Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Δεύτερη Εξωσωματικη-Βλαστοκύστες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι καινούρια στο γκρουπ αλλά είμαι λίγο απεγνωσμενη/απελπισμένη και ήθελα την γνώμη σας.

Είμαι 40 ετών, και έχω ένα παιδί 14 ετών.Με τον δεύτερο άντρα μου, αποφασίσαμε να κάνουμε ένα παιδάκι.Μπήκαμε στην διαδικασία εξωσωματικής μετά από 6 μήνες φυσικής προσπάθειας.

Κάναμε όλες τις εξετάσεις και όλα είναι φυσιολογικά. Έγινε ωοληψία, και βγήκαν 14 ωάρια, που 6 προχώρησαν σε βλαστοκύστες 5 ημερών. Η πρώτη εμβρυομεταφορά που έγινε δεν πέτυχε και ούτε καν ανέβηκε η χοριακή.
Στην δεύτερη Εμβρυομεταφορά ανέβηκε η χοριακή στα 36.Πετουσα από την χαρά μου!!Και δύο μέρες μετά, χοριακή έπεσε στα 21.Έκει έχασα τον κόσμο.Σε 2 μέρες μου είπε ο γιατρός  να ξανακάνω χοριακή…αλλά ποιος ο λόγος; Αποκλείεται να έγινε λάθος.

Τώρα έχουμε ραντεβού με τον γιατρό, για να δούμε πώς θα προχωρήσουμε.Μας ανέφερε κάτι για υστεροσκόπηση και εγώ διάβασα για εξέταση καρυότυπου.

Υποθέτω ότι το έμβρυο το έχασα.Αλλά πιστεύετε οτι η υστεροσκόπηση ανεβάζει τις πιθανότητες;Έχετε ακούσει κάτι για καρυότυπο;


Κάθε συμβουλή κορίτσια, θα ήταν μεγάλη βοήθεια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Chrisi21 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι καινούρια στο γκρουπ αλλά είμαι λίγο απεγνωσμενη/απελπισμένη και ήθελα την γνώμη σας.

Είμαι 40 ετών, και έχω ένα παιδί 14 ετών.Με τον δεύτερο άντρα μου, αποφασίσαμε να κάνουμε ένα παιδάκι.Μπήκαμε στην διαδικασία εξωσωματικής μετά από 6 μήνες φυσικής προσπάθειας.

Κάναμε όλες τις εξετάσεις και όλα είναι φυσιολογικά. Έγινε ωοληψία, και βγήκαν 14 ωάρια, που 6 προχώρησαν σε βλαστοκύστες 5 ημερών. Η πρώτη εμβρυομεταφορά που έγινε δεν πέτυχε και ούτε καν ανέβηκε η χοριακή.
Στην δεύτερη Εμβρυομεταφορά ανέβηκε η χοριακή στα 36.Πετουσα από την χαρά μου!!Και δύο μέρες μετά, χοριακή έπεσε στα 21.Έκει έχασα τον κόσμο.Σε 2 μέρες μου είπε ο γιατρός  να ξανακάνω χοριακή…αλλά ποιος ο λόγος; Αποκλείεται να έγινε λάθος.

Τώρα έχουμε ραντεβού με τον γιατρό, για να δούμε πώς θα προχωρήσουμε.Μας ανέφερε κάτι για υστεροσκόπηση και εγώ διάβασα για εξέταση καρυότυπου.

Υποθέτω ότι το έμβρυο το έχασα.Αλλά πιστεύετε οτι η υστεροσκόπηση ανεβάζει τις πιθανότητες;Έχετε ακούσει κάτι για καρυότυπο;


Κάθε συμβουλή κορίτσια, θα ήταν μεγάλη βοήθεια!

 

Ο καρυοτυπος γινεται ως εξετεσαη ρουτίνας πριν την πρώτη εξωσωματική. Η υστεροσκοπηση συνήθως συστήνεται μετα την πρώτη αποτυχία , στην περιπττωση σας προφανώς παραβλεφθηκαν λόγω ύπαρξης ενός παιδιού. Η ηλικία των 40 ειναι απο μονη της ενας ανασταλτικός παράγοντας για εντελώς υγιή έμβρυα παρ ολα αυτα επειδη ειχες καλη ανταπόκριση στα φαρμακα πιστεύω οτι θα μείνεις εγκυος αν συνεχίσεις να προσπαθείς. Και τα δυο που σου προτείνει ειναι απαραίτητα να τα κάνετε.

και χοριακη θα ξανακάνεις για να δεις οτι μηδένισε και εισαι οκ .


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάντι μου, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Είναι η δεύτερη φορά που χάνω τα εμβρυάκια μου και αισθάνομαι πολύ πελαγομένη.Προσπαθώ ακόμα να μαζέψω τα κομμάτια μου και δεν ξέρω τί να κάνω.

Δεν ήξερα ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να μείνω έγκυος στα 40μου.Το πρώτο μου παιδί το έκανα πριν 15 χρόνια, αλλά το σώμα δεν ξεχνάει (νομίζω)

Πάντως, ανταποκρίνομαι καλά σε όλα τα φάρμακα και προσπαθώ να βρω, ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνω για να αυξήσουμε τις πιθανότητες την επόμενη φορά.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Chrisi21 είπε:

Κάντι μου, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Είναι η δεύτερη φορά που χάνω τα εμβρυάκια μου και αισθάνομαι πολύ πελαγομένη.Προσπαθώ ακόμα να μαζέψω τα κομμάτια μου και δεν ξέρω τί να κάνω.

