Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 2
      • Δύναμη! 1

προσπάθεια για 2ο μωρο


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, helensam είπε:

Κ εμένα ο κύκλος μ δεν είναι στάνταρ .. άλλες φορές θα αργήσει 2 μέρες άλλες 10 .. είναι περίεργο κ έτσι δε μπορώ να υπολογίσω μέρες ! Ποσό καιρό προσπαθούσες για να κανεις παιδάκι; Ήταν το πρώτο σου ; 

Τα τεστ ωορρηξιας θα σε βοηθησουν... ενα χρονο μας πηρε..το πηραμε χαλαρα πηγαμε διακοπες τον σεπτεμβριο εμεινα εγκυος και ημουν 2 μηνων και το εχασα..εκανα αποξεση τον νοεμβριο και τωρα ειμαι στην 1η περιοδο μετα απο αποξεση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, helensam είπε:

Θα σου πω αμέσως ! Ξεκινήσαμε τον Ιουλίου να κάνουμε ελεύθερα έρωτα χωρίς βέβαια να μας ενδιαφέρουν οι γόνιμες η οτιδήποτε ! Απλά είπαμε ας κάνουμε έτσι κ αν είναι να έρθει καλώς , δε μας πειράζει γιατί έχουμε τ γάμο αρχές Σεπτεμβρίου ! Βέβαια μη νομίζεις πως γινόταν κ κάθε μέρα η επαφή .. συνήθως ήμασταν 2 φορές την εβδομάδα γιατί είχαμε τρέξιμο με τ γάμο κ άγχος !! Μέσα Οκτωβρίου επισκέφτηκα τ γυναικολόγο και του ειπ ότι θελουμε να κάνουμε παιδί κ ότι έχουμε ξεκινήσει τις προσπάθειες κ έτσι μας έδωσε βιταμίνες ! Εγώ είμαι 26 κ ο άντρας μ 38.. δεν κάνει δύσκολη δουλειά να σηκώνει βάρη κ τέτοια .. γιατί έχω ακούσει πως παίζει ρόλο κ η δουλειά αν κουράζεται πολύ .. βέβαια τ διάστημα απ τέλη Σεπτεμβρίου μέχρι κ πριν μισό μήνα δρν ήμουν σε καλή φάση.. πολύ τρέξιμο και άγχος με ένα οικογενειακό θέμα .. τι να πω ; Έπαιξε κ αυτό ρόλο κ δεν έτυχε ακόμη η εγκυμοσύνη ;!;! Τώρα είναι ο πρώτος μήνας που πάω με τεστ ωρορρηξιας μέχρι να βρω τη μέρα ! 

Εγώ εντάξει , δεν είναι ότι με κυριεύει κάθε μέρα αυτό το άγχος.. το σκέφτομαι η αλήθεια είναι , κ ειδικά όταν βρω τη μέρα εννοείται πως με αγχώνει αν θα μείνω η όχι .. αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να μην μπορώ να το βγάλω εντελώς απ τ μυαλό! Άλλοι λένε μετά την επαφή να κάθεσαι με τ πόδια ψηλά για ένα 20 λεπτά , άλλος λέει ότι αν είναι να μείνεις θα μείνεις .. δε ξέρω τ ισχύει κ τ όχι! Γνωρίζεις κάτι ; 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Σίγουρα το άγχος έχει γενικότερα επιβαρυντικές συνέπειες και καλό είναι να μην υπάρχει αλλά αυτό δεν είναι δυστυχώς καθόλου εύκολο. Κατα πόσον επηρεάζει συγκεκριμένα τις προσπάθειες σύλληψης δεν το γνωρίζω αλλά ίσως να ισχύει σε κάποιο βαθμό. Είμαι κι εγώ αρκετά αγχωμένη αυτή την περίοδο γιατί είμαι στις γόνιμες αλλά λόγω πολλών υποχρεώσεων και κούρασης οι επαφές δεν είναι αυτές που θα θέλαμε, ενώ και όποτε γίνονται, συχνά λόγω βιασύνης κάνω πράγματα που ίσως δεν βοηθάνε. Μακάρι να ήταν ιδανικές οι συνθήκες αλλά σχεδόν ποτέ δεν είναι. Κάνουμε λοιπόν την προσπάθειά μας και ελπίζουμε για το καλύτερο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , IOANNA28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Σίγουρα το άγχος έχει γενικότερα επιβαρυντικές συνέπειες και καλό είναι να μην υπάρχει αλλά αυτό δεν είναι δυστυχώς καθόλου εύκολο. Κατα πόσον επηρεάζει συγκεκριμένα τις προσπάθειες σύλληψης δεν το γνωρίζω αλλά ίσως να ισχύει σε κάποιο βαθμό. Είμαι κι εγώ αρκετά αγχωμένη αυτή την περίοδο γιατί είμαι στις γόνιμες αλλά λόγω πολλών υποχρεώσεων και κούρασης οι επαφές δεν είναι αυτές που θα θέλαμε, ενώ και όποτε γίνονται, συχνά λόγω βιασύνης κάνω πράγματα που ίσως δεν βοηθάνε. Μακάρι να ήταν ιδανικές οι συνθήκες αλλά σχεδόν ποτέ δεν είναι. Κάνουμε λοιπόν την προσπάθειά μας και ελπίζουμε για το καλύτερο.

