Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

πρίν από 42 λεπτά , Ydroxoos76 είπε:

Κανονικά είχα στις 8 Νοεμβρίου αλλά ο γιατρός την ήθελε νωρίτερα την εξέταση στην 29η εβδομάδα γι'αυτό το αλλάξαμε. 

Τελεια καλη επιτυχια! Περιμένουμε τα νεοτερα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Chris❤️ είπε:

Εννοείται και παίζει ρόλο ο τύπος σώματος των γονιών! Αλλά αν της πεις κάτι μπορεί να παρεξηγηθεί για την κόρη της ότι την λες κοντή. Άστη να λέει και εσύ να λες θα βγει ένας Παίδαρος ψηλός σαν τους γονείς του. 

Αχαχαχ, καλα η κουνιαδα μου από μόνη της τρολαρει τον εαυτό της για το ύψος της, αλλα η πεθερά μου, όποιος δεν είναι σαν την κόρη της, είναι παχύς και νταρντανος!!! :lol: 

  • Χαχα 3

Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ydroxoos76 είπε:

Καλημέρα είμαστε πάρα πολύ κοντά. 29+6 εγώ σήμερα και πάω για Doppler. Εμένα μου φαίνεται μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια του βάρους του μωρού σου έχω και μία εφαρμογή στο κινητό που λέει ότι από 28-31  εβδομάδα το βάρος είναι από 1,15 έως 1,7. Άρα μία χαρά είσαι.

Θα συμφωνήσω ότι αυτά τα σεμινάρια είναι πάρα πολύ χρήσιμα για την προετοιμασία του ζευγαριού. Εγώ παρακολούθησα τα σεμινάρια ψυχοπροφυλακτικής του Έλενα Βενιζέλου τα οποία είναι και αυτά δωρεάν και γίνονται μέσω skype. Ήταν δύο τρίωρα. Η μαία που τα έκανε ήταν καταπληκτική εγώ ηρέμησα τελείως και κατάλαβα κάποια πράγματα για το πώς λειτουργεί το σώμα μας.

Πηγα και στο Έλενα ηταν ενα τρίωρο δια ζώσης. Επισης καλο αλλα πιο συμπυκνωμένο, αλλα πράγματα πήρα απο εκεί. πχ καναμε ασκήσεις με ανάσες κ.α.

επισης πηγα και στο μητέρα επισης χρήσιμο αλλα στην ίδια θεώρηση με την φαιναρετη θηλασμός και περιποίηση βρέφους. Αυτα τα δυο μυ άρεσαν γιατι ηταν απο κοντα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Kaity8 σούπερ είναι το μωράκι σου!!! Εμένα 29+6 ηταν 1828γρ και μου είπε ο γιατρός ότι είναι πιο μεγάλο από όσο θα έπρεπε. Αλλά εμείς και οι δύο γεννηθήκαμε ζουμπουρλουδικα μωρά οπότε είναι κ λίγο φυσιολογικά! 

Τι κάνετε κορίτσια;; πως είστε;; κάποια κοπέλα είπε ότι έχει κουραστεί, κι εγώ το ίδιο!!! Έχω αρχίσει κ κουράζομαι πολύ με την εγκυμοσύνη, ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες!!! 

Κι εγώ μάλλον για καισαρική θα πάω και λόγω χαμηλού πλακούντα αλλά και επειδή το μωρό φαίνεται αρκετά μεγάλο. Δεν με πειράζει καθόλου ο τρόπος που θα γεννήσω! Και τα κολλήματα περί φυσιολογικού και καισαρικής και θηλασμού ή φόρμουλας ώρες ώρες θεωρώ ότι φτάνουν στα όρια του φανατισμού! Η κάθε μανουλα κανει αυτό που μπορεί και για το μωράκι της και για την ίδια!!! Το μόνο που φοβάμαι με την καισαρική είναι ο καθετήρας,  δεν τον θέλω ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Αλλά θα τι να κάνουμε! Μια μέρα είναι, θα περάσει! 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Eva n είπε:

@Kaity8 σούπερ είναι το μωράκι σου!!! Εμένα 29+6 ηταν 1828γρ και μου είπε ο γιατρός ότι είναι πιο μεγάλο από όσο θα έπρεπε. Αλλά εμείς και οι δύο γεννηθήκαμε ζουμπουρλουδικα μωρά οπότε είναι κ λίγο φυσιολογικά! 

