Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 41 minutes ago, Blue Velvet said:

      Είδατε βελτίωση με τις βιταμίνες αυτές?Δεν περιμένω και θαύματα,αλλά τουλάχιστον για το σπέρμα,πιστεύω πως οι βιταμίνες βοηθούν αρκετά.Ειδα κάτι τιμές άσε..γύρω στα 250-300 για δύο άτομα για 3 μήνες,είναι τρέλα!

      Εμείς είχαμε θέμα με την μορφολογία  σπέρματος ήταν 2% … και στις τρεις εξετάσεις σπέρματος … αυτά πρόπερσι κ πέρυσι … πριν τιν εξωσωματική δεν έκαναν εξέταση σπέρματος στάθηκαν στις προηγούμενες … κ όταν κάναμε εξωσωματική άφησαν να γίνει φυσικά η γονιμοποίηση καθώς μας είπαν το σπερμα  κρίθηκε άριστο … τώρα τι να πω και εγώ σκεφτήκαμε μήπως λόγω κοβιντ κλπ το ανοσοποιητικό του άντρα μου ήταν πεσμένο καθώς ήταν κ πολύ συχνά κρυωμένος … από την άλλη γιατί όχι μπορεί αυτά τα χάπια όντως να βοήθησαν … τώρα όσον αγορά τιν ποιότητα ωαρίων δ ξέρω ακόμα σίγουρα πήγε σχετικά καλα γιατί πήραμε 5 βλαστοκυστες 5 ημερών με τις τρεις να χαρακτηρίζονται άριστες … 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

9

On 7/1/2023 at 10:41 ΠΜ, Angel92 είπε:

Μπραβο σααας ..!! Μακάρι να πάει καλά το γλυκουλι και να καταλήξετε σ αυτό...να μη ταλαιπωρειστε άλλο.

Τα πράσινα με σπορακια δεν είναι καλά ; Δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός:/

Τόσο συχνά τρώει πάντα ; Δεν δίνεις σε όλα τα γεύματα ξένο ή δεν πίνει πολύ από το δικό σου;

Καλημερα κορίτσια μου.. ξέρετε πως καταλαβαίνουμε ότι πρέπει να αλλάξουμε νούμερο θηλής στο μπιμπερο??

 

Για τη θηλη στο μπιμπερο , καθε εταιρεια λεει για ποσους μηνες ειναι η αρχικη  θηλη στο μπιμπερο που αγορασες και ουτω καθ εξης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια.. παρακολουθω αυτά που γράφετε , δεν έιχα χρόνο να γράψω κ εγώ την εμπειρία μου.. λοιπόν, στο μωρό δεν έχω δώσει πιπίλα, δεν έχει χρειαστεί. Αποκοιμιεται θηλάζοντας κ τον έχω δίπλα μου .. εάν ξυπνήσει πάλι αγκαλιά κ ταισμα. Δεν τον βολεύει ο ξαπλωτος θηλασμός, ενώ στη μεγάλη μου τη νύχτα έτσι θήλαζα..

Δεν έχει κλάψει ποτέ τόσο πολύ ώστε να μην μπορεί να ηρεμήσει είτε με βόλτα στο σπίτι είτε με θηλασμό. Δεν ξέρω εάν έχει περάσει κολικους , εάν ναι, ήταν ήπιοι σε σχέση με αυτό που διαβάζω εδώ . Τα άλματα τα περνάμε αγκαλιά.. Θηλάζω αποκλειστικά, κάποιες φορές που έχει χρειαστεί να λείψω για ένα 3ωρο έβγαλα γάλα κ το ήπιε με το μπιμπερο χωρίς κάποιο πρόβλημα.. η εμπειρία μου ως δεύτερη φορά μαμά είναι πως κάθε παιδί είναι διαφορετικό, κ πως το ίδιο μας δείχνει το δρόμο.. θέλει υπομονή, κ όλα στρώνουν.. είτε με πιπίλα είτε χωρίς, είτε με μητρικό είτε με ξένο γάλα , όλες κάνουμε κ θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας..  

 

 

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Eleniarch είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. παρακολουθω αυτά που γράφετε , δεν έιχα χρόνο να γράψω κ εγώ την εμπειρία μου.. λοιπόν, στο μωρό δεν έχω δώσει πιπίλα, δεν έχει χρειαστεί. Αποκοιμιεται θηλάζοντας κ τον έχω δίπλα μου .. εάν ξυπνήσει πάλι αγκαλιά κ ταισμα. Δεν τον βολεύει ο ξαπλωτος θηλασμός, ενώ στη μεγάλη μου τη νύχτα έτσι θήλαζα..

