Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ κορίτσια αποφάσισα να δώσω κάθε 4 ώρες ξένο γάλα 125ml και λογικά έτσι θα μειωθεί αυτόματα κι από το στήθος. Έχω ένα μήνα μπροστά μου να προσπαθήσω να τον βάλω σ ένα πρόγραμμα για να μπορέσω να πάω στη δουλειά. Φαντάζομαι πως κάπως έτσι θα κόψω και το θηλασμό. Αφού θα μειωθεί η ποσότητα που θα τρώει απ' το στήθος. 

Όσο για τον μικρό μου ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιος θα τον κρατήσει. Είμαι υπό σκέψη για το θέμα. 

Μακάρι να τα καταφέρετε!! Εάν δεν προσφέρεις στήθος, σταδιακά θα μειωθεί και η παραγωγή σου .. γτ είσαι υπό σκέψη? 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θέμα μου είναι πως θα τον αφήσω ενώ τώρα είναι μαθημενος να μπαίνει στο στήθος με τη πρώτη γκρίνια. Κάθε μία ώρα άντε μιάμιση. Πως ξαφνικά θα φάει 4 ώρες μετά; Ξέρει κάποια να με καθοδηγήσει πως να το κάνω; Να ξεκινήσω σταδιακά να τον βάζω στο στήθος όλο και πιο αργά; Υπάρχει κάποια που θηλάζει και βάζει το παιδί στο στήθος μετά τις 3 ώρες; Ή αυτό θα γίνει σταδιακά όσο μεγαλώνει από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για το πόσα κιλά είναι τα μωράκια σας και μετά σκέφτομαι το ποσό αδύνατη είναι η μπέμπα μου και με πιανει τρομερό άγχος και στεναχώρια.. Γεννήθηκε 3350,τώρα είναι 11,5 εβδομάδων και ζυγίζει 4800...Ρε γμτ την θηλάζω όλη μέρα,μετά βάζω θηλαστρο,οι ρώγες μου τα έχουν παίξει,έχω εξαντληθεί και παρόλα αυτά η μπέμπα δεν είναι ούτε πέντε κιλά.. Ο γιατρός μου είχε πει να μην αγχωνομαι,ότι η μικρή ειναι υγιής  και πως τα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν παίρνουν τόσο βάρος.. όμως εγώ δε μπορώ, στεναχωριέμαι και φοβάμαι ότι υποσιτίζεται..

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Διαβάζω για το πόσα κιλά είναι τα μωράκια σας και μετά σκέφτομαι το ποσό αδύνατη είναι η μπέμπα μου και με πιανει τρομερό άγχος και στεναχώρια.. Γεννήθηκε 3350,τώρα είναι 11,5 εβδομάδων και ζυγίζει 4800...Ρε γμτ την θηλάζω όλη μέρα,μετά βάζω θηλαστρο,οι ρώγες μου τα έχουν παίξει,έχω εξαντληθεί και παρόλα αυτά η μπέμπα δεν είναι ούτε πέντε κιλά.. Ο γιατρός μου είχε πει να μην αγχωνομαι,ότι η μικρή ειναι υγιής  και πως τα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν παίρνουν τόσο βάρος.. όμως εγώ δε μπορώ, στεναχωριέμαι και φοβάμαι ότι υποσιτίζεται..

