Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Καθε Σαββατο πηγαινα στη Κλινικη για τοκογραφημα, κλεισμενη μεσα σε ενα μικρο δωματιακι, με κλειστη τη πορτα, στο τερμα του διαδρομου, και ξαφνικα το μηχανημα να βαραει και να βλεπω να πεφτουν οι παλμοι 100...80...70...50....... Ειχα φρικαρει! Φωναζα, βαραγα τοιχους... ανθρωπος δεν με ακουγε.

Πω πω, σοκ!! 

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Και τελικα Τριτη πρωι αποφασισαν για καισαρικη, και ευτυχως γιατι με το που την εβγαζαν ξεκιναγε να κανει κακα της!

Το timing ήταν καλό, γιατί ξέρω πως το μηκώνιο αν το εισπνευσούν/πιούν μπορεί να τους κάνει κακό!

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Εντομεταξυ η ειρωνια: πριν μεινω εγκυος πηγαινα σε εναν γιατρο πολυ καλο ανθρωπο αλλα με μηχανηματα του 1800. Το ιατρειο του ειχε διακοσμηση του 1970, και ειχε εναν υπερηχο κιτρινισμενο και προιστορικο! Αλλα ηταν φοβερος ανθρωπος και καθολου φιλοχρηματος.

Ρε ΄συ και τι να έκανες; Καλά έκανες και άλλαξες γιατρό. Καλός χρυσός, αλλά έχει να κάνει με ζωές. Έχω αλλάξει και εγώ γυναικολόγο παλαιότερα γι αυτό το λόγο!
Θα έπρεπε να έχει καλύτερα μηχανήματα! Σε κάθε γιατρό που έχω πάει το κοιτάω αυτό.. τα μηχανήματα! Πολύ σοβαρό πράγμα!

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Εχω να σας πω οτι επειδη στην καισαρικη ειναι δυο γιατροι (τουλαχοστον ετσι ειναι στη κλινικη που πηγα) ο δευτερος ηταν αυτος!!!! Ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει... Δεν ξερω αν με γνωρισε γιατι φορουσαμε μασκες και σκουφια, αλλα αν ειδε το ονομα;;; Τι ντροπη ενοιωσα.

Πίστεψε με, δε νομίζω να σε παρεξήγησε!

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ναι, καποια στιγμη θα ξεκινησω και για 2ο γιατι στενευουν πολυ και τα χρονικα περιθωρια (ειμαι 40). Αλλα απο οσο ξερω ειναι επιφοβο να γεννησεις φυσιολογικα μετα απο καισαρικη, μπορει να ανοιξει η τομη.

Υπάρχει ομάδα που λέγεται Vbac στο Facebook, λένε πολλές την εμπειρία τους, αν θελήσεις να γεννήσεις φυσιολογικά! 
Υποτίθεται πως μετά από 1 χρόνο μπορείς και αν όλα σου έρθουν καλά και θες, γιατί όχι. Όπως αισθάνεσαι(:
Και της κουμπάρας μου με τα πόδια κατέβαινε και έκανε καισαρική!

πρίν από 43 λεπτά , Milena είπε:

Εμενα μου εσπασαν τα νερα χωρίς πονους 37+4.Στον ύπνο μου πηγα να γυρισω μεριά και κρακ...Δεν θα το ξεχασω ποτέ!!Φυγαμε αρον αρον για Αθηνα (μενουμε επαρχια) .Αφου μπηκα καρδιοτοκογραφο με ανεβασαν στην αίθουσα τοκετού και ηρθε και ο γιατρός μου.Το μωρο ηταν ψηλα οποτε βαλαμε πονους και περιμεναμε και περιμέναμε, τελικά μετα απο 14 ωρες που δεν ειχα ούτε διαστολή ουτε αλλαζε θεση προχωρησαμε σε καισαρική γιατί πλεον ηταν επικίνδυνο. Οχτω λεπτακια η καισαρική, ο καλος μου ο γιατρός ολες αυτες τις ωρες ηταν εκει δίπλα μου , στην καισαρικη μου μιλούσε συνέχεια ούτε που κατάλαβα ποτε μου την έβαλαν πανω μου και αντικρυσα τα ματάκια της. Σχεδόν καθε βραδυ που τη βαζω για ύπνο και την εχω στην αγκαλιά μου εκείνη τη μέρα σκέφτομαι και πόσο γρήγορα περασε ο καιρός!!

 

Τα ίδια πάνω κάτω με εμένα δηλαδή! Χωρίς πόνους και εμένα έσπασαν! Κορίτσια ήμουν διαστολή 2 για 10ω, μετά 4 για 2ω, στις 13ω ήμουν 9.
Έτσι μου είχε πει και εμένα, αν περάσεις τις 14ω είναι επίφοβο, θα πρέπει να κάνουμε καισαρική και ανέβασα και πυρετό από τις πολλές ώρες. Για λίγο τη γλίτωσα! 
Μου είχε πει, ότι αν δεν πέσει σε ένα μισάωρο ο πυρετός ειδικά, πάμε σφαίρα. Γιατί ανέβαζε και παλμούς το μωρό.
Έπεσε, είχα φτάσει και 9 και γέννησα φυσιολογικά μέσα σε 40' εντέλει! Με στήριξε και εμένα πολύ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 31 λεπτά , depifish είπε:

Ναι, καποια στιγμη θα ξεκινησω και για 2ο γιατι στενευουν πολυ και τα χρονικα περιθωρια (ειμαι 40). Αλλα απο οσο ξερω ειναι επιφοβο να γεννησεις φυσιολογικα μετα απο καισαρικη, μπορει να ανοιξει η τομη. Ειδικα αν τυχει σε λιγοτερο απο χρονο. Βεβαια για να τυχει πρεπει να το επιδιωξεις κιολας, για την ωρα δεν υπαρχει ουτε ορεξη, ουτε αντοχη, ουτε χρονος. Και εκτος αυτου νοιωθω φοβερη ξηροτητα εκει κατω, ειχα παει στις 50 μερες για τεστ παπ και τετοιο πονο δεν ειχα ξανανοιωσει ποτε!! Τρελαθηκα! Μου παν οτι ειναι απο τον θηλασμο, αλλα δεν ξερω αν οντως ισχυει γιατι δεν θηλαζω και αποκλειστικα... 

Ναι έχω ακούσει ότι θέλει μετά από 1 χρόνο να μείνεις έγκυος από καισαρική για να γεννήσεις φυσιολογικά. Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις για σίγουρα. 

Α ασε άλλο κομμάτι αυτό.... Ουτε εγω εχω όρεξη... ο άντρας μου φωνάζει πότε  κ πότε... όταν μεγαλώσουν τα παιδιά του λεω κ θα κοιμούνται.χαχαχαχα

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Πω πω, σοκ!! 