Δεν έχει κλάψει ποτέ τόσο πολύ ώστε να μην μπορεί να ηρεμήσει είτε με βόλτα στο σπίτι είτε με θηλασμό. Δεν ξέρω εάν έχει περάσει κολικους , εάν ναι, ήταν ήπιοι σε σχέση με αυτό που διαβάζω εδώ . Τα άλματα τα περνάμε αγκαλιά.. Θηλάζω αποκλειστικά, κάποιες φορές που έχει χρειαστεί να λείψω για ένα 3ωρο έβγαλα γάλα κ το ήπιε με το μπιμπερο χωρίς κάποιο πρόβλημα.. η εμπειρία μου ως δεύτερη φορά μαμά είναι πως κάθε παιδί είναι διαφορετικό, κ πως το ίδιο μας δείχνει το δρόμο.. θέλει υπομονή, κ όλα στρώνουν.. είτε με πιπίλα είτε χωρίς, είτε με μητρικό είτε με ξένο γάλα , όλες κάνουμε κ θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας..  

 

 

 

Συμφωνώ κορίτσι μου,όλες μας κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας❤️Εγώ έχω την πεθερά μου,η οποία νομίζει ότι τα ξέρει όλα και στραβωνει που δίνω πιπίλα στο παιδί. Της έχω πει πολλές φορές πως μόνο αν μου το απαγορεύσει ο παιδίατρος θα σταματήσω να της δίνω (που αποκλείεται να μου πει τέτοιο πράγμα ο άνθρωπος).

Δεν καταλαβαίνω τι σκάλωμα έχει φάει και το κακό είναι πως πολλές γυναίκες σκέφτονται έτσι και λένε με ύφος ότι η πιπίλα είναι η ευκολη λύση.Δλδ δε φτάνει που έχω γίνει μονάδα παραγωγής γάλακτος,λόγω του ότι θηλάζω και κάνω αντλήσεις ολη μέρα επειδή το παιδί είναι αλλεργικό και δεν μπορεί να πιει γάλα σκόνη,θα έχω και την κάθε ξερολα μανουλιτσα(πεθερά μου) να με γεμίζει με ενοχές? Δε μπορούν να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό,πρέπει πάντα να έχουν άποψη για όλα 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Συμφωνώ κορίτσι μου,όλες μας κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας❤️Εγώ έχω την πεθερά μου,η οποία νομίζει ότι τα ξέρει όλα και στραβωνει που δίνω πιπίλα στο παιδί. Της έχω πει πολλές φορές πως μόνο αν μου το απαγορεύσει ο παιδίατρος θα σταματήσω να της δίνω (που αποκλείεται να μου πει τέτοιο πράγμα ο άνθρωπος).

Δεν καταλαβαίνω τι σκάλωμα έχει φάει και το κακό είναι πως πολλές γυναίκες σκέφτονται έτσι και λένε ότι η πιπίλα είναι η ευκολη λύση. Δλδ δε φτάνει που έχω γίνει μονάδα παραγωγής γάλακτος,λόγω του ότι θηλάζω και κάνω αντλήσεις ολη μέρα επειδή το παιδί είναι αλλεργικό και δεν μπορεί να πιει γάλα σκόνη,θα έχω και την κάθε ξερολα μανουλιτσα(πεθερά μου) να με γεμίζει με ενοχές? Δε μπορούν να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό,πρέπει πάντα να έχουν άποψη για όλα 

Αυτό δυστυχώς είναι κάτι που συμβαίνει.. θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γτ η δική μου πεθερά δεν επεμβαίνει ιδιαίτερα σε κάτι τέτοια.. κ αν πει κάτι στο οποίο δεν έχει λόγο, της απαντάω ανάλογα. Αλλά αυτό το κάνω σε όσους λένε οτιδήποτε με κάνει να έχω παραπάνω σκέψεις κ άγχος από ότι έχω ήδη.. στο μυαλό μου είναι πιο απλά τα πράγματα, ακούω την παιδίατρο , το ένστικτο μου ( τι στο καλό, μεγαλώσαμε κ ακόμα ένα παιδί με τον άντρα μου).. κ μέχρι εκεί..  αν θελήσω να δώσω ξενο θα το κάνω, αν δε θέλω δε θα το κάνω. Κ πάει λέγοντας..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Eleniarch είπε:

