Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

On 9/1/2022 at 7:06 ΜΜ, Konisn είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εύχομαι σε όλες μας μια καλή και ήρεμη εγκυμοσύνη. Είμαι στην 8w3d, μετά απο εξωσωματική, με διδυμάκια. Πριν 10 μέρες είχαμε ακούσει 1 καρδούλα. Το άλλο εμβρυάκι δε ξέρουμε αν θα τα πάει καλά μιας και ήταν αρκετά μικρό. Αύριο έχω τον τρίτο μου υπέρηχο. Περιμένω με αγωνία να παω μιας και απο την 5η εβδομάδα έχω καφέ εκκρίσεις που με αγχώνουν πολύ.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!Εγώ αυτά τα καφέ και λίγα ροζ που και που τα είχα από την αρχή.Μαζι με πολύ πόνο!!Στην αρχή φοβόμουν τόσο πολύ σιγά σιγά άρχισα να είμαι πιο ψύχραιμη αφού έβλεπα ότι το μωρό μεγαλώνει σωστα.Τώρα είμαι 14+3 έχω ακόμα πόνους και τη προηγούμενη εβδομάδα και κατακόκκινες σταγόνες.Πηγα κατά ευθείαν για υπέρηχο και το μωρό είναι καλά!Οπότε δε σημαίνει απαραίτητα κάτι κακο.Απ ότι κατάλαβα ειδικά στο πρώτο τρίμηνο είναι πολύ συνηθισμένο.Καλη δύναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου όποτε μια χαρά είσαι και το ζαχαρο σου είναι τέλειο.Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι?Όλα θα πάνε τελεια τότε να είσαι σίγουρη.Εγω πάντως έχω βαρεθεί την διατροφή θέλω να τσιμπαω ειδικά το μεσημέρι και κάτι παραπάνω,το δε βράδυ ομως(κουφο)δεν πεινάω καθολου τρωω με το ζόρι δεν θέλω καθόλου το μαρούλι και αναγκάζω καθε λίγο και λιγάκι να λέω στην μάνα μου να μου βράζει χορτα(αγελαδα εχω καταντησει)γιατί πρέπει ότι τρωω να το συνδιαζω με πρασινο!Φαντάσου και ακόμα είναι νωρίς εχθες έκλεισα τους τρεις μήνες μπήκα στον τέταρτο.Εντωμεταξυ ακόμα με πιάνουν το απόγευμα ειδικά μέχρι το βράδυ ζαλαδες και λίγο αναγούλα και το πρωί,αντε να δω πότε θα φύγουν αυτά τα συμπτωματα.

Εγώ είμαι 38… αυτά θα είναι τα πρώτα παιδακια μας :wub: κ εμένα το βράδυ με πιάνουν οι αναγούλες κ οι εμετοί… το πρωί πολύ σπάνια. Οι ζαλάδες σταμάτησαν εδώ κ δυο βδομαδες αλλά έχουν αυξηθεί οι εμετοί. Ξέρω πλέον με μαθηματική ακρίβεια πως ότι φάω το βράδυ μετά από μισή ώρα θα το βγάλω. Με τα λαχανικά κ εγώ δε μπορώ καθόλου… με χαλάνε άσχημα, ενώ πριν ένα μήνα λιγουρευόμουν σαλάτες συνέχεια. Τώρα έχει δυο μέρες που νιώθω κάτι πονάκια δεξιά αριστερά εκεί που είναι οι ωοθήκες κ γενικά νιώθω πιο γεμάτη την κοιλιά μου… κ στον ύπνο ακόμα έχω το νου μου μην γυρίσω μπρούμυτα κ την πλακώσω κ όλο ξυπνάω για να γυρίσω πλευρο

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Tesera είπε:

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!Εγώ αυτά τα καφέ και λίγα ροζ που και που τα είχα από την αρχή.Μαζι με πολύ πόνο!!Στην αρχή φοβόμουν τόσο πολύ σιγά σιγά άρχισα να είμαι πιο ψύχραιμη αφού έβλεπα ότι το μωρό μεγαλώνει σωστα.Τώρα είμαι 14+3 έχω ακόμα πόνους και τη προηγούμενη εβδομάδα και κατακόκκινες σταγόνες.Πηγα κατά ευθείαν για υπέρηχο και το μωρό είναι καλά!Οπότε δε σημαίνει απαραίτητα κάτι κακο.Απ ότι κατάλαβα ειδικά στο πρώτο τρίμηνο είναι πολύ συνηθισμένο.Καλη δύναμη!

