Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια! Εκανα κι εγω την β' επιπεδου κι ευτυχώς ολα πηγαν καλα! 400 γρ η μπουμπου. Σειρα εχει η καμπυλη ζαχαρου, αντε να τελειωσει κι αυτη και μετα τι εμεινε; Ενα  doppler και τσουπ αγκαλιαζουμε τα μωρακια μας!:-D  Ρουχαλακια εγω ακομα δεν εχω αγορασει, περιμενω να βγαλει τα φθινοπωρινα το lidl που εχει πολυ καλες ποιοτητες στα βρεφικα σε χαμηλες τιμες. Αλλαξιερα πηρα του ικεα μονο το αδιαβροχο λευκο σφουγγαρι και το εβαλα πανω σε ενα τραπεζι και διπλα καλαθακι με ολα τα απαραιτητα, πανες,κρεμες κλπ. Με βολεψε πολυ στο πρωτο μωρο κι ετσι θα συνεχισω και τωρα. Δεν ηθελα να μου μεινει ενα αχρηστο επιπλο μετα το κοψιμο της πανας. Υπαρχουν και καποιες αλλαξιερες που μετα διαμορφωνονται σε συρταριερες η τυπου γραφεια αλλα οι τιμες τους ειναι λιγακι τσιμπημενες. 

Βρε κοριτσια, οσες εχετε κι αλλο μωρακι, εχετε τις ιδιες αντιδρασεις με την πρωτη εγκυμοσυνη; Θυμαμαι στην πρωτη μου στον 6ο-7ο μηνα τα ειχα ολα ετοιμα! Φρεσκοβαμμενο δωματιο, στημενη κουνια, χαρτοκιβωτια πανες, σιδερωμενα ρουχακια και γενικα μια ετοιμοτητα τυπου Λουκυ Λουκ χαχαχαχα και τωρα αραχτή σκεφτομαι εεεεεχουμε καιρο ακομα, όλα θα γινουν. Στην πρωτη ημουν μη μου άπτου, μην σκυψω μην τεντωθω μην σηκωσω βαρη, τώρα μονο ακροβατικά δεν κάνω με την κόρη μου:D Τι γινεται, παθαινουμε ανοσία;

Μπράβο για τη β επιπεδου!! Ωραια ιδεα για την αλλαξιερα! Ισως το κανω κι εγω! Στον πρωτο μου ειχα παρει μονο μαλακη αλαξιερα και τον αλλαζα στο κρεβατι και τον καναπε αλλα θεωρω καλυτερο αν εισαι ορθια! 

Οσο για τα πραγματα κι εγω ανυπομονουσα και ειχα κανει αγορες σχετικα νωρις! Τωρα νιωθω μια ασφαλεια χαλαραααα... Σε καταλαβαινω! Σημερα εκανα γενικη απο το αγχος να ερθει η ωρα για τη β επιπεδου! 

8 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Για τα πλυσίματα θεωρώ ότι είναι αρκετά νωρίς

νωρίς δεν είναι ακόμα για να γυρίσει; Εδώ πολλά μωρά και τον τελευταίο μήνα γυρίζουν...

Σαν τον πρώην δικό μου... Και εμένα έτσι μου έλεγε. Ότι δεν είναι απαραίτητα. Η καινούρια με έβαλε να την κάνω λόγω του επιβαρυμένου ιστορικού υγείας που έχω

Σημειωτέων σήμερα είναι παγκόσμια ημέρα σοκολάτας γάλακτος! Πέστε όλες με τα μούτρα στα σοκολατένια κεικ!

