Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Κορίτσια προτείνετε σας παρακαλω κανενα καλο αποσμητικό! Έχω τεράστιο θέμα λόγω των ορμονών! Χρησιμοποιώ το sanex 0% αλλα δεν μου κάνει τίποτα! Πήρα αυτό για πιο ασφαλές για την εγκυμοσύνη!! 

Εγώ παίρνω κρύσταλλο από φαρμακείο... Σταματά την μυρωδιά αλλά όχι τον ιδρώτα. Βάζω κ borotalco συμπληρωματικά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάναμε κ εμείς σήμερα τη β επιπέδου κοροτσια!! Όλα καλά δόξα το Θεό!! 

Αποσμητικό κ εγώ θα πρότεινα με κρύσταλλο, αυτό χρησιμοποιούσα στην πρώτη εγκυμοσύνη κ είναι καλο, λέω να το ξαναπάρω!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Πήγαμε χτες γιατρό 1 βδομάδα μετά την περιδεση.. Όλα καλά φαίνονται φτου φτου! Η μικρη σαν εμενα το πάει.. 24 εβδομαδων όλα εκτός χεράκια κ ποδαράκια που είναι 26 εβδομαδων (την βλέπω για 2 μέτρα αυτή να γίνεται.. Γερή να ναι!) και 750 γραμμάρια. Πήραμε θάρρος κ λέμε σήμερα να πάμε να κοιτάξουμε δειλα δειλα για καρότσι κ τέτοια στο cosmos (θα βγω από το σπίτι γιουπιιιιι) 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Εγώ ακόμη ταλαιπωρουμαι αν κ είμαι καλύτερα. Συνεχίζουν οι ενοχλήσεις στη κοιλιά, αλλά λογικά είναι έντερο , κρύωσα κιόλας. Κάποιες στιγμές καταλαβαίνω κ συσπάσεις... Επίσης σήμερα για κάποιο λόγο έχω ενόχληση κ πόνο γύρω από τον αφαλό σε κάποια σημεία, σαν έντονη πίεση. Το είχε καμία? Με ανησυχεί γιατί έχω κ τα ινομυώματα κ ελπίζω να μη δημιουργήσουν θέμα κ πόνους. Από αιματοκρίτη εγώ δυστυχώς στο 28-29 λόγω στίγματος κ ανησυχώ να μη πέσει άλλο... ας μείνει εκεί να κάνουν δουλειά τα συμπληρώματα... τρομερή εξάντληση νιώθω κ έχω κ μια ενόχληση στο θώρακα, ίσως κρύωμα, τι να πω... Τη Δευτέρα πάω για β επιπέδου,  τώρα είμαι 20+5.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, MeliD said:

Καλησπέρα κι από μένα. Εγώ ακόμη ταλαιπωρουμαι αν κ είμαι καλύτερα. Συνεχίζουν οι ενοχλήσεις στη κοιλιά, αλλά λογικά είναι έντερο , κρύωσα κιόλας. Κάποιες στιγμές καταλαβαίνω κ συσπάσεις... Επίσης σήμερα για κάποιο λόγο έχω ενόχληση κ πόνο γύρω από τον αφαλό σε κάποια σημεία, σαν έντονη πίεση. Το είχε καμία? Με ανησυχεί γιατί έχω κ τα ινομυώματα κ ελπίζω να μη δημιουργήσουν θέμα κ πόνους. Από αιματοκρίτη εγώ δυστυχώς στο 28-29 λόγω στίγματος κ ανησυχώ να μη πέσει άλλο... ας μείνει εκεί να κάνουν δουλειά τα συμπληρώματα... τρομερή εξάντληση νιώθω κ έχω κ μια ενόχληση στο θώρακα, ίσως κρύωμα, τι να πω... Τη Δευτέρα πάω για β επιπέδου,  τώρα είμαι 20+5.

Καλησπέρα! Εγώ το έχω πάθει 2-3 φορές αυτό που περιγραφεις, πόνο δίπλα από τον αφαλό. Την τελευταία φορά ειδικά που με έπιασε δεν μπορούσα να ισιώσω! Ο γιατρός μου έχει πει οτι είναι μυικό και να μη δίνω σημασία, η αλήθεια είναι ότι όντως είναι επιφανειακός ο πόνος κ συνήθως με πιάνει όταν κουράζομαι

