Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

2 hours ago, Sweetheart12 said:

Κοιτά στην Αθήνα παίζουν αλλες τιμες πολύ πιο ακριβές κ γι αυτό δν χρεώνουν έξτρα τον παιδίατρο από ότι φαίνεται. Εδώ Θεσσαλονικη η αμοιβή παιδιάτρου κ αναισθησιολόγου είναι ξεχωριστά. Τα χρήματα αυτά τα παίρνει  για να εξετάσει το μωρό μόλις γεννηθεί κ για να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις , δν είναι για νοσηλεία. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Απο ο,τι καταλαβα εισαι και εσυ απο Θεσνικη?Να υποθεσω οτι Διαβαλκανικο και Γεννεσις ειναι απο τα πιο ακριβα?Νομιζω οτι ο γιατρος μου περα απο το Γεννεσις ξεγενναει και σε ενα ακομη..Μπορει βιοκλινικη.Δεν ειμαι σιγουρη.Ισως στειλω και εκει ενα email αν δεν εχει αναρτημενες τιμες να μου στειλουν το δικο τους τιμοκαταλογο.Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Ranoula said:

Μου ειπε επειδή ηταν στα ορια να μετραω νηστειας και μετα το μεσημεριανό. Πηγα και στο διατροφολογο αλλα μου εγραψε σημερα τη διατροφη. Και μου ειπε τρωγε οπως ετρωγες να δουμε τι συμβαίνει ετσι και μετα θα δω και με διατροφή τη διαφορα. Τωρα μετραγα 5 μερες ετσι λοιπον και δεν εχει παει κατω απο 90 και τωρα θα δω και μια εβδομάδα με την διατροφή. Το βραδυνο τι πρέπει να περιεχει για να δω αν αυτα που εδωσε συμβαδιζουν? 

Σημαντικό για το ζαχαρο νηστειας ειναι το σνακ πριν τον ύπνο. Αφου φας βραδυνό δηλαδή, λιγο πριν κοιμηθείς αν μπορείς να φας ενα δυο κριτσινια ή ενα γιαουρτι ή ενα πουηρι γαλα ή κεφιρ. Γενικά δεν πρεπει να εισαι πολλες ώρες νηστικη (δηλ απο το βραδυνο εως την πρωινή μέτρηση). 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anoulious είπε:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Απο ο,τι καταλαβα εισαι και εσυ απο Θεσνικη?Να υποθεσω οτι Διαβαλκανικο και Γεννεσις ειναι απο τα πιο ακριβα?Νομιζω οτι ο γιατρος μου περα απο το Γεννεσις ξεγενναει και σε ενα ακομη..Μπορει βιοκλινικη.Δεν ειμαι σιγουρη.Ισως στειλω και εκει ενα email αν δεν εχει αναρτημενες τιμες να μου στειλουν το δικο τους τιμοκαταλογο.Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου

 

 

Ναι κ γω από Θες/νίκη είμαι. Το Διαβαλκανικό είναι το πιο ακριβό κ μετά νομίζω Γένεσις. Η Βιοκλινικη είναι πιο οικονομική ,να φανταστείς το μονόκλινο που θα κλείσω εγώ για να μείνει κ ο αντρας μου μαζί ολες τις μερες , έχει 1450€ για καισαρική κ 1380€ για φυσιολογικό τοκετό. Εμένα ο γιατρος είναι στο Διαβαλκανικό κ Βιοκλινικη κ προτίμησα να πάω Βιοκλινικη Γτ είναι κέντρο κ μένω κέντρο κ βολεύει περισσότερο αλλά είναι κ πιο οικονομικη. Στην τελική ο γιατρος είναι αυτός που κάνει την δουλειά μετά η κλινική είναι 3-4 βραδιές κ πας σπιτι σου . Κ από κάποιες δν άκουσα καλές κριτικές για το Διαβαλκανικό για τα χρήματα που δίνεις. Σε ευχαριστώ πολύ κ σύ με το καλό να το υποδεχτείς! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ranoula είπε:

Κοριτσια να κανω μια ερώτηση. Το πρωινο ζαχαρο ποσο θεωρείται καλο? Γιατί μου ειπε το μεσημεριανό να μην είναι πανω απο 140 αλλα για το πρωι δεν συγκρατησα την τιμη που θελουν ιδανικα. 