Καλησπέρα. Συνεχίζουμε με το ενα εμβρυακι μιας κ το αλλο δεν αναπτύχθηκε τελικά. Στην 9η βδομαδα παλλινδρόμησε. Τώρα είμαι στην 12η βδομάδα και αισίως την Δευτέρα έχω αυχενική διαφάνεια. Οι εκκρίσεις εχουν σχεδόν σταματήσει μιας κ ο εμβρυικος σάκος έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Εύχομαι να πάνε όλα καλα!! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Konisn είπε:

Καλησπέρα. Συνεχίζουμε με το ενα εμβρυακι μιας κ το αλλο δεν αναπτύχθηκε τελικά. Στην 9η βδομαδα παλλινδρόμησε. Τώρα είμαι στην 12η βδομάδα και αισίως την Δευτέρα έχω αυχενική διαφάνεια. Οι εκκρίσεις εχουν σχεδόν σταματήσει μιας κ ο εμβρυικος σάκος έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Εύχομαι να πάνε όλα καλα!! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!!!

Το είδα πιο κάτω σε άλλα σχόλια και λυπάμαι πολύ για το ένα εμβρυακι σου.Παντως η αλήθεια είναι επειδή κ εγώ έκανα πριν 10 μέρες περίπου,στην αυχενική αρχίζεις να πιστεύεις περισσότερο ότι όλα θα πάνε καλά!Αν και δε νομίζω να φεύγει ποτέ αυτό το άγχος τελείως.Εγω απλά σταμάτησα να το εξωτερικευω τοσο και προσπαθώ να σκέφτομαι λογικα.Σ ευχαριστώ πολύ!Καλά αποτελέσματα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Tesera είπε:

Το είδα πιο κάτω σε άλλα σχόλια και λυπάμαι πολύ για το ένα εμβρυακι σου.Παντως η αλήθεια είναι επειδή κ εγώ έκανα πριν 10 μέρες περίπου,στην αυχενική αρχίζεις να πιστεύεις περισσότερο ότι όλα θα πάνε καλά!Αν και δε νομίζω να φεύγει ποτέ αυτό το άγχος τελείως.Εγω απλά σταμάτησα να το εξωτερικευω τοσο και προσπαθώ να σκέφτομαι λογικα.Σ ευχαριστώ πολύ!Καλά αποτελέσματα!!

Όλα για κάποιο λόγο γίνονται... έτσι το σκέφτομαι. Η αλήθεια είναι πως κ γω ακόμη φοβάμαι να πιστέψω πως είμαι έγκυος. Ελπίζω στην αυχενική να είναι όλα καλά και κάπως να ηρεμήσω. Άγχος θα υπάρχει πάντα εννοείται, απλά ευελπιστω να σκεφτομαι πιο θετικά σιγα σιγα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Patataki83 είπε:

Εγώ είμαι 38… αυτά θα είναι τα πρώτα παιδακια μας :wub: κ εμένα το βράδυ με πιάνουν οι αναγούλες κ οι εμετοί… το πρωί πολύ σπάνια. Οι ζαλάδες σταμάτησαν εδώ κ δυο βδομαδες αλλά έχουν αυξηθεί οι εμετοί. Ξέρω πλέον με μαθηματική ακρίβεια πως ότι φάω το βράδυ μετά από μισή ώρα θα το βγάλω. Με τα λαχανικά κ εγώ δε μπορώ καθόλου… με χαλάνε άσχημα, ενώ πριν ένα μήνα λιγουρευόμουν σαλάτες συνέχεια. Τώρα έχει δυο μέρες που νιώθω κάτι πονάκια δεξιά αριστερά εκεί που είναι οι ωοθήκες κ γενικά νιώθω πιο γεμάτη την κοιλιά μου… κ στον ύπνο ακόμα έχω το νου μου μην γυρίσω μπρούμυτα κ την πλακώσω κ όλο ξυπνάω για να γυρίσω πλευρο

