Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και για εμένα και να σας γράψω αύριο με το μικρό μου αγκαλιά!!

Ola kala na sou pane koritsi mou...me enan pono kai perimenoume ta euxarista.kai egw eimai pia manoula me 5 imeron koritsaki.❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/9/2022 at 7:04 ΜΜ, Melody90 είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Συγνώμη που απαντάω τώρα αλλά δεν παίρνω σειρά εδώ μέσα... Τώρα βγήκε θετικός και ο μικρός μου ο γιος περιμένουμε άλλη μία εβδομάδα μέχρι να βγει αρνητικός και κάνουμε το σταυρό μας για τη μικρή ακόμα που πραγματικά Άγιο έχει και δεν κόλλησε κόβιντ εδώ μέσα προς το παρόν.

Όσον αφορά το Παπαγεωργίου. Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού. Εγώ επειδή μπήκα με εφημερία(δεν έδωσα φακελάκι) χαλάστηκαν αρκετά όλοι τους εκεί γιατί προτεραιότητα είχαν τα προγραμματισμένα φακελάκια να όμως που εγώ ήμουνα για Τετάρτη καισαρική και με κατάταξανρ για επείγον?... Όποτε με βάλανε χειρουργείο τελικά άρον-άρον..

Κάνουνε συνδυασμό ραχιαία με επισκληρίδιο κανονικά εγώ επειδή δεν ήμουνα συνεργάσιμη μου κάνανε μόνο ραχιαία που δυστυχώς σημαίνει ότι δεν έχεις πολύ δυνατή αναλγησία μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί και είσαι με κοινά παυσίπονα που η αλήθεια είναι δεν φτάνουν (πονάς αρκετά) και 12 ώρες δεν κάνει να σηκώνεις το κεφάλι σου. Μη ρωτήσεις πώς τα κατάφερα έκανα αποκλειστικό θηλασμό αν και ξάπλα ολόισια για δώδεκα ώρες. 

Το χειρουργείο μου ήταν δύσκολο είχε κολλήσει η ουροδόχος με τη μήτρα κι η σάλπιγγα με το έντερο τελικά δεν μου ξεκόλλησε τις συμφύσεις γιατί τώρα που πήγα στο γυναικολόγο μου για υπέρηχο μου είπε φαίνεται πεντακάθαρα ότι δεν έγινε η δουλειά όπως έπρεπε να γίνει έπρεπε να είχαν φωνάξει ουρολόγο μέσα και ένα γενικό χειρουργό και δεν το κάνανε.(γενικά γινόταν χαμός εκείνη μέρα το φακελάκι πήγαινε σύννεφο)

Στην ανάνηψη ήμουνα τεσσεράμισι ώρες και παρακολούθηση.

Έκανα επιλογή δίκλινο και το χρεώθηκα 35 ευρώ την ημέρα πλήρωσα σύνολο 105 ευρώ.

Οι μαίες ήταν καταπληκτικές εκτός από μία που ήταν για φαπες.

Δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω ντους γιατί είχε ένα μικρόβιο το νερό το ζεστό και το μωρά να φανταστείτε τα λούζανε με φυσιολογικό ορό.

Το φαγητό ήταν καλούτσικο έχω φάει και χειρότερα.

Για τα μωρά Δεν χρειαζόταν να πάρουμε τίποτα ,πάνες και μωρομάντηλα θέλει μπόλικα και το φορμάκι εξόδου. Βάλε και μία έξτρα σακούλα μες στη βαλίτσα για να μπορείς να φας από τη δεύτερη μέρα και μετά κάνα κριτσινάκια μπισκοτάκι μπάρα δημητριακών γιατί πέφτει πείνα και δεν μπορεί να πάει κανένας άλλος να σε φέρει κάτι κ μπόλικα νερά.

Ο σύζυγος δεν επιτρεπόταν να μπει μέσα τον πήραν σχεδόν μία ώρα και αργότερα αφού γέννησα δλδ Δεν τον πήραν αμέσως.

