Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

      • Χαχα 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

13 hours ago, depifish said:

Λοιπον, θα σου πω τι εχω δοκιμασει εως τωρα και πιανει καμια φορα γιατι πραγματικα εγω πιστευω οτι ειναι θεμα timing, αλλα ας υπαρχουν διαφορες εναλλακτικες να μην βαριομαστε ολες αυτες τις ατελειωτες ωρες προσπαθειας... Αυτο που πιανει περισσοτερο απο ολα ειναι σφιχτη αγκαλια για να μη κουναει χερια ποδια, στην καλυτερη τυλιγμα με ενα κουβερτακι (αν και αν ειναι σε φαση υπερεντασης και νευρων δεν καθεται να τη κανω γαρδουμπα με τιποτα) πιπιλα και ρυθμικο τρανταγμα πανω κατω με ταυτοχρονο κουνημα μπρος πισω ή δεξια αριστερα κατω απο τον απορροφητηρα και ταυτοχρονα σιγοτραγουδωντας ενα νανουρισμα ή κανοντας σσσσσσσσσ. Αυτο το συνδιαζω μαζι με το καροτσι,το οποιο εχω φερει ηδη στη κουζινα. Μολις κλεισει ματι, ξεκινω τη καθοδο (το πιο δυσκοκο κομμματι) οπου οσο κατεβαινω τρανταζω συνεχως, με το που την ακουμπησω συνεχιζω το τρανταγμα μαζι της, σε σημειο να τρανταζομαι ολοκληρη κι εγω και το καροτσι μαζι (καντε το εικονα, ειναι πολυ γελειο!) και σιγα σιγα τραβαω και απομακρυνω χερια. Ειδικα αυτο που εχω το κεφαλι της ειναι το πιο δυσκολο. Ταυτοχρονα εχω ηδη ενεργοποιησει τον πυραυλο να τρανταζει και αυτος το καροτσι και αφου ειναι ολα καλα, εχω το σκυλακι της zazu σε λευκο ηχο χαλασμενου σηματος τηλεορασης και απομακρυνομαστε απο την κουζινα και το βουητο του απορροφητηρα σιγα σιγα. Επισης εχω κατεβασει την εφαρμογη sound sleeper που ανεφερε μια κοπελα εδω (δεν θυμαμαι ποια), χρησιμοποιω την ηλεκτρικη σκουπα που εχει,  εχω και ενα ηχειακι bluetooth, το βαζω μεσα στη καλαθουνα στο προσκεφαλι για να μην της εχω το κινητο κοντα, ανοιγω και το σκεπαστρο για να δημιουργειται καλη ακουστικη (χαχαχα!) την ξαπλωνω μεσα κατα προτιμηση στο πλαι για να μη κουνει χερια ποδια, τυλιγμενη με ενα κουβερτακι, πιπιλα, και κοβω βολτες πανω κατω στο σαλονι. Το βραδυ εκει στο προσκεφαλι στη καλαθουνα της βαζω και τη βιδρα της zazu που κανει τον ουρανο της οροφης της καλαθουνας σαν βυθο και χαζευει τα κοκκινα ψαρακια που πηγαινοερχονται. Οταν ζοριζει το πραγμα  δοκιμαζω να τη κοβω βολτες.στη κουζινα με το καροτσι. Ενας αλλος τροπος ειναι ορθια αγκαλια, ψιθυριζοντας στο αυτι της ή σιγοτρεγουδωντας. Αλλα γενικα επειδη ποναναε πααααααρα πολυ τα χερια μου ψσχνω εναλλακτικες που να μην θελουν αγκαλια. Εχω δοκιμασει και το ριλαξ, αλλα πιανει μονο αν εχουν ηδη χαμηλωσει λιγο τσ βλεφαρα. 

Ολοκληρη επιστημη ενα πραμα... Σαν συνταγη για γλυκο ακουγονται ολα αυτα. Αν δεν βαλεις ενα υλικο σωστα, δεν πετυχαινει. 

Ναι! Στο 2ωρο χορευει τσιφτετελια απο την υπερενταση, αλλα ταυτοχρονα ειναι και ετοιμη να σου παιξει και κανα μπουνιδι από τσ νευρα της! Τωρα πως εγινε σημερα η πεθερα μου να τη κρατησει 2.5 ωρες ξυπνια και να κοιμηθει στο πρωτο ταρακουνημα δεν ξερω... Δεν το χω καταφερει ποτε! 

