Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Απορία για πολυποδακι και ουρεοπλασμα


marylouu

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι :) έπειτα από έλεγχο μικροβιολογικό και υπέρηχο στην πρώτη γυναικολόγο που πήγα μου είπε πως μου βρήκε ένα πολύ μικρό πολυποδακι δηλαδή ίσα που φαινοταν και ένα μικροβιακι μου βρήκε επίσης στον μικροβιολογικό .Ήταν πολύ καθησυχαστική όμως παρ όλα αυτά μου έδωσε αντιβίωση για το ουρεόπλασμα και για το πολυποδακι μου είπε πως μπορεί να πέσει με την περίοδο κ αν όχι σε οποιαδήποτε περίπτωση θα το κοιτάμε .

Τέλος πάντων εγώ σήμερα μετά από έναν μήνα πήγα πάλι για υπέρηχο σε άλλη γιατρό η οποία μου είπε πως δεν βλέπει τιποτα και πως είναι καθαρή .. δν ξέρω τι να πω ήταν κάτι κ έφυγε ;; Δν είδε Καλα η άλλη ;; Δν είδε Καλα αυτή ;; Μου το έβγαλε και φωτογραφία . Έχει τύχει σε καμία ;; Επίσης ξέρετε αν είναι λόγος υπογονιμότητας όλα αυτά ; Η πρώτη γιατρός είπε να το δούμε σε 3 μήνες πάλι .η δεύτερη ότι αν είχα πολυποδακι έπρεπε να βγει . 
ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , marylouu είπε:

Γεια σας και πάλι :) έπειτα από έλεγχο μικροβιολογικό και υπέρηχο στην πρώτη γυναικολόγο που πήγα μου είπε πως μου βρήκε ένα πολύ μικρό πολυποδακι δηλαδή ίσα που φαινοταν και ένα μικροβιακι μου βρήκε επίσης στον μικροβιολογικό .Ήταν πολύ καθησυχαστική όμως παρ όλα αυτά μου έδωσε αντιβίωση για το ουρεόπλασμα και για το πολυποδακι μου είπε πως μπορεί να πέσει με την περίοδο κ αν όχι σε οποιαδήποτε περίπτωση θα το κοιτάμε .

Τέλος πάντων εγώ σήμερα μετά από έναν μήνα πήγα πάλι για υπέρηχο σε άλλη γιατρό η οποία μου είπε πως δεν βλέπει τιποτα και πως είναι καθαρή .. δν ξέρω τι να πω ήταν κάτι κ έφυγε ;; Δν είδε Καλα η άλλη ;; Δν είδε Καλα αυτή ;; Μου το έβγαλε και φωτογραφία . Έχει τύχει σε καμία ;; Επίσης ξέρετε αν είναι λόγος υπογονιμότητας όλα αυτά ; Η πρώτη γιατρός είπε να το δούμε σε 3 μήνες πάλι .η δεύτερη ότι αν είχα πολυποδακι έπρεπε να βγει . 
ευχαριστω εκ των προτέρων.

Αφού το ειδε η πρώτη κ σου είπε ότι μπορεί να φύγει με την περίοδο πολυ πιθανο να εφυγε. Γενικα κάθε γιατρός εχει διαφορετικό μηχάνημα υπέρηχου κ αν είναι κάτι τόσο μικρό μπορει κ να μην φαινετε σε όλους.  Ενας πολύποδας αν είναι πολύ μικρός συνήθως δεν εμποδίζει σε κάτι απλα το παρακολουθείς κ ανάλογα με σε τι φάση είσαι συνεχίζεις. Γενικα δεν είναι κάτι ανησυχητικό.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , linaa είπε:

Αφού το ειδε η πρώτη κ σου είπε ότι μπορεί να φύγει με την περίοδο πολυ πιθανο να εφυγε. Γενικα κάθε γιατρός εχει διαφορετικό μηχάνημα υπέρηχου κ αν είναι κάτι τόσο μικρό μπορει κ να μην φαινετε σε όλους.  Ενας πολύποδας αν είναι πολύ μικρός συνήθως δεν εμποδίζει σε κάτι απλα το παρακολουθείς κ ανάλογα με σε τι φάση είσαι συνεχίζεις. Γενικα δεν είναι κάτι ανησυχητικό.  

