Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, η ζωή είναι όμορφη said:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Εγώ δεν γνωρίζω αλλά μετά από δυο μέρες ανέβηκε ικανοποιητικά … δεν ξέρω θα σας γράψουν και τα κορίτσια πιυ είναι πιο έμπειρες 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Eγω που κάνω μικτή παντως δεν έχει μειωθεί καθόλου η παραγωγή μου...ίσα ίσα μετα τις 40 μέρες αυξήθηκε κι άλλο .

Μακάρι πάντως να πάνε ολα καλά κι αν το θες να συνεχίσετε αποκλειστικά με θηλασμό! Το κάθε μωράκι αναπτύσσεται με διαφορετικούς ρυθμούς να μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε.

Υπερβάλλω και εγώ γιατί οκ δεν μου είπε και κάτι ο άνθρωπος. Είναι η κούραση σωματική και κυρίως ψυχολογική που με κάνει να βλέπω παντού προβλήματα. Είναι και που από την πρώτη στιγμή που γέννησα κυριολεκτικά άκουγα συνέχεια "δώσε ξένο" (ενώ δεν υπήρχε λόγος) και πλέον μου γυρνάει το μάτι με το παραμικρό. 
Μακάρι να μην είναι τίποτα, όπως τα λέτε, και να μην χρειαστεί ούτε καν εξετάσεις να κάνουμε τον επόμενο μήνα. 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 36 λεπτά , thel είπε:

Υπερβάλλω και εγώ γιατί οκ δεν μου είπε και κάτι ο άνθρωπος. Είναι η κούραση σωματική και κυρίως ψυχολογική που με κάνει να βλέπω παντού προβλήματα. Είναι και που από την πρώτη στιγμή που γέννησα κυριολεκτικά άκουγα συνέχεια "δώσε ξένο" (ενώ δεν υπήρχε λόγος) και πλέον μου γυρνάει το μάτι με το παραμικρό. 
Μακάρι να μην είναι τίποτα, όπως τα λέτε, και να μην χρειαστεί ούτε καν εξετάσεις να κάνουμε τον επόμενο μήνα. 
 

Eχεις δίκιο σε αυτό το είδα και γω όταν γέννησα και τώρα που γέννησε η κολλητή μου..από γιατρούς, μαίες κλπ μέχρι κάποιοι από την ευρύτερη οικογένεια και φίλοι έλεγαν δώσε ξένο, να ξέρεις τι πίνει  ,να μη ταλαιπωρεισαι ,να παίρνει βάρος , να μην κουράζεσαι μέσα στη νύχτα και μπλα μπλα ..εν τέλει όντως δίνω ΚΑΙ ξένο αλλά από δική μου επιλογή και όχι όταν μου το έλεγαν και το ξαναλεγαν.Η επιλογή είναι καθαρά δική μας.Επειδη και γω είχα κουραστεί να ακούω διάφορα πλέον σε πολλά θέματα που αφορούν στο παιδί λαμβάνω σοβαρά υπ όψιν μόνο την γνώμη του άνδρα μου κι ας ενοχλούνται πολλές φορές οι άλλοι.

Μακάρι...σας το εύχομαι κορίτσι μου.Να κάνεις ό,τι νιώθεις και να σκέφτεσαι θετικά!!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, thel είπε:

Εμένα είναι 3 μηνών. Εξακολουθεί να το κάνει δυστυχώς απλά όχι με την ίδια ένταση. 

Και εγώ είμαι αγχωμένη με τα κιλά. Θηλάζω αποκλειστικά και η μικρή αυτό το μήνα πήρε μόνο 380γρ. (3 μηνών). Είναι 5.910γρ. με 65εκ. ύψος. Μας είπε ο παιδίατρος ότι έχει πέσει οριακά κάτω από την καμπύλη της και τον επόμενο μήνα εάν συνεχίσει έτσι θα κοιτάξουμε για ουρολοίμωξη. Εντωμεταξύ με ρώτησε εάν έχω θέμα με την παραγωγή μου .. δεν μου άρεσε που το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε είναι μήπως φταίει ο θηλασμός. 

