Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

43 minutes ago, kateriiina25 said:

Αν θυμάμαι καλά η χοριακή σου πρέπει να ήταν 9 (μικρή διαφορά με το 8, δεν έχει τόση σημασία) και αυτό είναι σίγουρα εμφύτευση, είχε βγει και θετικό το τεστ σου αν δεν κάνω λάθος. Οκ, αν λέει ο γιατρός ότι είτε με 6 μέρες είτε με 8 "ήσασταν μέσα" πάω πάσο.

Επίσης η υστεροσκόπιση που έκανες ήταν διαγνωστική και όχι επεμβατική, δεν μπορεί να ευθύνεται για την φλεγμονή μιας και δεν σου έκανε τίποτα μέσα παρά μόνο μπήκε με κάμερα και παρακολούθησε. 

Το ngs που έκανες θα έπρεπε να σου λέει ποιο μικρόβιο είναι ακριβώς, έτσι ξέρω. Ή έκανες την απλή βιοψία; δεν θυμάμαι  

Έχει αναφέρει η @Blue Velvet πολλές φορές τον γιατρό της και έχει μιλήσει γι αυτόν με πολύ καλά λόγια και νομίζω είναι στην Θεσσαλονίκη. Μήπως σου δώσει στοιχεία να επικοινωνήσεις να πάρεις μία γνώμη ακόμα. 

Έκανα και τα δυο αλλά ειλικρινά δεν βγάζω άκρη και δεν τις έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή μόλις όμως βγάλω άκρη επιτέλους θα σου στείλω ακριβώς τι και πως  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

Ήθελα να σας ρωτήσω γιατί η εγώ δεν πάω καλά ή ο γιατρός μου. Νιώθω πολύ άσχημα. Κατάφερα και πήγα στην Οικονομόπουλου φοβερή γυναίκα μας τα εξήγησε όλα έπεσε και από τα σύννεφα η γυναίκα που εμάς δεν μας έχουν πει να κάνουμε σημαντικές εξετάσεις πριν την ετ και όλη την διαδικασία. Μας έγραψε να κάνουμε πόσες εξετάσεις έκανα και στο νοσοκομείο και περιμένω τα αποτελέσματα. Όταν λοιπόν πήγα στον γιατρό μου να δω τι θα μου πει και ο ίδιος μου συμπεριφέρθηκε τόσο άσχημα που δεν το περίμενα. Δεν του είπα ότι ψαχτηκα μόνη μου απλά του ανέφερα αν πρέπει και πως να ψάχνουμε με εξετάσεις και άρχισε και φώναζε τι θέλεις τι ζητάς έχεις οχτώ βλαστοκυστες και αν παλινδρομησει μια εγκυμοσύνη κάνεις εξετάσεις. Και να πάω να μονασω όταν του είπα ότι ψυχολογικά δεν θέλω να συνεχίσω άμεσα την επόμενη ετ ( ήθελε να την κάνω αμέσως μετά την αποτυχία του προηγούμενου μήνα) . Και ότι αν πιστεύω ότι κάτι έχουμε και ζητάω εξετάσεις να πάω να κοιτάχτω και από πάνω μέχρι κάτω αν έχω καρκίνο. Δεν θέλω να τον ξαναδώ πως θα συνεχίσω. Κλαίω όλες τις ημέρες. Νομίζω ότι δεν πάω καλά και φταίω εγώ . Τι έκανα λάθος? 

Καλημερα. Μαλλον εκανες λαθος στην επιλογη γιατρου. Απαραδεκτος και αναξιοπρεπης. Μαλλον θελει το μηνιατικο του, τοσα του λειπουνε. Η γνωμη μου ειναι να αναζητησεις κοπελες απο το περιβαλλον σου ή αν δεν γνωριζεις καμια, καποιες απο εδω, που να εχουν επιτυχια και να εχουν μεινει ευχαριστημενες απο το γιατρο τους και να παρεις δευτερη και τριτη γνωμη. Ακολουθησε το ενστικτο σου. οταν κατι αποτυγχανει , κατι φταιει.

20 ώρες πρίν, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

Επίσης έψαξα και εγώ από μόνη μου να δω αν κάτι γίνεται ξέρουμε ότι έχει ο σύζυγος πρόβλημα και δεν γίνεται να κάνουμε παιδάκι φυσιολογικά και από την μία μου έλεγε τι θέλεις και ψαχνεσαι και από την άλλη όταν με έβρισε γιατί λέει τον ζαλισες στα τηλέφωνα όταν είδα λίγο αίμα και του είπα σας καλούσα για να δω τι γίνεται αν είναι κάτι κακό αν κάτι πρέπει να κάνω να πάρω ίσως κάποιο φάρμακο και μου είμαι να ψάξεις να διαβάσεις εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να άκου το κάθε τι καθεμιάς. Τι να πω τα έχω χαμένα. Μια να ψάξω μια γιατί ψάχνομαι. Μου είπε η κυρία Οικονομόπουλου να κάνω μια εξέταση αλλά πρέπει να στην γράψει γυναικολόγος του είπα να μου την γράψει δεν μου την έγραψε. Και μου είπε αν θέλω να μπλέξω ενώ και καλά αυτός δεν θέλει να χαλάσω τσάμπα χρήματα να κάνω υστεροσκοπηση αν το γράφω καλά και θα δώσω 1000 ευρώ.

Πως να συνεργαστεις με εναν ανθρωπο τοσο κακοτροπο? Μην επιτρεπεις σε κανεναν να σου υποδειξει πως θα νιωθεις και τι θα κανεις με το σωμα σου. Ημαρτον πια.

Η κυρια Οικονομοπουλου τι ειδικοτητα εχει? Ειναι ουρολογος? Απλα δεν τη γνωριζω γι αυτο ρωταω...