Εγώ και στην πρώτη εγκυμοσύνη, τέλη 7ου αρχές 8ου μήνα είχα ξεκινήσει τα ψώνια. Αλλά οκ όπως νιώθει η καθεμία. Εγώ το θεωρώ πρόωρο νωρίτερα. Όχι για προληπτικούς ή θρησκευτικούς λόγους αλλά γιατί όντως είναι πρόωρο. Βέβαια καταλαβαίνω την αγωνία και την λαχτάρα ειδικά των νέων μαμάδων. Αλλά κατά τη γνώμη μου, κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο! Εμείς έχουμε Ιούλιο ακόμα χαχα. Πλάκα κάνω. Θεωρώ ότι τέλη 7ου - αρχές 8ου είναι ένα καλό διάστημα για να έχεις χρόνο να αγοράσεις ότι χρειάζεσαι και να πλύνεις. Βέβαια αν θέλεις προϊόντα που θα είναι ειδική παραγγελία και συνήθως αργούν κανένα μήνα, τότε ναι πρέπει να ξεκινήσεις νωρίτερα. Αλλά τα περισσότερα είναι ετοιμοπαράδοτα. Εγώ θα βγω μέσα Σεπτέμβρη για ψώνια καθώς έχω ΠΗΤ 5/11 και κάτι μου λέει ότι τέλη Οκτώβρη θα γεννήσω. Οπότε μέσα Σεπτέμβρη, που θα μαι και στην άδεια κύησης και θα έχω άπειρο χρόνο, θα βγαίνω κάθε μέρα και από λίγο και θα ψωνίζω. Άσε που με την εμπειρία του πρώτου παιδιού, αυτή τη φορά θα πάρω πραγματικά λίγα και απαραίτητα. Και μάλιστα θα πάρω πράγματα που θα χρειαστώ το πρώτο τρίμηνο και όχι μέχρι το πρώτο έτος. Πχ καρότσι δεν θα πάρω από τώρα γιατί δεν παίζει χειμωνιάτικα να βγαίνω βόλτες με το μωρό. Άρα τι να το κάνω; Όπως επίσης και ριλάξ δεν θα πάρω γιατί δεν είναι ασφαλές το πρώτο τρίμηνο. Γενικά λιτά και to the point. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη

Με την διορθωμένη ΠΗΤ, το Σάββατο κλείνω την 26η εβδομάδα και άρα τον 6ο μήνα και μπαίνω δυναμικά στον 7ο μήνα και στο 3ο τρίμηνο! :wub:

Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός! Ο Αλκιβιάδης μου είναι πολύ ζωηρός. 24/7 κουνιέται και κλωτσάει. Γερό να ναι το πουλάκι μου. Εγώ παχαίνω. Γερή να μαι, χαχα. Το Σάββατο έχω καμπύλη σακχάρου και το απόγευμα θα γιορτάσουμε τα γενέθλια της κόρης μου. Πλάκα θα έχει να μου βγάλου ψηλά το σάκχαρο να μην μπορώ να τσακίσω 2,3 κομμάτια τούρτα που με τόσο κόπο παρήγγειλα! χαχα

Με το καλο και η καμπυλη και τα γενεθλια της μικρής σου! Οντως πως περναει ο καιρός! Εγω σημερα εφαγα τοση σοκολατα για τη β επιπεδου αλλα εκανα βλακεια γιατι χορευει πεντοζαλι και με βλεπω να ερχομαι και αλλη μερα! Με εβγαλαν εξω για ενα διάλλειμα και είμαι ηδη εδω δυο ωρες!! 

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Αγόρασα καρότσι 3 σε 1 οπότε το πρώτους μήνες το παιδί θα το κοιμιζω δίπλα μου στο Πορτ μπεμπέ. Ήθελα να σας ρωτήσω όμως επειδή μου πήραν ήδη παρκοκρεβατο δώρο, μπορώ να το κοιμιζω το μωρό εκεί ή πρέπει απ' την αρχή να πάρω και κούνια; 

Καλες βόλτες με το νεο οχημα! Εγω ειχα παρει παρκοκρεβατο αφου γεννησα και θα ευχομουν να το ειχα παρει απο πιο πριν! Μου φανηκε πιο πρακτικο και απο την κουνια στην οποια ζητημα να κοιμηθηκε 10-15 φορες! Φυσικα πηρα εξτρα στρωματακι γιατι του παρκοκρεβατου ειναι σκληρό! Σαν να μην εχει δηλαδή! 

 

 

Κοριτσιααααα ευχηθειτε μου να τελειωσει σημερα η β επιπεδου! Μου λενε οτι μπορει να με φωναξουν και αλλη μερα για να την τελειωσουμε γιατι κανω συσπάσεις και ενοχλουν στην εικονα!! Πρεπει να αυξησω το μαγνησιο! Μου εδειξε και τη συσπαση στον υπέρηχο σοκαρίστηκα! Τωρα ειμαι σε διάλειμμα και θα ξαναμπω σε λιγο! Τι γκαντεμιά ειναι αυτη! 

