Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Με πιάνει πανικός στην ιδέα του δότη. Βοήθεια


Recommended Posts

Κορίτσια Καλημέρα. Ανοίγω αυτο το θέμα γιατι δε μπορώ να διαχειριστώ τα συναισθηματα μου και τις σκεψεις μου. Ο αντρας μου διαγνώστηκε με ενα σύνδρομο που αναστέλλει την σπερματογεννεση οπως ειπε ο γιατρός. Μας είπε να μη το προσπαθήσουμε καν με βιοψια γιατι θα ειναι αδικος κοπος και χρήμα και ακομη και αν βρεθουν ελάχιστα σπερματοζωάρια θεωρει απειροελαχιστη την πιθανότητα να προκυψει εγκυμοσύνη. Μας είπε γνωμη του να παμε κατευθείαν με δότη. Ο αντρας μου αν και στεναχωρημένος το συζητάει και με προτρέπει να κάνουμε το βήμα. Εγω δε μπορώ να το διανοηθώ. Πάντα σκεφτόμουν το παιδι μας, τα χαρακτηριστικα του, τα στοιχια του χαρακτηρα του αντρα μου σε αυτο, ολα. Με πιανει πανικος στην ιδεα του δοτη, κλαιω, ουρλιαζω, κρισεις πανικού. Βλεπω εδω κοπελες τοσο ανετες με την ιδεα και σκεφτομαι μήπως υπεραναλυω, μήπως τα μεγαλοποιω; Προσπαθώ να το διαχειριστώ ψυχρα αλλα δε μπορω. Δε ξερω τι να κάνω, ειμαι απελπισμένη. Δεν κοιμαμαι, βλεπω εφιάλτες. Τη μια λεω θα μεινουμε χωρις παιδια δεν πειράζει αλλα με πιανει απελπισια, την αλλη λεω θα παμε με δοτη και με πιανουν κρισεις πανικού. Οποιαδηποτς βοήθεια, συμβουλή... Νιώθω να τρελαίνομαι

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, δεν εχω αντίστοιχη εμπειρία, αλλά επειδή βλέπω ότι είσαι σε δύσκολη θέση, σκέφτηκα να σου πω την γνώμη μου. Μόλις έμαθες τα νέα απο ότι κατάλαβα. Δεν χρειάζεται να αποφασίσεις τώρα. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να χωνέψει αυτο που μόλις έμαθες. Κλάψε αν νιώθεις ότι σε βοηθάει να βγει απο μέσα σου, και αν μπορείς μίλα και με ενα ψυχολόγο. Και μετά με πιο καθαρό μυαλό θα είσαι έτοιμη να αποφασίσεις ποιο θα είναι το επόμενο βήμα σας. Έχετε και οι δυο την υγεία σας, ότι απόφαση και να πάρετε θα είστε μαζί.

Και μην παρεξηγηθώ, όλα όσα νιώθεις είναι φυσιολογικά, είναι η αντίδρασή σου στα νέα. Απλά άσε χρόνο στον εαυτό σου να το επεξεργαστεί.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως νιώθεις...όμως εγώ θα το έβλεπα από μια άλλη οπτική γωνία.χωρις να θέλω να τοποθετηθω ρατσιστικά ίσα ίσα που το παιδί μου έχει τα πεταχτά αυτιά του μπαμπά του κ πολύ το χαίρομαι ... σου λέω ένα παραδειγμα..μπορεις κάλλιστα να διαλέξεις το σπέρμα ενός Σκανδιναβού δότη που πιθανώς να έχει ύψος μπασκετμπολίστα κ μάτια γκριζογαλανα, το οποίο θα μεγαλώσει με τον άνδρα σου κ θα αποκτήσει το ταμπεραμέντο του, την γλύκα της καρδιάς του ,μα θα εισπράξει τόσες αγκαλιές κ τόσα ερεθίσματα κ αργότερα θα είναι το παράδειγμα του κ το πρότυπο του.μη κόλλας...

