Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 55 λεπτά , Angela123 είπε:

Στην Ελλάδα τα μέτρα έχουν ξεφύγει και ο κόσμος είναι πολύ φοβισμένος. Εγώ μένω Αγγλία και πότε δεν είχαμε ιδιαίτερα μέτρα καλά τώρα δε το συζητώ εδώ έχουμε γυρίσει κανονικά σε pro covid εποχές.Ο κόσμος κινείται ελεύθερα χωρίς μάσκες και πιστοποιητικά.Δε ξέρεις ποιος έχει κάνει το εμβόλιο και ποιος έχει γιατί είναι μια πληροφορία ούτως η άλλως απόρρητη και η είσοδος σε εστιατόρια,μαγαζιά κτλ είναι ελεύθερη για όλους.Καμια φορά θα δεις κανένα ξεχασμένο αντισηπτικό και αυτό είναι όλο.

Πραγματικά τρομάζω με τα μέτρα της ελληνικής κυβέρνησης που πιο χουντικη με το κάλυψη της δημοκρατίας δεν έχω ξαναδεί. 

Όπως σας είπα έχω ένα αγοράκι επίσης που πάει νηπιαγωγείο.Το νηπιαγωγείο του δεν έκλεισε ποτέ,δεν υποχρεώσεων κανένα παιδί να φοράει μάσκα και 10 κουβέρτες με ανοιχτά παράθυρα μέσα στο καταχείμωνο. 

Αναρωτιέμαι δεν είναι παιδική κακοποίηση να στέλνεις το παιδί σου στο σχολείο και αυτό να υποφέρει από το κρύο;Προσωπικά με τέτοιες συνθήκες δε θα το έστελνα στην Ελλάδα. Το θεωρώ βασανιστήριο και απανθρωπο

Εγω στη δουλειά συναναστρεφομαι με 50 παιδιά κάθε μέρα και γονείς. Φοράω μάσκα έχω κάνει και τις 3 δόσεις και το αντιγριπικο εμβόλιο και προσέχω όσο μπορώ. Επίσης κρατάω αποστάσεις από τα παιδιά όσο γίνεται. Μέχρι τώρα δεν έχω κολλήσει ευτυχώς. Επίσης ο σύντροφος μου στη δουλειά του συναντάει πολλούς ανθρώπους αλλά προσέχει κ εκείνος. Μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθει γι αυτό το θέμα. Έχουμε περιορίσει την κοινωνική μας ζωή όμως, αποφεύγουμε τα εσωτερικά μαγαζιά με μπόλικο κόσμο. Να μην αγχώνεστε εγώ θα σας συμβούλευα, πάρτε τα μέτρα σας και όλα θα πάνε καλά.  Το 2ο τρίμηνο ξεκινάει όταν μπαίνουμε στην 13η εβδομάδα κορίτσια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 26 λεπτά , Mermer είπε:

Εγω στη δουλειά συναναστρεφομαι με 50 παιδιά κάθε μέρα και γονείς. Φοράω μάσκα έχω κάνει και τις 3 δόσεις και το αντιγριπικο εμβόλιο και προσέχω όσο μπορώ. Επίσης κρατάω αποστάσεις από τα παιδιά όσο γίνεται. Μέχρι τώρα δεν έχω κολλήσει ευτυχώς. Επίσης ο σύντροφος μου στη δουλειά του συναντάει πολλούς ανθρώπους αλλά προσέχει κ εκείνος. Μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθει γι αυτό το θέμα. Έχουμε περιορίσει την κοινωνική μας ζωή όμως, αποφεύγουμε τα εσωτερικά μαγαζιά με μπόλικο κόσμο. Να μην αγχώνεστε εγώ θα σας συμβούλευα, πάρτε τα μέτρα σας και όλα θα πάνε καλά.  Το 2ο τρίμηνο ξεκινάει όταν μπαίνουμε στην 13η εβδομάδα κορίτσια; 

Εύχομαι υγεία σε όλους!Σωματική και ψυχική γιατί και τα 2 είναι εξίσου σημαντικά.Νομιζω ότι ο 4ος μηνας ξεκινάει την 14η εβδομάδα.Ο 3ος μηνας έχει μια εβδομάδα παραπανω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Mermer είπε:

Εγω στη δουλειά συναναστρεφομαι με 50 παιδιά κάθε μέρα και γονείς. Φοράω μάσκα έχω κάνει και τις 3 δόσεις και το αντιγριπικο εμβόλιο και προσέχω όσο μπορώ. Επίσης κρατάω αποστάσεις από τα παιδιά όσο γίνεται. Μέχρι τώρα δεν έχω κολλήσει ευτυχώς. Επίσης ο σύντροφος μου στη δουλειά του συναντάει πολλούς ανθρώπους αλλά προσέχει κ εκείνος. Μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθει γι αυτό το θέμα. Έχουμε περιορίσει την κοινωνική μας ζωή όμως, αποφεύγουμε τα εσωτερικά μαγαζιά με μπόλικο κόσμο. Να μην αγχώνεστε εγώ θα σας συμβούλευα, πάρτε τα μέτρα σας και όλα θα πάνε καλά.  Το 2ο τρίμηνο ξεκινάει όταν μπαίνουμε στην 13η εβδομάδα κορίτσια; 

Το δευτερο τριμηνο ξεκιναει την 13 εβδομαδα ναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Konisn είπε:

Το δευτερο τριμηνο ξεκιναει την 13 εβδομαδα ναι!

@Angela123 χάχα πήρα 2 διαφορετικές απαντήσεις. Εγώ απ ότι έψαξα ξεκινάει στην 13η εβδομάδα αλλά όντως οι απόψεις διίστανται. Πως είστε σήμερα κορίτσια, από διάθεση, συμπτώματα; Εγω λόγω καιρού έχουμε ήλιο στη Θεσσαλονίκη νιώθω καλά, μου φτιάχνει τη διάθεση ο ήλιος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Mermer είπε:

@Angela123 χάχα πήρα 2 διαφορετικές απαντήσεις. Εγώ απ ότι έψαξα ξεκινάει στην 13η εβδομάδα αλλά όντως οι απόψεις διίστανται. Πως είστε σήμερα κορίτσια, από διάθεση, συμπτώματα; Εγω λόγω καιρού έχουμε ήλιο στη Θεσσαλονίκη νιώθω καλά, μου φτιάχνει τη διάθεση ο ήλιος. 

Ειχα ρωτησει την μαια μου κ μου το ειπε. Επισης ενα βιβλιο εγκυμοσυνης που εχω αναφερει το ιδιο.... εγω ειμαι με κορωνοιο οποτε δεν εχω κ φοβερη διαθεση, αλλα το παλευω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κοριτσια είμαι στην αναμονή για να μπω για αυχενική… έχω αρχίσει κ νυστάζω :lol: επίσης ξυπνησα με εμετούς κ αναγούλες κ αναγκαστικά πήρα χάπι για να μπορεσω να φάω κ να έρθω για την εξέταση… κ αυτή η μασκα τόση ώρα με έχει πεθάνει… από τότε που έμεινα έγκυος δεν την αντέχω καθόλου… νιώθω ότι μου κόβεται η ανάσα… ειδικά με αυτές τις ΚΝ95

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Patataki83 είπε:

Εγώ κοριτσια είμαι στην αναμονή για να μπω για αυχενική… έχω αρχίσει κ νυστάζω :lol: επίσης ξυπνησα με εμετούς κ αναγούλες κ αναγκαστικά πήρα χάπι για να μπορεσω να φάω κ να έρθω για την εξέταση… κ αυτή η μασκα τόση ώρα με έχει πεθάνει… από τότε που έμεινα έγκυος δεν την αντέχω καθόλου… νιώθω ότι μου κόβεται η ανάσα… ειδικά με αυτές τις ΚΝ95

Καλή επιτυχία!!! Περιμένουμε νέα σου!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Ειχα ρωτησει την μαια μου κ μου το ειπε. Επισης ενα βιβλιο εγκυμοσυνης που εχω αναφερει το ιδιο.... εγω ειμαι με κορωνοιο οποτε δεν εχω κ φοβερη διαθεση, αλλα το παλευω. 

Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση εύχομαι. 

