Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Αν δε σου ειναι κόπος ναι...σε ευχαριστώ. Δε κρατήθηκα έκανα τώρα το απόγευμα το Predictor early...αχνη γραμμη και αυτό αλλά πιο αξιοπρεπή...αχνη όμως....έπρεπε να πάρω κανονικό που δείχνει πάνω από 25 εκεί θα καταλάβαινα που βρίσκομαι...

      Εγώ και τα 2 early...clearblue early και predictor early.  Έχεις βάλει έμβρυα 3 ημερών ή 5?

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες!πως τα πάτε με τα μωρά?απίστευτο πόσο γρήγορα έχει περάσει ο καιρος!

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες δίνουν στα μωρά τους αλεσμένα πως άρχισαν σταδιακά να φεύγουν από αυτή τη μορφή?Με έχει πιάσει μια αδικαιολογητη φοβία ότι θα πνίγει το μωρό αν και τη βλέπω ότι τα πάει πολύ καλά όταν τρώει αυγο,βρεφικα μπισκότα η κριτσινακια αλλά φοβάμαι να της δώσω κάτι άλλο πέρα από αυτά που προφανώς δεν αλεθω.Εχω δοκιμάσει πουρέ πατάτας,γλυκοπατάτες κολοκύθι και μπρόκολο πατημένα που επειδή ήταν τόσο μαλακά έμοιαζαν σαν να είχαν βγει από το Μπλέντερ οπότε δε πιάνεται.

Δε μπορώ να θυμηθώ πως είχα κάνει τη μετάβαση στο γιο μου.Μαλλον τότε είχα πιο πολύ θάρρος γιατί τώρα και με τα 2 παιδιά έχω γίνει εμμονικη με το φόβο της πνιγμονης.

Κρέας πως θα φάει το μωρό αν δε το αλεσω?ειδικά το μοσχάρι ούτε και εγώ μπορώ καλά καλά να το καταπιώ αν είναι κανένα σκληρό κομμάτι,το μωρό πως θα το φάει?

Δοκίμασα σε μορφή κιμα αλλά έκανε gagging και το γύρισα πάλι στο αλεσμένα κομμάτι κρεας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Δε μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί εμείς τρώμε μόνο αλεσμένα. Ο παιδιατρός μας επιμένει σ αυτό προς το παρόν, κι εγώ έχω αποφασίσει ότι σ αυτό το παιδί θα ακολουθήσω ό,τι μου λέει και δε θα παίρνω πρωτοβουλίες. 

Ο μεγάλος μου δεν έτρωγε τίποτα, ούτε αλεσμένα, ούτε μη, οπότε εκεί δοκίμασα όλες τις σχολές, τη μια μετά την άλλη, χωρίς αποτέλεσμα. 

Δε θυμάμαι ούτε κι εγώ ποτέ έκανα τη μετάβαση, μάλλον ήταν τόσο στρεσογόνα περίοδος που έκανα delete! 

Κατά τα άλλα, πώς πάτε; Εμάς ο μπουλούκος μας είναι ζεν πολύ, όλη μέρα καθισιό, μπαμπάλισμα κ γέλια. Ένας μικρός Βούδας. Μας έκανε επιτέλους τη χάρη να γυρίσει, αλλά όχι πολλά πολλά. Δε με πειράζει, γιατί ο αδερφός του ήταν σούπερ ενεργητικός, νευρώδης (και σχεδόν μίσος σε μέγεθος), οπότε αποδέχομαι τον καθένα με τις χάρες του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Melie είπε:

Καλησπέρα!

Δε μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί εμείς τρώμε μόνο αλεσμένα. Ο παιδιατρός μας επιμένει σ αυτό προς το παρόν, κι εγώ έχω αποφασίσει ότι σ αυτό το παιδί θα ακολουθήσω ό,τι μου λέει και δε θα παίρνω πρωτοβουλίες. 

Ο μεγάλος μου δεν έτρωγε τίποτα, ούτε αλεσμένα, ούτε μη, οπότε εκεί δοκίμασα όλες τις σχολές, τη μια μετά την άλλη, χωρίς αποτέλεσμα. 

Δε θυμάμαι ούτε κι εγώ ποτέ έκανα τη μετάβαση, μάλλον ήταν τόσο στρεσογόνα περίοδος που έκανα delete! 