Σε γενικές γραμμές αυτά.. προσωπικά Απλά στεναχωρήθηκα που δεν έγινε σωστά η δουλειά και δεν  καθάρισαν σωστά τις συμφύσεις αυτό για μένα σημαίνει ότι μπορεί αύριο μεθαύριο να έχω ενοχλήσεις όταν θα θέλω να ενεργηθώ όταν θα έχω ωορρηξία ιδίως για τημ σάλπιγγα που είναι κολλημένη στο έντερο μπορεί και όχι βλέποντας και κάνοντας αν τόσο πολύ με ενοχλεί μπορεί να χρειαστώ χειρουργείο. Απολίνωση σαλπίγγων δεν έκανα τελικά τώρα τρεις Οκτώβρη έκλεισα στο Γένεσις ραντεβού με το γυναικολόγο μου και θα περάσω σπιράλ υπό μέθη για αντισύλληψη γιατί ο χειρουργός που μου έκανε την καισαρική μου είπε ότι για πέμπτη εγκυμοσύνη κινδυνεύω για ρήξη μήτρας πριν τις 35 εβδομάδες και η κατάσταση της μήτρας ήταν τραγική όταν την άνοιξε,ανά πάσα στιγμή ήταν έτοιμη να ανοίξει ήταν τσιγαρόχαρτο.

Αν έχετε απορία μπορείτε να με ρωτήσετε.

Άσχετο όσον αφορά το μωρό σας συστήνω κορίτσια ανεπιφύλακτα την κρέμα purelan για τις θηλές που είναι 100% καθαρή λανολίνη κάνει θαύματα ειδικά για τις πρώτες μέρες που είναι πολύ ερεθισμένες οι θηλές. Επίσης τα φακελάκια τσάι θηλασμού της holle τα βιολογικά εξαιρετικά προλαμβάνουν κολικούς στα μωρά κορίτσια το πίνετε εσείς πού βοηθάει στην παραγωγή γάλακτος ένα πρωί ένα το βραδάκι και δεν έχει κ πονάκια το μωρό και δόξα τω θεώ όλα καλά..

Λυπάμαι πολύ για την όλη εμπειρία ,κρίμα που δεν σου έκαναν καλή δουλειά ,είναι για σφαλιαρες.ο γυναικολόγος σου είναι στο Παπαγεωργίου;Δεν θα μπορούσε να σε βάλει στην εφημερία αλλά σε συνεννόηση μαζί του να σε χειρουργήσει αυτός ;Αχ αγχώνομαι πολύ γιατί θέλω Παπαγεωργίου αλλά με αυτά που ακούω δεν είμαι σίγουρη.

Επίσης κάτι ακόμη,βρε κορίτσια σε περίπτωση όπως της δικής σου που είχες συμφυσεις (φαντάζομαι συμβαίνει συχνά)αν πάει κάποια σε ιδιωτικό να γεννήσει τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ;Σιγά μην έχουν διαθέσιμο ουρολόγο η χειρουργο να φωνάξουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Γέννησα το πρωί μια κούκλα 3340 kg και 53 εκατοστά, με καισαρική. Όλα πήγαν καλά αν και πονάω ήδη παρόλο που παίρνω παυσίπονα. Με το καλό και οι υπόλοιπες ♥️♥️♥️

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Millie88 είπε:

Καλησπέρα!!Γέννησα το πρωί μια κούκλα 3340 kg και 53 εκατοστά, με καισαρική. Όλα πήγαν καλά αν και πονάω ήδη παρόλο που παίρνω παυσίπονα. Με το καλό και οι υπόλοιπες ♥️♥️♥️

Να σου ζησειιιιι!!!!!!! Υπομονή κ σιδερένια!!!! Με το καλό να γυρίσετε σπιτάκι σας

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Millie88 είπε:

Καλησπέρα!!Γέννησα το πρωί μια κούκλα 3340 kg και 53 εκατοστά, με καισαρική. Όλα πήγαν καλά αν και πονάω ήδη παρόλο που παίρνω παυσίπονα. Με το καλό και οι υπόλοιπες ♥️♥️♥️

Να σας ζήσει και να είναι υγειής και τυχερή η μικρή σας!!! ❤️
υπομονη, εγώ από την Παρασκευή που γέννησα σήμερα νιώθω καλύτερα και σηκώνομαι με ευκολία. Όταν κοιτάω όμως το μωράκι μου τα ξεχνάω όλα!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/9/2022 at 8:10 ΠΜ, Simona είπε:

Na sas zisoun ta morakia sas koritsia mou.Egw eimai poia sto spiti me tin mikri kai eimai san xameni akoma.Me diskolevoun ta panta alla etsi tha einai eimaste akoma poli stin arxi.thelw na rotisw ta koritsia pou den thilazoun poso ml pinoun ta morakia sas kseno gala kai ana ti ores;❤

Η παιδίατρος μας υπολόγισε τα ml ανάλογα με το βάρος της μπέμπας. Συγκεκριμένα η δικιά μου πρέπει να παίρνει το λιγότερο 300 ml για τα 2650 που είναι τώρα τα κιλά της ( έχασε βγαίνοντας από το μαιευτήριο). Αναφορικα στις ώρες καλό είναι ανα τρίωρο τουλάχιστον να τρώει. Μου είπε η παιδίατρος πως αν το μωρό είναι πάνω από 3000 κιλά δε χρειάζεται να την ξυπνάς τη νύχτα για φαγητό, δλδ δώσε όταν κλαίει, όταν το ζητάει. Αν είναι μικρούλα, όπως η δικιά μου, ξυπνα την να φάει ανεξάρτητα από το αν ζητάει φαγητό ή όχι ν

Τα ευχαριστω μου για τις ευχές σας και ανταποδίδω τις ευχές στα κορίτσια που γέννησαν!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2022 at 1:46 ΜΜ, Io13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να ρωτήσω υπάρχει καμία που γέννησε με πρόκληση.? Και αν ναι ας μας πει την εμπειρία της.. εγώ το πρώτο φυσιολογικά και τώρα πάω για πρόκληση και με έχει πιάσει ένα άγχος.. πονάει περισσότερο ή γενικά τι είναι το διαφορετικό εκτός φυσικά ότι είναι τεχνητοί πόνοι...

Εγώ γέννησα με πρόκληση.Δεν είχα μεγαλεία συσπάσεις.Σου βάζουν με τον όρο ωκυτοκινη για να ξεκινήσουν οι πονοι. Εγώ και στις δύο γέννες μου δεν κατάλαβα και πολλούς πόνους μέχρι που μου έσπασαν τα νερά.Μετα ξεκίναν οι μεγάλοι μη ανεκτοί πόνοι αλλά συνήθως τότε σου κάνουν επισκληριδιο.Εμενα και στις δυο γέννες μου οι πονοι διήρκησαν κάνα 40 λεπτό.Μετα μου έκαναν επισκληριδιο και χαλάρωσα!Εύχομαι να έχεις μια εύκολη και γρήγορη γεννα!

  • Μου αρέσει 2

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έβαλε ο γιατρός μου για 1 Οκτώβρη τελικά! Δε το ήξερα γιατί στην αρχή λέγαμε 29 Σεπ. Οπότε κανονικά ανήκω στις μανούλες Οκτωβρίου, αλλά εδώ ξεκίνησα, εδώ θα συνεχίσω :) άλλη για 1;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, γέννησα κι εγώ! Τελικά το μικρό μου δεν ήταν και η όσο μικρό! 3.120! 