Αυτό δυστυχώς είναι κάτι που συμβαίνει.. θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γτ η δική μου πεθερά δεν επεμβαίνει ιδιαίτερα σε κάτι τέτοια.. κ αν πει κάτι στο οποίο δεν έχει λόγο, της απαντάω ανάλογα. Αλλά αυτό το κάνω σε όσους λένε οτιδήποτε με κάνει να έχω παραπάνω σκέψεις κ άγχος από ότι έχω ήδη.. στο μυαλό μου είναι πιο απλά τα πράγματα, ακούω την παιδίατρο , το ένστικτο μου ( τι στο καλό, μεγαλώσαμε κ ακόμα ένα παιδί με τον άντρα μου).. κ μέχρι εκεί..  αν θελήσω να δώσω ξενο θα το κάνω, αν δε θέλω δε θα το κάνω. Κ πάει λέγοντας..

Μια μέρα εκραζε την άλλη νύφη της,επειδή δεν θήλασε καθόλου το μωρό και ξεκίνησε από νωρίς το ξένο γάλα. Ε δεν άντεξα και της είπα ότι είναι δικαίωμα της κάθε μάνας τι γάλα θα δώσει στο παιδί της και το αν θα θηλάσει. Της είπα ότι μπορεί το μητρικό να είναι το πιο θρεπτικό,όμως και το άλλο γάλα είναι, κακό δεν κάνει και να μην γεμίζει με τύψεις την νύφη της.

Και σκέψου ότι εγώ κάνω αποκλειστικό θηλασμό λόγω αλλεργίας της μπέμπας. Μακάρι να μπορούσα να δώσω γάλα σκόνη,έτσι ώστε να ξεκουράζω το στήθος μου και να πάρει και έξτρα βάρος το μωρό. Νευριάζω όταν κάποιες θέλουν να κάνουν κουμάντο μέχρι και στο στήθος της κάθε γυναίκας,μιλάμε για απαράδεκτες καταστάσεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Μια μέρα εκραζε την άλλη νύφη της,επειδή δεν θήλασε καθόλου το μωρό και ξεκίνησε από νωρίς το ξένο γάλα. Ε δεν άντεξα και της είπα ότι είναι δικαίωμα της κάθε μάνας τι γάλα θα δώσει στο παιδί της και το αν θα θηλάσει. Της είπα ότι μπορεί το μητρικό να είναι το πιο θρεπτικό,όμως και το άλλο γάλα είναι, κακό δεν κάνει και να μην γεμίζει με τύψεις την νύφη της.

Και σκέψου ότι εγώ κάνω αποκλειστικό θηλασμό λόγω αλλεργίας της μπέμπας. Μακάρι να μπορούσα να δώσω γάλα σκόνη,έτσι ώστε να ξεκουράζω το στήθος μου και να πάρει και έξτρα βάρος το μωρό. Νευριάζω όταν κάποιες θέλουν να κάνουν κουμάντο μέχρι και στο στήθος της κάθε γυναίκας,μιλάμε για απαράδεκτες καταστάσεις 

Αυτό όντως είναι υπερβολικό δε διαφωνώ.. εύχομαι να εξαλειφθούν αυτά τα φαινόμενα κ ελπίζω όταν με το καλό γίνουμε εμείς γιαγιάδες να είμαστε πιο υποστηρικτικές σε κάθε περίπτωση 

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε παιδί μου @Blue Velvet έχω και εγώ τη δικιά μου πεθερά που εννοείτε να τα ξέρει όλα. Δώσε πιπίλα δώσε ντεπον κλπ. Της εξηγώ το λόγο που δεν δίνω και πάλι εκεί. Είχε σκαλώσει να κόβω τα νύχια του παιδιού με ψαλιδι. Ενώ μου έχουν πάρει ηλεκτρική λίμα δώρο επειδή ξέρουν ότι δεν μπορώ με το ψαλιδάκι να τα κόψω. Το είπε το ξανά είπε. Απλά δεν της δίνω σημασία πια. Τι να κάνω. Γιατί αν το εξηγείς ωραία στον άλλον κ δεν καταλαβαίνει μετά απλά κάθεσαι κ σκας με το να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί σου. 
Σήμερα χρειάστηκε να λείψω από το σπίτι λίγες ώρες και τον μπέμπη τον είχε ο άντρας μου τον έκανε βόλτα με το αμάξι και μετά με το καρότσι μέχρι να έρθω να τον θηλάσω. Και έλεγα να αγοράσω κανένα χειροκίνητο θήλαστρο για να βγάζω γάλα αν χρειαστεί να δώσει. Έχει καμία κοπέλα να μου προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Laky said:

Κι εμένα το έχει για πιπίλα το στήθος. Ξεκινάει τη γκρίνια γιατί νυστάζει και αν δεν τον βάλω στο στήθος για να κοιμηθεί σπαραζει. Δοκίμασα να τον κουνήσω με τα χέρια αλλά τίποτα. Σπαραζει στο κλάμα. Εσείς πώς τα κοιμιζετε ρε κορίτσια;

κι εμένα θέλει στηθος για να κοιμηθεί.Οταν τον έχω εγώ δε θέλει κούνημα, γκρινιαζει κ τον δίνω αναγκαστικά στηθος.Ο άντρας μου όμως ή η μαμά μου μια χαρα τκ  κοιμιζουν με κούνημα.Μας έχουν κάνει πιπιλα.Ξεκαθαρα🤣. κι εγώ δεν έχω δώσει ακόμη πιπιλα και λέω πλέον να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Rina_87 είπε:

Πες τα ρε παιδί μου @Blue Velvet έχω και εγώ τη δικιά μου πεθερά που εννοείτε να τα ξέρει όλα. Δώσε πιπίλα δώσε ντεπον κλπ. Της εξηγώ το λόγο που δεν δίνω και πάλι εκεί. Είχε σκαλώσει να κόβω τα νύχια του παιδιού με ψαλιδι. Ενώ μου έχουν πάρει ηλεκτρική λίμα δώρο επειδή ξέρουν ότι δεν μπορώ με το ψαλιδάκι να τα κόψω. Το είπε το ξανά είπε. Απλά δεν της δίνω σημασία πια. Τι να κάνω. Γιατί αν το εξηγείς ωραία στον άλλον κ δεν καταλαβαίνει μετά απλά κάθεσαι κ σκας με το να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί σου. 
Σήμερα χρειάστηκε να λείψω από το σπίτι λίγες ώρες και τον μπέμπη τον είχε ο άντρας μου τον έκανε βόλτα με το αμάξι και μετά με το καρότσι μέχρι να έρθω να τον θηλάσω. Και έλεγα να αγοράσω κανένα χειροκίνητο θήλαστρο για να βγάζω γάλα αν χρειαστεί να δώσει. Έχει καμία κοπέλα να μου προτείνει;

Καλά κάνεις και δεν της δίνεις σημασία,στην τελική εμείς χαλιομαστε,όχι αυτές.Εμένα μου είχε πει να βάλω ελαιόλαδο στον ποπο της μπέμπας,επειδή  δυσκολεύεται να κάνει κακά! Της λέω πως δεν βάζω ούτε λάδι,ούτε ξύδι στο μωρό και της το κοψα. Μα δεν είναι στα καλά τους🤣

Σχετικά με το θηλαστρο,εγώ σώθηκα όταν νοίκιασα το νοσοκομειακο της medela,κάνει τρομερή δουλειά 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Συμφωνώ κορίτσι μου,όλες μας κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας❤️Εγώ έχω την πεθερά μου,η οποία νομίζει ότι τα ξέρει όλα και στραβωνει που δίνω πιπίλα στο παιδί. Της έχω πει πολλές φορές πως μόνο αν μου το απαγορεύσει ο παιδίατρος θα σταματήσω να της δίνω (που αποκλείεται να μου πει τέτοιο πράγμα ο άνθρωπος).

Δεν καταλαβαίνω τι σκάλωμα έχει φάει και το κακό είναι πως πολλές γυναίκες σκέφτονται έτσι και λένε με ύφος ότι η πιπίλα είναι η ευκολη λύση.Δλδ δε φτάνει που έχω γίνει μονάδα παραγωγής γάλακτος,λόγω του ότι θηλάζω και κάνω αντλήσεις ολη μέρα επειδή το παιδί είναι αλλεργικό και δεν μπορεί να πιει γάλα σκόνη,θα έχω και την κάθε ξερολα μανουλιτσα(πεθερά μου) να με γεμίζει με ενοχές? Δε μπορούν να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό,πρέπει πάντα να έχουν άποψη για όλα 

Aχου ξερολα και η δικιά σου πεθερά? Να τη βάλουμε να κάνει παρέα με τη δική μου..μας έχει πρηξει.

