Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

11η εβδομάδα αυχενική


marvan

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Έκανα εχθές εξέταση αυχενικής διαφάνειας και δυστυχώς τα αποτελέσματα έδειξαν πιθανότητα 1 σε 674 για τρισωμια 21. Επισης, μου είπαν ότι υπάρχει απουσία ρινικου ιστού και υψηλές πιθανότητες καρδιακής ανεπάρκειας. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Να το θεωρήσω δεδομένο ότι πρόκειται για το συγκεκριμένο σύνδρομο; Τρομερό άγχος και στεναχώρια. 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, marvan είπε:

Καλησπερα σας. Έκανα εχθές εξέταση αυχενικής διαφάνειας και δυστυχώς τα αποτελέσματα έδειξαν πιθανότητα 1 σε 674 για τρισωμια 21. Επισης, μου είπαν ότι υπάρχει απουσία ρινικου ιστού και υψηλές πιθανότητες καρδιακής ανεπάρκειας. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Να το θεωρήσω δεδομένο ότι πρόκειται για το συγκεκριμένο σύνδρομο; Τρομερό άγχος και στεναχώρια. 

Καλησπέρα. Κατ αρχήν πες μας τι σου είπε ο γιατρός σου. Επίσης στην αυχενική παίζει ρόλο η ηλικία σου. Αυτό που με ανησυχεί είναι η απουσία ρινικου οστού. Ειναι σοβαρή και κύρια ένδειξη. Επίσης pap Α εκανες;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Ο γιατρός σου τι σου ειπε;; Να κάνεις σίγουρα την DNA εξέταση που είναι μη επεμβατικη ,απλή αιματολογική και σου λέει 100% αποτέλεσμα! Εύχομαι το καλύτερο!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Polly1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Ο γιατρός σου τι σου ειπε;; Να κάνεις σίγουρα την DNA εξέταση που είναι μη επεμβατικη ,απλή αιματολογική και σου λέει 100% αποτέλεσμα! Εύχομαι το καλύτερο!!

Καλησπέρα Πολυ. Η αιματολογική δεν δίνει 100% αποτελέσματα και επίσης μπορεί να μην βγάλει αποτελέσματα αν το dna του μωρού δεν είναι αρκετο στο αίμα της μητέρας. Το είχα ψάξει κι εγω πολύ περισυ. Και για να μην περιμένω τον 5ο μήνα για αμνιοπαρακεντηση, έκανα λήψη τροφοβλαστη. Είναι η μόνη εξέταση που βλέπει τα πάντα, εκτός από πολυυυυυυ σπάνια σύνδρομα,γιατι γίνεται ανάλυση καρυοτυπου.

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marvan είπε:

Καλησπερα σας. Έκανα εχθές εξέταση αυχενικής διαφάνειας και δυστυχώς τα αποτελέσματα έδειξαν πιθανότητα 1 σε 674 για τρισωμια 21. Επισης, μου είπαν ότι υπάρχει απουσία ρινικου ιστού και υψηλές πιθανότητες καρδιακής ανεπάρκειας. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Να το θεωρήσω δεδομένο ότι πρόκειται για το συγκεκριμένο σύνδρομο; Τρομερό άγχος και στεναχώρια. 

Λυπάμαι πολύ για όλο αυτό που περνάς,ο εμβρυολογος να φανταστώ σου πρότεινε τροφοβλάστη; 

Δεδομένο δεν είναι τίποτα ,μέχρι να πάρεις τα αποτελέσματα στα χέρια σου. Έχω ακούσει για καλές εκβάσεις με χειρότερα ποσοστά, το ότι δεν ειδε ρινικό οστό θα με προβληματιζε περισσότερο. Σου εύχομαι να είναι λάθος του γιατρού και σύντομα να έχεις καλά νέα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, marvan είπε:

Καλησπερα σας. Έκανα εχθές εξέταση αυχενικής διαφάνειας και δυστυχώς τα αποτελέσματα έδειξαν πιθανότητα 1 σε 674 για τρισωμια 21. Επισης, μου είπαν ότι υπάρχει απουσία ρινικου ιστού και υψηλές πιθανότητες καρδιακής ανεπάρκειας. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Να το θεωρήσω δεδομένο ότι πρόκειται για το συγκεκριμένο σύνδρομο; Τρομερό άγχος και στεναχώρια. 

