Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

      Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι πραγματικά 🙏... Σαν ψέμα θα μου φανεί...

      Χοριακή μου είπαν σε 9 μέρες, άρα την άλλη Πέμπτη.. να δω πως θα περάσουν!!

      Επίσης αν γνωρίζει κάποια από εσάς να μου πει σχετικά με το επίδομα που σου δινει ο εοππυ μετά τη διαδικασία, εχω πάρει τη βεβαίωση απο το κεντρο .. την καταθετω στον εοππυ εδω κλεινοντας  ραντεβου; Υπαρχει χρονικό περιθώριο;

      Επισης μου δηλωσαν την αδεια για τη δουλειά.. πρεπει να το καταθεσω και στον λογιστή του εργοδότη ή φαίνεται αυτοματα στο συστημα;;

       

      4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Για το σπέρμα προσωπικα θα πρότεινα τις profertil ... Δυστυχως ειναι ακριβές, αλλα θεωρώ ότι κάνουν δουλειά! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

20 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμείς τα ίδια. 9 εβδομάδων έγινε το μωρό κι ακόμη σπαραζει. Στο κάνει κι εσένα αυτό μόλις τον ταισεις και τον σηκώσεις να ρευτει;

Τις προηγούμενες μέρες περισσότερο, Τώρα όχι τόσο. Μετα το γεύμα δεν έχει τέτοια τρελή ανησυχία. Μόνο αν θέλει να κάνει κακά,  που ευτυχώς κάνει 2,3 φορές τη μέρα. Εμένα έχει ανησυχία κ μουγκριζει πολυ τα βράδια στον ύπνο να πάρει...

20 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Η δικιά μου από χθες έχει τρομερή γκρίνια και σήμερα για πρώτη φορά δεν έπινε γάλα από το μπιμπερο και της το έδωσα με τη σύριγγα. Επίσης,εκεί που θηλάζει,κλαίει ενώ έχει τη θηλή στο στόμα και μετά την τραβάει λες και είναι τσίχλα,θα μου κάνει καμιά ζημιά και μετά να δω πως θα θηλάζω και τι θα τρώει. Μάλλον περνάει άλμα ανάπτυξης,δεν εξηγείται αλλιώς..Δίνει και κάτι μπουνιές στον εαυτό της και σε μένα,πολλά νεύρα σας λέω! Σας δέρνουν και εσάς?

Εμένα μου αρπάζει κ μου τραβάει πάρα πολύ τα μαλλιά, και με τα 2 χέρια!!! Χαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Laky είπε:

Δε ξέρω να σου πω την αλήθεια. Νομίζω πως μου είπαν πως έχουν διασπασμένη την πρωτεΐνη ορού όχι ότι δεν υπάρχει καθόλου. Δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο πράγμα που λες. Το Humana ha έδωσα.

Υπάρχει ας πούμε το frizolac ha που είναι υπό αλλεργικό και το frizolac ac χωρις καθολου που λες και εσυ και συνήθως βρωμανε αυτά !!! Ναι αυτό εννοούσα υπομονή τότε δεν μπορείς να κανείς κάτι θα περάσει είναι στο γαστρεντερικό του κάθε μωρού ποτέ θα πεινάσει και εμένα είναι τριών που υποτίθεται ότι σταματάνε οι κολπικοί και κάνει χαμό κάθε βράδυ !!! Είναι στο παιδί !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeliD είπε:

Τις προηγούμενες μέρες περισσότερο, Τώρα όχι τόσο. Μετα το γεύμα δεν έχει τέτοια τρελή ανησυχία. Μόνο αν θέλει να κάνει κακά,  που ευτυχώς κάνει 2,3 φορές τη μέρα. Εμένα έχει ανησυχία κ μουγκριζει πολυ τα βράδια στον ύπνο να πάρει...