Σε αυτο το μαξιλαρι που λες οτι τον βαζεις, τον αφηνεις μετα εκει ή τον μετακινεις; 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Εχω 'αγανακτισει'με το θέμα ύπνος..Συνήθως κοιμαται 1-3,3.30 το πρωί και μετά το χάος....Η θα κοιμηθεί μετά τις 5.30-6 και κάθε 10 λεπτά θα ξυπνάει ή πάμε 8 το πρωί...Και την ημέρα κοιμάται καμμία ώρα εδώ και εκεί...Αφού νιώθουμε χαμένο χρόνο να φαμε πχ όταν κοιμάται..Προτιμούμε να κοιμηθούμε..Έχω γίνει λείψανο..Διαβάζω με μεγάλη αγωνία το πώς κοιμαστε,να πάρω ιδέα.

Αυτο το πυραυλακι το έψαξα αλλά δεν το βρήκα..Πως να το ψάξω...

Καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια διαβάζω για τ αλλεργίες,κ εμένα ο μπέμπης μου έχει σχεδόν κάθε φορά που κάνει κακά βλεννες συνήθως κάνει ανά 2 ημέρες?Είναι μόνο αυτό σύμπτωμα αλλεργίας?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Το κατάλαβα όταν ήταν τριών μηνών από το αίμα στα κακα... Όλα καλά αυτό έχει σημασία είναι κάτι που ξεπερνιέται... Τι ηλικία έχουν τα παιδάκια σου;

Μια κόρη έχω 5 χρόνων κ τον μπέμπη 3μιση μηνών. Δεν είμαι τόσο θαρραλέα εγω όπως εσύ. Θαυμάζω τις γυναίκες που κάνουν κοντά ηλικιακά παιδιά. Εγώ όταν πήγε η κόρη 3μιση χρόνων άρχισα να σκέφτομαι για 2ο άλλο που εμεινα εγκυος σε 1μιση χρόνο προσπαθειών 

πρίν από 25 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια διαβάζω για τ αλλεργίες,κ εμένα ο μπέμπης μου έχει σχεδόν κάθε φορά που κάνει κακά βλεννες συνήθως κάνει ανά 2 ημέρες?Είναι μόνο αυτό σύμπτωμα αλλεργίας?

 

Δεν έχω ιδέα ρε κορίτσι γιατί θηλάζεις κιολας αλλά νομίζω πως μόνο αυτό ως σύμπτωμα δε πιάνεται. Μήπως έχεις υπερπαραγωγή? Μήπως απ τον ορό που του βάζεις κατεβαίνουν κατω? Δε ξέρω τι να πω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια διαβάζω για τ αλλεργίες,κ εμένα ο μπέμπης μου έχει σχεδόν κάθε φορά που κάνει κακά βλεννες συνήθως κάνει ανά 2 ημέρες?Είναι μόνο αυτό σύμπτωμα αλλεργίας?

 

Από μόνο του αυτό δεν είναι σημάδι αλλεργίας μπορεί να είναι από τον όρο που βάζεις αν βάζεις ...μήπως έχεις υπερπαραγωγή που λέει και η κοπέλα πιο πάνω?,εμένα είχε πολλά συμπτώματα μαζί απλά κάποια ήταν στην κορύφωση...αλλά όχι μόνο βλεννες..

@depifishναι είχα αναφέρει ότι με έπιανε στΟν αγκώνα πόνος στην κλείδωση για κανένα μήνα αφού γέννησα αλλά τώρα δεν με έχει ξανά πιάσει...εσένα ακόμα από ότι κατάλαβα εε??