Αν δουλεύεις κ όλας , κουράζεσαι δεν έχεις πάντα την ίδια διάθεση όσο κ αν το θέλεις ! Εγώ δε δουλεύω ειναι η αλήθεια , όποτε έχω πιο ελεύθερο πρόγραμμα κ χρόνο ! Τι εννοείς κανείς πράγματα που ίσως δεν βοηθάνε ; Κανείς κ εσυ τεστ ωορρηξιας η παρακολουθείς το ημερολόγιο σου ώστε να βρεις τις γόνιμες ;

@elena93 εσυ κανείς η έκανες προσπάθειες με τεστ ; Αν ναι , πως τ δούλευες στο μυαλό σου ; Σε βοήθησαν ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , helensam είπε:

Αν δουλεύεις κ όλας , κουράζεσαι δεν έχεις πάντα την ίδια διάθεση όσο κ αν το θέλεις ! Εγώ δε δουλεύω ειναι η αλήθεια , όποτε έχω πιο ελεύθερο πρόγραμμα κ χρόνο ! Τι εννοείς κανείς πράγματα που ίσως δεν βοηθάνε ; Κανείς κ εσυ τεστ ωορρηξιας η παρακολουθείς το ημερολόγιο σου ώστε να βρεις τις γόνιμες ;

Προς το παρόν το πάω ημερολογιακά και βάσει συμπτωμάτων (βοηθάει και ο σταθερός κύκλος) αλλά αν δεν γίνει κάτι σύντομα θα σκεφτώ σοβαρά τα τεστ. Για πράγματα που δεν βοηθάνε, εννοώ ότι δεν τηρώ πάντα κάποια πράγματα που έχω ακούσει ότι βοηθάνε, όπως π.χ. να μην σηκωνόμαστε αμέσως μετά την επαφή, να μένουμε λίγο ξαπλωμένες κλπ. Κάποιες φορές, λόγω υποχρεώσεων και βιασύνης, πετάγομαι πάνω αμέσως, τρέχω να πλυθώ και να ντυθώ κλπ. Αυτά ίσως να μην παίζουν μεγάλο ρόλο βέβαια, αλλά η πιθανότητα να ισχύουν σε κάποιο βαθμό με αγχώνει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αν έχεις σταθερό κύκλος φυσικά κ βοηθάει ! Ρε σύ , να σε ρωτήσω ! Για να μείνεις πρέπει να κανείς όλο το μήνα μέρα παρά μέρα η τις γόνιμες μέρες να έχεις σίγουρα επαφή ;; Εγώ πιο πολύ κοιτάζω τις γόνιμες γιατί ο γιατρός μου είπε ότι μόνο τότε θα μείνεις , τις άλλες μέρες ας κανείς δεν θα πιάσεις ..;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, helensam είπε:

Αν δουλεύεις κ όλας , κουράζεσαι δεν έχεις πάντα την ίδια διάθεση όσο κ αν το θέλεις ! Εγώ δε δουλεύω ειναι η αλήθεια , όποτε έχω πιο ελεύθερο πρόγραμμα κ χρόνο ! Τι εννοείς κανείς πράγματα που ίσως δεν βοηθάνε ; Κανείς κ εσυ τεστ ωορρηξιας η παρακολουθείς το ημερολόγιο σου ώστε να βρεις τις γόνιμες ;