20 ώρες πρίν, Jekama7 είπε:

καλησπέρα είμαι καινούργια σε αυτό το φόρουμ και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθησετε η έστω αν υπάρχει κάποια από εσάς που το έχει περάσει..λοιπόν έκανα εμβρυομεταφορα 14 Νοεμβρίου τώρα και 24 Νοεμβρίου έκανα την πρώτη μου χοριακη η οποία ήταν 192 μετά από δύο μέρες βγήκε 1580 μετά από 4 μέρες βγήκε 4.400 και έτσι έκανα τον πρώτο μου υπερυχο αλλά μια μέρα πριν τον υπερυχο είχα πολύ αιμοραγια που λέω πάει τελείωσαν όλα όταν πήγα στον γυναικολόγο είδε ένα πολύ μικρό σάκο χωρίς να δούμε εβρυο αλλά το κακό είναι ότι έχει πέσει πολύ κοντά στον τραχηλο γιαυτό και έχω αιμοραγιες μετά από δύο μέρες έκανα πάλι χοριακη όπως μου είπε και είχε ανέβει 8.400 σήμερα πήγαμε πάλι και είδε τον σάκο πάλι κοντά στον τραχηλο και μας είπε να κάνουμε υπερυχο 3D για να δει σε πόση απόσταση είναι από τον τραχηλο και από την μήτρα.ο σακος μου φαίνεται για σακος 5 εβδομαδων που είμαι εγώ βεβαια δνε ειδαμε εμβρυο μεσα γιατι μου ειπε οτι μπορει 5 εβδομαδων να φαινετε μπορει και οχι..ήθελα  να ρωτήσω υπάρχει καμία από εσάς που το περασε και αν θα πάνε όλα καλά???γιατί πραγματικά ανησυχώ είναι η δεύτερη προσπάθεια η πρώτη κατέληξε σε παλινδρομη κυηση...

Καλημερα κοριτσι μου. 5η βδομαδα ειναι νωρις νομιζω για να δεις το εμβρυο. Εγω πηγα στο τελος της 7ης και ακουσαμε και καρδουλα. Κι εγω ειχα αιμορραγια στην 5η η 6η βδομαδα, και μετα καφε υγρα , παρολαυτα η εγκυμοσυνη προχωρησε φυσιολογικα ως τωρα. Μου ειπαν οτι μπορει να ειναι καποιο αγγειο στον τραχηλο ή και που ειχα αρχικα διδυμη κυηση και το ενα εμβρυο παλλινδρομησε. Ωστοσο, θα πρεπει να περιμενεις να ξαναπας για υπερηχο και να δειτε την εκβαση. Ειναι νωρις για να μπορει καποιος να σου πει σιγουρα τι συμβαινει. Να προσεχεις με.βαρη και σκυψιμο, να ξεκουραζεσαι οσο περισσοτερο μπορεις, παιζει ρολο. Ευχομαι ολοψυχα καλο στερεωμα και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. 

15 ώρες πρίν, Texas είπε:

Σχετικά καλά είμαι ο άντρας μου πρώτη φορά έκλεγε σήμερα μου ράγισε την καρδιά . 
Από την αρχή σε αυτό το κέντρο πήγαν όλα λάθος με την υπερδιέγερση που έπαθα από παραλήψεις και λάθη δικά τους αποδεδειγμένα δεν με πρόσεξαν καθόλου ίσως κάηκαν τα ωαρια μου 30 ώριμα μου πήραν έκανα μήνες να συνέλθω μετά μου έδωσαν παραπάνω μέρες προγεστερονη για βλαστοκυστες 5 ημερών 8 μέρες προγεστερονη πάλι λάθος .. 27-28 ετών είμαι μετά από όλα αυτά μου έκαναν άλλες δυο ετ δωρεάν όπως και υστεροσκοπηση και βιοψία για να μην τους κυνηγήσω . 3 γιατροί στο κέντρο με ανέλαβε ο ένας από αυτούς ο μόνος αξιόλογος τώρα τα κάναμε όλα σωστά .

απαραδεκτο το κέντρο κορίτσια όχι επειδή δεν πέτυχα ένα σας λέω μόλις είχα βγει από την ετ και φώναζε ο άθλιος φέρτε μου πελάτες γιατρούς και εμβρυολογους βρησκω τους καλύτερους πελάτες φέρτε μου φώναζε στο προσωπικό που έκλεινε τις πορτες από πίσω του , αυτός Καμία ντροπή καμία συστολή ! και χτυπιόταν μου ήρθε να του πω είσαι μαλακας άνθρωπε μου ; Μόλις βγήκα από ετ τι φωνάζεις σαν ηλίθιος ; 
θεσσαλονικη είμαι στο ιακ…

εχω και άλλες 3 βλαστοκυστες εκεί που να μην τις είχα 

Καλημερα Τεξας. Βιοψια μητρας γιατι θα κανεις? Για μικροβια? 

Εγω ειχα κανει καποτε υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα σε γνωστο εξωσωματικο, ο.οποιος ειναι και σε δημοσιο νοσοκομειο, οπου και επελεξα να την κανω. Συμπεριφορα αθλια, καθως μετα αφου ξυπνησα απο την αναισθησια ηταν εξαφανισμενος και δεν μπορεσα ουτε στο τηλεφωνο να τον βρω μεχρι την αλλη μερα.το μεσημερι (ηδη ειχα παει σπιτι μου). 

Εναν χρονο μετα ειχα αλλαξει εξωσωματικο και λογω του οτι κατα τη διαρκεια της διεγερσης ειδαμε εναν μεγαλο πολυποδα στον υπερηχο, εκανα ξανα υστεροσκοπηση με σκρατσινγκ, πριν την ετ. Μετα το τελος μου ειπε οτι εκτος απο τον πολυποδα ειχα και διαφραγμα, το οποιο μου ανοιξε, και το οποιο ειναι εκ γενετης. Οποτε κι αυτος αναρωτηθηκε αν στην πρωτη υστεροσκοπηση μου εκανε κατι ο προηγουμενος γιατρος κι οταν του ειπα "ειναι δυνατον?", γελουσε και λεει, συμβαινουν κι αυτα. Φανταστειτε τι γινεται...

Επισης, οταν λες σου δωσανε 8 μερες προγεστερονη εννοεις πριν την ετ?

Παντως καλα κανεις και αλλαζεις κεντρο. Σιγουρα υπαρχουν και αξιολογοι γιατροι, καποιον θα βρεις. 

Αυτο με την υπερδιεγερση βρε κοριτσια δεν το καταλαβαινω. Οταν ξερουν οι γιατροι οτι υπαρχει αυτο το ενδεχομενο, δεν χορηγουν λιγοτερες μοναδες? Δεν σε παρακολουθουν? Γιατι πρεπει να παρουν 30 ή 50 ωαρια? Τι θα τα κανουν τοσα πολλα?  Και το σωμα της καθε κοπελας που.θα πρεπει μετα υποδεχτει ενα εμβρυο σε τι κατασταση θα ειναι? Πειραματα κανουν?