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρούμαι κι εγώ με το ουρεόπλασμα από τον Οκτώβρη, είναι λίγο ζόρικο το άτιμο. Επειδή είναι ανθεκτικό σε αρκετά αντιβιοτικά, μπορεί να μην φύγει με την πρώτη. Η γυναικολόγος μου μού είπε πως μπορεί να προκαλέσει υπογονιμότητα ή αποβολή στην εγκυμοσύνη αν δεν αντιμετωπιστεί, αλλά εφόσον κάνεις θεραπεία όλα καλά. Ξανακάνε απλά μια καλλιέργεια μετά από λίγο καιρό να είσαι σίγουρη (επειδή το ουρεόπλασμα συχνά δεν εμφανίζει συμπτώματα δεν μπορείς να είσαι σίγουρη αν πέρασε μετά την θεραπεία). Οι πολύποδες πολλές φορές δεν φαίνονται ξεκάθαρα, εμένα η γιατρός μου στον πρώτο υπέρηχο μου είπε πως 99% είναι πολύποδας και στον δεύτερο πως ήταν ένα μικρό ινομύωμα, μου πρότεινε πάντως σε περίπτωση που ήταν πολύποδας να κάναμε μία υστεροσκόπηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/16/2022 at 1:00 PM, marylouu said:

Γεια σας και πάλι :) έπειτα από έλεγχο μικροβιολογικό και υπέρηχο στην πρώτη γυναικολόγο που πήγα μου είπε πως μου βρήκε ένα πολύ μικρό πολυποδακι δηλαδή ίσα που φαινοταν και ένα μικροβιακι μου βρήκε επίσης στον μικροβιολογικό .Ήταν πολύ καθησυχαστική όμως παρ όλα αυτά μου έδωσε αντιβίωση για το ουρεόπλασμα και για το πολυποδακι μου είπε πως μπορεί να πέσει με την περίοδο κ αν όχι σε οποιαδήποτε περίπτωση θα το κοιτάμε .

Τέλος πάντων εγώ σήμερα μετά από έναν μήνα πήγα πάλι για υπέρηχο σε άλλη γιατρό η οποία μου είπε πως δεν βλέπει τιποτα και πως είναι καθαρή .. δν ξέρω τι να πω ήταν κάτι κ έφυγε ;; Δν είδε Καλα η άλλη ;; Δν είδε Καλα αυτή ;; Μου το έβγαλε και φωτογραφία . Έχει τύχει σε καμία ;; Επίσης ξέρετε αν είναι λόγος υπογονιμότητας όλα αυτά ; Η πρώτη γιατρός είπε να το δούμε σε 3 μήνες πάλι .η δεύτερη ότι αν είχα πολυποδακι έπρεπε να βγει . 
ευχαριστω εκ των προτέρων.

Καλημερα! Ουρεοπλασμα ειχα κι εγώ κι εφυγε χωρις αντιβιωση νομιζω ειχα βαλει μονο κρεμα γιατι ημουν εγκυος. Επισης ειχα και πολυποδα (σε διαφορετικες περιοδους αυτα) οπου ο γιατρος μου ειπε οτι αν δεν εχω σκοπο να μεινω εγκυος συντομα δεν χρειαζεται να το βγαλω. Αλλα οτι ναι μπορει να προκαλεσει αποβολη. Οποτε πηγα και το εβγαλα δεν ειναι κατι. Αλλα απο τη στιγμη που δεν βλεπει κατι στον υπερηχο νομιζω εισαι οκ. Αν θες μπορεις να πας και σε εναν τριτο γιατρο για να σιγουρευτεις.

