Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, winspert είπε:

Για μένα καπου εδω τελειώνει η ελπιδα. Ποια ελπιδα δλδ; Για καποιο λόγο μου τελείωσε απο προχθες. Θα μπω να σας γραψω μονο το αρνητικό μεθαυριο. Μολις εκανα τεστακι. Δυο μέρες πριν τη χοριακη. Αν ηταν να δείξει,θα εδειχνε. Οσο και να θελω δεύτερη γραμμή δε βλεπω... Νομιζω οτι αυτη τη φορά με πειραξε πιο πολυ απ ολες. Τρέχουν τα ματια μου και δεν μπορω να το ελεγξω..

Καλό μου κορίτσι μη στεναχωριέσαι δε ξέρουμε ακόμα. Από την άλλη έχεις ήδη ένα παιδάκι φαντασου να μην είχες? Ακόμα χειρότερα. Μην αρχίζουμε να του χαρίσω ένα αδερφάκι γιατί στο ζητάει? Πολύ αμφιβάλω απλά θεωρείς ότι είναι καλό να μην είναι μόνο του.  Να πω κ εγω ότι πολλά μοναχοπαιδια τους αρέσει να είναι μόνα τους κ να έχουν την προσοχή όλων, αδέρφια που δεν μιλιούνται. Μπορεί να έχει ξαδέρφια κ φίλους.  Καταλαβαίνω την επιθυμία σου αλλά....νομίζω αν είχα ένα παιδί θα ήμουν πολύ πιο χαλαρή.  Άσε τα τεστ κάνε τη χοριακή το Σάββατο με το καλό κ αν δεν είναι θετική βλέπεις τι θα κάνεις.  Σκούπισε ματάκια κ δες πόσο τυχερή είσαι που είσαι ήδη μαμά...το ξέρεις αλλά βλέπουμε το δεντρο κ χάνουμε το δάσος. Σου εύχομαι από καρδιάς να είναι θετική η χοριακή τίποτα δεν τελείωσε. ❤❤❤

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Zenia82 είπε:

Καλό μου κορίτσι μη στεναχωριέσαι δε ξέρουμε ακόμα. Από την άλλη έχεις ήδη ένα παιδάκι φαντασου να μην είχες? Ακόμα χειρότερα. Μην αρχίζουμε να του χαρίσω ένα αδερφάκι γιατί στο ζητάει? Πολύ αμφιβάλω απλά θεωρείς ότι είναι καλό να μην είναι μόνο του.  Να πω κ εγω ότι πολλά μοναχοπαιδια τους αρέσει να είναι μόνα τους κ να έχουν την προσοχή όλων, αδέρφια που δεν μιλιούνται. Μπορεί να έχει ξαδέρφια κ φίλους.  Καταλαβαίνω την επιθυμία σου αλλά....νομίζω αν είχα ένα παιδί θα ήμουν πολύ πιο χαλαρή.  Άσε τα τεστ κάνε τη χοριακή το Σάββατο με το καλό κ αν δεν είναι θετική βλέπεις τι θα κάνεις.  Σκούπισε ματάκια κ δες πόσο τυχερή είσαι που είσαι ήδη μαμά...το ξέρεις αλλά βλέπουμε το δεντρο κ χάνουμε το δάσος. Σου εύχομαι από καρδιάς να είναι θετική η χοριακή τίποτα δεν τελείωσε. ❤❤❤

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Δεν ειπα οτι το παιδι μου ζητάει αδερφάκι...Εγω θελω να ειναι δυο... Και οταν θες και δεύτερο και δεν έρχεται ποναει το ίδιο... Σίγουρα υπάρχει η ανακούφιση του πρώτου...Ομως ο αγωνας,η αγωνια τα σκατοφαρμακα... είναι ολα το ιδιο. Δεν θεωρω πως επειδή εχω ενα θα έπρεπε να ημουν ευχαριστημένη. Ειμαι ευγνώμων...ομως επιθυμω και δεύτερο...Κ εγω ελεγα οτι θα ειμαι χαλαρη στο δεύτερο ομως οταν εχω κανει έκτοτε 9 ωοληψιες και μονο 2 εμβρυομεταφορες με μηδεν αποτέλεσμα ποναει πολυ. Και κουραζει πολυ...και πλεον εχεις και ενα παιδι που κανει την προσπάθεια ακομα πιο δυσκολη. Ειχα γράψει στην αρχη οτι ισως δεν πρέπει να γραφω εδώ μεσα πλεον επειδη προσπαθω για το δεύτερο και μπορει να παρεξηγηθω. Καταλαβαινω την επιθυμια για ενα ομως κ η επιθυμία για δεύτερο ειναι εξίσου δυνατη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχες σου. Εύχομαι κ εγω να ειναι λαθος το τεστ.❤️

