Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Geo22 είπε:

Όταν στο έκαναν αυτό στην επιπέδου στο πρώτο παιδάκι υπήρξε πρόβλημα μετά με το μωράκι; Να ανησυχώ;

Όχι κορίτσι μου όλα καλά πήγαν!! Γενικά μου είχε πει ο γιατρός τότε ότι η ενόχληση είναι μόνο δική μου! Το μωρό είναι πολύ καλά προστατευμένο από πιέσεις ζουλήγματα κλπ! Φαντάσου μου έλεγε ότι πολλές έγκυες χάνουν την ισορροπία τους και πέφτουν συχνά και άγαρμπα (εύχομαι σε καμία να μη συμβαίνει) και το μωρό δεν παθαίνει τίποτα τις πιο πολλές φορές! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Όχι κορίτσι μου όλα καλά πήγαν!! Γενικά μου είχε πει ο γιατρός τότε ότι η ενόχληση είναι μόνο δική μου! Το μωρό είναι πολύ καλά προστατευμένο από πιέσεις ζουλήγματα κλπ! Φαντάσου μου έλεγε ότι πολλές έγκυες χάνουν την ισορροπία τους και πέφτουν συχνά και άγαρμπα (εύχομαι σε καμία να μη συμβαίνει) και το μωρό δεν παθαίνει τίποτα τις πιο πολλές φορές! 

Πάλι καλά γιατί το είχα ένα άγχος..εσύ αύριο την έχεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια! Εκανα κι εγω την β' επιπεδου κι ευτυχώς ολα πηγαν καλα! 400 γρ η μπουμπου. Σειρα εχει η καμπυλη ζαχαρου, αντε να τελειωσει κι αυτη και μετα τι εμεινε; Ενα  doppler και τσουπ αγκαλιαζουμε τα μωρακια μας!:-D  Ρουχαλακια εγω ακομα δεν εχω αγορασει, περιμενω να βγαλει τα φθινοπωρινα το lidl που εχει πολυ καλες ποιοτητες στα βρεφικα σε χαμηλες τιμες. Αλλαξιερα πηρα του ικεα μονο το αδιαβροχο λευκο σφουγγαρι και το εβαλα πανω σε ενα τραπεζι και διπλα καλαθακι με ολα τα απαραιτητα, πανες,κρεμες κλπ. Με βολεψε πολυ στο πρωτο μωρο κι ετσι θα συνεχισω και τωρα. Δεν ηθελα να μου μεινει ενα αχρηστο επιπλο μετα το κοψιμο της πανας. Υπαρχουν και καποιες αλλαξιερες που μετα διαμορφωνονται σε συρταριερες η τυπου γραφεια αλλα οι τιμες τους ειναι λιγακι τσιμπημενες. 

Βρε κοριτσια, οσες εχετε κι αλλο μωρακι, εχετε τις ιδιες αντιδρασεις με την πρωτη εγκυμοσυνη; Θυμαμαι στην πρωτη μου στον 6ο-7ο μηνα τα ειχα ολα ετοιμα! Φρεσκοβαμμενο δωματιο, στημενη κουνια, χαρτοκιβωτια πανες, σιδερωμενα ρουχακια και γενικα μια ετοιμοτητα τυπου Λουκυ Λουκ χαχαχαχα και τωρα αραχτή σκεφτομαι εεεεεχουμε καιρο ακομα, όλα θα γινουν. Στην πρωτη ημουν μη μου άπτου, μην σκυψω μην τεντωθω μην σηκωσω βαρη, τώρα μονο ακροβατικά δεν κάνω με την κόρη μου:D Τι γινεται, παθαινουμε ανοσία;

  • Μου αρέσει 4

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2022 at 11:02 ΜΜ, Geo22 είπε:

Είναι υπερβολή πιστεύετε να ξεκινήσω να ξεδιαλεγω κάποια ρούχα για να αρχίσω τα πλυσίματα του μωρού;

Για τα πλυσίματα θεωρώ ότι είναι αρκετά νωρίς

On 26/7/2022 at 11:14 ΠΜ, Geo22 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα..πως είστε σήμερα; Εγώ όχι πολύ καλά..έχω άγχος..ενώ πήγα χθες για την β επιπέδου και όλα τέλεια, ο γιατρός με πίεζε για να γυρίσει η μικρή και από εκείνη την ώρα έχω κάτι ελαφριά πονακια χαμηλά..λέτε να έκανε καμία μ......α αυτός;

νωρίς δεν είναι ακόμα για να γυρίσει; Εδώ πολλά μωρά και τον τελευταίο μήνα γυρίζουν...

