Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Έχω δοκιμάσει τα πάντα τρώω το πολύ 8μιση για βράδυ εννοείται πολύ ελαφριά κ πάλι πχ προχθές έφαγα 2 πολύ μικρά παξιμαδακια με ελάχιστο ανθότυρο πάλι τα ίδια ,τρώω πάρα πολύ λίγο για φοβάμαι .

Μα δεν μιλώ για ποσότητα μόνο, αλλά κ για είδος. Το παξιμάδι δεν θεωρείται ευκολοχώνευτο καθόλου κιόλας. Ακόμη κι αν το βρέξεις, που φαντάζομαι το μουλιάζεις. Επίσης το να φας 8.30 κ να μείνεις πολλές ώρες χωρίς φαγητό δεν βοηθά σε κάτι στην εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Έχω δοκιμάσει τα πάντα τρώω το πολύ 8μιση για βράδυ εννοείται πολύ ελαφριά κ πάλι πχ προχθές έφαγα 2 πολύ μικρά παξιμαδακια με ελάχιστο ανθότυρο πάλι τα ίδια ,τρώω πάρα πολύ λίγο για φοβάμαι .

Τρώω παααρα πολύ λίγο ,ένα γάλα το πρωί ,μετά μεσημεριανό μισή μερίδα από ότι έτρωγα ,μετά της 4 ένα φρούτο και το βράδυ πάλι κάτι ελάχιστο 

Μήπως έχεις ξεκινήσει να έχεις καούρες και για αυτό σε ενοχλούν τα πάντα...αν τρως 8μιση γαι βράδυ και κοιμηθείς στις 11:00 η 12:00 είναι χειρότερα... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, masra solena73 είπε:

Οι βιταμίνες όχι, φάρμακα όπως πχ η ηπαρίνη που παίρνω εγώ λόγω θρομβοφιλίας. Το να ανεβαίνει από τα φάρμακα είναι η καλή περίπτωση, ο αιματολόγος μου χε πει να μην ανησυχώ κ είναι προσωρινό. Αν τυχόν χρειάζεται να το κοιτάξεις περισσότερο, θα σ πει ο γιατρός σου. Εγώ έκανα και κάτι υπέρηχους συκώτι κλπ για να είμαι πιο ήσυχη κ θα το ξαναδούμε. Εύχομαι όλα καλά.

Ααααα εγώ παίρνω salospir, κάνω ενέσεις ηπαρινης innohep καθημερινά, παίρνω μαγνήσιο, ασβεστιο, σίδηρο απ' όλα .... Θα δείξω την εξέταση και στην αιματολογο λοιπόν. Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penny28 είπε:

Μήπως έχεις ξεκινήσει να έχεις καούρες και για αυτό σε ενοχλούν τα πάντα...αν τρως 8μιση γαι βράδυ και κοιμηθείς στις 11:00 η 12:00 είναι χειρότερα... 

Μα και να θέλω να κοιμηθώ νωρίτερα δεν γίνεται με την φουσκώσει που νιώθω και την δυσφορία.

1 hour ago, masra solena73 είπε:

Μα δεν μιλώ για ποσότητα μόνο, αλλά κ για είδος. Το παξιμάδι δεν θεωρείται ευκολοχώνευτο καθόλου κιόλας. Ακόμη κι αν το βρέξεις, που φαντάζομαι το μουλιάζεις. Επίσης το να φας 8.30 κ να μείνεις πολλές ώρες χωρίς φαγητό δεν βοηθά σε κάτι στην εγκυμοσύνη.

Δοκιμές κάνω εφόσον ακόμα κ το απλό τοστ με τυρί με πείραζει .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Μα και να θέλω να κοιμηθώ νωρίτερα δεν γίνεται με την φουσκώσει που νιώθω και την δυσφορία.

Δοκιμές κάνω εφόσον ακόμα κ το απλό τοστ με τυρί με πείραζει .

Ρώτα και τον γιατρό σου ίσως σου πει κάτι και σε βοηθήσει η μπορεί και κάτι από όλα αυτά που πίνεις να σε ενοχλεί...ελπίζω σύντομα να σου περάσει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 minutes ago, βιολετα3 said:

Μα και να θέλω να κοιμηθώ νωρίτερα δεν γίνεται με την φουσκώσει που νιώθω και την δυσφορία.