  • Μου αρέσει 3

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, nairobi είπε:

Μπράβο για τη β επιπεδου!! Ωραια ιδεα για την αλλαξιερα! Ισως το κανω κι εγω! Στον πρωτο μου ειχα παρει μονο μαλακη αλαξιερα και τον αλλαζα στο κρεβατι και τον καναπε αλλα θεωρω καλυτερο αν εισαι ορθια! 

Οσο για τα πραγματα κι εγω ανυπομονουσα και ειχα κανει αγορες σχετικα νωρις! Τωρα νιωθω μια ασφαλεια χαλαραααα... Σε καταλαβαινω! Σημερα εκανα γενικη απο το αγχος να ερθει η ωρα για τη β επιπεδου! 

Με το καλο και η καμπυλη και τα γενεθλια της μικρής σου! Οντως πως περναει ο καιρός! Εγω σημερα εφαγα τοση σοκολατα για τη β επιπεδου αλλα εκανα βλακεια γιατι χορευει πεντοζαλι και με βλεπω να ερχομαι και αλλη μερα! Με εβγαλαν εξω για ενα διάλλειμα και είμαι ηδη εδω δυο ωρες!! 

Καλες βόλτες με το νεο οχημα! Εγω ειχα παρει παρκοκρεβατο αφου γεννησα και θα ευχομουν να το ειχα παρει απο πιο πριν! Μου φανηκε πιο πρακτικο και απο την κουνια στην οποια ζητημα να κοιμηθηκε 10-15 φορες! Φυσικα πηρα εξτρα στρωματακι γιατι του παρκοκρεβατου ειναι σκληρό! Σαν να μην εχει δηλαδή! 

 

 

Κοριτσιααααα ευχηθειτε μου να τελειωσει σημερα η β επιπεδου! Μου λενε οτι μπορει να με φωναξουν και αλλη μερα για να την τελειωσουμε γιατι κανω συσπάσεις και ενοχλουν στην εικονα!! Πρεπει να αυξησω το μαγνησιο! Μου εδειξε και τη συσπαση στον υπέρηχο σοκαρίστηκα! Τωρα ειμαι σε διάλειμμα και θα ξαναμπω σε λιγο! Τι γκαντεμιά ειναι αυτη! 

Να πανε όλα καλά κ να τελειώσετε σήμερα! Στείλε μας νεα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Μπράβο για τη β επιπεδου!! Ωραια ιδεα για την αλλαξιερα! Ισως το κανω κι εγω! Στον πρωτο μου ειχα παρει μονο μαλακη αλαξιερα και τον αλλαζα στο κρεβατι και τον καναπε αλλα θεωρω καλυτερο αν εισαι ορθια! 

Οσο για τα πραγματα κι εγω ανυπομονουσα και ειχα κανει αγορες σχετικα νωρις! Τωρα νιωθω μια ασφαλεια χαλαραααα... Σε καταλαβαινω! Σημερα εκανα γενικη απο το αγχος να ερθει η ωρα για τη β επιπεδου! 

Με το καλο και η καμπυλη και τα γενεθλια της μικρής σου! Οντως πως περναει ο καιρός! Εγω σημερα εφαγα τοση σοκολατα για τη β επιπεδου αλλα εκανα βλακεια γιατι χορευει πεντοζαλι και με βλεπω να ερχομαι και αλλη μερα! Με εβγαλαν εξω για ενα διάλλειμα και είμαι ηδη εδω δυο ωρες!! 

Καλες βόλτες με το νεο οχημα! Εγω ειχα παρει παρκοκρεβατο αφου γεννησα και θα ευχομουν να το ειχα παρει απο πιο πριν! Μου φανηκε πιο πρακτικο και απο την κουνια στην οποια ζητημα να κοιμηθηκε 10-15 φορες! Φυσικα πηρα εξτρα στρωματακι γιατι του παρκοκρεβατου ειναι σκληρό! Σαν να μην εχει δηλαδή! 

