Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Faith22 είπε:

      Κορίτσια είμαι σε σοκ!Μόλις μου έκανε μπουλινγκ ο γιατρός μου επειδη αντιμιλησα στην μαία του.

      Τον εμπιστεύομαι τυφλά κ τον θεωρώ τεράστιο επιστημονα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το ανεχτώ το σημερινό.

      Ξέρετε κάποιον γιατρό που να μπορεί να αναλάβει δίδυμη κύηση στον 6ο μήνα?Έχω κάνει κόπο για αυτά τα παιδιά κ αυτή την στο με έχουν κάνει κ κλαίω.

      Όταν λες μπόουλινγκ τι εννοείς? Φυσικά Κ υπάρχουν πολλοί γιατροί πες την περιοχή που είσαι Κ σίγουρα κάποιο κορίτσι θα είναι εκεί κοντά.  

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

9 minutes ago, Farmakotriftena said:

Μπράβο κιτρικο θελω να ξεκινήσω... Θεωρείται απ τα πιο απορρηφησιμα μαζι με το μαλικο. Ποιο ακριβως παιρνεις; 

Επισης trofocard που παιρνεις 3 εννοεις το max? Και κιτρικο μαζι;

Παιρνω το  solgar. Οχι trofocard των 77.  Εχω δει μεγαλη διαφορα με το πρωτο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Brigitt σε οποιαδήποτε φάρμακο στο φύλλο οδηγιών τα ίδια γράφουν. Οπως τα ιδια αναφέρονται και σε οποιαδήποτε εμβόλιο είτε ενηλίκων ειτε παιδικά.

Έχεις αναρωτηθεί σε περίπτωση νοσηλείας τι φάρμακα μπορει να παρει μια έγκυος που επίσης δεν υπάρχουν έρευνες περί ασφάλειας; Επισης ξερουμε σε περίπτωση νοσησης αν περνάει στον πλακουντα; Ηδη χωρις να θελω να τρομαξω, είχαμε περιστατικά πλακουντιτιδας απ τον ιο.

Είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει στο ιο ή οχι. Η να πιστεύει πως ειναι απλα μια ιωσουλα. 

Εγω προσωπικά δε φοβήθηκα οταν εχασα συγγενή απο κοβιντ, αλλα οταν μπηκε φιλος μου αθλητής (δρομεας οχι αστεια) νεος μαλιστα οπως και η αδερφη του μπηκε νοσοκομείο, με βαρια πνευμονία και οι δυο και ακομα δεν εχουν  συνέλθει, εκεί τρόμαξα. Ήδη θεωρητικά ειμαστε ανοσοκατασταλμενες.

Εχω στην οικογένεια μου γιατρούς. Ελλαδα και Γερμανία. Ολη μου λενε να το κανω (οπου και το έκανα κι ας αργησα κι ας ειχα κι εγώ και ο αντρας μου (φαρμακοποιός με εμπειρία) επιφυλάξεις) η συγγενης στην Γερμανία εγκυος σε δίδυμα μονοχοριακα (κυηση υψηλού κινδύνου) το έκανε. Το εψαξε ως γιατρός, συμβουλεύτηκε αλλους γιατρους και το έκανε. Ας αφήσουμε κάποια πράγματα να τα γνωρίζουν καλύτερα οι γιατροί. Δεν γινεται να ειναι ολα μια συνομωσία. Στο μονο που συμφωνώ είναι περι οικονομικων συμφερόντων κι αυτό κυρίως για το άστρα που ενω ειχε αποσυρθεί απο πολλές χώρες εμεις οχι απλα συνεχισαμε να το έχουμε αλλά έπεσε και 'φιλοδώρημα" στους νέους για να το κάνουν. Επισης με ενοχλησε ο εξαναγκασμός στον κλαδο μου, διοτι εγω δεν ειμαι ουτε γιατρος ούτε νοσηλεύτρια,  δεν ερχομαι σε κοντινή επαφη με ανοσοκατασταλμενους μη εμβολιασμενους ειμαι σε ιδιωτικό φαρμακείο με τζαμι προστασιας και μασκες , διατηρώ ιδια επαφη που διατηρεί και ενας πωλητης σε μαγαζι με ρούχα ή ο κρεοπώλης κτλ. Παρ'ολα αυτα μπηκε το πιστολι στον κρόταφο και για μας... 

