Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ναι αυτό θα πούμε κάθε 10 μέρες μέχρι την 12 εβδομάδα που θα κάνουμε το nipt test . Να σε ρωτήσω κάτι με βάση τον υπέρηχο είναι σήμερα 5 εβδομάδων και 6 ημερών. Με βάση όμως το πρόγραμμα που υπολογίζει την κύηση με την βλαστοκυστες λέει 6 και 3 λες να υπάρχει θέμα;; Ναι το παιδάκι μασ προσπάθησε από την πρώτη στιγμή άρχισε με χοριακη 27 η ψυχούλα μας

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      πρίν από 43 λεπτά , Nima21 είπε:

      Ναι την έκανα χθες.. όλα καλα! Αναμεικτα συναισθήματα,συγκίνηση, φόβος, περιέργεια.. και φυσικά αγχος υποσυνείδητα.. αλλα θα χαλαρωσω τωρα στο σπιτακι μου, θα ξεκουραστω και θα περιμένω τη χοριακή!! 🙏♥️

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Αχ, αυτά τα μουγκρίσματα κάνει κι εμένα συνέχεια κ δε κοιμόμαστε καθόλου! Έχω ψοφήσει! Η πεθερά λέει ότι θέλει πιπίλα γι αυτό μουγκριζει (εν τω μεταξύ κοιμάται χωρίς πιπίλα κ πλέον δε τη θέλει καθόλου, τη πετάει!). Επίσης λέει να το φασκιωνω με τη κουβέρτα για να είναι ήσυχο κ να κοιμάται! Τεσπα... πέρα απ τις βλακείες το θέμα είναι ότι έχουμε ψοφήσει κ αυτό δε λέει να φτιάξει τον ύπνο του. Πότε στρώνει αυτό με τα μουγκρισματα?

Έτσι ήμασταν κι εμείς. Το υποαλλεργικο στην αρχή μείωσε τους κολικούς κ είπαμε τελείωσαν κ σε λίγες μέρες πάλι τα ίδια κ χειρότερα κι ακόμη έτσι είναι. Τουλάχιστον με αυτό το γάλα σταμάτησαν οι εμετοί. Αλλά ποτέ τελειώνουν πια οι κολικοί... 2 μηνών και είμαστε!

Aυτες οι πεθερές οοολο εξυπνάδες. Κορίτσι μου κάνε εσύ ό,τι θεωρείς καλύτερο για το παιδάκι σου και αστή να λέει...εσύ το κουβαλούσες μέσα σου 9 μήνες ,κοιλοπόνεσες για να το βγάλεις και το αγαπάς πιο πολύ από το καθένα.Εχω την ίδια ακριβώς απορία.. πότε άραγε?!

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Η δικιά μου από χθες έχει τρομερή γκρίνια και σήμερα για πρώτη φορά δεν έπινε γάλα από το μπιμπερο και της το έδωσα με τη σύριγγα. Επίσης,εκεί που θηλάζει,κλαίει ενώ έχει τη θηλή στο στόμα και μετά την τραβάει λες και είναι τσίχλα,θα μου κάνει καμιά ζημιά και μετά να δω πως θα θηλάζω και τι θα τρώει. Μάλλον περνάει άλμα ανάπτυξης,δεν εξηγείται αλλιώς..Δίνει και κάτι μπουνιές στον εαυτό της και σε μένα,πολλά νεύρα σας λέω! Σας δέρνουν και εσάς?

Κι εμένα το ίδιο...μάλλον περνάει αλμα ανάπτυξης πάλι και αυτοχτυπιεται,τον βαζω στήθος κάνει κάτι σπαστικά,μου τραβάει τη θηλή και κλαίει,θέλει συνέχεια στήθος και όταν τον βγάζω αρχίζει τη γκρινια και κοιμάται ελάχιστα ....νυσταζωωωω κορίτσια .

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια πόσες μέρες κρατάει το άλμα ανάπτυξης?? Δεν σταματάει το κλάμα και η γκρίνια..Βγάζει και μεγάλες γουλιες από το πολύ το κλάμα και ανησυχώ..

Και εμεις μια απο τα ιδια..δεν ξερω αλλα  και η δικια μου βγαζει μεγαλες γουλιες..αλλα λεω μηπως εχει πιει πολυ και βγαζει το περισευμα..αυτο με το κλαμα στο στηθος το κανει και η δικια μου

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Τι συγγνώμη κορίτσι μου; Και βέβαια να πάρεις το θάρρος. Γι αυτό είμαστε εδώ μέσα. Για να βοηθήσει η μία την άλλη. Ρώτησα για να το αναμειξω και η εκπρόσωπος απ' την εταιρεία του γάλακτος μου είπε όχι. Άλλη λειτουργία του ενός γάλακτος κι άλλη του άλλου. Οπότε του έδωσα μόνο το υποαλλεργικο. 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι του έδωσες υπό αλλεργικό σκέτο όχι αυτό χωρίς την πρωτεΐνη γάλακτος για βαριά αλλεργία στο γάλα αγελάδος ;; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xrysoulaAA είπε:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι του έδωσες υπό αλλεργικό σκέτο όχι αυτό χωρίς την πρωτεΐνη γάλακτος για βαριά αλλεργία στο γάλα αγελάδος ;; 

