Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

@Sweetheart12 επισης, ενδομητριωση έχω από 16 χρόνων. Η ενδομητριωση ήταν η αιτία υπογονιμότητας στη δική μου περίπτωση. Αφαίρεσα πέρυσι την αριστερή σάλπιγγα γιατί ήταν υδροσαλπιγγα λόγω ενδομητριωσης. Και τώρα έμεινα φυσιολογικα πρώτη φορά έγκυος με την μία σαλπιγγα. Μιλάμε για θαύμα! Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης.....

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sweetheart12 said:

Ναι όταν υπάρχει αιμορραγία σταματάς το Σαλοσπίρ! Εγώ δν έχω θρόμβοφιλια κ το Σαλοσπίρ το 80αρι πήρα κ μου το έδωσε η αιματολόγος μόνο κ μόνο επειδή βοηθάει στην εμφύτευση παρόλο που επέμενα πως δν μου κάνει καλό Γτ έχω χαμηλό ινοδωγονο κ έχω διάθεση για αιμορραγία! Κ γω η δεύτερη φορά που έμεινα έγκυος φυσιολογικά ήταν μετά από την εξωσωματική! Ααα κ για την κορτιζόνη που μου είπε να πάρω λογω των αποβολών δν την άκουσα κ δν την πήρα Γτ τον Μάιο κ τον Ιούνιο που ήθελα να κάνω εμβρυομεταφορα η κορτιζόνη δν άφηνε το ενδομήτριο να παχύνει κ ακυρώθηκε φυσικά η εμβρυομεταφορα κ τος δυο φορες ! Κ μετά από αυτό έμεινα εγκυος αλλά άργησα να το μάθω Γτ έλεγα θα είναι λόγω θαλασσας η καθυστέρηση κ δν πήρα προγεστερονη κ οιστρογόνα εγκαιρως κ απέβαλα πάλι! Κ φυσικά μετά από αυτά , αυτή τη φορα είπα δν θα την πάρω κορτιζόνη κ όλα πήγαν μια χαρά! Εγώ δν έχω ενδομήτριωση κ τπτ άλλο  Γτ έκανα δυο φορες υστεροσκοπηση κ όλα ήταν καλά! Κ εξωσωματική κάναμε Γτ είχαμε χαμηλή κινητικότητα στο σπερμα κ όχι πολύ καλό κατακερματισμό  κ πιο πολύ για μα μη χάνουμε χρόνο! 

Μου κανει εντυπωση που δινουν κορτιζονη ετσι αβερτα επειδη ειχες αποβολη. Την κορτιζονη γενικα την ψιλοφοβαμαι, δεν τη θεωρω οτι καλυτερο. Σου ειχαν βρει απο την αποβολη οτι ειχες αυξημενη αυτα τα επιθετικα κυτταρα που σκοτωνουν τα εμβρυα και σου πανε να παρεις; (δεν θυμαμαι πως τα λενε, Νι κατι...) 

Just now, xrys1988 said:

@Sweetheart12 επισης, ενδομητριωση έχω από 16 χρόνων. Η ενδομητριωση ήταν η αιτία υπογονιμότητας στη δική μου περίπτωση. Αφαίρεσα πέρυσι την αριστερή σάλπιγγα γιατί ήταν υδροσαλπιγγα λόγω ενδομητριωσης. Και τώρα έμεινα φυσιολογικα πρώτη φορά έγκυος με την μία σαλπιγγα. Μιλάμε για θαύμα! Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης.....

Μπραβο!!! Παρα πολυ χαιρομαι οταν ακουω τετοιες ιστοριες!!! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να χεις μια τελειομηνη και ηρεμη εγκυμοσυνη! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish said:

Μου κανει εντυπωση που δινουν κορτιζονη ετσι αβερτα επειδη ειχες αποβολη. Την κορτιζονη γενικα την ψιλοφοβαμαι, δεν τη θεωρω οτι καλυτερο. Σου ειχαν βρει απο την αποβολη οτι ειχες αυξημενη αυτα τα επιθετικα κυτταρα που σκοτωνουν τα εμβρυα και σου πανε να παρεις; (δεν θυμαμαι πως τα λενε, Νι κατι...) 