Το timing ήταν καλό, γιατί ξέρω πως το μηκώνιο αν το εισπνευσούν/πιούν μπορεί να τους κάνει κακό!

Ρε ΄συ και τι να έκανες; Καλά έκανες και άλλαξες γιατρό. Καλός χρυσός, αλλά έχει να κάνει με ζωές. Έχω αλλάξει και εγώ γυναικολόγο παλαιότερα γι αυτό το λόγο!
Θα έπρεπε να έχει καλύτερα μηχανήματα! Σε κάθε γιατρό που έχω πάει το κοιτάω αυτό.. τα μηχανήματα! Πολύ σοβαρό πράγμα!

Πίστεψε με, δε νομίζω να σε παρεξήγησε!

Υπάρχει ομάδα που λέγεται Vbac στο Facebook, λένε πολλές την εμπειρία τους, αν θελήσεις να γεννήσεις φυσιολογικά! 
Υποτίθεται πως μετά από 1 χρόνο μπορείς και αν όλα σου έρθουν καλά και θες, γιατί όχι. Όπως αισθάνεσαι(:
Και της κουμπάρας μου με τα πόδια κατέβαινε και έκανε καισαρική!

Τα ίδια πάνω κάτω με εμένα δηλαδή! Χωρίς πόνους και εμένα έσπασαν! Κορίτσια ήμουν διαστολή 2 για 10ω, μετά 4 για 2ω, στις 13ω ήμουν 9.
Έτσι μου είχε πει και εμένα, αν περάσεις τις 14ω είναι επίφοβο, θα πρέπει να κάνουμε καισαρική και ανέβασα και πυρετό από τις πολλές ώρες. Για λίγο τη γλίτωσα! 
Μου είχε πει, ότι αν δεν πέσει σε ένα μισάωρο ο πυρετός ειδικά, πάμε σφαίρα. Γιατί ανέβαζε και παλμούς το μωρό.
Έπεσε, είχα φτάσει και 9 και γέννησα φυσιολογικά μέσα σε 40' εντέλει! Με στήριξε και εμένα πολύ! 

Δλδ 13ωρες πονούσες? Γιατί με 9 διαστολή πονάς. 

Εμένα η διαστολή έφτασε 5 με τους εμετούς που έκανα στο δωμάτιο κ στο μαιευτήριο που με κατέβασαν εκατσα 35 λεπτά όλα κ όλα κ μέσα σε αυτά τα λεπτά έκανα άλλες 2 φορές εμετο κ από 5 πήγε 10 κ γέννησα. Ανέβαινε πολύ γρήγορα. 

Στη 1η μου γέννα σε 2 ώρες έφτασα στο 10 απ το 3 διαστολή 

7 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Ναιι ακόμα έχω. Αυτή την βδομάδα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να το δούμε!! Έχω μπει στον τρίτο τώρα... Καλά τα πάω. Το δεύτερο μεγαλώνει στον αυτόματο χαχαχα... Εσύ πώς είσαι; 

Α θα κάνεις την αυχενική τώρα? Θα δείτε κ φύλο λες? 

Μακάρι ρε κορίτσι μου να είναι εύκολο μωράκι τωρα που είσαι κ έγκυος να μη ταλαιπωρείσαι. 

Εμεις γυρίσαμε πάλι στο υποαλλεργικό γάλα κ ειμαστε καλύτερα από θέμα γκρίνιας κ σιγά σιγά ανεβάζει κ τα ml.

Τελικα κορίτσια το κανονικό γάλα που έπινε τόσο καιρό μέχρι να του γυρίσω στο ha του έκανε κ δερματικα εκτός την γκρίνια. Μόλις άρχισα να αναμιγνύω ha με κανονικό για να το γυρίσω σε κανονικό μ ξεκίνησε στα μάγουλα κοκκινίλες κ ξεροδερμια. Όταν ξεκίνησε κ τη γκρίνια ατο μπουκάλι κ το σταμάτησα τελείως το κανονικό σε 3 μέρες άρχισε να φτιάχνει κ το πρόσωπο.  Κ να φαντασθείτε την ανάμειξη την έκανα για 3 μέρες μεζούρα μεζούρα όχι αμέσως. 

Καταλήγω κ λεω οτι η αλλεργία είναι κληρονομική αλλά τη βγάζει κάθε παιδάκι με τον δικό του τροπο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Roulaa@ said:

Ναι έχω ακούσει ότι θέλει μετά από 1 χρόνο να μείνεις έγκυος από καισαρική για να γεννήσεις φυσιολογικά. Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις για σίγουρα. 

Α ασε άλλο κομμάτι αυτό.... Ουτε εγω εχω όρεξη... ο άντρας μου φωνάζει πότε  κ πότε... όταν μεγαλώσουν τα παιδιά του λεω κ θα κοιμούνται.χαχαχαχα

Δλδ 13ωρες πονούσες? Γιατί με 9 διαστολή πονάς. 

Εμένα η διαστολή έφτασε 5 με τους εμετούς που έκανα στο δωμάτιο κ στο μαιευτήριο που με κατέβασαν εκατσα 35 λεπτά όλα κ όλα κ μέσα σε αυτά τα λεπτά έκανα άλλες 2 φορές εμετο κ από 5 πήγε 10 κ γέννησα. Ανέβαινε πολύ γρήγορα. 

Στη 1η μου γέννα σε 2 ώρες έφτασα στο 10 απ το 3 διαστολή 

Α θα κάνεις την αυχενική τώρα? Θα δείτε κ φύλο λες? 

Μακάρι ρε κορίτσι μου να είναι εύκολο μωράκι τωρα που είσαι κ έγκυος να μη ταλαιπωρείσαι. 

Εμεις γυρίσαμε πάλι στο υποαλλεργικό γάλα κ ειμαστε καλύτερα από θέμα γκρίνιας κ σιγά σιγά ανεβάζει κ τα ml.

Τελικα κορίτσια το κανονικό γάλα που έπινε τόσο καιρό μέχρι να του γυρίσω στο ha του έκανε κ δερματικα εκτός την γκρίνια. Μόλις άρχισα να αναμιγνύω ha με κανονικό για να το γυρίσω σε κανονικό μ ξεκίνησε στα μάγουλα κοκκινίλες κ ξεροδερμια. Όταν ξεκίνησε κ τη γκρίνια ατο μπουκάλι κ το σταμάτησα τελείως το κανονικό σε 3 μέρες άρχισε να φτιάχνει κ το πρόσωπο.  Κ να φαντασθείτε την ανάμειξη την έκανα για 3 μέρες μεζούρα μεζούρα όχι αμέσως. 

