Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Έγινε αργά η εμφύτευση … συμβαίνει … μην ανησυχείς άδικα ! Ο θεός μαζί σου ! Να ριναι ευλογημένο ! Όλα καλα θα πάνε εχε πίστη ! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , elena93 είπε:

Τι κανετε κοριτσια; Εγω εχω καποιες μερες μου πρηζονται πολυ τα ποδια μου ειδικα στον αστραγγαλο.. πρωτη φορα βλεπω τα ποδια μου ετσι..ειναι φυσιολογικο;

Νομίζω όλες μας αρχίσαμε να πρηζομαστε. Κι εμένα πάντως. Ειδικά αν κουραστω και λίγο πρήζονται και πονάνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Οι εμετοί ξεκίνησαν  στον δεύτερο μήνα και συνεχίζουν μέχρι τώρα. Απλά αντί να κάνω 10-15 τη μέρα,πλέον κάνω περίπου 5. Οι καούρες και η αηδία για την πλειοψηφία των φαγητών δεν έχει σταματήσει καθόλου,το πήρα απόφαση πως θα ηρεμήσω μετά τη γέννα. Ηλεκτρολύτες δεν παίρνω,λες να πρέπει να πάρω? Θα ρωτήσω τον γιατρό,έχεις δίκιο. Όρεξη δεν έχω ιδιαίτερα,διότι σχεδόν ο,τι τρώω το βγάζω και επίσης με αηδιάζουν σχεδόν όλα..

Ναι ναι να την ρωτήσεις! Και οι 5 εμετοι δεν ειναι λίγοι! Αχ βρε καλη μου πολυ ταλαιπωριεσαι τι να πω! Ας σταματησουν επιτελους να ηρεμησεις! 

6 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Ναι μπορεί απ τον ανεμιστήρα να ταν ,εγώ δεν πονεσα αλλά επειδή ήμουν ξαπλωμένη την κατάλαβα ήταν σαν τις κλωτσιές του μωρού αλλά κατάλαβα ότι δεν ήταν αυτό και είδα και την κοιλιά μου να πηγαινοερχεται ,μου πε ο γιατρός να παρω buscopan. 

Εγω το ενιωσα σαν κραμπα μαζευτήκε η κοιλια στο κεντρο και πετρωσε! Αλλα μια φορα! Το buscopan για τη δυσκοιλιότητα δεν είναι;

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Μην το λες αυτό,δύο φίλες μου ένιωσαν τα μωρά τους στον έβδομο μήνα,οπότε μην στεναχωριέσαι. Σχετικά με τις συσπάσεις,εγώ δεν ξέρω αν τις έχω νιώσει,ίσως τις μπερδεύω με τα κουνήματα του μωρού(διανύω την 24η εβδομάδα). Ας μας πει κάποια κοπέλα που γνωρίζει,πως είναι αυτές οι συσπάσεις,τι νιώθει ,τι συμπτώματα έχει κτλ

Ειναι σαν κραμπα πετρωνει η κοιλια και μαζεύεται για καποια δευτερόλεπτα και μετα χαλαρώνει! Εγω το μωρο το νιωθω εσωτερικά δηλδη δεν κλωτσει προς τα εξω αλλα το νιωθω να κλωτσαει την ουροδοχο κυστη! Εχει μια βδομαδα που το νιώθω άλλοτε πιο έντονα αλλοτε ήπια! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , nairobi είπε:

Ναι ναι να την ρωτήσεις! Και οι 5 εμετοι δεν ειναι λίγοι! Αχ βρε καλη μου πολυ ταλαιπωριεσαι τι να πω! Ας σταματησουν επιτελους να ηρεμησεις! 

Εγω το ενιωσα σαν κραμπα μαζευτήκε η κοιλια στο κεντρο και πετρωσε! Αλλα μια φορα! Το buscopan για τη δυσκοιλιότητα δεν είναι;

Ειναι σαν κραμπα πετρωνει η κοιλια και μαζεύεται για καποια δευτερόλεπτα και μετα χαλαρώνει! Εγω το μωρο το νιωθω εσωτερικά δηλδη δεν κλωτσει προς τα εξω αλλα το νιωθω να κλωτσαει την ουροδοχο κυστη! Εχει μια βδομαδα που το νιώθω άλλοτε πιο έντονα αλλοτε ήπια! 

