Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Μακάρι. Τουλάχιστον μου δίνετε ελπιδα γιατί έχω στεναχωρηθει. Υπομονή κορίτσι μου. Η περίοδος αυτή είναι πολύ δύσκολη. Νομίζω πως είναι νωρίς για να δείξει κάτι. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Με μια μεγάλη χοριακη 

Kallo μου χωρις να ειμαι ειδικος απ οσο ξερω 5 εβδομαδα μονο σακο βλεπει ο γιατρος.Εμενα φαντασου μου εκανε υπερηχο κατευθειαν 6 εβδομαδων κ 6 ημερων για να δουμε κατευθειαν εμβρυο πιο πριν το θεωρουσε περιττο κ αγχωτικο.περιμενε 1 εβδομαδα ακομα κ μην απογοητευεσαι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Jamie είπε:

Kallo μου χωρις να ειμαι ειδικος απ οσο ξερω 5 εβδομαδα μονο σακο βλεπει ο γιατρος.Εμενα φαντασου μου εκανε υπερηχο κατευθειαν 6 εβδομαδων κ 6 ημερων για να δουμε κατευθειαν εμβρυο πιο πριν το θεωρουσε περιττο κ αγχωτικο.περιμενε 1 εβδομαδα ακομα κ μην απογοητευεσαι

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με το πόσο εβδομάδων είμαι. Αλλά για να λέει 5 εβδομάδων η γιατρός έτσι θα είναι λογικά. Τώρα κοίταζα ότι έχω 16 μέρες καθυστέρηση. Οπότε λέω μήπως όντως είναι νωρίς να φανεί κάτι από τόσο νωρίς 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Kallo είπε:

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με το πόσο εβδομάδων είμαι. Αλλά για να λέει 5 εβδομάδων η γιατρός έτσι θα είναι λογικά. Τώρα κοίταζα ότι έχω 16 μέρες καθυστέρηση. Οπότε λέω μήπως όντως είναι νωρίς να φανεί κάτι από τόσο νωρίς 

Βρε κορίτσια εγώ δεν έχω καταλάβει από ποια μέρα μετράς για να υπολογίσεις το ποσό εβδομάδων είσαι. Αν είσαι από εξωσωματική δεν είναι πιο ξεκάθαρο ; Δεν είσαι από την ημέρα της γονιμοποίησης δηλαδή την ημέρα της ωοληψιας άντε την επόμενη ; Μόνο μια βιοχημική κύηση είχα όποτε δεν έχω φτάσει ποτέ σε αυτό το στάδιο για να ρωτήσω τον γιατρό ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Lela79 είπε:

Βρε κορίτσια εγώ δεν έχω καταλάβει από ποια μέρα μετράς για να υπολογίσεις το ποσό εβδομάδων είσαι. Αν είσαι από εξωσωματική δεν είναι πιο ξεκάθαρο ; Δεν είσαι από την ημέρα της γονιμοποίησης δηλαδή την ημέρα της ωοληψιας άντε την επόμενη ; Μόνο μια βιοχημική κύηση είχα όποτε δεν έχω φτάσει ποτέ σε αυτό το στάδιο για να ρωτήσω τον γιατρό ....

Ούτε και εγώ έχω καταλάβει. Ας μας πουν τα κορίτσια που είναι πιο έμπειρα και ξέρουν. Και εγώ έχω μπερδευτεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Lela79 είπε:

Βρε κορίτσια εγώ δεν έχω καταλάβει από ποια μέρα μετράς για να υπολογίσεις το ποσό εβδομάδων είσαι. Αν είσαι από εξωσωματική δεν είναι πιο ξεκάθαρο ; Δεν είσαι από την ημέρα της γονιμοποίησης δηλαδή την ημέρα της ωοληψιας άντε την επόμενη ; Μόνο μια βιοχημική κύηση είχα όποτε δεν έχω φτάσει ποτέ σε αυτό το στάδιο για να ρωτήσω τον γιατρό ....