  • Μου αρέσει 8

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 minutes ago, winspert said:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Δεν ειπα οτι το παιδι μου ζητάει αδερφάκι...Εγω θελω να ειναι δυο... Και οταν θες και δεύτερο και δεν έρχεται ποναει το ίδιο... Σίγουρα υπάρχει η ανακούφιση του πρώτου...Ομως ο αγωνας,η αγωνια τα σκατοφαρμακα... είναι ολα το ιδιο. Δεν θεωρω πως επειδή εχω ενα θα έπρεπε να ημουν ευχαριστημένη. Ειμαι ευγνώμων...ομως επιθυμω και δεύτερο...Κ εγω ελεγα οτι θα ειμαι χαλαρη στο δεύτερο ομως οταν εχω κανει έκτοτε 9 ωοληψιες και μονο 2 εμβρυομεταφορες με μηδεν αποτέλεσμα ποναει πολυ. Και κουραζει πολυ...και πλεον εχεις και ενα παιδι που κανει την προσπάθεια ακομα πιο δυσκολη. Ειχα γράψει στην αρχη οτι ισως δεν πρέπει να γραφω εδώ μεσα πλεον επειδη προσπαθω για το δεύτερο και μπορει να παρεξηγηθω. Καταλαβαινω την επιθυμια για ενα ομως κ η επιθυμία για δεύτερο ειναι εξίσου δυνατη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχες σου. Εύχομαι κ εγω να ειναι λαθος το τεστ.❤️

Έχεις πολύ δίκιο. Η επιθυμία και η ταλαιπωρία δεν αλλάζει και ας έχεις ήδη παιδάκι. Η κολλητή μου έχει κάνει 3 παιδιά από επιλογή και τώρα θέλει να υιοθετήσει και ένα μεγαλύτερης ηλικίας. Αυτό της δίνει χαρά. Μία μεγάλη οικογένεια. Αν για κάποιο λόγο υγείας είχε μείνει στο ένα μόνο, θα ήταν δυστυχισμένη πιστεύω. Ευγνώμων αλλά δυστυχισμένη 

  • Μου αρέσει 5

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Δεν ειπα οτι το παιδι μου ζητάει αδερφάκι...Εγω θελω να ειναι δυο... Και οταν θες και δεύτερο και δεν έρχεται ποναει το ίδιο... Σίγουρα υπάρχει η ανακούφιση του πρώτου...Ομως ο αγωνας,η αγωνια τα σκατοφαρμακα... είναι ολα το ιδιο. Δεν θεωρω πως επειδή εχω ενα θα έπρεπε να ημουν ευχαριστημένη. Ειμαι ευγνώμων...ομως επιθυμω και δεύτερο...Κ εγω ελεγα οτι θα ειμαι χαλαρη στο δεύτερο ομως οταν εχω κανει έκτοτε 9 ωοληψιες και μονο 2 εμβρυομεταφορες με μηδεν αποτέλεσμα ποναει πολυ. Και κουραζει πολυ...και πλεον εχεις και ενα παιδι που κανει την προσπάθεια ακομα πιο δυσκολη. Ειχα γράψει στην αρχη οτι ισως δεν πρέπει να γραφω εδώ μεσα πλεον επειδη προσπαθω για το δεύτερο και μπορει να παρεξηγηθω. Καταλαβαινω την επιθυμια για ενα ομως κ η επιθυμία για δεύτερο ειναι εξίσου δυνατη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχες σου. Εύχομαι κ εγω να ειναι λαθος το τεστ.❤️