 

 

Κοριτσιααααα ευχηθειτε μου να τελειωσει σημερα η β επιπεδου! Μου λενε οτι μπορει να με φωναξουν και αλλη μερα για να την τελειωσουμε γιατι κανω συσπάσεις και ενοχλουν στην εικονα!! Πρεπει να αυξησω το μαγνησιο! Μου εδειξε και τη συσπαση στον υπέρηχο σοκαρίστηκα! Τωρα ειμαι σε διάλειμμα και θα ξαναμπω σε λιγο! Τι γκαντεμιά ειναι αυτη! 

4 ώρες τυρρανηθηκα εγώ στη β επιπέδου. Εύχομαι κορίτσι μου να είναι όλα καλά στο τέλος γιατί μόνο αυτό έχει σημασία. 

Εννοείται μιλάω με έξτρα στρωματσκι και στο Πορτ μπεμπέ έχω βάλει ήδη αλλά και στο παρκοκρεβατο θα πάρω ούτως ή άλλως. Απλά με όσους μίλησα μου φαίνεται τελικά πως το πιο άχρηστο πράγμα συνήθως είναι η κούνια. Οπότε σίγουρα δε θα την πάρω στην αρχή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε κοριτσια τα νευρα μου και δεν ξερω που να ξεσπασω..με τα πεθερικα..ειδικα η πεθερα..εχει καποιες εβδομαδες μου λεει εχω βρει το ονομα του μωρου χωρις να μας ρωτησει χωρις τιποτα..εγω να πω την αληθεια της εχω ταξει το ονομα Ίρινα απο την Αγια Ειρηνη..αλλα δεν το εχω ανακοινωσει ακομα διοτι πιστευω ειναι νωρις ακομα και δεν θελω απο τωρα..η πεθερα το χαβα της..δεν ξερω τι να κανω και πως να φερθω με εχει βαλει σε μια δυσκολη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αν έχεις αποφασίσει το όνομα του παιδιού να το πεις για να ησυχάσει κυρίως και το κεφάλι σου. Θα το συνηθίσουν και θα τελειώσει το θέμα. Εξάλλου δε τους πέφτει και λόγος. Όσο για το τάμα αν είναι όντως τάμα στην Αγία Ειρήνη τότε το όνομα είναι Ειρήνη και κανένα άλλο που μοιάζει στο Ειρήνη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Δυστυχώς θα ξαναπάω για την Β επιπέδου την άλλη Πέμπτη! 

Δεν μπορέσαμε να δούμε καλά την καρδούλα και το γαστρεντερικό! 

Το αμνιακό είναι στο ανώτατο φυσιολογικό και κάνω συσπάσεις που δεν πρέπει! Ίσως λογω διαβήτη κύησης! 

Πήγα πριν λίγο για καμπύλη σακχάρου αλλά δεν μου είχαν γράψει σωστό παραπεμπτικό από τη γραμματεία της γιατρού οπότε θα περιμένω νηστική μήπως και πάω μετά τις 9 που θα ανοίξει το ιατρείο! 

Πάντως όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που είδαμε στη Β επιπέδου ειναι πολύ καλά! Αναμένω... 

  • Μου αρέσει 4

url%5D

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Μπράβο για τη β επιπεδου!! Ωραια ιδεα για την αλλαξιερα! Ισως το κανω κι εγω! Στον πρωτο μου ειχα παρει μονο μαλακη αλαξιερα και τον αλλαζα στο κρεβατι και τον καναπε αλλα θεωρω καλυτερο αν εισαι ορθια! 

Οσο για τα πραγματα κι εγω ανυπομονουσα και ειχα κανει αγορες σχετικα νωρις! Τωρα νιωθω μια ασφαλεια χαλαραααα... Σε καταλαβαινω! Σημερα εκανα γενικη απο το αγχος να ερθει η ωρα για τη β επιπεδου! 

Με το καλο και η καμπυλη και τα γενεθλια της μικρής σου! Οντως πως περναει ο καιρός! Εγω σημερα εφαγα τοση σοκολατα για τη β επιπεδου αλλα εκανα βλακεια γιατι χορευει πεντοζαλι και με βλεπω να ερχομαι και αλλη μερα! Με εβγαλαν εξω για ενα διάλλειμα και είμαι ηδη εδω δυο ωρες!! 