Μέχρι 92 μου έχει δώσει εμένα… 

1 hour ago, Roda είπε:

Σημαντικό για το ζαχαρο νηστειας ειναι το σνακ πριν τον ύπνο. Αφου φας βραδυνό δηλαδή, λιγο πριν κοιμηθείς αν μπορείς να φας ενα δυο κριτσινια ή ενα γιαουρτι ή ενα πουηρι γαλα ή κεφιρ. Γενικά δεν πρεπει να εισαι πολλες ώρες νηστικη (δηλ απο το βραδυνο εως την πρωινή μέτρηση). 

@RanoulaΠρέπει να κανεις δοκιμές. Εμένα πχ το γιαούρτι η γάλα πριν τον υπνο, μου εκτόξευε το νηστείας. Μου το έριχνε το αγγούρι η τα βραστά κολοκυθάκια. Θα δεις τι ταιριάζει σε σένα. Επίσης στο πρωινό βοηθάει αν κανεις λίγη άσκηση το βράδυ πχ περπάτημα. Αν σε αφήνει ο γιατρός σου, θα σε βοηθήσει πολύ

Link to comment
Share on other sites

@Angelinaki και @Rodaσας ευχαριστώ πολύ. Ναι θα προσπαθησω να τρωω κατι από αυτα πριν κοιμηθω. Δυστυχως περπάτημα δεν επιτρέπεται καθολου με το τραχηλο, το ξερω οτι βοηθαει αλλα.. Και το νερο επισης που δεν μπορώ να πιω πολυ λογω της παλινδρομησης. Τι να κάνουμε! Υπομονη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Ranoula είπε:

@Angelinaki και @Rodaσας ευχαριστώ πολύ. Ναι θα προσπαθησω να τρωω κατι από αυτα πριν κοιμηθω. Δυστυχως περπάτημα δεν επιτρέπεται καθολου με το τραχηλο, το ξερω οτι βοηθαει αλλα.. Και το νερο επισης που δεν μπορώ να πιω πολυ λογω της παλινδρομησης. Τι να κάνουμε! Υπομονη! 

Σε καταλαβαίνω… κι εγώ δεν μπορούσα να περπατήσω λόγω τραχήλου… όμως να ξέρεις ότι το νηστείας είναι το πιο δύσκολο να ρυθμιστεί. Παιζει ρόλο τι τρως όλη τη μέρα και όχι μόνο το βραδινό, αλλά ανεβαίνει και λόγω ορμονών, οπότε είναι πιο δύσκολο να ρυθμιστεί. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και όλα θα πάνε καλά! Εγώ στην κόρη μου έκανα ινσουλίνη γιατί δε ρυθμιζόταν το νηστείας με τίποτα. Το θέμα όμως είναι τι είναι καλύτερο για το μωρό! Όλα θα πάνε καλά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Aircondition είπε:

Τον ίδιο ναι. Άρα ξέρεις ποσό θα κοστίσει το μαιευτήριο περίπου; Υπολογίζω στα 1500.. θα είναι πιο κάτω ;

Όχι 1.500 δώσαμε ειναι με την έκπτωση τοσο και θα μείνεις σε δίκλινο. Ειναι πολυ πιο οικονομικά απο το ιασω.

επισης 400 η μαια και σου προτείνουν απο το μαιευτήριο κάποιες εξετσσεις προαιρετικές για το βρεφος 500 όλο το πακέτο εγω ρώτησα τον παιδίατρο μας και μου ζήτησε μονο ισχιων και ακοολογικη 160 ευρώ.

επισης επειδη μπηκα εσπευσμένα χρέωσαν 150 ευρώ ραπιντ και μοριακό τεστ και αλλα 120 εδωσε ο σύζυγος στην βίοιατρικη που ηταν οι μόνοι που έβγαζαν μοριακό σε πέντε ωρες. Η διπλανή μου που πηγε προγραμματισμένα είχαν κανει δυο μερες πριν στο μητέρα με τον σύζυγο με 140 και οι δυο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ranoula είπε:

@Angelinaki και @Rodaσας ευχαριστώ πολύ. Ναι θα προσπαθησω να τρωω κατι από αυτα πριν κοιμηθω. Δυστυχως περπάτημα δεν επιτρέπεται καθολου με το τραχηλο, το ξερω οτι βοηθαει αλλα.. Και το νερο επισης που δεν μπορώ να πιω πολυ λογω της παλινδρομησης. Τι να κάνουμε! Υπομονη! 