καλα… δεν εισαι η μονη που επιθυμεις 2ο παιδι… και τοσος κοσμος που κανει και φυσιολογικα παιδακια κανει και δυο και τρια κι ουτε καν μπαινει ποτε στη διαδικασια τυψεων κι ενοχων να λεει αααα επειδη εχω ενα δεν θα πρεπε να θελω κι αλλο… απλα εμεις επειδη εχουμε παλεψει πολυ, το γεγονος και μονο οτι κατφερουμε να εχουμε ενα παιδι ειναι για μας μεγαλειωδες… εμενα πιο ακυρο κου φαινεται αυτο που λενε πως κανω 2ο παιδι για να χει αδερφακι το 1ο.. δηλ μου ακουγεται κουλος λογος.. λες και ξερεις πως θα ειναι η σχεση τους μελλοντικα.. πολυ πιο ειλικρινες και ευστοχο βρισκω το γεγονος οτι ενα ζευγαρι κρινει οτι εχει την αναγκη και για αλλο παιδι, για τους ιδιους.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

:lol: είπαα πως κάνουν τσισα τα μικρά κοριτσάκια, απλά το ένα γόνατο από το άλλο έχει μια απόσταση. 

Λοιπον τέλος η κουβέντα, θα με βρίσετε στο τέλος. Θα μου λυθούν οι απορίες όσο περνάει ο καιρός, προς το παρόν η εγκυμοσύνη μ φαίνεται επιστήμη.!  Ακόμα και πως γυριζω στο κρεβάτι σκέφτομαι. 

Σε καταλαβαίνω και εγώ τις πρώτες εβδομάδες μετά την εμβρυομεταφορα φοβόμουν να σκύψω,να γυρίσω πλευρό,να βηξω,να κλ@σω και γενικά πίστευα πως τα έμβρυα πέφτουν πανευκολα,κάτι το οποίο ευτυχώς δεν ισχύει. Σχετικά με τις τρίχες,σκέφτηκα να αγοράσω καρεκλακι για το μπάνιο και να ξυριζομαι καθιστή,διότι ήδη ζοριζομαι και είμαι μόνο τριών μηνών. Πιο μετά που με το ζόρι θα βλέπω την κοιλιά μου,θα σκυβω να ξυρίσω γάμπα και θα πετσοκοβομαι,οπότε θα γίνουμε πολύ καλοί φίλοι με το καρεκλακι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Δεν ειπα οτι το παιδι μου ζητάει αδερφάκι...Εγω θελω να ειναι δυο... Και οταν θες και δεύτερο και δεν έρχεται ποναει το ίδιο... Σίγουρα υπάρχει η ανακούφιση του πρώτου...Ομως ο αγωνας,η αγωνια τα σκατοφαρμακα... είναι ολα το ιδιο. Δεν θεωρω πως επειδή εχω ενα θα έπρεπε να ημουν ευχαριστημένη. Ειμαι ευγνώμων...ομως επιθυμω και δεύτερο...Κ εγω ελεγα οτι θα ειμαι χαλαρη στο δεύτερο ομως οταν εχω κανει έκτοτε 9 ωοληψιες και μονο 2 εμβρυομεταφορες με μηδεν αποτέλεσμα ποναει πολυ. Και κουραζει πολυ...και πλεον εχεις και ενα παιδι που κανει την προσπάθεια ακομα πιο δυσκολη. Ειχα γράψει στην αρχη οτι ισως δεν πρέπει να γραφω εδώ μεσα πλεον επειδη προσπαθω για το δεύτερο και μπορει να παρεξηγηθω. Καταλαβαινω την επιθυμια για ενα ομως κ η επιθυμία για δεύτερο ειναι εξίσου δυνατη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχες σου. Εύχομαι κ εγω να ειναι λαθος το τεστ.❤️

Κάτ αρχάς σου εύχομαι να είναι λάθος το τέστ. Αν κάνουμε τα ίδια με μια μέρα καθυστέρησης δεν κόκκινησε αμέσως, αλλά αχνοφανηκε δέκα λεπτά αργότερα. Μόνο στην πρώτη μου κόκκινησε αμέσως αλλά είχα δέκα μέρες καθυστέρησης.