Ω ρε γαμωτο έχεις εμετούς ε?Πόσο εβδομαδων είσαι?Κάποια στιγμή θα φύγουν που θα πάνε.Τα πονακια τα νιώθεις γιατί μεγαλωνει η μήτρα σου θα τα εχεις αυτα μην ανησυχείς.Και γω ξυπνάω τα βράδια και γυρνάω πλευρό όλη την ωρα.Τι να κάνουμε υπομονή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Patataki83 είπε:

Εγώ είμαι 38… αυτά θα είναι τα πρώτα παιδακια μας :wub: κ εμένα το βράδυ με πιάνουν οι αναγούλες κ οι εμετοί… το πρωί πολύ σπάνια. Οι ζαλάδες σταμάτησαν εδώ κ δυο βδομαδες αλλά έχουν αυξηθεί οι εμετοί. Ξέρω πλέον με μαθηματική ακρίβεια πως ότι φάω το βράδυ μετά από μισή ώρα θα το βγάλω. Με τα λαχανικά κ εγώ δε μπορώ καθόλου… με χαλάνε άσχημα, ενώ πριν ένα μήνα λιγουρευόμουν σαλάτες συνέχεια. Τώρα έχει δυο μέρες που νιώθω κάτι πονάκια δεξιά αριστερά εκεί που είναι οι ωοθήκες κ γενικά νιώθω πιο γεμάτη την κοιλιά μου… κ στον ύπνο ακόμα έχω το νου μου μην γυρίσω μπρούμυτα κ την πλακώσω κ όλο ξυπνάω για να γυρίσω πλευρο

Μην αγχώνεσαι και εγώ ρώτησα τον γιατρό πως να κοιμάμαι και μου είπε όπως θέλω ακόμα και μπρούμυτα αν και το αποφεύγω!!

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2022 at 5:39 ΜΜ, electra2021 είπε:

Τι να μετανιώσεις, καλά έκανες. Θα ήταν πολύ πιο επικίνδυνο να κολλήσεις στη φάση που είσαι. Κι εγώ έκανα την Τρίτη δόση την προηγούμενη εβδομάδα, ήμουν 6 εβδομάδων. 

Εγώ κορίτσια δεν είχα εμβολιαστεί εχω ένα πρόβλημα και ο γιατρός με είχε συμβουλέψει να το αποφύγω πριν μείνω έγκυος.Αφου έμεινα με το καλό αποφασίσαμε να το κάνω μετά το 2ο μήνα.Δευτερα είχα ραντεβού,Σάββατο βγήκα θετικη.Ταλαιπωρηθηκα πολύ αλλά ευτυχώς πέρασε χωρίς επιπτώσεις.Τωρα άλλαξα γιατρό και πραγματικά δε ξέρω τι θα γίνει.Μου είπε εφόσον νοσησα θα το δούμε πάλι στο 3μηνο.

On 17/1/2022 at 9:05 ΜΜ, electra2021 είπε:

Καλησπέρα! 9η εβδομάδα κι εγώ πλέον, μόλις γύρισα από γιατρό, όλα καλά και κλείσαμε αυχενικη σε 3 εβδομάδες. Μέχρι τότε, άλλο λεβελ αγωνίας. 

Από ναυτιες καλά πάω κι εγώ, δεν ξέρω τι θέλω και το μπορώ να φάω. Μόλις έφαγα goodys μετά από 10 χρόνια ξέρω γω, μόνο αυτό ήθελα, ένα chickies! Έλεος! Τώρα βέβαια μου έκατσε και ευτυχώς έχω και μια ginger ale στο ψυγείο. 

Και ο ύπνος χάλια. 