Καταλήγω κ λεω οτι η αλλεργία είναι κληρονομική αλλά τη βγάζει κάθε παιδάκι με τον δικό του τροπο

Μακάρι να ειναι ήσυχο μωράκι χαχα! Ναι έχω κλείσει και για αυχενική..  τώρα μενει να δούμε πόσο θα βγαίνει στον υπέρηχο αν βγαίνει πιο μικρό πρέπει να την κάνω πιο μετά...Είχε κάποιο άλλο παιδάκι σου αλλεργία; Το ha είναι μερικώς υποαλλεργικο... Τι humana δίνεις ; Είναι κ γλυκό... Τα πολύ υποαλλεργικα αυτά που δεν έχουν καθόλου πρωτεϊνη γάλακτος έχουν πολύ άσχημη μυρωδιά σαν ψάρι...

Μπα δεν νομίζω ότι είναι κληρονομική. Κάτι παίζει γιατί τα περισσότερα μωράκια που γεννιούνται τώρα την εμφανίζουν. Όσα μωράκια αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα , καλό είναι ένα ραντεβού με αλλεργιολογο για να αποκλείσετε και άλλες αλλεργίες. Αν κ το δέρμα δεν σχετίζεται με το γάλα. Μπορεί το μικρό σου να έχει ατοπικο δέρμα..αυτό φεύγει μετά τα πέντε. Όσο για την κληρονομικότητα αν εννοείς ας πούμε να έχετε εσείς πχ αλλεργικό άσθμα όπως έχει ο άντρας μου... Ναι είναι πολύ πιθανόν τα παιδιά να γίνουν αλλεργικά. Ξέρεις γιατί επιμένω για αλλεργιολογο και όχι για παιδογαστρεντελογο; Γιατί τα παιδιά σας θα φάνε νωρίτερα μοσχαράκι... Ψάρι, αυγό και άλλες τροφές. Όταν ένα μωρό έχει αλλεργία στο γάλα δεν δέχεται αυτές τις τροφές. Οπότε διατροφικά μένει πίσω. Εγώ στην κόρη μου δεν μπορούσα ούτε ένα Μιράντα να δώσω μέχρι να της κάνω πρόκληση... Αλλά εμείς είχαμε και αίμα. Έχω κάνει διατριβή στην αλλεργία... Δυστυχώς!!!

5 minutes ago, Ntepaki22 said:

Μακάρι να ειναι ήσυχο μωράκι χαχα! Ναι έχω κλείσει και για αυχενική..  τώρα μενει να δούμε πόσο θα βγαίνει στον υπέρηχο αν βγαίνει πιο μικρό πρέπει να την κάνω πιο μετά...Είχε κάποιο άλλο παιδάκι σου αλλεργία; Το ha είναι μερικώς υποαλλεργικο... Τι humana δίνεις ; Είναι κ γλυκό... Τα πολύ υποαλλεργικα αυτά που δεν έχουν καθόλου πρωτεϊνη γάλακτος έχουν πολύ άσχημη μυρωδιά σαν ψάρι...

Μπα δεν νομίζω ότι είναι κληρονομική. Κάτι παίζει γιατί τα περισσότερα μωράκια που γεννιούνται τώρα την εμφανίζουν. Όσα μωράκια αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα , καλό είναι ένα ραντεβού με αλλεργιολογο για να αποκλείσετε και άλλες αλλεργίες. Αν κ το δέρμα δεν σχετίζεται με το γάλα. Μπορεί το μικρό σου να έχει ατοπικο δέρμα..αυτό φεύγει μετά τα πέντε. Όσο για την κληρονομικότητα αν εννοείς ας πούμε να έχετε εσείς πχ αλλεργικό άσθμα όπως έχει ο άντρας μου... Ναι είναι πολύ πιθανόν τα παιδιά να γίνουν αλλεργικά. Ξέρεις γιατί επιμένω για αλλεργιολογο και όχι για παιδογαστρεντελογο; Γιατί τα παιδιά σας θα φάνε νωρίτερα μοσχαράκι... Ψάρι, αυγό και άλλες τροφές. Όταν ένα μωρό έχει αλλεργία στο γάλα δεν δέχεται αυτές τις τροφές. Οπότε διατροφικά μένει πίσω. Εγώ στην κόρη μου δεν μπορούσα ούτε ένα Μιράντα να δώσω μέχρι να της κάνω πρόκληση... Αλλά εμείς είχαμε και αίμα. Έχω κάνει διατριβή στην αλλεργία... Δυστυχώς!!!

Πάντως άλλο η άλλεργια και άλλο η ευαισθησία στο στομάχακι τους που μπορεί να προκαλεί γκρίνια όπως λες και ανησυχία... Εμένα δεν είχε γκρίνια... Ούτε ποναγε από την αλλεργία...γιατί η αλλεργία δεν πονάει...αλλά σαν χαρακτήρας ακόμα με τον ύπνο σκέψου είναι τσακωνενη κ γεννήθηκε απαιτητικη... Μέσα στα νεύρα... Κ η γιατρός μου μου είχε πει να μην ανησυχώ δεν πονάει από την αλλεργία... η αλλεργία ως αλλεργία δημιουργεί την αλλεργική πρωκτοκολλιτιδα... Τότε ένα μωρό έχει επίσημα αλλεργία , αλλιώς έχει ευαισθησία... Η ευαισθησία είναι κάτι όμως που ξεπερνιέται ακόμα πιο εύκολα...συνήθως μετά τον 6ο μήνα. Τα αλλεργικά μωρά μπορεί να φτάσουν 2 χρόνων για να μπορέσουν να δεχτούν να φάνε μια απλή κρέμα με γάλα...

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ntepaki22 είπε:

Μακάρι να ειναι ήσυχο μωράκι χαχα! Ναι έχω κλείσει και για αυχενική..  τώρα μενει να δούμε πόσο θα βγαίνει στον υπέρηχο αν βγαίνει πιο μικρό πρέπει να την κάνω πιο μετά...Είχε κάποιο άλλο παιδάκι σου αλλεργία; Το ha είναι μερικώς υποαλλεργικο... Τι humana δίνεις ; Είναι κ γλυκό... Τα πολύ υποαλλεργικα αυτά που δεν έχουν καθόλου πρωτεϊνη γάλακτος έχουν πολύ άσχημη μυρωδιά σαν ψάρι...