Η επιθυμία της μητρότητας δεν έχει αριθμό. Προφανώς και πονάει οποίος κι αν είναι ο αριθμός. Και δη όταν έχεις κάνει τον αγώνα της εξωσωματικής. 

 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Ele@n είπε:

Κάτ αρχάς σου εύχομαι να είναι λάθος το τέστ. Αν κάνουμε τα ίδια με μια μέρα καθυστέρησης δεν κόκκινησε αμέσως, αλλά αχνοφανηκε δέκα λεπτά αργότερα. Μόνο στην πρώτη μου κόκκινησε αμέσως αλλά είχα δέκα μέρες καθυστέρησης.

Η επιθυμία της μητρότητας δεν έχει αριθμό. Προφανώς και πονάει οποίος κι αν είναι ο αριθμός. Και δη όταν έχεις κάνει τον αγώνα της εξωσωματικής. 

 

Μακάρι να ειναι ετσι...Σε ευχαριστώ πολύ...Μου τελειωσαν οι καρδούλες!!!

πρίν από 28 λεπτά , Pagotoula είπε:

καλα… δεν εισαι η μονη που επιθυμεις 2ο παιδι… και τοσος κοσμος που κανει και φυσιολογικα παιδακια κανει και δυο και τρια κι ουτε καν μπαινει ποτε στη διαδικασια τυψεων κι ενοχων να λεει αααα επειδη εχω ενα δεν θα πρεπε να θελω κι αλλο… απλα εμεις επειδη εχουμε παλεψει πολυ, το γεγονος και μονο οτι κατφερουμε να εχουμε ενα παιδι ειναι για μας μεγαλειωδες… εμενα πιο ακυρο κου φαινεται αυτο που λενε πως κανω 2ο παιδι για να χει αδερφακι το 1ο.. δηλ μου ακουγεται κουλος λογος.. λες και ξερεις πως θα ειναι η σχεση τους μελλοντικα.. πολυ πιο ειλικρινες και ευστοχο βρισκω το γεγονος οτι ενα ζευγαρι κρινει οτι εχει την αναγκη και για αλλο παιδι, για τους ιδιους.

Θέλουμε δεύτερο παιδι εμεις... Πάντα λεγαμε για μεγαλη οικογένεια με 4 παιδια...Τωρα ελπίζουμε σε δεύτερο απλα...

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ρε κορίτσια έχω προβληματιστεί. Αυτό το πράγμα με τις γνώμες των γιατρών που δεν συμπίπτουν, με έχει κουράσει πολύ. Πήγα σήμερα στην Οικονομοπούλου και μου είπε η γυναίκα ότι δεν έχω δυσανεξία στην γλουτένη (όπως μου είχε πει η Λευκού) και ότι αυτή η εξέταση που έκανα είναι ενισχυτικό της διάγνωσης και όχι ξεκάθαρη διάγνωση. Για να είναι ξεκάθαρη θα πρέπει να υπάρχουν πρώτα απ όλα συμπτώματα και μετά είναι και άλλες εξετάσεις να γίνουν για επιβεβαίωση. Αλλά χωρίς συμπτώματα δεν υπάρχει ούτε καν προδιάθεση. Την γλουτένη μου είπε μπορώ να την ελαττώσω όπως και να έχει γιατί έτσι κι αλλιώς δν κάνει καλό αλλά όχι ότι σε αυτό βασίζεται η επιτυχία της εμφύτευσης.

Το θέμα είναι ότι έχω την Οικονομ με τον Σφακ να λένε όχι κορτιζόνη και την Λευκού να λέει μικρή δόση κορτιζόνης λόγω προδιάθεσης για κοιλιοκάκη. Τώρα εγώ τι να κάνω? 
Όπως και με το glucophage. 2 διαφορετικές γνώμες από 5 διαφορετικούς γιατρούς. 
 