On 26/7/2022 at 10:38 ΜΜ, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μίλησα πριν από λίγο με τον γυναικολόγο μου και τον ρώτησα για τη καμπύλη. Μου είπε πως είναι μια εξέταση αρκετά στρεσογόνα και δεν την κάνουμε αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. 

Σαν τον πρώην δικό μου... Και εμένα έτσι μου έλεγε. Ότι δεν είναι απαραίτητα. Η καινούρια με έβαλε να την κάνω λόγω του επιβαρυμένου ιστορικού υγείας που έχω

16 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έκανα βλακεία. Εγώ κάθε φορά που κάνω κέικ το μισό το τρώω ωμό. Τρόπος του λέγειν. Πάντως έχω φάει άπειρα ωμά αυγά νομίζω!!!

Σημειωτέων σήμερα είναι παγκόσμια ημέρα σοκολάτας γάλακτος! Πέστε όλες με τα μούτρα στα σοκολατένια κεικ!

10 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια! Εκανα κι εγω την β' επιπεδου κι ευτυχώς ολα πηγαν καλα! 400 γρ η μπουμπου. Σειρα εχει η καμπυλη ζαχαρου, αντε να τελειωσει κι αυτη και μετα τι εμεινε; Ενα  doppler και τσουπ αγκαλιαζουμε τα μωρακια μας!:-D  Ρουχαλακια εγω ακομα δεν εχω αγορασει, περιμενω να βγαλει τα φθινοπωρινα το lidl που εχει πολυ καλες ποιοτητες στα βρεφικα σε χαμηλες τιμες. Αλλαξιερα πηρα του ικεα μονο το αδιαβροχο λευκο σφουγγαρι και το εβαλα πανω σε ενα τραπεζι και διπλα καλαθακι με ολα τα απαραιτητα, πανες,κρεμες κλπ. Με βολεψε πολυ στο πρωτο μωρο κι ετσι θα συνεχισω και τωρα. Δεν ηθελα να μου μεινει ενα αχρηστο επιπλο μετα το κοψιμο της πανας. Υπαρχουν και καποιες αλλαξιερες που μετα διαμορφωνονται σε συρταριερες η τυπου γραφεια αλλα οι τιμες τους ειναι λιγακι τσιμπημενες. 

Βρε κοριτσια, οσες εχετε κι αλλο μωρακι, εχετε τις ιδιες αντιδρασεις με την πρωτη εγκυμοσυνη; Θυμαμαι στην πρωτη μου στον 6ο-7ο μηνα τα ειχα ολα ετοιμα! Φρεσκοβαμμενο δωματιο, στημενη κουνια, χαρτοκιβωτια πανες, σιδερωμενα ρουχακια και γενικα μια ετοιμοτητα τυπου Λουκυ Λουκ χαχαχαχα και τωρα αραχτή σκεφτομαι εεεεεχουμε καιρο ακομα, όλα θα γινουν. Στην πρωτη ημουν μη μου άπτου, μην σκυψω μην τεντωθω μην σηκωσω βαρη, τώρα μονο ακροβατικά δεν κάνω με την κόρη μου:D Τι γινεται, παθαινουμε ανοσία;