Από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου ξεκινάνε να μετράνε οι εβδομαδες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vasoula88 said:

Κοριτσια καλησπερα!!εκανα σημερα τον πρωτο υπερηχο,ειμαι στην 9η μερα, το ενδομητριο ειναι 5.5 μου ειπε! Ε2 113 και lh 6.89...εμπειρικα σε ποια μερα περιπου γινεται η εμβρυομεταφορα? 5ης μερας θα βαλουμε!

Είναι λεπτό ακόμα το ενδομήτριο σου αλλά μην ανησυχείς, θα παχύνει. Λογικά θα πάρεις ακόμα για 3-4 μέρες σικλακούρ και μετά θα ξεκινήσεις την προγεστερόνη και στις 5 μέρες θα κανείς την ετ. 

20 minutes ago, Marlina said:

Από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου ξεκινάνε να μετράνε οι εβδομαδες

Αυτό είναι όπως το μετράνε οι εφαρμογές αλλά απ ότι έχω καταλάβει ο γιατρός σου λέει ακριβώς πόσο είσαι βάσει της εξέλιξης του εμβρύου, έτσι δεν είναι; 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στον ιστότοπο eleftheia έχει εργαλείο υπολογισμού εβδομάδων κύησης ανάλογα με την ηλικία των εμβρύων στην ετ.

Πάνω από 2000 στη χοριακή το έμβρυο κανονικά φαίνεται. Όσο κι αν ελπίζουμε, αν το έμβρυο έχει πρόβλημα σταματά την ανάπτυξή του. Ο σάκος μπορεί να μεγαλώνει και η χοριακή να ανεβαίνει. Αν είναι υγιές το έμβρυο προχωρά ακάθεκτο!!!! Θέλουμε υγιή παιδιά. Η φύση επιλέγει. Όσο σκληρό κι αν είναι, έτσι λειτουργεί η φύση… ανεξάρτητα από το πόσο επεμβαίνουμε σε αυτήν.

Μας μένει να ευχόμαστε και να προσευχόμαστε… μετά από τις καλές επιλογές και όλαααα αυτά που παλεύουμε!! 
 Καλή τύχη σε όλες μας!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όταν εγώ έκανα την αποξεση έδειξε ότι ήμουν 12 εβδομάδων και 6 ημερών.... Από την ημερα της τελευταίας περιόδου μετράμε και όντως σύμφωνα με την ΤΕΠ είχα μόνο 2 μερες διαφορά.. Δλδ το πρόγραμμα με έβγαζε 13+1 αλλά η πραγματική ηλικία του εμβρύου ήταν 12+6....  Ξαναλέω υπολόγιζε ο γιατρός από την τελευταία περίοδο και όντως έτσι ήταν... Δεν ασχοληθήκαμε καθόλου με την ημερομηνία εμβρυομεταφοράς! 

πρίν από 10 λεπτά , Visit a vis είπε:

Στον ιστότοπο eleftheia έχει εργαλείο υπολογισμού εβδομάδων κύησης ανάλογα με την ηλικία των εμβρύων στην ετ.

Πάνω από 2000 στη χοριακή το έμβρυο κανονικά φαίνεται. Όσο κι αν ελπίζουμε, αν το έμβρυο έχει πρόβλημα σταματά την ανάπτυξή του. Ο σάκος μπορεί να μεγαλώνει και η χοριακή να ανεβαίνει. Αν είναι υγιές το έμβρυο προχωρά ακάθεκτο!!!! Θέλουμε υγιή παιδιά. Η φύση επιλέγει. Όσο σκληρό κι αν είναι, έτσι λειτουργεί η φύση… ανεξάρτητα από το πόσο επεμβαίνουμε σε αυτήν.

Μας μένει να ευχόμαστε και να προσευχόμαστε… μετά από τις καλές επιλογές και όλαααα αυτά που παλεύουμε!! 
 Καλή τύχη σε όλες μας!!

