Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Kallo είπε:

Τουλάχιστον είναι πολύ παρήγορο ότι έχεις και για άλλες προσπάθειες. Κοίτα από εδώ και πέρα τι θα κάνεις. Μην το βάζεις κάτω. Πάρε λίγο το χρόνο σου και μετά οργανώσου και συνέχισε. Θα τα καταφέρεις 

Ευχαριστώ πολύ. Καλή δύναμη σε όλους. 

Αυτό μου με βάζει σε σκέψεις είναι μήπως συμβαίνει κάτι χρωμοσωμικο στα εμβρυα, γιατί οι εξετάσεις μας είναι καλές και έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό μας. Μου έχει συμβεί το ίδιο σε φυσική συλληψη που είχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, vasoula88 είπε:

@kateriiina25 @Σποράκι μολις μιλησαμε...συνεχιζω κανονικα οπως ειπατε τα cyclacur,επανελεγχο εχω την Τριτη και οπως το βλεπει τελος του μηνα ή αρχες Νοεμβρη η ετ! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Καλή αρχή, να πάνε όλα τέλεια!!!

πρίν από 27 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια δεν σας είχα ενημερώσει ήμουν λίγο down έχω ξεκινήσει διεγερση ήδη και σήμερα φτάνω στο τέλος! 7η μέρα σήμερα ε2 284 και lh 8.5... Πάλι δε μου φαίνονται Καλές και αμα πάρω μόνο 1 εμβρυακι δε θα καταφέρω να βάλω κατάψυξη  μη τυχόν και χρειαστώ για επόμενη ετ...(έχω ακόμα 1 στην κατάψυξη για να κάνω ετ τον Νοέμβριο) αλλά μετά τπτ! Σημερα έκανα υπερηχο είδαμε 4 ωοθηλακια περίπου ίδιο μέγεθος .... Διεγερση σήμερα τελειώνω μόνο clomiphen πάλι έχω πάρει! 

Έχω κάνει 3 κύκλους τελείως διαφορετικόυς με τις ορμονικες... Και πάνω κάτω στον υπέρηχο βλέπουμε πάντα 4-5 ωοθηλακια... Εχω μπερδευτεί τλκ με το ποσό πρέπει να είναι οι τιμές! 

1ος κύκλος ε2 κάπου 800 τη 7η μέρα, πήραμε 4 ωάρια και έγινε γονιμοποίηση σε 2 (πολλή καλη ποιότητα) 

2ος κύκλος ε2  57 την 7η μέρα, πηραμε 2 ωαρια έγινε γονιμοποίηση σε 1 (εξαιρετική ποιότητα) 

3ος κύκλος ε2 284 την 7η μέρα....  Τι θα πάρουμε οεο (ας μη βρίσω) 

Τρία!!! Είναι πολύ καλή η τιμή σου και παίρνεις μόνο κλομιφέν. Νομιζω θα πας πολύ καλά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με το πόσο εβδομάδων είμαι. Αλλά για να λέει 5 εβδομάδων η γιατρός έτσι θα είναι λογικά. Τώρα κοίταζα ότι έχω 16 μέρες καθυστέρηση. Οπότε λέω μήπως όντως είναι νωρίς να φανεί κάτι από τόσο νωρίς 

Το μετρανε απο την πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου..ποτε αδιαθετησες;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες τοσο για τις σκεψεις, προτασεις,εμπειριες,συμβουλες σκεψεις! Με βοηθατε πολυ να στατησω την πολλη αναλυση κ την κοντρολομανια μου...επεσα στη λουπα της πρωταρας...Πρεπει να το παρω αποφαση οτι εκτος απ οτι κανουμε εμεις,ειναι και θεμα τυχης ο καλος κυκλος,οι σωστες δοσεις,το να πετυχεις τα καλα ωαρια εγκαιρως κτλ..Ειναι θλιβερο να μας βλεπει ο γιατρος ψυχρα σαν ενα ακομα στατιστικο νουμερο ομως αν ειναι να μας καταφερει το μωρακι,λεω χαλαλι!  Αισιοδοξια,πυγμη κ αντοχες σε ολες μας να τα καταφερουμε!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλή αρχή, να πάνε όλα τέλεια!!!