Συγνώμη που πετάγομαι, είμαι και εγώ κορίτσι των εξωσωματικών και βέβαια, ενώ έχω αλλάξει 3 κέντρα, και στα 3 πάντα η κορτιζόνη ήταν μέρος της φαρμακευτικής αγωγής, και η χορήγηση είτε ξεκινούσε από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς, είτε λίγες ημέρες πριν. Συγχρόνως με παρακολουθεί και αιματολόγος, η οποία, πάλι στη δική της φαρμακευτική αγωγή συμπεριλαμβάνει κορτιζόνη. Από ότι έχω καταλάβει, τη χορηγούν προκειμένου να γίνει μία ήπια καταστολή του ανοσοποιητικού μας συστήματος. Και βέβαια, καταστέλλοντας συνολικά το ανοσοποιητικό, καταστέλλονται και τα ΝΚ, τα φυσικά κυτταροκτόνα, τα οποία μερικές φορές επιτίθενται στο έμβρυο, διότι το αναγνωρίζουν ως ξένο σώμα, το οποίο πρέπει να καταπολεμηθεί. Αυτή η θεραπεία είναι τις περισσότερες φορές προληπτική. Συνήθως η δοσολογία είναι μικρή και δίνεται μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Κόβεται σταδιακά/προοδευτικά.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Μου κανει εντυπωση που δινουν κορτιζονη ετσι αβερτα επειδη ειχες αποβολη. Την κορτιζονη γενικα την ψιλοφοβαμαι, δεν τη θεωρω οτι καλυτερο. Σου ειχαν βρει απο την αποβολη οτι ειχες αυξημενη αυτα τα επιθετικα κυτταρα που σκοτωνουν τα εμβρυα και σου πανε να παρεις; (δεν θυμαμαι πως τα λενε, Νι κατι...) 

Μπραβο!!! Παρα πολυ χαιρομαι οταν ακουω τετοιες ιστοριες!!! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να χεις μια τελειομηνη και ηρεμη εγκυμοσυνη! 

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλες μας!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, xrys1988 είπε:

@Sweetheart12 επισης, ενδομητριωση έχω από 16 χρόνων. Η ενδομητριωση ήταν η αιτία υπογονιμότητας στη δική μου περίπτωση. Αφαίρεσα πέρυσι την αριστερή σάλπιγγα γιατί ήταν υδροσαλπιγγα λόγω ενδομητριωσης. Και τώρα έμεινα φυσιολογικα πρώτη φορά έγκυος με την μία σαλπιγγα. Μιλάμε για θαύμα! Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης.....

Κορίτσι μου εγώ πιστεύω πολύ κ στα θαύματα κ στη θρησκεία μας! Έχω πίστη κ γι αυτό κ γω έχω μείνει έγκυος φυσιολογικά με ασθενές σπερμα όπως μας έλεγαν οι γιατροί! Πιστεύω κ στην επιστήμη Γτ αυτή είναι κ η δουλειά μου αλλά όλα είναι στο χέρι του θεού! Εγώ πέρα από την ορμονική υποστήριξη Γτ είχα ορμονική διαταραχή επειδή ήταν χαμηλό το βάρος μου παλιά δν είμαι υπέρ να πάρω ούτε κορτιζόνη ούτε τπτ άλλο! Πιστεύω πως αν μια εγκυμοσυνη είναι να έχει καλή έκβαση θα την έχει είτε πάρουμε κορτιζόνη είτε όχι! Να απολαύσεις τώρα το θαύματακι σου κ να το χαρείς! Κ γω αυτό κάνω κ όταν έρχονται κακές σκέψεις προσεύχομαι! Σε ποιο κέντρο είχε κάνει εξωσωματική; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Andri M said:

Συγνώμη που πετάγομαι, είμαι και εγώ κορίτσι των εξωσωματικών και βέβαια, ενώ έχω αλλάξει 3 κέντρα, και στα 3 πάντα η κορτιζόνη ήταν μέρος της φαρμακευτικής αγωγής, και η χορήγηση είτε ξεκινούσε από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς, είτε λίγες ημέρες πριν. Συγχρόνως με παρακολουθεί και αιματολόγος, η οποία, πάλι στη δική της φαρμακευτική αγωγή συμπεριλαμβάνει κορτιζόνη. Από ότι έχω καταλάβει, τη χορηγούν προκειμένου να γίνει μία ήπια καταστολή του ανοσοποιητικού μας συστήματος. Και βέβαια, καταστέλλοντας συνολικά το ανοσοποιητικό, καταστέλλονται και τα ΝΚ, τα φυσικά κυτταροκτόνα, τα οποία μερικές φορές επιτίθενται στο έμβρυο, διότι το αναγνωρίζουν ως ξένο σώμα, το οποίο πρέπει να καταπολεμηθεί. Αυτή η θεραπεία είναι τις περισσότερες φορές προληπτική. Συνήθως η δοσολογία είναι μικρή και δίνεται μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Κόβεται σταδιακά/προοδευτικά.