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , Angel92 είπε:

Aχου ξερολα και η δικιά σου πεθερά? Να τη βάλουμε να κάνει παρέα με τη δική μου..μας έχει πρηξει.

Τι πανέξυπνα tips σου δίνει εσένα η γλυκιά πεθερουλα??

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Τι πανέξυπνα tips σου δίνει εσένα η γλυκιά πεθερουλα??

Ααα πολλά...δεν τα θυμάμαι όλα τώρα γιατί συνήθως τη γράφω...Να βάζω τη πιπίλα στη θέση που είναι η θηλή μου και να τον φιμωνω γιατί δεν γίνεται να κρέμεται από το στήθος μου ,να του βάλω πρόγραμμα στον ύπνο και στο φαγητό (όντας 20-40 ημερών το παιδί τότε) ,να βάζω ένα μαξιλάρι κάτω από το παιδί όταν το ταΐζω για να μη στηρίζεται στη σπονδυλική του στήλη,να τον ξυπνάω και να μη τον αφήνω να κοιμάται πάνω από 4 ώρες γιατί μετά θα ξυπνήσει και θα πεινάει τόσο που θα πνίγεται ..και εννοείται χωρίς να έχω συμφωνήσει με κάτι τέτοιο πήγαινε και τον ξύπναγε όταν ήταν στον ίδιο χώρο και το παιδάκι κοιμόταν όμορφα κι ωραία ,να του σφινωνω τα χέρια πάνω από τη κουβέρτα στον ύπνο του για να μη κουκουλωθει κατά λάθος και εννοείται και πάλι όταν ήταν στο χώρο και το παιδί δεν είχε τα χέρια απ' έξω ενώ κοιμόταν πήγαινε και του τα έβγαζε με αποτέλεσμα να το ξυπνάει..και βέβαια οπότε το παιδί είναι ξύπνιο και έχει πόνους από κολικούς ή λίγα αέρια κλπ κ γκρινιαζει μου λέει ότι πεινάει ....αν το τάιζα οπότε μου έλεγε τώρα θα ήταν παχύσαρκο .

Αυτό που κάνει όμως πραγματικά συνέχεια σε σημείο να με κουράζει είναι που παρατηρεί το μωρό και λέει ότι μοιάζει στον άντρα της το τάδε χαρακτηριστικο ,στο γιο της στο τάδε χαρακτηριστικο,στον μπαμπά μου στο άλλο και πάει λεγοντας...καθε μα κάθε μέρα έχουμε αυτή τη κουβέντα.Εγω πλέον έχω κουραστεί και της λέω δεν μοιάζει σε κανέναν,είναι μοναδικός... Αυτά και άλλα παααρα πολλά μου λέει και τρωγομαστε σχεδόν συνέχεια γιατί δεν είναι ότι τα λέει μια φορά και τέλος .. 

Τα λέει συνέχειαααα..και κάνει και εξυπναδες... όταν κρατάει για λίγο το παιδί το βάζει και κοιμάται στους καναπέδες ενώ το παιδάκι κοιμάται μια χαρά πλέον στη καλαθουνα του ή του δίνει παραπάνω φαγητό απ' ότι έχουμε συνεννοηθεί..  -α

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angel92 είπε:

Ααα πολλά...δεν τα θυμάμαι όλα τώρα γιατί συνήθως τη γράφω...Να βάζω τη πιπίλα στη θέση που είναι η θηλή μου και να τον φιμωνω γιατί δεν γίνεται να κρέμεται από το στήθος μου ,να του βάλω πρόγραμμα στον ύπνο και στο φαγητό (όντας 20-40 ημερών το παιδί τότε) ,να βάζω ένα μαξιλάρι κάτω από το παιδί όταν το ταΐζω για να μη στηρίζεται στη σπονδυλική του στήλη,να τον ξυπνάω και να μη τον αφήνω να κοιμάται πάνω από 4 ώρες γιατί μετά θα ξυπνήσει και θα πεινάει τόσο που θα πνίγεται ..και εννοείται χωρίς να έχω συμφωνήσει με κάτι τέτοιο πήγαινε και τον ξύπναγε όταν ήταν στον ίδιο χώρο και το παιδάκι κοιμόταν όμορφα κι ωραία ,να του σφινωνω τα χέρια πάνω από τη κουβέρτα στον ύπνο του για να μη κουκουλωθει κατά λάθος και εννοείται και πάλι όταν ήταν στο χώρο και το παιδί δεν είχε τα χέρια απ' έξω ενώ κοιμόταν πήγαινε και του τα έβγαζε με αποτέλεσμα να το ξυπνάει..και βέβαια οπότε το παιδί είναι ξύπνιο και έχει πόνους από κολικούς ή λίγα αέρια κλπ κ γκρινιαζει μου λέει ότι πεινάει ....αν το τάιζα οπότε μου έλεγε τώρα θα ήταν παχύσαρκο .