Τέλος πάντων. Εγώ προσωπικά το εκανα δεν το μετανιώνω που το έκανα, πλεον θεωρω πως ειναι το πιο σωστό αλλα αυτη τη γνωμη την κρατησα (μεχρι τωρα) για τον εαυτο μου και δεν προκειται να αναφερθώ ξανα για το εμβόλιο σε σοσιαλ ειτε θετικά ειτε αρνητικά. 

πρίν από 28 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Παιρνω το  solgar. Οχι trofocard των 77.  Εχω δει μεγαλη διαφορα με το πρωτο!

Τελεια σε ευχαριστώ. Θα το ξεκινήσω κι εγω. Ειχα σκοπο να δοκιμασω το κιτρικό ετσι κι αλλιως❤️

  • Μου αρέσει 6

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!Εδώ και κάτι μέρες το πρωί που ξυπνάω νιώθω πολύ βαριά κάτω έτσι μια πίεση υποθέτω ότι είναι η μπέμπα που πιέζει την κύστη επίσης με πονάει και το πόδι μου το δεξί στο ισχιο και προς τα μέσα κοιμάμαι άνετα στο δεξί πλευρό πια και έχει τύχει όπως πέφτω για ύπνο να ξυπνάω χωρίς να έχω κουνηθεί καθόλου.. 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι καλυτερα να κοιμομαστε απο την αριστερη πλευρα? Ολο λεω να ρωτησω το γιατρο κ ολο το ξεχναω αλλα ετσι εχω διαβασει, δεν ξερω αν ισχυει αλλα εγω το κανω κ το αριστερο μου μπουτι το κακομοιρο εχει αλλαξει χρωμα απο την τριβη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Νομιζω ειναι καλυτερα να κοιμομαστε απο την αριστερη πλευρα? Ολο λεω να ρωτησω το γιατρο κ ολο το ξεχναω αλλα ετσι εχω διαβασει, δεν ξερω αν ισχυει αλλα εγω το κανω κ το αριστερο μου μπουτι το κακομοιρο εχει αλλαξει χρωμα απο την τριβη!

 

 

Όντως και εγώ αυτό έχω διαβάσει έχουμε λέει καλύτερη κυκλοφορία του αίματος κτλπ...προσπαθώ και από αριστερά αλλά η μπέμπα πιέζει τα πλευρά και με ψιλό πονάει απλά στο δεξί κοιμάμαι ξερή εντελώς! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 minutes ago, Penny28 said:

Όντως και εγώ αυτό έχω διαβάσει έχουμε λέει καλύτερη κυκλοφορία του αίματος κτλπ...προσπαθώ και από αριστερά αλλά η μπέμπα πιέζει τα πλευρά και με ψιλό πονάει απλά στο δεξί κοιμάμαι ξερή εντελώς! 

Εντωμεταξη μαρεσει που λενε κοιμησου τωρα που μπορεις. Εγω μια οι καουρες, μια οι κλωτσιες κ απο τα 2 μωρακια μου στα πλευρα, μια η αυπνια, μια τουαλετα καθε μια ωρα, δεν κοιμαμαι καλα!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Εντωμεταξη μαρεσει που λενε κοιμησου τωρα που μπορεις. Εγω μια οι καουρες, μια οι κλωτσιες κ απο τα 2 μωρακια μου στα πλευρα, μια η αυπνια, μια τουαλετα καθε μια ωρα, δεν κοιμαμαι καλα!

Εγώ είναι η αλήθεια πως το βράδυ η μπέμπα κάνει τα δικά της αλλά κοιμάμαι κανονικά εκτός αν πάει στο αριστερό πλευρό που εκει την καταλαβαίνω σίγουρα θέμα με τις καουρες είχα και εγώ πριν κάτι εβδομάδες αλλά τώρα ευτυχώς σταμάτησαν!!Έχω αρχίσει ξανά να πηγαίνω τουαλέτα το βράδυ πιο συχνά και αν ξυπνήσω μετά κοιμάμαι δύσκολα!!Εσύ με τα δύο μωράκια θα νιώθεις και πιο βαριά ίσως την κοιλιά σου εγώ άρχισα να την νιώθω πιο βαριά από τις τελευταίες εβδομάδες του 8ου... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

@Brigitt σε οποιαδήποτε φάρμακο στο φύλλο οδηγιών τα ίδια γράφουν. Οπως τα ιδια αναφέρονται και σε οποιαδήποτε εμβόλιο είτε ενηλίκων ειτε παιδικά.