Τι κάνετε κορίτσια;; πως είστε;; κάποια κοπέλα είπε ότι έχει κουραστεί, κι εγώ το ίδιο!!! Έχω αρχίσει κ κουράζομαι πολύ με την εγκυμοσύνη, ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες!!! 

Κι εγώ μάλλον για καισαρική θα πάω και λόγω χαμηλού πλακούντα αλλά και επειδή το μωρό φαίνεται αρκετά μεγάλο. Δεν με πειράζει καθόλου ο τρόπος που θα γεννήσω! Και τα κολλήματα περί φυσιολογικού και καισαρικής και θηλασμού ή φόρμουλας ώρες ώρες θεωρώ ότι φτάνουν στα όρια του φανατισμού! Η κάθε μανουλα κανει αυτό που μπορεί και για το μωράκι της και για την ίδια!!! Το μόνο που φοβάμαι με την καισαρική είναι ο καθετήρας,  δεν τον θέλω ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Αλλά θα τι να κάνουμε! Μια μέρα είναι, θα περάσει! 

Αχ, κι εγώ έχω κουραστεί... Βασικά επειδή έχω και το ζαχαρο και τις τελευταίες μέρες μου ανεβαίνει και δύσκολα το ρίχνω και από δω και πέρα λόγω των συσπασεων μου ειπε οχι περπάτημα, θέλω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω λιγες μέρες πριν γεννήσω! Δυσκολεύομαι και στον ύπνο, και στις δουλειές του σπιτιού, και στο φαγητό.. Σε όλα! 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Kaity8 said:

Καλά, φυσικά και ακούω ΜΟΝΟ τον γιατρό μου, αφού μου λέει ότι είναι στο φυσιολογικό του, δεν αγχώνομαι καθόλου. Αλλα με ενοχλεί βρε κορίτσια γιατι το λεει ετσι με αυτόν τον τρόπο, αλλο να μου πει αχου είναι καλό το μωρό και μεγάλο ξερω γω, και άλλο αυτό που λέει είναι θρεφταρι... επειδή η κόρη της το γέννησε 37εβδ και ηταν 2800, πρέπει δλδ να είναι όλα ετσι; η κόρη της είναι και 1.58 και 45 κιλα. Εγω ειμαι 1.67 και 68 κιλα (στα κανονικά μου). 

Πάντως μου είπε ο γιατρός μου ότι λόγω του ζαχαρου δεν θα πάμε πάνω από τις 38εβδ. Μέχρι 38+4, 38+5 εκει, γιατί δεν θέλουμε να μεγαλώσει πολύ! Άρα γύρω στις 10-15 Δεκεμβρίου υπολογίζουμε να υποδεχτούμε το μωράκι μας! Εκτός απροόπτου φυσικά! 

Καλημερα.Μηπως πρεπει και εγω να τον ρωτησω γιατι με το σακχαρο τα εχω δει ολα..Καθε λιγες ημερες ανεβαζω μοναδες ινσουλινης...Παντως σπανια γυναικα με σακχαρο  γενναει στην 39 ή 40 εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angelinaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σχετικά με τα νερά, εμένα μου έφυγαν μια κι έξω. Ένιωσα ξαφνικά δηλαδή σαν να σκάει ένα μπαλόνι γεμάτο με νερό και άδειασε. Μια φορά και τέλος. Ήμουν ήδη στο νοσοκομείο όταν συνέβη και είπα στον γιατρό ότι μου σπάσανε τα νερά και κοίταξε και ήταν όντως έτσι. 

