Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εξωσωματική με την πρώτη


Recommended Posts

Καλησπέρα, σας παρακολουθώ καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω. Είμαι 30 χρονών με κανένα απολύτως γυναικολογικό πρόβλημα,έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις με σπέρμα δότη οι οποίες απότυχαν, δοκίμασα φυσικό κύκλο και απότυχε και αυτό. Έχω ξεκινήσει κανονική εξωσωματική με 9 ωάρια απο τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 5 και προχωράμε σε εμβρυμεταφορά 2 ωαρίων την 5η μέρα (το σαββάτο 15/1) πάλι με δανεικό σπέρμα. Εχω αγχοθεί γιάτι έχω αποτύχει ήδη 4 φορές ,φοβάμαι μην πάρω ακόμα μια 0 χωριακή, πιστεύετε έχω ελπίδες με την πρώτη μου εξωσωματική να πάρω θετική χωριακή τελος του μηνος ; Δεν υπάρχει πρόβλημα κ το σπέρα είναι αψογο δεν καταλαβαίνω τι γίνετε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/1/2022 at 4:32 ΜΜ, Toulitsa22 είπε:

Καλησπέρα, σας παρακολουθώ καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω. Είμαι 30 χρονών με κανένα απολύτως γυναικολογικό πρόβλημα,έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις με σπέρμα δότη οι οποίες απότυχαν, δοκίμασα φυσικό κύκλο και απότυχε και αυτό. Έχω ξεκινήσει κανονική εξωσωματική με 9 ωάρια απο τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 5 και προχωράμε σε εμβρυμεταφορά 2 ωαρίων την 5η μέρα (το σαββάτο 15/1) πάλι με δανεικό σπέρμα. Εχω αγχοθεί γιάτι έχω αποτύχει ήδη 4 φορές ,φοβάμαι μην πάρω ακόμα μια 0 χωριακή, πιστεύετε έχω ελπίδες με την πρώτη μου εξωσωματική να πάρω θετική χωριακή τελος του μηνος ; Δεν υπάρχει πρόβλημα κ το σπέρα είναι αψογο δεν καταλαβαίνω τι γίνετε

Καλησπέρα σας. Είσαι η πρώτη κοπέλα που συναντάω στην ομάδα με σπέρμα δότη. Επειδή ενδιαφερομαι κι εγώ να ξεκινήσω τη διαδικασία είπα να σε ρωτησω αν είσαι στη Θεσσαλονίκη; Είμαι κι εγώ 39,5 ετών και γενικά απ' ότι μου είπαν τα ποσοστά επιτυχίας της σπερματεγχισης είναι πολύ λιγότερα οπότε θα ήταν καλύτερα να μπω αμέσως στην εξωσωματική. Οποτε γιατί να μη πετύχει και σε σένα; Κι είσαι και 30 ετών. Αν δεν είναι πρόβλημα μπορείς να Μ ενημερώσεις αρχικά για το οικονομικό κομμάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραααα! Εγω ειμαι απο αθήνα, βεβαιως μπορω να σου πω πως ολη η διαδικασια μας κόστισε 3500€ μαζι με το σπέρμα ! Για την ακρίβεια πλήρωσα τις ενέσεις 400-500€,τον δότη 500€ οποτε τα υπόλοιπα πήγαν στην κλινική! Αρα υπολόγιζε περίπου 3000-3500 Θεωρώ οτι η σπερματεγχιση  είναι χαμένα λεφτά! 