@elena93 εσυ κανείς η έκανες προσπάθειες με τεστ ; Αν ναι , πως τ δούλευες στο μυαλό σου ; Σε βοήθησαν ;

Εκανα προσπαθειες με τεστ και θα κανω και τον επομενο μηνα που θα αρχησουμε παλι προσπαθειες..γενικα προσπαθουσα να το παρω χαλαρα να μην με πιανει αγχος διοτι  ειναι ο νουμερο 1 εχθρος κατα της εγκυμοσυνης..και εσυ αυτο κανε παρτο χαλαρα και μην εχεις το μυαλο σου εκει..και μετα που θα περασουν οι γονιμες μην εχεις το μυαλο σου εκει εμεινα δεν εμεινα εγκυος σου το λεω γιατι αυτο το λαθος εκανα και εγω..τι τεστ εχεις; Εγω περνω τα clearblue που εχει τις 2 ορμονες και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι καλά κάνεις και εστιάζεις στις γόνιμες, αφού τότε μπορεί να γίνει σύλληψη λόγω ωορρηξίας. Απ' ότι ξέρω οι πιο γόνιμες είναι η ημέρα της ωορρηξίας και η προηγούμενη, καθώς και λίγες πιο πριν αφού το σπέρμα επιβιώνει για κάποιες μέρες. Το παραπάνω δεν νομίζω να βοηθάει ως προς αυτό, άσε που είναι και πρακτικά δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο .. μετά ξέρεις , η κουνιάδα μ παντρεύτηκε 2 μήνες πριν απ εμάς , έμεινε κατευθείαν έγκυος .. δεν ξέρω βέβαια αν έκανε απ πιο νωρίς προσπάθειες η όχι! Καταλαβαίνεις πως νιώθω όταν κ εγώ προσπαθώ κ δεν έρχεται ! Ενώ έχω πάει στο γιατρό κ όλα είναι εντάξει .. εγώ έχω πάρει τ τεστ της clearblue που δείχνει με τη φατσούλα που χαμογελάει αν είναι η σωστή η μέρα η όχι κ ειναη τώρα η πρώτη φορά που θα τ χρησιμοποιήσω ! Αυτές οι μέρες που μας έρχονται είναι κ οι γονικές μου με βάση τ ημερολόγιο .. είχα πάρει ταινίες για τεστ ωορρηξιας αλλά δρν βοηθανε καθώς δεν δείχνει καθαρά αν είναι η σωστή μέρα η όχι ..κ εκείνα τ χρησιμοποίησα τ προηγούμενο μήνα αλλά είχα επαφή λάθος μέρα !! Όποτε πάει ο μήνας … να δίνουμε βάση θέλει πιο πολύ τις γονικές μέρες πριν την ωορρηξία κ τη μέρα της ωορρηξιας είναι σημαντικό! 

@IOANNA28 είναι λιγάκι δύσκολο θεωρώ να έχεις όλο τ μήνα μέρα παρά μέρα επαφή .. είναι η δουλειά , η καθημερινότητα , η κούραση .. εσυ είσαι μανούλα η βρίσκεσαι σε προσπάθεια ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , helensam είπε:

Έχεις δίκιο .. μετά ξέρεις , η κουνιάδα μ παντρεύτηκε 2 μήνες πριν απ εμάς , έμεινε κατευθείαν έγκυος .. δεν ξέρω βέβαια αν έκανε απ πιο νωρίς προσπάθειες η όχι! Καταλαβαίνεις πως νιώθω όταν κ εγώ προσπαθώ κ δεν έρχεται ! Ενώ έχω πάει στο γιατρό κ όλα είναι εντάξει .. εγώ έχω πάρει τ τεστ της clearblue που δείχνει με τη φατσούλα που χαμογελάει αν είναι η σωστή η μέρα η όχι κ ειναη τώρα η πρώτη φορά που θα τ χρησιμοποιήσω ! Αυτές οι μέρες που μας έρχονται είναι κ οι γονικές μου με βάση τ ημερολόγιο .. είχα πάρει ταινίες για τεστ ωορρηξιας αλλά δρν βοηθανε καθώς δεν δείχνει καθαρά αν είναι η σωστή μέρα η όχι ..κ εκείνα τ χρησιμοποίησα τ προηγούμενο μήνα αλλά είχα επαφή λάθος μέρα !! Όποτε πάει ο μήνας … να δίνουμε βάση θέλει πιο πολύ τις γονικές μέρες πριν την ωορρηξία κ τη μέρα της ωορρηξιας είναι σημαντικό! 