Εμένα μου αρπάζει κ μου τραβάει πάρα πολύ τα μαλλιά, και με τα 2 χέρια!!! Χαχα

@MeliD και μένα μουγκρίζει και παράλληλα κουνιέται τα βράδια. Δεν ξέρω τι να την κάνω κάθε φορά γιατί δεν είμαι σίγουρη άμα κοιμάται. Πρέπει να την σηκώσω από την κούνια ή όχι ; Εσύ τι κάνεις ; Κάποιες φορές την έχω σηκώσει για παράδειγμα και έχω καταλάβει ότι την έχω ξυπνήσει ή άλλες φορές μετά από λίγο ηρεμεί οπότε εάν την σήκωνα πάλι θα την ξυπνούσα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , xrysoulaAA είπε:

Υπάρχει ας πούμε το frizolac ha που είναι υπό αλλεργικό και το frizolac ac χωρις καθολου που λες και εσυ και συνήθως βρωμανε αυτά !!! Ναι αυτό εννοούσα υπομονή τότε δεν μπορείς να κανείς κάτι θα περάσει είναι στο γαστρεντερικό του κάθε μωρού ποτέ θα πεινάσει και εμένα είναι τριών που υποτίθεται ότι σταματάνε οι κολπικοί και κάνει χαμό κάθε βράδυ !!! Είναι στο παιδί !

Η μπέμπα μου δεν μπορεί να πιει ούτε αυτά..όταν της τα έδινα, ουρλιαζε ασταμάτητα,το παιδί υπέφερε..Εκεί ήταν που ο παιδίατρος μου είπε ότι η μόνη μας επιλογή για ξένο γάλα είναι το στοιχειακό και αποφασίσαμε να πάμε μόνο με αποκλειστικό θηλασμό. Τι τραβάνε τα καημένα και εμείς μαζί τους...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , thel είπε:

@MeliD και μένα μουγκρίζει και παράλληλα κουνιέται τα βράδια. Δεν ξέρω τι να την κάνω κάθε φορά γιατί δεν είμαι σίγουρη άμα κοιμάται. Πρέπει να την σηκώσω από την κούνια ή όχι ; Εσύ τι κάνεις ; Κάποιες φορές την έχω σηκώσει για παράδειγμα και έχω καταλάβει ότι την έχω ξυπνήσει ή άλλες φορές μετά από λίγο ηρεμεί οπότε εάν την σήκωνα πάλι θα την ξυπνούσα. 

Και εμενα μ το κάνει αυτό κυρίως στο δεύτερο μισό της  νύχτας. Μίλησα με μια ειδικό και ειναι φυσιολογικό μου είπε. Πολλά νεογέννητα είναι σε φάση ελαφρού ύπνου τα ξημερώματα,  δεν τα σηκώνουμε εκτός και αν κλάψει και ξυπνήσει. Αλλιώς λίγο με κούνημα λίγο με χάδι ίσως να ηρεμήσει.  Είναι ζόρικο γιατί δεν μπορούμε να κοιμηθούμε και εμεις ετσι....αχ ας ελπίσουμε ότι απο τον 4ο μήνα θα αλλάξει το θέμα ύπνος. 

Όσο για το αλμα...πόσες μέρες πια να κρατάει βρε κοριτσια???? Σμρ έχω τρελαθεί,  δεν ηρεμει και δεν κοιμάται όλη μέρα σήμερα, κλαίει και γίνεται κατακοκκινος, κουνάει χέρια πόδια και τεντωμένα σαν τρελός..ενώ χθες άλλο παιδί, μέχρι και μόνος τ στην κουνια αποκοιμήθηκε σε κάποια φάση μέσα στην ημέρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ναι,εδώ και ενάμιση μήνα έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομικά,τόσο τα αγελαδινα όσο και τα κατσικίσια..

tha ithela na se rwtisw gia to pws evale o giatros ti diagnwsi. menw sto ekswteriko k edw an uparxei ypopsia allergias stin prwteini tou galaktos kai i mamma thilazei, systimoun na apogygei i thilazousa austira oti periexei gala gia 7-10 meres k meta na ta valei pisw sti diatrofi tis. an oi kolikoi kai ta ypoloipa symptwmata veltiwthooun kata ti diarkeia tis diatrofis kai meta epideinwtjoun tote mpainei i diagnwsi.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anriana είπε:

tha ithela na se rwtisw gia to pws evale o giatros ti diagnwsi. menw sto ekswteriko k edw an uparxei ypopsia allergias stin prwteini tou galaktos kai i mamma thilazei, systimoun na apogygei i thilazousa austira oti periexei gala gia 7-10 meres k meta na ta valei pisw sti diatrofi tis. an oi kolikoi kai ta ypoloipa symptwmata veltiwthooun kata ti diarkeia tis diatrofis kai meta epideinwtjoun tote mpainei i diagnwsi.