Δοκιμές κάνω εφόσον ακόμα κ το απλό τοστ με τυρί με πείραζει .

Περασα κ εγω τη φαση που με ενοχλουσαν τα παντα μετα τις 4. Για καμια εβδομαδα ετρωγα μια φετα ολικης με λιγο τυρι κ 2 βραστα κολοκυθακια. Μου εκαναν πολυ καλο! Τωρα τουλαχιστον μπορω να φαω κανονικο τοστ κ σαλατα για βραδινο (στις 19.30)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Andri M είπε:

Αχ, τώρα το είδα...όχι, στην Αθήνα βρίσκεται η αιματολόγος μου :)

Η δική σου είναι η Λ...κού? Πες μου όταν πας τί σου είπε για το εμβόλιο, έτσι εκ περιέργειας:) 

Ναι εκείνη έχω....επειδή είμαι μακριά κάνουμε τηλεφωνικά ραντεβού μόλις μου πει θα σ πω αμέσως....

 

Κορίτσια εγώ έχω αρχίσει τις αϋπνίες....ξυπνάω ξημερώματα και ξανά κοιμάμαι μετά από ώρες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Ναι εκείνη έχω....επειδή είμαι μακριά κάνουμε τηλεφωνικά ραντεβού μόλις μου πει θα σ πω αμέσως....

 

Κορίτσια εγώ έχω αρχίσει τις αϋπνίες....ξυπνάω ξημερώματα και ξανά κοιμάμαι μετά από ώρες...

Εγώ πάλι αυτό το είχα στην αρχή ,τώρα έχω αρκετή υπνηλία .

5 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Περασα κ εγω τη φαση που με ενοχλουσαν τα παντα μετα τις 4. Για καμια εβδομαδα ετρωγα μια φετα ολικης με λιγο τυρι κ 2 βραστα κολοκυθακια. Μου εκαναν πολυ καλο! Τωρα τουλαχιστον μπορω να φαω κανονικο τοστ κ σαλατα για βραδινο (στις 19.30)

Μίλησα με την Μαία μου ,πιστεύει πως οφείλετε στο έντερο γιατί έχω μεγάλο θέμα ,μου έδωσε κάτι φακελάκια σε σκόνη θα ξεκινήσω αυτά και βλέπουμε .

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, βιολετα3 said:

Εγώ πάλι αυτό το είχα στην αρχή ,τώρα έχω αρκετή υπνηλία .

Μίλησα με την Μαία μου ,πιστεύει πως οφείλετε στο έντερο γιατί έχω μεγάλο θέμα ,μου έδωσε κάτι φακελάκια σε σκόνη θα ξεκινήσω αυτά και βλέπουμε .

Μακάρι να σε βοηθήσουν αυτά τα φακελάκια και να ησυχάσεις!

Εγώ πάλι δεν κοιμήθηκα χθες το βράδυ.

Ο πόνος τελικά σίγουρα δεν σχετίζεται με την ποσότητα του φαγητού.

Χθες έφαγα νωρίς και ελαφριά και πάλι το βράδυ με ξετίναξε αυτός ο πόνος.

Μόνο καθιστή κάπως ανακουφιζόμουν. Ξαπλωμένη ούτε για αστείο. Ούτε στο αριστερό ούτε στο δεξί πλευρό. 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως και στη δική μου περίπτωση είναι το έντερο. Γιατί τις τελευταίες ημέρες άλλαξε εντελώς η δραστηριότητα του εντέρου μου και έγινα ξαφνικά δυσκοίλια. 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Andri M είπε:

Μακάρι να σε βοηθήσουν αυτά τα φακελάκια και να ησυχάσεις!

Εγώ πάλι δεν κοιμήθηκα χθες το βράδυ.

Ο πόνος τελικά σίγουρα δεν σχετίζεται με την ποσότητα του φαγητού.

Χθες έφαγα νωρίς και ελαφριά και πάλι το βράδυ με ξετίναξε αυτός ο πόνος.