@IOANNA28 είναι λιγάκι δύσκολο θεωρώ να έχεις όλο τ μήνα μέρα παρά μέρα επαφή .. είναι η δουλειά , η καθημερινότητα , η κούραση .. εσυ είσαι μανούλα η βρίσκεσαι σε προσπάθεια ; 

Σε προσπάθεια για το πρώτο είμαι και μου είναι πρωτόγνωρη όλη αυτή η διαδικασία με γόνιμες, προγραμματισμένες επαφές κλπ. Πάντα η πρώτη φορά είναι ιδιαίτερη. Όσο για το όλο τον μήνα, σίγουρα είναι πολύ δύσκολο αλλά δεν προσφέρει και κάτι, αφού το σημαντικό είναι να πετύχεις τις σωστές μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κ εγώ σε προσπάθεια για πρώτο παιδάκι είμαι ! Κ σε μένα όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα .. ψάχνω , διαβάζω , ρωτάω ώστε να βοηθηθώ ! Σίγουρα βέβαια είναι κ αυτό μια εμπειρία ! Ποσό καιρό είσαι σε προσπάθεια ; Ελπίζω να μη σε φέρνω σε δύσκολη θέση ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , helensam είπε:

Κ εγώ σε προσπάθεια για πρώτο παιδάκι είμαι ! Κ σε μένα όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα .. ψάχνω , διαβάζω , ρωτάω ώστε να βοηθηθώ ! Σίγουρα βέβαια είναι κ αυτό μια εμπειρία ! Ποσό καιρό είσαι σε προσπάθεια ; Ελπίζω να μη σε φέρνω σε δύσκολη θέση ! 

Όχι καλέ, γιατί να με φέρνεις σε δύσκολη θέση;  Τρείς μήνες προσπαθούμε αλλά πιο συστηματικά τους δύο τελευταίους. Τον πρώτο, ουσιαστικά κάναμε ότι και πριν από επαφές, δηλαδή όποτε υπήρχε όρεξη χωρίς να ψάχνω μέρες κλπ., απλά χωρίς προφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ! Κάτι άλλο που σκέφτομαι κ με προβληματίζει ..λίγο βέβαια.. είναι για το εμβόλιο! Ο άντρας μ έκανε τ εμβόλιο αρχές Ιουλίου , τελείωσε κ τη 2η δόση ενώ εγώ τον Οκτώβριο .. ο γυναικολόγος μου είπε δε παιζει κανένα ρόλο , κ ότι μπορείς να ξεκινήσεις τις προσπάθειες αμέσως ! Εσείς είστε εμβολιασμένοι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , helensam είπε:

Κατάλαβα ! Κάτι άλλο που σκέφτομαι κ με προβληματίζει ..λίγο βέβαια.. είναι για το εμβόλιο! Ο άντρας μ έκανε τ εμβόλιο αρχές Ιουλίου , τελείωσε κ τη 2η δόση ενώ εγώ τον Οκτώβριο .. ο γυναικολόγος μου είπε δε παιζει κανένα ρόλο , κ ότι μπορείς να ξεκινήσεις τις προσπάθειες αμέσως ! Εσείς είστε εμβολιασμένοι; 

Καλησπέρα και καλά αποτελέσματα στην προσπάθειά σου!! Να σου απαντήσω ως προς το εμβολιο γιατί βλέπω ότι έχουμε τους ίδιους μηνες! Δεν παίζει κανένα (αρνητικό) ρολο. Μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες αμέσως.  Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, helensam είπε:

Κατάλαβα ! Κάτι άλλο που σκέφτομαι κ με προβληματίζει ..λίγο βέβαια.. είναι για το εμβόλιο! Ο άντρας μ έκανε τ εμβόλιο αρχές Ιουλίου , τελείωσε κ τη 2η δόση ενώ εγώ τον Οκτώβριο .. ο γυναικολόγος μου είπε δε παιζει κανένα ρόλο , κ ότι μπορείς να ξεκινήσεις τις προσπάθειες αμέσως ! Εσείς είστε εμβολιασμένοι; 

Ναι, κι εμένα το ίδιο μου είπε σχετικά, οπότε προφανώς δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...