Σε άλλα νέα: θυμάστε τη φίλη μου που είχε μπει στο νοσοκομείο και θα γεννούσε πρόωρα τελη Σεπτεμβρίου; Γέννησε χτες τελικά έναν μπέμπη 2800! Ευτυχώς πρόλαβε να πάρει αρκετό βάρος αν και η φίλη μου ταλαιπωρήθηκε πολύ με όσα προέκυπταν κατά τη διάρκεια. Πάντως το σημαντικό είναι ότι πήγαν όλα καλά στο τέλος!:wub:

Να σας ζήσει το μωράκι κοπέλα μου!Σιδερένιοι να είναι μαμά και μπεμπακος ❤️

10 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Εννοειται να κάνετε σεμινάρια ειναι πολυ σημαντικό να ξέρετε τι σας περιμένει και τι σημάδια στέλνει το σώμα σας.

προτεινω την φαιναρετη, διαδίκτυακα, δωρεάν , εξαιερετικα! Προετοιμάζουν γι τον τοκετό, ψυχοπροφυλακτικη εμενα το παρακολούθησε και ο σύζυγος, περιποίηση βρέφους και θηλασμός. Κοριτσια δεν εχω λόγια και έχουν ανοιχτή γραμμη να τους πάρεις για οτι χρειαστείς. Πρεαγματικα πιστεύω οτι μας προετοίμασαν και τους δυο να γίνουμε γονείς.

Κάντι μου τι είναι η ψυχοπροφυλακτικη?

5 ώρες πρίν, Chris❤️ είπε:

Παίδαρος ο μικρός!!! :D

Να ζήσει το μωράκι!! Ολα καλα από εδώ και πέρα!! Πόσο εβδομαδων ήταν? 

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ σήμερα θα κλείσω την βαλίτσα μαιευτήριου! Έχω να συμπληρώσω τα ρουχαλάκια του μωρού και κάποια ακόμα μικροπραγματα. Εσείς θα πάρετε και μπουφανακι και Κουβέρτα? Επίσης φόρμακι βελουτέ ή πιο λεπτό? Έχω μπερδευτεί!! Εγώ στην μικρή μου γέννησα με καισαρική. Είχα έντονο πόνο και πήγα στο μαιευτήριο και ο γιατρός μου είπε ότι ακόμα δεν έχει εμπεδωθεί και θα περιμένουμε. Όμως είχα πάλι χαμηλό πλακούντα οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω! Το ήξερα από πριν ότι αν δεν ανέβει θα πάμε έτσι και δεν με πειράζε. Σίγουρα η εμπειρία του φυσιολογικόυ ακούγεται υπέροχη όμως και στην καισαρική εγώ είχα πολύ καλή εμπειρία! Πήγαν όλα πολύ καλά, συνηλθα γρήγορα, ήμουν ξύπνια σε όλη την διαδικασία και θήλασα αμέσως μετά στην ανάνηψη. Ο άντρας μου ήταν μέσα σε όλη την διαδικασία μόνο την ώρα της καισαρικής δεν ήταν. Τα λέω γιατί τότε  ένιωθα απογοητευμένη που δεν κατάφερα τον φυσιολογικό αλλά πραγματικά είναι γέννα και η καισαρική και δεν πρέπει οι μανούλες να νιώθουν κατώτερα αν γεννήσουν έτσι. Σκεφτείτε είχα δίπλα μου μια κοπέλα τότε που γέννησε φυσιολογικα και μου έλεγε η μαμά της δεν πειράζει κορίτσι μου θα τα καταφέρεις στο επόμενο!! Και ήθελα να κλαίω. Μου έκανε πολύ κακό. Επίσης την ώρα που βγήκε το μωρό μου το έβαλε η μαία στο στήθος και ήταν μαγεία. Εννοώ πρίν το πλυνουν και του κόψουν τον ομφάλιο λώρο 

Προσπάθησε να πάρεις να έχεις εναλλακτικές.Πχ εγώ σκεφτόμουν τι να πάρω.Και τι καιρό θα έχει γιατί εδώ που είμαι δεν κάνει βαρύ χειμώνα.Κι αν δεν του κανουν?Σου προτείνω να πάρεις και πιο ζεστά ρουχαλακια και να έχεις κι επιλογές στο νουμερακι!Σκεφτόμουν να πάρω κουβερτακι μαζί.Κοριτσι μου και η μάνα μου με καισαρική με γέννησε και με αγαπάει το ίδιο όπως κι εγώ την λατρεύω.Και άλλες κοπέλες που δεν είχαν την τύχη να γεννήσουν αλλά είχαν την ευλογία να γίνουν μάνες είναι πιο μάνες και απ' όσες γέννησαν από κοιλιά από κόλπο και από πωπο.❤️

4 ώρες πρίν, Kaity8 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!! 