Καλες βόλτες με το νεο οχημα! Εγω ειχα παρει παρκοκρεβατο αφου γεννησα και θα ευχομουν να το ειχα παρει απο πιο πριν! Μου φανηκε πιο πρακτικο και απο την κουνια στην οποια ζητημα να κοιμηθηκε 10-15 φορες! Φυσικα πηρα εξτρα στρωματακι γιατι του παρκοκρεβατου ειναι σκληρό! Σαν να μην εχει δηλαδή! 

 

 

Κοριτσιααααα ευχηθειτε μου να τελειωσει σημερα η β επιπεδου! Μου λενε οτι μπορει να με φωναξουν και αλλη μερα για να την τελειωσουμε γιατι κανω συσπάσεις και ενοχλουν στην εικονα!! Πρεπει να αυξησω το μαγνησιο! Μου εδειξε και τη συσπαση στον υπέρηχο σοκαρίστηκα! Τωρα ειμαι σε διάλειμμα και θα ξαναμπω σε λιγο! Τι γκαντεμιά ειναι αυτη! 

Και για πες, πως δηλαδή είναι μια σύσπαση; Δεν έχω δει ποτέ... Σε ευχαριστώ για τις ευχές

8 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Αχ ρε κοριτσια τα νευρα μου και δεν ξερω που να ξεσπασω..με τα πεθερικα..ειδικα η πεθερα..εχει καποιες εβδομαδες μου λεει εχω βρει το ονομα του μωρου χωρις να μας ρωτησει χωρις τιποτα..εγω να πω την αληθεια της εχω ταξει το ονομα Ίρινα απο την Αγια Ειρηνη..αλλα δεν το εχω ανακοινωσει ακομα διοτι πιστευω ειναι νωρις ακομα και δεν θελω απο τωρα..η πεθερα το χαβα της..δεν ξερω τι να κανω και πως να φερθω με εχει βαλει σε μια δυσκολη κατασταση

εγώ θα πρότεινα να πάρει θέση ο άντρας σου. Στο κάτω κάτω δική του μητέρα είναι από την μια και εφόσον εσένα σε ενοχλεί, δεν μπορεί να μένει αμέτοχος

1 ώρα πρίν, nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Δυστυχώς θα ξαναπάω για την Β επιπέδου την άλλη Πέμπτη! 

Δεν μπορέσαμε να δούμε καλά την καρδούλα και το γαστρεντερικό! 

Το αμνιακό είναι στο ανώτατο φυσιολογικό και κάνω συσπάσεις που δεν πρέπει! Ίσως λογω διαβήτη κύησης! 

Πήγα πριν λίγο για καμπύλη σακχάρου αλλά δεν μου είχαν γράψει σωστό παραπεμπτικό από τη γραμματεία της γιατρού οπότε θα περιμένω νηστική μήπως και πάω μετά τις 9 που θα ανοίξει το ιατρείο! 

Πάντως όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που είδαμε στη Β επιπέδου ειναι πολύ καλά! Αναμένω... 

αχ και εμένα μου βρήκαν το αμνιακό στο ανώτερο φυσιολογικό και λίγο με ανησύχησε. Έκανα το λάθος και διάβασα στο ίντερνετ ότι συνδέεται με πρόωρο τοκετό


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Και για πες, πως δηλαδή είναι μια σύσπαση; Δεν έχω δει ποτέ... Σε ευχαριστώ για τις ευχές

εγώ θα πρότεινα να πάρει θέση ο άντρας σου. Στο κάτω κάτω δική του μητέρα είναι από την μια και εφόσον εσένα σε ενοχλεί, δεν μπορεί να μένει αμέτοχος

αχ και εμένα μου βρήκαν το αμνιακό στο ανώτερο φυσιολογικό και λίγο με ανησύχησε. Έκανα το λάθος και διάβασα στο ίντερνετ ότι συνδέεται με πρόωρο τοκετό

Ήταν δίπλα με τον πλακούντα ενα σημείο πιο σκοτεινό σαν δεύτερος πλακούντας φαντάσου! Και αυτό μου είπε ότι είναι σύσπαση!! 

