Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Αποκλειστικος θηλασμος με ψευδοθηλες


Sofi_ABC

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες,

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει καταφερει να θηλασει αποκλειστικα (χωρις αναγκη αντλησεων) χρησιμοποιωντας ψευδοθηλες (εγω εχω τις medela).

Αναγκαστηκαμε να δωσουμε μπουκαλι στο γιο μας απο την πρωτη εβδομαδα επειδη εχανε βαρος και επιστρεψαμε στο θηλασμο με ψευδοθηλες κατοπιν συμβουλης μαιας. Σημερα ειναι 1 μηνος και αρνειται να θηλασει απο τι θηλη. Θηλαζει μονο οταν χρησιμοποιω ψευδοθηλες. Θα ηθελα να συνεχισω το θηλασμο αλλα διαβαζω πως οι ψευδοθηλες ειναι προσωρινη λυση… 

Αυτη τη στιγμη θηλαζω και αντλω 7-8 τη μερα αλλα εχω εξαντληθει και θελω να θηλασω αποκλειστικα εστω και με τις ψευδοθηλες.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.

να σου ζησει το μωρακι. καλυτερα να απευθυνθεις σε πιστοποιημενη συμβουλο θηλασμου για να σε κατευθυνει σωστα. 

αν γκουγκλαρεις ibclc συλλογος πιστοποιημενων συμβουλων θηλασμου ελλαδος, θα βρεις τα στοιχεια τους.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagotoula said:

καλησπερα.

να σου ζησει το μωρακι. καλυτερα να απευθυνθεις σε πιστοποιημενη συμβουλο θηλασμου για να σε κατευθυνει σωστα. 

αν γκουγκλαρεις ibclc συλλογος πιστοποιημενων συμβουλων θηλασμου ελλαδος, θα βρεις τα στοιχεια τους.

Ευχαριστω! 
 

Εχω ηδη απευθυνθει σε δυο μαλιστα απο IBCLC και μου εχουν πει πως θεωρητικα ειναι εφικτο και να το προσπαθησω πριν περασω στο ξενο, αλλα θα με ενδιεφερε να γνωριζω αν καποια το προσπαθησε και λειτουργησε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! 
Να σου ζήσει το μωράκι σου! 
Στον μεγάλο μου γιο ειχα χρησιμοποιήσει κ εγώ ψευδοθηλές για ένα μεγάλο διάστημα επειδη ποναγα πολύ χωρίς και δεν άντεχα να τον βάζω απευθείας στο στήθος. Έκανα και αντλήσεις κ εγώ ταυτόχρονα κ τον έβαζα με ψευδοθηλές μόνο. Αυτό κράτησε περίπου 3,5 μήνες και μεσα στο διάστημα αυτό όταν έστρωνε η θηλή από τον πονο δοκίμαζα κ το απευθείας. Όσο μεγάλωνε κ το μωρό έπιανε καλύτερα κ δε με τραυμάτιζε. Έτσι σιγά σιγά έκοψα και το θήλαστρο κ τις ψευδοθηλές κ τελικά τον θήλασα κανονικά μέχρι ενός έτους. 
Μπορεις να τα καταφέρεις απλά θέλει προσπάθεια σιγά σιγά να βάζεις κ απευθείας για να το μάθει. 
Δεν έχω εμπειρία αποκλειστικού θηλασμού μα ψευδοθηλές μόνο. Γιατί να μη γίνεται όμως ; Εγώ θα το προσπαθούσα ακόμη κ έτσι. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Όσο περνάει ο καιρός κανε κ τις προσπάθειες σου για απευθείας θηλασμό. Τώρα αρνείται αλλά μπορεί να το κάνει αργότερα :) 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Sofi_ABC είπε:

Καλησπερα σε ολες,

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει καταφερει να θηλασει αποκλειστικα (χωρις αναγκη αντλησεων) χρησιμοποιωντας ψευδοθηλες (εγω εχω τις medela).

