Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Εγώ στο ντομπλερ 31+3, ο τράχηλος ήταν 32mm, ο γιατρός μου είπε ότι ήταν μια χαρά! 

Στον 9ο μήνα μπαίνουμε όταν μπαίνουμε στην 36η. Γιατί ο 9ος έχει 5 εβδομάδες, 36η-40η. Αλλά ιδανικά θέλουμε να γεννησουμε όταν μπούμε στην 37η!!! Με το καλό Παναγία μου σε όλες μας!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 42 λεπτά , Dimitra93 είπε:

 

Αχχχ κορίτσια μπέρδεμα μεγάλο....ο καθένας τελικά το μετράει διαφορετικά....και οι δυο λέτε δύο διαφορετικά πράγματα...τελικά όταν κλείνεις την 35?η όταν κλείνεις την 36?

Εμένα στο ντομπλερ ήταν 30 ο τραχηλος

Καλέ το ίδιο λέμε όταν ολοκληρώνεις την 35η και μπαίνεις στην 36η μπαίνεις και στον 9ο συνάμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι ο 9ος μηνας ειναι απο 1η μερα της 36ης βδομαδας μεχρι την 40η. Συμφωμα βεβαια με το ημερολογιο που εχω στο κινητο (ενα app που χρησιμοποιω και για τη περιοδο) και συμφωμα και με τα υπερηχογραφηματα, τωρα ειμαι στη 33η. Το οποιο σημαινει οτι τελικα στο μηνα μου μπαινω την 19η του Σεπτεμβρη (και οχι 12 που νομιζα) αλλα εχοντας ΠΗΤ 18 Οκτωβρη, υποθετω οτι τελικη η 40η βδομαδα ξεκιναει απο την ΠΗΤ και οχι οτι τελειωνει στη ΠΗΤ. Βρε τι μπερδεμα...! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , depifish είπε:

Διαβασα οτι ο 9ος μηνας ειναι απο 1η μερα της 36ης βδομαδας μεχρι την 40η. Συμφωμα βεβαια με το ημερολογιο που εχω στο κινητο (ενα app που χρησιμοποιω και για τη περιοδο) και συμφωμα και με τα υπερηχογραφηματα, τωρα ειμαι στη 33η. Το οποιο σημαινει οτι τελικα στο μηνα μου μπαινω την 19η του Σεπτεμβρη (και οχι 12 που νομιζα) αλλα εχοντας ΠΗΤ 18 Οκτωβρη, υποθετω οτι τελικη η 40η βδομαδα ξεκιναει απο την ΠΗΤ και οχι οτι τελειωνει στη ΠΗΤ. Βρε τι μπερδεμα...! 

Are you sure ?? Χαχαχα καλε 12 (ή 13) μπαίνεις εγώ μπαίνω στις 15 με Πητ 20/9 μου το είπε και ο γιατρός δηλαδή και τότε έκλεισα ραντεβού για καρδιοτοκογραφο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dimitra93 είπε:

 

Αχχχ κορίτσια μπέρδεμα μεγάλο....ο καθένας τελικά το μετράει διαφορετικά....και οι δυο λέτε δύο διαφορετικά πράγματα...τελικά όταν κλείνεις την 35?η όταν κλείνεις την 36?

Εμένα στο ντομπλερ ήταν 30 ο τραχηλος

Νομιζω το ίδιο λέμε η ολοκλήρωση της 35η εβδομάδας δηλαδή μετράμε 35+1, 35+2, κτλπ και καταλήγουμε στην 36η εβδομάδα όπου μπαίνεις και στον 9ο 36+1 είσαι στον μήνα σου... 

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Οχι δεν νομιζω να επιρεαζει το μωρο σε αυτο το σταδιο, εσενα λογικα θα επιρεαζει και κατ' επεκταση το μωρο! Δηλαδη μπορει να σου προκαλεσει καποια αναγουλα ή δυσφορια οποτε ναι, καλυτερα να μην μεινεις σπιτι σημερα! Κι εμεις που βαψαμε τις προαλλες τις πορτες των δωματιων με βαφη που βρωμαγε βερνικι δεν τη παλεψα και κοιμηθηκα στο σαλονι! Πραγματικα απαραδεκτος ομως ο τυπος... 