Έχεις αναρωτηθεί σε περίπτωση νοσηλείας τι φάρμακα μπορει να παρει μια έγκυος που επίσης δεν υπάρχουν έρευνες περί ασφάλειας; Επισης ξερουμε σε περίπτωση νοσησης αν περνάει στον πλακουντα; Ηδη χωρις να θελω να τρομαξω, είχαμε περιστατικά πλακουντιτιδας απ τον ιο.

Είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει στο ιο ή οχι. Η να πιστεύει πως ειναι απλα μια ιωσουλα. 

Εγω προσωπικά δε φοβήθηκα οταν εχασα συγγενή απο κοβιντ, αλλα οταν μπηκε φιλος μου αθλητής (δρομεας οχι αστεια) νεος μαλιστα οπως και η αδερφη του μπηκε νοσοκομείο, με βαρια πνευμονία και οι δυο και ακομα δεν εχουν  συνέλθει, εκεί τρόμαξα. Ήδη θεωρητικά ειμαστε ανοσοκατασταλμενες.

Εχω στην οικογένεια μου γιατρούς. Ελλαδα και Γερμανία. Ολη μου λενε να το κανω (οπου και το έκανα κι ας αργησα κι ας ειχα κι εγώ και ο αντρας μου (φαρμακοποιός με εμπειρία) επιφυλάξεις) η συγγενης στην Γερμανία εγκυος σε δίδυμα μονοχοριακα (κυηση υψηλού κινδύνου) το έκανε. Το εψαξε ως γιατρός, συμβουλεύτηκε αλλους γιατρους και το έκανε. Ας αφήσουμε κάποια πράγματα να τα γνωρίζουν καλύτερα οι γιατροί. Δεν γινεται να ειναι ολα μια συνομωσία. Στο μονο που συμφωνώ είναι περι οικονομικων συμφερόντων κι αυτό κυρίως για το άστρα που ενω ειχε αποσυρθεί απο πολλές χώρες εμεις οχι απλα συνεχισαμε να το έχουμε αλλά έπεσε και 'φιλοδώρημα" στους νέους για να το κάνουν. Επισης με ενοχλησε ο εξαναγκασμός στον κλαδο μου, διοτι εγω δεν ειμαι ουτε γιατρος ούτε νοσηλεύτρια,  δεν ερχομαι σε κοντινή επαφη με ανοσοκατασταλμενους μη εμβολιασμενους ειμαι σε ιδιωτικό φαρμακείο με τζαμι προστασιας και μασκες , διατηρώ ιδια επαφη που διατηρεί και ενας πωλητης σε μαγαζι με ρούχα ή ο κρεοπώλης κτλ. Παρ'ολα αυτα μπηκε το πιστολι στον κρόταφο και για μας... 

Τέλος πάντων. Εγώ προσωπικά το εκανα δεν το μετανιώνω που το έκανα, πλεον θεωρω πως ειναι το πιο σωστό αλλα αυτη τη γνωμη την κρατησα (μεχρι τωρα) για τον εαυτο μου και δεν προκειται να αναφερθώ ξανα για το εμβόλιο σε σοσιαλ ειτε θετικά ειτε αρνητικά. 

Τελεια σε ευχαριστώ. Θα το ξεκινήσω κι εγω. Ειχα σκοπο να δοκιμασω το κιτρικό ετσι κι αλλιως❤️

