Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Effie99 είπε:

Κορίτσια, συνήθως πόσες μέρες παίρνεις προγεστερόνη πριν την εμβρυομεταφορά; Παίρνεις και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς ή μέχρι την προηγούμενη;

Για βλαστοκυστες 5 μέρες, και την συνεχίζουν συνήθως ολο το 1ο τρίμηνο της κύησης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Κι όμως τα μικρόβια δυστυχώς είναι λόγος και για βιοχημικές αλλά και για μετέπειτα αποβολές ακόμα και σε αρκετά προχωρημένη κύηση. Και ο προεμφυτευτικός όμως που λες σίγουρα έχει νόημα στην περίπτωση της αφού ο γιατρός δίνει το βάρος στα έμβρυα. Μαζί με τις άλλες εξετάσεις όμως που της είπε θα φτάσει κοντά στα 5000€ για να τα κάνει όλα.  

Ναι δεν έχεις άδικο για τα μικρόβια απλα περνεις το πιο πιθανό σενάριο.  Είναι διλλημα σε αυτές τις περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις κάποιες εξετάσεις που σε καλύπτουν για κάποια βασικά. Νομιζω ότι αυτές τις εξετασεις πρέπει να τις βάζουν ως βασικές μετα απο μια αποτυχία.  Μην περιμένεις δηλαδη να τις κάνεις μετα απο πολλες αποτυχίες κ πολλά χρήματα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Effie99 είπε:

Κορίτσια, συνήθως πόσες μέρες παίρνεις προγεστερόνη πριν την εμβρυομεταφορά; Παίρνεις και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς ή μέχρι την προηγούμενη;

Γύρω στις 5 μέρες πριν την εμβρυομεταφορά (εξαρτάται εάν είναι βλαστοκύστη ή έμβρυο 3 ημερών) και συνεχίζουν τουλάχιστον μέχρι την β-χοριακή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Σποράκι

@silvy22

@EvgeniaCher

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση! :x Αν έχεις δηλ έμβρυο 3 ημερών παίρνεις 3 μέρες προγεστερόνη; Και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς; Γιατί αυτά τα χαπάκια διάβασα ότι ζαλίζουν..θα πάω μεθυσμένη να την κάνω..χαχαχα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Effie99 είπε:

@Σποράκι

@silvy22

@EvgeniaCher

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση! :x Αν έχεις δηλ έμβρυο 3 ημερών παίρνεις 3 μέρες προγεστερόνη; Και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς; Γιατί αυτά τα χαπάκια διάβασα ότι ζαλίζουν..θα πάω μεθυσμένη να την κάνω..χαχαχα..

Έτσι ακριβώς. Θα ρωτήσεις και τον γιατρό σου αν πας πολύ πρωί μπορεί να σου πει να το πάρεις μετά την ετ, εμένα κανονικά μου είχε πει όλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Effie99 said:

@Σποράκι

@silvy22

@EvgeniaCher

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση! :x Αν έχεις δηλ έμβρυο 3 ημερών παίρνεις 3 μέρες προγεστερόνη; Και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς; Γιατί αυτά τα χαπάκια διάβασα ότι ζαλίζουν..θα πάω μεθυσμένη να την κάνω..χαχαχα..

Εγώ την μέρα της ετ το πρωί έπαιρνα από το στόμα μόνο και άφηνα το ενδοκολπικό για όταν γυρίσω σπίτι. Είχα ρωτήσει κιόλας και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια θα μπορούσα να παίρνω και τα 2 από το στόμα τώρα που το σκέφτομαι 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εγώ την μέρα της ετ το πρωί έπαιρνα από το στόμα μόνο και άφηνα το ενδοκολπικό για όταν γυρίσω σπίτι. Είχα ρωτήσει κιόλας και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια θα μπορούσα να παίρνω και τα 2 από το στόμα τώρα που το σκέφτομαι 

εγω σκευτομουν ...μετα απο τοση αποστείρωση...μηπωσ θα έπρεπε οτιδήποτε κολπικό να μπαίνει με γάντι αποστειρωμενο???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Effie99 είπε:

@Σποράκι

@silvy22

@EvgeniaCher

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση! :x Αν έχεις δηλ έμβρυο 3 ημερών παίρνεις 3 μέρες προγεστερόνη; Και την ημέρα της εμβρυομεταφοράς; Γιατί αυτά τα χαπάκια διάβασα ότι ζαλίζουν..θα πάω μεθυσμένη να την κάνω..χαχαχα..

Εάν σου έχει πει για τα utrogestan, είναι σαν 2 ουισκάκια......βέβαια εάν τα χρησιμοποιήσεις κολπικά δεν έχεις την ίδια παρενέργεια σε σχέση με από το στόμα :)

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, silvy22 said:

εγω σκευτομουν ...μετα απο τοση αποστείρωση...μηπωσ θα έπρεπε οτιδήποτε κολπικό να μπαίνει με γάντι αποστειρωμενο???

