Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , LeneL είπε:

      Αν ισχύει αυτό, όπως το έχω στο μυαλό μου δλδ, γιατί στην περίπτωση που λες, αυτό σταμάτησε να αναπτύσσεται όπως πρέπει. Ενώ μια βλαστοκυστη, έστω και κακής ποιότητας, έχει προχωρήσει άρα δεν μπορούν να ξέρουν μέχρι που θα φτάσει ας πούμε..

      Υψηλοί στοχασμοί πρωί πρωί!!! Καλημέρα!!!

      Έχεις και εσυ τα δικιά σου τώρα που το λες !!! Θα δείξει λίγες μέρες μείναμε ακόμη και θα μάθουμε !!! Πάντως από μια αναζητηση που έκανα στο Ίντερνετ έλεγε μια κοπέλα που κάνει προεμφυτευτικο πως της βγάλανε υγιή μια 4BB και μια 3BC άρα πιθανότητες υπάρχουν !!! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Νομίζω είναι νωρίς ακόμη για 6-8 ώρες... εμείς στις 18 του μήνα γινόμαστε 3 μηνών κ πλέον κάνει 7ωρους υπνους συνήθως από τις 8-9 το βράδυ μέχρι 2-3..

Τελεια είναι 7 ώρες, αχ τουλάχιστον υπάρχει φως στο τούνελ της αϋπνίας 😆😆

1 hour ago, Angel92 είπε:

Πόσο είναι το δικό σου;

Καλά είναι αν κάνει 4-5 ώρες σερί .Εμένα κάποιες μέρες δεν κοιμάται ουτε 3 σερί το βράδυ ...κι άλλες κοιμάται και 4 ώρες και ισιωνουμε λίγο.

Χθες βράδυ ξυπνούσε συνέχεια...άυπνοι είμαστε 😔Ποιο γάλα δίνεις? Γράφει πόσο να πίνει το μωρό?? 

Ααα καλά αν κοιμόταν 6-8 ώρες σερί θα κάναμε πάρτυ..

Ζω στη Γερμανία και το γάλα που δίνω εδω λέγεται Aptamil το Comfort για τους κολικούς.  Μμ δεν ξερω αν υπάρχει αντίστοιχο και στην Ελλάδα. Γράφει δοσολογία στο κουτί, βέβαια εξαρτάται πάντα και το παιδί.  Δηλαδή μέχρι 8η εβδομάδα γράφει 180 ml και 3ο - 4ο μήνα λεει 200 με 4-5 γεύματα την ημερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

7 εβδομάδες και 3 μέρες. 
εμένα μέχρι 3 ώρες κοιμάται με θηλασμό. Αλλά μου έχει κοιμηθεί κ 5ωρο (μια φορά βέβαια)

δεν νομίζω με αποκλειστικό θηλασμό να δω 7ωρο σερι να φανταστώ. 

Η μπέμπα μας με αποκλειστικο θηλασμό έχει κοιμηθεί 7 ωρες σερί τη νύχτα. Το σύνηθες είναι 4-6 ώρες σερί,οποτε.μην ανησυχείς,θα στρωσει και το δικό σου και θα ξεκουραστείς ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Σας διαβάζω και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Εγώ τον θηλάζω, του δίνω συμπληρωμα 90ml και σε μιάμιση ώρα θέλει πάλι να μπει στο στήθος. Εσείς πώς καταφέρνετε και τα ξαναθηλαζετε μετά από 4 ώρες;

Όσες δίνετε συμπληρώμα μετά από πόση ώρα τα θηλάζετε πάλι; Εμείς κάθε μία ώρα είμαστε στο στήθος. Έχω αγανακτήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, επειδή όπως έχω ξαναγράψει το έχω ζήσει, δεν κάνεις κάτι λάθος. Προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι και να μην κατηγορήσεις τον εαυτό σου σε καμια περίπτωση.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς και αν στρώνει κάπως (που οι ειδικοί του θηλασμού λένε ότι προσφέρουμε το στήθος ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς, άρα χωρίς πρόγραμμα), αλλά το μόνο που θα έκανα εγώ διαφορετικά θα ήταν να κλείσω ραντεβού με έναν σύμβουλο θηλασμού. Από κοντά, ή με τηλεδιάσκεψη.

Θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει να ξέρεις κάτι σίγουρα από ειδικό, κι όχι από τη μια μανούλα στην άλλη. Όχι ότι σου λέμε ψέματα, προς Θεού. Σ αυτήν εδώ την κοινότητα υπάρχουν καλές προθέσεις. Απλά κανένα μωρό δεν είναι ίδιο με το άλλο, και τα μεγέθη είναι μη συγκρίσιμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Melie είπε:

Κορίτσι μου, επειδή όπως έχω ξαναγράψει το έχω ζήσει, δεν κάνεις κάτι λάθος. Προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι και να μην κατηγορήσεις τον εαυτό σου σε καμια περίπτωση.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς και αν στρώνει κάπως (που οι ειδικοί του θηλασμού λένε ότι προσφέρουμε το στήθος ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς, άρα χωρίς πρόγραμμα), αλλά το μόνο που θα έκανα εγώ διαφορετικά θα ήταν να κλείσω ραντεβού με έναν σύμβουλο θηλασμού. Από κοντά, ή με τηλεδιάσκεψη.

Θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει να ξέρεις κάτι σίγουρα από ειδικό, κι όχι από τη μια μανούλα στην άλλη. Όχι ότι σου λέμε ψέματα, προς Θεού. Σ αυτήν εδώ την κοινότητα υπάρχουν καλές προθέσεις. Απλά κανένα μωρό δεν είναι ίδιο με το άλλο, και τα μεγέθη είναι μη συγκρίσιμα.

Σύμβουλος θηλασμού είναι υποτίθεται η παιδίατρος μου. Μόνο ότι προσφέρουμε το στήθος όποτε θέλει μου έχει πει. Είναι όμως ήδη 2 μηνών και έχω γίνει κουρέλι σε συνδυασμό με τους κολικούς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά (ειδικός δεν είμαι) μου φαίνεται ότι σε έχει κάνει πιπίλα. Και ο γιος μου κολλημένος στο @υζι ήταν 24 ώρες το 24ωρο. Μήπως θα σε ξεκούραζε να του έδινες πιπίλα τώρα που δεν παίζει η σύγχυση θηλών;

Δεν είμαι οπαδός της πιπίλας, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά ξέρω από πρώτο χέρι ότι αυτό που ζεις δεν παλεύεται. Εκ των υστέρων, θα την δοκίμαζα στον γιο μου. Κι ας την πετούσε. Θα δοκίμαζα οποία πιπίλα υπήρχε στην αγορά, με τη σειρά. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Melie είπε:

Απλά (ειδικός δεν είμαι) μου φαίνεται ότι σε έχει κάνει πιπίλα. Και ο γιος μου κολλημένος στο @υζι ήταν 24 ώρες το 24ωρο. Μήπως θα σε ξεκούραζε να του έδινες πιπίλα τώρα που δεν παίζει η σύγχυση θηλών;

Δεν είμαι οπαδός της πιπίλας, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά ξέρω από πρώτο χέρι ότι αυτό που ζεις δεν παλεύεται. Εκ των υστέρων, θα την δοκίμαζα στον γιο μου. Κι ας την πετούσε. Θα δοκίμαζα οποία πιπίλα υπήρχε στην αγορά, με τη σειρά. 

 

Ειλικρινά απορώ πως μπορείτε χωρίς πιπίλα,μου φαίνεται αδιανόητο! Και μια φίλη μου τα ίδια,δεν έδωσε πιπιλα σε κανένα απ'τα παιδιά της και τους έδινε στήθος όλη την ώρα! Είναι τρομερα δύσκολο,τι να πω,μπράβο σας! Εμένα ηρεμεί πολύ με την πιπίλα,ειδικά οταν την βάζω για ύπνο,κοιμάται πολύ πιο γρήγορα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ειλικρινά απορώ πως μπορείτε χωρίς πιπίλα,μου φαίνεται αδιανόητο! Και μια φίλη μου τα ίδια,δεν έδωσε πιπιλα σε κανένα απ'τα παιδιά της και τους έδινε στήθος όλη την ώρα! Είναι τρομερα δύσκολο,τι να πω,μπράβο σας! Εμένα ηρεμεί πολύ με την πιπίλα,ειδικά οταν την βάζω για ύπνο,κοιμάται πολύ πιο γρήγορα. 

Είσαι πολύ τυχερη που τη παίρνει..εχω δοκιμάσει 3-4 εταιρείες και δεν παίρνει καμία ..αν τη πάρει είναι όταν είναι ήρεμος που εκεί δεν έχει νόημα. :(

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Angel92 είπε:

Είσαι πολύ τυχερη που τη παίρνει..εχω δοκιμάσει 3-4 εταιρείες και δεν παίρνει καμία ..αν τη πάρει είναι όταν είναι ήρεμος που εκεί δεν έχει νόημα. :(

Της έδινα από τη δεύτερη εβδομάδα,δεν το σκέφτηκα καν να σου πω την αλήθεια. Διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν κάνει να δίνεις στην αρχή,διότι το μωρό παθαίνει σύγχυση θηλων,αλλά αφού είδα ότι την ηρεμεί, συνέχισα να της δίνω. Από όσες δοκιμάσαμε,αυτές της mum της αρέσουν πιο πολύ. Τη δοκιμασες αυτή την μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω δώσω πιπίλα. Εγώ αυτό που κάνω το βράδυ ξεκινάω κατά τις εννιά με μπάνιο. Μετά πάμε στο κρεβάτι με χαμηλωμένα φώτα. Και τον θηλάζω ξάπλα. Όταν τον πάρει ο ύπνος τον φασκιώνω. Όχι σφιχτά ισα να νιώθει ασφάλεια Και κοιμάται δίπλα μου. Και όταν ξυπνήσει ξανά θηλάζουμε ξάπλα τον αλλάζω Και ξανά φασκιωμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