Εμένα μου το πρότεινε για τις συσπασεις ο γυναικολογος, το ψαξα μετα και στο ίντερνετ και όντως ισχύει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Στις συσπασεις η κοιλιά σκληραίνει, συνήθως χαμηλά εκεί που ήταν παλιά η μήτρα αλλά μπορεί να γίνει και πιο ψηλά. Είναι σαν τράβηγμα και πονάει ελαφριά. Είναι διαφορετικός ο πόνος αυτός, από τις κλωτσιές του μωρού. Κρατάει μερικά δευτερόλεπτα και μετά μαλακώνει. 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε? Ελπίζω όσες είστε με κοβιντ να αναρρωσατε πλήρως! Εγώ πήγα στον παθολογο τις προάλλες ευτυχώς όλα καλά, δε μ εδωσε κάτι..  ο βήχας έχει υποχωρήσει κατά πολύ κ το μπούκωμα αντε να φυγουν κ οριστικά τα συμπτώματα γτ κουράστηκα, πάνε 20 μέρες.. 

Οι συσπασεις που λέτε πάντα με μπέρδευαν! Πιο πολύ το νιώθω σαν πόνο περιόδου κ λίγο σφίξιμο..

Κορίτσια τι συμπληρώματα παίρνετε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!! περαστικά στις αρρωστούλες  , @Nj__ εύχομαι όλα καλά από εδώ  και πέρα!! 

@Irini__ παίρνω κάποιες πολυβιταμινες τις iofolen και d3 2500iu..ούτε μαγνήσιο ούτε σίδηρο κ ασβέστιο προς τον παρόν..έχω ξανά γιατρό 9 Αυγούστου και νιώθω πως δεν περνούν οι μέρες . . Αυτές τις μέρες είχα θέμα με αιμοροιδες κ έχασα λίγο αίμα ελπίζω να μην επηρεαστεί ο αιματοκρίτης μου πολύ..  Αν καταλαβαίνω καλά έχω κ εγώ μερικές συσπάσεις μέσα στη μέρα αλλά δεν είμαι κ σίγουρη..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Στις συσπασεις η κοιλιά σκληραίνει, συνήθως χαμηλά εκεί που ήταν παλιά η μήτρα αλλά μπορεί να γίνει και πιο ψηλά. Είναι σαν τράβηγμα και πονάει ελαφριά. Είναι διαφορετικός ο πόνος αυτός, από τις κλωτσιές του μωρού. Κρατάει μερικά δευτερόλεπτα και μετά μαλακώνει. 

Στις συσπασεις μαζευει η κοιλια δηλαδη σε ενα μερος της κοιλιας γινεται βουναλακι;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε? Ελπίζω όσες είστε με κοβιντ να αναρρωσατε πλήρως! Εγώ πήγα στον παθολογο τις προάλλες ευτυχώς όλα καλά, δε μ εδωσε κάτι..  ο βήχας έχει υποχωρήσει κατά πολύ κ το μπούκωμα αντε να φυγουν κ οριστικά τα συμπτώματα γτ κουράστηκα, πάνε 20 μέρες.. 

Οι συσπασεις που λέτε πάντα με μπέρδευαν! Πιο πολύ το νιώθω σαν πόνο περιόδου κ λίγο σφίξιμο..

Κορίτσια τι συμπληρώματα παίρνετε?

Εγώ αν και βγήκα γρήγορα αρνητική ακόμα ταλαιπωρουμε με το μπούκωμα και την κούραση αλλά θέλω να πιστεύω θα περάσουν και αυτά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! περαστικά στις αρρωστούλες  , @Nj__ εύχομαι όλα καλά από εδώ  και πέρα!! 

@Irini__ παίρνω κάποιες πολυβιταμινες τις iofolen και d3 2500iu..ούτε μαγνήσιο ούτε σίδηρο κ ασβέστιο προς τον παρόν..έχω ξανά γιατρό 9 Αυγούστου και νιώθω πως δεν περνούν οι μέρες . . Αυτές τις μέρες είχα θέμα με αιμοροιδες κ έχασα λίγο αίμα ελπίζω να μην επηρεαστεί ο αιματοκρίτης μου πολύ..  Αν καταλαβαίνω καλά έχω κ εγώ μερικές συσπάσεις μέσα στη μέρα αλλά δεν είμαι κ σίγουρη..

Τις iofolen τις έπαιρνα κ εγώ σαν έξτρα συμπλήρωμα με τον κοβιντ που πέρασα αλλά να σ πω τις σταμάτησα για να μην επιβαρύνομαι με πολλα.. παίρνω σίδηρο, βιταμινη d, λόγω έλλειψης και τώρα ξεκίνησα ασβεστιο. Μαγνησιο παίρνω αν νιώσω κάποια ενόχληση ή κούραση όχι συστηματικα. Γενικά η γιατρός μ είναι λίγο πολύ κατά των έξτρα.. αλλα στην πρώτη εγκυμοσύνη με άλλο γιατρό έπαιρνα κ μαγνησιο συστηματικά όπως κ σίδηρο κ ασβέστιο είχα ξεκινήσει πολύ νωρίτερα..  γιαυτό κ αναρωτιόμουν τι παίρνετε γενικά κ εσείς να έχω μια εικόνα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Irini__ είπε:

Τις iofolen τις έπαιρνα κ εγώ σαν έξτρα συμπλήρωμα με τον κοβιντ που πέρασα αλλά να σ πω τις σταμάτησα για να μην επιβαρύνομαι με πολλα.. παίρνω σίδηρο, βιταμινη d, λόγω έλλειψης και τώρα ξεκίνησα ασβεστιο. Μαγνησιο παίρνω αν νιώσω κάποια ενόχληση ή κούραση όχι συστηματικα. Γενικά η γιατρός μ είναι λίγο πολύ κατά των έξτρα.. αλλα στην πρώτη εγκυμοσύνη με άλλο γιατρό έπαιρνα κ μαγνησιο συστηματικά όπως κ σίδηρο κ ασβέστιο είχα ξεκινήσει πολύ νωρίτερα..  γιαυτό κ αναρωτιόμουν τι παίρνετε γενικά κ εσείς να έχω μια εικόνα.. 

Και εμενα ο γιατρός μου τις έδωσε τις iofolen και μου είπε ότι προς το παρόν με καλύπτουν και για τον σίδηρο επειδή είχα 39 αιματοκρίτη..και εγώ είχα έλλειψη d αρχικά ανέβηκε 32 και μου είπε αν φτάσει 40 θα την ελαττώσουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Και εμενα ο γιατρός μου τις έδωσε τις iofolen και μου είπε ότι προς το παρόν με καλύπτουν και για τον σίδηρο επειδή είχα 39 αιματοκρίτη..και εγώ είχα έλλειψη d αρχικά ανέβηκε 32 και μου είπε αν φτάσει 40 θα την ελαττώσουμε..

Αα εγώ είχα πολύ λιγότερη d. Σίδηρο 39? Ε είσαι σούπερ τι σίδηρο να χρειαστείς..  εμένα σιδηρος κ φεριτινη είναι πολύ καλά αλλά ο αιματοκρίτης πήγε 34 κ ήδη είχα ξεκινήσει συμπλήρωμα.. το δε ασβέστιο είναι οκ στις εξετάσεις μ κ αυτό αλλά μ πε να το ξεκινήσω, υποθέτω για να μην τυχόν πέσει να μαι καλυμμένη.. 

πρίν από 9 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πώς είστε;δεν ξεκίνησε καλά η μέρα, μου ήρθε αιμα και έχω αναστατωθεί πολύ..το μόνο που με ηρεμεί κάπως είναι ότι κλωτσαει ο μπεμπούλης μου..

Ωχ κ μόλις σχολίασα το χθεσινό μήνυμα. Πρώτη φορά βλέπεις αίμα? Τι σ πε ο γιατρός? Ελπίζω να ναι όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Irini__ είπε:

Αα εγώ είχα πολύ λιγότερη d. Σίδηρο 39? Ε είσαι σούπερ τι σίδηρο να χρειαστείς..  εμένα σιδηρος κ φεριτινη είναι πολύ καλά αλλά ο αιματοκρίτης πήγε 34 κ ήδη είχα ξεκινήσει συμπλήρωμα.. το δε ασβέστιο είναι οκ στις εξετάσεις μ κ αυτό αλλά μ πε να το ξεκινήσω, υποθέτω για να μην τυχόν πέσει να μαι καλυμμένη.. 

Ωχ κ μόλις σχολίασα το χθεσινό μήνυμα. Πρώτη φορά βλέπεις αίμα? Τι σ πε ο γιατρός? Ελπίζω να ναι όλα καλά!!

Λήξη συναγερμού κορίτσια μου!!ήταν τελικά από κάποια ελιά -κύστη με τρίχα δεν ξέρω τι ακριβώς πάντως είδα με τον φακό (τι άλλο θα κάνουμε..)ότι ήταν από εκεί το αίμα με πήρε και ο γιατρός όλα καλά!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2022 at 6:32 ΜΜ, elena93 είπε:

Στις συσπασεις μαζευει η κοιλια δηλαδη σε ενα μερος της κοιλιας γινεται βουναλακι;

Όχι σκληραίνει. Έχει μεγάλη διαφορά από πριν την συσπαση. Τα βουναλάκια είναι το μωρό. Επίσης πονάει ελαφρώς και μετά από μερικά δευτερόλεπτα επανέρχεται 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προτείνετε σας παρακαλω κανενα καλο αποσμητικό! Έχω τεράστιο θέμα λόγω των ορμονών! Χρησιμοποιώ το sanex 0% αλλα δεν μου κάνει τίποτα! Πήρα αυτό για πιο ασφαλές για την εγκυμοσύνη!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...