Εμένα στην αρχή μου έβαλε όρο για πρόκληση και ξεκίνησαν κάποιες συσπάσεις. Μετά με άφησε κάποια ώρα μόνη μου χωρίς όρο για να δει πως εξελίσσεται η διαδικασία! επειδή δεν εξελισσόταν μου έσπασε ο γιατρός τα νερά. Από το σπάσιμο των νερών και μετά όλα έγιναν πολύ γρήγορα! Μέσα σε 3 ώρες γέννησα... δεν μπορώ να πω ότι ταλαιπωρήθηκα γιατί έκανα επισκληριδιο η οποία είναι θαυματουργή! 

 

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Κορίτσια μου, γέννησα κι εγώ! Τελικά το μικρό μου δεν ήταν και η όσο μικρό! 3.120! 

Εμένα στην αρχή μου έβαλε όρο για πρόκληση και ξεκίνησαν κάποιες συσπάσεις. Μετά με άφησε κάποια ώρα μόνη μου χωρίς όρο για να δει πως εξελίσσεται η διαδικασία! επειδή δεν εξελισσόταν μου έσπασε ο γιατρός τα νερά. Από το σπάσιμο των νερών και μετά όλα έγιναν πολύ γρήγορα! Μέσα σε 3 ώρες γέννησα... δεν μπορώ να πω ότι ταλαιπωρήθηκα γιατί έκανα επισκληριδιο η οποία είναι θαυματουργή! 

 

 

Να σου ζήσει κορίτσι μου να είστε και οι 2 σας καλά!!! ❤️
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, lenoutso είπε:

Εγώ γέννησα με πρόκληση.Δεν είχα μεγαλεία συσπάσεις.Σου βάζουν με τον όρο ωκυτοκινη για να ξεκινήσουν οι πονοι. Εγώ και στις δύο γέννες μου δεν κατάλαβα και πολλούς πόνους μέχρι που μου έσπασαν τα νερά.Μετα ξεκίναν οι μεγάλοι μη ανεκτοί πόνοι αλλά συνήθως τότε σου κάνουν επισκληριδιο.Εμενα και στις δυο γέννες μου οι πονοι διήρκησαν κάνα 40 λεπτό.Μετα μου έκαναν επισκληριδιο και χαλάρωσα!Εύχομαι να έχεις μια εύκολη και γρήγορη γεννα!

Σε ευχαριστώ πολύ.. να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.. ελπίζω να τα καταφέρω αν και δεν ξέρω γιατί δεν θα κάνω επισκληριδιο..τι να πω ο Θεός ας βάλει το χέρι του.. με το καλό όλες μας..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Κορίτσια μου, γέννησα κι εγώ! Τελικά το μικρό μου δεν ήταν και η όσο μικρό! 3.120! 

Εμένα στην αρχή μου έβαλε όρο για πρόκληση και ξεκίνησαν κάποιες συσπάσεις. Μετά με άφησε κάποια ώρα μόνη μου χωρίς όρο για να δει πως εξελίσσεται η διαδικασία! επειδή δεν εξελισσόταν μου έσπασε ο γιατρός τα νερά. Από το σπάσιμο των νερών και μετά όλα έγιναν πολύ γρήγορα! Μέσα σε 3 ώρες γέννησα... δεν μπορώ να πω ότι ταλαιπωρήθηκα γιατί έκανα επισκληριδιο η οποία είναι θαυματουργή! 

 

 

Μια χαρά! Να σου ζήσει το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 1

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Koritsia mou na sas zisoun ta morakia sas se oses genisate kai me to kalo stis ipolipes❤Egw opos sas eipa genisa stin 15/9 tin mpempa mou.Tora eimaste spiti kai exei para poli kalo kairo kai thelw na vgoume ekso.Eseis ti lete vgenetai h kalitera oxi.Den ksero...

21 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Να ζήσουν τα παιδάκια σας!!!

Η τομή τραβάει στην αρχή, θέλει προσοχή. Αλλά μέρα με τη μέρα θα είστε καλύτερα.

@MoominExei 8 meres pou genisa kai prin 2 meres evgala ta rammata.me travaei h alitheia einai alla eimai poli kala.kathe mera kai kalitera.Esu ti kaneis,pos eisai?❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...