Εγώ δουλεύω, αλλά σε γραφείο. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η νύστα, δε βγαίνει η μέρα. Θέλω να φύγω τρέχοντας! Αν κάνεις σωματική δουλειά, τότε να πεις για την εγκυμοσύνη κι ας είναι νωρίς για να σε βοηθάνε όσο γίνεται. Κι εγώ το έχω πει από την προηγούμενη εβδομάδα για να μπορώ να φεύγω νωρίτερα αν δεν νιώθω καλά. Ξέρουν ότι είχα και μια παλινδρομη πέρσι και γενικά υπάρχει κατανόηση. 

Αχαχα αυτό με τα goodys τι είναι πάλι ρε παιδί μου?Να μη θέλω να φάω τίποτα μα έχω χάσει 4 κιλά και να θέλω τσικις ντε και καλά!Με πάει και ο άντρας μου το παίρνω και μπαίνω μέσα στ αμάξι να το φάω με μια λαχτάρα!Και βλέπω ότι έχω ξεχάσει να πω χωρίς μαρούλι!!Και ο γιατρός κάθετος με τα λαχανικά απ' έξω!Ούτε να τα ακουμπήσω!Και πατάω ένα κλάμα!Τι να σου πω?Ρε τι ο άντρας μου ηρέμησε θα πάω να σου παρω τίποτα εγώ!Κλάμα!Καταλαβαίνετε τι συμβαίνει με τις ορμόνες μου...

On 19/1/2022 at 10:30 ΜΜ, Mermer είπε:

Καλησπέρα σε όλες, ελπίζω να προχωραει ομαλά η εγκυμοσύνη σας. Ερώτηση, έχετε πόνους στη μέση ή ενοχλήσεις; εγώ εδώ και 1 εβδομαδα από την 8η εβδομάδα δηλαδή έχω πόνο στη μέση μου. Εσείς; 

On 19/1/2022 at 10:30 ΜΜ, Mermer είπε:

Καλησπέρα σε όλες, ελπίζω να προχωραει ομαλά η εγκυμοσύνη σας. Ερώτηση, έχετε πόνους στη μέση ή ενοχλήσεις; εγώ εδώ και 1 εβδομαδα από την 8η εβδομάδα δηλαδή έχω πόνο στη μέση μου. Εσείς; 

Είχα πόνους στη μέση από τη 10η εβδομάδα,τώρα 14+3 ώρες περπατάω και νομίζω θα ξεκολλήσει η λεκάνη μου.Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την εγκυμοσύνη η αν πρέπει να πάω σε ορθοπεδικό,την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού για υπέρηχο και θα το συζητήσω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Dream85 said:

Κορίτσια έκανα αυχενική!! Πολύ καλή και περιμένουμε αγοράκι :wub:

Τι ωραία! Με το καλό!!! 

2 hours ago, Tesera said:

Εγώ κορίτσια δεν είχα εμβολιαστεί εχω ένα πρόβλημα και ο γιατρός με είχε συμβουλέψει να το αποφύγω πριν μείνω έγκυος.Αφου έμεινα με το καλό αποφασίσαμε να το κάνω μετά το 2ο μήνα.Δευτερα είχα ραντεβού,Σάββατο βγήκα θετικη.Ταλαιπωρηθηκα πολύ αλλά ευτυχώς πέρασε χωρίς επιπτώσεις.Τωρα άλλαξα γιατρό και πραγματικά δε ξέρω τι θα γίνει.Μου είπε εφόσον νοσησα θα το δούμε πάλι στο 3μηνο.

Αχαχα αυτό με τα goodys τι είναι πάλι ρε παιδί μου?Να μη θέλω να φάω τίποτα μα έχω χάσει 4 κιλά και να θέλω τσικις ντε και καλά!Με πάει και ο άντρας μου το παίρνω και μπαίνω μέσα στ αμάξι να το φάω με μια λαχτάρα!Και βλέπω ότι έχω ξεχάσει να πω χωρίς μαρούλι!!Και ο γιατρός κάθετος με τα λαχανικά απ' έξω!Ούτε να τα ακουμπήσω!Και πατάω ένα κλάμα!Τι να σου πω?Ρε τι ο άντρας μου ηρέμησε θα πάω να σου παρω τίποτα εγώ!Κλάμα!Καταλαβαίνετε τι συμβαίνει με τις ορμόνες μου...

