Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

Κορίτσια μου με λιγη καθυστέρηση να σας.πω κι εγω ότι την Πέμπτη 29/9 μετα απο ενα ζορικο τοκετό,ηρθε στον κοσμο ο τροφαντος μπεμπακος μου ,3600 ο γλυκούλης κ μας έχει τρελανει!!!

Λεπτομέρειες οταν συνελθω γιατι ακομη είμαι σα χαμενη

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, doremina είπε:

Κορίτσια μου με λιγη καθυστέρηση να σας.πω κι εγω ότι την Πέμπτη 29/9 μετα απο ενα ζορικο τοκετό,ηρθε στον κοσμο ο τροφαντος μπεμπακος μου ,3600 ο γλυκούλης κ μας έχει τρελανει!!!

Λεπτομέρειες οταν συνελθω γιατι ακομη είμαι σα χαμενη

Na sas zisei..na einai geros kai dinatos❤

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ειμαι 39+1 και από εχθες το πρωι εχω έναν πολύ εντονο πόνο στη μεση δυσκολεύομαι ακομα και στο περπάτημα

Είχε κάτι αντίστοιχο καμια από εσάς καθώς πλησίαζε ο τοκετος;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, doremina είπε:

Κορίτσια μου με λιγη καθυστέρηση να σας.πω κι εγω ότι την Πέμπτη 29/9 μετα απο ενα ζορικο τοκετό,ηρθε στον κοσμο ο τροφαντος μπεμπακος μου ,3600 ο γλυκούλης κ μας έχει τρελανει!!!

Λεπτομέρειες οταν συνελθω γιατι ακομη είμαι σα χαμενη

Να σας ζήσει @doremina Καλή ανάρρωση και σε σένα να είστε γέροι και οι 2 σας ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Simona είπε:

Kalispera manoules...ithela na sas rotisw.. ta morakia sas arxisan na exoun kolikous;❤

Δεν ξέρω αποτι μας είπε η παιδίατρος οχι! Πάντως ο δικός μου θέλει αγκαλιά κ στήθος. Έχω ήδη εξαντληθεί! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Simona είπε:

Kalispera manoules...ithela na sas rotisw.. ta morakia sas arxisan na exoun kolikous;❤

Όχι ακριβώς, καμία φορά είναι ανήσυχος εμένα αλλά κάνει τα κακακια του και ηρεμεί αμέσως. ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είναι ανήσυχος κάποιες ώρες και απλά θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος... Δεν έχω και πρότερη εμπειρία και μου φαίνεται δύσκολο να τον ηρεμήσω κάποιες φορές όταν δεν ξέρω τι έχει.

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει καμιά νοσοκομειακό θηλαστρο να μου πει την εμπειρία της.

Επίσης ποτέ εδραιώνεται συνήθως ο θηλασμός; Είχα διαβάσει στις 4-6 εβδομάδες αλλά εγώ γυρίσω στη δουλειά την επόμενη εβδομάδα 

 

On 2/10/2022 at 12:35 ΠΜ, doremina είπε:

Κορίτσια μου με λιγη καθυστέρηση να σας.πω κι εγω ότι την Πέμπτη 29/9 μετα απο ενα ζορικο τοκετό,ηρθε στον κοσμο ο τροφαντος μπεμπακος μου ,3600 ο γλυκούλης κ μας έχει τρελανει!!!

Λεπτομέρειες οταν συνελθω γιατι ακομη είμαι σα χαμενη

Να σου ζήσει! Γερό και τυχερό!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Aggelikh Nt είπε:

Κι εμένα είναι ανήσυχος κάποιες ώρες και απλά θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος... Δεν έχω και πρότερη εμπειρία και μου φαίνεται δύσκολο να τον ηρεμήσω κάποιες φορές όταν δεν ξέρω τι έχει.

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει καμιά νοσοκομειακό θηλαστρο να μου πει την εμπειρία της.

Επίσης ποτέ εδραιώνεται συνήθως ο θηλασμός; Είχα διαβάσει στις 4-6 εβδομάδες αλλά εγώ γυρίσω στη δουλειά την επόμενη εβδομάδα 

 

Να σου ζήσει! Γερό και τυχερό!!

Χρησιμοποιώ εγώ νοσοκομειακό θήλαστρο. Δεν ξέρω αν κάνω εγω κάτι λάθος αλλά δεν βγάζω πολύ γάλα. Μου έχουν πει να του δίνω συνέχεια για να βγάλω περισσότερο, αλλά αμα του δώσω τώρα για παράδειγμα ξανά έχω γάλα μετά από ώρες. Και με το θήλαστρο δεν βγάζω πολύ δηλαδή. Απλά κάνω υπομονή μήπως βγάλω περισσότερο στη συνέχεια, τώρα είναι 18 ημερών ο μικρός. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

Χρησιμοποιώ εγώ νοσοκομειακό θήλαστρο. Δεν ξέρω αν κάνω εγω κάτι λάθος αλλά δεν βγάζω πολύ γάλα. Μου έχουν πει να του δίνω συνέχεια για να βγάλω περισσότερο, αλλά αμα του δώσω τώρα για παράδειγμα ξανά έχω γάλα μετά από ώρες. Και με το θήλαστρο δεν βγάζω πολύ δηλαδή. Απλά κάνω υπομονή μήπως βγάλω περισσότερο στη συνέχεια, τώρα είναι 18 ημερών ο μικρός. 

