Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      καλημεραα κορίτσια ! μ κάνανε πάλι ντοπλερ , άψογο ήταν! αύριο μπαίνω 33 εβδομάδων και το μωράκι είναι σχεδόν 2 κιλά! ο τράχηλος σταθερός στα 1.9-2 απλώς είπε ο γιατρός αν βγάλω τον όρο θα γεννήσω ! ο εμβρυολογος είπε αν αντέξω 10 ημέρες θα είναι το ιδανικό ! τι λύσεις εχω δεν ξέρω γιατί για μ@@@ 10 ημέρες παραπάει. 

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

1 hour ago, Konisn said:

Γεια σας κορίτσια! Καναμε αυχενικη και ολα ειναι καλα! Θα περιμενουμε αποτελεσματα απο την Papp A για μεγαλυτερη σιγουρια και μετα αμνιοπαρακέντηση. Το μωρο ηταν πολυ ζωηρο. Δε σταματησε να κουνιεται το μικρουλακι μου. Μας ειπε οτι μαλλον ειναι αγορακι. Οντως ειδαμε τσουτσουνακι αναμεσα στα ποδια, αλλα μας τονισε να μη το θεωρουμε σιγουρο.

Συγχαρητήρια!! Όλα θα πάνε καλά!! Γιατί θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Lena3 είπε:

Συγχαρητήρια!! Όλα θα πάνε καλά!! Γιατί θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση;

Στο περιβάλλον μου υπάρχει ζευγαρι που ενω το πρωτο τους παιδακι γεννηθηκε υγιεστατο, το δευτερο γεννηθηκε με σπανια ασθενεια που θα μπορουσαν να γνωριζουν αν ειχαν κανει αμνιοπαρακεντηση. Δυστυχως επειδη ηταν νεοι και ολες οι εξετασεις τους ηταν φυσιολογικες, ο γιατρος τους ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο να κανουν την εξεταση. Ειμαι 41 οποτε θεωρω πως επιβαλλεται πια να την κανω και ο γιατρος μου ειναι υπερ της εξετασης ακομα κ σε νεαρες ηλικιες. Δυστυχως η nift που γινεται με την ληψη αιματος εξεταζει λιγοτερες περιπτωσεις. Οποτε ηταν μονοδρομος για μας.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Konisn said:

Στο περιβάλλον μου υπάρχει ζευγαρι που ενω το πρωτο τους παιδακι γεννηθηκε υγιεστατο, το δευτερο γεννηθηκε με σπανια ασθενεια που θα μπορουσαν να γνωριζουν αν ειχαν κανει αμνιοπαρακεντηση. Δυστυχως επειδη ηταν νεοι και ολες οι εξετασεις τους ηταν φυσιολογικες, ο γιατρος τους ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο να κανουν την εξεταση. Ειμαι 41 οποτε θεωρω πως επιβαλλεται πια να την κανω και ο γιατρος μου ειναι υπερ της εξετασης ακομα κ σε νεαρες ηλικιες. Δυστυχως η nift που γινεται με την ληψη αιματος εξεταζει λιγοτερες περιπτωσεις. Οποτε ηταν μονοδρομος για μας.

Ναι η nipt εξετάζει 4-5 χρωμοσώματα..Σε ρώτησα για να δω αν ο γιατρός το συνέστησε ή εσύ ήθελες. Εμένα δεν μου έχει αναφέρει κάτι προς το παρόν...η αμνιοπαρακέντηση πότε γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Lena3 είπε:

Ναι η nipt εξετάζει 4-5 χρωμοσώματα..Σε ρώτησα για να δω αν ο γιατρός το συνέστησε ή εσύ ήθελες. Εμένα δεν μου έχει αναφέρει κάτι προς το παρόν...η αμνιοπαρακέντηση πότε γίνεται;

Σημερα το ανεφερε και σε μενα αν και ημουν αποφασισμενη απο πριν οτι θα κανω καποια απο τις δύο. Δεν ηξερα ομως τις διαφορες. Ηταν καθετος στο οτι πρεπει να κανω nift ή αμνιοπαρακεντηση, ανεξαρτητα απο τα αποτελεσματα της papp a. Μου εξηγησε τις διαφορες και αποφασισαμε αμνιοπαρακεντηση. Γινεται μετα την 15η βδομαδα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Konisn said:

Σημερα το ανεφερε και σε μενα αν και ημουν αποφασισμενη απο πριν οτι θα κανω καποια απο τις δύο. Δεν ηξερα ομως τις διαφορες. Ηταν καθετος στο οτι πρεπει να κανω nift ή αμνιοπαρακεντηση, ανεξαρτητα απο τα αποτελεσματα της papp a. Μου εξηγησε τις διαφορες και αποφασισαμε αμνιοπαρακεντηση.