Εγώ και στην πρώτη εγκυμοσύνη, τέλη 7ου αρχές 8ου μήνα είχα ξεκινήσει τα ψώνια. Αλλά οκ όπως νιώθει η καθεμία. Εγώ το θεωρώ πρόωρο νωρίτερα. Όχι για προληπτικούς ή θρησκευτικούς λόγους αλλά γιατί όντως είναι πρόωρο. Βέβαια καταλαβαίνω την αγωνία και την λαχτάρα ειδικά των νέων μαμάδων. Αλλά κατά τη γνώμη μου, κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο! Εμείς έχουμε Ιούλιο ακόμα χαχα. Πλάκα κάνω. Θεωρώ ότι τέλη 7ου - αρχές 8ου είναι ένα καλό διάστημα για να έχεις χρόνο να αγοράσεις ότι χρειάζεσαι και να πλύνεις. Βέβαια αν θέλεις προϊόντα που θα είναι ειδική παραγγελία και συνήθως αργούν κανένα μήνα, τότε ναι πρέπει να ξεκινήσεις νωρίτερα. Αλλά τα περισσότερα είναι ετοιμοπαράδοτα. Εγώ θα βγω μέσα Σεπτέμβρη για ψώνια καθώς έχω ΠΗΤ 5/11 και κάτι μου λέει ότι τέλη Οκτώβρη θα γεννήσω. Οπότε μέσα Σεπτέμβρη, που θα μαι και στην άδεια κύησης και θα έχω άπειρο χρόνο, θα βγαίνω κάθε μέρα και από λίγο και θα ψωνίζω. Άσε που με την εμπειρία του πρώτου παιδιού, αυτή τη φορά θα πάρω πραγματικά λίγα και απαραίτητα. Και μάλιστα θα πάρω πράγματα που θα χρειαστώ το πρώτο τρίμηνο και όχι μέχρι το πρώτο έτος. Πχ καρότσι δεν θα πάρω από τώρα γιατί δεν παίζει χειμωνιάτικα να βγαίνω βόλτες με το μωρό. Άρα τι να το κάνω; Όπως επίσης και ριλάξ δεν θα πάρω γιατί δεν είναι ασφαλές το πρώτο τρίμηνο. Γενικά λιτά και to the point. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη

Με την διορθωμένη ΠΗΤ, το Σάββατο κλείνω την 26η εβδομάδα και άρα τον 6ο μήνα και μπαίνω δυναμικά στον 7ο μήνα και στο 3ο τρίμηνο! :wub:

Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός! Ο Αλκιβιάδης μου είναι πολύ ζωηρός. 24/7 κουνιέται και κλωτσάει. Γερό να ναι το πουλάκι μου. Εγώ παχαίνω. Γερή να μαι, χαχα. Το Σάββατο έχω καμπύλη σακχάρου και το απόγευμα θα γιορτάσουμε τα γενέθλια της κόρης μου. Πλάκα θα έχει να μου βγάλου ψηλά το σάκχαρο να μην μπορώ να τσακίσω 2,3 κομμάτια τούρτα που με τόσο κόπο παρήγγειλα! χαχα

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια! Εκανα κι εγω την β' επιπεδου κι ευτυχώς ολα πηγαν καλα! 400 γρ η μπουμπου. Σειρα εχει η καμπυλη ζαχαρου, αντε να τελειωσει κι αυτη και μετα τι εμεινε; Ενα  doppler και τσουπ αγκαλιαζουμε τα μωρακια μας!:-D  Ρουχαλακια εγω ακομα δεν εχω αγορασει, περιμενω να βγαλει τα φθινοπωρινα το lidl που εχει πολυ καλες ποιοτητες στα βρεφικα σε χαμηλες τιμες. Αλλαξιερα πηρα του ικεα μονο το αδιαβροχο λευκο σφουγγαρι και το εβαλα πανω σε ενα τραπεζι και διπλα καλαθακι με ολα τα απαραιτητα, πανες,κρεμες κλπ. Με βολεψε πολυ στο πρωτο μωρο κι ετσι θα συνεχισω και τωρα. Δεν ηθελα να μου μεινει ενα αχρηστο επιπλο μετα το κοψιμο της πανας. Υπαρχουν και καποιες αλλαξιερες που μετα διαμορφωνονται σε συρταριερες η τυπου γραφεια αλλα οι τιμες τους ειναι λιγακι τσιμπημενες. 