Κι εμένα είναι 5 κιλά ο μικρός και είναι 10 εβδομάδων. Μη στεναχωριέσαι. Θα μεγαλώσουμε κι εμείς!!!! Η μικρή είναι μια χαρά. Αυτό έχει σημασία. Αν υποσιτιζοταν θα έκλαιγε συνέχεια. Μην το σκέφτεσαι. Κάνεις τόσο αγώνα κορίτσι μου. Σε λίγο θα ξεπεταχτεί και θα τρώει και ξένο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κορίτσια. Ο μικρός κοιμήθηκε πρώτη φορά σερί σχεδόν 7 ώρες.ξυπνησε,εφαγε και ξανακοιμαται ....σφιγγεται πολύ όμως γιατί δεν έχει ενεργηθει 3 μερες😲♥️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Διαβάζω για το πόσα κιλά είναι τα μωράκια σας και μετά σκέφτομαι το ποσό αδύνατη είναι η μπέμπα μου και με πιανει τρομερό άγχος και στεναχώρια.. Γεννήθηκε 3350,τώρα είναι 11,5 εβδομάδων και ζυγίζει 4800...Ρε γμτ την θηλάζω όλη μέρα,μετά βάζω θηλαστρο,οι ρώγες μου τα έχουν παίξει,έχω εξαντληθεί και παρόλα αυτά η μπέμπα δεν είναι ούτε πέντε κιλά.. Ο γιατρός μου είχε πει να μην αγχωνομαι,ότι η μικρή ειναι υγιής  και πως τα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν παίρνουν τόσο βάρος.. όμως εγώ δε μπορώ, στεναχωριέμαι και φοβάμαι ότι υποσιτίζεται..

min mpaineis sti diadikasia na sugkrineis to varos/ypsos tou paidiou sou me allwn paidiwn. to pio simantiko einai na akolouthei tis dikes tis kampyles anaptyksis , na einai ikanopoieimeni kai na kanei tsisa kai kakakia!❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , anriana είπε:

min mpaineis sti diadikasia na sugkrineis to varos/ypsos tou paidiou sou me allwn paidiwn. to pio simantiko einai na akolouthei tis dikes tis kampyles anaptyksis , na einai ikanopoieimeni kai na kanei tsisa kai kakakia!❤️

Κοιμάται μαζί σας ή στο κρεβατάκι του;

Στην άλλη κοπέλα ήθελα να το ρωτήσω βασικά αλλά δε πειράζει. Μόνο ο δικός μου κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Κοιμάται μαζί σας ή στο κρεβατάκι του;

Στην άλλη κοπέλα ήθελα να το ρωτήσω βασικά αλλά δε πειράζει. Μόνο ο δικός μου κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι;

kai o dikos mas koimatai mazi mas sto krevati! ksypnaei kathe 3-4 wres gia na thilasei. ektos apo xthes to vrady pou gia prwti fora koimithike 7 wres seri. itan poly koutasmenos vevaia gt xthes oli mera den mporouse na iremisei na koimithei panw apo mia wra seri.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , anriana είπε:

kai o dikos mas koimatai mazi mas sto krevati! ksypnaei kathe 3-4 wres gia na thilasei. ektos apo xthes to vrady pou gia prwti fora koimithike 7 wres seri. itan poly koutasmenos vevaia gt xthes oli mera den mporouse na iremisei na koimithei panw apo mia wra seri.

Τέλεια!!! Κι ο δικός μου κοιμηθηκε πάλι 5 ώρες σερί. Δεν έχω παράπονο. Άντε μακάρι να συνεχίσουν έτσι να πάρουμε κι εμείς μια ανάσα!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Michaela! είπε:

κι εμένα μουγκριζε στον ύπνο του, δεν τον σηκωνα ποτέ για να μην τον ξυπνήσω.Το έκοψε γύρω στους 2 μήνες. εσένα πόσο είναι τώρα?

Αποσοβήθηκε ξερω πρέπει να περισσεύει για να ξέρεις ότι χόρτασε.Μηπως γι αυτό κλαίει, επειδή θέλει κι άλλο.

Εμένα είναι 3 μηνών. Εξακολουθεί να το κάνει δυστυχώς απλά όχι με την ίδια ένταση. 

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Διαβάζω για το πόσα κιλά είναι τα μωράκια σας και μετά σκέφτομαι το ποσό αδύνατη είναι η μπέμπα μου και με πιανει τρομερό άγχος και στεναχώρια.. Γεννήθηκε 3350,τώρα είναι 11,5 εβδομάδων και ζυγίζει 4800...Ρε γμτ την θηλάζω όλη μέρα,μετά βάζω θηλαστρο,οι ρώγες μου τα έχουν παίξει,έχω εξαντληθεί και παρόλα αυτά η μπέμπα δεν είναι ούτε πέντε κιλά.. Ο γιατρός μου είχε πει να μην αγχωνομαι,ότι η μικρή ειναι υγιής  και πως τα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν παίρνουν τόσο βάρος.. όμως εγώ δε μπορώ, στεναχωριέμαι και φοβάμαι ότι υποσιτίζεται..

