Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Δασκαλάκης Γυναικολογος


Recommended Posts

Καλησπέρα.  Είμαι καινούργια στην ομάδα!!

Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και ψάχνω να βρω με ποιον θα γεννήσω,διότι ο γιατρός μου είναι μόνο σε ιδιωτικό νοσοκομείο.  Έψαξα και διάβασα για τον κύριο Δασκαλάκη. Έχει κάποια από εσάς εμπειρία μαζί του;;

Θα μπορούσα να έχω την βοήθεια και την αποψη σας; 

Να σημειώσω πως είναι το πρώτο μου παιδάκι ❤❤

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, ΕλεονώραΑνι είπε:

Καλησπέρα.  Είμαι καινούργια στην ομάδα!!

Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και ψάχνω να βρω με ποιον θα γεννήσω,διότι ο γιατρός μου είναι μόνο σε ιδιωτικό νοσοκομείο.  Έψαξα και διάβασα για τον κύριο Δασκαλάκη. Έχει κάποια από εσάς εμπειρία μαζί του;;

Θα μπορούσα να έχω την βοήθεια και την αποψη σας; 

Να σημειώσω πως είναι το πρώτο μου παιδάκι ❤❤

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σε ποια περιοχή της Ελλάδας είστε; Φαντάζομαι δεν υπάρχει μόνο ένας Δασκαλακης. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Σε ποια περιοχή της Ελλάδας είστε; Φαντάζομαι δεν υπάρχει μόνο ένας Δασκαλακης. 

Καλησπέρα νίκη και ευχαριστώ που μου απάντησες.

Εγώ βρίσκομαι Λήμνο, ένα νησί στο βόρειο Αιγαίο.

Αλλά έχω τη δυνατότητα να είμαι καιρό πριν γεννήσω στην Αθήνα.  Για τον κύριο Δασκαλάκη μου είπανε πως είναι στο Αλεξάνδρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , ΕλεονώραΑνι είπε:

Καλησπέρα νίκη και ευχαριστώ που μου απάντησες.

Εγώ βρίσκομαι Λήμνο, ένα νησί στο βόρειο Αιγαίο.

Αλλά έχω τη δυνατότητα να είμαι καιρό πριν γεννήσω στην Αθήνα.  Για τον κύριο Δασκαλάκη μου είπανε πως είναι στο Αλεξάνδρα.

Α δυστυχώς δεν τον γνωρίζω. Μετά που σου έγραψα είδα ότι σε άλλο τοπικ ανέφερες για το Αλεξάνδρα. Συγγνώμη ! Σίγουρα κάποια κοπέλα θα τον γνωρίζει. Καλή τύχη ευχομαι!!!!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Α δυστυχώς δεν τον γνωρίζω. Μετά που σου έγραψα είδα ότι σε άλλο τοπικ ανέφερες για το Αλεξάνδρα. Συγγνώμη ! Σίγουρα κάποια κοπέλα θα τον γνωρίζει. Καλή τύχη ευχομαι!!!!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου πολύ για την ώρα σου.❤ 

Μακάρι να μπορέσει να με βοηθήσει κάποια :((

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, ΕλεονώραΑνι είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου πολύ για την ώρα σου.❤ 

Μακάρι να μπορέσει να με βοηθήσει κάποια :((

Καλημέρα!

Ένα ραντεβού είχα κάνει μαζί του,  στο ιατρείο του,  όταν ήμουν στα πρόθυρα μιας παλινδρομης κύησης. 

Η αληθεια ειναι οτι ήταν πολύ συνοπτικός, είδε τις εξετάσεις μας, μου έκανε έναν σύντομο υπέρηχο, και μας είπε ότι ήταν θέμα χρόνου να μηδενιστεί η χοριακή ( που έως τότε ανεβαινε, αλλά δεν διπλασιάζονταν).

Ήταν σαφής και μας είπε την άποψη του για το πως έπρεπε να προχωρήσουμε από εκεί και έπειτα.  

Οι κουβέντες του είναι λίγες, αλλά μας ειπε ότι έπρεπε να μας πει... δεν χαρίζει κάστανα, ηταν ευθύς και κάθετος... Μου ενέπνευσε εμπιστοσυνη σαν επιστήμονας, δεν μπορώ να πω, παρότι μας είπε δυσάρεστα.

Στα αρνητικά βάζω την πολύωρη αναμονή στο ιατρείο του. Πρέπει να ήμασταν τουλάχιστον 10 γυναίκες οταν έφτασα για το ραντεβου μου.  Περιμένατε περίπου 2 ωρες πριν μπούμε.  Πνιγμενος είναι... αναλαμβάνει κυήσεις υψηλού κινδύνου,  είναι πολύ γνωστός και έχει πάρα πολύ κόσμο...

Δεν ξέρω πως τον βρίσκεις σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης,  ρωτησε οταν πας να τον δεις.  π.χ. σου δίνει το τηλέφωνο του, ή σε παραπέμπει σε κάποια μαία/βοηθό του και αυτή του μεταφέρει τα επείγοντα?  Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι μπορείς να του μιλήσεις, αν συμβεί κάτι...