@Ntepaki22Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι ότι καλύτερο 

Κορίτσια εμένα τρεις μέρες τώρα σχεδόν σε κάθε γεύμα πίνει γάλα και ανά δύο ρουφιξιες σταματάει και διαμαρτύρεται τι είναι πάλι αυτό?πίνουμε υποαλλεργικο και μάλιστα τόσο καιρό της έχει ταιριάξει πάρα πολύ..πίνουμε το novalac allernova AR.. υπάρχει περίπτωση να βγήκε στην φορά παλινδρόμηση και μένα?έχουμε σε λίγες μέρες ραντεβού με τον παιδίατρο αλλά αναρωτιέμαι τι συμβαίνει πάλι...να προσθέσω ότι οπότε την έχω μπρούμυτα ενώ θέλω να την βάζω συνεχεια το αποφεύγω, γιατί πάντα μου βγάζει γάλα όσες ώρες και να περάσουν από την ώρα που έφαγε...πάντα είχε θέμα με αναγωγές από την αρχή λόγω αλλεργίας αλλά τώρα να κάνει έτσι και με το γάλα στα καλά καθούμενα?να είχε και παλινδρόμηση αλλά να άρχισε να φαίνεται τώρα πιο πολύ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, anoulious said:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Εχω 'αγανακτισει'με το θέμα ύπνος..Συνήθως κοιμαται 1-3,3.30 το πρωί και μετά το χάος....Η θα κοιμηθεί μετά τις 5.30-6 και κάθε 10 λεπτά θα ξυπνάει ή πάμε 8 το πρωί...Και την ημέρα κοιμάται καμμία ώρα εδώ και εκεί...Αφού νιώθουμε χαμένο χρόνο να φαμε πχ όταν κοιμάται..Προτιμούμε να κοιμηθούμε..Έχω γίνει λείψανο..Διαβάζω με μεγάλη αγωνία το πώς κοιμαστε,να πάρω ιδέα.

Αυτο το πυραυλακι το έψαξα αλλά δεν το βρήκα..Πως να το ψάξω...

Καλη δυναμη

Πωπω... μα πως γινεται αυτο ρε συ, ειναι φοβερο! Εχετε ψαξει εσεις μηπως την ενοχλει κατι; Ποσο μηνων ειναι και ποσο καιρο το κανει; Εμας παντως απο την αρχη δεν τα πηγαινε καλα με τον υπνο, αλλα.ειδικα αυτον τον μηνα, εκει κοντα δηλαδη που εκλεισε τους 3 και μπηκε στον 4ο, εχει χειροτερεψει η κατασταση. Και περισσοτερο επειδη στην ολη κατασταση προστεθηκε η εξελιξη της γκρινιας και ο εκνευρισμος της. Παλια απλα ειχε ορθανοιχτα ματακια και κουνουσε χερακια ποδαρακια και μια μικρη χαριτωμενη γκρινιτσα. Τωρα εχει γαιδουρεψει!! 

Το πυραυλακι λεγεται Rockit Portable Baby Rocker! Θα σου βαζα link αλλα θα εγκριθει του χρονου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 minutes ago, depifish said:

Πωπω... μα πως γινεται αυτο ρε συ, ειναι φοβερο! Εχετε ψαξει εσεις μηπως την ενοχλει κατι; Ποσο μηνων ειναι και ποσο καιρο το κανει; Εμας παντως απο την αρχη δεν τα πηγαινε καλα με τον υπνο, αλλα.ειδικα αυτον τον μηνα, εκει κοντα δηλαδη που εκλεισε τους 3 και μπηκε στον 4ο, εχει χειροτερεψει η κατασταση. Και περισσοτερο επειδη στην ολη κατασταση προστεθηκε η εξελιξη της γκρινιας και ο εκνευρισμος της. Παλια απλα ειχε ορθανοιχτα ματακια και κουνουσε χερακια ποδαρακια και μια μικρη χαριτωμενη γκρινιτσα. Τωρα εχει γαιδουρεψει!! 

Το πυραυλακι λεγεται Rockit Portable Baby Rocker! Θα σου βαζα link αλλα θα εγκριθει του χρονου! 

Είμαστε 40 ημερών περίπου.Στην αρχή έμενε ξυπνιος από 7 μπορεί και νωρίτερα μέχρι τις 3πμ.Τωρα Ψιλοκοιμαται ενδειαμεσα και κοιμάται για βραδυ περίπου από τις 1 μέχρι 3,3.30..Μα στις 4 η ώρα έχει τα μάτια ορθανοιχτα!!Και εγώ ήλπιζα ότι μεγαλώνοντας θα κοιμάται 4-5ωρες συνεχόμενες...Απογοητεύτηκα που βλέπω πόσο ταλαιπωρείσαι και εσύ που μεγάλωσε καπως το νινι σου...Έχει δυσκολία στην χώνεψη οσο το συζητήσαμε με τη γιατρό..Μα είναι σα να έχει πιει καφέ!Σημ:Εγώ δεν πίνω ίχνος καφέ..