Χεχε, μην ανησυχείς, είναι αρκετά σπάνιο να κολλήσεις τοξοπλασμα σε κάθε περίπτωση, από ένα μαρούλι! Εγώ κανονικά έπρεπε να έχω αντισώματα, μια ζωή κακοπλυμενες σαλάτες, κρέατα, αγκαλιά με γάτες από παιδί, τίποτα, δεν κόλλησα ποτέ! Κάτι τρέχει με το chickys των goodys στην εγκυμοσύνη λοιπόν :P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Dream85 στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν πολύ χειρότερα με τις αναγούλες σε σύγκριση με αυτή. Μου έδιναν τότε Navatac που έχει μέσα τζιντερ . Τώρα που είναι και χειμώνας κ ταιριάζει, φτιάχνω ζεστό χαμομήλι  με σκόνη τζιντζερ (στη μύτη του κουταλιού αν σε καίει πολύ) και με λιγο στημένο λεμόνι. Ανακουφίζει πααάρα πολυ απο ανακατωσούρες..!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , MariaBisb είπε:

@Dream85 στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν πολύ χειρότερα με τις αναγούλες σε σύγκριση με αυτή. Μου έδιναν τότε Navatac που έχει μέσα τζιντερ . Τώρα που είναι και χειμώνας κ ταιριάζει, φτιάχνω ζεστό χαμομήλι  με σκόνη τζιντζερ (στη μύτη του κουταλιού αν σε καίει πολύ) και με λιγο στημένο λεμόνι. Ανακουφίζει πααάρα πολυ απο ανακατωσούρες..!

Καλησπέρα. Ο γιατρός και η διατροφολόγος που πήγα μου είπαν οτι καλό είναι να αποφεύγω το χαμομήλι στην εγκυμοσύνη. Δε ρώτησα γιατί βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Dream85 με το καλό ο γιος! Αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που δε θέλει να μάθει το φύλο κατά την εγκυμοσυνη και θα το μαθει με το καλο στη γεννα;

Για σαλάτες απ έξω μου έχουν πει και μένα να μη τρώω και το τηρώ αλλά αν είναι σε σάντουιτς δε το βγαζω για να πω την αλήθεια. Γενικά προσπαθω να μη τρελαίνομαι. Προσέχω αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό.Και έξω θα φάω και καφε θα πιω και κόκα κόλα αλλά θα προσέξω το όριο της καφεΐνης.Ολα με μέτρο 

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angela123 said:

Dream85 με το καλό ο γιος! Αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που δε θέλει να μάθει το φύλο κατά την εγκυμοσυνη και θα το μαθει με το καλο στη γεννα;

Για σαλάτες απ έξω μου έχουν πει και μένα να μη τρώω και το τηρώ αλλά αν είναι σε σάντουιτς δε το βγαζω για να πω την αλήθεια. Γενικά προσπαθω να μη τρελαίνομαι. Προσέχω αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό.Και έξω θα φάω και καφε θα πιω και κόκα κόλα αλλά θα προσέξω το όριο της καφεΐνης.Ολα με μέτρο 

 

 

Καλησπέρα κορίτσια και εμείς χτες είδαμε το τρίτο μωράκι μας. Είμαι 9 εβδομάδων... Αυχενική έχουμε τέλος του μήνα!! Η αλήθεια είναι πως θέλω να το μάθω στην γέννα το φύλο..έχω ήδη δύο κοριτσάκια!! Αλλά ο άντρας μου θέλει να το μάθει από τώρα..  ότι να ναι γερό να είναι!! Καλό είναι να προσέχεις το μαρούλι μέσα στο σάντουιτς γιατί αν δεν το έχουν πλύνει καλά υπάρχει κίνδυνος για τοξόπλασμα!!

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

@Ntepaki22 @Angela123 σας ευχαριστώ πολύ! Και στα δικά σας!

εμας μας ρώτησε ο γιατρός αν θελουμε να μαθουμε το φύλο και επειδή καιγομασταν  μας το είπε. Διαφορετικά μπορείς να τους πεις όχι και να το δεις έκπληξη για την γεννά!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...