 

 

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας..Έχω ξαναπεί την ιστορία μου παλαιότερα. Εν συντομία Πέρσι μετέφερα 7 βλαστοκυστες που προέκυψαν από δυο διεγέρσεις. Δεν πετύχαμε εγκυμοσύνη παρά μόνο μια φορά που κατέληξε βιοχημική. Άλλαξα γιατρό και κέντρο. Πλέον είμαι στο Ια..ω. Καταφερα να μαζέψουμε και να καταψύξουμε 5 βλαστοκυστες από 2 διεγέρσεις και δυο φυσικούς κύκλους και λέμε επιτέλους να προχωρήσουμε. Συζητήσαμε με τον γιατρό να κάνω παράθυρο εμφύτευσης , βιοψια μήτρας και έλεγχο μικροβιωματος. Η απάντηση του ήταν ότι δεν έχει σοβαρή ένδειξη ότι στην περίπτωση μ επιβάλλεται να τις κάνω ( αποδίδει τις αποτυχίες στην ποιότητα των ωαρίων περισσότερο, είμαι πλέον 40), αλλά αν με παίρνει οικονομικά θα μπορούσα να τις κάνω. Να σημειώσω ότι το κόστος είναι γύρω στα 2500 χωρίς την αμοιβή του. Τις έχει κάνει κάποια από εσας; Βοήθησαν; Το ποσο το βρίσκετε νορμαλ ή μεγάλο; Έχω πελαγώσει. Σκέφτομαι από τη μια να τις κάνω, από την άλλη μήπως βάλω 1 και αν αποτύχω να τις κάνω μετά...Δεν ξέρω.. Δεκτή κάθε συμβουλή σας κορίτσια μου. Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς. 
 

Εχω κάνει επίσης ήδη λαπαροσκόπηση για ενδομητριωση και 3 υστεροσκοπησεις αφαίρεσης ινομυωματος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, elenakith said:

Καλημερα. Μαλλον εκανες λαθος στην επιλογη γιατρου. Απαραδεκτος και αναξιοπρεπης. Μαλλον θελει το μηνιατικο του, τοσα του λειπουνε. Η γνωμη μου ειναι να αναζητησεις κοπελες απο το περιβαλλον σου ή αν δεν γνωριζεις καμια, καποιες απο εδω, που να εχουν επιτυχια και να εχουν μεινει ευχαριστημενες απο το γιατρο τους και να παρεις δευτερη και τριτη γνωμη. Ακολουθησε το ενστικτο σου. οταν κατι αποτυγχανει , κατι φταιει.

Πως να συνεργαστεις με εναν ανθρωπο τοσο κακοτροπο? Μην επιτρεπεις σε κανεναν να σου υποδειξει πως θα νιωθεις και τι θα κανεις με το σωμα σου. Ημαρτον πια.

Η κυρια Οικονομοπουλου τι ειδικοτητα εχει? Ειναι ουρολογος? Απλα δεν τη γνωριζω γι αυτο ρωταω...

Καλημερα κοριτσι μου. 5η βδομαδα ειναι νωρις νομιζω για να δεις το εμβρυο. Εγω πηγα στο τελος της 7ης και ακουσαμε και καρδουλα. Κι εγω ειχα αιμορραγια στην 5η η 6η βδομαδα, και μετα καφε υγρα , παρολαυτα η εγκυμοσυνη προχωρησε φυσιολογικα ως τωρα. Μου ειπαν οτι μπορει να ειναι καποιο αγγειο στον τραχηλο ή και που ειχα αρχικα διδυμη κυηση και το ενα εμβρυο παλλινδρομησε. Ωστοσο, θα πρεπει να περιμενεις να ξαναπας για υπερηχο και να δειτε την εκβαση. Ειναι νωρις για να μπορει καποιος να σου πει σιγουρα τι συμβαινει. Να προσεχεις με.βαρη και σκυψιμο, να ξεκουραζεσαι οσο περισσοτερο μπορεις, παιζει ρολο. Ευχομαι ολοψυχα καλο στερεωμα και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. 

Καλημερα Τεξας. Βιοψια μητρας γιατι θα κανεις? Για μικροβια? 

Εγω ειχα κανει καποτε υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα σε γνωστο εξωσωματικο, ο.οποιος ειναι και σε δημοσιο νοσοκομειο, οπου και επελεξα να την κανω. Συμπεριφορα αθλια, καθως μετα αφου ξυπνησα απο την αναισθησια ηταν εξαφανισμενος και δεν μπορεσα ουτε στο τηλεφωνο να τον βρω μεχρι την αλλη μερα.το μεσημερι (ηδη ειχα παει σπιτι μου). 

Εναν χρονο μετα ειχα αλλαξει εξωσωματικο και λογω του οτι κατα τη διαρκεια της διεγερσης ειδαμε εναν μεγαλο πολυποδα στον υπερηχο, εκανα ξανα υστεροσκοπηση με σκρατσινγκ, πριν την ετ. Μετα το τελος μου ειπε οτι εκτος απο τον πολυποδα ειχα και διαφραγμα, το οποιο μου ανοιξε, και το οποιο ειναι εκ γενετης. Οποτε κι αυτος αναρωτηθηκε αν στην πρωτη υστεροσκοπηση μου εκανε κατι ο προηγουμενος γιατρος κι οταν του ειπα "ειναι δυνατον?", γελουσε και λεει, συμβαινουν κι αυτα. Φανταστειτε τι γινεται...

Επισης, οταν λες σου δωσανε 8 μερες προγεστερονη εννοεις πριν την ετ?

Παντως καλα κανεις και αλλαζεις κεντρο. Σιγουρα υπαρχουν και αξιολογοι γιατροι, καποιον θα βρεις. 

Αυτο με την υπερδιεγερση βρε κοριτσια δεν το καταλαβαινω. Οταν ξερουν οι γιατροι οτι υπαρχει αυτο το ενδεχομενο, δεν χορηγουν λιγοτερες μοναδες? Δεν σε παρακολουθουν? Γιατι πρεπει να παρουν 30 ή 50 ωαρια? Τι θα τα κανουν τοσα πολλα?  Και το σωμα της καθε κοπελας που.θα πρεπει μετα υποδεχτει ενα εμβρυο σε τι κατασταση θα ειναι? Πειραματα κανουν?