Εχθες πήγαμε κι εμείς στο γιατρό!!! Ο μπέμπης μας είναι πολύ καλά, είναι 1320γρ (29+3εβδ είμαι). Γύρισε ξανα τουμπα, και είναι με το κεφάλι κατω και τα ποδαράκια του τα νιώθω στο στομάχι μου!! :-D

Εμένα μου έχει κάνει 3 συνεχόμενες εβδομαδες καρδιοτοκογραφημα γιατι ειχα κάτι συσπασούλες. Και προχθές κορίτσια βγήκα λιγο για περπάτημα δλδ για 15λεπτα, μη φανταστείτε...και όλη τη μέρα μέτρησα 13 και είναι αρκετουτσικες. Μου είπε να κόψω το περπάτημα και τις δουλειές και να ξεκουράζομαι γιατί δεν θέλουμε να γεννήσω πρόωρα. 

Εμείς ακόμα περιμένουμε τα πράγματα, λογικά μέχρι το τέλος του μήνα θα έχουν έρθει ολα, κουνια συρταριερα κλπ, και τότε θα ξεκινήσω να πλένω και να ετοιμάζω! Πόσο ανυπομονώ!!!! 

Να σας ρωτήσω κορίτσια, για την εβδομάδα που ειμαι, σας φαίνεται μεγάλο το μωρο μου; Ρωτάω γιατί η πεθερά μου έχει λυσσάξει ότι θα βγει θρεφταρι λεει... :-x

Αχ αυτές οι πεθερές!Γερό παιδί να είναι μωρέ κι ας είναι και θρεφταρι.Στο περίπου βγαίνουν οι μετρήσεις έτσι κι αλλιώς.Αλλες μανουλες αγχώνονται που δεν παίρνουν βάρος τα μωράκια.Ασε τις παλιές να λένε.Εγω έχω χάσει το μέτρημα με τις συσπάσεις πια παρόλο που κάνω αγωγή.Αλλα δεν με αγχωνει αφού σε 20 μέρες μπαίνω στον μήνα μου.Προσεχε λιγάκι με τις ετοιμασίες!Κορίτσια χωστε τους άντρες σας τώρα που δεν μπορούν να μιλήσουν.χαχαχαχχα

4 ώρες πρίν, Ranoula είπε:

Να την ζήσει το μωρακι! Μπράβο πολυ ευχαριστα νεα! Θα την ξεχασει την ταλαιπωρία πιστεύω σιγα σιγα! Αφου είναι ολα καλα! 

@Ydroxoos76καλη επιτυχια σημερα! Περιμένουμε νεα! Γιατί πας τοσο νωρις?

 

Κοριτσια εγω ψυχολογικα εχω αρχισει να κουράζομαι λιγο, αυτο με το ζαχαρο ηταν το κερασακι νομιζω. Δεν μπορώ να δεχτώ κανεναν αλλο περιορισμό στο φαγητο και πιέζομαι πολυ. Ελπίζω τωρα που θα του οαω τις μετρησεις να με καθυσηχασει. Εγω πλεον κοιταω ποσες μερες μου εμειναν γιατι το 2μιση μηνες μου φαίνεται πολυ. Και απτη μια δεν θελω να βγει με κανεναν απο τους δυο τροπους απτην αλλη μετραω τις μερες.