 

Κάθε φορά που δίναμε στο παιδί ξένο γάλα για συμπλήρωμα,ούρλιαζε ασταμάτητα,μιλάμε για εβδομάδες όπου κοιμόταν το πολύ 3-4 ώρες τη μέρα και όχι συνεχόμενα. Επίσης,είχε διάρροια και δεν έπαιρνε βάρος,ενώ έτρωγε πολύ. Με το που σταμάτησα .να τρώω γαλακτοκομικά και κόψαμε και το ξένο,ακόμα και τα υποαλλεργικα,το παιδί συνήλθε,δεν ούρλιαζε και δεν υπέφερε. Είναι πιο αδύνατη σε σχέση με άλλα μωράκια της ηλικίας της,τα οποία τρώνε και γάλα σκονη (11εβδομαδων 4800κιλα) αλλά παίρνει βάρος κανονικά και είναι υγιής 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κάθε φορά που δίναμε στο παιδί ξένο γάλα για συμπλήρωμα,ούρλιαζε ασταμάτητα,μιλάμε για εβδομάδες όπου κοιμόταν το πολύ 3-4 ώρες τη μέρα και όχι συνεχόμενα. Επίσης,είχε διάρροια και δεν έπαιρνε βάρος,ενώ έτρωγε πολύ. Με το που σταμάτησα .να τρώω γαλακτοκομικά και κόψαμε και το ξένο,ακόμα και τα υποαλλεργικα,το παιδί συνήλθε,δεν ούρλιαζε και δεν υπέφερε. Είναι πιο αδύνατη σε σχέση με άλλα μωράκια της ηλικίας της,τα οποία τρώνε και γάλα σκονη (11εβδομαδων 4800κιλα) αλλά παίρνει βάρος κανονικά και είναι υγιής 

katalava! se euxaristw gia tin apantisi! fantazomai i diafora itan megali liges meres afou eixes ksekinisei to thilasmo se syndiasmo me ti diatrofi! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anriana είπε:

katalava! se euxaristw gia tin apantisi! fantazomai i diafora itan megali liges meres afou eixes ksekinisei to thilasmo se syndiasmo me ti diatrofi! ❤️

Τεράστια διαφορά! Οταν γεννήθηκε η μικρή,έμεινε στη ΜΕΝΝ για 2μερες, οπότε έπινε frisolac από την αρχή. Και είπαμε να συνεχίσει να πίνει και σκόνη εκτός από μητρικό,διότι δεν ήξερα να θηλάζω σωστά και το μωρό πεινούσε. Είχαμε έναν καραπ@παρα παιδίατρο στην αρχή,ο οποίος δεν ενδιαφέρθηκε καν να μου μιλήσει για το θηλασμό,τα έκανα όλα μόνη μου. Μετά βρήκαμε έναν εξαιρετικό επαγγελματία και με τα σωστά συμπληρώματα και τις κατάλληλες συμβουλές,με βοήθησε να βγάζω περισσότερο γάλα και να πίνει μόνο από μένα η μικρή. Έχει κολικούς εννοείται,αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια,καμία σχέση με πριν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Τις προηγούμενες μέρες περισσότερο, Τώρα όχι τόσο. Μετα το γεύμα δεν έχει τέτοια τρελή ανησυχία. Μόνο αν θέλει να κάνει κακά,  που ευτυχώς κάνει 2,3 φορές τη μέρα. Εμένα έχει ανησυχία κ μουγκριζει πολυ τα βράδια στον ύπνο να πάρει...

Εμένα μου αρπάζει κ μου τραβάει πάρα πολύ τα μαλλιά, και με τα 2 χέρια!!! Χαχα

Και μένα έχει αρχίσει ..και μερικές φορές όταν το κάνει γελάει κιόλας 🤣

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, thel είπε:

@MeliD και μένα μουγκρίζει και παράλληλα κουνιέται τα βράδια. Δεν ξέρω τι να την κάνω κάθε φορά γιατί δεν είμαι σίγουρη άμα κοιμάται. Πρέπει να την σηκώσω από την κούνια ή όχι ; Εσύ τι κάνεις ; Κάποιες φορές την έχω σηκώσει για παράδειγμα και έχω καταλάβει ότι την έχω ξυπνήσει ή άλλες φορές μετά από λίγο ηρεμεί οπότε εάν την σήκωνα πάλι θα την ξυπνούσα. 