 

 

Βιοψια ενδομητρίου θέλω να ξανά κάνω για να δω αν έχω πρόβλημα στην πρώτη που έκανα μου είπαν υπάρχει φλεγμονή αλλά όχι κάποιο μικρόβιο και μπορεί λέει να έφταιγε   μέχρι και η γλουτένη (???) την οποία είχα κόψει μήνες για την τελευταία ετ με οδηγίες της αιματολόγου .

ναι πριν την ετ πήρα 8 μέρες προγεστερονη από ασυνεννοησία δικη τους ένα μπάχαλο και φυσικά εγώ δεν είχα ιδέα και ούτε θα το είχα καταλάβει ποτε αν δεν είχα φιλη γιατρό η οποία με βοήθησε να βγάλω άκρη . Δεν ξέρανε τι να πούνε όταν στην αποτυχία τους τα πήγα όλα εκεί φώναζε ο ένας γιατρός τον άλλο και πήγαν να πουν ότι και καλά επίτηδες το έκαναν έτσι χωρίς κανένα λόγο .. στο τέλος πρόσφεραν Δώρας δυο ετ ακόμα δωρεάν υστεροσκοπιση βιοψία ενδομητρίου για να αποδείξουν ότι δεν τα κάνουν όλα για το χρήμα , γιατί αυτό τους είπα .

οταν έκανα διέγερση μου είχαν δώσει παρα πολλές μονάδες και τους έλεγα παιδιά δεν είμαι καλά κάτι δεν πάει καλά έπαιρνε η συντονίστρια ένα τηλ τριών δευτερολέπτων τον γιατρό συνέχισε την έλεγε . Έκανα και μια ενεση απαγορευτική για την περίπτωση μου (πάλι λάθος ) δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν . 
Το κορυφαίο όμως ήταν που ενώ πήραμε 32 ωαρια και ήμουν σκατα δεν μπορούσα να κουνηθώ χωρίς υπερβολές μου άρχισαν και τα φάρμακα της ετ για φρέσκια ετ πράγμα που χειροτέρεψε την κατάσταση μου γιατί επρεπε να αρχίσω ανταγωνιστες asap . Εξού και το νοσοκομείο με ελεύθερο υγρό γύρω από πνευμονες κοιλιά και ωοθήκες … 

τελος πάντων έχουν βαρεθεί να τα διαβάζουν ξανά και ξανά τα κορίτσια 

εμενα τώρα με ενδιαφέρει να μάθω αν είναι οκ το ενδομήτριο μου και αν οι βλαστοκυστες που έχω δίνουν εγκυμοσύνη ή είναι καμένες είτε λόγο κακού σπέρματος είτε οτιδήποτε άλλο 

γιατι και να τις μεταφέρω αλλου αν δεν είναι καλές πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχουμε τουλάχιστον να το πάρω απόφαση ότι πάω πάλι για διέγερση 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Texas είπε:

Βιοψια ενδομητρίου θέλω να ξανά κάνω για να δω αν έχω πρόβλημα στην πρώτη που έκανα μου είπαν υπάρχει φλεγμονή αλλά όχι κάποιο μικρόβιο και μπορεί λέει να έφταιγε   μέχρι και η γλουτένη (???) την οποία είχα κόψει μήνες για την τελευταία ετ με οδηγίες της αιματολόγου .

ναι πριν την ετ πήρα 8 μέρες προγεστερονη από ασυνεννοησία δικη τους ένα μπάχαλο και φυσικά εγώ δεν είχα ιδέα και ούτε θα το είχα καταλάβει ποτε αν δεν είχα φιλη γιατρό η οποία με βοήθησε να βγάλω άκρη . Δεν ξέρανε τι να πούνε όταν στην αποτυχία τους τα πήγα όλα εκεί φώναζε ο ένας γιατρός τον άλλο και πήγαν να πουν ότι και καλά επίτηδες το έκαναν έτσι χωρίς κανένα λόγο .. στο τέλος πρόσφεραν Δώρας δυο ετ ακόμα δωρεάν υστεροσκοπιση βιοψία ενδομητρίου για να αποδείξουν ότι δεν τα κάνουν όλα για το χρήμα , γιατί αυτό τους είπα .

οταν έκανα διέγερση μου είχαν δώσει παρα πολλές μονάδες και τους έλεγα παιδιά δεν είμαι καλά κάτι δεν πάει καλά έπαιρνε η συντονίστρια ένα τηλ τριών δευτερολέπτων τον γιατρό συνέχισε την έλεγε . Έκανα και μια ενεση απαγορευτική για την περίπτωση μου (πάλι λάθος ) δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν . 
Το κορυφαίο όμως ήταν που ενώ πήραμε 32 ωαρια και ήμουν σκατα δεν μπορούσα να κουνηθώ χωρίς υπερβολές μου άρχισαν και τα φάρμακα της ετ για φρέσκια ετ πράγμα που χειροτέρεψε την κατάσταση μου γιατί επρεπε να αρχίσω ανταγωνιστες asap . Εξού και το νοσοκομείο με ελεύθερο υγρό γύρω από πνευμονες κοιλιά και ωοθήκες … 

τελος πάντων έχουν βαρεθεί να τα διαβάζουν ξανά και ξανά τα κορίτσια 

εμενα τώρα με ενδιαφέρει να μάθω αν είναι οκ το ενδομήτριο μου και αν οι βλαστοκυστες που έχω δίνουν εγκυμοσύνη ή είναι καμένες είτε λόγο κακού σπέρματος είτε οτιδήποτε άλλο 

γιατι και να τις μεταφέρω αλλου αν δεν είναι καλές πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχουμε τουλάχιστον να το πάρω απόφαση ότι πάω πάλι για διέγερση 