Κορίτσι μου κάνε λίγη υπομονή ακόμα!Έφαγες τον γάιδαρο!Η ουρά έμεινε!ξέρω ότι είναι εύκολο να το λέω αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σου πω τώρα!Σε έχει επιβαρύνει και ψυχολογικά και αν είναι η πρώτη σου γέννα που είναι όλα καινούρια λογικό να μην θες να βγει με κανέναν τρόπο!Σε καταλαβαίνω σε αυτό γιατί τα έχω κάνει πάνω μου!Ηρέμησε και θα σου πρότεινα να δεις μια ταινία ή να διαβάσεις ένα βιβλίο να ξεχαστείς!❤️

3 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλημέρα !! Αχ όταν ακουω να λένε κάτι τέτοια ειλικρινά δεν μπορώ αλήθεια!! Λες κ το γεννήσεις φυσιολογικά η με καισαρική σε κάνει λιγότερο μαμά!! Φυσικά κ σου έκανε κακό αυτά που άκουσες αν είναι δυνατόν.. αν υπάρχει ιατρικός λόγος κ το προτείνει ο γιατρός εννοείται πας για καισαρική.. υπάρχει περίπτωση να ρισκάρουμε τα νινακια μας μόνο κ μόνο επειδή κάποιοι έχουν απαρχαιωμένες αντιλήψεις σχετικά με το θέμα;; Εγώ πάντως ενώ στον φυσιολογικό τοκετό είχα καλή εμπειρία γενικά, όταν ξεκίνησαν τα σπρωξίματα τελικά έπαθα μεγάλη ζημιά , κάτι που με την καισαρική δε θα πάθαινα.. αλλά ήμουν ήδη σε διαδικασία τοκετό αρκετή ώρα κ δεν μπορούσαμε να πάμε για καισαρική μόλις καταλάβαμε το πρόβλημα.. άμα γυρνούσε ο χρόνος πίσω κ μου έλεγες να διαλεξω ξανά , εννοείται θα πήγαινα εξ αρχής για καισαρική!! Κ τώρα στο 2ο δεν είναι κάτι που αποκλείω.. κ επίσης είχα κ πολύ δύσκολη αναρρωση.. 2 μήνες έκανα να καθίσω σαν άνθρωπος χωρίς να πονάω...

οποτε άστους να λένε, μόνο ο γιατρός ξέρει τι είναι καλύτερο σε κάθε περίπτωση γεννας..

Το άσχημο είναι ότι τα λένε και γυναίκες που οι ίδιες είναι μάνες!Ο μεσαίωνας σε όλο του το μεγαλείο.Και ξέρουν πόσο επηρεάζουν την ευαίσθητη ψυχολογία της εγκυου-λεχωνας.Ποτε μα ποτέ δεν έχω ακούσει άντρα να ξεστομίζει τέτοια πράγματα!σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που τα έχουν πει απλά δεν έτυχε να τους ακούσω.Καισαρικη δεν κάνει η γυναίκα γιατί βαριέται να σπρώξει.Αναθεμα κι αν ήξεραν πόσο παραπάνω ταλαιπωριουνται αυτές οι γυναίκες με τομές,πόνο και άγχος γιατί γεννάνε μόνες!Δεν έχουν κανέναν δικό τους άνθρωπο δίπλα.Συγχιστηκα πάλι.Παω να μετρήσω πίεση χαχα

3 ώρες πρίν, Chris❤️ είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου! Ξέρω πως το λες! Εγώ σκέφτομαι το vback αν έχετε ακουστά αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι λίγο λόγω καισαρικής μην πάθω καμία ζημιά στη μήτρα και σκέφτομαι αφού όλα ήταν καλά στην πρώτη γιατί να ρισκάρω! Πάντως υπάρχουν πολλοί τετοιοι δυστυχώς!  Όπως και στον θηλασμό τα ίδια! Εγώ κατάφερα να θηλάσω μετά από προσπάθεια και πόνο ένα χρόνο θήλασα αλλά πρέπει πάνω από όλα να είναι καλά η μαμά ψυχολογικά!! Και αν καταφέρει καλώς αλλιώς και η φόρμουλα μια χαρά είναι! Από το να είσαι χάλια και να υποφέρεις

Καλη επιτυχία!! 