Κορίτσι δεν είναι απαραίτητο, ειχα χοριακη πάνω από 7000 και είχαμε δει μόνο σακο & λεκιθικο, έμβρυο δεν είδαμε ... Ήμουν 5+4 αν θυμάμαι καλά.... Και μέχρι και την αποξεση μου το μέγεθος του ήταν σύμφωνα με όσο έπρεπε, δλδ δεν ήταν πιο μικρό ή οτιδήποτε ώστε να πεις ήταν μικρούλικα και δε φαινόταν... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@kateriiina25 @Σποράκι μολις μιλησαμε...συνεχιζω κανονικα οπως ειπατε τα cyclacur,επανελεγχο εχω την Τριτη και οπως το βλεπει τελος του μηνα ή αρχες Νοεμβρη η ετ! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Kallo είπε:

@ED83 κορίτσι έκανες χοριακη? Τι έγινε τελικά? Πόσο βγήκε?

Καλησπέρα, μόλις πήρα τα αποτελέσματα της δεύτερης χοριακης και από 52 την Τετάρτη πεσαμε στο 30 σήμερα...δυστυχώς!!!

  • Λυπημένη/-ος 19
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ED83 είπε:

Καλησπέρα, μόλις πήρα τα αποτελέσματα της δεύτερης χοριακης και από 52 την Τετάρτη πεσαμε στο 30 σήμερα...δυστυχώς!!!

Ωχ πολύ λυπάμαι κορίτσι μου. Ότι και να σου πω το ξέρω ότι είναι τρομερά δύσκολο για σένα. Έχεις αλλά εμβρυακια? 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν σας είχα ενημερώσει ήμουν λίγο down έχω ξεκινήσει διεγερση ήδη και σήμερα φτάνω στο τέλος! 7η μέρα σήμερα ε2 284 και lh 8.5... Πάλι δε μου φαίνονται Καλές και αμα πάρω μόνο 1 εμβρυακι δε θα καταφέρω να βάλω κατάψυξη  μη τυχόν και χρειαστώ για επόμενη ετ...(έχω ακόμα 1 στην κατάψυξη για να κάνω ετ τον Νοέμβριο) αλλά μετά τπτ! Σημερα έκανα υπερηχο είδαμε 4 ωοθηλακια περίπου ίδιο μέγεθος .... Διεγερση σήμερα τελειώνω μόνο clomiphen πάλι έχω πάρει! 

Έχω κάνει 3 κύκλους τελείως διαφορετικόυς με τις ορμονικες... Και πάνω κάτω στον υπέρηχο βλέπουμε πάντα 4-5 ωοθηλακια... Εχω μπερδευτεί τλκ με το ποσό πρέπει να είναι οι τιμές! 

1ος κύκλος ε2 κάπου 800 τη 7η μέρα, πήραμε 4 ωάρια και έγινε γονιμοποίηση σε 2 (πολλή καλη ποιότητα) 

2ος κύκλος ε2  57 την 7η μέρα, πηραμε 2 ωαρια έγινε γονιμοποίηση σε 1 (εξαιρετική ποιότητα) 

3ος κύκλος ε2 284 την 7η μέρα....  Τι θα πάρουμε οεο (ας μη βρίσω) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Kallo είπε:

Ωχ πολύ λυπάμαι κορίτσι μου. Ότι και να σου πω το ξέρω ότι είναι τρομερά δύσκολο για σένα. Έχεις αλλά εμβρυακια? 

Ευχαριστώ πολύ...Είναι πολύ δύσκολο... Έχω αλλά 4, θα δούμε πως θα πάνε. 

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια, με το καλό να φτάσουμε όλες στο στόχο μας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ED83 είπε:

Ευχαριστώ πολύ...Είναι πολύ δύσκολο... Έχω αλλά 4, θα δούμε πως θα πάνε. 

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια, με το καλό να φτάσουμε όλες στο στόχο μας.

Τουλάχιστον είναι πολύ παρήγορο ότι έχεις και για άλλες προσπάθειες. Κοίτα από εδώ και πέρα τι θα κάνεις. Μην το βάζεις κάτω. Πάρε λίγο το χρόνο σου και μετά οργανώσου και συνέχισε. Θα τα καταφέρεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...