Βρε κορίτσι μου πραγματικά συγγνώμη αλλά όλα αυτά πρώτη φορά τα ακούω. Δεν μπορώ να δεχτώ τόση αδιαφορία και τόσα λάθη από έναν γιατρό, ποσό άτυχη ήσουν;;; Όλα λάθος. Δεν είμαστε γιατροί εδώ μέσα αλλά κάποια βασικά τα έχουμε καταλάβει. Μην στεναχωριέσαι άλλο, πιστεύω ότι σε κάποιον άλλο θα ήσουν ήδη έγκυος ή θα είχες καλύτερη εικόνα. Πάμε παρακάτω, νέα προσπάθεια με άλλον γιατρό!!! (Ζητα από το έμβρυο λογικό μια έκθεση για τα έμβρυα που έχεις, να τα δει ο επόμενος να σου πει αν αξίζει να τα βάλεις ή όχι)

πρίν από 29 λεπτά , Ana21 είπε:

Καλημέρα σας..Έχω ξαναπεί την ιστορία μου παλαιότερα. Εν συντομία Πέρσι μετέφερα 7 βλαστοκυστες που προέκυψαν από δυο διεγέρσεις. Δεν πετύχαμε εγκυμοσύνη παρά μόνο μια φορά που κατέληξε βιοχημική. Άλλαξα γιατρό και κέντρο. Πλέον είμαι στο Ια..ω. Καταφερα να μαζέψουμε και να καταψύξουμε 5 βλαστοκυστες από 2 διεγέρσεις και δυο φυσικούς κύκλους και λέμε επιτέλους να προχωρήσουμε. Συζητήσαμε με τον γιατρό να κάνω παράθυρο εμφύτευσης , βιοψια μήτρας και έλεγχο μικροβιωματος. Η απάντηση του ήταν ότι δεν έχει σοβαρή ένδειξη ότι στην περίπτωση μ επιβάλλεται να τις κάνω ( αποδίδει τις αποτυχίες στην ποιότητα των ωαρίων περισσότερο, είμαι πλέον 40), αλλά αν με παίρνει οικονομικά θα μπορούσα να τις κάνω. Να σημειώσω ότι το κόστος είναι γύρω στα 2500 χωρίς την αμοιβή του. Τις έχει κάνει κάποια από εσας; Βοήθησαν; Το ποσο το βρίσκετε νορμαλ ή μεγάλο; Έχω πελαγώσει. Σκέφτομαι από τη μια να τις κάνω, από την άλλη μήπως βάλω 1 και αν αποτύχω να τις κάνω μετά...Δεν ξέρω.. Δεκτή κάθε συμβουλή σας κορίτσια μου. Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς. 
 

Εχω κάνει επίσης ήδη λαπαροσκόπηση για ενδομητριωση και 3 υστεροσκοπησεις αφαίρεσης ινομυωματος. 

Καλημέρα. Μου φαίνονται παρά πολλά τα χρήματα, ίσως το μικροβιωμα μήτρας είναι πολύ ακριβό δεν ξέρω. Εγώ έχω κάνει ngs και ΕΡΑ αλλά καμία σχέση με τα αυτά τα χρήματα. Μικροβιωμα φυσιολογικό και ΕΡΑ μια μέρα μετατόπιση, δεν έχω κάνει ομως ακόμα ετ για να δω αν βοηθάει. Εφόσον πιστεύει ότι φταίνε τα έμβρυα γιατί δεν κάνετε προεμφυτευτικό; Είσαι 40 και έχεις αποτυχημένες προσπάθειες, νομιζω μπορείς. Επίσης αν είναι έμπειρος ο γιατρός στην υστεροσκοπηση μπορεί να δει την φλεγμονή αν υπάρχει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elenakith είπε:

Καλημερα. Μαλλον εκανες λαθος στην επιλογη γιατρου. Απαραδεκτος και αναξιοπρεπης. Μαλλον θελει το μηνιατικο του, τοσα του λειπουνε. Η γνωμη μου ειναι να αναζητησεις κοπελες απο το περιβαλλον σου ή αν δεν γνωριζεις καμια, καποιες απο εδω, που να εχουν επιτυχια και να εχουν μεινει ευχαριστημενες απο το γιατρο τους και να παρεις δευτερη και τριτη γνωμη. Ακολουθησε το ενστικτο σου. οταν κατι αποτυγχανει , κατι φταιει.

Πως να συνεργαστεις με εναν ανθρωπο τοσο κακοτροπο? Μην επιτρεπεις σε κανεναν να σου υποδειξει πως θα νιωθεις και τι θα κανεις με το σωμα σου. Ημαρτον πια.

Η κυρια Οικονομοπουλου τι ειδικοτητα εχει? Ειναι ουρολογος? Απλα δεν τη γνωριζω γι αυτο ρωταω...

Καλημερα κοριτσι μου. 5η βδομαδα ειναι νωρις νομιζω για να δεις το εμβρυο. Εγω πηγα στο τελος της 7ης και ακουσαμε και καρδουλα. Κι εγω ειχα αιμορραγια στην 5η η 6η βδομαδα, και μετα καφε υγρα , παρολαυτα η εγκυμοσυνη προχωρησε φυσιολογικα ως τωρα. Μου ειπαν οτι μπορει να ειναι καποιο αγγειο στον τραχηλο ή και που ειχα αρχικα διδυμη κυηση και το ενα εμβρυο παλλινδρομησε. Ωστοσο, θα πρεπει να περιμενεις να ξαναπας για υπερηχο και να δειτε την εκβαση. Ειναι νωρις για να μπορει καποιος να σου πει σιγουρα τι συμβαινει. Να προσεχεις με.βαρη και σκυψιμο, να ξεκουραζεσαι οσο περισσοτερο μπορεις, παιζει ρολο. Ευχομαι ολοψυχα καλο στερεωμα και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. 

Καλημερα Τεξας. Βιοψια μητρας γιατι θα κανεις? Για μικροβια? 

Εγω ειχα κανει καποτε υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα σε γνωστο εξωσωματικο, ο.οποιος ειναι και σε δημοσιο νοσοκομειο, οπου και επελεξα να την κανω. Συμπεριφορα αθλια, καθως μετα αφου ξυπνησα απο την αναισθησια ηταν εξαφανισμενος και δεν μπορεσα ουτε στο τηλεφωνο να τον βρω μεχρι την αλλη μερα.το μεσημερι (ηδη ειχα παει σπιτι μου). 