Αυτό που κάνει όμως πραγματικά συνέχεια σε σημείο να με κουράζει είναι που παρατηρεί το μωρό και λέει ότι μοιάζει στον άντρα της το τάδε χαρακτηριστικο ,στο γιο της στο τάδε χαρακτηριστικο,στον μπαμπά μου στο άλλο και πάει λεγοντας...καθε μα κάθε μέρα έχουμε αυτή τη κουβέντα.Εγω πλέον έχω κουραστεί και της λέω δεν μοιάζει σε κανέναν,είναι μοναδικός... Αυτά και άλλα παααρα πολλά μου λέει και τρωγομαστε σχεδόν συνέχεια γιατί δεν είναι ότι τα λέει μια φορά και τέλος .. 

Τα λέει συνέχειαααα..και κάνει και εξυπναδες... όταν κρατάει για λίγο το παιδί το βάζει και κοιμάται στους καναπέδες ενώ το παιδάκι κοιμάται μια χαρά πλέον στη καλαθουνα του ή του δίνει παραπάνω φαγητό απ' ότι έχουμε συνεννοηθεί..  -α

 

 

 

Πω.πω βρε κορίτσι μου,τι τραβάς και εσύ.. Την υπομονή του Ιώβ έχεις, πραγματικά. Εσυ απ όσο κατάλαβα την τρως στη μαπα κάθε μέρα,γι αυτό παρεμβαίνει τόσο πολύ και σε πρήζει..Ειναι εξοργιστικα όσα σου κάνει!

Από όλα αυτά που είπες,η δικιά μου μόνο αυτό με το πρόγραμμα λέει. Ήταν μόλις 2εβδομαδων το μωρό και μας έλεγε να φτιάξουμε πρόγραμμα ύπνου. Της εξηγούσα ότι τα νεογέννητα ξυπνάνε μέσ' στη νύχτα και δεν μπορείς να φτιάξεις πρόγραμμα. Ακόμα και τώρα που το μωρό ειναι 11εβδομαδων,με ρωτάει συνέχεια αν είναι ήσυχο και αν κλαίει..Της λεω ότι όλα τα μωρά κλαίνε και πως μόνο τα λούτρινα δεν ακούγονται. Όταν μου είπε να βαλω λάδι μέσα στον ποπο της μπέμπας για να κάνει κακά,λέω εντάξει,η γυναίκα είναι κουκουρούκου,δεν ασχολούμαι αλλο. Στην άλλη της νυφη έκανε πάρα πολλά,για 40μερες,δεν την άφηνε να βγάζει το μουστάκι κ τα φρυδια της, να βάζει ενυδατικη προσώπου και της έλεγε όταν κάνει μπάνιο,να μην χρησιμοποιεί αφρολουτρο και να μην πέφτει σαμπουάν πάνω στο στήθος 🤣 Επίσης,της έπαιρνε το μωρό από τα χέρια,κάτι το οποίο σε μένα δεν τόλμησε να το κάνει ποτέ και αν το επιχειρήσει,θα της το κόψω αμέσως 

πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Πω.πω βρε κορίτσι μου,τι τραβάς και εσύ.. Την υπομονή του Ιώβ έχεις, πραγματικά. Εσυ απ όσο κατάλαβα την τρως στη μαπα κάθε μέρα,γι αυτό παρεμβαίνει τόσο πολύ και σε πρήζει..Ειναι εξοργιστικα όσα σου κάνει!