Καλησπέρα thel,

Εμένα γίνεται σε δέκα μέρες τριών μηνών και δεν είναι ούτε πέντε κιλά ...απορώ πως γίνεται ο παιδίατρος να λέει ότι είναι μια χαρά,εμένα μου φαίνεται ότι είναι πολύ αδύνατη.. Περίπου πόσες φορές την ημέρα την βάζεις στο στήθος ?Εγώ συνήθως 7-8 και κάνω και 2-3 αντλήσεις ενδιάμεσα,έτσι ώστε να μην πετρώνει το στήθος,να τρώει κατι έξτρα(έστω και λίγο) και να αυξάνεται η παραγωγή . Και μόνο στην ιδέα ότι δε φτάνει το γάλα μου και πρέπει να ξεκινήσουμε το στοιχειακό σαν συμπλήρωμα,με πιάνει άγχος . Πάντως αν εσένα είναι 5910 και θεωρείται λίγο,τι να πούμε και εμείς...Μακάρι να ήταν και η δικιά μου τόσο,εμένα μου φαίνεται μια χαρα. Αλλά θα μου πεις,εγώ δεν είμαι και παιδίατρος,τι να πω,δεν βγάζω άκρη ειλικρινά 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα thel,

Εμένα γίνεται σε δέκα μέρες τριών μηνών και δεν είναι ούτε πέντε κιλά ...απορώ πως γίνεται ο παιδίατρος να λέει ότι είναι μια χαρά,εμένα μου φαίνεται ότι είναι πολύ αδύνατη.. Περίπου πόσες φορές την ημέρα την βάζεις στο στήθος ?Εγώ συνήθως 7-8 και κάνω και 2-3 αντλήσεις ενδιάμεσα,έτσι ώστε να μην πετρώνει το στήθος,να τρώει κατι έξτρα(έστω και λίγο) και να αυξάνεται η παραγωγή . Και μόνο στην ιδέα ότι δε φτάνει το γάλα μου και πρέπει να ξεκινήσουμε το στοιχειακό σαν συμπλήρωμα,με πιάνει άγχος . Πάντως αν εσένα είναι 5910 και θεωρείται λίγο,τι να πούμε και εμείς...Μακάρι να ήταν και η δικιά μου τόσο,εμένα μου φαίνεται μια χαρα. Αλλά θα μου πεις,εγώ δεν είμαι και παιδίατρος,τι να πω,δεν βγάζω άκρη ειλικρινά 

Καλησπέρα !

Στις αρχές θήλαζε πάνω από 14 φορές την ημέρα σιγά σιγά άρχισε να το μειώνει κυρίως από τον 2 μήνα και έπειτα και πλέον είμαστε γύρω στις 8 φορές μπορεί και παραπάνω κάποιες μέρες. 

Όσο για τα κιλά εμένα γεννήθηκε μεγάλη οπότε μην το συγκρίνεις. Επίσης, παρότι είναι καλή στα κιλά της έπεσε οριακά κάτω από την καμπύλη της αυτό το μήνα οπότε μάλλον γιαυτο πρέπει να το παρακολουθούμε μην πέσει και άλλο μελλοντικά. 

Εγώ να σου πω την αλήθεια σχετικά με τον παιδίατρο σου μου άρεσε που διάβασα πόσο σε στηρίζει στον θηλασμό με οδηγίες και γιαυτό είπα και τον δικό μου πόνο. Μπορεί ο παιδίατρος σου να βλέπει ότι ακολουθεί την καμπύλη της και είναι ευχαριστημένος με αυτό γιατί κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Πάντως συμμερίζομαι το άγχος σου να ξέρεις. 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, thel είπε:

Καλησπέρα !

Στις αρχές θήλαζε πάνω από 14 φορές την ημέρα σιγά σιγά άρχισε να το μειώνει κυρίως από τον 2 μήνα και έπειτα και πλέον είμαστε γύρω στις 8 φορές μπορεί και παραπάνω κάποιες μέρες. 