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Καλησπέρα κι από μένα. Εγώ ακόμη ταλαιπωρουμαι αν κ είμαι καλύτερα. Συνεχίζουν οι ενοχλήσεις στη κοιλιά, αλλά λογικά είναι έντερο , κρύωσα κιόλας. Κάποιες στιγμές καταλαβαίνω κ συσπάσεις... Επίσης σήμερα για κάποιο λόγο έχω ενόχληση κ πόνο γύρω από τον αφαλό σε κάποια σημεία, σαν έντονη πίεση. Το είχε καμία? Με ανησυχεί γιατί έχω κ τα ινομυώματα κ ελπίζω να μη δημιουργήσουν θέμα κ πόνους. Από αιματοκρίτη εγώ δυστυχώς στο 28-29 λόγω στίγματος κ ανησυχώ να μη πέσει άλλο... ας μείνει εκεί να κάνουν δουλειά τα συμπληρώματα... τρομερή εξάντληση νιώθω κ έχω κ μια ενόχληση στο θώρακα, ίσως κρύωμα, τι να πω... Τη Δευτέρα πάω για β επιπέδου,  τώρα είμαι 20+5.

Και εμένα με ενοχλούσε στον αφαλό και τελικά ήταν κλωτσιές της μικρής μου που κοιτούσα τη κοιλιά..εγώ είμαι 21+6 και γω τη Δευτέρα έχω β επιπέδου..τι ώρα έχεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Και εμένα με ενοχλούσε στον αφαλό και τελικά ήταν κλωτσιές της μικρής μου που κοιτούσα τη κοιλιά..εγώ είμαι 21+6 και γω τη Δευτέρα έχω β επιπέδου..τι ώρα έχεις εσύ;

Το πρωί στις 10 κορίτσι μου. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε  αν κ διαβάζω τα νέα σας εγώ να σας πω την αλήθεια μου έχω αρχίσει κ σκέφτομαι το μετά το πολύ μετά έχοντας άλλο ένα παιδάκι κ χωρίς καμία βοήθεια από πουθενά δν ξέρω τι θα κάνω μόλις τελειώσει κ το εξάμηνο εννοώ πως θα γυρίσω στην δουλειά κ που θα αφήσω τα παιδιά θα Μ πείτε μην τα σκέφτεστε από τώρα έλα όμως που έχω αρχίσει κ τα σκέφτομαι πολύ έντονα κ ανγχωνομαι κ μετά λέω ο μεγάλος του χρόνου πάει προνηπιο αυτό σημαίνει πως 2βδομαδες καλοκαίρι Πάσχα κ τρίμηνο κοντά το καλοκαίρι πως θα καταφέρω να πάω για δουλειά κ με δύο παιδιά χωρίς βοήθεια. Δν ξέρω τι με έχει ποιασει κ τα σκέφτομαι από τώρα ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε  αν κ διαβάζω τα νέα σας εγώ να σας πω την αλήθεια μου έχω αρχίσει κ σκέφτομαι το μετά το πολύ μετά έχοντας άλλο ένα παιδάκι κ χωρίς καμία βοήθεια από πουθενά δν ξέρω τι θα κάνω μόλις τελειώσει κ το εξάμηνο εννοώ πως θα γυρίσω στην δουλειά κ που θα αφήσω τα παιδιά θα Μ πείτε μην τα σκέφτεστε από τώρα έλα όμως που έχω αρχίσει κ τα σκέφτομαι πολύ έντονα κ ανγχωνομαι κ μετά λέω ο μεγάλος του χρόνου πάει προνηπιο αυτό σημαίνει πως 2βδομαδες καλοκαίρι Πάσχα κ τρίμηνο κοντά το καλοκαίρι πως θα καταφέρω να πάω για δουλειά κ με δύο παιδιά χωρίς βοήθεια. Δν ξέρω τι με έχει ποιασει κ τα σκέφτομαι από τώρα ...

Καλημέρα. Βρεφικό σταθμό δεν έχετε στην περιοχή σας; Εγώ έτσι όπως τα υπολογίζω, θα τον στείλω μόλις χρονίσει. Ακριβώς όπως είχα κάνει και στην κόρη μου.


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Το πρωί στις 10 κορίτσι μου. Με το καλό!

Με το καλό σε όλες μας κορίτσι μου..σύντομα να κρατήσουμε γερά τα μωράκια μας στην αγκαλίτσα μας..εγώ έχω 3 το μεσημέρι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε  αν κ διαβάζω τα νέα σας εγώ να σας πω την αλήθεια μου έχω αρχίσει κ σκέφτομαι το μετά το πολύ μετά έχοντας άλλο ένα παιδάκι κ χωρίς καμία βοήθεια από πουθενά δν ξέρω τι θα κάνω μόλις τελειώσει κ το εξάμηνο εννοώ πως θα γυρίσω στην δουλειά κ που θα αφήσω τα παιδιά θα Μ πείτε μην τα σκέφτεστε από τώρα έλα όμως που έχω αρχίσει κ τα σκέφτομαι πολύ έντονα κ ανγχωνομαι κ μετά λέω ο μεγάλος του χρόνου πάει προνηπιο αυτό σημαίνει πως 2βδομαδες καλοκαίρι Πάσχα κ τρίμηνο κοντά το καλοκαίρι πως θα καταφέρω να πάω για δουλειά κ με δύο παιδιά χωρίς βοήθεια. Δν ξέρω τι με έχει ποιασει κ τα σκέφτομαι από τώρα ...