Από όλα αυτά που είπες,η δικιά μου μόνο αυτό με το πρόγραμμα λέει. Ήταν μόλις 2εβδομαδων το μωρό και μας έλεγε να φτιάξουμε πρόγραμμα ύπνου. Της εξηγούσα ότι τα νεογέννητα ξυπνάνε μέσ' στη νύχτα και δεν μπορείς να φτιάξεις πρόγραμμα. Ακόμα και τώρα που το μωρό ειναι 11εβδομαδων,με ρωτάει συνέχεια αν είναι ήσυχο και αν κλαίει..Της λεω ότι όλα τα μωρά κλαίνε και πως μόνο τα λούτρινα δεν ακούγονται.Στον άντρα μου έλεγε να αφήνουμε το μωρό να κλαίει,γιατί αν το παίρνουμε αγκαλιά,το κακομαθαινουμε. Της είπε ότι θα κάνουμε ο,τι θέλουμε και το βούλωσε. Όταν μου είπε να βαλω λάδι μέσα στον ποπο της μπέμπας για να κάνει κακά,λέω εντάξει,η γυναίκα είναι κουκουρούκου,δεν ασχολούμαι αλλο. Στην άλλη της νυφη έκανε πάρα πολλά,για 40μερες,δεν την άφηνε να βγάζει το μουστάκι κ τα φρυδια της, να βάζει ενυδατικη προσώπου και της έλεγε όταν κάνει μπάνιο,να μην χρησιμοποιεί αφρολουτρο και να μην πέφτει σαμπουάν πάνω στο στήθος 🤣 Επίσης,της έπαιρνε το μωρό από τα χέρια,κάτι το οποίο σε μένα δεν τόλμησε να το κάνει ποτέ και αν το επιχειρήσει,θα της το κόψω αμέσως 

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Πω.πω βρε κορίτσι μου,τι τραβάς και εσύ.. Την υπομονή του Ιώβ έχεις, πραγματικά. Εσυ απ όσο κατάλαβα την τρως στη μαπα κάθε μέρα,γι αυτό παρεμβαίνει τόσο πολύ και σε πρήζει..Ειναι εξοργιστικα όσα σου κάνει!

Από όλα αυτά που είπες,η δικιά μου μόνο αυτό με το πρόγραμμα λέει. Ήταν μόλις 2εβδομαδων το μωρό και μας έλεγε να φτιάξουμε πρόγραμμα ύπνου. Της εξηγούσα ότι τα νεογέννητα ξυπνάνε μέσ' στη νύχτα και δεν μπορείς να φτιάξεις πρόγραμμα. Ακόμα και τώρα που το μωρό ειναι 11εβδομαδων,με ρωτάει συνέχεια αν είναι ήσυχο και αν κλαίει..Της λεω ότι όλα τα μωρά κλαίνε και πως μόνο τα λούτρινα δεν ακούγονται. Όταν μου είπε να βαλω λάδι μέσα στον ποπο της μπέμπας για να κάνει κακά,λέω εντάξει,η γυναίκα είναι κουκουρούκου,δεν ασχολούμαι αλλο. Στην άλλη της νυφη έκανε πάρα πολλά,για 40μερες,δεν την άφηνε να βγάζει το μουστάκι κ τα φρυδια της, να βάζει ενυδατικη προσώπου και της έλεγε όταν κάνει μπάνιο,να μην χρησιμοποιεί αφρολουτρο και να μην πέφτει σαμπουάν πάνω στο στήθος 🤣 Επίσης,της έπαιρνε το μωρό από τα χέρια,κάτι το οποίο σε μένα δεν τόλμησε να το κάνει ποτέ και αν το επιχειρήσει,θα της το κόψω αμέσως 

 

Χαχαχαχα..αααα είναι καλή και η δική σου. Κάτι τέτοια τα έλεγε στη κόρη της και μάλιστα λέει και ξαναλέει πόσο την άκουγε η κόρη της όσο είχε το παιδί μωρό και την συμβούλευε..σαν καρφί για εμένα που δεν την ακούω και καλά.

Εμένα έκλαιγε όπως είναι φυσιολογικοτατο και ερχόταν η πεθερά και ο πεθερός και μου έλεγαν "γιατί κλαίει το μωρό?" ... Στην αρχή έμπαινα στην διαδικασία να τους απαντήσω λέγοντας μάλλον πεινάει ή έχει κολικούς κλπ ...μετα τους ειπα 1-2 φορές "γιατί είναι μωρό και τα μωρά κλαίνε" και το έκοψαν .

Να μου το πάρει από τα χέρια δεν το έχει κάνει αλλά πχ να είναι ώρα που πάω να το βάλω για ύπνο το μωρό να έχει μια ανησυχία και να μου λέει δωστο σε μένα λες και γω κάνω κάτι λάθος ή να θέλει αλλαγμα ,να πάω να τον πλύνω και να μου λέει φέρε να το κάνω εγώ το έχει κάνει και τις περισσότερες φορές της απαντάω δεν χρειάζεται,είμαι εγώ εδώ.

