίσει να με ανησυχεί αυτό με το στομάχι ,μα να μην μπορώ να φάω τιποτα μετά το μεσημέρι?Πλέον έχω αρχίσει να φοβάμαι να φάω ,εχθές βράδυ 2 μικρά παξιμαδακια με ελάχιστο ανθότυρο και δεν μπορούσα να χωνέψω βασικά νιώθω ότι θέλω να ρεφτω και δεν μπορώ .Σήμερα στης 4 εφαγα ένα ροδάκινο και το χωνεψα μετά από 4 ώρες ,σήμερα έφαγα ένα τοστ μόνο με τυρί χάλια νιώθω ,μέχρι που έχει αρχίσει να με πονάει και η πλάτη μου τα βράδια και νομίζω είναι από το στομάχι .Πφφφφ

Μάλλον πρέπει να μικρύνεις τις ποσότητες γενικά τώρα όσο μεγαλώνει η μήτρα πιέζετε και το στομάχι... Το ίδιο θέμα είχα και εγω και τρώω μικρές ποσότητες ακόμα και μεσημεριανό και ας πεινάω δεν τρώω κι άλλο...και απόγευμα τρώω ένα φρούτο και βράδυ ένα τοστ για να μπορέσω να κοιμηθώ με άνεση... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , masra solena73 είπε:

Δεν έχουν όλοι οι γιατροί τις ίδιες ακριβώς τιμές, να ξέρεις. Η τελευταία σου τιμή μόνο, σύμφωνα με κάποιους, είναι ελάχιστα πάνω από το όριο. Οι άλλες δύο είναι μία χαρά. Τώρα γενικά στην κύηση είναι πολύ πιο αυστηροί κ συνήθως κ μία τιμή να βρούνε ανεβασμένη μπορεί να συστήσουν προσοχή, αλλά εξαρτάται κ από το γιατρό. Οι τρανσαμινάσες σου ανέβηκαν επειδή παίρνεις κάποια φάρμακα;

Ίσως χρειάζεσαι σ αυτή τη φάση λίγο βοήθεια μ την πέψη. Δοκίμασες αυτό που κάνουμε και στο διαβήτη, μικρά γεύματα ανά 3 ώρες αυστηρά κ όχι υδατάνθρακα αμυλούχο το βράδυ, δηλ να μείνεις στα γαλακτοκομικά μικρό γιαουρτι ή ποτήρι γάλα σε ξεχωριστό γεύμα πριν τον ύπνο κ βραδυνό μόνο σαλάτα ή μαλακά λαχανικά + τυρί(γαλακτοκομικό) ; 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα τρώω το πολύ 8μιση για βράδυ εννοείται πολύ ελαφριά κ πάλι πχ προχθές έφαγα 2 πολύ μικρά παξιμαδακια με ελάχιστο ανθότυρο πάλι τα ίδια ,τρώω πάρα πολύ λίγο για φοβάμαι .

πρίν από 5 λεπτά , Penny28 είπε:

Μάλλον πρέπει να μικρύνεις τις ποσότητες γενικά τώρα όσο μεγαλώνει η μήτρα πιέζετε και το στομάχι... Το ίδιο θέμα είχα και εγω και τρώω μικρές ποσότητες ακόμα και μεσημεριανό και ας πεινάω δεν τρώω κι άλλο...και απόγευμα τρώω ένα φρούτο και βράδυ ένα τοστ για να μπορέσω να κοιμηθώ με άνεση... 

Τρώω παααρα πολύ λίγο ,ένα γάλα το πρωί ,μετά μεσημεριανό μισή μερίδα από ότι έτρωγα ,μετά της 4 ένα φρούτο και το βράδυ πάλι κάτι ελάχιστο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...