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2022 at 8:39 ΠΜ, Evaki19 είπε:

Καλημερα! Ουρεοπλασμα ειχα κι εγώ κι εφυγε χωρις αντιβιωση νομιζω ειχα βαλει μονο κρεμα γιατι ημουν εγκυος. Επισης ειχα και πολυποδα (σε διαφορετικες περιοδους αυτα) οπου ο γιατρος μου ειπε οτι αν δεν εχω σκοπο να μεινω εγκυος συντομα δεν χρειαζεται να το βγαλω. Αλλα οτι ναι μπορει να προκαλεσει αποβολη. Οποτε πηγα και το εβγαλα δεν ειναι κατι. Αλλα απο τη στιγμη που δεν βλεπει κατι στον υπερηχο νομιζω εισαι οκ. Αν θες μπορεις να πας και σε εναν τριτο γιατρο για να σιγουρευτεις.

Γεια :) βγήκε σήμερα ο μικροβιολογικός μου από την άλλη γιατρό και μου είπαν πως βγήκαν όλα καθαρά .Δν ξέρω πραγματικά..Έφυγαν όλα τόσο γρήγορα .. πάλι Καλα.. ποιος ξερει .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, marylouu said:

Γεια :) βγήκε σήμερα ο μικροβιολογικός μου από την άλλη γιατρό και μου είπαν πως βγήκαν όλα καθαρά .Δν ξέρω πραγματικά..Έφυγαν όλα τόσο γρήγορα .. πάλι Καλα.. ποιος ξερει .

Tέλεια νέα μπράβο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2022 at 8:39 ΠΜ, Evaki19 είπε:

Καλημερα! Ουρεοπλασμα ειχα κι εγώ κι εφυγε χωρις αντιβιωση νομιζω ειχα βαλει μονο κρεμα γιατι ημουν εγκυος. Επισης ειχα και πολυποδα (σε διαφορετικες περιοδους αυτα) οπου ο γιατρος μου ειπε οτι αν δεν εχω σκοπο να μεινω εγκυος συντομα δεν χρειαζεται να το βγαλω. Αλλα οτι ναι μπορει να προκαλεσει αποβολη. Οποτε πηγα και το εβγαλα δεν ειναι κατι. Αλλα απο τη στιγμη που δεν βλεπει κατι στον υπερηχο νομιζω εισαι οκ. Αν θες μπορεις να πας και σε εναν τριτο γιατρο για να σιγουρευτεις.

Ποια είναι η διαδικασία δλδ να το αφαιρέσεις;πονάει ; Και ποσό κοστίζει ;;

Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2022 at 5:38 PM, marylouu said:

Ποια είναι η διαδικασία δλδ να το αφαιρέσεις;πονάει ; Και ποσό κοστίζει ;;

Ειναι μικρο χειρουργειο στο νοσοκομειο γινεται. Εγώ εχω ιδιωτικη ασφάλιση και δεν πλήρωσα τιποτα. Στο μητέρα το είχα κανει. Αν δεν ειχα την ιδιωτικη ο γιατρός μου μου ειπε οτι θα μου επαιρνε 600 ευρώ, πρεπει να βαλεις ομως και το κσοτος του νοσοκομειου οπου θα μεινεις περιπου 2-3 ωρες. Φανταζομαι επειδη ο γιατρος μου ειναι σχετικα οικονομικός οτι μπορει καποιοι να ζητάνε και πιο πολλά. Εκτός αν πας σε δημόσιο.

Με αναισθησια γινεται, ειναι πολυ απλη επεμβαση δεν καταλαβαινεις τιποτα και σηκωνεσαι και περπατας αμεσως. Εχει λιγο αιμα τις επομενες μερες αλλα οχι ροη κανονική. Δεν πονάει καθολου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...