Μπα δεν νομίζω ότι είναι κληρονομική. Κάτι παίζει γιατί τα περισσότερα μωράκια που γεννιούνται τώρα την εμφανίζουν. Όσα μωράκια αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα , καλό είναι ένα ραντεβού με αλλεργιολογο για να αποκλείσετε και άλλες αλλεργίες. Αν κ το δέρμα δεν σχετίζεται με το γάλα. Μπορεί το μικρό σου να έχει ατοπικο δέρμα..αυτό φεύγει μετά τα πέντε. Όσο για την κληρονομικότητα αν εννοείς ας πούμε να έχετε εσείς πχ αλλεργικό άσθμα όπως έχει ο άντρας μου... Ναι είναι πολύ πιθανόν τα παιδιά να γίνουν αλλεργικά. Ξέρεις γιατί επιμένω για αλλεργιολογο και όχι για παιδογαστρεντελογο; Γιατί τα παιδιά σας θα φάνε νωρίτερα μοσχαράκι... Ψάρι, αυγό και άλλες τροφές. Όταν ένα μωρό έχει αλλεργία στο γάλα δεν δέχεται αυτές τις τροφές. Οπότε διατροφικά μένει πίσω. Εγώ στην κόρη μου δεν μπορούσα ούτε ένα Μιράντα να δώσω μέχρι να της κάνω πρόκληση... Αλλά εμείς είχαμε και αίμα. Έχω κάνει διατριβή στην αλλεργία... Δυστυχώς!!!

Πάντως άλλο η άλλεργια και άλλο η ευαισθησία στο στομάχακι τους που μπορεί να προκαλεί γκρίνια όπως λες και ανησυχία... Εμένα δεν είχε γκρίνια... Ούτε ποναγε από την αλλεργία...γιατί η αλλεργία δεν πονάει...αλλά σαν χαρακτήρας ακόμα με τον ύπνο σκέψου είναι τσακωνενη κ γεννήθηκε απαιτητικη... Μέσα στα νεύρα... Κ η γιατρός μου μου είχε πει να μην ανησυχώ δεν πονάει από την αλλεργία... η αλλεργία ως αλλεργία δημιουργεί την αλλεργική πρωκτοκολλιτιδα... Τότε ένα μωρό έχει επίσημα αλλεργία , αλλιώς έχει ευαισθησία... Η ευαισθησία είναι κάτι όμως που ξεπερνιέται ακόμα πιο εύκολα...συνήθως μετά τον 6ο μήνα. Τα αλλεργικά μωρά μπορεί να φτάσουν 2 χρόνων για να μπορέσουν να δεχτούν να φάνε μια απλή κρέμα με γάλα...

Ναι ευαισθησία είχε η μεγάλη μου. Και  9 μηνών είχαμε πάει σε παιδοαλλεργιολογο γιατι μέχρι τότε τη θήλαζα μας είχε δώσει το navalac ha κ μου είχε πει κ σε ένα 2ο παιδάκι θα δώσω κ σε αυτο ha. Τη θήλαζα κ δεν είχε κάνει κανένα επεισόδιο δεν ήξερα τπτ τότε απο αλλεργίες κ ευαισθησίες. Κ όταν ξεκινήσαμε ρυζάλευρο έβγαλε κοκκινίλες. Στο μοσχάρι μπήκαμε κανονικά στην ώρα του. Εννοείται η αλλεργία δε πονάει αλλά Ίσως κάτι να τον πηραζει  με το κανονικό κ να κάνει έτσι ένω με το ha δε το κάνει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Roulaa@ said:

Ναι ευαισθησία είχε η μεγάλη μου. Και  9 μηνών είχαμε πάει σε παιδοαλλεργιολογο γιατι μέχρι τότε τη θήλαζα μας είχε δώσει το navalac ha κ μου είχε πει κ σε ένα 2ο παιδάκι θα δώσω κ σε αυτο ha. Τη θήλαζα κ δεν είχε κάνει κανένα επεισόδιο δεν ήξερα τπτ τότε απο αλλεργίες κ ευαισθησίες. Κ όταν ξεκινήσαμε ρυζάλευρο έβγαλε κοκκινίλες. Στο μοσχάρι μπήκαμε κανονικά στην ώρα του. Εννοείται η αλλεργία δε πονάει αλλά Ίσως κάτι να τον πηραζει  με το κανονικό κ να κάνει έτσι ένω με το ha δε το κάνει 

Αρα τα ξέρεις... Εμείς σε λίγο θα ξεκινήσει η μικρή τροφές... Ευτυχώς αυτή δεν μας είναι αλλεργική... Θα τρώει καλύτερα... Ξεκινάμε με χορτοσουπα...στο πρώτο είχα δώσει απλά λίγη πατάτα τώρα θα την φτιάξω κανονικά για να είναι νόστιμη... Νομίζω όλες μετά κάπως έτσι είμαστε πιο χαλαρές χαχαχα... εντάξει αλλεργία στο καρότο και στο σέλινο δεν παίζει είναι απίθανο...


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Αρα τα ξέρεις... Εμείς σε λίγο θα ξεκινήσει η μικρή τροφές... Ευτυχώς αυτή δεν μας είναι αλλεργική... Θα τρώει καλύτερα... Ξεκινάμε με χορτοσουπα...στο πρώτο είχα δώσει απλά λίγη πατάτα τώρα θα την φτιάξω κανονικά για να είναι νόστιμη... Νομίζω όλες μετά κάπως έτσι είμαστε πιο χαλαρές χαχαχα... εντάξει αλλεργία στο καρότο και στο σέλινο δεν παίζει είναι απίθανο...