πρίν από 54 λεπτά , Patataki83 είπε:

Εγώ κοριτσια είμαι στην αναμονή για να μπω για αυχενική… έχω αρχίσει κ νυστάζω :lol: επίσης ξυπνησα με εμετούς κ αναγούλες κ αναγκαστικά πήρα χάπι για να μπορεσω να φάω κ να έρθω για την εξέταση… κ αυτή η μασκα τόση ώρα με έχει πεθάνει… από τότε που έμεινα έγκυος δεν την αντέχω καθόλου… νιώθω ότι μου κόβεται η ανάσα… ειδικά με αυτές τις ΚΝ95

Καλή επιτυχία στην εξέταση, όλα θα πάνε καλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Patataki83 είπε:

Εγώ κοριτσια είμαι στην αναμονή για να μπω για αυχενική… έχω αρχίσει κ νυστάζω :lol: επίσης ξυπνησα με εμετούς κ αναγούλες κ αναγκαστικά πήρα χάπι για να μπορεσω να φάω κ να έρθω για την εξέταση… κ αυτή η μασκα τόση ώρα με έχει πεθάνει… από τότε που έμεινα έγκυος δεν την αντέχω καθόλου… νιώθω ότι μου κόβεται η ανάσα… ειδικά με αυτές τις ΚΝ95

Ούτε την αντέχω ενώ πριν μόνο αυτές μπορούσα!!!! υπομονή......καλά αποτελέσματα...στείλε μας όταν βγεις 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Dream85 είπε:

Καλή επιτυχία!!! Περιμένουμε νέα σου!! :wub:

 

πρίν από 20 λεπτά , Mermer είπε:

Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση εύχομαι. 

Καλή επιτυχία στην εξέταση, όλα θα πάνε καλά. 

 

πρίν από 18 λεπτά , Vlal είπε:

Ούτε την αντέχω ενώ πριν μόνο αυτές μπορούσα!!!! υπομονή......καλά αποτελέσματα...στείλε μας όταν βγεις 

Δεν μας κάναμε τη χάρη τα σκασμένα κ τώρα περιμένω πάλι στο σαλονάκι κ τρώω καραμέλες… πφφ… τουλάχιστον τα είδα λίγο που είχα να τα δω δυο βδομαδες… κουνιόντουσαν κάτι χεράκια ποδαράκια… ανθρωπάκια κανονικά πλέον 

αντε να δούμε όταν ξαναμπώ αν θα μας κάνουν τη χάρη 

  • Μου αρέσει 2

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , Patataki83 είπε:

 

 

Δεν μας κάναμε τη χάρη τα σκασμένα κ τώρα περιμένω πάλι στο σαλονάκι κ τρώω καραμέλες… πφφ… τουλάχιστον τα είδα λίγο που είχα να τα δω δυο βδομαδες… κουνιόντουσαν κάτι χεράκια ποδαράκια… ανθρωπάκια κανονικά πλέον 

αντε να δούμε όταν ξαναμπώ αν θα μας κάνουν τη χάρη 

Ααααχ άντε άντε με το καλό 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοριτσια… όλα καλά! Κ τα δυο μωρά φαίνονται οκ… οι μετρήσεις τους είναι πολύ καλές… μυτουλες φαίνονται… καρδούλες χτυπάνε το ίδιο κ στα δυο… έχουν 3 χιλιοστά διαφορα σε ύψος… κεφαλάκια τα μέτρησε ίδια… Πλακούντες έχουν οπίσθιους κ τα δυο… η μητριαια αρτηρία είναι μια χαρά κ ο τράχηλος 33χιλ… πιθανότητες για τρισωμιες μου γράφουν για 21 1 σε 3368, για 18 <1 σε 20000 κ για 13 πάλι <1 σε 20000… φύλο δεν είδαμε δυστυχως… το ένα μωράκι χοροπήδαγε λες κ είχε λοξιγκα… το άλλο φεεεετα… αραχτο ούτε που κουνήθηκε…Αφού το σκουνταγαμε με τον υπέρηχο μπας κ γυρίσει λίγο αλλά δεν.. κοσμάρα! :D

 

  • Μου αρέσει 8

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω στην αρχή της εγκυμοσύνης σας κάνατε χοριακες;Και αν ναι για ποιο λόγο;Αν δεν ανεβαίνουν όπως πρέπει μπορεί να κάνει κάτι ο γιατρός ή οχι;Είναι γενικά μια πάγια τακτική των γιατρών να ζητάνε αυτή την εξέταση η οχι;

Σας ρωτάω γιατι είχα μια συζήτηση τις προάλλες με μια φίλη μου και γιατί εδώ κανένας δε ζητάει χοριακη.Αν μια εγκυμοσυνη είναι να προχωρήσει,θα προχωρήσει.Αν όχι,δυστυχώς πάμε για την επομενη και γενικά δε κατάλαβα την αξία της εξέτασης αυτής.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angela123 είπε:

Να σας ρωτήσω στην αρχή της εγκυμοσύνης σας κάνατε χοριακες;Και αν ναι για ποιο λόγο;Αν δεν ανεβαίνουν όπως πρέπει μπορεί να κάνει κάτι ο γιατρός ή οχι;Είναι γενικά μια πάγια τακτική των γιατρών να ζητάνε αυτή την εξέταση η οχι;

Σας ρωτάω γιατι είχα μια συζήτηση τις προάλλες με μια φίλη μου και γιατί εδώ κανένας δε ζητάει χοριακη.Αν μια εγκυμοσυνη είναι να προχωρήσει,θα προχωρήσει.Αν όχι,δυστυχώς πάμε για την επομενη και γενικά δε κατάλαβα την αξία της εξέτασης αυτής.