 Και να βγει μεγάλο μωρό δηλαδή τι πειράζει!! Πες της εγώ θα το γεννήσω! :-P

Κάνε αυτό που σου παρέχει περισσότερη ασφάλεια.Κανεις δεν θα σου πει τίποτα.Καλα αυτό με τον θηλασμό έχει πολύ πλάκα."Γιατι δεν θηλάζεις?το μωρό θέλει αντισώματα.πατε και του δίνετε τα σκονογαλα όλα." ή " Ακόμα θηλάζεις?εναμιση χρόνων είναι.Θα τον στείλεις σχολείο σε λίγο.Δεν είναι πράγματα αυτά."

2 ώρες πρίν, Kaity8 είπε:

Καλά, φυσικά και ακούω ΜΟΝΟ τον γιατρό μου, αφού μου λέει ότι είναι στο φυσιολογικό του, δεν αγχώνομαι καθόλου. Αλλα με ενοχλεί βρε κορίτσια γιατι το λεει ετσι με αυτόν τον τρόπο, αλλο να μου πει αχου είναι καλό το μωρό και μεγάλο ξερω γω, και άλλο αυτό που λέει είναι θρεφταρι... επειδή η κόρη της το γέννησε 37εβδ και ηταν 2800, πρέπει δλδ να είναι όλα ετσι; η κόρη της είναι και 1.58 και 45 κιλα. Εγω ειμαι 1.67 και 68 κιλα (στα κανονικά μου). 

Πάντως μου είπε ο γιατρός μου ότι λόγω του ζαχαρου δεν θα πάμε πάνω από τις 38εβδ. Μέχρι 38+4, 38+5 εκει, γιατί δεν θέλουμε να μεγαλώσει πολύ! Άρα γύρω στις 10-15 Δεκεμβρίου υπολογίζουμε να υποδεχτούμε το μωράκι μας! Εκτός απροόπτου φυσικά! 

Πες της να φτιάξει καμία τυρόπιτα να φας που είσαι με την κοιλιά στο στόμα και να αφήσει την ιατρική για εκείνους που την ξέρουν.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σήμερα πήρα μια τρομάρα! Ξύπνησα τα ξημερώματα για την γνωστή επίσκεψη στη φίλη μου την τουαλέτα και δεν μπορούσα να σηκωθώ.Τρομερες κράμπες χαμηλά που δεν μπορούσα ούτε να γυρίσω.Δεν ξέρω αν έφταιγε ότι ήμουν ώρα στην ίδια στάση ή ότι η κύστη μου είχε φτάσει στο στομάχι αλλά φοβήθηκα ειλικρινά.Βεβαια όταν σηκώθηκα και περπάτησα πέρασε και δεν με ξαναπιάσει.Το έχει πάθει καμία?Πόσο μαγνήσιο πρέπει πια να πάρω για να σταματήσουν αυτές οι κράμπες.Ασε που το trofocard max είναι σαν υπόθετο και δεν μπορώ να το καταπιω και το κόβω στα πέντε!Στα πέντε αν είναι δυνατόν.Κι αυτό που το κόβω είναι την τελευταία εβδομάδα γιατί μου καρφώθηκε ότι θα πνιγώ.Δλδ ημαρτον!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Kaity8 είπε:

Αχ, κι εγώ έχω κουραστεί... Βασικά επειδή έχω και το ζαχαρο και τις τελευταίες μέρες μου ανεβαίνει και δύσκολα το ρίχνω και από δω και πέρα λόγω των συσπασεων μου ειπε οχι περπάτημα, θέλω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω λιγες μέρες πριν γεννήσω! Δυσκολεύομαι και στον ύπνο, και στις δουλειές του σπιτιού, και στο φαγητό.. Σε όλα! 