Ναι εννοείται κ θα πάω κ αυτόν σε αλλεργιολογο αν το κρίνει απαραίτητο ο παιδίατρος. Απλά αυτός θεωρεί ότι δε κάνει γκρίνια απ την αλλεργία. Τελοσπαντων θα δείξει πως θα πάει. Πάντως είχα στο νου μου αυτό που μ είχε πει ο αλλεργιολογος ότι κ στο 2ο θα δώσεις ha κ έτσι ηρέμησε ο μπεμπης. Υπάρχει η άμεση κ η έμμεση αλλεργία. Εμενα η μεγάλη μ είχε την άμεση.Γιαυτο κ απ τον θηλασμό δε μου έκανε τπτ σε ότι κ να έτρωγα. Δεν είχα κόψει τπτ.Εσενα προφανώς που είχε αίμα στα κακα είχε την έμμεση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα ο ενδοκρινολογος μου εξηγησε γιατι τα γαλακτοκομικα σαν τροφη ειναι απο τις χειροτερες. Επειδη ο ανθρωπος απο τη φυση του λεει δεν γεννιεται ωστε να μπορει να καταναλωνει το γαλα της αγελαδας, και οτι με τη παροδο των χρονων ο ανθρωπος μεταλαχτηκε και προσαρμωστηκε σε αυτο, αλλα εξακολουθουν να γεννιουνται ανθρωποι που δεν μπορουν να χωνεψουν αυτες τις πρωτεινες. Ισως και γι αυτο για πολλα μωρακια τα πειραζει στο στομαχακι τους. Ακομα λεει και σε γατα να δωσεις γαλα αγελαδας, θα το πιει αλλα θα τη "θερισει" μετα. Αλλα ειναι τοσο νοστιμα τα τυρακια... Χαχαχαχχα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εγω ημουν με καισαρικη γιατι ηταν αναποδα. Παντα ελεγα οτι οταν γεννησω θα παω με καισαρικη γιατι δεν το χω με τους πονους, αλλα με το που εμεινα εγκυος.αλλαξα τελειως και ηθελα φυσιολογικα! Οταν στα τελη του 7ου της ηρθε και γυρισε ξαφνικα αναποδα ενω τοσο καιρο μια χαρα ηταν με το κεφαλακι κατω, πολυ μου κακοπηγε. Εριξα περπααααατημα, εκανα διαφορα που εβρισκα στο ιντερνερ, τι φακους εβαζα χαμηλα, τι μελωδιες, τι ασκησεις εκανα... τα παντα ειχα προσπαθησει. Αλλα τιποτα! Ειχα γενικα μικρη κοιλιτσα και τελικα τη βγαλαν στις 38 ακριβως γιατι 2 μερες πριν στον καρδιοτοκογραφο πεφτανε οι παλμοι. Καθε Σαββατο πηγαινα στη Κλινικη για τοκογραφημα, κλεισμενη μεσα σε ενα μικρο δωματιακι, με κλειστη τη πορτα, στο τερμα του διαδρομου, και ξαφνικα το μηχανημα να βαραει και να βλεπω να πεφτουν οι παλμοι 100...80...70...50....... Ειχα φρικαρει! Φωναζα, βαραγα τοιχους... ανθρωπος δεν με ακουγε. Μετα απο κανα λεπτο ξανανεβαιναν, ηρεμουσα καπως και μετα αντε παλι να πεφτουν... 3 φορες εγινε αυτο, μεχρι που συρθηκα με τα καλωδια μεχρι τη τσαντα μου για να παρω το κινητο μου να βρω το τηλεφωνο της κλινικης να παρω τηλεφωνο να πουν σε καποιον να ρθει!!! Φρικιαστικη εμπειρια! Με τα πολλα με κρατησαν εισαγωγη κανοντας πολυ συχνα τοκογραφηματα για να δουν πως παει. Μου χε πει ο γιατρος οτι ηθελε να γυρισει και δεν χωραγε και ζοριζοταν. Και τελικα Τριτη πρωι αποφασισαν για καισαρικη, και ευτυχως γιατι με το που την εβγαζαν ξεκιναγε να κανει κακα της! Αλλα σαν εμπειρια η καισαρικη για μενα ηταν τραγικη λογω του τραγικου αναισθησιολογου... Με ξεπατωσε με την ραχιαια, και μετα δεν περιμενε να φτασει η αναισθησια στο 100% και ξαφνικα νοιωθω το τσουξιμο οταν βαζανε τον καθετηρα! Του το λεω το νιωσα αυτο και μου λεει "μια πιεση εννοεις". Οχι τσουξιμο του λεω, και στο καπακι νοιωθω τα κοψιματα στη κοιλια μου...Δεν ηταν βεβαια ο πονος στην ενταση τη πραγματικη, αλλα και μονο που ενοιωσα το τσουξιμο του κοψιματος με επιασε πανικος... Τραγικη εμπειρια... 

Εντομεταξυ η ειρωνια: πριν μεινω εγκυος πηγαινα σε εναν γιατρο πολυ καλο ανθρωπο αλλα με μηχανηματα του 1800. Το ιατρειο του ειχε διακοσμηση του 1970, και ειχε εναν υπερηχο κιτρινισμενο και προιστορικο! Αλλα ηταν φοβερος ανθρωπος και καθολου φιλοχρηματος. Οταν εμεινα εγκυος, ο υπερηχος του στις 6 βδομαδες που πρεπει να φαινεται σακος και εμβρυακι, εδειχνε απλα ενα κενο σακο. Μου λεει την αλλη βδομαδα θα εχουμε καλυτερη εικονα. Εγω τα βαψα μαυρα, το ειχα ξεγραψει το εμβρυακι αλλα με πιεσε μια φιλη να παω εκτακτως την επομενη μερα στον δικο της. Και τελικα και σακο γεματο ειδαμε και καρδουλα ακουσαμε την επομεμη ακριβως! Τελικα συνεχισα στον δευτερο γιατι ειχα αγχωθει μην τυχον και δεν δει κατι εγκαιρα ο αλλος με το παλιο μηχανημα. Σκεφτηκα να πηγαινα να του το πω αλλα ντρεπομουν πολυ. Λιγες μερες πριν γεννησω, τον πετυχα 2-3 φορες στο δρομο και αλλαζα δρομο! Τον ντρεπομουν πολυ, θα με ειδε και με τη κοιλουμπα, τι να του λεγα! Εχω να σας πω οτι επειδη στην καισαρικη ειναι δυο γιατροι (τουλαχοστον ετσι ειναι στη κλινικη που πηγα) ο δευτερος ηταν αυτος!!!! Ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει... Δεν ξερω αν με γνωρισε γιατι φορουσαμε μασκες και σκουφια, αλλα αν ειδε το ονομα;;; Τι ντροπη ενοιωσα...

Τι περασες Θεέ μου!!! Εμενα μια φορά εριξε παλμους οσο περιμεναμε και δεν την επιανε ο καρδιοτοκογραφος και κοντεψα να πεθανω και ηταν και ολοι από πανω μου. Ευχομαι στο επόμενο σου να μην ταλαιπωρηθεις καθόλου!!

 

Εγω κορίτσια δεν ειμαι καθόλου σιγουρη για 2ο, ειμαι 40 και με δύσκολο ιστορικο, φοβόμουν τόσο πολύ στην εγκυμοσύνη...που ηταν καλή δεν μπορώ να πω πως ταλαιπωρήθηκα(απλα νυσταζα συνέχεια και ένιωθα λες και  εσκαβα ολη μερα, τετοια κουραση) αλλα το άγχος που περασα, ειδικά μέχρι την αυχενική.

Τωρα εχω αρχίσει να συνερχομαι και να νιωθω δυνατή και να έχω τις παλιές μου αντοχές. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Παλιοτερα ο ενδοκρινολογος μου εξηγησε γιατι τα γαλακτοκομικα σαν τροφη ειναι απο τις χειροτερες. Επειδη ο ανθρωπος απο τη φυση του λεει δεν γεννιεται ωστε να μπορει να καταναλωνει το γαλα της αγελαδας, και οτι με τη παροδο των χρονων ο ανθρωπος μεταλαχτηκε και προσαρμωστηκε σε αυτο, αλλα εξακολουθουν να γεννιουνται ανθρωποι που δεν μπορουν να χωνεψουν αυτες τις πρωτεινες. Ισως και γι αυτο για πολλα μωρακια τα πειραζει στο στομαχακι τους. Ακομα λεει και σε γατα να δωσεις γαλα αγελαδας, θα το πιει αλλα θα τη "θερισει" μετα. Αλλα ειναι τοσο νοστιμα τα τυρακια... Χαχαχαχχα! 