Δε ξέρω να σου πω την αλήθεια. Νομίζω πως μου είπαν πως έχουν διασπασμένη την πρωτεΐνη ορού όχι ότι δεν υπάρχει καθόλου. Δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο πράγμα που λες. Το Humana ha έδωσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Δεν της δίνω ξένο γάλα,τη θηλάζω και της δίνω και γάλα που βγάζω με το θηλαστρο και γι αυτό μου φάνηκε περίεργο που πονάει τόσο πολύ τις τελευταίες δυο ημέρες.. Υποθέτω ότι περνάει άλμα,είναι ακριβώς 11εβδομαδων..Αλλά μιλάμε για απίστευτη γκρίνια και τσατιλα,μέσ' στα νεύρα είναι 

Ναι το συνεχίζω κανονικά,βάζω κάθε μέρα μέσα στο γάλα της 

Ναι εσύ το θυμάμαι ότι δε δίνεις ξένο. Ξέρω πως τυρρανιεσαι κορίτσι μου αλλά να θυμάσαι πως σαν το γάλα της μανουλας δεν υπάρχει. Βλέπεις τι τραβάμε κι εμείς.

Επίσης κορίτσια τώρα τελευταία τρίβει το προσωπάκι του επάνω μου πολύ. Το κάνουν κι εσάς;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια πόσες μέρες κρατάει το άλμα ανάπτυξης?? Δεν σταματάει το κλάμα και η γκρίνια..Βγάζει και μεγάλες γουλιες από το πολύ το κλάμα και ανησυχώ..

Εμένα το πρώτο άλμα στη 5η εβδομάδα είχε κρατήσει 5-6 μέρες .αλλά έχω ακούσει ότι κρατάει από μερικές μέρες  μέχρι μια βδομάδα .πρέπει να προσέχουμε να ρεύονται πολύ καλά γιατί έτσι όπως τρώνε,λαίμαργα και με κοπανημα είναι επίφοβο...είδα και στις ειδήσεις αυτό για το νεογνό (16ημερων) που έπαθε εισροφηση και ανησυχώ ..έχασα τον λιγοστό ύπνο μου 😕

πρίν από 8 λεπτά , Laky είπε:

Ναι εσύ το θυμάμαι ότι δε δίνεις ξένο. Ξέρω πως τυρρανιεσαι κορίτσι μου αλλά να θυμάσαι πως σαν το γάλα της μανουλας δεν υπάρχει. Βλέπεις τι τραβάμε κι εμείς.

Επίσης κορίτσια τώρα τελευταία τρίβει το προσωπάκι του επάνω μου πολύ. Το κάνουν κι εσάς;

Κι εμένα, όταν τον έχω ξαπλωτο και τον κουνάω για να τον κοιμησω.. κυρίως όταν νυστάζει πολύ τριβεται πάνω μ και κουρνιάζει στο ύψος του στήθους .

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Angel92 είπε:

Εμένα το πρώτο άλμα στη 5η εβδομάδα είχε κρατήσει 5-6 μέρες .αλλά έχω ακούσει ότι κρατάει από μερικές μέρες  μέχρι μια βδομάδα .πρέπει να προσέχουμε να ρεύονται πολύ καλά γιατί έτσι όπως τρώνε,λαίμαργα και με κοπανημα είναι επίφοβο...είδα και στις ειδήσεις αυτό για το νεογνό (16ημερων) που έπαθε εισροφηση και ανησυχώ ..έχασα τον λιγοστό ύπνο μου 😕

Κι εμένα, όταν τον έχω ξαπλωτο και τον κουνάω για να τον κοιμησω.. κυρίως όταν νυστάζει πολύ τριβεται πάνω μ και κουρνιάζει στο ύψος του στήθους .

Πόσα ml δίνεις συμοληρωμα εσύ και κάθε πόσες ώρες; Και σε ποια εβδομάδα είστε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Πόσα ml δίνεις συμοληρωμα εσύ και κάθε πόσες ώρες; Και σε ποια εβδομάδα είστε;

Είμαστε στην 8η εβδομάδα..του δίνω 120ml αλλά πολλές φορές δεν τα πίνει..πίνει 70-90 και αφήνει το υπόλοιπο.καθε 3-3.5 ώρες μέσα στη μέρα και το βράδυ μπορεί να κάνουμε μέχρι 5..σπάνια αλλά συμβαίνει..συνήθως 4.