Ισχύει αυτό που διάβασες! Δεν μου το είπαν ανοιχτά απλώς μου είπαν ότι το πολύ αμνιακό δημιουργεί συσπάσεις που δεν τις θέλουμε από τώρα! Και επίσης καταπονεί τον τράχηλο και μπορεί να τον μικρύνει! Οπότε συμπεραίνω πρόωρο τοκετό! Αλλά δεν μου το είπαν για να μην πανικοβληθώ! Εγώ πανικοβλήθηκα μόνη μου! Μου μέτρησαν τον τράχηλο από τον υπέρηχο ήταν 3 και κάτι και μου είπαν μια χαρά!! 

Στον πρώτο τοκετό πάντως έτριβαν τα μάτια τους οι μαίες! Είχα πάρα πολύ αμνιακό επι τρεις ώρες έβγαζα νερά! Είχα και τεράστια κοιλιά! Αλλά ο τότε γιατρός δεν είχε δει τίποτα! Άσχετο που ειχα διαβήτη και το ρυθμιζα με διατροφή! 

 

Βρίσκομαι για καμπύλη τώρα! Ήπια μια αηδία σιρόπι ευτυχώς το είχαν στο ψυγείο τουλάχιστον δεν μπορώ να το φανταστώ ζεστό!! 

  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Αχ ρε κοριτσια τα νευρα μου και δεν ξερω που να ξεσπασω..με τα πεθερικα..ειδικα η πεθερα..εχει καποιες εβδομαδες μου λεει εχω βρει το ονομα του μωρου χωρις να μας ρωτησει χωρις τιποτα..εγω να πω την αληθεια της εχω ταξει το ονομα Ίρινα απο την Αγια Ειρηνη..αλλα δεν το εχω ανακοινωσει ακομα διοτι πιστευω ειναι νωρις ακομα και δεν θελω απο τωρα..η πεθερα το χαβα της..δεν ξερω τι να κανω και πως να φερθω με εχει βαλει σε μια δυσκολη κατασταση

Ο σύζυγος τη θέση περνει; 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Αχ ρε κοριτσια τα νευρα μου και δεν ξερω που να ξεσπασω..με τα πεθερικα..ειδικα η πεθερα..εχει καποιες εβδομαδες μου λεει εχω βρει το ονομα του μωρου χωρις να μας ρωτησει χωρις τιποτα..εγω να πω την αληθεια της εχω ταξει το ονομα Ίρινα απο την Αγια Ειρηνη..αλλα δεν το εχω ανακοινωσει ακομα διοτι πιστευω ειναι νωρις ακομα και δεν θελω απο τωρα..η πεθερα το χαβα της..δεν ξερω τι να κανω και πως να φερθω με εχει βαλει σε μια δυσκολη κατασταση

Να πεις τώρα που είναι νωρίς ότι το έταξες κ θα σταματήσει, να μη της αφήνεις περιθώριο κ το δέσει κόμπο! Ακούς εκεί διάλεξε όνομα! Σε καταλαβαίνω... εγώ έχω βγάλει τις 2 γιαγιάδες κ τώρα που έχω πάλι κόρη δε θέλω να βγάλω του πεθερου σε κοριτσίστικο γιατί δε μ αρέσει κ έχω θέμα πως να το πω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Ήταν δίπλα με τον πλακούντα ενα σημείο πιο σκοτεινό σαν δεύτερος πλακούντας φαντάσου! Και αυτό μου είπε ότι είναι σύσπαση!! 

Ισχύει αυτό που διάβασες! Δεν μου το είπαν ανοιχτά απλώς μου είπαν ότι το πολύ αμνιακό δημιουργεί συσπάσεις που δεν τις θέλουμε από τώρα! Και επίσης καταπονεί τον τράχηλο και μπορεί να τον μικρύνει! Οπότε συμπεραίνω πρόωρο τοκετό! Αλλά δεν μου το είπαν για να μην πανικοβληθώ! Εγώ πανικοβλήθηκα μόνη μου! Μου μέτρησαν τον τράχηλο από τον υπέρηχο ήταν 3 και κάτι και μου είπαν μια χαρά!! 

Στον πρώτο τοκετό πάντως έτριβαν τα μάτια τους οι μαίες! Είχα πάρα πολύ αμνιακό επι τρεις ώρες έβγαζα νερά! Είχα και τεράστια κοιλιά! Αλλά ο τότε γιατρός δεν είχε δει τίποτα! Άσχετο που ειχα διαβήτη και το ρυθμιζα με διατροφή! 