Είναι πολύ του έχω πατήσει πολύ βρισίδι εντωμεταξύ για ένα βράδυ έχω πάρει το μισό φαρμακείο!!! Ελπίζω αύριο να έχει εντελώς φύγει η μυρωδιά πάντως να πω πως έγινε τέλειο το δωμάτιό! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω θα κάψουμε τα εγκεφαλικά μας κύτταρα χαχαχα !! Μπορείς να γράψεις στο ίντερνετ ποτέ είχες τελευταία μέρα περίοδο σε ένα σάιτ θα σου βγάλει και εβδομάδα και μήνα που βρίσκεσαι... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Brigitt είπε:

Νομίζω θα κάψουμε τα εγκεφαλικά μας κύτταρα χαχαχα !! Μπορείς να γράψεις στο ίντερνετ ποτέ είχες τελευταία μέρα περίοδο σε ένα σάιτ θα σου βγάλει και εβδομάδα και μήνα που βρίσκεσαι... 

Μήπως το μπέρδεμα γίνετε γιατί υπάρχει και η περίπτωση να είναι και και κάποιες κοπέλες πίσω σε σύλληψη η μπροστά ας πούμε και δεν συμπίπτει με την τελευταία περίοδο όπως εγω για παράδειγμα...με βάση τον υπέρυχο είμαι μια εβδομάδα μπροστά...Πάντως 36η εβδομάδα μπαίνουμε στον μήνα μας! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Penny28 είπε:

Μήπως το μπέρδεμα γίνετε γιατί υπάρχει και η περίπτωση να είναι και και κάποιες κοπέλες πίσω σε σύλληψη η μπροστά ας πούμε και δεν συμπίπτει με την τελευταία περίοδο όπως εγω για παράδειγμα...με βάση τον υπέρυχο είμαι μια εβδομάδα μπροστά...Πάντως 36η εβδομάδα μπαίνουμε στον μήνα μας! 

 

πρίν από 55 λεπτά , Brigitt είπε:

Νομίζω θα κάψουμε τα εγκεφαλικά μας κύτταρα χαχαχα !! Μπορείς να γράψεις στο ίντερνετ ποτέ είχες τελευταία μέρα περίοδο σε ένα σάιτ θα σου βγάλει και εβδομάδα και μήνα που βρίσκεσαι... 

Καλέ γώ γτ καταλαβαίνω ότι δεν λέτε ακομα το ίδιο....???

@Brigittεσυ λες ότι στις 15 του μήνα που είμαστε 35 ακριβώς μπαίνουμε στον μήνα μας...δεν είναι ολοκληρωμένη η 35η...τότε αρχίζει..και μετράμε 35+1 και πάει λέγοντας

@Penny28εσύ λες ότι όταν είσαι 36 ακριβώς τότε μπαίνεις στο μήνα σου....δλδ μετά τις 35+6

Για αυτό και πολλοί γιατροί λένε ότι την ημέρα που έχεις Πητ που είναι και η 40κοστη εβδομάδα μετράς αντίστροφα και κλείνεις μήνες...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Dimitra93 είπε:

 

Καλέ γώ γτ καταλαβαίνω ότι δεν λέτε ακομα το ίδιο....???

@Brigittεσυ λες ότι στις 15 του μήνα που είμαστε 35 ακριβώς μπαίνουμε στον μήνα μας...δεν είναι ολοκληρωμένη η 35η...τότε αρχίζει..και μετράμε 35+1 και πάει λέγοντας

@Penny28εσύ λες ότι όταν είσαι 36 ακριβώς τότε μπαίνεις στο μήνα σου....δλδ μετά τις 35+6

Για αυτό και πολλοί γιατροί λένε ότι την ημέρα που έχεις Πητ που είναι και η 40κοστη εβδομάδα μετράς αντίστροφα και κλείνεις μήνες...

Στην ουσία το ίδιο λέμε απλά χάνετε το θέμα στην ημερομηνία....Εφοσον ξέρεις κάθε πότε αλλάζεις εβδομάδα είναι Τρίτη, Τετάρτη όποια μέρα αλλάζεις την ημέρα που θα είσαι 36η εβδομάδα ακριβώς έχεις μπει στον μήνα σου... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Penny28 είπε:

Στην ουσία το ίδιο λέμε απλά χάνετε το θέμα στην ημερομηνία....Εφοσον ξέρεις κάθε πότε αλλάζεις εβδομάδα είναι Τρίτη, Τετάρτη όποια μέρα αλλάζεις την ημέρα που θα είσαι 36η εβδομάδα ακριβώς έχεις μπει στον μήνα σου... 