 

Ισως χαζη ερωτηση, αλλα απο το να δωσουνε κορτιζονη δεν θα ηταν καλυτερο να κανουν πρωτα μια εξεταση για αυτα τα ΝΚ; Ή δεν μπορει να εχει σιγουρο αποτελεσμα; Δεν ειμαι σχετικη επι του θεματος καθολου, αλλα θεωρω οτι ειναι ηδη επιβαρυμενο το σωμα μιας κοπελας με την διαδικασια της εξωσωματικης. Βεβαια καταλαβαινω οτι σε μια εξωσωματικη θελουν να αποκλεισουν και να εμποδισουν απο την αρχη οποιαδηποτε  πιθανοτητα αποτυχιας και καλα κανουν, γιατι η διαδικασια ειναι και ψυχοφθορα, και καταπονειται το σωμα και ξεπουπουλιαζεσαι οικονομικα. Απλα το ειχα απορια γιατι θεωρουσα οτι η κορτιζονη γενικα ειναι βλαβερη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri M είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι, είμαι και εγώ κορίτσι των εξωσωματικών και βέβαια, ενώ έχω αλλάξει 3 κέντρα, και στα 3 πάντα η κορτιζόνη ήταν μέρος της φαρμακευτικής αγωγής, και η χορήγηση είτε ξεκινούσε από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς, είτε λίγες ημέρες πριν. Συγχρόνως με παρακολουθεί και αιματολόγος, η οποία, πάλι στη δική της φαρμακευτική αγωγή συμπεριλαμβάνει κορτιζόνη. Από ότι έχω καταλάβει, τη χορηγούν προκειμένου να γίνει μία ήπια καταστολή του ανοσοποιητικού μας συστήματος. Και βέβαια, καταστέλλοντας συνολικά το ανοσοποιητικό, καταστέλλονται και τα ΝΚ, τα φυσικά κυτταροκτόνα, τα οποία μερικές φορές επιτίθενται στο έμβρυο, διότι το αναγνωρίζουν ως ξένο σώμα, το οποίο πρέπει να καταπολεμηθεί. Αυτή η θεραπεία είναι τις περισσότερες φορές προληπτική. Συνήθως η δοσολογία είναι μικρή και δίνεται μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Κόβεται σταδιακά/προοδευτικά.

 

Εμένα πάντως το δικό μου κέντρο εξωσωματικής δν την έχει στο πρωτόκολλο παρά μόνο αν το έχει συστήσει αιματολόγος ! Υπάρχουν περιπτώσεις που δν βοηθάει η κορτιζόνη όπως σε μένα που δν πάχαινε το ενδομήτριο ! Ούτε ΝΚ είχα αυξημένα ούτε τπτ! Κ μάλιστα στη γνωστή αιματολόγο της Θες/νίκης , τα ΑΝΑ εκεί που μου έστειλε να τα κάνω βγήκαν θετικά κ αμέσως μετά που έκανα δυο φορες επανάληψη στο νοσοκομείο που εργάζομαι βγήκαν αρνητικά! Άρα πολύ πιθανόν κάτι μα παίζει με το εργαστήριο που μας στέλνει κ μας βγάζει σε όλες θετικά ΑΝΑ κ δυσανεξία στη γλουτένη που εγώ επειδή γυμναζόμουν από παιδάκι κ έκανα πάντα σωστή διατροφή κ δν έτρωγα ψωμιά κ ζυμαρικά να έχω δυσανεξία στη γλουτένη! 
Δν λέω σε κάποιες γυναίκες που έχουν αθλυξημενα ΝΚ ίσως κ να βοηθήσει! Πάντως γνωστή μου που έκανε εξωσωματική κ με δωρεά πήρε όλες τις φορες κορτιζόνη κ τις δυο πρώτες απέβαλε! Άρα δν είναι σίγουρο ότι βοηθάει ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweetheart12 είπε:

Κορίτσι μου εγώ πιστεύω πολύ κ στα θαύματα κ στη θρησκεία μας! Έχω πίστη κ γι αυτό κ γω έχω μείνει έγκυος φυσιολογικά με ασθενές σπερμα όπως μας έλεγαν οι γιατροί! Πιστεύω κ στην επιστήμη Γτ αυτή είναι κ η δουλειά μου αλλά όλα είναι στο χέρι του θεού! Εγώ πέρα από την ορμονική υποστήριξη Γτ είχα ορμονική διαταραχή επειδή ήταν χαμηλό το βάρος μου παλιά δν είμαι υπέρ να πάρω ούτε κορτιζόνη ούτε τπτ άλλο! Πιστεύω πως αν μια εγκυμοσυνη είναι να έχει καλή έκβαση θα την έχει είτε πάρουμε κορτιζόνη είτε όχι! Να απολαύσεις τώρα το θαύματακι σου κ να το χαρείς! Κ γω αυτό κάνω κ όταν έρχονται κακές σκέψεις προσεύχομαι! Σε ποιο κέντρο είχε κάνει εξωσωματική; 

Εγώ όλη μέρα προσεύχομαι... νομίζω δεν κάνω κάτι άλλο. Έχω απίστευτο άγχος ... 

Εξωσωματική έκανα στο Ηράκλειο Κρήτης, στο Μητέρα.... Αλλά ήταν ότι να ναι. Ο γιατρός αυτός μου έκανε 3 προσπάθειες εξωσωματικής με την υδροσαλπιγγα, οπότε ήταν σαν να μην μου έκανε τίποτα. Άστο....

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Μου κανει εντυπωση που δινουν κορτιζονη ετσι αβερτα επειδη ειχες αποβολη. Την κορτιζονη γενικα την ψιλοφοβαμαι, δεν τη θεωρω οτι καλυτερο. Σου ειχαν βρει απο την αποβολη οτι ειχες αυξημενη αυτα τα επιθετικα κυτταρα που σκοτωνουν τα εμβρυα και σου πανε να παρεις; (δεν θυμαμαι πως τα λενε, Νι κατι...) 

Μπραβο!!! Παρα πολυ χαιρομαι οταν ακουω τετοιες ιστοριες!!! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να χεις μια τελειομηνη και ηρεμη εγκυμοσυνη! 

Κ μένα το ίδιο εντύπωση μου έκανε Γτ δν είχα κάποιο θέμα κ για του αποφάσισα να μη πάρω όσο κ αν επέμενε η αιματολόγος! 

Just now, xrys1988 είπε:

Εγώ όλη μέρα προσεύχομαι... νομίζω δεν κάνω κάτι άλλο. Έχω απίστευτο άγχος ... 

Εξωσωματική έκανα στο Ηράκλειο Κρήτης, στο Μητέρα.... Αλλά ήταν ότι να ναι. Ο γιατρός αυτός μου έκανε 3 προσπάθειες εξωσωματικής με την υδροσαλπιγγα, οπότε ήταν σαν να μην μου έκανε τίποτα. Άστο....

Πατάνε πάνω στην ανάγκη μας κ δν υπολογίζουν το ψυχικό κ οικονομικό μας σθένος! Να πας τώρα κ να του κοπανήσεις την εγκυμοσυνη στα μούτρα! Προσευχή,αισιοδοξία κ υπομονή μόνο αυτα κ όλα θα πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweetheart12 είπε:

Κ μένα το ίδιο εντύπωση μου έκανε Γτ δν είχα κάποιο θέμα κ για του αποφάσισα να μη πάρω όσο κ αν επέμενε η αιματολόγος! 

Πατάνε πάνω στην ανάγκη μας κ δν υπολογίζουν το ψυχικό κ οικονομικό μας σθένος! Να πας τώρα κ να του κοπανήσεις την εγκυμοσυνη στα μούτρα! Προσευχή,αισιοδοξία κ υπομονή μόνο αυτα κ όλα θα πάνε καλά!