 

Βρίσκομαι για καμπύλη τώρα! Ήπια μια αηδία σιρόπι ευτυχώς το είχαν στο ψυγείο τουλάχιστον δεν μπορώ να το φανταστώ ζεστό!! 

Εγώ πάλι στο 5 είναι ο τράχηλος... Και εμένα δεν μου είπαν κάτι για πρόωρο. Μόνο να ξεκουράζομαι περισσότερο, να πίνω λιγότερο νερό και περισσότερα φρούτα. Και ότι θέλει μέχρι την επόμενη εξέταση να μην αυξηθεί άλλο το αμνιακό... Αχ τι να πω, μακάρι να κάνουν λάθος 

  • Μου αρέσει 2

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Εγώ πάλι στο 5 είναι ο τράχηλος... Και εμένα δεν μου είπαν κάτι για πρόωρο. Μόνο να ξεκουράζομαι περισσότερο, να πίνω λιγότερο νερό και περισσότερα φρούτα. Και ότι θέλει μέχρι την επόμενη εξέταση να μην αυξηθεί άλλο το αμνιακό... Αχ τι να πω, μακάρι να κάνουν λάθος 

Τι σημαίνει στο 5 είναι ο τράχηλος;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Ήταν δίπλα με τον πλακούντα ενα σημείο πιο σκοτεινό σαν δεύτερος πλακούντας φαντάσου! Και αυτό μου είπε ότι είναι σύσπαση!! 

Ισχύει αυτό που διάβασες! Δεν μου το είπαν ανοιχτά απλώς μου είπαν ότι το πολύ αμνιακό δημιουργεί συσπάσεις που δεν τις θέλουμε από τώρα! Και επίσης καταπονεί τον τράχηλο και μπορεί να τον μικρύνει! Οπότε συμπεραίνω πρόωρο τοκετό! Αλλά δεν μου το είπαν για να μην πανικοβληθώ! Εγώ πανικοβλήθηκα μόνη μου! Μου μέτρησαν τον τράχηλο από τον υπέρηχο ήταν 3 και κάτι και μου είπαν μια χαρά!! 

Στον πρώτο τοκετό πάντως έτριβαν τα μάτια τους οι μαίες! Είχα πάρα πολύ αμνιακό επι τρεις ώρες έβγαζα νερά! Είχα και τεράστια κοιλιά! Αλλά ο τότε γιατρός δεν είχε δει τίποτα! Άσχετο που ειχα διαβήτη και το ρυθμιζα με διατροφή! 

 

Βρίσκομαι για καμπύλη τώρα! Ήπια μια αηδία σιρόπι ευτυχώς το είχαν στο ψυγείο τουλάχιστον δεν μπορώ να το φανταστώ ζεστό!! 

Ναι μια χαρά ειναι ο τράχηλος με 3! Εγώ με 2.5 θα γλίτωνα την επέμβαση σκέψου... (εγώ είχα 1.6)

3 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Εγώ πάλι στο 5 είναι ο τράχηλος... Και εμένα δεν μου είπαν κάτι για πρόωρο. Μόνο να ξεκουράζομαι περισσότερο, να πίνω λιγότερο νερό και περισσότερα φρούτα. Και ότι θέλει μέχρι την επόμενη εξέταση να μην αυξηθεί άλλο το αμνιακό... Αχ τι να πω, μακάρι να κάνουν λάθος 

Σούπερ το 5! Ναι ξεκούρασου όσο μπορείς... Βοηθάει πολύ! 

1 hour ago, Laky είπε:

Τι σημαίνει στο 5 είναι ο τράχηλος;

5cm 

Και γω βρε κορίτσια αυτό με το όνομα πολύ το σκέφτομαι... Το είχα τάξει το 2ο κ σκόπευα 1ο να δώσω της πεθεράς αλλά... Με το θάνατο της μαμάς μου τον Ιούνιο είπαμε με τον άντρα μου να δώσουμε της μαμάς μου κ μόνο. (να δω πως θα ανταποδώσω το τάμα).. Αλλά η πεθερά τρέχει κάθε μέρα κ με βοηθάει... Αυτηνης ποιος της το λέει;;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...