35 εβδομάδων είμαι στις 15 του μήνα

36 ακριβώς είμαι 22 του μήνα λοιπόν....

Ο εγκέφαλος μου βγάζει καπνούς χαχαχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Μήπως το μπέρδεμα γίνετε γιατί υπάρχει και η περίπτωση να είναι και και κάποιες κοπέλες πίσω σε σύλληψη η μπροστά ας πούμε και δεν συμπίπτει με την τελευταία περίοδο όπως εγω για παράδειγμα...με βάση τον υπέρυχο είμαι μια εβδομάδα μπροστά...Πάντως 36η εβδομάδα μπαίνουμε στον μήνα μας! 

εγώ όταν έκανα αυχενική αποδείχτηκε καθυστερημένη σύλληψη λόγω θηλασμού 5 μέρες από εκεί και έπειτα μετράω βάση αυχενικής τις εβδομάδες και όχι βάση περιόδου μου αλλά όπως και στον πρώτο μήνα μπαίνεις μόλις αρχίσει να μετράει η πρώτη μέρα της πρώτης εβδομάδας όχι μόλις κλείσεις την πρώτη εβδομάδα έτσι και στον ένατο μόλις μπεις στην 36 μετράει ο 9ος όχι μόλις την κλείσεις 

6 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

35 εβδομάδων είμαι στις 15 του μήνα

36 ακριβώς είμαι 22 του μήνα λοιπόν....

Ο εγκέφαλος μου βγάζει καπνούς χαχαχ

Όταν κλείσεις την 35η θα μπεις στο 9ο άντε καλέ αφού μαζί μπαίνουμε ... Όταν κλείσεις την 36η απλά θα έχεις κλείσει την πρώτη εβδομάδα του 9ου οπότε θα έχεις ήδη μπει μια εβδομάδα... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια εμένα ο γιατρός μου μου εξήγησε ακριβώς πώς μετράμε της βδομάδες γιατί πλέον με βδομάδες μετράνε όλη η γιατροί.Λοιπον 8ος μήνας είναι από 31-35 9ος από 36-40 .Όταν λέμε 40 βδομάδες κύησης αναφερομαστε στην κύηση από την πρώτη μέρα της τελευταία περίοδο.Αντιθετα όταν λέμε πως η εγκυμοσύνη διαρκεί 9μηνες η αφετηρία μέτρησης είναι η πιθανή ημερονια συλλήψεις δηλαδή αναφερόμανται όχι στην ηλικία της κύησης αλλά στην πραγματική ηλικία του εμβρύου.

πρίν από 23 λεπτά , Brigitt είπε:

εγώ όταν έκανα αυχενική αποδείχτηκε καθυστερημένη σύλληψη λόγω θηλασμού 5 μέρες από εκεί και έπειτα μετράω βάση αυχενικής τις εβδομάδες και όχι βάση περιόδου μου αλλά όπως και στον πρώτο μήνα μπαίνεις μόλις αρχίσει να μετράει η πρώτη μέρα της πρώτης εβδομάδας όχι μόλις κλείσεις την πρώτη εβδομάδα έτσι και στον ένατο μόλις μπεις στην 36 μετράει ο 9ος όχι μόλις την κλείσεις 

Όταν κλείσεις την 35η θα μπεις στο 9ο άντε καλέ αφού μαζί μπαίνουμε ... Όταν κλείσεις την 36η απλά θα έχεις κλείσει την πρώτη εβδομάδα του 9ου οπότε θα έχεις ήδη μπει μια εβδομάδα... 

Εγώ ξέρω ακριβώς πότε έμεινα έγκυος γιατί είχα μια και μόνο επαφή εκείνον τον μήνα και το μωρό μου βγαίνει 1 βδομάδα και 6 ημέρες μεγαλύτερο ,οπότε δεν έχει να κάνει αν υπάρχει καθυστερημενη σύλληψη γιατί το κάθε μωρό μεγαλώνει διαφορετικά.Κανονικα η ημερομηνία τοκετού δεν θα πρέπει να αλλάζει εμένα δεν μου την άλλαξε ούτε ο έμβρυολογος που το είδε ότι είναι μεγαλύτερο ούτε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμένα ο γιατρός μου μου εξήγησε ακριβώς πώς μετράμε της βδομάδες γιατί πλέον με βδομάδες μετράνε όλη η γιατροί.Λοιπον 8ος μήνας είναι από 31-35 9ος από 36-40 .Όταν λέμε 40 βδομάδες κύησης αναφερομαστε στην κύηση από την πρώτη μέρα της τελευταία περίοδο.Αντιθετα όταν λέμε πως η εγκυμοσύνη διαρκεί 9μηνες η αφετηρία μέτρησης είναι η πιθανή ημερονια συλλήψεις δηλαδή αναφερόμανται όχι στην ηλικία της κύησης αλλά στην πραγματική ηλικία του εμβρύου.