Αναγκαστηκαμε να δωσουμε μπουκαλι στο γιο μας απο την πρωτη εβδομαδα επειδη εχανε βαρος και επιστρεψαμε στο θηλασμο με ψευδοθηλες κατοπιν συμβουλης μαιας. Σημερα ειναι 1 μηνος και αρνειται να θηλασει απο τι θηλη. Θηλαζει μονο οταν χρησιμοποιω ψευδοθηλες. Θα ηθελα να συνεχισω το θηλασμο αλλα διαβαζω πως οι ψευδοθηλες ειναι προσωρινη λυση… 

Αυτη τη στιγμη θηλαζω και αντλω 7-8 τη μερα αλλα εχω εξαντληθει και θελω να θηλασω αποκλειστικα εστω και με τις ψευδοθηλες.

ευχαριστω!

Αρνείται το στήθος επειδή έχει πάθει σύγχυση θηλών ψάξε και διάβασε γι αυτό καλύτερα !!! Εύχομαι να τα καταφέρετε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο πρώτο μου παιδι έβαζα ψευδοθηλες λόγω εισεχουσες θηλης. Μου το χαν προτείνει κι απ το μαιευτήριο. Ήταν ταλαιπωρία θυμάμαι να αποστειρωσω τρεις και λίγο άσε που το παιδί κουραζοταν πιο πολύ.. Στο δεύτερο το έβαλα κατευθείαν και μου τις έβγαζε έξω τις θηλες.. Προσπάθησε να τις βγάλεις τις ψευδοθηλες άμα δεν έχεις θέμα με πληγωμένες θηλες κτλ. Απλά έχει συνιθισει τώρα και δεν δέχεται τη δική σου θηλή.. Σιγά σιγά πιστεύω θα τα καταφέρετε.. Να συμβουλευτείς μια ειδικό σε θέματα θηλασμού για το πως θα κάνεις τη μετάβαση 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Sofi_ABC είπε:

Ευχαριστω! 
 

Εχω ηδη απευθυνθει σε δυο μαλιστα απο IBCLC και μου εχουν πει πως θεωρητικα ειναι εφικτο και να το προσπαθησω πριν περασω στο ξενο, αλλα θα με ενδιεφερε να γνωριζω αν καποια το προσπαθησε και λειτουργησε.

εχεις κανει ραντεβου με καποια; εχει δει τις θηλες σου κ το παιδι και δεν σε βοηθησε;αυτο που λες ειναι πολυ θεωρητικο και δεν υπαρχεικαποιος συγκεκριμενος τροπος να το πετυχεις σεαυτο που λες ..δηλ εννοω με ποιες κινησεις κ τι προγραμμα κλπ. δυστυχως χωρις να υπαρχει εικονα ακριβως του προβληματος καθως και του πως πιανει το παιδι, κανεις δεν θα μπορει να σε βοηθησει. στο λεω γιατι κι εγω για παραδειγμα με εισεχουσες ποτε δεν εβαλα καν ψευδοθηλη, εβαζα απευθειας το μωρο και τις βγαζει και θηλαζουμε αποκλειστικαηδη 1μιση χρονο. αλλα αν το παιδι πχ εχει παθει συγχυση η δεν πιανει σωστα, χρειαζεσαι καθοδηγηση εξειδικευμενη. οποτε οπως βλεπεις καθε περιπτωση διαφερει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sofi_ABC είπε:

Καλησπερα σε ολες,

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει καταφερει να θηλασει αποκλειστικα (χωρις αναγκη αντλησεων) χρησιμοποιωντας ψευδοθηλες (εγω εχω τις medela).

Αναγκαστηκαμε να δωσουμε μπουκαλι στο γιο μας απο την πρωτη εβδομαδα επειδη εχανε βαρος και επιστρεψαμε στο θηλασμο με ψευδοθηλες κατοπιν συμβουλης μαιας. Σημερα ειναι 1 μηνος και αρνειται να θηλασει απο τι θηλη. Θηλαζει μονο οταν χρησιμοποιω ψευδοθηλες. Θα ηθελα να συνεχισω το θηλασμο αλλα διαβαζω πως οι ψευδοθηλες ειναι προσωρινη λυση… 

Αυτη τη στιγμη θηλαζω και αντλω 7-8 τη μερα αλλα εχω εξαντληθει και θελω να θηλασω αποκλειστικα εστω και με τις ψευδοθηλες.