Όσο για τα κιλά εμένα γεννήθηκε μεγάλη οπότε μην το συγκρίνεις. Επίσης, παρότι είναι καλή στα κιλά της έπεσε οριακά κάτω από την καμπύλη της αυτό το μήνα οπότε μάλλον γιαυτο πρέπει να το παρακολουθούμε μην πέσει και άλλο μελλοντικά. 

Εγώ να σου πω την αλήθεια σχετικά με τον παιδίατρο σου μου άρεσε που διάβασα πόσο σε στηρίζει στον θηλασμό με οδηγίες και γιαυτό είπα και τον δικό μου πόνο. Μπορεί ο παιδίατρος σου να βλέπει ότι ακολουθεί την καμπύλη της και είναι ευχαριστημένος με αυτό γιατί κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Πάντως συμμερίζομαι το άγχος σου να ξέρεις. 

 

 

 

 

Καλημέρα κορίτσι μου και σ'ευχαριστώ πολύ ❤️Και εμένα μου αρέσει που στηρίζει το θηλασμό ο γιατρός και ασχολήθηκε με το μωρό όπως έπρεπε,σε αντίθεση με τον προηγούμενο που ήταν άσχετος. Εσύ παιρνεις συμπληρώματα για το θηλασμό? Και αν ναι,ποια?

Θα ήθελα πολύ να αρχίσει να παίρνει παραπάνω βάρος,για να ηρεμήσω και εγώ. Περιμένω να μπουν οι στέρεες τροφές για να πάρει τα πάνω της Αγοράσαμε και ζυγαριά για βρέφη,έτσι ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου και σ'ευχαριστώ πολύ ❤️Και εμένα μου αρέσει που στηρίζει το θηλασμό ο γιατρός και ασχολήθηκε με το μωρό όπως έπρεπε,σε αντίθεση με τον προηγούμενο που ήταν άσχετος. Εσύ παιρνεις συμπληρώματα για το θηλασμό? Και αν ναι,ποια?

Θα ήθελα πολύ να αρχίσει να παίρνει παραπάνω βάρος,για να ηρεμήσω και εγώ. Περιμένω να μπουν οι στέρεες τροφές για να πάρει τα πάνω της Αγοράσαμε και ζυγαριά για βρέφη,έτσι ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται . 

Καλημέρα ! 

Δεν έχω πάρει συμπληρώματα μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί. Γενικότερα πάντως δεν είχα στήριξη στο θέμα του θηλασμού από κανέναν εκτός από τον άντρα μου μέχρι τώρα. 

Τελοσπάντων, να μην μακρηγορώ και εγώ τις στέρεες περιμένω και για τα κιλά (ελπίζω να τρώει βέβαια) αλλά και μήπως μπορώ να βγαίνω έξω και να κάθομαι λίγο παραπάνω. Ως προς το δεύτερο κομμάτι παράγγειλα και θήλαστρο να βγάζω όποτε είναι να λείπω. 

Ζυγαριά έχουμε και εμείς, πιστεύω χρειάζεται αλλά πρέπει να χρησιμοποιείται με σύνεση. Εμένα πολλές φορές με πιάνει άγχος και ζυγίζω το μωρό κάθε τρεις και λίγο και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο. Ζήτω η τρέλα λέμε ! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, thel είπε:

Καλημέρα ! 

Δεν έχω πάρει συμπληρώματα μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί. Γενικότερα πάντως δεν είχα στήριξη στο θέμα του θηλασμού από κανέναν εκτός από τον άντρα μου μέχρι τώρα. 

Τελοσπάντων, να μην μακρηγορώ και εγώ τις στέρεες περιμένω και για τα κιλά (ελπίζω να τρώει βέβαια) αλλά και μήπως μπορώ να βγαίνω έξω και να κάθομαι λίγο παραπάνω. Ως προς το δεύτερο κομμάτι παράγγειλα και θήλαστρο να βγάζω όποτε είναι να λείπω. 