Ο άνδρας σου για να μην έχει πρόβλημα πιστεύω είναι ήδη πατέρας.θα δώσει πολλά στο παιδί του..τόσα που θα αναρωτιεστε μήπως τελικά δεν πήρατε δοτη

  • Μου αρέσει 8

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! θεωρω πως το θεμα ειναι πολυ βαθυ και δεν μπορεις να βοηθηθεις απλα απο το γεγονος οτι αλλες γυναικες το βλεπουν διαφορετικα απο σενα και προχωρανε ετσι... προφανως εχεις μια αλλη συνειδηση, μια αλλη λογικη, αλλες αναγκες, αλλες αναστολες, αλλη κοσμοθεωρια, αλλα βιωματα..πιστευω πως καλο θα ηταν εφοσον εχεις φτασει σε σημειο κρισεων πανικου, εφιαλτων κλπ κλπ. να απευθυνθεις σε εναν ψυχοθεραπευτη. το αγχος παντα υποδηλωνει μεγαλες εσωτερικες συγκρουσεις που χρειαζονται ενδοσκοπηση και λυση.. στην προκειμενη νονιζω οτι ειναι οφθαλμοφανες πως αυτο συμβαινει μεσα σου και τις πυροδοτει.... μονο ενας ειδικος θα σε βοηθησει να κατανοησεις τι ακριβως διενεργειται μεσα στην ψυχη σου, να αγκαλιασεις τις αναγκες σου και να ερθεις πιο ευκολα σε αποφαση..θεωρω πως ειναι δεκτες κι οι δυο πλευρες..και το να αποφασισεις να κανεις παιδι με δοτη...και το να αποφασισεις να μην κανεις παιδι με δοτη..οπως ειναι γενικα απολυτως σεβαστο και το να κανεις γενικα παιδι..και το να μην κανεις ..μην κατηγορεις τον εαυτο σου. δεν εισαι αχαριστη...ουτε υπαρχει σωστο και λαθος σε τετοια κομβικα ζητηματα για τη ζωη μας..η καθεμια ωφειλει να ακουσει τις δικες της εσωτερικες αναγκες και να κανει αυτο που καλυπτει τον ψυχισμο της και τη ζωη της... τιποτα αλλο..ηρεμησε και συζητησε το με εναν επαγγελματια που μπορει οντως να σε βοηθησει να κατανοησεις τι ακριβως θες και γιατι.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοπέλα μου!

Καταρχήν δεν χρειάζεται πανικός! Πρέπει να ηρεμήσεις να δείς λίγο ψύχραιμα τη πιθανότητα ότι όντως μπορεί να μην βρείτε σπερματοζωάρια και μόνη λύση να είναι ο δότης ή η υιοθεσία. Το αν θα βρείτε όμως σε βιοψία και αν αυτά τα σπερματοζωάρια θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε εγκυμοσύνη δεν μπορεί να σας το πει κανένας μα κανένας γιατρός!! Όχι τουλάχιστον χωρίς να προσπαθήσετε πρώτα! Προσωπική μου άποψη να πάτε και σε δεύτερο και σε τρίτο και σε όσους γιατρούς χρειαστεί τέλος πάντων μέχρι να βρείτε τον έναν που θα είναι διατεθειμένος να σας βοηθήσει με αυτό που εσείς θέλετε!

Δεν στα λέω τυχαίος αυτά καθώς είμαι παθουσα! Έχουμε αζωοσπερμία και οι περισσότεροι γιατροί, διαφόρων ειδικοτήτων, μας είπαν ότι δεν θα βρούμε σπερματοζωάρια ούτε με βιοψία, να μην τη κάνουμε κάν γιατί θα δώσουμε τσάμπα τα λεφτά και να πάμε με δότη να τελειώνουμε αν θέλουμε εγκυμοσύνη! Οπότε ξέρω πως νοιώθεις και θα σου πω να μην το βάζετε κάτω αν αυτό που πραγματικά θέλετε είναι παιδί από δικό σας γενετικό υλικό!

Ποίο σύνδρομο σας είπε; Klinefelter; Να φανταστώ υψηλή FSH & LH με χαμηλή TESTO; Ο καρυότυπος τι έδειξε; Έξτρα ένα χρωμόσωμα Χ; Τι εξετάσεις έχετε κάνει ακριβώς και ποίο το αποτέλεσμα της κάθε εξέτασης;; Αν νοιώθεις ποίο άνετα να μου τα στείλεις σε πμ, κάντο! Θα χαρώ να σας βοηθήσω όπου και όσο μπορώ! 