Αν όντως έχεις μια κυηση υψηλού κινδύνου, τότε  να τον επισκεπτεις και να τον γνωρίσεις από κοντά.  Και εκεί να κρίνεις αν σου κάνει. 

Αν έχεις μια φυσιολογική κύηση,  υπάρχουν πολλοί άλλοι αξιόλογοι γιατροί που μπορεί να εμπιστευτείς. Και να έχεις μια πιο άμεση επαφή μαζί τους, να είναι πιο συζητήσιμοι. Ακόμη και σε δημόσια νοσοκομεία.

Δεν χρειάζεται να πας στον top που θα νιώθεις ότι σε ξεπεταει σε 5 λεπτά,  επειδή ακριβώς είσαι ένα φυσιολογικό περιστατικό...

Αν συνεχίσεις τελικά μαζι του, να μας πεις τις εντυπώσεις σου,  κι εγώ έψαχνα πριν πάω να βρω κάποιες πρόσφατες αναρτήσεις και δεν έβρισκα...

Κσλη συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλημέρα!

Ένα ραντεβού είχα κάνει μαζί του,  στο ιατρείο του,  όταν ήμουν στα πρόθυρα μιας παλινδρομης κύησης. 

Η αληθεια ειναι οτι ήταν πολύ συνοπτικός, είδε τις εξετάσεις μας, μου έκανε έναν σύντομο υπέρηχο, και μας είπε ότι ήταν θέμα χρόνου να μηδενιστεί η χοριακή ( που έως τότε ανεβαινε, αλλά δεν διπλασιάζονταν).

Ήταν σαφής και μας είπε την άποψη του για το πως έπρεπε να προχωρήσουμε από εκεί και έπειτα.  

Οι κουβέντες του είναι λίγες, αλλά μας ειπε ότι έπρεπε να μας πει... δεν χαρίζει κάστανα, ηταν ευθύς και κάθετος... Μου ενέπνευσε εμπιστοσυνη σαν επιστήμονας, δεν μπορώ να πω, παρότι μας είπε δυσάρεστα.

Στα αρνητικά βάζω την πολύωρη αναμονή στο ιατρείο του. Πρέπει να ήμασταν τουλάχιστον 10 γυναίκες οταν έφτασα για το ραντεβου μου.  Περιμένατε περίπου 2 ωρες πριν μπούμε.  Πνιγμενος είναι... αναλαμβάνει κυήσεις υψηλού κινδύνου,  είναι πολύ γνωστός και έχει πάρα πολύ κόσμο...

Δεν ξέρω πως τον βρίσκεις σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης,  ρωτησε οταν πας να τον δεις.  π.χ. σου δίνει το τηλέφωνο του, ή σε παραπέμπει σε κάποια μαία/βοηθό του και αυτή του μεταφέρει τα επείγοντα?  Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι μπορείς να του μιλήσεις, αν συμβεί κάτι...

Αν όντως έχεις μια κυηση υψηλού κινδύνου, τότε  να τον επισκεπτεις και να τον γνωρίσεις από κοντά.  Και εκεί να κρίνεις αν σου κάνει. 

Αν έχεις μια φυσιολογική κύηση,  υπάρχουν πολλοί άλλοι αξιόλογοι γιατροί που μπορεί να εμπιστευτείς. Και να έχεις μια πιο άμεση επαφή μαζί τους, να είναι πιο συζητήσιμοι. Ακόμη και σε δημόσια νοσοκομεία.

Δεν χρειάζεται να πας στον top που θα νιώθεις ότι σε ξεπεταει σε 5 λεπτά,  επειδή ακριβώς είσαι ένα φυσιολογικό περιστατικό...

Αν συνεχίσεις τελικά μαζι του, να μας πεις τις εντυπώσεις σου,  κι εγώ έψαχνα πριν πάω να βρω κάποιες πρόσφατες αναρτήσεις και δεν έβρισκα...

Κσλη συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!!

Καλησπερα Αθηνά και ευχαριστώ πολύ!!!

Δόξα τον Θεό έχω μια φυσιολογική κύηση σε όλα τα θέματα.

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω καθόλου από Αθήνα και δεν ξέρω πως να ψάξω να βρω έναν καλό ιατρο, μπαίνω στον έβδομο σε μια βδομάδα περίπου και έχω αρχίσει να αγχώνομαι στο που και με ποιον να γεννήσω :(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , ΕλεονώραΑνι είπε:

Καλησπερα Αθηνά και ευχαριστώ πολύ!!!

Δόξα τον Θεό έχω μια φυσιολογική κύηση σε όλα τα θέματα.