Εγώ έκανα nipt (το έκανα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήμουν πολύ πιο νέα) αυτό δεν το συζητούσα καν. Αλλά δεν μου πρότεινε την αμνιοπαρακέντηση...ίσως επειδή είμαι από εξωσωματική και κάναμε προγεννετικό στα χρωμοσώματα, αλλά μόνο στα ζεύγη..όχι γενικά για όλες τις ασθένειες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Lena3 είπε:

Εγώ έκανα nipt (το έκανα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήμουν πολύ πιο νέα) αυτό δεν το συζητούσα καν. Αλλά δεν μου πρότεινε την αμνιοπαρακέντηση...ίσως επειδή είμαι από εξωσωματική και κάναμε προγεννετικό στα χρωμοσώματα, αλλά μόνο στα ζεύγη..όχι γενικά για όλες τις ασθένειες..

Κ γω απο εξωσωματικη ειμαι, αλλά δεν ειχαμε κοιταξει χρωμοσωματα. Απ' οτι έχω καταλάβει είναι κ θέμα γιατρού. Κάποιοι αν βλέπουν πως όλες οι εξετασεις ειναι καλες και δεν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για κατι, δε την προτεινουν γιατι ενεχει κ καποιον κινδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ αυχενικη, όλα καλά φαίνονται και μάλλον έχω κοριτσάκι :x

Πητ έχω 18/8 αλλά μου είπε ότι θα το πάρουμε προγραμματισμένα με καισαρική νωρίτερα, μάλλον την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. 

Καταλαβαίνω τα επιχειρήματα για την αμνιοκεντηση, κι εγώ 41 είμαι και είμαι σε μεγάλο δίλημμα, ο γιατρός νιώθει οκ με την εξέταση αίματος αν και η papp a είναι καλή. Δεν ξέρω, προς το παρόν θα πορευτω έτσι και ο Θεός βοηθός. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , electra2021 είπε:

Έκανα κι εγώ αυχενικη, όλα καλά φαίνονται και μάλλον έχω κοριτσάκι :x

Πητ έχω 18/8 αλλά μου είπε ότι θα το πάρουμε προγραμματισμένα με καισαρική νωρίτερα, μάλλον την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. 

Καταλαβαίνω τα επιχειρήματα για την αμνιοκεντηση, κι εγώ 41 είμαι και είμαι σε μεγάλο δίλημμα, ο γιατρός νιώθει οκ με την εξέταση αίματος αν και η papp a είναι καλή. Δεν ξέρω, προς το παρόν θα πορευτω έτσι και ο Θεός βοηθός. 

Με το καλό!!!! ΠΗΤ εχω 17/8... Μαζί πάμε.... Νομίζω πως σε συνεννόηση με τον γιατρό η κάθε μανούλα πρέπει να κάνει ο,τι νιώθει εκείνη σωστό κ μέχρι εκεί που θέλει και μπορεί. Τπτ δεν είναι απόλυτο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Konisn είπε:

Με το καλό!!!! ΠΗΤ εχω 17/8... Μαζί πάμε.... Νομίζω πως σε συνεννόηση με τον γιατρό η κάθε μανούλα πρέπει να κάνει ο,τι νιώθει εκείνη σωστό κ μέχρι εκεί που θέλει και μπορεί. Τπτ δεν είναι απόλυτο.

Εγω εχω ΠΗΤ 18/8. Οι πιθανότητες μετά τη αυχενική και το παππ Α που κάναμε ήταν πολυ καλές για την ηλικία μου, 32 ετών. Μας έκανε αναφορά για νιπτ εμάς αλλά πληροφοριακά περισσότερο. Δεν σκεφτόμαστε προς το παρών να προχωρήσουμε σε κάτι τέτοιο. Πάντως απ ότι κατάλαβα εγώ, όταν ο γιατρός βλέπει κάτι που του δημιουργεί προβληματισμό θα σας υποχρεώσεις να προχωρήσετε σε περαιτέρω εξετάσεις. Αν είναι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και τον εμπιστεύεστε βέβαια καλό θα είναι να χαλαρώσετε όσο μπορείτε. Μην προσθέτουμε από μόνες μας παραπάνω άγχος απ όσο ήδη έχουμε. Να είστε όλες καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια έχω καθυστέρηση 23 μέρες ανχωνομαιιι φουλ.. δεν είμαι έγκυος έχω κάνει δύο τέστ και είναι αρνητικά.. μίλησα με την γιατρό μου κ μου είπε ν χαλαρώσω κ να μην ανχωνομαιιι.. θα κλείσω κ ραντεβού απλά είμαι σε επαρχία κ εργάζομαι πρέπει ν βρω λόγο χρόνο..