ευχαριστω!

Ποπο τα έχω ζήσει όλα αυτά κ είναι πολύ ψυχοφθόρα κατάσταση..βαστα γερά κ αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

Μερικές συμβουλές που μπορώ να δώσω από αυτά που έκανα εγώ... Καταρχάς είπα ότι κόβω τι ψευδοθηλες κ ότι γίνει γιατί δεν της άντεχα. Κ επί τρεις μέρες συνεχισα θηλαστρο ώσπου ένα βράδυ φαγωμενος κ με απόλυτη ησυχία κ σκοτάδι έπιασε κ θήλασε την εισεχουσα θηλή μου πρώτη φορά 18 ημερών.

Βοηθάει λοιπόν το σκοτάδι ,οι λευκοί ήχοι ,να θηλάζεις στον ύπνο η στο χουζουρεμα, το σκιν του σκιν ,κ γενικώς η ατμόσφαιρα. Επί ένα μήνα θήλαζα όταν κοιμότανε μέχρι που άρχισε να θέλει κ ξύπνιος. Εγώ όμως δίνω κ ξένο κ δεν συνέχισα το θηλαστρο οπότε με πεσμένη παραγωγή κ ροή δεν τρελενεται. Οπότε εξακολουθω να θηλάζω στον ύπνο του. Αλλά αν εσύ κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερους θηλασμούς κ βάζεις θηλαστρο όσες φορές δίνεις μπουκάλι είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις καλύτερα.

Για μένα οι ψευδοθηλες ήταν το χειρότερο βασανιστήριο όπως κ το θηλαστρο. Σκέψου τι από αυτά μπορείς να κάνεις σε βάθος χρόνου κ ότι δεν αντέχεις κατάργησε το. Σπάνια έχω ακούσει για χρόνια χρήση ψευδοθηλων αλλά αφού υπάρχουν κοπέλες που τα έχουν καταφέρει τότε μπορείς να τις χρησιμοποιείς. Εμένα πάντως μια μαία μου είχε πει ότι μειώνουν την παραγωγή 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Pagotoula said:

εχεις κανει ραντεβου με καποια; εχει δει τις θηλες σου κ το παιδι και δεν σε βοηθησε;αυτο που λες ειναι πολυ θεωρητικο και δεν υπαρχεικαποιος συγκεκριμενος τροπος να το πετυχεις. δυστυχως χωρις να υπαρχει εικονα ακριβως του προβληματος καθως και του πως πιανει το παιδι, κανεις δεν θα μπορει να σε βοηθησει. στο λεω γιατι κι εγω για παραδειγμα με εισεχουσες ποτε δεν εβαλα καν ψευδοθηλη, εβαζα απευθειας το μωρο και τις βγαζει και θηλαζουμε αποκλειστικαηδη 1μιση χρονο. αλλα αν το παιδι πχ εχει παθει συγχυση η δεν πιανει σωστα, χρειαζεσαι καθοδηγηση εξειδικευμενη. οποτε οπως βλεπεις καθε περιπτωση διαφερει.

 

1 hour ago, valentina23 said:

Εγώ στο πρώτο μου παιδι έβαζα ψευδοθηλες λόγω εισεχουσες θηλης. Μου το χαν προτείνει κι απ το μαιευτήριο. Ήταν ταλαιπωρία θυμάμαι να αποστειρωσω τρεις και λίγο άσε που το παιδί κουραζοταν πιο πολύ.. Στο δεύτερο το έβαλα κατευθείαν και μου τις έβγαζε έξω τις θηλες.. Προσπάθησε να τις βγάλεις τις ψευδοθηλες άμα δεν έχεις θέμα με πληγωμένες θηλες κτλ. Απλά έχει συνιθισει τώρα και δεν δέχεται τη δική σου θηλή.. Σιγά σιγά πιστεύω θα τα καταφέρετε.. Να συμβουλευτείς μια ειδικό σε θέματα θηλασμού για το πως θα κάνεις τη μετάβαση 

Μου ειπαν ουσιαστικα πως προκειται για συγχυση και πως εχει συνηθισει το μπουκαλι. Η μια μου θηλη ειναι εισεχουσα κ απο την αρχη ειχε προβλημα να την πιασει, γι αυτο μου εδωσαν απο το μαιευτηριο ηδη ψευδοθηλες. Η παροχη γαλατος ειναι πολυ καλη, οπως και η παραγωγη (γυρω στα 90-100μλ συνολικα ανα αντληση αν δεν δωσω στηθος).