Και εγώ είμαι αγχωμένη με τα κιλά. Θηλάζω αποκλειστικά και η μικρή αυτό το μήνα πήρε μόνο 380γρ. (3 μηνών). Είναι 5.910γρ. με 65εκ. ύψος. Μας είπε ο παιδίατρος ότι έχει πέσει οριακά κάτω από την καμπύλη της και τον επόμενο μήνα εάν συνεχίσει έτσι θα κοιτάξουμε για ουρολοίμωξη. Εντωμεταξύ με ρώτησε εάν έχω θέμα με την παραγωγή μου .. δεν μου άρεσε που το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε είναι μήπως φταίει ο θηλασμός. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 49 λεπτά , thel είπε:

Εμένα είναι 3 μηνών. Εξακολουθεί να το κάνει δυστυχώς απλά όχι με την ίδια ένταση. 

Και εγώ είμαι αγχωμένη με τα κιλά. Θηλάζω αποκλειστικά και η μικρή αυτό το μήνα πήρε μόνο 380γρ. (3 μηνών). Είναι 5.910γρ. με 65εκ. ύψος. Μας είπε ο παιδίατρος ότι έχει πέσει οριακά κάτω από την καμπύλη της και τον επόμενο μήνα εάν συνεχίσει έτσι θα κοιτάξουμε για ουρολοίμωξη. Εντωμεταξύ με ρώτησε εάν έχω θέμα με την παραγωγή μου .. δεν μου άρεσε που το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε είναι μήπως φταίει ο θηλασμός. 

Εγώ το θεωρώ φυσιολογικό το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί να είναι ο θηλασμός. Αφού το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί κάποιος είναι το τι τρώει το παιδί. Κάνε όμως τις εξετάσεις που θα σου πει και μην αγχώνεσαι. Ακόμη και ξένο να χρειαστεί να συμπληρώσεις είστε πια σε ηλικία που σιγά σιγά ωριμάζει το πεπτικό τους. Που εύχομαι δηλαδή να μη χρειαστεί αν θέλεις να κάνεις αποκλειστικό θηλασμό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμένα είναι 5 κιλά ο μικρός και είναι 10 εβδομάδων. Μη στεναχωριέσαι. Θα μεγαλώσουμε κι εμείς!!!! Η μικρή είναι μια χαρά. Αυτό έχει σημασία. Αν υποσιτιζοταν θα έκλαιγε συνέχεια. Μην το σκέφτεσαι. Κάνεις τόσο αγώνα κορίτσι μου. Σε λίγο θα ξεπεταχτεί και θα τρώει και ξένο.

Σ'ευχαριστώ πολύ Laky❤️ Ο γιατρός μας είχε πει πως ίσως ξεκινήσουμε τις στερεές τροφές πιο νωρίς,έτσι ώστε να πάρει τα πάνω της. Περιμένω πως και πως να ξεκινήσουμε,στην αρχή δίνουν τα τρία πορτοκαλι ( κολοκύθα,καρότο και γλυκοπατάτα)

2 ώρες πρίν, anriana είπε:

min mpaineis sti diadikasia na sugkrineis to varos/ypsos tou paidiou sou me allwn paidiwn. to pio simantiko einai na akolouthei tis dikes tis kampyles anaptyksis , na einai ikanopoieimeni kai na kanei tsisa kai kakakia!❤️

Ευχαριστώ πολύ ❤️ Η αλήθεια είναι πως άρχισε να κάνει κακακια μόνη της,χωρίς υπόθετο. Έχει δύο μέρες να κάνει βέβαια,αλλά είναι φυσιολογικό όπως μας λέει ο γιατρός. Τσισα μπολικα πάντως 😊Απλά αγχώνομαι μη μας πει ο γιατρός πως δεν είναι αρκετό το γάλα του θηλασμού και πως πρέπει  να ξεκινήσουμε το βρωμερό στοιχειακό γάλα σαν συμπλήρωμα...