Να σου πω όμως ότι στην ανδρική υπογονιμότητα, ενώ υπάρχουν κάποιες θεραπείες, είναι πολύ χρονοβόρες.. Αν αυτό που θέλετε πραγματικά είναι παιδί με δικό σας γενετικό υλικό τότε οχυρώσου με πολλλυυύ υπομονή και αγάπη για τον σύντροφό σου γιατί θα τη χρειαστείς! Αλλά αν θέλετε να κάνετε παιδί χθες τότε ναι ο δότης είναι η λύση καθώς πέρα από το χρόνο που μπορεί να πάρει η κάθε θεραπεία μπορεί στο τέλος να μην έχει κάν αποτέλεσμα... Εμείς έχουμε συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι μπορεί και να μην έχουν νόημα όσα κάνουμε και τα χρόνια τώρα που έχουμε αφιερώσει να πάνε χαμένα αλλά δεν θα το βάλουμε κάτω και δεν το μετανοιώνουμε στιγμή! Το πώς επιλέγει ο κάθε ένας μας να φέρει την οικογένεια του στο κόσμο είναι κάτι ιερό που μόνο το καθαυτό ζευγάρι έχει λόγο και κανένας άλλος! Ούτε καν οι γιατροί! Και από τους γιατρούς που έχουμε γνωρίσει και υπάρχουν εκεί έξω, ευγενικά θέτω ότι έχουν διαφορετικά κίνητρα από τα δικά μας..

  • Μου αρέσει 6

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kiddo είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου!

Καταρχήν δεν χρειάζεται πανικός! Πρέπει να ηρεμήσεις να δείς λίγο ψύχραιμα τη πιθανότητα ότι όντως μπορεί να μην βρείτε σπερματοζωάρια και μόνη λύση να είναι ο δότης ή η υιοθεσία. Το αν θα βρείτε όμως σε βιοψία και αν αυτά τα σπερματοζωάρια θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε εγκυμοσύνη δεν μπορεί να σας το πει κανένας μα κανένας γιατρός!! Όχι τουλάχιστον χωρίς να προσπαθήσετε πρώτα! Προσωπική μου άποψη να πάτε και σε δεύτερο και σε τρίτο και σε όσους γιατρούς χρειαστεί τέλος πάντων μέχρι να βρείτε τον έναν που θα είναι διατεθειμένος να σας βοηθήσει με αυτό που εσείς θέλετε!

Δεν στα λέω τυχαίος αυτά καθώς είμαι παθουσα! Έχουμε αζωοσπερμία και οι περισσότεροι γιατροί, διαφόρων ειδικοτήτων, μας είπαν ότι δεν θα βρούμε σπερματοζωάρια ούτε με βιοψία, να μην τη κάνουμε κάν γιατί θα δώσουμε τσάμπα τα λεφτά και να πάμε με δότη να τελειώνουμε αν θέλουμε εγκυμοσύνη! Οπότε ξέρω πως νοιώθεις και θα σου πω να μην το βάζετε κάτω αν αυτό που πραγματικά θέλετε είναι παιδί από δικό σας γενετικό υλικό!

Ποίο σύνδρομο σας είπε; Klinefelter; Να φανταστώ υψηλή FSH & LH με χαμηλή TESTO; Ο καρυότυπος τι έδειξε; Έξτρα ένα χρωμόσωμα Χ; Τι εξετάσεις έχετε κάνει ακριβώς και ποίο το αποτέλεσμα της κάθε εξέτασης;; Αν νοιώθεις ποίο άνετα να μου τα στείλεις σε πμ, κάντο! Θα χαρώ να σας βοηθήσω όπου και όσο μπορώ! 