Βρε κοριτσια, οσες εχετε κι αλλο μωρακι, εχετε τις ιδιες αντιδρασεις με την πρωτη εγκυμοσυνη; Θυμαμαι στην πρωτη μου στον 6ο-7ο μηνα τα ειχα ολα ετοιμα! Φρεσκοβαμμενο δωματιο, στημενη κουνια, χαρτοκιβωτια πανες, σιδερωμενα ρουχακια και γενικα μια ετοιμοτητα τυπου Λουκυ Λουκ χαχαχαχα και τωρα αραχτή σκεφτομαι εεεεεχουμε καιρο ακομα, όλα θα γινουν. Στην πρωτη ημουν μη μου άπτου, μην σκυψω μην τεντωθω μην σηκωσω βαρη, τώρα μονο ακροβατικά δεν κάνω με την κόρη μου:D Τι γινεται, παθαινουμε ανοσία;

Φεύγει ο φόβος εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με αποκόλληση  και ξάπλα 5 μήνες μέχρι κ μπάνιο φοβόμουν να κάνω τεντώματα κ σκυψηματα ούτε για αστείο κ ενώ έλεγα κοίτα να δεις στο δεύτερο παιδί θα Μ μείνει ο φόβος από το πρώτο σε πληροφορω μεχρι κ στοκους έτριβα προχθές γιατί ετοιμάζουμε το δωμάτιο .

Κορίτσια μετράται πόσες μέρες βγαίνει πριν την Πητ γτ είμαι με ανναρωτικη κ θα πρέπει να την διακόψω για να καταθέσω τα χαρτιά κ ανγχωνομαι μην κάνω κανένα λάθος γεναω 21/11 θεωρητικά οπότε οι 56 μέρες πριν ξεκινάνε 26 Σεπτεμβρίου ;;; Σωστά τα υπολογίζω Μ είπα. Την Πητ δν την μετραω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου..πως είστε; Λυστε μου μια απορία γιατί δε το χω με τις εβδομάδες..βάση περιόδου είμαι 24 εβδομάδων και βάση υπερήχων είμαι 23 εβδομάδων..πόσο μηνών είμαι τελικά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Geo22 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου..πως είστε; Λυστε μου μια απορία γιατί δε το χω με τις εβδομάδες..βάση περιόδου είμαι 24 εβδομάδων και βάση υπερήχων είμαι 23 εβδομάδων..πόσο 

1ο Τρίμηνο

1ος μήνας 1-4

2ος μήνας 5-8

3ος μήνας 9-13

2ο Τρίμηνο

4ος μήνας 14-17

5ος μήνας 18-21

6ος μήνας 22-26

3ο Τρίμηνο

7ος μήνας 27-30

8ος μήνας 31-35

9ος μήνας 36-40

Ούτε εγω εχω  πάρει τίποτα ακόμα ούτε καν έχω ετοιμάσει το δωμάτιο ,σκέφτομαι τέλη Αυγούστου να αρχίσω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 50 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

1ο Τρίμηνο

1ος μήνας 1-4

2ος μήνας 5-8

3ος μήνας 9-13

2ο Τρίμηνο

4ος μήνας 14-17

5ος μήνας 18-21

6ος μήνας 22-26

3ο Τρίμηνο

7ος μήνας 27-30

8ος μήνας 31-35

9ος μήνας 36-40

Ούτε εγω εχω  πάρει τίποτα ακόμα ούτε καν έχω ετοιμάσει το δωμάτιο ,σκέφτομαι τέλη Αυγούστου να αρχίσω.

Άρα είμαι 6 μηνών..απλά μου φαίνεται περίεργο που γεννάω Νοέμβρη και είμαι 6..άρα θα γεννήσω 10 μηνών; Χαχαχαχ σόρρυ για τις απορίες μου απλά δε ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Geo22 είπε:

Άρα είμαι 6 μηνών..απλά μου φαίνεται περίεργο που γεννάω Νοέμβρη και είμαι 6..άρα θα γεννήσω 10 μηνών; Χαχαχαχ σόρρυ για τις απορίες μου απλά δε ξέρω..