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα σας. Είσαι η πρώτη κοπέλα που συναντάω στην ομάδα με σπέρμα δότη. Επειδή ενδιαφερομαι κι εγώ να ξεκινήσω τη διαδικασία είπα να σε ρωτησω αν είσαι στη Θεσσαλονίκη; Είμαι κι εγώ 39,5 ετών και γενικά απ' ότι μου είπαν τα ποσοστά επιτυχίας της σπερματεγχισης είναι πολύ λιγότερα οπότε θα ήταν καλύτερα να μπω αμέσως στην εξωσωματική. Οποτε γιατί να μη πετύχει και σε σένα; Κι είσαι και 30 ετών. Αν δεν είναι πρόβλημα μπορείς να Μ ενημερώσεις αρχικά για το οικονομικό κομμάτι;

Καλησπεραααα! Εγω ειμαι απο αθήνα, βεβαιως μπορω να σου πω πως ολη η διαδικασια μας κόστισε 3500€ μαζι με το σπέρμα ! Για την ακρίβεια πλήρωσα τις ενέσεις 400-500€,τον δότη 500€ οποτε τα υπόλοιπα πήγαν στην κλινική! Αρα υπολόγιζε περίπου 3000-3500 Θεωρώ οτι ησπερματεγχιση  είναι χαμένα λεφτά! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2022 at 4:32 ΜΜ, Toulitsa22 είπε:

Καλησπέρα, σας παρακολουθώ καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω. Είμαι 30 χρονών με κανένα απολύτως γυναικολογικό πρόβλημα,έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις με σπέρμα δότη οι οποίες απότυχαν, δοκίμασα φυσικό κύκλο και απότυχε και αυτό. Έχω ξεκινήσει κανονική εξωσωματική με 9 ωάρια απο τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 5 και προχωράμε σε εμβρυμεταφορά 2 ωαρίων την 5η μέρα (το σαββάτο 15/1) πάλι με δανεικό σπέρμα. Εχω αγχοθεί γιάτι έχω αποτύχει ήδη 4 φορές ,φοβάμαι μην πάρω ακόμα μια 0 χωριακή, πιστεύετε έχω ελπίδες με την πρώτη μου εξωσωματική να πάρω θετική χωριακή τελος του μηνος ; Δεν υπάρχει πρόβλημα κ το σπέρα είναι αψογο δεν καταλαβαίνω τι γίνετε

Καλημέρα σας. Αν δε σας κάνει κόπο μπορείτε να με πληροφορήσετε λίγο για το σπέρμα δότη; Πήρατε από την Ελλάδα; Γιατί διαβάζω πως στη Δανία μπορεί το παιδί μετά τα 18 να μάθει για το ποιος είναι ο δότης. Βέβαια δε γνωρίζω αν γίνεται να πάρεις στην Ελλάδα ή αν αυτό αφορά μόνο την εξωσωματική εκεί.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα σας. Αν δε σας κάνει κόπο μπορείτε να με πληροφορήσετε λίγο για το σπέρμα δότη; Πήρατε από την Ελλάδα; Γιατί διαβάζω πως στη Δανία μπορεί το παιδί μετά τα 18 να μάθει για το ποιος είναι ο δότης. Βέβαια δε γνωρίζω αν γίνεται να πάρεις στην Ελλάδα ή αν αυτό αφορά μόνο την εξωσωματική εκεί.

Εμεις οσες φορες εχουμε κανει προσπαθεια εχουμε διαλεξει σπερμα που υπαρχει ηδη διαθεσιμο στ κεντρο εξωσωματικης , επειδη εχω αλλαξει δυο κεντρα κ τα δυο ειχαν σπερμα απο καποιους δοτες κ εμεις επιλεξαμε αυτο που μας εκανε! Στο πρωτο κεντρο που ειχα παει μας ειχαν πει πως συνεργαζονται με καποια ελληνικη τραπεζα σπερματος (δεν θυμαμαι ονομα να σας πω)που εχει μονο ελληνες αλλα εμεις δεν ασχοληθηκαμε γιατι επρεπε να παμε με ραντεβου απο εκει και δεν ειχαμε χρονο, οποτε επιλεξαμε καποιο σπερμα απο αυτα που είχε ήδη το κεντρο για «ωρα αναγκης». Η αλλη τραπεζα σπερματος που ειναι στ εξωτερικο κ εχετε περισσοτερες επιλογες ειναι european sperm bank! Αυτο που λετε οτι μετα τα 18 μπορει να μαθει τον δοτη δεν το γνωριζω δεν εχω ακούσει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...