Κ εμένα για προ ύπνου γάλα η γιαούρτι μου έχει δώσει , τελευταία κ εγώ δν πάω καλά πάλι με το νηστείας. Εμένα για τον τράχηλο που έχω μικρό , είπε ναι περπάτημα, όχι ορθοστασία ή βάρη 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου κι εμάς η κλινική εδώ για δίκλινο είναι 1280 ο φυσιολογικός και 1580 καισαρική και μετά έξτρα παιδίατρο αναισθησιολογο και γιατρό.Στις κοπέλες με το σάκχαρο θέλω πολύ να σας βοηθήσω αλλά δεν ξέρω τίποτα ρε γαμωτο.Να ευχηθώ όμως πολύ υπομονή και κουράγιο.Και θα ξαναπώ όπως λέω σε όλες μας έμεινε λίγο θα περάσει ο καιρός.❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Καντι είπε:

Όχι 1.500 δώσαμε ειναι με την έκπτωση τοσο και θα μείνεις σε δίκλινο. Ειναι πολυ πιο οικονομικά απο το ιασω.

επισης 400 η μαια και σου προτείνουν απο το μαιευτήριο κάποιες εξετσσεις προαιρετικές για το βρεφος 500 όλο το πακέτο εγω ρώτησα τον παιδίατρο μας και μου ζήτησε μονο ισχιων και ακοολογικη 160 ευρώ.

επισης επειδη μπηκα εσπευσμένα χρέωσαν 150 ευρώ ραπιντ και μοριακό τεστ και αλλα 120 εδωσε ο σύζυγος στην βίοιατρικη που ηταν οι μόνοι που έβγαζαν μοριακό σε πέντε ωρες. Η διπλανή μου που πηγε προγραμματισμένα είχαν κανει δυο μερες πριν στο μητέρα με τον σύζυγο με 140 και οι δυο.

Ναι μου είπε ο γιατρός και για τα 400 της μαίας. Η Μαια τι κάνει ; Πιάνουν τόπο τα 400; Άρα δηλαδή δν έδωσες το 500αρικο του μαιευτηρίου , δν έχω μιλήσει με παιδίατρο , ευκαιρία σιγά σιγά να ψάξω. Ναι πράγματι , δε μας φτάνουν όλα τα έξοδα έχουμε κ τα τεστ !!!!! Τέλος πάντων , ας πάνε όλα καλά και δεν πειράζει... καλά λέω εγώ... αυτό το παιδί το έχω αγοράσει με εξωσωματικές κτλ σίγουρα !!!! Χαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , Aircondition είπε:

Ναι μου είπε ο γιατρός και για τα 400 της μαίας. Η Μαια τι κάνει ; Πιάνουν τόπο τα 400; Άρα δηλαδή δν έδωσες το 500αρικο του μαιευτηρίου , δν έχω μιλήσει με παιδίατρο , ευκαιρία σιγά σιγά να ψάξω. Ναι πράγματι , δε μας φτάνουν όλα τα έξοδα έχουμε κ τα τεστ !!!!! Τέλος πάντων , ας πάνε όλα καλά και δεν πειράζει... καλά λέω εγώ... αυτό το παιδί το έχω αγοράσει με εξωσωματικές κτλ σίγουρα !!!! Χαχα

Στον φυσιολογικο ειναι όλη την ώρα μαζι σου , ογιατρος έρχεται στην αρχη, τσεκάρει γενικως για λίγα λεπτά και στις τελικές εξωθήσεις. Στην καισαρική ηταν πολυ περιποιητικη και στο δωμάτιο κάθεται πολυ ώρα να σε βοηθησει με τον θηλασμό ή οτι χρειαστείς. Τελευταια μερα κανατε μαζι την φροντίδα βρέφους, μπάνιο ντύσιμο κλπ. Α και μου έβγαλε και την πιο τελεια φωτογραφία γεννας μολις μου τον ακούμπησαν πάνω μου!

Απο τις μαίες του μαιευτηρίου έμεινα πολυ δυσαρεστημένη , εκτος απο μια οι υπόλοιπες έρχονταν πετούσαν το γάλα ή έβαζαν τα φαρμακα και εξαφανίζονταν σε δευτερόλεπτα.

