Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Κορίτσια μου που έχετε γίνει πάλι μαμάδες πείτε μας σας έσπασαν τα νερά?πήγατε προγραμματισμένα?τι κάνατε?

Εγώ κορίτσι μου θα έμπαινα με πρόκληση 39&6 κ τελικά τα ξημερώματα πριν μπω, εκεί που κοιμόμουν έσπασαν τα νερά... εντάξει σοκ :-P μπήκα για ένα γρήγορο ντουζακι κ φύγαμε αρων αρων για κλινική.. τελικά γέννησα 13:25.. σχετικά γρήγορα δηλαδή! Κ είχα κ ένα θεματάκι στην γεννα , άμα δεν το είχα αυτό θα έβγαινε κ πιο νωρίς η μπουμπου..

για να δούμε τώρα τι σχέδια έχει η δεύτερη..

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Agapakiii είπε:

Εγώ έκανα από την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν 31&1.. μάλλον είναι ανάλογα τον γιατρό.. κ τώρα με παρακολουθεί ανα 2 εβδομάδες κ θα πηγαίνω κάθε φορά , έτσι μου είπε!!

Εγώ έχω να πάω στον γιατρό από τότε που ήμουν 29+3 Γτ είχα το ντοπλερ 32+1 κ μετά το ντοπλερ μου ειπε να πάω σε δυο βδομαδες , κ αυριο έχω ραντεβού με το γιατρό μετά από 5 βδομαδες . Βέβαια τώρα θα τον πω να πηγαίνω ανά βδομάδα οπωσδήποτε κ να ξεκινήσω καρδιοτοκογραφημα γτ νιώθω κ κάτι συσπασουλες ανώδυνες βέβαια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Agapakiii είπε:

Εγώ κορίτσι μου θα έμπαινα με πρόκληση 39&6 κ τελικά τα ξημερώματα πριν μπω, εκεί που κοιμόμουν έσπασαν τα νερά... εντάξει σοκ :-P μπήκα για ένα γρήγορο ντουζακι κ φύγαμε αρων αρων για κλινική.. τελικά γέννησα 13:25.. σχετικά γρήγορα δηλαδή! Κ είχα κ ένα θεματάκι στην γεννα , άμα δεν το είχα αυτό θα έβγαινε κ πιο νωρίς η μπουμπου..

για να δούμε τώρα τι σχέδια έχει η δεύτερη..

Το έχω μεγάλο άγχος μην σπάσουν τα νερά στον ύπνο μου ή την ώρα που κάνω μπάνιο και δεν το καταλάβω.

πρίν από 13 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Εγώ έχω να πάω στον γιατρό από τότε που ήμουν 29+3 Γτ είχα το ντοπλερ 32+1 κ μετά το ντοπλερ μου ειπε να πάω σε δυο βδομαδες , κ αυριο έχω ραντεβού με το γιατρό μετά από 5 βδομαδες . Βέβαια τώρα θα τον πω να πηγαίνω ανά βδομάδα οπωσδήποτε κ να ξεκινήσω καρδιοτοκογραφημα γτ νιώθω κ κάτι συσπασουλες ανώδυνες βέβαια. 

Εμένα ο δικός μου με έβαλε για έκτακτο καρδιοτοκογραφο λόγω συσπάσεων 30+1.Τον πρώτο μου τον έβαλε σε δύο εβδομάδες.Οταν θα είμαι 34+1.Ειναι στη κρίση του γιατρού.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα απο το Νοσοκομειο(ηρθα για τη θεραπεια μου)

Να ρωτησω δυο πραγματακια,αν συμβαινει και σε καμμια αλλη..Το στηθος ειναι πρησμενο αλλα εχει κανα δυο μερες που ειναι λιγοτερο πρησμενο...Ειναι φυσιολογικο?Εν τω μεταξυ δυο δαχτυλα απο τα αριστερο μου χερι πολλες φορες κατα τη διαρκεια της ημερας πονανε και δυσκολευομαι να τα κλεισω..Ειναι απο την εγκυμοσυνη?

