Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

On 5/12/2022 at 10:02 ΠΜ, Linoula είπε:

Αχ ρε κορίτσια τέλεια η χοριακη μου! Πωπω δεν το πιστεύω…

Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!

Γένεσις Σφακ ,τα Χριστούγεννα κλείνουν; Ξέρει καμία κοπέλα;

πρίν από 15 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!

Γένεσις Σφακ ,τα Χριστούγεννα κλείνουν; Ξέρει καμία κοπέλα;

23/12 με 3/1 κάπου εκεί θα εκανες ωοληψια ;

Link to comment
Share on other sites

Γένεσις Σφακ ,τα Χριστούγεννα κλείνουν; Ξέρει καμία κοπέλα;

πρίν από 15 λεπτά , silvy22 είπε:

23/12 με 3/1 κάπου εκεί θα εκανες ωόηψια ;

Ναι Silvy mou ...καλά κρασιά ....κουράστηκα 

πρίν από 15 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Γένεσις Σφακ ,τα Χριστούγεννα κλείνουν; Ξέρει καμία κοπέλα;

Ναι Silvy mou ...καλά κρασιά ....κουράστηκα 

Έφαγα τη σημερινή κρυολουσια ...ευελπιστουσα γύρω στις 27/12 να ξανακάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Μετά από όλα αυτά με την ενδομητρίτιδα μου έχει γίνει ψύχωση και κάνω αποστείρωση στο χέρι πριν βάλει οτιδήποτε κολπικό. 

Μιας και λέμε για ετ τώρα... 
Σας έχει πει ποτέ κάποιος γιατρός να μην φοράτε αρώματα και βαριά σαπούνια την ημέρα της ετ; Σε φόρουμ του εξωτερικού έλεγαν όλες (και ήταν πολλές) ότι τους απαγορεύουν να φοράνε άρωμα και αποσμητικό την ημέρα της ετ και πρέπει να κάνουν μπάνιο είτε με άοσμο σαπούνι είτε μόνο με νερό. Και η γυναίκα και ο άντρας. Τα έμβρυα λέει είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στα αρώματα. Το ξέρατε εσείς αυτό; 

Αφήστε το άλλο, που όλες πάνε και τρώνε πατάτες τηγανητές από τα Mc Donalds αμέσως μετά την ετ για γούρι. Κανονικά είχε ξεκινήσει ως οδηγία για μετά την ωοληψία για αποφυγή υπερδιέγερσης (μην με ρωτήσετε πως ωφελεί τόσο αλάτι σε κάτι τέτοιο, δεν ξέρω) και τελικά καθιερώθηκε σε διαδικασία καλής τύχης για την ετ

Ναι Κατερινάκι εμενα μου το ειχε πει ο γιατρος πριν την ετ να παω χωρις να φοραω αρώματα και λοσιον στο σωμα κ κρεμες.. Αποσμητικό δεν ανέφερε να σου πω την αλήθεια εγω ειχα βάλει. Επίσης για το σαπουνι,εγω χρησιμποποιω ετσι κ αλλιως ενα της Eva για την ευαίσθητη περιοχη το οποιο δεν εχει αρωματα ούτως η άλλως. Επισης πατατες τηγανιτές τις ψοφησα μετα την ετ, ηταν σαν να ξεσπαγα στο φαΐ μετα απο ολο το στρες που ειχα, αλλα σπιτικές! Έπιασε το γούρι κ με τις σπιτικές :P

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Μετά από όλα αυτά με την ενδομητρίτιδα μου έχει γίνει ψύχωση και κάνω αποστείρωση στο χέρι πριν βάλει οτιδήποτε κολπικό. 