Δεν μπορεί ένας γιατρός να σου λέει πήγανε να το κάνεις δεν θα έχεις κανένα θέμα στην εγκυμοσύνη δεν περνάει στον πλακούντα επίσης δεν περνάει στο γάλα δεν επιρρεαζει ένα θηλάζων βρέφος γιατί τα ακούσαμε όλα αυτά από γιατρούς ευτυχώς όχι απ' όλους ο κάθε γιατρός πρέπει για το κάθετι που σου προτείνει να σε ενημερώνει για τους λόγους που σου το προτείνει τα υπέρ και τα κατά τα πιθανά προβλήματα και ο καθένας μας να παίρνει ο ίδιος την απόφαση για οποιοδήποτε σκεύασμα μετά από δική του έρευνα και ευθύνη νομίζω όλοι έχουμε μυαλό και ας μην είμαστε γιατροί και καλό είναι να ψάχνουμε πριν βάλουμε κάτι στο σώμα μας για δικό μας καλό !!!! Και όχι όταν ένα σκεύασμα  δεν έχει μελετηθεί αν προκαλεί προβλήματα σε εγκύους αν περναει στον πλακούντα αν περνάει στο βρέφος από το θηλασμό εγώ με βάση της δικής μου νοημοσύνης δεν δέχομαι να το κάνω ... Ο καθένας είναι υπόλογος των πράξεών του !!! Και πλέον δεν ψάχνω μόνο για τον εμβόλιο κοβιντ αλλά για το κάθετι που περνώ και πόσο μάλλον που περναω στα μωρά μου ο κάθε άνθρωπος έχει αυτό το δικαίωμα!!! Και εννοείται όλα αυτά τα ξέραμε αλλά τώρα βγήκανε και επίσημα η κάθε έγκυος η κάθε γυναίκα πρέπει να λαμβάνει γνώση πριν κάνει οτιδήποτε και όχι δεν διακινδυνεύω να κάνω προσωπικα το εμβόλιο τα έψαξα τα ζυγισα και αποφασισα όπως πιστεύω έκανε η κάθε μία και πήρε την ανάλογη απόφαση είτε το έκανε είτε όχι ....

Κι εγώ δεν επιθυμώ να επεκταθω παραπάνω σε αυτό το θέμα γιατί ο καθένας έχει την άποψη του και καλά κάνει εγώ αυτό που ανάρτησα στην αρχή είναι απλά κάτι από το φοχ και αυτό ήταν όλο η προσωπική μου άποψη δεν νομίζω να ενδιαφερει κανέναν .....

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Penny28 said:

Εγώ είναι η αλήθεια πως το βράδυ η μπέμπα κάνει τα δικά της αλλά κοιμάμαι κανονικά εκτός αν πάει στο αριστερό πλευρό που εκει την καταλαβαίνω σίγουρα θέμα με τις καουρες είχα και εγώ πριν κάτι εβδομάδες αλλά τώρα ευτυχώς σταμάτησαν!!Έχω αρχίσει ξανά να πηγαίνω τουαλέτα το βράδυ πιο συχνά και αν ξυπνήσω μετά κοιμάμαι δύσκολα!!Εσύ με τα δύο μωράκια θα νιώθεις και πιο βαριά ίσως την κοιλιά σου εγώ άρχισα να την νιώθω πιο βαριά από τις τελευταίες εβδομάδες του 8ου... 

Αστα εγω απο την προηγουμενη εβδομαδα βαρυνα παρα πολυ! Αλλα ας ειναι καλα τα μωρακια μας κ χαλαλι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά νιώθω καλά λες και είμαι 6μηνων έγκυος περίεργα πράγματα !!!!

Να σας ρωτήσω έχει κάνει καμία από εσάς πλάνο τοκετού??? Η το έχει συζητήσει με τον γιατρό της ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 53 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Αστα εγω απο την προηγουμενη εβδομαδα βαρυνα παρα πολυ! Αλλα ας ειναι καλα τα μωρακια μας κ χαλαλι!!

Εννοείται τα μωράκια μας να είναι καλά και δεν μας νοιάζει τίποτα!!! 

Κορίτσια με έπιασε διάρροια διάβασα ότι είναι σύμπτωμα έναρξης τοκετού αλλά δεν νιώθω κάτι άλλο!! Πίνω βράδυ πρωί όμως το συροπι για να μπορώ να πάω τουαλέτα! 

Επίσης υπάρχει περίπτωση να με πείραξε το παγωτό που έφαγα εχθές το μεσημέρι??Αλλά λογικά θα με είχε πιάσει αμέσως? Δεν ξέρω αγχώθηκα! 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Penny28 said:

Εννοείται τα μωράκια μας να είναι καλά και δεν μας νοιάζει τίποτα!!! 