Ευχαριστώ για το πυραυλακι.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, anoulious said:

Είμαστε 40 ημερών περίπου.Στην αρχή έμενε ξυπνιος από 7 μπορεί και νωρίτερα μέχρι τις 3πμ.Τωρα Ψιλοκοιμαται ενδειαμεσα και κοιμάται για βραδυ περίπου από τις 1 μέχρι 3,3.30..Μα στις 4 η ώρα έχει τα μάτια ορθανοιχτα!!Και εγώ ήλπιζα ότι μεγαλώνοντας θα κοιμάται 4-5ωρες συνεχόμενες...Απογοητεύτηκα που βλέπω πόσο ταλαιπωρείσαι και εσύ που μεγάλωσε καπως το νινι σου...Έχει δυσκολία στην χώνεψη οσο το συζητήσαμε με τη γιατρό..Μα είναι σα να έχει πιει καφέ!Σημ:Εγώ δεν πίνω ίχνος καφέ..

Ευχαριστώ για το πυραυλακι.

 

Αχου... ειναι σαν να το.εχω γραψει εγω αυτο... 40 ημερων και μενα τα ιδια... Θυμαμαι μου εκανε κατι σερι αυπνιας και πηγαινει 5....6... το πρωι, μια φορα ειχε παει και 8... και 10 το πρωι αυπνη!!! Μιλαμε ζητημα να κοιμοταν 5.ωρες συνολο στο.24ωρο! Και το ματι ορθανοιχτο! Κι εγω ελεγα οτι ειναι λες και την ειχες βουτηξει μεσα σε μπανιερα με εσπρεσο!! Ουτε εγω πινω καφε, τον εχω κοψει χρονια! Και γενικα ουτε αλλα τροφιμα παρομοια καταναλωνω οπως π.χ τσαι γιατι με πειραζουν στο νευρικο συστημα. Φαντασου δηλαδη να πιναμε και καφεδες!!! Δεν ξερω ακομα να σου πω που οφειλεται αυτη η αστειρευτη πηγη υπερεντασης! 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, depifish said:

Αχου... ειναι σαν να το.εχω γραψει εγω αυτο... 40 ημερων και μενα τα ιδια... Θυμαμαι μου εκανε κατι σερι αυπνιας και πηγαινει 5....6... το πρωι, μια φορα ειχε παει και 8... και 10 το πρωι αυπνη!!! Μιλαμε ζητημα να κοιμοταν 5.ωρες συνολο στο.24ωρο! Και το ματι ορθανοιχτο! Κι εγω ελεγα οτι ειναι λες και την ειχες βουτηξει μεσα σε μπανιερα με εσπρεσο!! Ουτε εγω πινω καφε, τον εχω κοψει χρονια! Και γενικα ουτε αλλα τροφιμα παρομοια καταναλωνω οπως π.χ τσαι γιατι με πειραζουν στο νευρικο συστημα. Φαντασου δηλαδη να πιναμε και καφεδες!!! Δεν ξερω ακομα να σου πω που οφειλεται αυτη η αστειρευτη πηγη υπερεντασης! 

Αν δεν ήτανε με δωρεά ωαρίου θα έλεγα ότι πήρε από εμένα..Είμαι απίστευτα δύσκολη στον ύπνο.Εχω κάνει τα πάντα..βελονισμό,βότανα κλπ..νευρολόγο για συμπληρώματα...Περιμένω με αγωνία να γράψεις ότι ξεκίνησε να κοιμάται το νινι σου αρκετές ώρες..

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anoulious said:

Αν δεν ήτανε με δωρεά ωαρίου θα έλεγα ότι πήρε από εμένα..Είμαι απίστευτα δύσκολη στον ύπνο.Εχω κάνει τα πάντα..βελονισμό,βότανα κλπ..νευρολόγο για συμπληρώματα...Περιμένω με αγωνία να γράψεις ότι ξεκίνησε να κοιμάται το νινι σου αρκετές ώρες..