Μιας και λέμε για ετ τώρα... 
Σας έχει πει ποτέ κάποιος γιατρός να μην φοράτε αρώματα και βαριά σαπούνια την ημέρα της ετ; Σε φόρουμ του εξωτερικού έλεγαν όλες (και ήταν πολλές) ότι τους απαγορεύουν να φοράνε άρωμα και αποσμητικό την ημέρα της ετ και πρέπει να κάνουν μπάνιο είτε με άοσμο σαπούνι είτε μόνο με νερό. Και η γυναίκα και ο άντρας. Τα έμβρυα λέει είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στα αρώματα. Το ξέρατε εσείς αυτό; 

Αφήστε το άλλο, που όλες πάνε και τρώνε πατάτες τηγανητές από τα Mc Donalds αμέσως μετά την ετ για γούρι. Κανονικά είχε ξεκινήσει ως οδηγία για μετά την ωοληψία για αποφυγή υπερδιέγερσης (μην με ρωτήσετε πως ωφελεί τόσο αλάτι σε κάτι τέτοιο, δεν ξέρω) και τελικά καθιερώθηκε σε διαδικασία καλής τύχης για την ετ

Ναι εμένα μου το έχουν πει κ για την ωοληψια κ για την εμβρυομεταφορα όχι άρωμα, κρέμα σώματος, αποσμητικά γενικότερα οτιδήποτε έχει άρωμα. Θεωρούνται τοξικά για τα έμβρυα εκτός μήτρας (όταν τα βγάζουν κ πριν τα βάλουν δηλαδή ). Μου το είχαν τονίσει ιδιαιτέρως στο πρώτο κέντρο, στο δεύτερο δε θυμάμαι αν μου το είπαν αλλά εγώ το τηρώ. Μάλιστα, επειδή κ τα αφρόλουτρα έχουν άρωμα για καλό κ για κακό, κάνω μπάνιο το απόγευμα πριν την ωοληψια κ την εμβρυομεταφορα κ όχι την ίδια μέρα το πρωί, για έχει ξεθυμάνει στα σίγουρα το οποίο αρωμα πριν τη διαδικασία.... 
Οχι ότι ξέρω ότι ισχύει στα σίγουρα σαν θεωρία γιατί εγκυμοσύνη δεν έχω πετύχει αλλά ο φόβος φιλάει τα έρημα :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:

εγω σκευτομουν ...μετα απο τοση αποστείρωση...μηπωσ θα έπρεπε οτιδήποτε κολπικό να μπαίνει με γάντι αποστειρωμενο???

Χαχα άμα σου πω ότι εγώ με γάντι τα βάζω τα utrogestan θα με πείτε τρελη?χαχα 

Τη παρασκευή πριν την εμβρυομεταφορα και μόνο τότε μου είπε ο γιατρός να το πάρω το πρωί από το στόμα και εμένα όχι κολπικά . Ένα περνω εγώ λέτε να τη δω κάπως πρωί πρωί ? Κολπικά δεν με πειράζουν καθόλου από το στόμα δε ξέρω ....

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nels είπε:

Εγώ αντί για βιοψια μητρας είχα κανει έλεγχο για μικροβια σε ιστο περιοδου που εχει μικρό κόστος και δεν είναι επεμβατικο. Οσο αφορά στο παράθυρο εμφυτευσης, αν κανεις μεταφορα βλαστοκυστων σε φυσικό κύκλο ο γιατρός μου λέει ότι δε χρειάζεται. Τωρς για την ποιότητα των βλαστοκυστων έχει δίκιο ο γιατρός σου, δυστυχώς πάνω από τα 40 είναι πολλές οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες, νομιζω ο προεμφυτευτικος στην ηλικία μας θα ηταν καλύτερη λύση αν δεν τις είχες ηδη καταψυξει. Εγώ πχ στην τρίτη ωοληψια μου είχα 6 βλαστοκυστες και μόνο μια είναι σίγουρα υγιής βάσει του προεμφυτευτικου που αυτή τη φορά έκανα, ελπίζω να είναι και η τυχερή μου. Απο τις 4 αριστες βλαστοκυστες που είχα μεταφερει παλιότερα, 2 την κάθε φορά γιατί δεν είχα και παραπάνω το αποτέλεσμα ήταν μια μηδενική χοριακη και μια παλινδρομη λογω χρωμοσωμικης ανωμαλίας του εμβρυου όπως αποδείχτηκε απο τη βιοψία. Γι αυτό και ο γιατρός μου σε ηλικία πάνω από 40 προτείνει την εμβρυομεταφορα 3 ή και 4 βλαστοκυστων μαζί αν δεν έχουν ελεγχθεί,  δεδομένου ότι στατιστικά η μία από αυτές θα είναι γερή, αντε 2 στην καλύτερη περίπτωση.