Πολυ λυπαμαι για την αγωνια αυτη που περνας κοπελα μου ! Δεύτερη γνωμη γρήγορα κ σε γνωστο γιατρό κουρτη ή μαλιγιαννη προτεινω ή Παφίλη 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, να πας  για δευτερη γνώμη σε εξαιρετικό υπερηχογραφιστη ( Σούκα, Πιλάλης, πλουταρχος Κούρτης) και αν σου πουν απουσια ρινικου ή/ και προβλημα στην καρδιά κανε τροφοβλαστη. 
Ολες αυτες οι διαγνωστικές εξεταςεις γίνονται για αυτο τον σκοπό να πιάσουν οσα σύνδρομα γνωριζουνε οι γιατροί. 
η απουσια του ρινικου δε θα με ανησυχούσε, ειναι απλα ενα στοιχείο, όπως μου ειχε πει υπεεηχογραφηστης παιδι χωρις ρινικό γεννήθηκε φυςιολογικο και παιδι με άψογη εξεταση αυχενικησ Ειχε down.  
στην περιπτωση σου όμως με ανησυχεί το προβλημα στην καρδιά ( εάν υπαρχει, μηπως μια δευτερη γνώμη βοηθούσε;) γιατι πολλα σύνδρομα συνδέονται με προβληματα στη καρδιακή λειτουργία. Βεβαια επιμένω σε δευτερη γνώμη, ενα αλλο μελος στο φόρουμ μολις  Ανάρτησε πτι δυο γιατροί τις βγάζουνε τεράστιες αποκλίσεις στην εξεταση της αυχενικής.. μηπως εχεις παει σε ασχετο ;;;Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να ειναι απλα μια περιπέτεια που θα τελειωςει γρηγορα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τα σχόλια! Από την ταραχή μου δεν ειπα όλες τις πληροφορίες. Έκανα αμέσως τροχοβλαστη μόλις μου το ανακοίνωσαν στην κυρία Σούκα. Έκανα και αιματολογικές και αναμένουμε. Είμαι 29 χρόνων γι αυτό δεν το περίμενα. Μου είπαν ότι ειδικότερος είναι ο παιδοκαρδιολογος και να κλείσω ραντεβού μόλις βγουν αποτελέσματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , marvan είπε:

Καλημέρα σας! Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τα σχόλια! Από την ταραχή μου δεν ειπα όλες τις πληροφορίες. Έκανα αμέσως τροχοβλαστη μόλις μου το ανακοίνωσαν στην κυρία Σούκα. Έκανα και αιματολογικές και αναμένουμε. Είμαι 29 χρόνων γι αυτό δεν το περίμενα. Μου είπαν ότι ειδικότερος είναι ο παιδοκαρδιολογος και να κλείσω ραντεβού μόλις βγουν αποτελέσματα. 

Με το καλό να πάρεις τα αποτελέσματα και να είναι όλα τέλεια. Κι εμένα η αυχενική δεν ήταν καλή, είχε πολύ αυξημένο υγρό στον αυχένα το μωρό που κάλυπτε όλη την σπονδυλική στήλη. Έκανα λήψη τροφοβλαστη και όλα ήταν καλά. Στον επόμενο υπέρηχο το υγρό ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα. Θα συμφωνήσω με την Mommy39. Κι εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι παιδιά με τέλεια αυχενική γεννήθηκαν με σύνδρομο down. Καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα σου εύχομαι! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, tetakom είπε:

Καλησπέρα. Κατ αρχήν πες μας τι σου είπε ο γιατρός σου. Επίσης στην αυχενική παίζει ρόλο η ηλικία σου. Αυτό που με ανησυχεί είναι η απουσία ρινικου οστού. Ειναι σοβαρή και κύρια ένδειξη. Επίσης pap Α εκανες;

Καλημέρα! Ναι έκανα Papp A, αλλά δείκτες είχε, δεν κατάλαβα επακριβώς τι σημαίνει. Για το ρινικό ιστό σκέφτηκα μήπως αυτό οφειλόταν στο ότι ήμουν στην 11 εβδομάδα και ίσως αναπτυχθεί στην πορεία. Δεν γνωρίζω απλά η ελπιδα μου και η ανάγκη να πιστέψω σε κάτι καλό με κάνουν να το πιστέψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, marvan είπε:

Καλημέρα! Ναι έκανα Papp A, αλλά δείκτες είχε, δεν κατάλαβα επακριβώς τι σημαίνει. Για το ρινικό ιστό σκέφτηκα μήπως αυτό οφειλόταν στο ότι ήμουν στην 11 εβδομάδα και ίσως αναπτυχθεί στην πορεία. Δεν γνωρίζω απλά η ελπιδα μου και η ανάγκη να πιστέψω σε κάτι καλό με κάνουν να το πιστέψω.

Καλά αποτελέσματα να έχεισ κορίτσι..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά σποτελεσματα.. είσαι σε καλά χέρια. σου ευχομαι ολα να σου πανε καλά !!το πρώτο αποτελεσμα τροφοβλαστη βγαινει σε 2 μερες αν θυμαμαι καλα .. να μας ενημερώσεις για να χαρούμε :)) 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, tetakom είπε:

Καλησπέρα Πολυ. Η αιματολογική δεν δίνει 100% αποτελέσματα και επίσης μπορεί να μην βγάλει αποτελέσματα αν το dna του μωρού δεν είναι αρκετο στο αίμα της μητέρας. Το είχα ψάξει κι εγω πολύ περισυ. Και για να μην περιμένω τον 5ο μήνα για αμνιοπαρακεντηση, έκανα λήψη τροφοβλαστη. Είναι η μόνη εξέταση που βλέπει τα πάντα, εκτός από πολυυυυυυ σπάνια σύνδρομα,γιατι γίνεται ανάλυση καρυοτυπου.

Καλησπέρα!! Συγγνώμη για την παραπληροφορηση τότε!! Το έχω ακούσει που το συζητάνε κοπέλες και έλεγαν για 100% αποτελέσματα σε DNA test!! Eυχομαι το καλύτερο για την κοπελα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...