Εγώ ξέρω ακριβώς πότε έμεινα έγκυος γιατί είχα μια και μόνο επαφή εκείνον τον μήνα και το μωρό μου βγαίνει 1 βδομάδα και 6 ημέρες μεγαλύτερο ,οπότε δεν έχει να κάνει αν υπάρχει καθυστερημενη σύλληψη γιατί το κάθε μωρό μεγαλώνει διαφορετικά.Κανονικα η ημερομηνία τοκετού δεν θα πρέπει να αλλάζει εμένα δεν μου την άλλαξε ούτε ο έμβρυολογος που το είδε ότι είναι μεγαλύτερο ούτε ο γιατρός.

Ακριβώς όπως τα λες βασικά κι εμείς όλες το ίδιο λέμε δεν ξέρω γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε χαχαχα ... 

Εγώ λόγω θηλασμού δεν είχα σταθερή περίοδο και ο εμβρυολογος αλλά και ο γιατρός μου είπε μετράμε με βάση την αυχενική που σε αυτή την εξέταση προσδιορίζεται η ηλικία από διάφορους παραμέτρους τι να πω δεν ξέρω αλλά είναι απλά 5 μέρες πιο μικρό είναι λίγο οπότε δεν σκαω και πολύ πάω όπως μου είπαν  ..... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Brigitt είπε:

Ακριβώς όπως τα λες βασικά κι εμείς όλες το ίδιο λέμε δεν ξέρω γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε χαχαχα ... 

Εγώ λόγω θηλασμού δεν είχα σταθερή περίοδο και ο εμβρυολογος αλλά και ο γιατρός μου είπε μετράμε με βάση την αυχενική που σε αυτή την εξέταση προσδιορίζεται η ηλικία από διάφορους παραμέτρους τι να πω δεν ξέρω αλλά είναι απλά 5 μέρες πιο μικρό είναι λίγο οπότε δεν σκαω και πολύ πάω όπως μου είπαν  ..... 

Έμεινα έγκυος στην τρίτη μου όταν θήλαζα την δεύτερη χωρίς να έχω περίοδο ,βασικά μου είχε έρθει 2 φορές μια όταν 40ντησα και άλλη μία τον επόμενο μήνα ,μετά δεν μου ξαναήρθε και έμεινα έγκυος ενώ ήταν 6μηνων και το έμαθα μετά από 15 βδομάδες ότι είμαι έγκυος βασικά τόσο έβγαινε το έμβρυο στον υπέρηχο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Brigitt είπε:

εγώ όταν έκανα αυχενική αποδείχτηκε καθυστερημένη σύλληψη λόγω θηλασμού 5 μέρες από εκεί και έπειτα μετράω βάση αυχενικής τις εβδομάδες και όχι βάση περιόδου μου αλλά όπως και στον πρώτο μήνα μπαίνεις μόλις αρχίσει να μετράει η πρώτη μέρα της πρώτης εβδομάδας όχι μόλις κλείσεις την πρώτη εβδομάδα έτσι και στον ένατο μόλις μπεις στην 36 μετράει ο 9ος όχι μόλις την κλείσεις 

Όταν κλείσεις την 35η θα μπεις στο 9ο άντε καλέ αφού μαζί μπαίνουμε ... Όταν κλείσεις την 36η απλά θα έχεις κλείσει την πρώτη εβδομάδα του 9ου οπότε θα έχεις ήδη μπει μια εβδομάδα... 

Ακριβώς όταν μπεις 36 είσαι στον μήνα σου και εγώ αυτό λέω...

8 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

35 εβδομάδων είμαι στις 15 του μήνα

36 ακριβώς είμαι 22 του μήνα λοιπόν....

Ο εγκέφαλος μου βγάζει καπνούς χαχαχ

Οπότε μπαίνεις στον μήνα σου στις 22 εφόσον εκείνη την ημέρα θα είσαι 36+0...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...