Χαχα το ίδιο μου λένε όλοι... Εγώ θέλω μόνο να πάνε όλα καλά κ να έχω ένα γερό κ υγιές μωράκι.... Ο γιατρός δεν με νοιάζει καθόλου... Απλά προσπαθώ να ενημερώνω κοπέλες που είναι στο ψάξιμο, να μην πάνε σε αυτόν τον εγκληματία. Φαντάσου ότι μόνο από εμένα πήρε πάνω από 12.000€..... 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Καλημέρα! Κ γω παίρνω από την αρχή της κύησης προγεστερονη κ μάλιστα παίρνω 6 ουτροτζεσταν κ 1 prolutex όλα από την αρχή! Γτ είχα αποβολές κ γενικά χρειάζομαι κ λίγη ορμονική υποστήριξη. Απλά επειδή έπαιρνα κ Σαλοσπίρ ίσως να έχω κ από αυτό τα καφέ Γτ εμένα γενικά μου προκαλεί αιμορραγία το Σαλοσπίρ. Αν κ το έκοψα από την ώρα που είδα τα καφέ. Τι να πω με τόση προγεστερονη θα σταματήσει κάποια στιγμή.

Των 200 παίρνω! Ναι έκανα εξωσωματική αυτή τη φορά! Γτ από τον Αύγουστο που είχα μείνει φυσιολογικά κ απέβαλα , μετά πάλι προσπαθούσαμε για φυσιολογικα αλλά επειδή είναι πολύ ψυχοφθόρο κάθε μήνα να περιμένεις κ επειδή είχα έμβρυα ,είπαμε να κάνουμε πάλι μια προσπαθεία ! Είχα κάνει πέρσι τον Ιανουάριο την πρώτη κ είχα μείνει πάλι έγκυος αλλά ήταν βιοχημική αποβολή. Κ είχα κ μια άλλη αποβολή από φυσική σύλληψη πάλι πριν την εξωσωματική του Ιανουαρίου! Όποτε όπως καταλαβαίνεις ενα άγχος παραπάνω το έχω κ λόγω αποβολών κ λόγω εξωσωματικής! 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. κι εγώ έχω στο ιστορικό μου μια παλινδρομη στην 11η -12η εβδομάδα και μετά δυο βιοχημικές στην 5η κ 6η εβδομάδα... έχω βέβαια πριν από αυτες τις ατυχιες δυο παιδιά στις εγκυμοσύνες των οποίων ήταν όλα άψογα. Πρόβλημα δεν εντοπίστηκε από τις εξετάσεις μου και το ξανά προσπαθήσαμε φυσιολογικά. Ελπίζω να πάνε καλά αυτήν την φορά τα πράγματα... βέβαια σαρανταρισα πρόσφατα ... εσυ τι ηλικία έχεις;

Just now, Andri M είπε:
Just now, xrys1988 είπε:

@Sweetheart12 επισης, ενδομητριωση έχω από 16 χρόνων. Η ενδομητριωση ήταν η αιτία υπογονιμότητας στη δική μου περίπτωση. Αφαίρεσα πέρυσι την αριστερή σάλπιγγα γιατί ήταν υδροσαλπιγγα λόγω ενδομητριωσης. Και τώρα έμεινα φυσιολογικα πρώτη φορά έγκυος με την μία σαλπιγγα. Μιλάμε για θαύμα! Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης.....

Μπράβο βρε κορίτσι! Πραγματικά θαύμα η περίπτωση σου!

Just now, depifish είπε:

Μου κανει εντυπωση που δινουν κορτιζονη ετσι αβερτα επειδη ειχες αποβολη. Την κορτιζονη γενικα την ψιλοφοβαμαι, δεν τη θεωρω οτι καλυτερο. Σου ειχαν βρει απο την αποβολη οτι ειχες αυξημενη αυτα τα επιθετικα κυτταρα που σκοτωνουν τα εμβρυα και σου πανε να παρεις; (δεν θυμαμαι πως τα λενε, Νι κατι...) 

Μπραβο!!! Παρα πολυ χαιρομαι οταν ακουω τετοιες ιστοριες!!! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να χεις μια τελειομηνη και ηρεμη εγκυμοσυνη! 