Καλησπέρα! Εμένα την προηγ βδομάδα με πονούσε ένα δάχτυλο από το πόδι κ πολλές φορές τα δάχτυλα των χεριών μου μουδιαζουν.. Επίσης το στήθος αλλες φορές το νιώθω σαν να περιμένω περίοδο( ίσως λίγο λιγότερο έντονα) κ άλλες δε βλέπω καμία διαφορά! Όλα από την εγκυμοσύνη νομίζω πως είναι.. Συμπτώματα να θες! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Το έχω μεγάλο άγχος μην σπάσουν τα νερά στον ύπνο μου ή την ώρα που κάνω μπάνιο και δεν το καταλάβω.

Εμένα ο δικός μου με έβαλε για έκτακτο καρδιοτοκογραφο λόγω συσπάσεων 30+1.Τον πρώτο μου τον έβαλε σε δύο εβδομάδες.Οταν θα είμαι 34+1.Ειναι στη κρίση του γιατρού.

 

Μην στεναχωριέσαι θα το καταλάβεις!! Κ εγώ έτσι πίστευα.. ξύπνησα με πόνο στην κοιλιά σαν να ήθελα να πάω τουαλέτα.. πήγα όντως.. κ μετά είδα λίγο ροζ στο χαρτί.. Ε και μετά λίγο λίγο έτρεχαν τα νερά.. αυτό ήταν το πιο σοκαριστικό εγώ πίστευα ότι σπάνε μια κ έξω κ τρεχουν ποτάμι.. αυτά έτρεχαν λίγο λίγο κ ανα διαστήματα σαν να κατουριόμουν πάνω μου κ να μην μπορούσα να κρατηθώ.. οποτε ότι κ να κανεις θα το νιώσεις σίγουρα !! 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Agapakiii είπε:

Μην στεναχωριέσαι θα το καταλάβεις!! Κ εγώ έτσι πίστευα.. ξύπνησα με πόνο στην κοιλιά σαν να ήθελα να πάω τουαλέτα.. πήγα όντως.. κ μετά είδα λίγο ροζ στο χαρτί.. Ε και μετά λίγο λίγο έτρεχαν τα νερά.. αυτό ήταν το πιο σοκαριστικό εγώ πίστευα ότι σπάνε μια κ έξω κ τρεχουν ποτάμι.. αυτά έτρεχαν λίγο λίγο κ ανα διαστήματα σαν να κατουριόμουν πάνω μου κ να μην μπορούσα να κρατηθώ.. οποτε ότι κ να κανεις θα το νιώσεις σίγουρα !! 

Γενικά θέλω να ελέγχω τα πάντα!Η γέννα είναι η μόνη που δεν θέλω να ελέγξω και θέλω να σπάσουν τα νερά.Αλλα με αγχωνει πολύ!δλδ νιώθεις να φεύγουν ζουμια αλλά δεν έχεις την αίσθηση του κατουρηματος?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Γενικά θέλω να ελέγχω τα πάντα!Η γέννα είναι η μόνη που δεν θέλω να ελέγξω και θέλω να σπάσουν τα νερά.Αλλα με αγχωνει πολύ!δλδ νιώθεις να φεύγουν ζουμια αλλά δεν έχεις την αίσθηση του κατουρηματος?

Ναι ναι ακριβώς όπως το περιέγραψες !! Μια περίεργη αίσθηση!! Κ φεύγουν αρκετά κάθε φορά.. δε γίνεσαι κ μούσκεμα .. αλλά το καταλαβαίνεις σίγουρα.. εγώ μετά είχα βάλει μια μεγάλη σερβιέτα από αυτές που είχα πάρει για τα λοχεία για να μην λερώσω στο αμάξι :-P έκανε δουλίτσα εντάξει χαχαχα! Ωραία εμπειρία κορίτσια κ σας το λέω εγώ που είμαι η νούμερο 1 φοβιτσιαρα ούτε αίμα δε θέλω να μου παίρνουν!! Να είναι καλά βέβαια η επισκληρίδειος , δεν το συζητώ!!! Τεράστια ανακάλυψη !!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Agapakiii είπε:

Ναι ναι ακριβώς όπως το περιέγραψες !! Μια περίεργη αίσθηση!! Κ φεύγουν αρκετά κάθε φορά.. δε γίνεσαι κ μούσκεμα .. αλλά το καταλαβαίνεις σίγουρα.. εγώ μετά είχα βάλει μια μεγάλη σερβιέτα από αυτές που είχα πάρει για τα λοχεία για να μην λερώσω στο αμάξι :-P έκανε δουλίτσα εντάξει χαχαχα! Ωραία εμπειρία κορίτσια κ σας το λέω εγώ που είμαι η νούμερο 1 φοβιτσιαρα ούτε αίμα δε θέλω να μου παίρνουν!! Να είναι καλά βέβαια η επισκληρίδειος , δεν το συζητώ!!! Τεράστια ανακάλυψη !!!

Σου έκαναν περινεοτομη?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Catmom ❤️ είπε:

Κορίτσια μου που έχετε γίνει πάλι μαμάδες πείτε μας σας έσπασαν τα νερά?πήγατε προγραμματισμένα?τι κάνατε?

Στα σεμινάρια μας είχαν πει οτι τα νερά ειναι σαν βρυσούλα που ειναι ανοιχτή και τρέχει , δεν σπάνε μια κι έξω.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 30 λεπτά , Καντι είπε:

Στα σεμινάρια μας είχαν πει οτι τα νερά ειναι σαν βρυσούλα που ειναι ανοιχτή και τρέχει , δεν σπάνε μια κι έξω.

Άρα είναι κάτι πιο συνεχόμενο και περισσότερο απ'οτι ας πούμε τα υγρά που αυξάνονται όσο προχωράει η εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Άρα είναι κάτι πιο συνεχόμενο και περισσότερο απ'οτι ας πούμε τα υγρά που αυξάνονται όσο προχωράει η εγκυμοσύνη

Ναι δεν σπάνε μια κι έξω.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Καντι είπε:

Ναι δεν σπάνε μια κι έξω.

Πωπω όλα άγνωστα !Ευχαριστω πολυυυ!

Εντωμεταξυ στον κύκλο μου δεν έχουμε πολλά παιδάκια και μαμάδες κι όσες είναι δεν τις έχω θάρρος!Πιο εύκολα τα λέω σε εσάς και νιώθω ότι πραγματικά με καταλαβαίνετε ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Αχ απο τη μια θελω να κάνω σεμινάριο τοκετού αλλα απο την άλλη σκεφτομαι, θέλω πραγματικά να ξερω τι  γίνεται;;ουφφφ ακομα δεν εχω σκεφτεί τι με περιμένει κ πως θα γίνει!!:tongue::tongue: ρε κορίτσια κυριολεκτικά ανα μια ωρα κατουρημα!!!να βάλω πανα;;;βαρέθηκα!!χαχαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Foux είπε:

Αχ απο τη μια θελω να κάνω σεμινάριο τοκετού αλλα απο την άλλη σκεφτομαι, θέλω πραγματικά να ξερω τι  γίνεται;;ουφφφ ακομα δεν εχω σκεφτεί τι με περιμένει κ πως θα γίνει!!:tongue::tongue: ρε κορίτσια κυριολεκτικά ανα μια ωρα κατουρημα!!!να βάλω πανα;;;βαρέθηκα!!χαχαχα

Χαχαχχαχα!εγώ βάζω σερβιετα περιόδου.Ειδικα το βράδυ δεν προλαβαίνω να φτάσω τουαλέτα!Άσε που δεν φτερνίζομαι χωρίς να σφιχτω πρώτα χαχαχχα.Ισως σε βοηθήσει το σεμινάριο ως προς την συνεργασία με τον γιατρό!Εγώ φοβάμαι πάρα πολύ μην πάθω κάτι εγώ ή το μωρό μου.Βλεπω και κάνα βίντεο στο γιουτιουμπ αλλά μόλις αγριευει το πράγμα αλλάζω βίντεο χαχαχαχ.Φουξακι είτε είσαι έτοιμη είτε όχι δεν το γλυτώνεις!Αυτό σκέφτομαι κι εγώ με κάποιον τρόπο θα βγει!χαχα

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...