Καλημέρα κορίτσια! 

Να σου πω πως και γω τα σκέφτομαι κ ας μην έχω 2ο, απλά απορώ πως θα βγει. Μόνο 1 ερώτηση.. Μετα το 6μηνο του οαεδ δεν σκέφτεσαι να κολλήσεις την ετήσια άδεια (σχεδόν μήνας) κ ενδεχομένως το μειωμένο (μια φίλη μ είπε πως αυτό βγαίνει 3 με 3.5 μήνες)? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έκανα κι εγώ τη β επιπέδου τη Τρίτη που ήμουν 22+1. Ο μικρός μια χαρά 498 γραμμάρια αλλά ταλαιπωρήθηκα πολύ. Μέχρι να μας μετρήσει τα πάντα 4 ώρες ήμουν στο Γένεσις μπες, βγες, φάε, πιες χυμό, περπατα.... Τρελή ταλαιπωρία. Ευτυχώς όμως όλα καλά. Δόξα το Θεό. 

Όσο για την επιστροφή στη δουλειά κι εγώ γυρίζω όταν ο Μικρός θα είναι 10 μηνών. Οπότε θα κολλήσω και την ετήσια άδεια και θα δω μετά τι θα κάνω. Έχω τη μητέρα μου αλλά δε θέλω το παιδί να μείνει στη γιαγιά. Δε ξέρω κιόλας. Ίσως για λίγο ακόμη. Δε ξέρω αν γίνεται να πάει ένα παιδάκι παιδικό και στα μέσα της χρονιάς ή είναι υποχρεωτικο να πάει απ' τον Σεπτέμβριο. Είναι το πρώτο μου. 

Επίσης μην αγχώνεστε μέχρι τότε τι θα γίνει. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας και πολλά άγχη ακόμη που προηγούνται.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Καλημέρα. Βρεφικό σταθμό δεν έχετε στην περιοχή σας; Εγώ έτσι όπως τα υπολογίζω, θα τον στείλω μόλις χρονίσει. Ακριβώς όπως είχα κάνει και στην κόρη μου.

Έχουμε αλλά δν θέλω να το ξανακάνω ξυπναγα το παιδί από τις 6 το πρωί κ με τις αρρώστιες δν μπορούσα να λείψω κ πάθαινε βροχιολιτιδες ταλαιπωρήθηκα με πολύ με το πρώτο παιδί 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που δεν έχουμε βρεφονηπιακό δεν θέλω τόσο μικρό να το αφήσω με ξένη γυναίκα.Εχουμε την πεθερά μου θα μας βοηθάει όσο μπορεί αλλά για πόσο θα αντέξει δεν ξέρω:p Θέλω να ρωτήσω αν κάποια θα επιστρέψει στην δουλειά μετά την άδεια κυησης που δίνει το ΙΚΑ ή θα πάρετε όλες και τους μήνες απ το μειωμένο.Ακόμα σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να κάνω μειωμένο ή να πάρω μαζί τους 3,5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ArtemisΚ είπε:

Εμείς που δεν έχουμε βρεφονηπιακό δεν θέλω τόσο μικρό να το αφήσω με ξένη γυναίκα.Εχουμε την πεθερά μου θα μας βοηθάει όσο μπορεί αλλά για πόσο θα αντέξει δεν ξέρω:p Θέλω να ρωτήσω αν κάποια θα επιστρέψει στην δουλειά μετά την άδεια κυησης που δίνει το ΙΚΑ ή θα πάρετε όλες και τους μήνες απ το μειωμένο.Ακόμα σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να κάνω μειωμένο ή να πάρω μαζί τους 3,5 μήνες.

Κ γω στη πεθερά μ βασίζομαι... Αλλά να δούμε ως τότε! Ν είμαι ειλικρινής σκέφτομαι να πάρω το μειωμένο όλο μαζί κ να γυρίσω πιο αργά.. Ειμαι σίγουρη πως δεν θα τηρηθεί το μειωμένο σαν ώρες γτ πάντα όλο κ κατι προκύπτει κ καθόμαστε παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...