Ναι έχεις δίκιο. Το κατσικίσιο σίγουρα είναι πιο καλό. Σκέφτομαι να ρωτήσω τον παιδίατρο να πάρω το κατσικίσιο βιολογικό που είναι για μωρα να δω μήπως δε τον πηραζει. 

3 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Αρα τα ξέρεις... Εμείς σε λίγο θα ξεκινήσει η μικρή τροφές... Ευτυχώς αυτή δεν μας είναι αλλεργική... Θα τρώει καλύτερα... Ξεκινάμε με χορτοσουπα...στο πρώτο είχα δώσει απλά λίγη πατάτα τώρα θα την φτιάξω κανονικά για να είναι νόστιμη... Νομίζω όλες μετά κάπως έτσι είμαστε πιο χαλαρές χαχαχα... εντάξει αλλεργία στο καρότο και στο σέλινο δεν παίζει είναι απίθανο...

Μήπως ξέρεις αν το κατσικίσιο σε αυτή την ηλικία που είναι ο μπέμπης μου(σχεδόν 3μιση μηνων) δε θα τον πηραζε? Το πρόβλημά μου είναι να μη τον πάω σε αλλεργιολογο. Έχει ταλαιπωρηθεί πολύ από τσιμπήματα κ δε θέλω να κάνω πειράματα αφού δέχτηκε το ha.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Δλδ 13ωρες πονούσες? Γιατί με 9 διαστολή πονάς. 

 

Καλέ, δεν είχα 13 ώρες διαστολή 9. Ήμουν διαστολή 2 για 10 ώρες, μετά 4 για 2 ώρες, όταν έφτασα στις 13ω πήγα στο 9.
Αλλά έκανα από 2 επισκληρίδιο γιατί είμαι φλώρος και πόναγα πολύ (κάπου στις 4ω έκανα επισκλ.)

9 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Εμεις γυρίσαμε πάλι στο υποαλλεργικό γάλα κ ειμαστε καλύτερα από θέμα γκρίνιας κ σιγά σιγά ανεβάζει κ τα ml.

 Τελικα κορίτσια το κανονικό γάλα που έπινε τόσο καιρό μέχρι να του γυρίσω στο ha του έκανε κ δερματικα εκτός την γκρίνια. Μόλις άρχισα να αναμιγνύω ha με κανονικό για να το γυρίσω σε κανονικό μ ξεκίνησε στα μάγουλα κοκκινίλες κ ξεροδερμια. Όταν ξεκίνησε κ τη γκρίνια ατο μπουκάλι κ το σταμάτησα τελείως το κανονικό σε 3 μέρες άρχισε να φτιάχνει κ το πρόσωπο.  Κ να φαντασθείτε την ανάμειξη την έκανα για 3 μέρες μεζούρα μεζούρα όχι αμέσως. 

Καταλήγω κ λεω οτι η αλλεργία είναι κληρονομική αλλά τη βγάζει κάθε παιδάκι με τον δικό του τροπο

Μπράβο Ρούλα, καλά έκανες! Εξαρχής δεν έπρεπε να γυρίσετε στο κανονικό, απορώ γιατί το πρότεινε ο γιατρός ρε ΄συ. 
Όταν τρώει καλά το μωρό, δεν αλλάζεις γάλα, πόσο μάλλον να γυρίσεις στο παλιό που δημιούργησε το πρόβλημα!
Γενικά, έχω διαβάσει ότι δεν κάνει να αλλάζεις πολλά γάλατα, μείνε σε αυτό!

5 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Απλά αυτός θεωρεί ότι δε κάνει γκρίνια απ την αλλεργία.

Εμένα όταν έπινε αγελαδινό, είχε πονόκοιλο. Ούρλιαζε και δεν κοιμόταν.
Μόλις πήρα τον παιδίατρο και του τα είπα μου λέει επί λέξη
«Κόφ΄το τώρα, είναι αλλεργική, την πειράζει. Όταν γκρινιάζει το μωρό κάτι το ενοχλεί». Τότε έδωσα Humana Ha. Ηρέμησε, κοιμόταν.
Όταν πήγα από εκεί και του ξανά είπα ότι γκρινιάζει και κλαίει αυτή τη φορά στο μπιμπερό, μου έδωσε το nexium και όταν το κόψαμε και πάλι γκρίνιαζε,
μου λέει  «Θα πας σε παιδογαστρεντερολόγο, κάτι την ενοχλεί αφού γκρινιάζει, πρέπει να το βρούμε» και μου ξανά έγραψαν nexium γιατί δε της είχε περάσει.
Ε, θα του έλεγα γιατρέ, αν δεν είναι γκρίνια από αλλεργία (ή/και δυσανεξία) από τι είναι; Γιατί από κάτι είναι. Πρέπει να το βρούμε. Δε μπορεί να ταλαιπωρείται το μωρό!
Εγώ κορίτσια έχω δυσανεξία στη λακτόζη, μπορώ να πιω γάλα, αλλά εάν πιω πονάει η κοιλιά μου, πάαρα πολύ!
Στα μαγειρεμένα τυριά, λόγω άλλη παστερίωσης/επεξεργασίας, δεν έχω θέμα.

4 ώρες πρίν, Milena είπε:

Εγω κορίτσια δεν ειμαι καθόλου σιγουρη για 2ο, ειμαι 40 και με δύσκολο ιστορικο, φοβόμουν τόσο πολύ στην εγκυμοσύνη...που ηταν καλή δεν μπορώ να πω πως ταλαιπωρήθηκα(απλα νυσταζα συνέχεια και ένιωθα λες και  εσκαβα ολη μερα, τετοια κουραση) αλλα το άγχος που περασα, ειδικά μέχρι την αυχενική.

Μιλένα μου, δεν είναι θέμα ηλικίας, εδώ εγώ δεν είμαι σίγουρη για το 2ο, που τώρα έκλεισα τα 27.
Είχα σχετικά καλή εγκυμοσύνη (το 1ο τρίμηνο μόνο έχασα 5 κιλά από τους εμετούς),
αλλά είχα επίσης άγχος, σε όλες τις εξετάσεις αλλά και στον τοκετό, γιατί τόσα ακούγονται, covid έχουμε
και στην τελική, μερικά πράγματα δε κοιτάνε ηλικίες και είμαι και γενικά αγχωτικός τύπος!
Επιπλέον, η εμπειρία του τοκετού μου, της εξώθησης, αλλά και της επούλωσης ήταν λίγο «τραυματική» θα έλεγα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , itsathina είπε:

Καλέ, δεν είχα 13 ώρες διαστολή 9. Ήμουν διαστολή 2 για 10 ώρες, μετά 4 για 2 ώρες, όταν έφτασα στις 13ω πήγα στο 9.
Αλλά έκανα από 2 επισκληρίδιο γιατί είμαι φλώρος και πόναγα πολύ (κάπου στις 4ω έκανα επισκλ.)

