Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Υγρά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το θέμα μου. Λοιπόν είμαι 24w and 4d. Από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω υγρά άλλες φορές με βλέννα άλλες νερουλά. Τυχαία διάβασα χτες σε ένα site ότι τα νερουλά μπορεί να είναι διαρροή αμνιακού υγρού και από τότε εχω αγχωθει. Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό μου. Στην β επιπέδου που έκανα πριν δέκα μέρες στο αμνιακό υγρό γράφει δίπλα 'φυσιολογικο'. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη κοπέλα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Εγώ είμαι στην 16η εβδομάδα και από την αρχή έχω υγρά σαν νερο και βλέπω στάμπες στο εσώρουχο. Κι εγώ το ίδιο άγχος έχω για διαρροή αμνιακου υγρού... Κι εμενα στην αυχενικη έγραφε φυσιολογικό αμνιακό υγρό και σε ρόλους τους υπέρηχους δεν εντοπίστηκε κάποιο πρόβλημα... Και με άλλες κοπέλες πριν από καιρό που το είχα συζητήσει είχαν αναφέρει τέτοιου είδους υγρά... είναι δυνατόν να είναι αμνιακό υγρό και να μην το έχει καταλάβει ο γιατρός;;;; γράψε τι θα σου πει ο γιατρός σου και θα τον ρωτήσω κι εγώ σε μια εβδομάδα που έχω ραντεβού.. ελπίζω να ειναι κολπικά υγρά....

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, K@trina είπε:

Καλησπέρα. Εγώ είμαι στην 16η εβδομάδα και από την αρχή έχω υγρά σαν νερο και βλέπω στάμπες στο εσώρουχο. Κι εγώ το ίδιο άγχος έχω για διαρροή αμνιακου υγρού... Κι εμενα στην αυχενικη έγραφε φυσιολογικό αμνιακό υγρό και σε ρόλους τους υπέρηχους δεν εντοπίστηκε κάποιο πρόβλημα... Και με άλλες κοπέλες πριν από καιρό που το είχα συζητήσει είχαν αναφέρει τέτοιου είδους υγρά... είναι δυνατόν να είναι αμνιακό υγρό και να μην το έχει καταλάβει ο γιατρός;;;; γράψε τι θα σου πει ο γιατρός σου και θα τον ρωτήσω κι εγώ σε μια εβδομάδα που έχω ραντεβού.. ελπίζω να ειναι κολπικά υγρά....

Καλημερα κορίτσι μου. Μίλησα με τον γιατρό μου είπε πως εφόσον είχα από πριν αυτή τη μορφή υγρών μια βλέννα μια σαν νερό δεν είναι αμνιακό. Δεν μου παρουσιάστηκε τώρα μετά την β επιπέδου. Αν ήταν αμνιακό λέει θα το έβλεπαν στην β επιπέδου. Εγώ έχω ραντεβού την επόμενη Δευτέρα. Μένω επαρχία και ο γιατρός είναι Αθήνα. Τον ρώτησα αν χρειάζεται να πάω νωρίτερα είπε όχι δεν χρειάζεται. Κάπως με καθησυχασε θα κάνω υπομονή λοιπόν μέχρι να πάω. Θα του ζητήσω να μου κάνει και αυτήν την εξέταση με το χαρτί που αλλάζει χρώμα αν είναι αμνιακό.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...