Μόνο καθιστή κάπως ανακουφιζόμουν. Ξαπλωμένη ούτε για αστείο. Ούτε στο αριστερό ούτε στο δεξί πλευρό. 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως και στη δική μου περίπτωση είναι το έντερο. Γιατί τις τελευταίες ημέρες άλλαξε εντελώς η δραστηριότητα του εντέρου μου και έγινα ξαφνικά δυσκοίλια. 

 

Εγώ έχω εδώ κ ένα μήνα περίπου θέμα με το έντερο πάω αν 4 μέρες και αυτό με πολύ ζόρι .Σήμερα τα ξεκίνησα ευελπιστώ να δω διαφορά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 hours ago, Andri M said:

Μακάρι να σε βοηθήσουν αυτά τα φακελάκια και να ησυχάσεις!

Εγώ πάλι δεν κοιμήθηκα χθες το βράδυ.

Ο πόνος τελικά σίγουρα δεν σχετίζεται με την ποσότητα του φαγητού.

Χθες έφαγα νωρίς και ελαφριά και πάλι το βράδυ με ξετίναξε αυτός ο πόνος.

Μόνο καθιστή κάπως ανακουφιζόμουν. Ξαπλωμένη ούτε για αστείο. Ούτε στο αριστερό ούτε στο δεξί πλευρό. 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως και στη δική μου περίπτωση είναι το έντερο. Γιατί τις τελευταίες ημέρες άλλαξε εντελώς η δραστηριότητα του εντέρου μου και έγινα ξαφνικά δυσκοίλια. 

 

Που ακριβως νοιωθεις αυτον τον πονο που λες; Ειναι μηπως στο υψος του στομαχου, στο κεντρο και πιανει και λιγο πλατη; Γιατι σε αυτη τη περιπτωση ισως ειναι χολη, η οποια στην εγκυμοσυνη γενικα επιβαρυνεται αρκετα! Πριν λιγες μερες με επιασε αυτος ο πονος που σας λεω, με εχει ξαναπιασει και στο παρελθον, και μαλλον ειναι η χολη. 

Οσον αφορα το εμβολιο, ειμαι σε αδιεξοδο! Οι δικοι μου οπως και ο γιατρος μου λενε να το κανω, ο αντρας μου μου λεει οχι, να περιμενω να γεννησω και αφου δουλευω απο το σπιτι και δεν πολυκυκλοφορω δεν εχω μεγαλο φοβο μια και αυτος που βγαινει λογω δουλειας το εχει κανει. Οχι πως λεει και κατι αυτο αφου μπορει παλι να μου το μεταδωσει. Αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω! Εκλεισα ραντεβου αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει, και δυστυχως με τον αντρα μου να ειναι τοσο αρνητικος, δεν με βοηθαει καθολου! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Andri M είπε:

Μακάρι να σε βοηθήσουν αυτά τα φακελάκια και να ησυχάσεις!

Εγώ πάλι δεν κοιμήθηκα χθες το βράδυ.

Ο πόνος τελικά σίγουρα δεν σχετίζεται με την ποσότητα του φαγητού.

Χθες έφαγα νωρίς και ελαφριά και πάλι το βράδυ με ξετίναξε αυτός ο πόνος.

Μόνο καθιστή κάπως ανακουφιζόμουν. Ξαπλωμένη ούτε για αστείο. Ούτε στο αριστερό ούτε στο δεξί πλευρό. 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως και στη δική μου περίπτωση είναι το έντερο. Γιατί τις τελευταίες ημέρες άλλαξε εντελώς η δραστηριότητα του εντέρου μου και έγινα ξαφνικά δυσκοίλια. 

 

να το δεις μ το γιατρό κ να περάσει, εύχομαι, μην τ αφήνεις 

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2021 at 11:24 ΜΜ, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ,δεν ξέρω εμένα έχει αρχίσει να με ανησυχεί αυτό με το στομάχι ,μα να μην μπορώ να φάω τιποτα μετά το μεσημέρι?Πλέον έχω αρχίσει να φοβάμαι να φάω ,εχθές βράδυ 2 μικρά παξιμαδακια με ελάχιστο ανθότυρο και δεν μπορούσα να χωνέψω βασικά νιώθω ότι θέλω να ρεφτω και δεν μπορώ .Σήμερα στης 4 εφαγα ένα ροδάκινο και το χωνεψα μετά από 4 ώρες ,σήμερα έφαγα ένα τοστ μόνο με τυρί χάλια νιώθω ,μέχρι που έχει αρχίσει να με πονάει και η πλάτη μου τα βράδια και νομίζω είναι από το στομάχι .Πφφφφ

Κι εγω έτσι συνεχίζω. Παντως και στον γιο μου έτσι ημουν. Αν μετα τις 4.00 ετρωγα εστω και ενα κερασακι πεθαινα μετά... 