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω καθόλου από Αθήνα και δεν ξέρω πως να ψάξω να βρω έναν καλό ιατρο, μπαίνω στον έβδομο σε μια βδομάδα περίπου και έχω αρχίσει να αγχώνομαι στο που και με ποιον να γεννήσω :(

Αφού η κυηση σου είναι φυσιολογική,  θα σου έλεγα να μην πας στον Δασκαλάκη.  Θα σε ξεπεταει σε πέντε λεπτακια...

Στη θέση σου,  θα εψαχνα λίγο τους γιατρούς του Αλεξάνδρα,  κι εδώ και στο parents.gr θα βρεις σχετικα topics.

Αφου καταλήξεις σε 1-2 ονοματα, κανόνισε απογευματινο ραντεβού μαζί τους στο Αλεξάνδρα  να τους γνωρίσεις από κοντά. Η νύφη μου γέννησε με την κα Σιαμπαλιώτη στο Αλεξάνδρα με φυσιολογικό τοκετό κι έμεινε πολύ ικανοποιημένη όπως λέει.  Δες την κι αυτή...

Οι γιατροί που εργάζονται σε δημόσια νοσοκομεία δεν επιτρεπεται να έχουν ιδιωτικό ιατρείο.  Μπορείς να τους βρεις μόνο στα απογευματινά ραντεβού μέσα στα νοσοκομεία,  τα οποία τα πληρώνεις,  αλλα τουλάχιστον βλέπεις τον συγκεκριμένο γιατρό,  ο οποίος εχει την ανεση του χρόνου και κάθεται, σε ακούει και ασχολείται μαζί σου.

Εξαίρεση στην παραπάνω απαγόρευση έχουν οι πανεπιστημιακοι ιατροί,  αυτοί δηλαδή που διδάσκουν ταυτοχρονα και σε ιατρικές σχολές, όπως ο Δασκαλάκης. Αυτοί επιτρέπεται να έχουν ιδιωτικό ιατρείο και συνήθως είναι και πιο ακριβοί κσι έχουν μεγάλες ουρές αναμονής...

Ελπίζω να σε βοήθησα... σε κάθε περίπτωση,  πές μας όταν καταλήξεις στην αναζήτηση σου...

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , athinaida είπε:

Αφού η κυηση σου είναι φυσιολογική,  θα σου έλεγα να μην πας στον Δασκαλάκη.  Θα σε ξεπεταει σε πέντε λεπτακια...

Στη θέση σου,  θα εψαχνα λίγο τους γιατρούς του Αλεξάνδρα,  κι εδώ και στο parents.gr θα βρεις σχετικα topics.

Αφου καταλήξεις σε 1-2 ονοματα, κανόνισε απογευματινο ραντεβού μαζί τους στο Αλεξάνδρα  να τους γνωρίσεις από κοντά. Η νύφη μου γέννησε με την κα Σιαμπαλιώτη στο Αλεξάνδρα με φυσιολογικό τοκετό κι έμεινε πολύ ικανοποιημένη όπως λέει.  Δες την κι αυτή...

Οι γιατροί που εργάζονται σε δημόσια νοσοκομεία δεν επιτρεπεται να έχουν ιδιωτικό ιατρείο.  Μπορείς να τους βρεις μόνο στα απογευματινά ραντεβού μέσα στα νοσοκομεία,  τα οποία τα πληρώνεις,  αλλα τουλάχιστον βλέπεις τον συγκεκριμένο γιατρό,  ο οποίος εχει την ανεση του χρόνου και κάθεται, σε ακούει και ασχολείται μαζί σου.

Εξαίρεση στην παραπάνω απαγόρευση έχουν οι πανεπιστημιακοι ιατροί,  αυτοί δηλαδή που διδάσκουν ταυτοχρονα και σε ιατρικές σχολές, όπως ο Δασκαλάκης. Αυτοί επιτρέπεται να έχουν ιδιωτικό ιατρείο και συνήθως είναι και πιο ακριβοί κσι έχουν μεγάλες ουρές αναμονής...

Ελπίζω να σε βοήθησα... σε κάθε περίπτωση,  πές μας όταν καταλήξεις στην αναζήτηση σου...

Να είσαι καλά!

Η αλήθεια είναι πως προσπαθώ να βρω σχετικά τοπικ για το Αλεξάνδρα και τους γιατρούς του αλλά δεν βρίσκω κάτι :/

Link to comment
Share on other sites

Γράψε στο google "αίθουσα τοκετών Αλεξανδρα"

Και "μαιευτικό τμήμα Αλεξάνδρα ".

Πήγαινε στο πρώτο αποτελέσμα που θα σου βγάλει καθε φορά.  Είναι από το site του νοσοκομείου. Δεν με αφήνει να στο επισυνάψω εδώ. Εκεί θα δεις τους γατρους αυτών των δύο τμημάτων,  είναι οι πιο έμπειροι ιατροί.

Ψάξτους όλους στο internet, έναν προς έναν,  διάβασε σχόλια,  και κατέληξε σε 2-3 ονόματα και κλείσε ραντεβού να τους δεις από κοντά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...