Δεν ήξερα ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να μείνω έγκυος στα 40μου.Το πρώτο μου παιδί το έκανα πριν 15 χρόνια, αλλά το σώμα δεν ξεχνάει (νομίζω)

Πάντως, ανταποκρίνομαι καλά σε όλα τα φάρμακα και προσπαθώ να βρω, ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνω για να αυξήσουμε τις πιθανότητες την επόμενη φορά.

 

Καλημέρα! 

Όταν τα έμβρυα δεν είναι καλά λογικό να μην γίνεται σύλληψη. Δεν έχει να κάνει με το αν το σώμα θυμάται ή όχι. Έχω την ίδια ηλικία με εσένα. Έχω ένα γιο 6 ετών και το δεύτερο δεν έρχεται με τίποτα. 4 εξωσωματικές έχω κάνει και το παλεύω ακόμα.

να κάνεις υστεροσκοπηση να είσαι σίγουρη. 

Εισαι τυχερή που ανταποκρίνεται ο οργανισμός σου στα φάρμακα. 

καλη επιτυχία!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Καλημέρα! 

Όταν τα έμβρυα δεν είναι καλά λογικό να μην γίνεται σύλληψη. Δεν έχει να κάνει με το αν το σώμα θυμάται ή όχι. Έχω την ίδια ηλικία με εσένα. Έχω ένα γιο 6 ετών και το δεύτερο δεν έρχεται με τίποτα. 4 εξωσωματικές έχω κάνει και το παλεύω ακόμα.

να κάνεις υστεροσκοπηση να είσαι σίγουρη. 

Εισαι τυχερή που ανταποκρίνεται ο οργανισμός σου στα φάρμακα. 

καλη επιτυχία!

 

Έχεις δίκιο νίκηαντωνία81 μου. σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.Το μεσημέρι έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα κανονίσω την υστεροσκόπηση.

Προς το παρών ο οργανισμός μου ανταποκρίνεται καλά και τα εμβρυάκια μου ήταν άριστης κατηγορίας.Έχεις και εσύ καλά εμβρυάκια;

Μέχρι και ο γιατρός θεώρησε ότι δεν θα δυσκολευτώ.

Άντε να δούμε…ελπίζω να έχουμε όλες μας κάτι θετικό.

Προσπαθώ να πάρω θάρρος για το επόμενο βήμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Chrisi21 είπε:

 

Έχεις δίκιο νίκηαντωνία81 μου. σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.Το μεσημέρι έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα κανονίσω την υστεροσκόπηση.

Προς το παρών ο οργανισμός μου ανταποκρίνεται καλά και τα εμβρυάκια μου ήταν άριστης κατηγορίας.Έχεις και εσύ καλά εμβρυάκια;

Μέχρι και ο γιατρός θεώρησε ότι δεν θα δυσκολευτώ.

Άντε να δούμε…ελπίζω να έχουμε όλες μας κάτι θετικό.

Προσπαθώ να πάρω θάρρος για το επόμενο βήμα

Έχεις το ατού των πολλών ωαρίων μη φοβάσαι. Εγω είμαι pour responder όποτε όλα είναι αβέβαια. Ευτυχώς έχω παιδί όποτε είναι σαφώς διαφορετικά. Θα κάνω 1-2 προσπάθειες ακόμα και τέλος.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Έχεις το ατού των πολλών ωαρίων μη φοβάσαι. Εγω είμαι pour responder όποτε όλα είναι αβέβαια. Ευτυχώς έχω παιδί όποτε είναι σαφώς διαφορετικά. Θα κάνω 1-2 προσπάθειες ακόμα και τέλος.

Μακάρι νικηαντωνία81.

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας.

Απλά είμαι λίγο αγχωμένη γιατί είμαι 40, θέλω ακόμα ένα παιδί, ο γιατρός λέει ότι όλα είναι οκ,  δεν έχω κανένα προβλημα, οι βλαστοκύστες μου τελειώνουν, και πρέπει να ξαναμπούμε στην διαδικασία ωοληψίας.

Είμαι λίγο απογοητευμένη…

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Chrisi21 είπε:

Κάντι μου, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Είναι η δεύτερη φορά που χάνω τα εμβρυάκια μου και αισθάνομαι πολύ πελαγομένη.Προσπαθώ ακόμα να μαζέψω τα κομμάτια μου και δεν ξέρω τί να κάνω.

Δεν ήξερα ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να μείνω έγκυος στα 40μου.Το πρώτο μου παιδί το έκανα πριν 15 χρόνια, αλλά το σώμα δεν ξεχνάει (νομίζω)

Πάντως, ανταποκρίνομαι καλά σε όλα τα φάρμακα και προσπαθώ να βρω, ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνω για να αυξήσουμε τις πιθανότητες την επόμενη φορά.

 

Μην κάθεσαι να μετράς τα έμβρυα που χάνεις. Κατα πάσα πιθανότητα τα έμβρυα αυτα δεν ηταν να δώσουν εγκυμοσυνη. Ειναι τόσοι οι παράγοντες που παίζουν ρόλο για να μείνουμε έγκυες που ειναι να τρελενεσαι αν σκεφτείς καθε φορα τι μπορει να πηγε λάθος.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...