Μη βαζεις το κακο πάντως με το μυαλο μου. Πιεζει το μωρο ολα τα οργανα θα πιέζεται φαινεται και το στομάχι και γι αυτό. Στον γιο μου ειχα και έντονο πόνο δεξιά και φοβομασταν για χολη. 2 φορες ειχα παει σε νοσοκομειο για εξετασεις. Τελικά ηταν πιεστικός ο πονος. Μοοολις γέννησα, εφυγαν όλα.

@Andri M που ειναι αυτός ο πόνος; Εγω οπως γράφω παραπάνω, ειχα πολύ έντονο πόνο κατω απο το δεξι στήθος κέντροδεξια. Φοβομασταν για χολή. Ειχα κανει υπερηχο συν 2 φορες που πήγα νοσοκομειο. Τπτ δεν βρήκαν και τελικα ηταν πιεστικός ο πόνος. Τον ειχα απο τον 4ο μηνα απλα 8ο 9ο με διαλυσε.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Κι εγω έτσι συνεχίζω. Παντως και στον γιο μου έτσι ημουν. Αν μετα τις 4.00 ετρωγα εστω και ενα κερασακι πεθαινα μετά... 

Μη βαζεις το κακο πάντως με το μυαλο μου. Πιεζει το μωρο ολα τα οργανα θα πιέζεται φαινεται και το στομάχι και γι αυτό. Στον γιο μου ειχα και έντονο πόνο δεξιά και φοβομασταν για χολη. 2 φορες ειχα παει σε νοσοκομειο για εξετασεις. Τελικά ηταν πιεστικός ο πονος. Μοοολις γέννησα, εφυγαν όλα.

@Andri M που ειναι αυτός ο πόνος; Εγω οπως γράφω παραπάνω, ειχα πολύ έντονο πόνο κατω απο το δεξι στήθος κέντροδεξια. Φοβομασταν για χολή. Ειχα κανει υπερηχο συν 2 φορες που πήγα νοσοκομειο. Τπτ δεν βρήκαν και τελικα ηταν πιεστικός ο πόνος. Τον ειχα απο τον 4ο μηνα απλα 8ο 9ο με διαλυσε.

Αυτόν τον πόνο τον έχω και εγώ απο την αρχή...αρκετά έντονος όταν με πιάσει....αν δεν ξαπλώσω να τεντωθω δεν σταματάει...και πονούσα και πίσω στην πλάτη...σκέφτηκα και εγώ για χολή αλλά δεν το κοίταξα ποτέ ...είναι ο ίδιος πόνος όπως όταν σε πιάνει η σπλήνα απλά σε άλλο σημείο...συνήθως εκεί ψιλά λένε ότι πονάει και το διάφραγμα αλλά μου φαινόταν χαζό να σε πιάνει από την αρχή εφόσον δεν ασκείται καμία πίεση....

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, depifish said:

Που ακριβως νοιωθεις αυτον τον πονο που λες; Ειναι μηπως στο υψος του στομαχου, στο κεντρο και πιανει και λιγο πλατη; Γιατι σε αυτη τη περιπτωση ισως ειναι χολη, η οποια στην εγκυμοσυνη γενικα επιβαρυνεται αρκετα! Πριν λιγες μερες με επιασε αυτος ο πονος που σας λεω, με εχει ξαναπιασει και στο παρελθον, και μαλλον ειναι η χολη. 