 

Και να φανταστεις οτι ολοι μου λεγανε οτι οι πρωτοι 3 μηνες ειναι ζορικοι και οτι μετα λεει θα δεις αλλο παιδι! Ναι συμφωνω... αλλο παιδι... πιο ζορικο και γκρινιαρικο! Θεωρω βεβαια οτι κι αυτο το αλμα το 15-19 που  περναει τωρα κανει τη κατασταση ακομα πιο δυσκολη. Θελω δηλαδη να πιστευω οτι ευθυνεται αυτο για να εχω ελπιδες οτι θα ηρεμησει! Ηδη εδω και 2-3 μερες δεν καθεται καθολου στο στηθος τη μερα, παρα μονο τα βραδυα και αν... Κι αν κατσει, το περιβαλλον της φαινεται πολυ πιο ενδιαφερον και πινει 2 γουλιες και το αφηνει γιατι προτιμα να χαζευει γυρω γυρω. Το γαλα αρχιζει να μειωνεται, με το θηλαστρο δεν μπορω να το σωσω και καθε φορα που τη βλεπω να κλαιει οταν τη βαζω να θηλασει κλαιω κι εγω μαζι της. Ελπιζα οτι θα μπορουσα να κρατησω μερικους μηνες εστω και αυτο το λιγουλακι που της εδινα... Προσπαθω να το παρω αποφαση και να σταματησω να το παιρνω τοσο κατακαρδα πια, αλλα δεν ξερω τι παθαινω και δεν μπορω να το διαχειριστω καθολου πια! Ειναι και σε συνδιασμο που βλεπω τη πεθερα μου να την ηρεμει και να την κοιμιζει στα 2 λεπτα κι εγω δεν μπορω, και νοιωθω οτι δεν εχω αυτο το δεσιμο με το παιδι που λενε. Οταν ηταν μικρουλι θυμαμαι το επαιρνα αγκαλιτσα και ηρεμουσε αμεσως, την εβαζα μπρουμυτα βατραχακι πανω μου και καθοταν ηρεμη, ηταν η αγαπημενη μας σταση. Τωρα ουτε κατα διανοια! Ολο χτυπιεται, κουνιεται, δεν τη χωρα ο τοπος! Επιχειρησα καποιες φορες να ξανακανω το skin to skin αλλα δεν καθεται δευτερολεπτο μπρουμυτα πανω μου. Ολο ζοριζεται να σκαρφαλωσει λες και θα παει κι εγω δεν ξερω που! Ουτε στο mei tai μαρσιπο δεν καθεται πια... 

@Roulaa@ για ποιο αγχος σου λεγανε εσενα γιατι κι εγω δεν μπορω να καταλαβω καποιο αγχος περα απο τα λογικα πλαισια. Τις περισσοτερες φορες που προσπαθω να τη κοιμισω ειμαι ηρεμη και δεν νοιωθω αγχος για κατι, και συνηθως ξεκινω με αισιοδοξες σκεψεις οτι θα τσ καταφερω. Ασχετως αν τελικα στη πορεια απελπιζομαι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , depifish είπε:

Και να φανταστεις οτι ολοι μου λεγανε οτι οι πρωτοι 3 μηνες ειναι ζορικοι και οτι μετα λεει θα δεις αλλο παιδι! Ναι συμφωνω... αλλο παιδι... πιο ζορικο και γκρινιαρικο! Θεωρω βεβαια οτι κι αυτο το αλμα το 15-19 που  περναει τωρα κανει τη κατασταση ακομα πιο δυσκολη. Θελω δηλαδη να πιστευω οτι ευθυνεται αυτο για να εχω ελπιδες οτι θα ηρεμησει! Ηδη εδω και 2-3 μερες δεν καθεται καθολου στο στηθος τη μερα, παρα μονο τα βραδυα και αν... Κι αν κατσει, το περιβαλλον της φαινεται πολυ πιο ενδιαφερον και πινει 2 γουλιες και το αφηνει γιατι προτιμα να χαζευει γυρω γυρω. Το γαλα αρχιζει να μειωνεται, με το θηλαστρο δεν μπορω να το σωσω και καθε φορα που τη βλεπω να κλαιει οταν τη βαζω να θηλασει κλαιω κι εγω μαζι της. Ελπιζα οτι θα μπορουσα να κρατησω μερικους μηνες εστω και αυτο το λιγουλακι που της εδινα... Προσπαθω να το παρω αποφαση και να σταματησω να το παιρνω τοσο κατακαρδα πια, αλλα δεν ξερω τι παθαινω και δεν μπορω να το διαχειριστω καθολου πια! Ειναι και σε συνδιασμο που βλεπω τη πεθερα μου να την ηρεμει και να την κοιμιζει στα 2 λεπτα κι εγω δεν μπορω, και νοιωθω οτι δεν εχω αυτο το δεσιμο με το παιδι που λενε. Οταν ηταν μικρουλι θυμαμαι το επαιρνα αγκαλιτσα και ηρεμουσε αμεσως, την εβαζα μπρουμυτα βατραχακι πανω μου και καθοταν ηρεμη, ηταν η αγαπημενη μας σταση. Τωρα ουτε κατα διανοια! Ολο χτυπιεται, κουνιεται, δεν τη χωρα ο τοπος! Επιχειρησα καποιες φορες να ξανακανω το skin to skin αλλα δεν καθεται δευτερολεπτο μπρουμυτα πανω μου. Ολο ζοριζεται να σκαρφαλωσει λες και θα παει κι εγω δεν ξερω που! Ουτε στο mei tai μαρσιπο δεν καθεται πια... 