Πάντως εμένα ο γιατρός και η αιματολόγος που έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλιας ούτε το Σαλοσπίρ δεν μου είπαν να πάρω , γιατί δεν βρέθηκε κανένας δείκτης που να δείχνει ότι έχω κάποιο θέμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish said:

Ισως χαζη ερωτηση, αλλα απο το να δωσουνε κορτιζονη δεν θα ηταν καλυτερο να κανουν πρωτα μια εξεταση για αυτα τα ΝΚ; Ή δεν μπορει να εχει σιγουρο αποτελεσμα; Δεν ειμαι σχετικη επι του θεματος καθολου, αλλα θεωρω οτι ειναι ηδη επιβαρυμενο το σωμα μιας κοπελας με την διαδικασια της εξωσωματικης. Βεβαια καταλαβαινω οτι σε μια εξωσωματικη θελουν να αποκλεισουν και να εμποδισουν απο την αρχη οποιαδηποτε  πιθανοτητα αποτυχιας και καλα κανουν, γιατι η διαδικασια ειναι και ψυχοφθορα, και καταπονειται το σωμα και ξεπουπουλιαζεσαι οικονομικα. Απλα το ειχα απορια γιατι θεωρουσα οτι η κορτιζονη γενικα ειναι βλαβερη.

Είναι πολύ περίεργη η κατάσταση με τα ΝΚ. Αυτά τα κύτταρα είναι μέσα στο ενδομήτριο. Υποτίθεται ότι κάποια κυκλοφορούν και στο περιφερικό αίμα. Υπάρχουν λοιπόν δύο μέθοδοι για να μετρηθεί το ποσοστό των ΝΚ. Η πρώτη είναι από το περιφερικό αίμα, δηλαδή με λήψη αίματος. Κάποιοι λένε ότι τα αποτελέσματα αυτής της μεθόδου ενδέχεται να μην είναι έγκυρα. Και η μέθοδος με λήψη δείγματος από το ενδομήτριο. Υποτίθεται ότι αυτή η μέθοδος είναι η εγκυρότερη. Εγώ ας πούμε έχω μετρήσει 2 φορές από το περιφερικό αίμα, και τις δύο βγήκε αυξημένο.

Αλλά η κορτιζόνη δεν δίνεται μόνο για τα ΝΚ. Αν έχω καταλάβει σωστά, δίνεται και για άλλα αυτοάνοσα, τα οποία πιθανόν να μην έχουν διαγνωστεί. Ούτε εμένα μου αρέσει η κορτιζόνη. Κάθε ημέρα παίρνω όλα τα άλλα χαπάκια χωρίς πρόβλημα, αλλά αυτό πάντα το διαπραγματεύομαι με τον εαυτό μου. Αλλά, εκτός από τις περιπτώσεις που αντενδείκνυται, που αυτά τα κοιτάζει ο αιματολόγος, επειδή έχω παιδευτεί πολλά χρόνια, κάνω την καρδιά μου πέτρα και το παίρνω...Και βέβαια, ανυπομονώ να έρθει η ώρα που θα το κόψω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xrys1988 είπε:

Χαχα το ίδιο μου λένε όλοι... Εγώ θέλω μόνο να πάνε όλα καλά κ να έχω ένα γερό κ υγιές μωράκι.... Ο γιατρός δεν με νοιάζει καθόλου... Απλά προσπαθώ να ενημερώνω κοπέλες που είναι στο ψάξιμο, να μην πάνε σε αυτόν τον εγκληματία. Φαντάσου ότι μόνο από εμένα πήρε πάνω από 12.000€..... 

Πραγματικά όλα στο βωμό του χρήματος! Είναι παρά πολλά τα λεφτά κ κυρίως στις εποχές που ζούμε! Κ γω πάντως ένα 10.000 μαζί με όλα εξετάσεις κτλ τα έχω δώσει! Αλλά αυτό ακριβώς που είπες να έχουμε ένα υγείες μωρό κ να έχουμε κ ‘μείς την υγεία μας κ να πάνε στο καλό τα χρήματα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweetheart12 said:

Εμένα πάντως το δικό μου κέντρο εξωσωματικής δν την έχει στο πρωτόκολλο παρά μόνο αν το έχει συστήσει αιματολόγος ! Υπάρχουν περιπτώσεις που δν βοηθάει η κορτιζόνη όπως σε μένα που δν πάχαινε το ενδομήτριο ! Ούτε ΝΚ είχα αυξημένα ούτε τπτ! Κ μάλιστα στη γνωστή αιματολόγο της Θες/νίκης , τα ΑΝΑ εκεί που μου έστειλε να τα κάνω βγήκαν θετικά κ αμέσως μετά που έκανα δυο φορες επανάληψη στο νοσοκομείο που εργάζομαι βγήκαν αρνητικά! Άρα πολύ πιθανόν κάτι μα παίζει με το εργαστήριο που μας στέλνει κ μας βγάζει σε όλες θετικά ΑΝΑ κ δυσανεξία στη γλουτένη που εγώ επειδή γυμναζόμουν από παιδάκι κ έκανα πάντα σωστή διατροφή κ δν έτρωγα ψωμιά κ ζυμαρικά να έχω δυσανεξία στη γλουτένη! 
Δν λέω σε κάποιες γυναίκες που έχουν αθλυξημενα ΝΚ ίσως κ να βοηθήσει! Πάντως γνωστή μου που έκανε εξωσωματική κ με δωρεά πήρε όλες τις φορες κορτιζόνη κ τις δυο πρώτες απέβαλε! Άρα δν είναι σίγουρο ότι βοηθάει ! 