για την επιστροφη στη θηλη μου προτειναν skin to skin ακομη κ αν ειναι χορτατος αλλα καθε φορα που τον βαζω γυμνουλη γκρινιαζει. Το αλλο τρικ ηταν πριν δωσω το στηθος να το ζεστανω και να αντλησω για 2-3 λεπτα ωστε να παρει μπροστα η ροη και μετα να τον τοποθετηση κρατωντας σωστα τη θηλη.. το προσπαθω σε καθε ταισμα αλλα με το που τον βαλω στη θηλη τσιριζει κ με σπρωχνει :(

η συμβουλος μου ειπε πως αν δεν λειτπυργησει αυτο εφοσον εχω καλη ροη κ ποσοτητα να συνεχισω με ψευδοθηλες και να κοψω σιγα σιγα τις αντλησεις κρατωντας 15-20 λεπτα στο στηθος ωστε να το αδειαζει κ να μη χρειαζεται μετα συμπληρωμα το αντλημενο. Αυτο προσπαθω να κανω τωρα και παλευω μπας κ δεχτει τη θηλη.

την αλλη εβδομαδα κλεινει μηνα οποτε θα τσεκαρουμε κ με τον παιδιατρο αν η προσληψη βαρους ειναι ικανοποιητικη (παιρνει γυρω στα 35γρ τη μερα αλλα στην αρχη εχασε το 10% κ αρχισε να βαζει βαρος μετα την 8η μερα λογω ελλειπους ποσοτητας που ειχα στο στηθος τοτε). Οποτε ο καημενουλης ειναι τωρα 3,5 κιλα (γεννηθηκε 3,150).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή επιτυχία κορίτσι μου!! Θέλει υπομονή!! Πάντως το ότι σχεδόν σε όλες τις κοπέλες προτείνουν τις ψευδοθηλες ήδη απ το μαιευτήριο, αυτό με ξεπερνάει!!! Αυτή τη φορά εγώ δεν μασησα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 3/9/2021 at 7:17 ΜΜ, Sofi_ABC είπε:

Καλησπερα σε ολες,

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει καταφερει να θηλασει αποκλειστικα (χωρις αναγκη αντλησεων) χρησιμοποιωντας ψευδοθηλες (εγω εχω τις medela).

Αναγκαστηκαμε να δωσουμε μπουκαλι στο γιο μας απο την πρωτη εβδομαδα επειδη εχανε βαρος και επιστρεψαμε στο θηλασμο με ψευδοθηλες κατοπιν συμβουλης μαιας. Σημερα ειναι 1 μηνος και αρνειται να θηλασει απο τι θηλη. Θηλαζει μονο οταν χρησιμοποιω ψευδοθηλες. Θα ηθελα να συνεχισω το θηλασμο αλλα διαβαζω πως οι ψευδοθηλες ειναι προσωρινη λυση… 

Αυτη τη στιγμη θηλαζω και αντλω 7-8 τη μερα αλλα εχω εξαντληθει και θελω να θηλασω αποκλειστικα εστω και με τις ψευδοθηλες.

ευχαριστω!

Καλημέρα σοφία...εννοείται πως γίνεται..στον μεγάλο μου θήλασα δέκα μήνες με τις ίδιες ψευδοθηλες που έχεις κ εσύ..θηλη εγώ δεν έχω καθόλου καλή είναι αδύνατον...κ τώρα στον μπέμπη πάλι με ψευδοθηλες θηλάζω,στον μεγάλο δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα...σε αυτόν τον μικρούλη τώρα επειδή είναι πολύ νευρικός με ζοριζει πολύ στον θηλασμό κάνει κάτι περίεργα κ παίρνει αέρα η ψευδοθηλη ...όποτε παει στο στομάχι του..αλλά έτσι θα συνεχίσω κ σε αυτόν όσο πάει.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...