@Roulaa@ για ποιο αγχος σου λεγανε εσενα γιατι κι εγω δεν μπορω να καταλαβω καποιο αγχος περα απο τα λογικα πλαισια. Τις περισσοτερες φορες που προσπαθω να τη κοιμισω ειμαι ηρεμη και δεν νοιωθω αγχος για κατι, και συνηθως ξεκινω με αισιοδοξες σκεψεις οτι θα τσ καταφερω. Ασχετως αν τελικα στη πορεια απελπιζομαι! 

Δε ξέρω βρε κορίτσι μου. Μ έλεγαν ότι είμαι εγώ φορτισμένη κ για αυτο δε κοιμάται. Εγω είχα γενικά αγχος μην άρρωστησει ή μη πάθει κάτι κ ολο αυτο κ που δε κοιμόταν μ έβγαινε σε νεύρα απ την αϋπνία. Δε ξέρω τι άλλο να σ πω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


25 minutes ago, Roulaa@ said:

Δε ξέρω βρε κορίτσι μου. Μ έλεγαν ότι είμαι εγώ φορτισμένη κ για αυτο δε κοιμάται. Εγω είχα γενικά αγχος μην άρρωστησει ή μη πάθει κάτι κ ολο αυτο κ που δε κοιμόταν μ έβγαινε σε νεύρα απ την αϋπνία. Δε ξέρω τι άλλο να σ πω

Καλα απο νευρα αλλο τιποτα... Πλεον στο μισαωρο που δεν εχω καταφερει να τη κοιμισω αρχιζω και φορτωνω και γενικα μου φταινε ολοι και τα παντα τον τελευταιο καιρο απο τη κουραση και την αυπνια. Και εννοειται οτι αγχος γενικα για τη μικρη μην παθει τιποτα το χω συνεχεια, αλλα ολες οι μαμαδες εχουν! Εδω παλι σκεφτομαι να της ξανακανω εξεταση ουρων γιατι η γκρινια της και το κλαμα της σημερα ηταν παλι ανεξηγητο και ανεξελεγκτο! Τωρα να συνδεονται με την αυπνια της μικρης... τι να πω... Προσπαθω να ειμαι απολυτα ηρεμη οταν ξεκιναω να τη κοιμισω αλλα παλι δεν πιανει! Ισως να δοκιμασω την τσικουδια στη πιπιλα που μου πε μια ξαδερφη! Χαχαχαχαχαχαχ! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, depifish είπε:

Αυτο που πιανει περισσοτερο απο ολα ειναι σφιχτη αγκαλια για να μη κουναει χερια ποδια

Αυτή η τακτική είναι άχαστη!

22 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ειδικα αυτο που εχω το κεφαλι της ειναι το πιο δυσκολο.

Έχω δει σε βίντεο ότι πρέπει να τα αφήνεις κάτω με τρόπο σαν V.
Να φέρνεις πόδια με κεφάλι κοντά (σαν V) και να ακουμπάς ποπό, πλάτη και μετά πόδια. Δηλαδή να μη τα ακουμπάς με την πλάτη κατευθείαν. 
Δε ξέρω αν κατάλαβε κανείς. Εμένα κάνα δυο φορές έχει πιάσει!