Αυτο με τη δυσανεξια στη γλουτενη δεν νομιζω να εχει να κανει, δηλαδη να σε βγαζει επιτηδες με δυσανεξια, δεν υπαρχει κατι για αυτο που πρεπει να σου δωσουν ωστε να στο δικαιολογησουν με τη δυσανεξια. Το οτι απο παντα εκανες καλη διατροφη επισης δεν παιζει ρολο. Με αυτο γεννιεσαι. Και γω το ανακαλυψα εντελως τυχαια, επειδη το ανακαλυψε παλι τυχαια ο αδερφος μου. Αδειαζανε οι αποθηκες του σιδηρου (η φεριτινη) και ψαχνανε να δουνε απο που χανει αιμα!! Εχει (οπως κι εγω) αυτο το ειδος της δυσανεξιας που τα αντισωματα επιτιθονται στο εντερο, δημιουργουν φλεγμονη και το εμποδιζουν να αποθηκευσει τα χρησιμα συστατικα οπως π.χ. ο σιδηρος. Ετσι εκανα κι εγω και ειδα οτι εχω αντισωματα και αυτο θα φανει μονο αν κανω καταναλωση γλουτενης. Τωρα που την εχω κοψει π.χ. αν παω να κανω δεν θα βρουνε αντισωματα. Αλλα ενω στην αρχη δεν το χα παρει πολυ στα σοβαρα και ψιλοετρωγα καμια πιτσα κτλ η φεριτινη μεσα σε 2 χρονια (εκανα εξετασεις καθε 6 μηνο) επεφτε ολο και περισσοτερο και εφτασε καπου στο 12 αν θυμαμαι καλα. Απο τοτε που αποφασισα να τη κοψω εχει ανεβει 40+ και δεν εχει ξαναπεσει. Θελει βεβαια καποιους μηνες για να επανελθει το εντερο απο τη φλεγμονη. 

Οπως και να χει, εσυ αφου ουτως η αλλως δεν τρως ψωμια και τετοια πολυ καλα κανεις. Γιατι ειτε εχεις θεμα με τη γλουτενη ειτε οχι, η γλουτενη ειναι πλεον αποδεδειγμενα μια ουσια που, ειδικα με την μεταλλαξη που εχει υποστει το σιταρι τα τελευταια χρονια, δεν μας προσφερει τιποτα και γενικα ειναι βλαβερη. 

Εμενα το προβλημα μου ειναι οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης λιγουρευομαι αφρατο τετραγωνο σταρενιο.ψωμακι του τοστ και δεν μπορω να φαω! Χαχαχαχ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. κι εγώ έχω στο ιστορικό μου μια παλινδρομη στην 11η -12η εβδομάδα και μετά δυο βιοχημικές στην 5η κ 6η εβδομάδα... έχω βέβαια πριν από αυτες τις ατυχιες δυο παιδιά στις εγκυμοσύνες των οποίων ήταν όλα άψογα. Πρόβλημα δεν εντοπίστηκε από τις εξετάσεις μου και το ξανά προσπαθήσαμε φυσιολογικά. Ελπίζω να πάνε καλά αυτήν την φορά τα πράγματα... βέβαια σαρανταρισα πρόσφατα ... εσυ τι ηλικία έχεις;

Πάντως εμένα ο γιατρός και η αιματολόγος που έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλιας ούτε το Σαλοσπίρ δεν μου είπαν να πάρω , γιατί δεν βρέθηκε κανένας δείκτης που να δείχνει ότι έχω κάποιο θέμα. 