Τρία!!! Είναι πολύ καλή η τιμή σου και παίρνεις μόνο κλομιφέν. Νομιζω θα πας πολύ καλά!!!

3 ήθελα εξαρχής να πάρουμε ώστε να έχω αλλά 2 στην κατάψυξη... Το θέμα είναι ότι δεν το βλέπω... Για 2 με βλέπω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Angot είπε:

3 ήθελα εξαρχής να πάρουμε ώστε να έχω αλλά 2 στην κατάψυξη... Το θέμα είναι ότι δεν το βλέπω... Για 2 με βλέπω! 

Μη σκέφτεσαι το μετά, είσαι πολύ μικρή να σε αγχώνει αυτό. Σε νοιάζει να κανείς το εμβρυακι και μα προχωρήσετε. Σκέψου ότι δεν έχεις κάνει καν διέγερση, αν χρειαστεί που το απεύχομαι έχεις πολλές επιλογές στο μέλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Σποράκι είπε:

Μη σκέφτεσαι το μετά, είσαι πολύ μικρή να σε αγχώνει αυτό. Σε νοιάζει να κανείς το εμβρυακι και μα προχωρήσετε. Σκέψου ότι δεν έχεις κάνει καν διέγερση, αν χρειαστεί που το απεύχομαι έχεις πολλές επιλογές στο μέλλον!!!

Ναι αλλα περνάνε οι μήνες. Ήδη απο την αποξεση έχουν περάσει 4 μήνες.. Ο γιατρός θεωρεί ότι όλα είναι καλα, και του έχω εμπιστοσύνη... Απλως δε ξέρω, νιώθω περίεργα, ίσως ανασφαλεια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Angot είπε:

Ναι αλλα περνάνε οι μήνες. Ήδη απο την αποξεση έχουν περάσει 4 μήνες.. Ο γιατρός θεωρεί ότι όλα είναι καλα, και του έχω εμπιστοσύνη... Απλως δε ξέρω, νιώθω περίεργα, ίσως ανασφαλεια! 

Λογικό αλλά σιγά σιγά όλα παίρνουν τον δρόμο τους. Σύντομα θα είσαι έγκυος ξανά :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kallo είπε:

6 Σεπτέμβρη αδιαθετησα 

Λογικα εισαι 7και 3 μερες σημερα απ οτι καταλαβαινω οπως τα μετρανε..εγω αδιαθετησα 2 σεπτεμβρη και αυριο μπαινω στην 8 εβδομαδα.Επισης αλλοι μετρανε την πραγματικη ηλικια του εμβρυου που ειναι 2 εβδομαδες λιγοτερο δηλαδη η δικη σου 5 εβδομαδες και εμενα 6 εβδομαδες.ειναι λιγο μπερδεμα αυτο αλλα οι περισσοτεροι το πιανουν απο την τελευταια περιοδό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, ED83 said:

Ευχαριστώ πολύ. Καλή δύναμη σε όλους. 

Αυτό μου με βάζει σε σκέψεις είναι μήπως συμβαίνει κάτι χρωμοσωμικο στα εμβρυα, γιατί οι εξετάσεις μας είναι καλές και έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό μας. Μου έχει συμβεί το ίδιο σε φυσική συλληψη που είχα.

Σε όλες τις εγκυμοσύνες, είτε μετά από εξωσωματική ή μετά από φυσική σύλληψη υπάρχει πιθανότητα κατά μέσο όρο 25% για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Οπότε μπορεί να είναι εντελώς τυχαίο γεγονός και σίγουρα κάποια επόμενη φορά θα σας πανε όλα μια χαρά! 

Καλό είναι βέβαια αν δεν έχετε ήδη κάνει, να κάνετε ένα καρυοτυπο ζεύγους για να αποκλείσετε κληρονομικα θέματα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jamie είπε:

Λογικα εισαι 7και 3 μερες σημερα απ οτι καταλαβαινω οπως τα μετρανε..εγω αδιαθετησα 2 σεπτεμβρη και αυριο μπαινω στην 8 εβδομαδα.Επισης αλλοι μετρανε την πραγματικη ηλικια του εμβρυου που ειναι 2 εβδομαδες λιγοτερο δηλαδη η δικη σου 5 εβδομαδες και εμενα 6 εβδομαδες.ειναι λιγο μπερδεμα αυτο αλλα οι περισσοτεροι το πιανουν απο την τελευταια περιοδό

Η γυναικολόγος μου είπε ότι είμαι 5 εβδομάδων 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ED83 είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Καλή δύναμη σε όλους. 