Όχι δε την σηκώνω,  δε νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι γιατί δεν είναι ξύπνια, τα κάνει στον ύπνο της...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,η δικιά μου από χθες έχει κάνει δύο μεγάλες ρουκέτες και βγάζει μεγάλες γουλιες...έχω ανησυχήσει πάρα πολύ,αύριο θα πάρω τον παιδίατρο να δούμε τι συμβαίνει..Ελπίζω να μην έχει κάτι σοβαρό...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Νομίζω πως εννοεί το στοιχειακό γάλα,το οποίο είναι για πολύ δύσκολες περιπτώσεις αλλεργίας στην πρωτεϊνη γάλακτος. Η μπέμπα μου έχει αυτή την αλλεργία και επειδή αυτό το γάλα βρωμοκοπαει,προσπαθώ να την έχω μόνο με μητρικό,για να μην αναγκαστεί να φάει αυτή την αηδία..

@Blue VelvetΑπό τις μανούλες Σεπτεμβρίου είμαι αλλά διαβάζω κι εσάς καμιά φορά. Έχει κι εμένα αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και το Frisolac ac που του δίνω βρωμάει πραγματικά. Αλλά εμένα είναι τόσο φαγανας που το τρώει χαχαχαχα. Στην αρχή με φόβισε ο παιδίατρος ότι μπορεί να μην το πίνει γιατί τα περισσότερα μωράκια δεν το θέλουν αλλά ευτυχως δεν είχαμε πρόβλημα. Καλά έκανες που το προσπαθείς με το θηλασμό, εμένα μου κόπηκε το γάλα και νιώθω «άσχημα» που αναγκαστικά πίνει αυτή την αηδία το μωράκι μου :( 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

@Blue VelvetΑπό τις μανούλες Σεπτεμβρίου είμαι αλλά διαβάζω κι εσάς καμιά φορά. Έχει κι εμένα αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και το Frisolac ac που του δίνω βρωμάει πραγματικά. Αλλά εμένα είναι τόσο φαγανας που το τρώει χαχαχαχα. Στην αρχή με φόβισε ο παιδίατρος ότι μπορεί να μην το πίνει γιατί τα περισσότερα μωράκια δεν το θέλουν αλλά ευτυχως δεν είχαμε πρόβλημα. Καλά έκανες που το προσπαθείς με το θηλασμό, εμένα μου κόπηκε το γάλα και νιώθω «άσχημα» που αναγκαστικά πίνει αυτή την αηδία το μωράκι μου :( 

Καλημέρα κορίτσι μου, να χαίρεσαι το μπεμπακι σου ❤️Εμείς δοκιμάσαμε τρία frisolac και το nan confort (το οποίο είναι σαν στόκος) και τα έπινε όλα,αλλα της δημιουργούσαν όλα αυτά που έχω αναφέρει. Το στοιχειακό γάλα,το οποίο δεν της έχω δώσει, κοστίζει γύρω στα 60€και  βρωμοκοπαει στην κυριολεξία,δλδ το frisolac ac σε σχέση με αυτό,μυρίζει καλά.Οπότε δεν έχω επιλογές,η μητρικό η αυτή την αηδία..

Να μην νιώθεις τύψεις,όλες μας προσπαθούμε για το καλύτερο και κάνουμε ο,τι μπορούμε. Στη δίκη μου περίπτωση είμαι περιορισμένη κ εξαντλημενη διότι πρέπει να θηλάζω όλη μέρα,ομως το παιδί κοιμάται πολλές ώρες τη νύχτα,είναι ήρεμη. Οι μαμάδες που δίνουν γάλα σκόνη,δεν χρειάζεται να θηλάζουν όλη την ώρα,όμως λόγω των έντονων κολικών,είναι εξουθενωμένες επειδή δεν κοιμούνται τα βράδια. Όλα έχουν θετικά και αρνητικά 😊

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...