Έτσι κι εγώ ακριβώς!! Κι εγώ ξεκούραση και σπίτι λόγω συσπασεων κ χαμηλού πλακούντα! Μετράω τις μέρες αντίστροφα!! Νομίζω οι 9 μήνες είναι μια υπερβολή :lol: 

 

πρίν από 13 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Κορίτσια μου σήμερα πήρα μια τρομάρα! Ξύπνησα τα ξημερώματα για την γνωστή επίσκεψη στη φίλη μου την τουαλέτα και δεν μπορούσα να σηκωθώ.Τρομερες κράμπες χαμηλά που δεν μπορούσα ούτε να γυρίσω.Δεν ξέρω αν έφταιγε ότι ήμουν ώρα στην ίδια στάση ή ότι η κύστη μου είχε φτάσει στο στομάχι αλλά φοβήθηκα ειλικρινά.Βεβαια όταν σηκώθηκα και περπάτησα πέρασε και δεν με ξαναπιάσει.Το έχει πάθει καμία?Πόσο μαγνήσιο πρέπει πια να πάρω για να σταματήσουν αυτές οι κράμπες.Ασε που το trofocard max είναι σαν υπόθετο και δεν μπορώ να το καταπιω και το κόβω στα πέντε!Στα πέντε αν είναι δυνατόν.Κι αυτό που το κόβω είναι την τελευταία εβδομάδα γιατί μου καρφώθηκε ότι θα πνιγώ.Δλδ ημαρτον!

Νομίζω οι κράμπες είναι αναμενόμενες σε αυτό το σημείο που είμαστε. Μπορεί να είναι και το έντερο και άμα είχες κ γεμάτη κυστη να σε έπιασε έτσι έντονα! Δεν νομίζω να είναι κάτι. 

Εμενα ο γιατρός μου δεν μου έχει δώσει μαγνήσιο, να ανησυχώ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Eva n είπε:

Έτσι κι εγώ ακριβώς!! Κι εγώ ξεκούραση και σπίτι λόγω συσπασεων κ χαμηλού πλακούντα! Μετράω τις μέρες αντίστροφα!! Νομίζω οι 9 μήνες είναι μια υπερβολή :lol: 

 

Νομίζω οι κράμπες είναι αναμενόμενες σε αυτό το σημείο που είμαστε. Μπορεί να είναι και το έντερο και άμα είχες κ γεμάτη κυστη να σε έπιασε έτσι έντονα! Δεν νομίζω να είναι κάτι. 

Εμενα ο γιατρός μου δεν μου έχει δώσει μαγνήσιο, να ανησυχώ; 

Μπορεί να μην το χρειάζεσαι αγάπη!Εγώ του περιέγραψα τις συσπάσεις στον πέμπτο και μου το έδωσε.Βεβαια οι περισσότεροι γιατροί δίνουν συμπληρώματα χωρίς καν εξετάσεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Μπορεί να μην το χρειάζεσαι αγάπη!Εγώ του περιέγραψα τις συσπάσεις στον πέμπτο και μου το έδωσε.Βεβαια οι περισσότεροι γιατροί δίνουν συμπληρώματα χωρίς καν εξετάσεις.

Κι εγώ του τις περιέγραψα την προηγούμενη εβδομάδα, μου είπε είναι οι Braxton Hicks και να ξεκουράζομαι, όχι περπάτημα και βάρη. Αλλά από συμπλήρωμα τίποτα! Μακάρι να μην χρειάζεται όντως. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Eva n είπε:

Κι εγώ του τις περιέγραψα την προηγούμενη εβδομάδα, μου είπε είναι οι Braxton Hicks και να ξεκουράζομαι, όχι περπάτημα και βάρη. Αλλά από συμπλήρωμα τίποτα! Μακάρι να μην χρειάζεται όντως. 

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Στη συνυφαδα μου της έδωσε στον όγδοο μήνα Πάντως αν δεν έχεις έντονες συσπάσεις και κράμπες και πόδια χέρια και μήτρα όντως δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