Μπράβο Ρούλα, καλά έκανες! Εξαρχής δεν έπρεπε να γυρίσετε στο κανονικό, απορώ γιατί το πρότεινε ο γιατρός ρε ΄συ. 
Όταν τρώει καλά το μωρό, δεν αλλάζεις γάλα, πόσο μάλλον να γυρίσεις στο παλιό που δημιούργησε το πρόβλημα!
Γενικά, έχω διαβάσει ότι δεν κάνει να αλλάζεις πολλά γάλατα, μείνε σε αυτό!

Εμένα όταν έπινε αγελαδινό, είχε πονόκοιλο. Ούρλιαζε και δεν κοιμόταν.
Μόλις πήρα τον παιδίατρο και του τα είπα μου λέει επί λέξη
«Κόφ΄το τώρα, είναι αλλεργική, την πειράζει. Όταν γκρινιάζει το μωρό κάτι το ενοχλεί». Τότε έδωσα Humana Ha. Ηρέμησε, κοιμόταν.
Όταν πήγα από εκεί και του ξανά είπα ότι γκρινιάζει και κλαίει αυτή τη φορά στο μπιμπερό, μου έδωσε το nexium και όταν το κόψαμε και πάλι γκρίνιαζε,
μου λέει  «Θα πας σε παιδογαστρεντερολόγο, κάτι την ενοχλεί αφού γκρινιάζει, πρέπει να το βρούμε» και μου ξανά έγραψαν nexium γιατί δε της είχε περάσει.
Ε, θα του έλεγα γιατρέ, αν δεν είναι γκρίνια από αλλεργία (ή/και δυσανεξία) από τι είναι; Γιατί από κάτι είναι. Πρέπει να το βρούμε. Δε μπορεί να ταλαιπωρείται το μωρό!
Εγώ κορίτσια έχω δυσανεξία στη λακτόζη, μπορώ να πιω γάλα, αλλά εάν πιω πονάει η κοιλιά μου, πάαρα πολύ!
Στα μαγειρεμένα τυριά, λόγω άλλη παστερίωσης/επεξεργασίας, δεν έχω θέμα.

Μιλένα μου, δεν είναι θέμα ηλικίας, εδώ εγώ δεν είμαι σίγουρη για το 2ο, που τώρα έκλεισα τα 27.
Είχα σχετικά καλή εγκυμοσύνη (το 1ο τρίμηνο μόνο έχασα 5 κιλά από τους εμετούς),
αλλά είχα επίσης άγχος, σε όλες τις εξετάσεις αλλά και στον τοκετό, γιατί τόσα ακούγονται, covid έχουμε
και στην τελική, μερικά πράγματα δε κοιτάνε ηλικίες και είμαι και γενικά αγχωτικός τύπος!
Επιπλέον, η εμπειρία του τοκετού μου, της εξώθησης, αλλά και της επούλωσης ήταν λίγο «τραυματική» θα έλεγα.

Το γυρίσαμε σε κανονικό γιατί πίστευε ότι τ8υ εφταιγε η αντιβίωση που έπαιρνε γιατί το έκανε μόνο το βράδυ δλδ την ώρα έπαιρνε την αντιβίωση  κ τωρα που τη σταματήσαμε μ είπε κάτι θα ήταν να δούμε τελικά μήπως δε τον πηραζει το γάλα αλλά η αντιβίωση. Κ έτσι έκανα. Κ όλα αυτά γιατί δε τρώει ποσότητα. Αν έτρωγε καλύτερα με το υποαλλεργικό εννοείται δε θα μου το ξανααλλαζε

πρίν από 44 λεπτά , itsathina είπε:

Καλέ, δεν είχα 13 ώρες διαστολή 9. Ήμουν διαστολή 2 για 10 ώρες, μετά 4 για 2 ώρες, όταν έφτασα στις 13ω πήγα στο 9.
Αλλά έκανα από 2 επισκληρίδιο γιατί είμαι φλώρος και πόναγα πολύ (κάπου στις 4ω έκανα επισκλ.)

Μπράβο Ρούλα, καλά έκανες! Εξαρχής δεν έπρεπε να γυρίσετε στο κανονικό, απορώ γιατί το πρότεινε ο γιατρός ρε ΄συ. 
Όταν τρώει καλά το μωρό, δεν αλλάζεις γάλα, πόσο μάλλον να γυρίσεις στο παλιό που δημιούργησε το πρόβλημα!
Γενικά, έχω διαβάσει ότι δεν κάνει να αλλάζεις πολλά γάλατα, μείνε σε αυτό!

Εμένα όταν έπινε αγελαδινό, είχε πονόκοιλο. Ούρλιαζε και δεν κοιμόταν.
Μόλις πήρα τον παιδίατρο και του τα είπα μου λέει επί λέξη
«Κόφ΄το τώρα, είναι αλλεργική, την πειράζει. Όταν γκρινιάζει το μωρό κάτι το ενοχλεί». Τότε έδωσα Humana Ha. Ηρέμησε, κοιμόταν.
Όταν πήγα από εκεί και του ξανά είπα ότι γκρινιάζει και κλαίει αυτή τη φορά στο μπιμπερό, μου έδωσε το nexium και όταν το κόψαμε και πάλι γκρίνιαζε,
μου λέει  «Θα πας σε παιδογαστρεντερολόγο, κάτι την ενοχλεί αφού γκρινιάζει, πρέπει να το βρούμε» και μου ξανά έγραψαν nexium γιατί δε της είχε περάσει.
Ε, θα του έλεγα γιατρέ, αν δεν είναι γκρίνια από αλλεργία (ή/και δυσανεξία) από τι είναι; Γιατί από κάτι είναι. Πρέπει να το βρούμε. Δε μπορεί να ταλαιπωρείται το μωρό!
Εγώ κορίτσια έχω δυσανεξία στη λακτόζη, μπορώ να πιω γάλα, αλλά εάν πιω πονάει η κοιλιά μου, πάαρα πολύ!
Στα μαγειρεμένα τυριά, λόγω άλλη παστερίωσης/επεξεργασίας, δεν έχω θέμα.