Η εξεταση με τον ιστό περιόδου αμφισβητητε γενικα για την αξιοπιστία της κ δεν βλέπει νομίζω κ τα ίδια ακριβώς πραγματα σε σχέση με την βιοψία. Η βιοψία βλεπει κ χρόνια προβλήματα που δεν φαίνονται πλέον σαν μικρόβια σε εξετασεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σας γράφω με αφορμή την συζήτηση που είχατε για την ενδομητρίτιδα. Στον γιατρό που είμαι τώρα είναι ο πρώτος που θα ασχοληθεί με την μήτρα. Του είχα πάει την υστεροσκόπηση που είχα κάνει με την γυναικολόγο μου μετά την βιοχημική, ήταν επεμβατική οπου βρήκε συμφύσεις και πολύποδες και έφτιαξε και το διάφραγμα. Όταν είδε ο Σφακ το cd μου είπε είδε φλεγμονή και θα κάνουμε θεραπεία να την ηρεμήσουμε , υστεροσκόπηση και μετά εμβρυομεταφορά. Τώρα μαζεύουμε εμβρυα αλλά λογικά με την νέα χρονιά αν όλα πανε καλά ξεκινάω θεραπεία με αντιβιώσεις και πλύσεις. Αυτό που ρωτάω είναι πως πάει η διαδικασία, θα κάνω εξετάσεις πρώτα ; Μου είπε τουλάχιστον 2 μήνες θεραπεία. Τι κόστος έχει αυτό περίπου; Ρωτάω γιατί μαλλόν θα πρέπει να κάνουμε και προεμφυτευτικό λόγω κληρονομικού νοσήματος του συζύγου. Επίσης αν ξέρει κάποια τιμές προεμφυτευτικου στο Γεν θα βοηθούσε πολύ, γιατί με τα χιλιάρικα που διαβάζω αρχίζω και πανικοβάλλομαι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Εγώ αντί για βιοψια μητρας είχα κανει έλεγχο για μικροβια σε ιστο περιοδου που εχει μικρό κόστος και δεν είναι επεμβατικο. Οσο αφορά στο παράθυρο εμφυτευσης, αν κανεις μεταφορα βλαστοκυστων σε φυσικό κύκλο ο γιατρός μου λέει ότι δε χρειάζεται. Τωρς για την ποιότητα των βλαστοκυστων έχει δίκιο ο γιατρός σου, δυστυχώς πάνω από τα 40 είναι πολλές οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες, νομιζω ο προεμφυτευτικος στην ηλικία μας θα ηταν καλύτερη λύση αν δεν τις είχες ηδη καταψυξει. Εγώ πχ στην τρίτη ωοληψια μου είχα 6 βλαστοκυστες και μόνο μια είναι σίγουρα υγιής βάσει του προεμφυτευτικου που αυτή τη φορά έκανα, ελπίζω να είναι και η τυχερή μου. Απο τις 4 αριστες βλαστοκυστες που είχα μεταφερει παλιότερα, 2 την κάθε φορά γιατί δεν είχα και παραπάνω το αποτέλεσμα ήταν μια μηδενική χοριακη και μια παλινδρομη λογω χρωμοσωμικης ανωμαλίας του εμβρυου όπως αποδείχτηκε απο τη βιοψία. Γι αυτό και ο γιατρός μου σε ηλικία πάνω από 40 προτείνει την εμβρυομεταφορα 3 ή και 4 βλαστοκυστων μαζί αν δεν έχουν ελεγχθεί,  δεδομένου ότι στατιστικά η μία από αυτές θα είναι γερή, αντε 2 στην καλύτερη περίπτωση.