Ναι όταν κλείνεις τον 9ο είναι η ΠΗΤ  (40η εβδομάδα),(μπορεί κάποια να γεννήσει πχ στην 37η εβδομάδα ανάλογα) ,όσο πιο κοντά στην ΠΗΤ τόσο καλύτερο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Αγόρασα καρότσι 3 σε 1 οπότε το πρώτους μήνες το παιδί θα το κοιμιζω δίπλα μου στο Πορτ μπεμπέ. Ήθελα να σας ρωτήσω όμως επειδή μου πήραν ήδη παρκοκρεβατο δώρο, μπορώ να το κοιμιζω το μωρό εκεί ή πρέπει απ' την αρχή να πάρω και κούνια; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Αγόρασα καρότσι 3 σε 1 οπότε το πρώτους μήνες το παιδί θα το κοιμιζω δίπλα μου στο Πορτ μπεμπέ. Ήθελα να σας ρωτήσω όμως επειδή μου πήραν ήδη παρκοκρεβατο δώρο, μπορώ να το κοιμιζω το μωρό εκεί ή πρέπει απ' την αρχή να πάρω και κούνια; 

πετάγομαι στην ωραία συζήτησή σας για τα μωρουδιακά....κορίτσι μου το πόρτ μπεμπε είναι για βόλτα ή για τον πρωινό ύπνο. Δηλαδή για λίγο. Για το σώμα του μωρού που θα κοιμάται ειδικά στην αρχή 18 ώρες θέλει καλό στρώμα...ούτε το παρκοκρέββατο έχει τέτοιο στρώμα από μόνο του. Μόνο αν του προσθέσετε εσείς. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Ele@n είπε:

πετάγομαι στην ωραία συζήτησή σας για τα μωρουδιακά....κορίτσι μου το πόρτ μπεμπε είναι για βόλτα ή για τον πρωινό ύπνο. Δηλαδή για λίγο. Για το σώμα του μωρού που θα κοιμάται ειδικά στην αρχή 18 ώρες θέλει καλό στρώμα...ούτε το παρκοκρέββατο έχει τέτοιο στρώμα από μόνο του. Μόνο αν του προσθέσετε εσείς. 

Εμάς μας δώσανε πολύ καλό στρωμα με κοκοφοινικα κ λέμε να το βάλουμε μέσα σε παρκοκρέβατο... Οταν με το καλο πάει 3-4 θα πάρουμε κανόνικο κρεβάτι (με ασφάλεια στο πλαι... Πως το λένε αυτό για να μην πέφτει) . Έτσι έκανε κ η φίλη που μ έδωσε το στρωμα κ μεγάλωσε 2 παιδιά έτσι. Για το πορτ-μπεμπε που λες... Σκέφτομαστε να πάρουμε το 2 σε 1 καρότσι της inglesina (το electa) το οποίο λέει (βάση περιγραφής τώρα...) Ότι η καλαθουνα είναι ειδικά σχεδιασμενη σε συνεργασία με μία νεογνολογική κλινική κ παρέχουν ένα ειδικό welcome pad για στρώμα ...οποτε κ δίπλα στο κρεβάτι (επειδή εμάς δεν χωράει κάτι άλλο) μια χαρά θα ειναι για τους πρώτους 6 μηνες, όχι? 

4 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

1ο Τρίμηνο

1ος μήνας 1-4

2ος μήνας 5-8

3ος μήνας 9-13

2ο Τρίμηνο

4ος μήνας 14-17

5ος μήνας 18-21

6ος μήνας 22-26

3ο Τρίμηνο

7ος μήνας 27-30

8ος μήνας 31-35

9ος μήνας 36-40

Ούτε εγω εχω  πάρει τίποτα ακόμα ούτε καν έχω ετοιμάσει το δωμάτιο ,σκέφτομαι τέλη Αυγούστου να αρχίσω.

Κ γω για τέλη Αυγούστου λέω... Κοιτάμε τωρα κ παίρνουμε προσφορές! Το μόνο που πήρα ειναι μια βαλίτσα κάμπινας για να την γεμίσω σαν βαλίτσα μαιευτηριου σιγά-σιγά για παν ενδεχόμενο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...