Ζυγαριά έχουμε και εμείς, πιστεύω χρειάζεται αλλά πρέπει να χρησιμοποιείται με σύνεση. Εμένα πολλές φορές με πιάνει άγχος και ζυγίζω το μωρό κάθε τρεις και λίγο και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο. Ζήτω η τρέλα λέμε ! 

Εγώ ανεβαίνω στη δικιά μ ζυγαριά με και χωρίς τον μπεμπη και το αφαιρώ. Έτσι να δω αν πήρε. Ποιο θήλαστρο παραγγειλες; Έχω και άγχος με το βάρος. Φοβάμαι μήπως δεν πάρει αρκετά γιατί είναι οριακά στις καμπύλες χαμηλά. Και αρχίσει ο παιδίατρος δώσε ξένο. Ο οποίος εννοείτε δεν υποστηρίζει τον θηλασμό. Πρώτη του κουβέντα ήταν ότι δεν έχω γάλα. Δεν φτάνει που περνάμε τόσα για να γεννήσουμε και να τα θηλάσουμε μας βάζουν και τύψεις. Ότι και καλά θελουμε να ειναι νηστικά τα παιδιά μας και να τα ταλαιπωρούμε. Και όλο προβλήματα και εμπόδια βρίσκουν. 
στη τελευταία επίσκεψη μας ρώτησε αν συνεχίζουμε το φριζολακ 1 το οποίο δίναμε στην αρχή. Λογικά είναι η εταιρεία που ‘’προτιμάει’’. Εγώ θα έχω και μετά θέμα με τις στέρεες τροφές. Γιατί δεν ξέρω ακόμα αλλά σκέφτομαι να κάνω blw ή αν δεν κάνω αυτό θέλω να μη τρώει τις έτοιμες κρέμες. Αυτός από ότι ξέρω δίνει έτοιμες κ σε παιδιά που είναι πάνω από τις καμπύλες. Κάτι στο οποίο δεν συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rina_87 είπε:

Εγώ ανεβαίνω στη δικιά μ ζυγαριά με και χωρίς τον μπεμπη και το αφαιρώ. Έτσι να δω αν πήρε. Ποιο θήλαστρο παραγγειλες; Έχω και άγχος με το βάρος. Φοβάμαι μήπως δεν πάρει αρκετά γιατί είναι οριακά στις καμπύλες χαμηλά. Και αρχίσει ο παιδίατρος δώσε ξένο. Ο οποίος εννοείτε δεν υποστηρίζει τον θηλασμό. Πρώτη του κουβέντα ήταν ότι δεν έχω γάλα. Δεν φτάνει που περνάμε τόσα για να γεννήσουμε και να τα θηλάσουμε μας βάζουν και τύψεις. Ότι και καλά θελουμε να ειναι νηστικά τα παιδιά μας και να τα ταλαιπωρούμε. Και όλο προβλήματα και εμπόδια βρίσκουν. 
στη τελευταία επίσκεψη μας ρώτησε αν συνεχίζουμε το φριζολακ 1 το οποίο δίναμε στην αρχή. Λογικά είναι η εταιρεία που ‘’προτιμάει’’. Εγώ θα έχω και μετά θέμα με τις στέρεες τροφές. Γιατί δεν ξέρω ακόμα αλλά σκέφτομαι να κάνω blw ή αν δεν κάνω αυτό θέλω να μη τρώει τις έτοιμες κρέμες. Αυτός από ότι ξέρω δίνει έτοιμες κ σε παιδιά που είναι πάνω από τις καμπύλες. Κάτι στο οποίο δεν συμφωνώ. 