@Kaity8 μην δίνεις σημασία ειλικρινά.. εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη επειδή δεν είχα μεγάλη κοιλιά μου ελεγαν καλά τι είναι αυτά και τρώγε κ τι θα βγάλεις γατάκι η μωρό; Όλα αυτά μια θεία μου που ήταν έγκυος κ η κόρη της με τεράστια κοιλιά.. φυσικά το μέγεθος της κοιλιάς δεν παίζει ρόλο αλλά τι να εξηγείς.. το αποτέλεσμα ήταν να γεννήσω την μικρούλα μου 3800 και η κόρη της θείας γέννησε 3 με το ζόρι τ δικό της.. κ τώρα πάλι τα ίδια έχουμε επειδή δεν έχω μεγάλη κοιλιά κ όπως φαίνεται έτσι είναι το σώμα μου κ δεν κάνει μεγάλες κοιλιές , πάλι μου λένε τρώγε να βγει μεγάλο το μωρό κ τέτοιες βλακείες .. εν τω μεταξύ καμία σχέση το φαΐ με το βάρος του μωρου!! Το μωράκι ότι είναι να πάρει θα το πάρει είτε φάω ένα κομμάτι παστίτσιο είτε ολόκληρο το ταψί.. τι να πεις... απαρχαιωμένες αντιλήψεις !

@Catmom ❤️ Μήπως είχε γεμίσει πολύ η κύστη σου κ πίεζε κ το μωράκι για αυτό κ ο πόνος; Μερικές φορές κ σε εμένα συμβαίνει άμα κατουριεμαι πολύ με πονάει χαμηλά μέχρι να πάω .. 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Στη συνυφαδα μου της έδωσε στον όγδοο μήνα Πάντως αν δεν έχεις έντονες συσπάσεις και κράμπες και πόδια χέρια και μήτρα όντως δεν χρειάζεται.

Κράμπες η αλήθεια είναι δεν έχω! Για να δούμε!! Σε 2 εβδομάδες έχουμε το ντομπλερ! Κορίτσια να μπω στην 34η εβδομάδα και μετά δεν με αγχώνει τπτ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Agapakiii είπε:

@Kaity8 μην δίνεις σημασία ειλικρινά.. εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη επειδή δεν είχα μεγάλη κοιλιά μου ελεγαν καλά τι είναι αυτά και τρώγε κ τι θα βγάλεις γατάκι η μωρό; Όλα αυτά μια θεία μου που ήταν έγκυος κ η κόρη της με τεράστια κοιλιά.. φυσικά το μέγεθος της κοιλιάς δεν παίζει ρόλο αλλά τι να εξηγείς.. το αποτέλεσμα ήταν να γεννήσω την μικρούλα μου 3800 και η κόρη της θείας γέννησε 3 με το ζόρι τ δικό της.. κ τώρα πάλι τα ίδια έχουμε επειδή δεν έχω μεγάλη κοιλιά κ όπως φαίνεται έτσι είναι το σώμα μου κ δεν κάνει μεγάλες κοιλιές , πάλι μου λένε τρώγε να βγει μεγάλο το μωρό κ τέτοιες βλακείες .. εν τω μεταξύ καμία σχέση το φαΐ με το βάρος του μωρου!! Το μωράκι ότι είναι να πάρει θα το πάρει είτε φάω ένα κομμάτι παστίτσιο είτε ολόκληρο το ταψί.. τι να πεις... απαρχαιωμένες αντιλήψεις !

@Catmom ❤️ Μήπως είχε γεμίσει πολύ η κύστη σου κ πίεζε κ το μωράκι για αυτό κ ο πόνος; Μερικές φορές κ σε εμένα συμβαίνει άμα κατουριεμαι πολύ με πονάει χαμηλά μέχρι να πάω .. 

Η αλήθεια είναι ότι είχε γεμίσει πάρα πολύ.Στον ύπνο δεν καταλαβαίνω ότι θέλω να κατουρήσω και ξυπνάω όταν πια αρχίζω να πονάω.

 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω.Εχετε παρατηρήσει δερματικές αλλαγες τώρα στην εγκυμοσύνη?

πρίν από 13 λεπτά , Eva n είπε:

Κράμπες η αλήθεια είναι δεν έχω! Για να δούμε!! Σε 2 εβδομάδες έχουμε το ντομπλερ! Κορίτσια να μπω στην 34η εβδομάδα και μετά δεν με αγχώνει τπτ! 

Και τώρα μην αγχώνεσαι.Δοξα τον Θεό μια χαρά είναι η εγκυμοσύνη σου ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...