το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Μετά από όλα αυτά με την ενδομητρίτιδα μου έχει γίνει ψύχωση και κάνω αποστείρωση στο χέρι πριν βάλει οτιδήποτε κολπικό. 

Μιας και λέμε για ετ τώρα... 
Σας έχει πει ποτέ κάποιος γιατρός να μην φοράτε αρώματα και βαριά σαπούνια την ημέρα της ετ; Σε φόρουμ του εξωτερικού έλεγαν όλες (και ήταν πολλές) ότι τους απαγορεύουν να φοράνε άρωμα και αποσμητικό την ημέρα της ετ και πρέπει να κάνουν μπάνιο είτε με άοσμο σαπούνι είτε μόνο με νερό. Και η γυναίκα και ο άντρας. Τα έμβρυα λέει είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στα αρώματα. Το ξέρατε εσείς αυτό; 

Αφήστε το άλλο, που όλες πάνε και τρώνε πατάτες τηγανητές από τα Mc Donalds αμέσως μετά την ετ για γούρι. Κανονικά είχε ξεκινήσει ως οδηγία για μετά την ωοληψία για αποφυγή υπερδιέγερσης (μην με ρωτήσετε πως ωφελεί τόσο αλάτι σε κάτι τέτοιο, δεν ξέρω) και τελικά καθιερώθηκε σε διαδικασία καλής τύχης για την ετ

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Μετά από όλα αυτά με την ενδομητρίτιδα μου έχει γίνει ψύχωση και κάνω αποστείρωση στο χέρι πριν βάλει οτιδήποτε κολπικό. 

Μιας και λέμε για ετ τώρα... 
Σας έχει πει ποτέ κάποιος γιατρός να μην φοράτε αρώματα και βαριά σαπούνια την ημέρα της ετ; Σε φόρουμ του εξωτερικού έλεγαν όλες (και ήταν πολλές) ότι τους απαγορεύουν να φοράνε άρωμα και αποσμητικό την ημέρα της ετ και πρέπει να κάνουν μπάνιο είτε με άοσμο σαπούνι είτε μόνο με νερό. Και η γυναίκα και ο άντρας. Τα έμβρυα λέει είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στα αρώματα 

Είναι η πρώτη φορά που ακούει κάτι τέτοιο ειδικά για την εμβρυομεταφορά. Θυμάμαι ότι μου είχαν δώσει παρόμοιες οδηγίες (όχι αρώματα) για την ωοληψία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 minutes ago, EvgeniaCher said:

Είναι η πρώτη φορά που ακούει κάτι τέτοιο ειδικά για την εμβρυομεταφορά. Θυμάμαι ότι μου είχαν δώσει παρόμοιες οδηγίες (όχι αρώματα) για την ωοληψία. 

Ναι κι εγώ δν είχα ξανά διαβάσει κάτι ανάλογο. Αλλά ήταν δεκάδες οι γυναίκες που το θεωρούσαν δεδομένο και απαραίτητη προϋπόθεση για την διαδικασία της ετ 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι κι εγώ δν είχα ξανά διαβάσει κάτι ανάλογο. Αλλά ήταν δεκάδες οι γυναίκες που το θεωρούσαν δεδομένο και απαραίτητη προϋπόθεση για την διαδικασία της ετ 

Λες την επόμενη φορά να πάμε αποστειρωμένες, μέσα σε γυάλα; 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Εάν σου έχει πει για τα utrogestan, είναι σαν 2 ουισκάκια......βέβαια εάν τα χρησιμοποιήσεις κολπικά δεν έχεις την ίδια παρενέργεια σε σχέση με από το στόμα :)

Ναι γι’αυτα λέω..κατάλαβα…Ουισκακι;εγώ εδώ 1 ποτήρι λευκό κρασί πίνω και χαμογελάω,να δω με αυτά τι θα γίνει…

@kateriiina25 τα αρώματα γενικά είναι πολύ βλαβερά για τον δικό μας οργανισμό ποσό μάλλον για τα εμβρυα…υπάρχει ένα σάιτ,το οποίο είχε αναφέρει μια κοπέλα εδώ,όπου μπαίνεις και ελέγχεις την ασφάλεια των προϊόντων που χρησιμοποιείς,έχει διαβαθμίσεις από το πιο αθώο μέχρι το τοξικό.Λέγεται EWG deep skin.Μου άρεσε πολύ.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , kateriiina25 είπε:

το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Μετά από όλα αυτά με την ενδομητρίτιδα μου έχει γίνει ψύχωση και κάνω αποστείρωση στο χέρι πριν βάλει οτιδήποτε κολπικό. 