Πω πω βρε κορίτσι μου,πρέπει να σε πήρε από κάτω όταν σου είπε αυτό για το γαλα..Και γιατί να μην σε βοηθήσει να αυξήσεις το γάλα σου ? Δεν τους καταλαβαίνω, αλήθεια..Και επίσης, γιατί να φάει το μωρό έτοιμες τροφές σε βαζακια? Στην αρχή δίνουμε τα τρία πορτοκαλι (κολοκύθα, γλυκοπατάτα,καρότο με λίγο ελαιόλαδο και λεμόνι). Δλδ αντί να ενθαρρύνει τη μητέρα να δίνει φρέσκα λαχανικά στο μωρό της,πρέπει να της λέει να δίνει βαζακια από το μάρκετ? Καλά κάνεις και δεν συμφωνείς μαζί του,δεν είναι σωστή η προσέγγιση του

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι η κοπέλα εννοεί τις έτοιμες κρέμα τύπου Nutricia, οι οποίες είναι αλήθεια ότι αντενδείκνυνται. Δε νομίζω ότι υπάρχει παιδίατρος που να τις υποστηρίζει.

Γενικά, από την εμπειρία μου και από τα δυο παιδιά, μην απορήσετε με αυτά που θα ακούσετε από τους παιδιάτρους. Μην τρελαίνεστε με τη σειρά, κάθε ένας έχει τα δικά του. Σημασία έχουν οι γενικές αρχές, πχ δεν τρώμε ζάχαρη, αλάτι, μια-μια τις τροφές για αποφυγή αλλεργιών, κλπ. Και πάνω από όλα καλή ψυχολογία. Έχω πέρασει δύσκολα με τον πρώτο και ξέρω. Δεν απογοητευόμαστε, δεν μετράμε μπουκιές. Καλή επιτυχία! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Rina_87 είπε:

Εγώ ανεβαίνω στη δικιά μ ζυγαριά με και χωρίς τον μπεμπη και το αφαιρώ. Έτσι να δω αν πήρε. Ποιο θήλαστρο παραγγειλες; Έχω και άγχος με το βάρος. Φοβάμαι μήπως δεν πάρει αρκετά γιατί είναι οριακά στις καμπύλες χαμηλά. Και αρχίσει ο παιδίατρος δώσε ξένο. Ο οποίος εννοείτε δεν υποστηρίζει τον θηλασμό. Πρώτη του κουβέντα ήταν ότι δεν έχω γάλα. Δεν φτάνει που περνάμε τόσα για να γεννήσουμε και να τα θηλάσουμε μας βάζουν και τύψεις. Ότι και καλά θελουμε να ειναι νηστικά τα παιδιά μας και να τα ταλαιπωρούμε. Και όλο προβλήματα και εμπόδια βρίσκουν. 
στη τελευταία επίσκεψη μας ρώτησε αν συνεχίζουμε το φριζολακ 1 το οποίο δίναμε στην αρχή. Λογικά είναι η εταιρεία που ‘’προτιμάει’’. Εγώ θα έχω και μετά θέμα με τις στέρεες τροφές. Γιατί δεν ξέρω ακόμα αλλά σκέφτομαι να κάνω blw ή αν δεν κάνω αυτό θέλω να μη τρώει τις έτοιμες κρέμες. Αυτός από ότι ξέρω δίνει έτοιμες κ σε παιδιά που είναι πάνω από τις καμπύλες. Κάτι στο οποίο δεν συμφωνώ. 

Θήλαστρο πήρα της medela το solo. Έλεγα για νοσοκομειακό αλλά αφού θα το χρησιμοποιώ μια στο τόσο κατέληξα να αγοράσω. Θα δούμε πως θα πάει και αυτό. 