Κορίτσια με το θέμα του ύπνου,έχω να πω ότι το λίκνο και τη φωλιά,τζάμπα τα αγοράσαμε..Ούτε να τα βλέπει δε θέλει η μπέμπα. Για κάναν υπνακο μόνο στο ριλαξ και στο μαξιλάρι θηλασμού,έτσι για λιγο. Κανονικά κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι,την έχω στην άκρη δίπλα μου γιατι ανάμεσα μας είναι επικίνδυνο,ο άντρας μου κοιμάται βαριά και μπορεί να την πλακώσει . Πήρα ένα ανωστρωμα aerosleep,έτσι ώστε να αναπνέει ακόμα και μπρούμυτα και κοιμάται εκεί πάνω. Επίσης βάλαμε και ένα προστατευτικό κρεβατιού,για να μην κάνει καμιά απότομη κίνηση και πέσει κάτω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Εγώ το θεωρώ φυσιολογικό το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί να είναι ο θηλασμός. Αφού το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί κάποιος είναι το τι τρώει το παιδί. Κάνε όμως τις εξετάσεις που θα σου πει και μην αγχώνεσαι. Ακόμη και ξένο να χρειαστεί να συμπληρώσεις είστε πια σε ηλικία που σιγά σιγά ωριμάζει το πεπτικό τους. Που εύχομαι δηλαδή να μη χρειαστεί αν θέλεις να κάνεις αποκλειστικό θηλασμό. 

Χωρίς να είμαι σύμβουλος θηλασμού ή παιδίατρος έχω διαβάσει ότι πρώτα αποκλείεις παθολογικά αίτια και μετά βλέπεις τον τρόπο σίτισης.  Που τελικά αυτό μας είπε να κάνουμε και γιαυτό δεν το συνέχισα. Ακόμη, νομίζω εάν δώσεις φόρμουλα τελικά όντως μειώνεται η παραγωγή καθώς χάνονται θηλασμοί. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, thel είπε:

Χωρίς να είμαι σύμβουλος θηλασμού ή παιδίατρος έχω διαβάσει ότι πρώτα αποκλείεις παθολογικά αίτια και μετά βλέπεις τον τρόπο σίτισης.  Που τελικά αυτό μας είπε να κάνουμε και γιαυτό δεν το συνέχισα. Ακόμη, νομίζω εάν δώσεις φόρμουλα τελικά όντως μειώνεται η παραγωγή καθώς χάνονται θηλασμοί. 

Εύχομαι κορίτσι μου να μην είναι τίποτα πάντως. Σίγουρα θα μειώνεται η παραγωγή αν δεν έχει εδραιωθεί. Τώρα σ εσάς δε το πιστεύω. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, thel είπε:

Χωρίς να είμαι σύμβουλος θηλασμού ή παιδίατρος έχω διαβάσει ότι πρώτα αποκλείεις παθολογικά αίτια και μετά βλέπεις τον τρόπο σίτισης.  Που τελικά αυτό μας είπε να κάνουμε και γιαυτό δεν το συνέχισα. Ακόμη, νομίζω εάν δώσεις φόρμουλα τελικά όντως μειώνεται η παραγωγή καθώς χάνονται θηλασμοί. 

Eγω που κάνω μικτή παντως δεν έχει μειωθεί καθόλου η παραγωγή μου...ίσα ίσα μετα τις 40 μέρες αυξήθηκε κι άλλο .

Μακάρι πάντως να πάνε ολα καλά κι αν το θες να συνεχίσετε αποκλειστικά με θηλασμό! Το κάθε μωράκι αναπτύσσεται με διαφορετικούς ρυθμούς να μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...