Ποιο θηλαστρο έχεις; Εγώ νοίκιασα της medela κ μου στείλανε λάθος μέγεθος χοάνης. Εσύ πονάς κατά την άντληση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Aggelikh Nt είπε:

Ποιο θηλαστρο έχεις; Εγώ νοίκιασα της medela κ μου στείλανε λάθος μέγεθος χοάνης. Εσύ πονάς κατά την άντληση;

Κι εγώ της medela έχω. Τις πρώτες φορές πονούσα παρά πολύ αλλά με τη χρήση μαλάκωσε ο πόνος. 

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες βοηθεια!! Εχω διδυμακια 35 ημερων και εχουμε θεμα γιατι ειναι μονιμως ανησυχα :( ο ενας εχει λιγα θεματακια με κολικους αλλα οχι σε τραγικη κατάσταση τοσο ωστε να δικαιολογει τοση ανησυχια ολη μερα. Μου ειπε η παιδιατρος πως για να στρωσει ο υπνος τους πρεπει πρωτα να στρωσουμε τα γευματα τους και μου ειπε να τους δινω 5 γευματα με βαση τα κιλα τους ως εξης: τρια 150μλ πρωι μεσημερι βραδυ και ενδιαμεσα δυο 90μλ.Το θεμα μας ειναι λοιπον πως στα 90 μλ τρωνε τα σιδερα μολις τελειωσει και καταλαβουν πως δεν εχει αλλο γαλα γιατι ειχαν συνηθίσει να πίνουν 5 γευματα 120μλ και 1 των 150μλ το βραδυ με αποτελεσμα να ειναι ολη μερα εκνευρισμενα. Οσες μανουλες δεν θηλαζετε, τι γευματα δινετε στα παιδακια σας και τι ωρες και ειστε οκ; Δεν ξερω πως να τα ηρεμησω. Ζητημα αν καθεται ο ενας απο τους 2 καμια ωρα ηρεμος χωρις να κλαιει. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από ποσότητες γιατί θηλάζω.

Ιατρικά, όμως, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει τόσο μεγάλη απόκλιση στα ml στα γεύματα - από 90 ml σε 150! Γιατί δε θα μπορούσαν να είναι πιο ισοκατανεμημενα; 

Εμένα ο παιδίατρος μου όταν μου έδωσε ενδεικτικά τι θα πρέπει να τρώει σε κάθε γεύμα (για ψυχολογικούς λόγους, δεν το ακολούθησα) μου έβγαλε 8 ισοποσα γεύματα μέσα στη μέρα. Κι όταν το παιδί άρχισε να κοιμάται λίγο παραπάνω και έκανε 7, απλά διαιρεσαμε τη συνολική ποσότητα δια 7.

Μου φαίνεται λίγο παράλογο όλο αυτό. Χώρια που εγώ ως ψυχοσύνθεση δε θα μπορούσα με τίποτα να κόψω ένα παιδί που πεινάει, πόσο μάλλον τόσο μικρό...

Δεν είναι απαραίτητο ότι ο λόγος ανησυχίας έχει να κάνει με την τροφή. Και δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο δεκτικά στο πρόγραμμα και στο στρώσιμο. Βέβαια, με δίδυμα, καταλαβαίνω ότι η ανάγκη να ομαλοποιηθεί λίγο το θέμα είναι επιτακτική.

Καλή δύναμη σου εύχομαι όπως και να έχει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Καθυστερησα κι εγώ λίγο! Παρόλο που είχα ΠΗΤ Σεπτεμβρίου η μικρούλα μας ήρθε στο κόσμο 1 Οκτώβρη! 3.620 με ΚΤ μετά από 26 ώρες προσπάθειας για ΦΤ. Ερχόταν με το στήθος (εγκάρσια) το πουλάκι μου και δε γινόταν… όλα καλά όμως! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Alexvell είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Καθυστερησα κι εγώ λίγο! Παρόλο που είχα ΠΗΤ Σεπτεμβρίου η μικρούλα μας ήρθε στο κόσμο 1 Οκτώβρη! 3.620 με ΚΤ μετά από 26 ώρες προσπάθειας για ΦΤ. Ερχόταν με το στήθος (εγκάρσια) το πουλάκι μου και δε γινόταν… όλα καλά όμως! 

@AlexvellNa sas zisei na einai geri kai eutixismeni❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...