Αυτό μου με βάζει σε σκέψεις είναι μήπως συμβαίνει κάτι χρωμοσωμικο στα εμβρυα, γιατί οι εξετάσεις μας είναι καλές και έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό μας. Μου έχει συμβεί το ίδιο σε φυσική συλληψη που είχα.

Δυστυχώς στους κύκλους εξωσωματικής απ ότι έχω καταλάβει ένα μεγάλο ποσοστό είναι με χρωμοσωμικες ανωμαλιες...λόγω φαρμάκων... και εγώ έχασα πέρσι 1 εμβρυακι και σε καρυοτυπο εμβρυο βρήκαμε πολλές χρωμοσ ανωμαλιες. Ο κατυοτυπος ζεύγους που κάναμε φυσιολογικός. Αυτός είναι και ο δικός μου φόβος.. να μην ξανασυμβει..Αν είναι αυτός ο λόγος που δεν προχωρισε να σκέφτεσαι καλυτερα που έγινε τώρα και όχι αργότερα... που είναι πιο δυσκολο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Kallo είπε:

Η γυναικολόγος μου είπε ότι είμαι 5 εβδομάδων 

Οκ φανταζομαι η γιατρος σου θα ξερει καλυτερα απο εμας οποτε μην αγχωνεσαι θα φανει και το εμβρυακι απο την αλλη εβδομαδα!

6 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Βρε κορίτσια εγώ δεν έχω καταλάβει από ποια μέρα μετράς για να υπολογίσεις το ποσό εβδομάδων είσαι. Αν είσαι από εξωσωματική δεν είναι πιο ξεκάθαρο ; Δεν είσαι από την ημέρα της γονιμοποίησης δηλαδή την ημέρα της ωοληψιας άντε την επόμενη ; Μόνο μια βιοχημική κύηση είχα όποτε δεν έχω φτάσει ποτέ σε αυτό το στάδιο για να ρωτήσω τον γιατρό ....

Αυτο τωρα συζητουσαμε με την kallo οι περισσοτεροι γιατροι πιανουν την πρωτη μερα της περιοδου ανεξαρτητα απο την εξωσωματικη για να υπολογιζουν.εμενα δηλαδη οταν πηγα ημουν περιπου 7 εβδομαδων κυησης(και ετσι θα συνεχισει να με μετραει απο την πρωτη μερα περιοδου)αλλα η πραγματικη ηλικια του εμβρυου ειναι 2 εβδομαδες μικροτερο δηλαδη ημουν 5 σαν ηλικια)

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2022 at 6:35 ΜΜ, Maroxmarox είπε:

Γνωρίζω ότι το ωάριο το βλέπουν από τη πρώτη στιγμή εάν δεν είναι καλό ,νομίζω ότι η μικρογονιμοποιηση δεν επηρεάζει ίσα ίσα που βοηθάει ,διόρθωστε με εάν κάνω λάθος ,εύχομαι καλή επιτυχία κορίτσι μου

Έτσι έχω ακούσει κ εγώ αλλά αλλά μου είπε ο γιατρός μετά ότι ήταν μέτριο κ η μικρογονιμοποιηση το επηρέασε αρνητικα. Κ πως την επόμενη θα το αφήσουμε μόνο του. 

Δεν ξέρω έχω προβλημάτιστει αλλά πάλι έχω ήδη ένα παιδάκι από το γιατρό αυτόν με την πρώτη προσπάθεια που έκανα τότε βέβαια αλλη ηλικία μου κ δεν θέλω να σκεφτώ πως κάνει ο ίδιος κάποιο λάθος ή έστω στο εμβρυολογο ότι μπορεί να ευθύνεται. Έχω σκεφτεί να πάω κ αλλού αλλά θα κάνω άλλη μια τον Γενάρη πρώτα ο Θεός κ μετά θα πρέπει να πάρω αποφάσεις άλλες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...