Εναν χρονο μετα ειχα αλλαξει εξωσωματικο και λογω του οτι κατα τη διαρκεια της διεγερσης ειδαμε εναν μεγαλο πολυποδα στον υπερηχο, εκανα ξανα υστεροσκοπηση με σκρατσινγκ, πριν την ετ. Μετα το τελος μου ειπε οτι εκτος απο τον πολυποδα ειχα και διαφραγμα, το οποιο μου ανοιξε, και το οποιο ειναι εκ γενετης. Οποτε κι αυτος αναρωτηθηκε αν στην πρωτη υστεροσκοπηση μου εκανε κατι ο προηγουμενος γιατρος κι οταν του ειπα "ειναι δυνατον?", γελουσε και λεει, συμβαινουν κι αυτα. Φανταστειτε τι γινεται...

Επισης, οταν λες σου δωσανε 8 μερες προγεστερονη εννοεις πριν την ετ?

Παντως καλα κανεις και αλλαζεις κεντρο. Σιγουρα υπαρχουν και αξιολογοι γιατροι, καποιον θα βρεις. 

Αυτο με την υπερδιεγερση βρε κοριτσια δεν το καταλαβαινω. Οταν ξερουν οι γιατροι οτι υπαρχει αυτο το ενδεχομενο, δεν χορηγουν λιγοτερες μοναδες? Δεν σε παρακολουθουν? Γιατι πρεπει να παρουν 30 ή 50 ωαρια? Τι θα τα κανουν τοσα πολλα?  Και το σωμα της καθε κοπελας που.θα πρεπει μετα υποδεχτει ενα εμβρυο σε τι κατασταση θα ειναι? Πειραματα κανουν?

 

 

Καλημέρα @elenakith !

Η κα Οικονομοπουλου ειναι αιματολογος και βρισκεται στο τμημα αποβολων του Ελενα. Είναι απίστευτη..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Σποράκι said:

Βρε κορίτσι μου πραγματικά συγγνώμη αλλά όλα αυτά πρώτη φορά τα ακούω. Δεν μπορώ να δεχτώ τόση αδιαφορία και τόσα λάθη από έναν γιατρό, ποσό άτυχη ήσουν;;; Όλα λάθος. Δεν είμαστε γιατροί εδώ μέσα αλλά κάποια βασικά τα έχουμε καταλάβει. Μην στεναχωριέσαι άλλο, πιστεύω ότι σε κάποιον άλλο θα ήσουν ήδη έγκυος ή θα είχες καλύτερη εικόνα. Πάμε παρακάτω, νέα προσπάθεια με άλλον γιατρό!!! (Ζητα από το έμβρυο λογικό μια έκθεση για τα έμβρυα που έχεις, να τα δει ο επόμενος να σου πει αν αξίζει να τα βάλεις ή όχι)

Καλημέρα. Μου φαίνονται παρά πολλά τα χρήματα, ίσως το μικροβιωμα μήτρας είναι πολύ ακριβό δεν ξέρω. Εγώ έχω κάνει ngs και ΕΡΑ αλλά καμία σχέση με τα αυτά τα χρήματα. Μικροβιωμα φυσιολογικό και ΕΡΑ μια μέρα μετατόπιση, δεν έχω κάνει ομως ακόμα ετ για να δω αν βοηθάει. Εφόσον πιστεύει ότι φταίνε τα έμβρυα γιατί δεν κάνετε προεμφυτευτικό; Είσαι 40 και έχεις αποτυχημένες προσπάθειες, νομιζω μπορείς. Επίσης αν είναι έμπειρος ο γιατρός στην υστεροσκοπηση μπορεί να δει την φλεγμονή αν υπάρχει.

Πραγματικά πολύ άτυχη , έχω καταλήξει μόνο στο ότι πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 και πρέπει να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι μας συμβαίνει και τι κάνουμε γιατί τότε όταν φώναζα ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν μπορούσα να τα αποδείξω γιατί ακόμα μάθαινα τι είναι βλαστοκύστη και τι ωάριο ο άντρας μου και η οικογένεια μου με μάλωναν πολύ άσχημα ότι είμαι παρανοϊκή οι γιατροί ξέρουν και δεν πρέπει να ανακακατεβομαι ότι η ψυχολογία παίζει ρόλο και πρέπει να χαλαρώσω . 
εκεί μου γυρνάει το μυαλό να είμαι εγώ του θανατά να μην μπορώ να αναπνεύσω και να μου λένε πρέπει να έχεις καλή ψυχολογία 

 αυτά κόπηκαν βέβαια τώρα είναι όλοι σούζα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Texas είπε:

Πραγματικά πολύ άτυχη , έχω καταλήξει μόνο στο ότι πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 και πρέπει να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι μας συμβαίνει και τι κάνουμε γιατί τότε όταν φώναζα ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν μπορούσα να τα αποδείξω γιατί ακόμα μάθαινα τι είναι βλαστοκύστη και τι ωάριο ο άντρας μου και η οικογένεια μου με μάλωναν πολύ άσχημα ότι είμαι παρανοϊκή οι γιατροί ξέρουν και δεν πρέπει να ανακακατεβομαι ότι η ψυχολογία παίζει ρόλο και πρέπει να χαλαρώσω . 
εκεί μου γυρνάει το μυαλό να είμαι εγώ του θανατά να μην μπορώ να αναπνεύσω και να μου λένε πρέπει να έχεις καλή ψυχολογία 

 αυτά κόπηκαν βέβαια τώρα είναι όλοι σούζα 

Όλοι ξεχνάνε ότι όλα αυτά γίνονται στο σώμα μας και μόνο εμείς ξέρουμε τι νιώθουμε. Αυτό με το άγχος και την καλή ψυχολογία μεγάλη μπούρδα, ναι σκεφτόμαστε θετικά, ανυπομονούμε να δούμε ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά το άγχος και η ψυχολογία δεν ελέγχονται, ειδικά όταν οι συνθήκες δεν είναι καλές. Επίσης δεν είμαστε υποχρεωμένες να γνωρίζουμε την διαδικασία της εξωσωματικής, τα φάρμακα, τις τιμές των εξετάσεων, το τι πρέπει να ψάξουμε κλπ, για όλα αυτά πάμε στους γιατρούς και τους εμπιστευόμαστε. Κάθε εμπόδιο για καλό λένε, focus στην επόμενη προσπάθεια.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ana21 said:

Καλημέρα σας..Έχω ξαναπεί την ιστορία μου παλαιότερα. Εν συντομία Πέρσι μετέφερα 7 βλαστοκυστες που προέκυψαν από δυο διεγέρσεις. Δεν πετύχαμε εγκυμοσύνη παρά μόνο μια φορά που κατέληξε βιοχημική. Άλλαξα γιατρό και κέντρο. Πλέον είμαι στο Ια..ω. Καταφερα να μαζέψουμε και να καταψύξουμε 5 βλαστοκυστες από 2 διεγέρσεις και δυο φυσικούς κύκλους και λέμε επιτέλους να προχωρήσουμε. Συζητήσαμε με τον γιατρό να κάνω παράθυρο εμφύτευσης , βιοψια μήτρας και έλεγχο μικροβιωματος. Η απάντηση του ήταν ότι δεν έχει σοβαρή ένδειξη ότι στην περίπτωση μ επιβάλλεται να τις κάνω ( αποδίδει τις αποτυχίες στην ποιότητα των ωαρίων περισσότερο, είμαι πλέον 40), αλλά αν με παίρνει οικονομικά θα μπορούσα να τις κάνω. Να σημειώσω ότι το κόστος είναι γύρω στα 2500 χωρίς την αμοιβή του. Τις έχει κάνει κάποια από εσας; Βοήθησαν; Το ποσο το βρίσκετε νορμαλ ή μεγάλο; Έχω πελαγώσει. Σκέφτομαι από τη μια να τις κάνω, από την άλλη μήπως βάλω 1 και αν αποτύχω να τις κάνω μετά...Δεν ξέρω.. Δεκτή κάθε συμβουλή σας κορίτσια μου. Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς. 
 

Εχω κάνει επίσης ήδη λαπαροσκόπηση για ενδομητριωση και 3 υστεροσκοπησεις αφαίρεσης ινομυωματος. 

Είναι πράγματι πάρα πολλά τα λεφτά. Φαντάζομαι NGS και ERA θα σου κάνουν ή EMMA-ALICE και ERA. Το ERA είναι για το παράθυρο εμφύτευσης και τα άλλα 2 για το μικροβίωμα. Εγώ ξέρω ότι έχουν γύρω στα 400 το NGS και τα άλλα 2 γύρω στα 600-700 το κάθε ένα, άρα δεν βγαίνουν πάνω από 1000€ με 1400€. Δεν ξέρω πως σου έβγαλαν 2500€ και χωρίς αμοιβή γιατρού. Τι αισχροκέρδεια είναι αυτή ρε κορίτσια; Και αν μετά χρειαστείς και επανεξέταση για το μικροβίωμα πόσα θα δώσεις πάλι; άλλα 1500€. 

Εγώ πάντως έκανα την Νίκα που σου λέει και για το μικροβίωμα και για το παράθυρο εμφύτευσης με 350€. Οι περισσότεροι γιατροί δεν την δέχονται αλλά εγώ θα πω από δική μου εμπειρία ότι το είδα με τα μάτια μου σε εικόνες το πριν και το μετά μέσα στην μήτρα μου και είχε μεγάλη διαφορά. Ελπίζω να το δω και με το αποτέλεσμα της ετ σύντομα. 

Πάντως και ο γιατρός που είναι στην μυστική πύλη, την ομάδα εξωσωματικής στο fb, που δεν έχει κάποια σχέση με το Γεν και που θεωρεί αμφιλεγόμενη την θεραπεία με αντιβιώσεις και εγχύσεις, έλεγε ότι η μόνη εξέταση για μικροβίωμα που έχει κάποιο νόημα είναι η Νίκα και ότι όλες οι άλλες μπορεί να είναι παραπλανητικές. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή όλες οι γυναίκες έχουμε μικρόβια φυσιολογικά στην μήτρα μας, τις βγάζει σχεδόν όλες με ενδομητρίτιδα σε άλλες ήπια και σε άλλες χρόνια. Έχω ακούσει και 2 περιπτώσεις που τις έβγαλε εντελώς καθαρές αλλά είναι σπάνιο. 

Απ΄ότι λες έχεις αρκετές μηδενικές ετ και μία βιοχημική. Δεν θέλω να αμφισβητήσω τον γιατρό σου που λέει ότι είναι καθαρά θέμα ποιότητας εμβρύων αλλά δεν γίνεται να μην θέλει έστω και προληπτικά να ελέγξει το μικροβίωμα. 7 στα 7 έμβρυα δηλαδή ήταν τόσο κακά; Δεν ξέρω, εγώ στην θέση σου θα ήθελα να δω τι γίνεται στην μήτρα μου. Όμως και το οικονομικό όπως είναι στην περίπτωση σου θα μου ήταν απαγορευτικό. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Ana21 είπε:

Καλημέρα σας..Έχω ξαναπεί την ιστορία μου παλαιότερα. Εν συντομία Πέρσι μετέφερα 7 βλαστοκυστες που προέκυψαν από δυο διεγέρσεις. Δεν πετύχαμε εγκυμοσύνη παρά μόνο μια φορά που κατέληξε βιοχημική. Άλλαξα γιατρό και κέντρο. Πλέον είμαι στο Ια..ω. Καταφερα να μαζέψουμε και να καταψύξουμε 5 βλαστοκυστες από 2 διεγέρσεις και δυο φυσικούς κύκλους και λέμε επιτέλους να προχωρήσουμε. Συζητήσαμε με τον γιατρό να κάνω παράθυρο εμφύτευσης , βιοψια μήτρας και έλεγχο μικροβιωματος. Η απάντηση του ήταν ότι δεν έχει σοβαρή ένδειξη ότι στην περίπτωση μ επιβάλλεται να τις κάνω ( αποδίδει τις αποτυχίες στην ποιότητα των ωαρίων περισσότερο, είμαι πλέον 40), αλλά αν με παίρνει οικονομικά θα μπορούσα να τις κάνω. Να σημειώσω ότι το κόστος είναι γύρω στα 2500 χωρίς την αμοιβή του. Τις έχει κάνει κάποια από εσας; Βοήθησαν; Το ποσο το βρίσκετε νορμαλ ή μεγάλο; Έχω πελαγώσει. Σκέφτομαι από τη μια να τις κάνω, από την άλλη μήπως βάλω 1 και αν αποτύχω να τις κάνω μετά...Δεν ξέρω.. Δεκτή κάθε συμβουλή σας κορίτσια μου. Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς. 
 