Πωπω πως σε καταλαβαίνω !! Λοιπόν εγώ με το που γέννησα επειδή η μικρή βγήκε μεγάλη πριν καν ανέβω στο δωμάτιο γύρισε και μου είπε ο γυναικολόγος ότι το γάλα μου δεν θα της φθάνει και θα πρέπει να δίνω συμπλήρωμα. Πρώτο σοκ. Μετά τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο και στο σπίτι η μικρή ήθελε συνέχεια να θηλάζει. Τι πιο σύνηθες για νεογέννητο θα μου πείτε!! Άρχισε η μάνα μου λοιπόν τα δώσε φόρμουλα μήπως δεν χορταίνει το παιδί (η οποία εντωμεταξύ έχει θηλάσει και 2 παιδιά). Μιλάω και με τον παιδίατρο .. ε δώσε μου λέει για να κοιμάστε και μου πρότεινε και συγκεκριμένη μάρκα. Ψαρωμένη εγώ είχα χάσει και τα αυγά και τα πασχάλια .. πιάνω δίνω και το αποτέλεσμα; Η μικρή πάλι σηκωνότανε την νύχτα και για 1-2 μέρες μου πέταγε και κάτι ρουκετάρες.

Όσο για τις στέρεες έχω σκεφτεί και εγώ άμα μου πει για έτοιμες κρέμες να αλλάξω παιδίατρο. Σκέφτομαι να δίνω αλεσμένα στην αρχή και εάν και εφόσον ξεψαρώσω λίγο να συνεχίσω με blw.  Το ίδιο θα κάνω εάν μου πει και για φόρμουλα. Εάν υπάρχει κάποιο θέμα με το βάρος της μικρής για μένα η λύση είναι να διορθώσω τα λάθη μου στον θηλασμό. Εάν δεν έχει τις γνώσεις να με βοηθήσει σε αυτό θα απευθυνθώ αλλού. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα το μωρακι μου και εγώ μέσα στον Νοέμβριο και τώρα είναι 10 εβδομάδων. Θηλάζει αποκλειστικά και απο το στήθος μόνο. Στην αρχή και μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός δεν έδινα πιπίλα ή μπιμπερό προς αποφυγη σύγχυσης θηλών. Το τελευταίο καιρό προσπαθώ να τα εισάγω, και με τη σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου. Την πιπίλα τη δέχτηκε, μία συγκεκριμένη βέβαια, όλες τις άλλες με τίποτα. Το μπιμπερό ωστόσο δεν το θέλει! Το περισσότερο που εχουμε καταφερει ειναι μια φορα που εφαγε 40 ml, ο ένας να την ταίζει κ ο αλλος να κουνάει παιχνίδια και κουδουνίστρες για να της αποσπάει τη προσοχή και να μη κλαίει. Εχουμε δοκιμασει τα παντα, να ειναι νηστικη, να ειναι χορτατη, να μην ειμαι εκει για να μη με βλεπει, να ειναι γλαρωμενη, να ειναι φουλ ξυπνια.. έχετε να προτείνετε κάτι; Έχει τύχει σε καμία κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Melie είπε:

Φαντάζομαι ότι η κοπέλα εννοεί τις έτοιμες κρέμα τύπου Nutricia, οι οποίες είναι αλήθεια ότι αντενδείκνυνται. Δε νομίζω ότι υπάρχει παιδίατρος που να τις υποστηρίζει.

Γενικά, από την εμπειρία μου και από τα δυο παιδιά, μην απορήσετε με αυτά που θα ακούσετε από τους παιδιάτρους. Μην τρελαίνεστε με τη σειρά, κάθε ένας έχει τα δικά του. Σημασία έχουν οι γενικές αρχές, πχ δεν τρώμε ζάχαρη, αλάτι, μια-μια τις τροφές για αποφυγή αλλεργιών, κλπ. Και πάνω από όλα καλή ψυχολογία. Έχω πέρασει δύσκολα με τον πρώτο και ξέρω. Δεν απογοητευόμαστε, δεν μετράμε μπουκιές. Καλή επιτυχία! 