 Δεν ξερω αν υπήρχε ελλειψη προσωπικού ή αυτο ειναι το στυλ γενικως. Και οταν γέννησα εγω ειχε αρκετά άδεια δωμάτια στον όροφο.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelinaki said:

Μέχρι 92 μου έχει δώσει εμένα… 

@RanoulaΠρέπει να κανεις δοκιμές. Εμένα πχ το γιαούρτι η γάλα πριν τον υπνο, μου εκτόξευε το νηστείας. Μου το έριχνε το αγγούρι η τα βραστά κολοκυθάκια. Θα δεις τι ταιριάζει σε σένα. Επίσης στο πρωινό βοηθάει αν κανεις λίγη άσκηση το βράδυ πχ περπάτημα. Αν σε αφήνει ο γιατρός σου, θα σε βοηθήσει πολύ

Εχεις δικιο οτι θελει δοκιμες.Εμενα το γαλα και το γιαουρτι δεν με ανεβαζουν την αλλη μερα.Τα εχω δει ολα με το σακχαρο.Σημρα το πρωι εκανα τις ιδιες μοναδες που κανω το πρωι και εφαγα 1/4 φετας ψωμι σικαλης με τελειως  ελαχιστο κασερι και ζηλεψα πολυ και εφαγα περιπου μισο , ισως και λιγοτερο κουλουρι.Ξερω οτι με ανεβαζει αλλα λεω γενικα λιγο εφαγα, πεινουσα..Αποτελεσμα 171!!Και πεινα!

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angelinaki είπε:

Σε καταλαβαίνω… κι εγώ δεν μπορούσα να περπατήσω λόγω τραχήλου… όμως να ξέρεις ότι το νηστείας είναι το πιο δύσκολο να ρυθμιστεί. Παιζει ρόλο τι τρως όλη τη μέρα και όχι μόνο το βραδινό, αλλά ανεβαίνει και λόγω ορμονών, οπότε είναι πιο δύσκολο να ρυθμιστεί. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και όλα θα πάνε καλά! Εγώ στην κόρη μου έκανα ινσουλίνη γιατί δε ρυθμιζόταν το νηστείας με τίποτα. Το θέμα όμως είναι τι είναι καλύτερο για το μωρό! Όλα θα πάνε καλά!!

Μου το ειπε αυτο και παιζει ρολο και η προγεστερονη που βαζω το βράδυ λεει γιατί το ανεβαζει. Δεν μου ριπε για προ υπνου, απλα να προσπαθησω λιγο να φαω 2-3 πράγματα παραπάνω. Εγω εχω σοβαρο προβλημα με το φαγητο και γιαυτο δεν με πιεσε μου λεει δοκιμασε 10 μερες οσο μπορείς και μετα θα ξαναδουμε. Αλλα αφου βλέπω οτι δεν πεφτει ε ας μαθαινω και απο εσας να κανω οτι μπορω! 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Καντι said:

Στον φυσιολογικο ειναι όλη την ώρα μαζι σου , ογιατρος έρχεται στην αρχη, τσεκάρει γενικως για λίγα λεπτά και στις τελικές εξωθήσεις. Στην καισαρική ηταν πολυ περιποιητικη και στο δωμάτιο κάθεται πολυ ώρα να σε βοηθησει με τον θηλασμό ή οτι χρειαστείς. Τελευταια μερα κανατε μαζι την φροντίδα βρέφους, μπάνιο ντύσιμο κλπ. Α και μου έβγαλε και την πιο τελεια φωτογραφία γεννας μολις μου τον ακούμπησαν πάνω μου!

Απο τις μαίες του μαιευτηρίου έμεινα πολυ δυσαρεστημένη , εκτος απο μια οι υπόλοιπες έρχονταν πετούσαν το γάλα ή έβαζαν τα φαρμακα και εξαφανίζονταν σε δευτερόλεπτα.

 Δεν ξερω αν υπήρχε ελλειψη προσωπικού ή αυτο ειναι το στυλ γενικως. Και οταν γέννησα εγω ειχε αρκετά άδεια δωμάτια στον όροφο.

Τι ωραιο αυτο με τη φωτογραφια.Εστω και με κιν μια χαρα.Εμενα ο αντρας μου εχει πολυ καλη φωτογραφικη με επαγγελματικους φακους(να πιασουν τοπο τα χρηματα που εχουμε δωσει) και του λεω απο τωρα μολις δει το παιδι να ειναι ετοιμος!Οποτε του το δειξουν εξω!Μια ζωη περιμενουμε αυτη τη στιγμη..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , anoulious είπε:

Τι ωραιο αυτο με τη φωτογραφια.Εστω και με κιν μια χαρα.Εμενα ο αντρας μου εχει πολυ καλη φωτογραφικη με επαγγελματικους φακους(να πιασουν τοπο τα χρηματα που εχουμε δωσει) και του λεω απο τωρα μολις δει το παιδι να ειναι ετοιμος!Οποτε του το δειξουν εξω!Μια ζωη περιμενουμε αυτη τη στιγμη..

Συγκινούμαι.....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...