Μιας και λέμε για ετ τώρα... 
Σας έχει πει ποτέ κάποιος γιατρός να μην φοράτε αρώματα και βαριά σαπούνια την ημέρα της ετ; Σε φόρουμ του εξωτερικού έλεγαν όλες (και ήταν πολλές) ότι τους απαγορεύουν να φοράνε άρωμα και αποσμητικό την ημέρα της ετ και πρέπει να κάνουν μπάνιο είτε με άοσμο σαπούνι είτε μόνο με νερό. Και η γυναίκα και ο άντρας. Τα έμβρυα λέει είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στα αρώματα. Το ξέρατε εσείς αυτό; 

Αφήστε το άλλο, που όλες πάνε και τρώνε πατάτες τηγανητές από τα Mc Donalds αμέσως μετά την ετ για γούρι. Κανονικά είχε ξεκινήσει ως οδηγία για μετά την ωοληψία για αποφυγή υπερδιέγερσης (μην με ρωτήσετε πως ωφελεί τόσο αλάτι σε κάτι τέτοιο, δεν ξέρω) και τελικά καθιερώθηκε σε διαδικασία καλής τύχης για την ετ

Εμένα δεν μου είπε ποτέ τίποτα αλλά κάτι αντίστοιχο ξέρω για την ωοληψια. Επειδή είναι πολύ ευαίσθητα τα ωαρια δεν φοράμε άρωμα. Πάντως φαντάζομαι ότι αν ήταν όντως τόσο σοβαρό θα το έλεγαν!!!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ana21 είπε:

Καλημέρα σας..Έχω ξαναπεί την ιστορία μου παλαιότερα. Εν συντομία Πέρσι μετέφερα 7 βλαστοκυστες που προέκυψαν από δυο διεγέρσεις. Δεν πετύχαμε εγκυμοσύνη παρά μόνο μια φορά που κατέληξε βιοχημική. Άλλαξα γιατρό και κέντρο. Πλέον είμαι στο Ια..ω. Καταφερα να μαζέψουμε και να καταψύξουμε 5 βλαστοκυστες από 2 διεγέρσεις και δυο φυσικούς κύκλους και λέμε επιτέλους να προχωρήσουμε. Συζητήσαμε με τον γιατρό να κάνω παράθυρο εμφύτευσης , βιοψια μήτρας και έλεγχο μικροβιωματος. Η απάντηση του ήταν ότι δεν έχει σοβαρή ένδειξη ότι στην περίπτωση μ επιβάλλεται να τις κάνω ( αποδίδει τις αποτυχίες στην ποιότητα των ωαρίων περισσότερο, είμαι πλέον 40), αλλά αν με παίρνει οικονομικά θα μπορούσα να τις κάνω. Να σημειώσω ότι το κόστος είναι γύρω στα 2500 χωρίς την αμοιβή του. Τις έχει κάνει κάποια από εσας; Βοήθησαν; Το ποσο το βρίσκετε νορμαλ ή μεγάλο; Έχω πελαγώσει. Σκέφτομαι από τη μια να τις κάνω, από την άλλη μήπως βάλω 1 και αν αποτύχω να τις κάνω μετά...Δεν ξέρω.. Δεκτή κάθε συμβουλή σας κορίτσια μου. Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς. 
 

Εχω κάνει επίσης ήδη λαπαροσκόπηση για ενδομητριωση και 3 υστεροσκοπησεις αφαίρεσης ινομυωματος. 

Εγώ αντί για βιοψια μητρας είχα κανει έλεγχο για μικροβια σε ιστο περιοδου που εχει μικρό κόστος και δεν είναι επεμβατικο. Οσο αφορά στο παράθυρο εμφυτευσης, αν κανεις μεταφορα βλαστοκυστων σε φυσικό κύκλο ο γιατρός μου λέει ότι δε χρειάζεται. Τωρς για την ποιότητα των βλαστοκυστων έχει δίκιο ο γιατρός σου, δυστυχώς πάνω από τα 40 είναι πολλές οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες, νομιζω ο προεμφυτευτικος στην ηλικία μας θα ηταν καλύτερη λύση αν δεν τις είχες ηδη καταψυξει. Εγώ πχ στην τρίτη ωοληψια μου είχα 6 βλαστοκυστες και μόνο μια είναι σίγουρα υγιής βάσει του προεμφυτευτικου που αυτή τη φορά έκανα, ελπίζω να είναι και η τυχερή μου. Απο τις 4 αριστες βλαστοκυστες που είχα μεταφερει παλιότερα, 2 την κάθε φορά γιατί δεν είχα και παραπάνω το αποτέλεσμα ήταν μια μηδενική χοριακη και μια παλινδρομη λογω χρωμοσωμικης ανωμαλίας του εμβρυου όπως αποδείχτηκε απο τη βιοψία. Γι αυτό και ο γιατρός μου σε ηλικία πάνω από 40 προτείνει την εμβρυομεταφορα 3 ή και 4 βλαστοκυστων μαζί αν δεν έχουν ελεγχθεί,  δεδομένου ότι στατιστικά η μία από αυτές θα είναι γερή, αντε 2 στην καλύτερη περίπτωση.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...