Ααααα εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε κάτι βαζακια με αλεσμένα λαχανικά,κρέατα η φρούτα που είναι πολύ χάλια. Εσυ λες για κρέμες τύπου ρυζαλευρο? Αυτές τις χλαπακιαζει ο άντρας μου🤣 Αν η δικιά μου συνεχίσει να είναι έτσι αδυνατουλα,δε νομίζω να μπορέσουμε να το αποφύγουμε το ρυζαλευρο...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Ααααα εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε κάτι βαζακια με αλεσμένα λαχανικά,κρέατα η φρούτα που είναι πολύ χάλια. Εσυ λες για κρέμες τύπου ρυζαλευρο? Αυτές τις χλαπακιαζει ο άντρας μου🤣 Αν η δικιά μου συνεχίσει να είναι έτσι αδυνατουλα,δε νομίζω να μπορέσουμε να το αποφύγουμε το ρυζαλευρο...

Ναι για ρυζάλευρο λέω. Έδωσε στη κουμπαρά μου που το παιδί της είναι πάνω από τις καμπύλες. Κ τρώει το ρυζαλευρο κ δεν τρώει τη φρούτοκρεμα τώρα. Υπάρχουν κ άλλες λύσεις πιο υγιεινές πιστεύω. 
Εγω επειδή έχω τον άντρα μου που δεν του αρέσει κανένα φαγητό κ την αδερφή μου, θέλω να μάθω στο παιδί να τρώει από όλα. Γιαυτο σκέφτομαι το  blw. Το κακό είναι εδώ που μένω δεν έχω πολλές επιλογές για παιδίατρο και είναι ο μοναδικός που σηκώνει τηλέφωνο Σε περίπτωση Ανάγκης. 
 

 

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Πω πω βρε κορίτσι μου,πρέπει να σε πήρε από κάτω όταν σου είπε αυτό για το γαλα..Και γιατί να μην σε βοηθήσει να αυξήσεις το γάλα σου ? Δεν τους καταλαβαίνω, αλήθεια..Και επίσης, γιατί να φάει το μωρό έτοιμες τροφές σε βαζακια? Στην αρχή δίνουμε τα τρία πορτοκαλι (κολοκύθα, γλυκοπατάτα,καρότο με λίγο ελαιόλαδο και λεμόνι). Δλδ αντί να ενθαρρύνει τη μητέρα να δίνει φρέσκα λαχανικά στο μωρό της,πρέπει να της λέει να δίνει βαζακια από το μάρκετ? Καλά κάνεις και δεν συμφωνείς μαζί του,δεν είναι σωστή η προσέγγιση του

Άσε στεναχωρήθηκα πολύ Όταν μου Το είπε μόλις είχα βγει απ’ το μαιευτήριο. 
Τι να ενθαρρύνει ο τύπος δεν έχει ιδέα. 

 

1 ώρα πρίν, thel είπε:

Θήλαστρο πήρα της medela το solo. Έλεγα για νοσοκομειακό αλλά αφού θα το χρησιμοποιώ μια στο τόσο κατέληξα να αγοράσω. Θα δούμε πως θα πάει και αυτό. 

Πωπω πως σε καταλαβαίνω !! Λοιπόν εγώ με το που γέννησα επειδή η μικρή βγήκε μεγάλη πριν καν ανέβω στο δωμάτιο γύρισε και μου είπε ο γυναικολόγος ότι το γάλα μου δεν θα της φθάνει και θα πρέπει να δίνω συμπλήρωμα. Πρώτο σοκ. Μετά τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο και στο σπίτι η μικρή ήθελε συνέχεια να θηλάζει. Τι πιο σύνηθες για νεογέννητο θα μου πείτε!! Άρχισε η μάνα μου λοιπόν τα δώσε φόρμουλα μήπως δεν χορταίνει το παιδί (η οποία εντωμεταξύ έχει θηλάσει και 2 παιδιά). Μιλάω και με τον παιδίατρο .. ε δώσε μου λέει για να κοιμάστε και μου πρότεινε και συγκεκριμένη μάρκα. Ψαρωμένη εγώ είχα χάσει και τα αυγά και τα πασχάλια .. πιάνω δίνω και το αποτέλεσμα; Η μικρή πάλι σηκωνότανε την νύχτα και για 1-2 μέρες μου πέταγε και κάτι ρουκετάρες.