Εχω κάνει επίσης ήδη λαπαροσκόπηση για ενδομητριωση και 3 υστεροσκοπησεις αφαίρεσης ινομυωματος. 

Αφού είχες μια εμφύτευση κ είσαι 40 κ εγώ θα σου ελεγα να κοιτάξεις λιγο προς προεμφυτικο. Βεβαια νομιζω σου ζήτησε πολλά για αυτές τις εξετασεις . Νομιζω κ εγώ ότι οι τιμές είναι περίπου αυτές που σου είπαν τα κορίτσια. Δεν θα ήταν άσχημο να τις κάνεις βεβαια αλλα όταν υπάρχει εμφύτευση κυρίως η υποψία πεφτει στα εμβρυα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, linaa said:

Αφού είχες μια εμφύτευση κ είσαι 40 κ εγώ θα σου ελεγα να κοιτάξεις λιγο προς προεμφυτικο. Βεβαια νομιζω σου ζήτησε πολλά για αυτές τις εξετασεις . Νομιζω κ εγώ ότι οι τιμές είναι περίπου αυτές που σου είπαν τα κορίτσια. Δεν θα ήταν άσχημο να τις κάνεις βεβαια αλλα όταν υπάρχει εμφύτευση κυρίως η υποψία πεφτει στα εμβρυα 

Κι όμως τα μικρόβια δυστυχώς είναι λόγος και για βιοχημικές αλλά και για μετέπειτα αποβολές ακόμα και σε αρκετά προχωρημένη κύηση. Και ο προεμφυτευτικός όμως που λες σίγουρα έχει νόημα στην περίπτωση της αφού ο γιατρός δίνει το βάρος στα έμβρυα. Μαζί με τις άλλες εξετάσεις όμως που της είπε θα φτάσει κοντά στα 5000€ για να τα κάνει όλα.  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Texas είπε:

Βιοψια ενδομητρίου θέλω να ξανά κάνω για να δω αν έχω πρόβλημα στην πρώτη που έκανα μου είπαν υπάρχει φλεγμονή αλλά όχι κάποιο μικρόβιο και μπορεί λέει να έφταιγε   μέχρι και η γλουτένη (???) την οποία είχα κόψει μήνες για την τελευταία ετ με οδηγίες της αιματολόγου .

ναι πριν την ετ πήρα 8 μέρες προγεστερονη από ασυνεννοησία δικη τους ένα μπάχαλο και φυσικά εγώ δεν είχα ιδέα και ούτε θα το είχα καταλάβει ποτε αν δεν είχα φιλη γιατρό η οποία με βοήθησε να βγάλω άκρη . Δεν ξέρανε τι να πούνε όταν στην αποτυχία τους τα πήγα όλα εκεί φώναζε ο ένας γιατρός τον άλλο και πήγαν να πουν ότι και καλά επίτηδες το έκαναν έτσι χωρίς κανένα λόγο .. στο τέλος πρόσφεραν Δώρας δυο ετ ακόμα δωρεάν υστεροσκοπιση βιοψία ενδομητρίου για να αποδείξουν ότι δεν τα κάνουν όλα για το χρήμα , γιατί αυτό τους είπα .

οταν έκανα διέγερση μου είχαν δώσει παρα πολλές μονάδες και τους έλεγα παιδιά δεν είμαι καλά κάτι δεν πάει καλά έπαιρνε η συντονίστρια ένα τηλ τριών δευτερολέπτων τον γιατρό συνέχισε την έλεγε . Έκανα και μια ενεση απαγορευτική για την περίπτωση μου (πάλι λάθος ) δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν . 
Το κορυφαίο όμως ήταν που ενώ πήραμε 32 ωαρια και ήμουν σκατα δεν μπορούσα να κουνηθώ χωρίς υπερβολές μου άρχισαν και τα φάρμακα της ετ για φρέσκια ετ πράγμα που χειροτέρεψε την κατάσταση μου γιατί επρεπε να αρχίσω ανταγωνιστες asap . Εξού και το νοσοκομείο με ελεύθερο υγρό γύρω από πνευμονες κοιλιά και ωοθήκες … 

τελος πάντων έχουν βαρεθεί να τα διαβάζουν ξανά και ξανά τα κορίτσια 

εμενα τώρα με ενδιαφέρει να μάθω αν είναι οκ το ενδομήτριο μου και αν οι βλαστοκυστες που έχω δίνουν εγκυμοσύνη ή είναι καμένες είτε λόγο κακού σπέρματος είτε οτιδήποτε άλλο 

γιατι και να τις μεταφέρω αλλου αν δεν είναι καλές πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχουμε τουλάχιστον να το πάρω απόφαση ότι πάω πάλι για διέγερση 

Κοπέλα μου καλή δύναμη και εύχομαι η επόμενη χρονιά να σου χαρίσει αυτό που επιθυμείτε μετά από τόση ταλαιπωρία... Θα σου απαντήσω μόνο εμπειρικά ότι κι εμενα στη 1η μου διέγερση πήραν 28 ωαρια... ένιωθα δυσφορία κλπ αλλά όχι κάτι τραγικό και προχωρήσαμε κατευθείαν σε εμβρυομεταφορα... Αποτέλεσμα 0... δεύτερη εμβρυομεταφορα μετά από 7 μήνες πάλι 0...  Πέσαμε πολύ ψυχολογικά, σκεφτόμουν κι εγώ  όπως κι εσυ οτι η παρτίδα δεν ήταν καλη κλπ... πέρασαν 2 χρόνια και είπαμε ας βάλουμε τα τελευταία επειδή δεν ένιωθα καλά να τα "σκοτωσω" για να προχωρήσουμε μετά σε νέα διέγερση... Αυτή η προσπάθεια μας έδωσε το γιο μας!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Effie99 είπε:

Κορίτσια, συνήθως πόσες μέρες παίρνεις προγεστερόνη πριν την εμβρυομεταφορά; Παίρνεις και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς ή μέχρι την προηγούμενη;

Δεν σταματάς μέχρι την χοριακή. Ξεκινάς την ημέρα της ωοληψιας σε φυσικό κύκλο ή όταν είναι έτοιμο το ενδομήτριο σε τεχνητό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...