Ευχαριστω πολύ...Με έχει αγχώσει πολύ το θεμα αυτών των εξετάσεων...και ειδικότερα όταν δεν μ λένε ξεκάθαρα τι να κάνω...Αφήστε που όταν ακούω «πακέτο εξετάσεων» με πιάνει αναφυλαξία..
Δεν ήξερα ότι ο προεμφυτευτικος γίνεται πριν την κατάψυξη...Μάλλον επειδή ίδρωσαμε να τα μαζέψουμε ( ένα ένα τα μαζεύαμε σχεδόν) γι αυτό ίσως να μην το πρότεινε...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maroxmarox είπε:

Γένεσις Σφακ ,τα Χριστούγεννα κλείνουν; Ξέρει καμία κοπέλα;

Ναι Silvy mou ...καλά κρασιά ....κουράστηκα 

Έφαγα τη σημερινή κρυολουσια ...ευελπιστουσα γύρω στις 27/12 να ξανακάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ 

 

 

Κενό ήταν σήμερα ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , silvy22 είπε:

Κενό ήταν σήμερα ; 

Όχι ..6 κακης ποιότητας ,4 καλά τα δύο προχώρησαν σήμερα ,σε 2 μέρες θα μάθουμε αν προχώρησαν.. το θρίλερ συνεχίζεται, η θα κλαίω η μετά θα γελάω αλλιώς δε τη παλεύω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ναι κι εγώ δν είχα ξανά διαβάσει κάτι ανάλογο. Αλλά ήταν δεκάδες οι γυναίκες που το θεωρούσαν δεδομένο και απαραίτητη προϋπόθεση για την διαδικασία της ετ 

Ναι Κατερίνα και εγώ το έχω διαβάσει αυτό , και πραγματι στην δίκη μου επιτυχημένη ετ δεν φόρεσα ούτε άρωμα ούτε αποσμητικό . Δεν ξέρω κατά ποσό σημαντικό είναι αλλά το ακολούθησα , όπως Επίσης και το γεγονός ότι θελουμε τα πόδια μας να είναι ζέστα !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Όχι ..6 κακης ποιότητας ,4 καλά τα δύο προχώρησαν σήμερα ,σε 2 μέρες θα μάθουμε αν προχώρησαν.. το θρίλερ συνεχίζεται, η θα κλαίω η μετά θα γελάω αλλιώς δε τη παλεύω..

 

 

Μακαρι να προχωρήσουν και τα δυο !!! Υπομονη 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, linaa said:

Η εξεταση με τον ιστό περιόδου αμφισβητητε γενικα για την αξιοπιστία της κ δεν βλέπει νομίζω κ τα ίδια ακριβώς πραγματα σε σχέση με την βιοψία. Η βιοψία βλεπει κ χρόνια προβλήματα που δεν φαίνονται πλέον σαν μικρόβια σε εξετασεις. 

Εγώ έχω καταλάβει ότι όλες οι εξετάσεις για το μικροβίωμα αμφισβητούνται. Κάθε γιατρός υποστηρίζει την μία και κράζει τις υπόλοιπες. Αυτο οφείλεται στο οτι το θέμα με το μικροβίωμα είναι ακόμα υπό διερεύνηση παγκοσμίως. Στο serum που ειχα πάει για γνώμη το καλοκαίρι, που φημίζονται και για τις επιτυχίες τους, αυτήν την εξέταση με τον ιστό περιόδου μου είχαν προτείνει να κάνω. 

28 minutes ago, ´Ισιδα said:

Ναι Κατερίνα και εγώ το έχω διαβάσει αυτό , και πραγματι στην δίκη μου επιτυχημένη ετ δεν φόρεσα ούτε άρωμα ούτε αποσμητικό . Δεν ξέρω κατά ποσό σημαντικό είναι αλλά το ακολούθησα , όπως Επίσης και το γεγονός ότι θελουμε τα πόδια μας να είναι ζέστα !!

Αυτο με τα πόδια για μένα ειναι πρόβλημα. Ολόκληρο χειμώνα ειναι ζήτημα αν θα εχω 3-4 φορές ζεστά πόδια. 

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...