Κατά τα άλλα, πώς πάτε; Εμάς ο μπουλούκος μας είναι ζεν πολύ, όλη μέρα καθισιό, μπαμπάλισμα κ γέλια. Ένας μικρός Βούδας. Μας έκανε επιτέλους τη χάρη να γυρίσει, αλλά όχι πολλά πολλά. Δε με πειράζει, γιατί ο αδερφός του ήταν σούπερ ενεργητικός, νευρώδης (και σχεδόν μίσος σε μέγεθος), οπότε αποδέχομαι τον καθένα με τις χάρες του.

Εννοείται ότι κάθε μωρό είναι διαφορετικό με άλλους ρυθμούς ανάπτυξης κτλ. Γερά και χαρούμενα να είναι και όλα θα γίνουν!

Η αλήθεια είναι πως στα θέματα διατροφής δεν έχω ακούσει τον παιδίατρο!έχει σχεδόν 1 μήνα που τρώει αυγο,ψαρι,βούτυρα καρπών και από εβδομάδα θα εισάγω και τα όσπρια.Η γενική άποψη πια είναι ότι με το που κλείσουν τον 6ο τρώνε τα πάντα εκτός από ζάχαρη,αλάτι και μέλι.Ο παιδίατρος μας τα εισάγει σταδιακά μήνα με το μήνα αλλά εγώ δεν περίμενα.Προχθες η καλή μου έφαγε ένα ολόκληρο αυγο!!!

Το ζητούμενο στο τέλος είναι να τρώνε τα μωρά ο,τι τρώει και η υπόλοιπη οικογένεια και αυτό θα ήταν καλό να γίνει σχετικά γρήγορα.Κατα τα άλλα και εμείς μπαμπαλιζουμε,μας αρέσουν οι βόλτες και πλέον στηρίζει μόνη της το βάρος του σώματος της όταν πιάνεται από το τραπέζι αλλά δεν την αφήνω πολλή ώρα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2023 at 5:24 ΜΜ, Angela123 είπε:

Εννοείται ότι κάθε μωρό είναι διαφορετικό με άλλους ρυθμούς ανάπτυξης κτλ. Γερά και χαρούμενα να είναι και όλα θα γίνουν!

Η αλήθεια είναι πως στα θέματα διατροφής δεν έχω ακούσει τον παιδίατρο!έχει σχεδόν 1 μήνα που τρώει αυγο,ψαρι,βούτυρα καρπών και από εβδομάδα θα εισάγω και τα όσπρια.Η γενική άποψη πια είναι ότι με το που κλείσουν τον 6ο τρώνε τα πάντα εκτός από ζάχαρη,αλάτι και μέλι.Ο παιδίατρος μας τα εισάγει σταδιακά μήνα με το μήνα αλλά εγώ δεν περίμενα.Προχθες η καλή μου έφαγε ένα ολόκληρο αυγο!!!

Το ζητούμενο στο τέλος είναι να τρώνε τα μωρά ο,τι τρώει και η υπόλοιπη οικογένεια και αυτό θα ήταν καλό να γίνει σχετικά γρήγορα.Κατα τα άλλα και εμείς μπαμπαλιζουμε,μας αρέσουν οι βόλτες και πλέον στηρίζει μόνη της το βάρος του σώματος της όταν πιάνεται από το τραπέζι αλλά δεν την αφήνω πολλή ώρα!

Καλησπέρα, το αυγό ποτέ το δίνεις το πρωί,δηλαδή αντικαθιστάς την φρουτοκρεμα?Θα της ξεκινήσω μεθαύριο εγώ,μου είπε ο αλλεργιολογος σαν αρχή μάτι βρασω 13 λεπτά για 4 μέρες,και μετά να μειώνω 2 λεπτά την κάθε φορά.Σκετο το δινεις η βάζεις και λαδακι?

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Καλησπέρα, το αυγό ποτέ το δίνεις το πρωί,δηλαδή αντικαθιστάς την φρουτοκρεμα?Θα της ξεκινήσω μεθαύριο εγώ,μου είπε ο αλλεργιολογος σαν αρχή μάτι βρασω 13 λεπτά για 4 μέρες,και μετά να μειώνω 2 λεπτά την κάθε φορά.Σκετο το δινεις η βάζεις και λαδακι?

Το αυγό μπορείς να το δώσεις οποία ώρα σας βολεύει.Εγω το έχω δώσει σε μεσημεριανό και απογευματινό αλλά θα μπορούσες και το πρωι μετά το γάλα σαν πρωινό.