Εγώ είμαι 34 κ έχω μείνει εγκυος πρώτη φορά στα 32 ! Ξέρω είναι δύσκολο κ ειδικά όταν έχεις κάνει κ δυο παιδιά κες τι γίνετε! Όλα καλά θα πάνε ! Θετικές σκέψεις να κάνουμε! Το πιστεύω για όλες μας ότι αυτή η φορά είναι η τυχερή μας! Εγώ να φανταστείς από την ώρα που ξεκίνησα την προετοιμασία ήμουν σίγουρη ότι θα μείνω εγκυος κ μάλιστα έκανα χοριακη 2 μέρες πριν την ημερομηνία που μου είπε ο γιατρός κ βγήκε θετική! Μπράβο της πάντως που δν στο έδωσε το Σαλοσπίρ κατά τη γνώμη μου κ αφού οι δείκτες έδειξαν ότι δν υπάρχει κάποιο θέμα! 

Just now, depifish είπε:

Αυτο με τη δυσανεξια στη γλουτενη δεν νομιζω να εχει να κανει, δηλαδη να σε βγαζει επιτηδες με δυσανεξια, δεν υπαρχει κατι για αυτο που πρεπει να σου δωσουν ωστε να στο δικαιολογησουν με τη δυσανεξια. Το οτι απο παντα εκανες καλη διατροφη επισης δεν παιζει ρολο. Με αυτο γεννιεσαι. Και γω το ανακαλυψα εντελως τυχαια, επειδη το ανακαλυψε παλι τυχαια ο αδερφος μου. Αδειαζανε οι αποθηκες του σιδηρου (η φεριτινη) και ψαχνανε να δουνε απο που χανει αιμα!! Εχει (οπως κι εγω) αυτο το ειδος της δυσανεξιας που τα αντισωματα επιτιθονται στο εντερο, δημιουργουν φλεγμονη και το εμποδιζουν να αποθηκευσει τα χρησιμα συστατικα οπως π.χ. ο σιδηρος. Ετσι εκανα κι εγω και ειδα οτι εχω αντισωματα και αυτο θα φανει μονο αν κανω καταναλωση γλουτενης. Τωρα που την εχω κοψει π.χ. αν παω να κανω δεν θα βρουνε αντισωματα. Αλλα ενω στην αρχη δεν το χα παρει πολυ στα σοβαρα και ψιλοετρωγα καμια πιτσα κτλ η φεριτινη μεσα σε 2 χρονια (εκανα εξετασεις καθε 6 μηνο) επεφτε ολο και περισσοτερο και εφτασε καπου στο 12 αν θυμαμαι καλα. Απο τοτε που αποφασισα να τη κοψω εχει ανεβει 40+ και δεν εχει ξαναπεσει. Θελει βεβαια καποιους μηνες για να επανελθει το εντερο απο τη φλεγμονη. 

Οπως και να χει, εσυ αφου ουτως η αλλως δεν τρως ψωμια και τετοια πολυ καλα κανεις. Γιατι ειτε εχεις θεμα με τη γλουτενη ειτε οχι, η γλουτενη ειναι πλεον αποδεδειγμενα μια ουσια που, ειδικα με την μεταλλαξη που εχει υποστει το σιταρι τα τελευταια χρονια, δεν μας προσφερει τιποτα και γενικα ειναι βλαβερη. 

Εμενα το προβλημα μου ειναι οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης λιγουρευομαι αφρατο τετραγωνο σταρενιο.ψωμακι του τοστ και δεν μπορω να φαω! Χαχαχαχ! 

Στο λέω ότι δν έχω θέμα από τότε που γεννήθηκα Γτ μια χαρά έτρωγα μακαρόνια κ πίτες όταν ήθελα κ δν είχα κανένα θέμα! Κ η φεριτίνη μου είναι στα ύψη πάνω από 200 . Κ άμα φάω κ τώρα μακαρόνια κ ψωμί δν έχω κανένα θέμα! Γι αυτό μου φάνηκε περίεργο! Ίσως επειδή έχω υποθυρεοειδισμό να κάνει κάποια αντίδραση , Γτ μια διατροφολόγος μου είχε πει ότι υποθυρεοειδισμό κ δυσανεξία στη γλουτένη κάποιες δορές συμβαδίζουν! Απλά περισσοτερο για ψυχολογικούς λογουσ είπα να κάνω μια διατροφή χωρις γλουτένη μέχρι κ 12η βδομάδα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...