Έχω συμπτώματα περιόδου όμως πόνους κράμπες στην κοιλια πρησμένο στήθος.. κακή διάθεση όμως τίποτα ακόμη.. δεν έχω και πολλά υγρά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Mermer είπε:

Εγω εχω ΠΗΤ 18/8. Οι πιθανότητες μετά τη αυχενική και το παππ Α που κάναμε ήταν πολυ καλές για την ηλικία μου, 32 ετών. Μας έκανε αναφορά για νιπτ εμάς αλλά πληροφοριακά περισσότερο. Δεν σκεφτόμαστε προς το παρών να προχωρήσουμε σε κάτι τέτοιο. Πάντως απ ότι κατάλαβα εγώ, όταν ο γιατρός βλέπει κάτι που του δημιουργεί προβληματισμό θα σας υποχρεώσεις να προχωρήσετε σε περαιτέρω εξετάσεις. Αν είναι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και τον εμπιστεύεστε βέβαια καλό θα είναι να χαλαρώσετε όσο μπορείτε. Μην προσθέτουμε από μόνες μας παραπάνω άγχος απ όσο ήδη έχουμε. Να είστε όλες καλά. 

Είναι θέμα οπτικής. Εγώ είμαι της λογικής οτι εκμεταλλεύομαι την επιστήμη όσο μπορώ. Αυτό ευτυχώς κούμπωσε με την λογική του γιατρού μου που προτείνει αμνιοπαρακέντηση ή nipt πάντα, ανεξάρτητα απο ηλικία και papp-a. Είναι πραγματικά πως το βλέπει ο καθένας. Γι'αυτό λεω πως σε συνεννόηση με τον γιατρό η κάθε γυναίκα κανει αυτό που νιώθει. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος.

πρίν από 31 λεπτά , MelissaE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια έχω καθυστέρηση 23 μέρες ανχωνομαιιι φουλ.. δεν είμαι έγκυος έχω κάνει δύο τέστ και είναι αρνητικά.. μίλησα με την γιατρό μου κ μου είπε ν χαλαρώσω κ να μην ανχωνομαιιι.. θα κλείσω κ ραντεβού απλά είμαι σε επαρχία κ εργάζομαι πρέπει ν βρω λόγο χρόνο..

Έχω συμπτώματα περιόδου όμως πόνους κράμπες στην κοιλια πρησμένο στήθος.. κακή διάθεση όμως τίποτα ακόμη.. δεν έχω και πολλά υγρά..

Καλησπέρα!!! Εύχομαι σύντομα να πάρεις μια θετική απάντηση! Θα ήταν καλο να σε δει ο γιατρος σου και να κανεις ισως καποιες εξετασεις. Πραγματικα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι. Δεν ειναι κατι που μπορεις να ελεγξεις. Ξέρω πως φυσικα ειναι δυσκολο. Καμια φορα συμβαινει ο κυκλος μας να τρωει κολληματα. 

Μεσα απο την καρδια μου να σου πανε ολα καλα!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Konisn είπε:

Είναι θέμα οπτικής. Εγώ είμαι της λογικής οτι εκμεταλλεύομαι την επιστήμη όσο μπορώ. Αυτό ευτυχώς κούμπωσε με την λογική του γιατρού μου που προτείνει αμνιοπαρακέντηση ή nipt πάντα, ανεξάρτητα απο ηλικία και papp-a. Είναι πραγματικά πως το βλέπει ο καθένας. Γι'αυτό λεω πως σε συνεννόηση με τον γιατρό η κάθε γυναίκα κανει αυτό που νιώθει. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος.

Καλησπέρα!!! Εύχομαι σύντομα να πάρεις μια θετική απάντηση! Θα ήταν καλο να σε δει ο γιατρος σου και να κανεις ισως καποιες εξετασεις. Πραγματικα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι. Δεν ειναι κατι που μπορεις να ελεγξεις. Ξέρω πως φυσικα ειναι δυσκολο. Καμια φορα συμβαινει ο κυκλος μας να τρωει κολληματα. 

Μεσα απο την καρδια μου να σου πανε ολα καλα!!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. έχω τρελαθεί όμως εδώ κ 20 μέρες.. πριν μια εβδομάδα είχα κ λίγο σαν ανοιχτό  ροζ.. κ πρίν 4 μέρες και νόμιζα πως θα αδιαθερησω όμως δεν ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MelissaE είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. έχω τρελαθεί όμως εδώ κ 20 μέρες.. πριν μια εβδομάδα είχα κ λίγο σαν ανοιχτό  ροζ.. κ πρίν 4 μέρες και νόμιζα πως θα αδιαθερησω όμως δεν ...

Τα τεστ με ποσες μερες καθυστερησης τα εκανες; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, MelissaE είπε:

Με 10 και μετά έκανα και την 17η μέρα δεύτερο

Καλημερα κοριτσι μου. Αυτο που εχω να προτεινω ειναι να κλεισεις ενα ραντεβου με τον γιατρο σου για να σε καθοδηγησει. Θα δεις πως ολα θα κυλησουν μια χαρα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...