Κορίτσια με έπιασε διάρροια διάβασα ότι είναι σύμπτωμα έναρξης τοκετού αλλά δεν νιώθω κάτι άλλο!! Πίνω βράδυ πρωί όμως το συροπι για να μπορώ να πάω τουαλέτα! 

Επίσης υπάρχει περίπτωση να με πείραξε το παγωτό που έφαγα εχθές το μεσημέρι??Αλλά λογικά θα με είχε πιάσει αμέσως? Δεν ξέρω αγχώθηκα! 

Το επαθα πριν 2 εβδομαδες κ ειχα φοβηθει! Αλλα η μαια μου ειπε να παρω ultea lavure 250 πρωι βραδυ κ σε μια ημερα σταματησε. Και μετα το καλο ειναι οτι δε χρειαστηκε να ξαναπαρω τη σκονη για τη δυσκοιλιοτητα που τη σιχαινομουν. Δεν ξερω τι ηταν, μπορει κατι να με ειχε πειραξει μπορει καμια γαστρεντεριτιδα γιατι ειχε κ η μαμα μου! Αλλα να το πεις στο γιατρο σου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Penny28 είπε:

Εννοείται τα μωράκια μας να είναι καλά και δεν μας νοιάζει τίποτα!!! 

Κορίτσια με έπιασε διάρροια διάβασα ότι είναι σύμπτωμα έναρξης τοκετού αλλά δεν νιώθω κάτι άλλο!! Πίνω βράδυ πρωί όμως το συροπι για να μπορώ να πάω τουαλέτα! 

Επίσης υπάρχει περίπτωση να με πείραξε το παγωτό που έφαγα εχθές το μεσημέρι??Αλλά λογικά θα με είχε πιάσει αμέσως? Δεν ξέρω αγχώθηκα! 

Σε ποια βδομάδα βρίσκεσαι; Το παγωτό να σε πειράξει οχι, αλλα μπορει την επόμενη ημέρα λογω του παγωτού συν το σιρόπι να δημιουργήθηκε διάρροια.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Σε ποια βδομάδα βρίσκεσαι; Το παγωτό να σε πειράξει οχι, αλλα μπορει την επόμενη ημέρα λογω του παγωτού συν το σιρόπι να δημιουργήθηκε διάρροια.

Είμαι 36+5 εβδομάδες γενικά έχω παρατηρήσει ότι οπότε τρώω φασολάκια το μεσημέρι την άλλη μέρα με πιάνει διάρροια μάλλον σε συνδιασμο με το συροπι να γίνεται όλο αυτό...Δεν θα πιω μια μέρα να δω ο φαρμακοποιός πάντως μου είχε πει όταν του είπα ότι θα το πιω πρωί-βράδυ πως θα με πιάσει διάρροια...

πρίν από 14 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Το επαθα πριν 2 εβδομαδες κ ειχα φοβηθει! Αλλα η μαια μου ειπε να παρω ultea lavure 250 πρωι βραδυ κ σε μια ημερα σταματησε. Και μετα το καλο ειναι οτι δε χρειαστηκε να ξαναπαρω τη σκονη για τη δυσκοιλιοτητα που τη σιχαινομουν. Δεν ξερω τι ηταν, μπορει κατι να με ειχε πειραξει μπορει καμια γαστρεντεριτιδα γιατι ειχε κ η μαμα μου! Αλλα να το πεις στο γιατρο σου!

Η αλήθεια είναι πως με πιάνει μια φορά την εβδομάδα αλλά θεωρώ πως είναι από τα φασολάκια γιατί την άλλη μέρα με πιάνει αμέσως!Και δεν τι έχω πει στον γιατρό εφόσον πίνω το συροπι και ξέρω ότι μπορεί να μου δημιούργησει και διάρροια απλά φοβήθηκα μήπως τώρα έφταιγε το παγωτό έχω γιατρό ούτως ή άλλως αυτή την εβδομάδα και θα του το αναφέρω! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Παιρνω το  solgar. Οχι trofocard των 77.  Εχω δει μεγαλη διαφορα με το πρωτο!

Κ γω το είχα δει κορίτσι μου της solgar αλλά είπα ας το αφήσω μήπως το πάρω αργότερα. Τα παιρνεις κ τα δυο μαζί  σε διαφορετικές ωρες να φανταστώ; Σε βοήθησε στις συσπασεις το κιτρικό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...