Το χειρότερο ήταν οταν επειδή είμαστε στο ίδιο σπίτι τυχαινε να τον ακούει να κλαίει μετά το βραδινό ύπνο και στα 5 λεπτά χτυπουσε τη πόρτα να τον δει ή την ακουγα από τη σκάλα να φωνάζει "ξυπνήσατε;;" ή να πηγαίνει η ώρα 11-12 το πρωί να μην έχουμε εμφανιστεί στο σαλόνι και να λέει "καλέ ,που είναι το μωρό; Φέρτε το εδώ.." ...εε σταμάτησα να της απαντάω από ένα σημείο και μετά και το έκοψε κι αυτό αλλά όντως θέλει γερά νεύρα η συγκατοίκηση ,έστω και προσωρινή, από μόνη της...πόσο μάλλον με πεθερά και μετά από εγκυμοσύνη- γέννα που είναι η χειρότερη και πιο απαιτητική περίοδος για εμάς.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμένα το έχει για πιπίλα το στήθος. Ξεκινάει τη γκρίνια γιατί νυστάζει και αν δεν τον βάλω στο στήθος για να κοιμηθεί σπαραζει. Δοκίμασα να τον κουνήσω με τα χέρια αλλά τίποτα. Σπαραζει στο κλάμα. Εσείς πώς τα κοιμιζετε ρε κορίτσια;

Εγώ με κούνημα αγκαλιά..αν νυστάζει πολύ και είναι άυπνος ώρες μπορεί να κοιμηθεί έτσι..αλλιώς θέλει στήθος το οποίο από τη μια το αποφεύγω γιατί επιστρέφω στη δουλειά την ερχόμενη εβδομάδα και θα είναι δύσκολο ,από την άλλη όμως δεν νιώθω καλά να του το στερήσω αφού το ζητάει 😕 βεβαια όταν τον κρατάει ο άντρας μου ή κάποιος άλλος μια χαρά κοιμάται με κούνημα και χωρίς στήθος.. το ψάχνει λίγο και μετά σταματάει .

11 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Πες τα ρε παιδί μου @Blue Velvet έχω και εγώ τη δικιά μου πεθερά που εννοείτε να τα ξέρει όλα. Δώσε πιπίλα δώσε ντεπον κλπ. Της εξηγώ το λόγο που δεν δίνω και πάλι εκεί. Είχε σκαλώσει να κόβω τα νύχια του παιδιού με ψαλιδι. Ενώ μου έχουν πάρει ηλεκτρική λίμα δώρο επειδή ξέρουν ότι δεν μπορώ με το ψαλιδάκι να τα κόψω. Το είπε το ξανά είπε. Απλά δεν της δίνω σημασία πια. Τι να κάνω. Γιατί αν το εξηγείς ωραία στον άλλον κ δεν καταλαβαίνει μετά απλά κάθεσαι κ σκας με το να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί σου. 
Σήμερα χρειάστηκε να λείψω από το σπίτι λίγες ώρες και τον μπέμπη τον είχε ο άντρας μου τον έκανε βόλτα με το αμάξι και μετά με το καρότσι μέχρι να έρθω να τον θηλάσω. Και έλεγα να αγοράσω κανένα χειροκίνητο θήλαστρο για να βγάζω γάλα αν χρειαστεί να δώσει. Έχει καμία κοπέλα να μου προτείνει;

Ακριβώς @Rina_87μου και γω καθόμουν και εσκαγα ,έκλαιγα, τσακωνομουν με τον άντρα μου ...αλλά πλέον προσπαθω να την αγνοώ όσο γίνεται κι αν επιμείνει πολύ και βαρεθω να την ακούω της το κόβω απότομα κι ας παρεξηγηθεί...υγεία!

εγώ ρε κορίτσια δεν ξέρω γτ τα θηλαστρα τα έχω πάρει τόσο από φόβο.ειχα κάνει 2-3 φορές στην αρχή για να δω πόσο γάλα βγάζω και μετά που σταμάτησα πέτρωσε το ένα μου στήθος γιατί μάλλον ο μικρός δεν το άδειαζε..και το έχω πάρει από φόβο ..γιατί εγώ ήθελα κυρίως να θηλάζω και πχ μια -δυο φορες τη μέρα που τυχαίνει να λείπω στη δουλειά να υπάρχει το αντλημενο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...