4 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Είμαστε 40 ημερών περίπου.Στην αρχή έμενε ξυπνιος από 7 μπορεί και νωρίτερα μέχρι τις 3πμ.Τωρα Ψιλοκοιμαται ενδειαμεσα και κοιμάται για βραδυ περίπου από τις 1 μέχρι 3,3.30..Μα στις 4 η ώρα έχει τα μάτια ορθανοιχτα!!Και εγώ ήλπιζα ότι μεγαλώνοντας θα κοιμάται 4-5ωρες συνεχόμενες...Απογοητεύτηκα που βλέπω πόσο ταλαιπωρείσαι και εσύ που μεγάλωσε καπως το νινι σου...Έχει δυσκολία στην χώνεψη οσο το συζητήσαμε με τη γιατρό.

Υπομονή! Τα πέρασα και εγώ.. δες τε το ενδεχόμενο να της αλλάξετε γάλα αφού δε το χωνεύει!
Εμένα μου έδωσε ένα πιο ελαφρύ και από τότε ηρέμησε και κοιμάται! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, itsathina said:

Αυτή η τακτική είναι άχαστη!

Έχω δει σε βίντεο ότι πρέπει να τα αφήνεις κάτω με τρόπο σαν V.
Να φέρνεις πόδια με κεφάλι κοντά (σαν V) και να ακουμπάς ποπό, πλάτη και μετά πόδια. Δηλαδή να μη τα ακουμπάς με την πλάτη κατευθείαν. 
Δε ξέρω αν κατάλαβε κανείς. Εμένα κάνα δυο φορές έχει πιάσει!

Υπομονή! Τα πέρασα και εγώ.. δες τε το ενδεχόμενο να της αλλάξετε γάλα αφού δε το χωνεύει!
Εμένα μου έδωσε ένα πιο ελαφρύ και από τότε ηρέμησε και κοιμάται! 

Καλημερα.Ευχαριστω για τις συμβουλές.Ποιο γάλα πίνετε αν δε γίνομαι αδιάκριτη;Εμείς πίναμε post discharge γιατί ήτανε μικρούλης και τώρα το  κανονικό το frisolac..Τα  ιδια και με τα δύο ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα.Ευχαριστω για τις συμβουλές.Ποιο γάλα πίνετε αν δε γίνομαι αδιάκριτη;Εμείς πίναμε post discharge γιατί ήτανε μικρούλης και τώρα το  κανονικό το frisolac..Τα  ιδια και με τα δύο ..

 

 

Καλημερα!! Εμενα έπινε για 1μιση μήνα το novalac premium κ μετά ξεκίνησε γκρίνια σε κάποια γεύματα την ώρα που έπινε. Κ έτσι το άλλαξα κ πηραμε το novalac ha  κ ηρέμησε τελείως. Βέβαια δεν είναι απόλυτο ότι φταίει το γάλα. Απλά σε εμένα τον πηραζε. Έπινε κ η μεγάλη μου το ίδιο όταν σταματήσαμε τον θηλασμό 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, anoulious said:

Καλημερα.Ευχαριστω για τις συμβουλές.Ποιο γάλα πίνετε αν δε γίνομαι αδιάκριτη;Εμείς πίναμε post discharge γιατί ήτανε μικρούλης και τώρα το  κανονικό το frisolac..Τα  ιδια και με τα δύο ..

 

 

Εμεις πινουμε το βιολογικο της hipp το υποαλλεργικο. Το γυρισαμε σε υποαλλεργικο και εκοψα και τα γαλακτοκομικα γιατι ειχε εντονους κολικους εκει στον ενα μηνα και κατι ενω γενικα κανονικους κολικους που κρατανε ωρες δεν ειχε. Σταματησαν οντως οι κολικοι, αλλα δεν ξερω αν τελικα οφειλοταν σε αυτο, ή στο γεγονος οτι ειχε περασει και γαστρεντεριτιδα που της ειχε αναστατωσει πολυ το εντερο ή οτι ετρωγα εγω πολλα καστανα καθημερινως. Απο τοτε που τα εκοψα σταματησε να εχει και πονους και ισως να ηταν καο απο αυτο. Παρολ' αυτα η δυσκολια στον υπνο παραμενει! 

Αν εχει καποια ευαισθησια στην πρωτεινη του γαλακτος η οποια προκαλει ανησυχια καιβκατ' επεκταση και αυπνια, το υποαλλεργικο θα βοηθησει. Συζητησε το με τον παιδιατρο σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...