Όσο για τις στέρεες έχω σκεφτεί και εγώ άμα μου πει για έτοιμες κρέμες να αλλάξω παιδίατρο. Σκέφτομαι να δίνω αλεσμένα στην αρχή και εάν και εφόσον ξεψαρώσω λίγο να συνεχίσω με blw.  Το ίδιο θα κάνω εάν μου πει και για φόρμουλα. Εάν υπάρχει κάποιο θέμα με το βάρος της μικρής για μένα η λύση είναι να διορθώσω τα λάθη μου στον θηλασμό. Εάν δεν έχει τις γνώσεις να με βοηθήσει σε αυτό θα απευθυνθώ αλλού. 

Και εγώ μία από τα ίδια. Ξεκίνησε πρώτα ο γυναικολόγος δώσε ξένο μη πάθει το παιδί ικτερο. Μετά κάποιες Μαίες Πιο μεγάλες για να μην κουράζομαι. Και η μάνα μου μην άφηνα το παιδί νηστικό.  Όλοι την  εύκολη λύση. Που εκείνη τη στιγμή ήταν εύκολη. Μετά εμένα μου φαινότανε βουνό να αποστειρώνω να θηλάζω Ταυτόχρονα. Αλλά ευτυχώς τα κατάφερα και  κάνω αποκλειστικό Τώρα με πολύ κόπο όμως.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ είμαι από τις μανουλες δεκεμβριου αλλά σας διαβάζω συχνά. Ο μπέμπης μου που είναι 5 εβδομάδων κάποιες μέρες γκρινιάζει τρομερά πολύ και θέλει συνέχεια να θηλάζει. Δεν κοιμάται παρα μόνο σε αγκαλιά αλλά αυτό με το στηθος νε έχει διαλυσει..Πιστεύω ότι δεν το κάνει επειδή πεινάει γιατί πολλές φορές απλα το πιπιλαει. Έχω προσπαθήσει να του δώσω πιπιλα (γιατί πιπιλαει και τα χέρια του αλλά δεν την δέχεται.. έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία?

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν πιο υγιεινές λύσεις, θυμάμαι καταρχάς ότι κι εμένα που ήμασταν χαμηλά στις καμπύλες, έπαιρνα βιολογικό ρυζάλευρο ή βρώμη ή άλλα δημητριακά της frezyderm, καμία σχέση η σύσταση με αυτές του σουπερμάρκετ. Τελικά ούτε αυτές τις έτρωγε και καταλήξαμε στο γιαούρτι (όχι επιδόρπιο γιαουρτιού), που τρώει μανιωδώς μέχρι και σήμερα, 9 χρόνια μετά.

Ευτυχώς στις μέρες μας υπάρχει πιο εύκολη ενημέρωση και συνταγές και ιδέες στο ίντερνετ. Αλλά αν έχω μάθει ένα πράγμα από την εμπειρία μου από το παιδί μου το μεγάλο που ήταν κακοφαγο κι εμένα που το έψαχνα ευλαβικά, είναι ότι δε χρειάζονται υπερβολές. Από τη μια να ρημαζω όλα τα βιολογικά μαγαζιά μη μου ξεφύγει κανένα super food, κι από την άλλη να κλαίω που δεν έτρωγε μπουκιά!

Τελικά πήγε σχολείο το παιδί. Κι εκεί έφαγε από όλα, ή σχεδόν από όλα τελοσπαντων. Κι εγώ πέταξα από τη χαρά μου, κι ας έτρωγε και σκ@τουλακια που κυκλοφορούσαν σε κεράσματα, κλπ.

Πολύ αδύνατος και επιλεκτικός παραμένει, αλλά και μεγάλωσε και ψήλωσε και όλα καλά. Τζάμπα τρελαινόμουν τότε. Ελπίζω τώρα με τον μικρό να μην επαναλάβω τα ίδια λάθη. Δόξα τω Θεώ, έχω αλλα, άπειρα να κάνω!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...