Μιλένα μου, δεν είναι θέμα ηλικίας, εδώ εγώ δεν είμαι σίγουρη για το 2ο, που τώρα έκλεισα τα 27.
Είχα σχετικά καλή εγκυμοσύνη (το 1ο τρίμηνο μόνο έχασα 5 κιλά από τους εμετούς),
αλλά είχα επίσης άγχος, σε όλες τις εξετάσεις αλλά και στον τοκετό, γιατί τόσα ακούγονται, covid έχουμε
και στην τελική, μερικά πράγματα δε κοιτάνε ηλικίες και είμαι και γενικά αγχωτικός τύπος!
Επιπλέον, η εμπειρία του τοκετού μου, της εξώθησης, αλλά και της επούλωσης ήταν λίγο «τραυματική» θα έλεγα.

Όσο που λες για 2ο είναι πολύ νωρίς ακόμα να το σκέφτεσαι. Κ εγώ τη 1η τη γέννησα 27χρονων κ μετά από 3μιση χρόνια άρχισα να σκέφτομαι για 2ο. Άσχετα που έκανα 1μιση σχεδόν χρόνο να πιάσω κ έχουν 5 χρόνια ακριβώς διαφορά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελετε να μου πειτε πως κοιμιζετε τα μωρα σας μηπως παρω καμια ιδεα για καμια εναλλακτικη ακομα; Μου φαινεται αδιανοητο να ειναι τοσο δυσκολο πια και χρονοβορο να νανουρισεις ενα ηδη κουρασμενο μωρακι! Ειδικα οταν τη βλεπω οτι χαλαρωνει, πεφτουν τα βλεφαρακια και συνεχιζω ολο ελπιδα τις ιδιες κινησεις σταθερα, ρυθμικα και ευλαβικα και ξαφνικα μεσα σε δευτερολεπτα εχει ανοιξει το ματι φινιστρινι, κουναει χερια ποδια χαρωπα και αν τυχον την εχω αγκαλια αρχιζει και τεντωνεται και χτυπιεται ολο νευρα, μου ρχεται να τρελαθω!! Μα πως γινεται αυτο! Πυροτεχνηματα σκανε στον εγκεφαλο τους;;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα με καισαρική όχι από επιλογή αλλά επειδή λόγω εξωσωματικής εδώ στο νοσοκομείο το πρωτόκολλο τους είναι έτσι...ότι και είχα μπει στον μήνα μ...και το μωρό είχε τέλεια θέση για φυσιολογικό τοκετό...θα ήθελα να μου δώσουν την επιλογή αλλά δεν μου την έδωσαν ..δυστυχώς...όμως μετά από οχτώ χρόνια που πέρασαν η στιγμή της γέννας για μένα ήταν ούτως ή άλλως φανταστική οπότε δεν με πείραξε ...θα ήθελα ο άντρας μου να το ζήσει λίγο διαφορετικά γιατί λόγω κοβιντ τον είχαν έξω από το νοσοκομείο και τον ενημέρωσαν από το τηλέφωνο ότι γέννησα και μας είδε μετά και τους δύο αφού πήγαμε στο δωμάτιο...παρόλο που είχε κάνει μοριακό...αλλά μετρούσε από την ώρα που γέννησα και μετά...πριν δεν του επιτρεποταν να μπει στο νοσοκομείο...εδώ το ΠΑΓΝΗ ήταν αρκετά αυστηρό καμία σχέση με το άλλο νοσοκομείο που έχουμε...

@Ntepaki22εγω τώρα κατι έχω χάσει ..καλέ είσαι έγκυος?δεν ήσουν στην ομάδα με εμάς που ήμασταν έγκυος η απλά έχω μπερδευτεί...???

@depifishεμένα γενικά κοιμάται πολύ εύκολα..την κάνω μπάνιο το βράδυ την ταιζω και μετά από λίγο που την βλέπω και αρχίζει και γλαρωνει την βάζω στην κούνια και κοιμάται μόνη της ..βλέπει το mobile που της έχω εκεί και γυρίζει βάζω να ακούγεται και νανουρισμα...η προετοιμασία μπάνιου ταισματος και ύπνου συνολικά μας παίρνει μια με μιάμιση ώρα ..και την υπόλοιπη μέρα μόνη της κοιμάται...εντάξει δεν λέω είναι μέρες που την πιάνει και θέλει χέρια αλλά πάλι κοιμάται εύκολα ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια θελετε να μου πειτε πως κοιμιζετε τα μωρα σας μηπως παρω καμια ιδεα για καμια εναλλακτικη ακομα; Μου φαινεται αδιανοητο να ειναι τοσο δυσκολο πια και χρονοβορο να νανουρισεις ενα ηδη κουρασμενο μωρακι! Ειδικα οταν τη βλεπω οτι χαλαρωνει, πεφτουν τα βλεφαρακια και συνεχιζω ολο ελπιδα τις ιδιες κινησεις σταθερα, ρυθμικα και ευλαβικα και ξαφνικα μεσα σε δευτερολεπτα εχει ανοιξει το ματι φινιστρινι, κουναει χερια ποδια χαρωπα και αν τυχον την εχω αγκαλια αρχιζει και τεντωνεται και χτυπιεται ολο νευρα, μου ρχεται να τρελαθω!! Μα πως γινεται αυτο! Πυροτεχνηματα σκανε στον εγκεφαλο τους;;; 

Εγω του βάζω πιπίλα κ τον βάζω στο ριλαξ τον κουνάω κ κοιμάται. Όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές ετσι

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, depifish said:

Κοριτσια θελετε να μου πειτε πως κοιμιζετε τα μωρα σας μηπως παρω καμια ιδεα για καμια εναλλακτικη ακομα; Μου φαινεται αδιανοητο να ειναι τοσο δυσκολο πια και χρονοβορο να νανουρισεις ενα ηδη κουρασμενο μωρακι! Ειδικα οταν τη βλεπω οτι χαλαρωνει, πεφτουν τα βλεφαρακια και συνεχιζω ολο ελπιδα τις ιδιες κινησεις σταθερα, ρυθμικα και ευλαβικα και ξαφνικα μεσα σε δευτερολεπτα εχει ανοιξει το ματι φινιστρινι, κουναει χερια ποδια χαρωπα και αν τυχον την εχω αγκαλια αρχιζει και τεντωνεται και χτυπιεται ολο νευρα, μου ρχεται να τρελαθω!! Μα πως γινεται αυτο! Πυροτεχνηματα σκανε στον εγκεφαλο τους;;; 

Τι ωραία ερώτηση..Επειδή διαβάζω κατά διαστήματα το θέμα μας,περιμένω με αγωνία και εγώ για ιδέες.Μια φορά να τον βρει να κοιμάται 4,5,6 το πρωί και τι στον κόσμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...