Εγώ έκανα 4 χοριακες… θέλαμε να δούμε ότι διπλασιάζονται τα νούμερα ανα δυο μερες, άρα υπάρχει καλή εξέλιξη… όταν έφτασα 1900κατι μου είπε να πάω για υπέρηχο μετά από δυο μέρες κ τότε είδαμε δυο σάκους. 
Στο παρελθόν που είχα βιοχημική πχ έβγαινε η πρώτη χοριακη θετική αλλά χαμηλή… η δεύτερη ανέβαινε λίγο κ η Τρίτη έπεφτε οποτε ξέραμε ότι δεν θα προχωρήσει κ θα δω αίμα… 

επισης ξέρω ότι σε εξωμητριο ανεβαίνει αλλά όχι με διπλασιασμούς κ δεν πέφτει… οποτε είναι δείγμα ότι πρέπει να το ψάξει ο γιατρός κ να κινηθεί αναλόγως πριν σκάσει καμια σάλπιγγα κ πάθεις εσωτερική αιμορραγία… δεν ξέρω αν κάποια κοπέλα εδώ είχε τέτοια εμπειρία για να το περιγράψει καλύτερα. 
εγω πιστεύω καλά κάνουν κ τη ζητάνε κ ξέρουμε κ εμείς τι μας γίνεται… κ συμφέρει κ οικονομικά γτ με παραπεμπτικό κοστίζει 1€ η χοριακη ενώ τα τεστ φαρμακείου θες το λιγότερο 5€ αν το πάρεις ιντερνετικα με προσφορά αλλιώς αν πας κατευθείαν σε φαρμακείο το πληρώνεις διπλή τιμή.


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Εγώ έκανα 4 χοριακες… θέλαμε να δούμε ότι διπλασιάζονται τα νούμερα ανα δυο μερες, άρα υπάρχει καλή εξέλιξη… όταν έφτασα 1900κατι μου είπε να πάω για υπέρηχο μετά από δυο μέρες κ τότε είδαμε δυο σάκους. 
Στο παρελθόν που είχα βιοχημική πχ έβγαινε η πρώτη χοριακη θετική αλλά χαμηλή… η δεύτερη ανέβαινε λίγο κ η Τρίτη έπεφτε οποτε ξέραμε ότι δεν θα προχωρήσει κ θα δω αίμα… 

επισης ξέρω ότι σε εξωμητριο ανεβαίνει αλλά όχι με διπλασιασμούς κ δεν πέφτει… οποτε είναι δείγμα ότι πρέπει να το ψάξει ο γιατρός κ να κινηθεί αναλόγως πριν σκάσει καμια σάλπιγγα κ πάθεις εσωτερική αιμορραγία… δεν ξέρω αν κάποια κοπέλα εδώ είχε τέτοια εμπειρία για να το περιγράψει καλύτερα. 
εγω πιστεύω καλά κάνουν κ τη ζητάνε κ ξέρουμε κ εμείς τι μας γίνεται… κ συμφέρει κ οικονομικά γτ με παραπεμπτικό κοστίζει 1€ η χοριακη ενώ τα τεστ φαρμακείου θες το λιγότερο 5€ αν το πάρεις ιντερνετικα με προσφορά αλλιώς αν πας κατευθείαν σε φαρμακείο το πληρώνεις διπλή τιμή.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.Αυτο όμως που δεν καταλαβαίνω είναι η πραγματική αξία αυτής της εξέτασης. Αν είναι να μην ανεβαίνει σωστά η χοριακη σημαίνει ότι πας για αποβολή.Μπορει να κάνει κατι ο γιατρός γνωρίζοντας μια αρνητική εξελιξη;Μπορεί δηλαδή να αποτρέψει την αποβολή;Αν όχι ποιος ο λόγος να κανεις χοριακες όταν αργά ή γρήγορα αν κάτι δεν πάει καλά θα το καταλάβεις σε λίγες μερες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...