Οσον αφορα το εμβολιο, ειμαι σε αδιεξοδο! Οι δικοι μου οπως και ο γιατρος μου λενε να το κανω, ο αντρας μου μου λεει οχι, να περιμενω να γεννησω και αφου δουλευω απο το σπιτι και δεν πολυκυκλοφορω δεν εχω μεγαλο φοβο μια και αυτος που βγαινει λογω δουλειας το εχει κανει. Οχι πως λεει και κατι αυτο αφου μπορει παλι να μου το μεταδωσει. Αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω! Εκλεισα ραντεβου αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει, και δυστυχως με τον αντρα μου να ειναι τοσο αρνητικος, δεν με βοηθαει καθολου! 

Στο κέντρο του στομάχου ψηλά. Δεν έχω παρατηρήσει να πιάνει και πλάτη. Έκανες εξετάσεις αίματος και είδες ότι ήταν χολή στο παρελθόν? Αν είναι να κάνω και εγώ...

Χθες το βράδυ, όταν ξυπνούσα από τον πόνο, έπαιρνα ένα simeco. Μετά από λίγη ώρα ανακουφιζόμουν. Ήταν μακράν η καλύτερη νύχτα της εβδομάδας, παρόλο που πάλι σχεδόν καθιστή κοιμόμουν!

Τι να σου πω για το εμβόλιο....Κάνε όπως νιώθεις. Εγώ έχω αναλύσει το δικό μου σκεπτικό. Βέβαια, ήταν και ο σύντροφος μου on board. Η δική σου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική, γιατί πρέπει να το πάρεις εντελώς πάνω σου, εφόσον και ο σύζυγος δεν συμφωνεί. Από την άλλη, εφόσον ο γιατρός σου λέει να το κάνεις, πώς και ο σύζυγος δεν ακολουθεί τη γραμμή του γιατρού?

14 hours ago, Farmakotriftena said:

Κι εγω έτσι συνεχίζω. Παντως και στον γιο μου έτσι ημουν. Αν μετα τις 4.00 ετρωγα εστω και ενα κερασακι πεθαινα μετά... 

Μη βαζεις το κακο πάντως με το μυαλο μου. Πιεζει το μωρο ολα τα οργανα θα πιέζεται φαινεται και το στομάχι και γι αυτό. Στον γιο μου ειχα και έντονο πόνο δεξιά και φοβομασταν για χολη. 2 φορες ειχα παει σε νοσοκομειο για εξετασεις. Τελικά ηταν πιεστικός ο πονος. Μοοολις γέννησα, εφυγαν όλα.

@Andri M που ειναι αυτός ο πόνος; Εγω οπως γράφω παραπάνω, ειχα πολύ έντονο πόνο κατω απο το δεξι στήθος κέντροδεξια. Φοβομασταν για χολή. Ειχα κανει υπερηχο συν 2 φορες που πήγα νοσοκομειο. Τπτ δεν βρήκαν και τελικα ηταν πιεστικός ο πόνος. Τον ειχα απο τον 4ο μηνα απλα 8ο 9ο με διαλυσε.

Αχ...πώς άντεξες δύο μήνες πόνου?

Ο δικός μου πόνος εστιάζεται στο κέντρο, στο στομάχι ψηλά. Σχεδόν στο διάφραγμα. Μοιάζει με σφίξιμο, σαν κράμπα.

15 hours ago, masra solena73 said:

να το δεις μ το γιατρό κ να περάσει, εύχομαι, μην τ αφήνεις 

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου...

Ο γιατρός δεν ανησύχησε. Μου είπε να πάρω ή aludrox ή gaviscon μέχρι 3 την ημέρα. Μου είπε ότι είναι πόνος από την πίεση των μωρών....

Είδαμε ότι το aludrox έχει τις ίδιες ουσίες με το simeco και παίρνω simeco που είχε η πεθερά μου.

Άρχισε και η δυσκοιλιότητα μαζί με τον πόνο του στομάχου και σκέφτομαι ότι αν λίγο λειτουργήσει το έντερο και ξεπρηστεί, ίσως να υποχωρήσει και ο πόνος του στομάχου, εφόσον όντως οφείλεται στην πίεση. Για τη δυσκοιλιότητα, μου είπε να αγοράσω το optifibre, είναι σκόνη - φυτικές ίνες, χωρίς γεύση. Σήμερα είναι η δεύτερη ημέρα που το παίρνω. Είδομεν!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...