Θα συμφωνήσω με Οικονομόπουλου γιατι η Λευκού εχει αυτο το μοτίβο στο ειχα ξαναπεί.

πρίν από 8 λεπτά , Makelen είπε:

Κοριτσια μου εχω ηδη τελειωσει εγω..την εκανα την ετ..! Βαλαμε 2 βλαστοκυστες.. η μια 5ΑΑ και η αλλη 4ΑΑ. Όλα πηγαν καλα.. και ο γιατρος αισιοδοξος. Τωρα ειμαι στα κτελ και περιμενω το λεωφορειο για να γυρισω σπιτι μου..

Καλές εμφυτευσεις κορίτσι μου!!!

  • Ευχαριστώ 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Makelen είπε:

Κοριτσια μου εχω ηδη τελειωσει εγω..την εκανα την ετ..! Βαλαμε 2 βλαστοκυστες.. η μια 5ΑΑ και η αλλη 4ΑΑ. Όλα πηγαν καλα.. και ο γιατρος αισιοδοξος. Τωρα ειμαι στα κτελ και περιμενω το λεωφορειο για να γυρισω σπιτι μου..

Καλά αποτελέσματα ευχομαι!

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, kateriiina25 said:

Στον Μακαρ είσαι? Και σε μας βιταμίνες έδωσε, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο δυστυχώς. Πάντως έμαθα ότι αυτό το ποσοστό δεν είναι απαγορευτικό. Ο Σφακ υποστηρίζει ότι με τόσο καλό ποσοστό βλαστοκύστης που είχαμε, δεν χρειάζεται να μας απασχολεί. Ο Μακαρ από την άλλη λέει ότι ακόμα και μετά την βλαστοκύστη μπορεί να πεθάνει το έμβρυο λόγω κατακερματισμού. Τώρα τι ισχύει... δεν ξέρω. 

Στον Σφακ. Σε εμάς χάθηκαν και τα 5 έμβρυα μετά την 3η μέρα, ενώ τα θεωρουσαν πολυ καλα έως εκείνη τη στιγμή. Έτσι μας έστειλε γιατρός για DFI κ MiOXSYS. Επομένως το πρόβλημα σε εμάς είναι προφανώς μεγαλυτερο από το δικό σας. Τα αποτελέσματα ήταν: DFI 29% και  MiOXSYS : 4,64mV. 

Απογοητεύτηκα πολυ γιατί δεν μου φτάνει το πρόβλημα της ίσως κακής ποιότητας των δικών μου ωαριων λόγω ηλικίας, έχω τώρα να αντιμετωπίσω κ το σπέρμα που θέλει 3 μήνες να επανέλθει (αν επανέλθει γιατί λένε ότι βελτιώνεται μέχρι 15% μετά τις βιταμίνες). Άρα δυο δυο μου σκάνε τα προβλήματα. 

Τώρα περιμένω να κάνω μια ωοληψια σε 3-4 μέρες σε φυσικό κυκλο και ότι θέλει ας γίνει. 

Το άλλο κουλό κορίτσια σας το είπα? Ξαφνικά έχω καλό ενδομήτριο! Εγώ που 3-4 μήνες με 2*2*2 Cycklacur με έδιωχναν απο το προηγουμενο κέντρο ότι δεν ήταν καλό για να κάνω ετ, και έλεγαν ελα παλι τον άλλο μήνα. Ότι να ναι.. Σήμερα στον υπερηχο είχα 9,7! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Makelen είπε:

Κοριτσια μου εχω ηδη τελειωσει εγω..την εκανα την ετ..! Βαλαμε 2 βλαστοκυστες.. η μια 5ΑΑ και η αλλη 4ΑΑ. Όλα πηγαν καλα.. και ο γιατρος αισιοδοξος. Τωρα ειμαι στα κτελ και περιμενω το λεωφορειο για να γυρισω σπιτι μου..

Καλα αποτελέσματα κοριτσάκι μου!!! Εύχομαι μια μεγαλη χοριακη!!! Με το καλο να εμφυτευτουν τα αριστα εμβρυακια σου!!!

  • Ευχαριστώ 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...