Εγώ το κάνω πολύ μικρά κομματάκια και το προσθέτω μέσα σε βρασμένη πατατα,καρότο.Μπορεις να το βάλεις και μέσα σε βρωμη με διαφορά λαχανικά σαν αλμυρή εκδοχή του porridge που είναι επίσης ωραίο και είναι ένα πλήρες θρεπτικό γευμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/4/2023 at 4:56 ΜΜ, Angela123 είπε:

Το αυγό μπορείς να το δώσεις οποία ώρα σας βολεύει.Εγω το έχω δώσει σε μεσημεριανό και απογευματινό αλλά θα μπορούσες και το πρωι μετά το γάλα σαν πρωινό.

Εγώ το κάνω πολύ μικρά κομματάκια και το προσθέτω μέσα σε βρασμένη πατατα,καρότο.Μπορεις να το βάλεις και μέσα σε βρωμη με διαφορά λαχανικά σαν αλμυρή εκδοχή του porridge που είναι επίσης ωραίο και είναι ένα πλήρες θρεπτικό γευμα

Ξεκίνησα με κρόκο σφιχτό τον πάτησα και έβαλα λίγο λαδακι αλλά δεν της άρεσε καθόλου,οπότε μετά τον έβαλα στην φρουτοκρεμα και το έφαγε όλο.Την άλλη μέρα πάλι τα ίδια αηδιάζει και το έβαλα και πάλι μέσα στην φρουτοκρεμα.Απο αύριο θα βάλω και το ασπράδι, όλο δηλαδή το αυγό.Η παιδίατρος μου είπε μέχρι να χρονισει να το δίνω σφιχτό και όχι μελατο.Οποτε αναγκαστικά θα της το βάζω στην φρουτοκρεμα η στο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/4/2023 at 9:26 ΜΜ, Didimakia είπε:

Ξεκίνησα με κρόκο σφιχτό τον πάτησα και έβαλα λίγο λαδακι αλλά δεν της άρεσε καθόλου,οπότε μετά τον έβαλα στην φρουτοκρεμα και το έφαγε όλο.Την άλλη μέρα πάλι τα ίδια αηδιάζει και το έβαλα και πάλι μέσα στην φρουτοκρεμα.Απο αύριο θα βάλω και το ασπράδι, όλο δηλαδή το αυγό.Η παιδίατρος μου είπε μέχρι να χρονισει να το δίνω σφιχτό και όχι μελατο.Οποτε αναγκαστικά θα της το βάζω στην φρουτοκρεμα η στο φαγητό.

Καλησπέρα στα κορίτσια πως είναι τα μωράκια εας?Εμείς είμαστε 11 μηνων και όλα δόξα το Θεό καλά η μικρη μπούσουλαει και είναι ένα θηρίο!Να σας ρωτήσω λέμε να ξεκινήσουμε τα μπάνια να ξεκινήσουμε το πρωί να πιει το γάλα της και μετά θα πάρω τα φρούτα μαζί μου και αγόρασα ένα ηλεκτρικό μπλεντερ,μετά το φαγητό της έχω πάρει ένα θερμός της miniland ξέρετε πόσο κρατάει όμως?Σήμερα της έφτιαξα το φαγητό και αύριο το πρωί θέλω να το ζεστάνω να το βάλω στο θερμός(αλεσμενο) αλλά η μικρή τρώει γύρω στις 13.00 οπότε νομίζω ότι είναι πολλές ώρες και φοβάμαι μην ξινισει!Εσείς τι κάνετε όταν πάτε για μπάνιο?με το φαγητό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμείς έχουμε ξεκινήσει τα μπάνια, και μας είπε ο παιδίατρος ότι τα φρούτα δεν τα αλέθουμε και τα βάζουμε σε θερμός, γιατί έτσι χάνουν όλες τις βιταμίνες. Έτσι, τον ταίζω φρουτόκρεμα όταν είμαι στο σπίτι, αλλιώς του δίνω κομματάκια φρούτα που μεταφέρω σε ένα ψυγειάκι και κόβω επιτόπου.

Το φαγητό, όμως, αλέθεται και μεταφέρεται πανευκολα. Δεν ξινιζει και αντέχει σε θερμός τουλάχιστον οχτώ ώρες.

Καλά μπάνια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εμείς είμαστε 10μισο μηνών πλεον, μεγαλώσαμε. Και εμείς ξεκινήσαμε τα μπάνια και της αρέσει πολύ. Την θηλάζω το πρωί και παίρνουμε μαζί μας την φρουτοκρεμα και την τρώμε στην παραλια. Αγοράσαμε και το σωσίβιο το swim trainer και της αρέσει πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...