Ούτε εγώ έχω δώσω πιπίλα. Εγώ αυτό που κάνω το βράδυ ξεκινάω κατά τις εννιά με μπάνιο. Μετά πάμε στο κρεβάτι με χαμηλωμένα φώτα. Και τον θηλάζω ξάπλα. Όταν τον πάρει ο ύπνος τον φασκιώνω. Όχι σφιχτά ισα να νιώθει ασφάλεια Και κοιμάται δίπλα μου. Και όταν ξυπνήσει ξανά θηλάζουμε ξάπλα τον αλλάζω Και ξανά φασκιωμα 

Ναι είναι πολύ ξεκουραστος ο ξαπλωτος θηλασμός,βγάζεις το στήθος και δε χρειάζεται ούτε να σηκωθείς απ' το κρεβάτι❤️ Κατά τη διάρκεια της μέρας τι κάνεις όταν κλαίει όμως? Αντί για πιπίλα,με τι ξεχνιέται? Εγώ της πήρα και μασητικά τώρα,έχει κάποιες μέρες που άρχισε να τρώει τα χέρια της και της πήρα ένα λαστιχένιο καρπούζι και της το δίνω να μασουλαει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Ναι είναι πολύ ξεκουραστος ο ξαπλωτος θηλασμός,βγάζεις το στήθος και δε χρειάζεται ούτε να σηκωθείς απ' το κρεβάτι❤️ Κατά τη διάρκεια της μέρας τι κάνεις όταν κλαίει όμως? Αντί για πιπίλα,με τι ξεχνιέται? Εγώ της πήρα και μασητικά τώρα,έχει κάποιες μέρες που άρχισε να τρώει τα χέρια της και της πήρα ένα λαστιχένιο καρπούζι και της το δίνω να μασουλαει 

Και η δικια μου τρωει τα χερια της μηπως να της δοκιμασω και εγω απο αυτα τα λαστιχενια; Η δικια σου απο τωρα κραταει πραγματα με το χερι;; Και εγω δινω πιπιλα ειναι σωτηριο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , elena93 είπε:

Και η δικια μου τρωει τα χερια της μηπως να της δοκιμασω και εγω απο αυτα τα λαστιχενια; Η δικια σου απο τωρα κραταει πραγματα με το χερι;; Και εγω δινω πιπιλα ειναι σωτηριο

Τραβάει μαλλιά, μπλούζες και τα αυτιά του σκύλου. Της πήραμε μια κουδουνιστρα που έχει πάνω κρίκους, τα πιάνει και τη βοηθάμε να μασουλησει το λαστιχένιο μέρος. Πήραμε και ένα καρπουζακι,αλλα είναι πιο μαλακό και  δεν μπορεί να το πιάσει εύκολα. Πάντως από το να τρώει τα χέρια της και τα αυτιά του σκυλου,καλύτερα να ασχολείται με τα μασητικά 🤣

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ναι είναι πολύ ξεκουραστος ο ξαπλωτος θηλασμός,βγάζεις το στήθος και δε χρειάζεται ούτε να σηκωθείς απ' το κρεβάτι❤️ Κατά τη διάρκεια της μέρας τι κάνεις όταν κλαίει όμως? Αντί για πιπίλα,με τι ξεχνιέται? Εγώ της πήρα και μασητικά τώρα,έχει κάποιες μέρες που άρχισε να τρώει τα χέρια της και της πήρα ένα λαστιχένιο καρπούζι και της το δίνω να μασουλαει 

Εδώ θα αναφέρω ότι ο δικός μου δεν κλαίει και τόσο. Δλδ αν πεινάει κάνει φωνούλες σαν γκρίνια. 2 φορές έχει κλάψει πολύ μια με τον χαλινο που τον πήρα αγκαλίτσα κ ηρέμησε. Κ μια ένα βράδυ που τον έπιασε ξαφνικά κλάμα. Πρέπει να ήταν κολικοι. Τον γύρισε ο άντρας μου  μπρούμυτα στο χέρι του κ μετά από λίγο ηρέμησε. Κ τώρα το ξέρουμε κ το κάνουμε απευθείας. Οποτε δεν έχει χρειαστεί να του δώσω. 
τώρα αν έκλαιγε νον στοπ  σίγουρα θα το σκεφτόμουν να του δώσω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Της έδινα από τη δεύτερη εβδομάδα,δεν το σκέφτηκα καν να σου πω την αλήθεια. Διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν κάνει να δίνεις στην αρχή,διότι το μωρό παθαίνει σύγχυση θηλων,αλλά αφού είδα ότι την ηρεμεί, συνέχισα να της δίνω. Από όσες δοκιμάσαμε,αυτές της mum της αρέσουν πιο πολύ. Τη δοκιμασες αυτή την μάρκα?

Nαι ήταν από τις πρώτες που δοκίμασα αλλά δεεεν..κάπως κρατάει της nuk αλλά μόνο όταν είναι ήρεμος.και γω από  2η-3η εβδομάδα τον παλεύω αλλά οταν είναι ανήσυχος κάνει σαν να τον πνίγει . 😕

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...