Να σου πω όμως ότι στην ανδρική υπογονιμότητα, ενώ υπάρχουν κάποιες θεραπείες, είναι πολύ χρονοβόρες.. Αν αυτό που θέλετε πραγματικά είναι παιδί με δικό σας γενετικό υλικό τότε οχυρώσου με πολλλυυύ υπομονή και αγάπη για τον σύντροφό σου γιατί θα τη χρειαστείς! Αλλά αν θέλετε να κάνετε παιδί χθες τότε ναι ο δότης είναι η λύση καθώς πέρα από το χρόνο που μπορεί να πάρει η κάθε θεραπεία μπορεί στο τέλος να μην έχει κάν αποτέλεσμα... Εμείς έχουμε συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι μπορεί και να μην έχουν νόημα όσα κάνουμε και τα χρόνια τώρα που έχουμε αφιερώσει να πάνε χαμένα αλλά δεν θα το βάλουμε κάτω και δεν το μετανοιώνουμε στιγμή! Το πώς επιλέγει ο κάθε ένας μας να φέρει την οικογένεια του στο κόσμο είναι κάτι ιερό που μόνο το καθαυτό ζευγάρι έχει λόγο και κανένας άλλος! Ούτε καν οι γιατροί! Και από τους γιατρούς που έχουμε γνωρίσει και υπάρχουν εκεί έξω, ευγενικά θέτω ότι έχουν διαφορετικά κίνητρα από τα δικά μας..

Φοβερή η τοποθέτηση σου..με κάλυψες απόλυτα.. σαν να μιλουσα εγώ..!!!

Κοπέλα μου γλυκιά.. Είναι απόλυτα φυσιολογική η αντίδραση σου κ τα συναισθήματα σου  να ξέρεις όμως ότι ο πόθος να κάνουμε μωρό με σύμμαχο το χρόνο τα ξεπερνά όλα!!!

Μαζί με τον αντρουλη σου κ ίσως κ τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου θα τη βρείτε την άκρη!!

Και όταν στην αγκαλιά σας θα έχετε το μωρό σας θα είναι το μόνο που θα σας νοιάζει κ θα σας κάνει ευτυχισμένους!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για ολα οσα γραφετε και πραγματικά αγγιζουν την ψυχη μου. Κι εγω αυτο σκεφτομαι να μιλησω με ψυχολόγο και παραλληλα να ψαξω γιατρο που θα θελήσει να ασχοληθει με μια τοσο δυσκολη περίπτωση. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2021 at 1:29 ΜΜ, Lilium-iris είπε:

Σας ευχαριστω για ολα οσα γραφετε και πραγματικά αγγιζουν την ψυχη μου. Κι εγω αυτο σκεφτομαι να μιλησω με ψυχολόγο και παραλληλα να ψαξω γιατρο που θα θελήσει να ασχοληθει με μια τοσο δυσκολη περίπτωση. 

καταρχην ολα αυτα που νοιωθεις ειναι φυσιολογικα ! ειναι πληροφορια μεγαλη οσο να πεις, θα παρει λιγο χρονο αλλα θα το "χωνεψεις" τελικα... η γνωμη μου ειναι οτι οταν νοιωσεις ετοιμη να το προχωρησεις εστω και με δοτη. τουλαχιστον θα ειναι 50% δικο σου, σε περιπτωση υιοθεσιας για παραδειγμα δε θα εχει τιποτα απο κανεναν σας, και τελικα ο αντρας σου μπορει να μην "δωσει" γονιδια δικα του αλλα δεν εχει σημασια! θα το αγαπησει και θα ειναι ΠΑΝΤΑ δικο του. οπως λεμε για τις μανες οτι μανα δεν ειναι αυτη που το γενναει αλλα αυτη που το μεγαλωνει το ιδιο ισχυει κ για τους αντρες, παντα θα ειναι και "δικο του". η χαρα της εγκυμοσυνης και το να εχετε ενα παιδακι μεσα στο σπιτι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ που πραγματικα αξιζει τον κοπο εστω κ με δοτη, αυτο που θα κερδισετε και οι δυο θα ειναι κατι πολυυυυυυ μεγαλυτερο ! παρε το χρονο σου, ξεσπασε, κλαψε κανε οτι σου βγαινει και σε κανει να νοιωθεις καλυτερα και ευχομαι συντομα να το δεις ετσι το θεμα ! αξιζει ! καντε το εστω κ με δοτη !! ΠΑΝΤΑ θα ειναι και του αντρα σου ! 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...