Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Υπερθυρεοειδισμός και κύηση


Ioio24

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.. μου έτυχε το εξής: είμαι 12εβδ5ημ έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι (πριν 10 μήνες είχα μια παλινδρομη στην 7η βδομάδα), έκανα την αυχενική μου πριν τρεις μέρες και βγήκαν όλα τέλεια! Τυχαία ζήτησα να δω τον θυροειδη μου μιας κ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κάνει λίγο Υποθυρεοειδισμό με tsh 3 και μετά από αγωγή t4 έπεσε στο 1,4 μέχρι πριν ένα μήνα. Χτες λοιπόν,μετά την αυχενική,πήρα τ αποτέλεσματα και είχα tsh 0,44 και τ4 13!:? με όριο 11,70. Μίλησα με τον ενδοκρινολόγο μου κ μου είπε να σταματήσω το τ4 που παίρνω κ θα με δει σε δύο βδομάδες. Εγώ όμως είμαι όλη μέρα κ κλαίω κ ανησυχώ κ διαβάζω για τον υπερθυρεοειδισμό κ έχω τρομάξει. Λέει πρόωρο τοκετό,λέει αποβολή, λέει καρδιακά προβλήματα σε έμβρυα κ μαμάδες, λέει για καθυστέρηση ανάπτυξης, λέει και για νοητική στέρηση.. δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα στον θυροειδή μου μέχρι ένα μήνα πριν,δεν είχα κανένα σύμπτωμα που να δείχνει υπερθυρεοειδισμό κ ευτυχώς που μου έκοψε και ζήτησα μια εξέταση. Έχει καμία εδώ παρόμοια εμπειρία; Τι να περιμένω;;το χειρότερο;; Πως ρυθμίζεται αυτό στην κύηση;;πως μου το γύρισε τελείως στο άλλο άκρο ξαφνικά;; Το μωρό μου θα είναι καλά;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησε να ηρεμήσεις, ο γιατρός είναι ο κατάλληλος να στα εξηγήσει όλα. Θέλω να πιστεύω ότι το πήρατε νωρίς χαμπάρι οπότε όλα θα είναι καλά. Πολλές φορές το ίντερνετ μας τρομοκρατεί χωρίς λόγο. Στην αρχή της κύησης κάνατε εξετάσεις αίματος? Ο θυρεοειδής πως ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βγάλει τον θυρεοειδή και στην εγκυμοσύνη αν και έπαιρνα χάπι κάθε μήνα ήταν και διαφορετική η tsh..όπωτε έκανα εξετάσεις κάθε 20 μέρες περίπου και άλλαζα το χάπι σε μικρότερη η μεγαλύτερη δόση..όταν γέννησα μετά από κάνα μήνα έκανα εξετάσεις και η tsh ήταν 0,01!!!!!! Οι τιμές αλλάζουν πάρα πολύ και συνεχώς ακόμα κι αν δεν έχεις πρόβλημα θυροειδή..να τον ελέγχεις κάθε μήνα..και μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...