Εχθές και σήμερα όμως είναι σε φάση  που μπορεί να θέλει και πιο σύντομα ..στις 2-2.5 ώρες δηλαδή όπως και τη προηγούμενη φορά που είχε άλμα. Το θέμα είναι ότι μπορεί να μη θέλει μπιμπερο αλλά στήθος ειδικά όταν νυστάζει και δεν ξέρω τι θα γίνει που θα πάω δουλειά..θα έχουμε θέμα αν συνεχίσει έτσι  :(

Εν τω μεταξύ μέσα στη μέρα ενώ νυστάζει πολύ κοιμάται με το ζόρι 10-15 λεπτά και ξυπνάει..δεν καταλαβαίνω τι του φταιει..

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Είμαστε στην 8η εβδομάδα..του δίνω 120ml αλλά πολλές φορές δεν τα πίνει..πίνει 70-90 και αφήνει το υπόλοιπο.καθε 3-3.5 ώρες μέσα στη μέρα και το βράδυ μπορεί να κάνουμε μέχρι 5..σπάνια αλλά συμβαίνει..συνήθως 4.

Εχθές και σήμερα όμως είναι σε φάση  που μπορεί να θέλει και πιο σύντομα ..στις 2-2.5 ώρες δηλαδή όπως και τη προηγούμενη φορά που είχε άλμα. Το θέμα είναι ότι μπορεί να μη θέλει μπιμπερο αλλά στήθος ειδικά όταν νυστάζει και δεν ξέρω τι θα γίνει που θα πάω δουλειά..θα έχουμε θέμα αν συνεχίσει έτσι  :(

Εν τω μεταξύ μέσα στη μέρα ενώ νυστάζει πολύ κοιμάται με το ζόρι 10-15 λεπτά και ξυπνάει..δεν καταλαβαίνω τι του φταιει..

 

με το ύπνο βλέπω έχουμε όλες θέμα. 
κατεβασα μια εφαρμογή με λευκούς θορύβους στο κινητό κ του έβαλα πιστολάκι. Κ ξεράθηκε. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα στις 55 ημέρες ζωής του μπεμπη που έκανα μπάνιο ενώ αυτός κοιμόταν. Είχα κάμερα και τον παρακολουθούσα βέβαια. Και τον άφησα κάτω και δεν διαμαρτυρήθηκε. Το κινητό ακριβώς δίπλα του να παίζει η εφαρμογή με το πιστολάκι. Δίνω ιδέες μήπως κάτι πιάσει κ σε εσάς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 35 λεπτά , Rina_87 είπε:

με το ύπνο βλέπω έχουμε όλες θέμα. 
κατεβασα μια εφαρμογή με λευκούς θορύβους στο κινητό κ του έβαλα πιστολάκι. Κ ξεράθηκε. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα στις 55 ημέρες ζωής του μπεμπη που έκανα μπάνιο ενώ αυτός κοιμόταν. Είχα κάμερα και τον παρακολουθούσα βέβαια. Και τον άφησα κάτω και δεν διαμαρτυρήθηκε. Το κινητό ακριβώς δίπλα του να παίζει η εφαρμογή με το πιστολάκι. Δίνω ιδέες μήπως κάτι πιάσει κ σε εσάς. 

Ρε κορίτσια τι τραβάμε ?!? Μπράβο που τα κατάφερες κορίτσι.δοκιμασα και γω με λευκούς ήχους στο κινητό αλλά τίποτα.Αν τον αφήσω κάτω ξυπνάει στα 10 λεπτά.

Σήμερα ξύπνησε από τις 8 και μέχρι πριν λίγο τον ακουμπουσα κάτω και  κοιμόταν 10λεπτα με το ζόρι . Τελικά το πήρα απόφαση και εδώ και καμιά ώρα τον έχω στην αγκαλιά μου και έχει ξεραθεί με  μαξιλάρι από κάτω του για να είναι πιο ψηλά γιατί κορίτσια κοντεύω να μείνω χωρίς χέρια.

Εσείς πώς αντέχετε??

 

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα τον πρώτο καιρό. Το αστείο ήταν ότι, ενώ η σκούπα η ηλεκτρική η κανονική τον ηρεμούσε, η σκούπα της εφαρμογής δεν έκανε τίποτα! Λες και τα ξεχώριζε η πορδή!!!

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Laky είπε:

Δε ξέρω να σου πω την αλήθεια. Νομίζω πως μου είπαν πως έχουν διασπασμένη την πρωτεΐνη ορού όχι ότι δεν υπάρχει καθόλου. Δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο πράγμα που λες. Το Humana ha έδωσα.

Νομίζω πως εννοεί το στοιχειακό γάλα,το οποίο είναι για πολύ δύσκολες περιπτώσεις αλλεργίας στην πρωτεϊνη γάλακτος. Η μπέμπα μου έχει αυτή την αλλεργία και επειδή αυτό το γάλα βρωμοκοπαει,προσπαθώ να την έχω μόνο με μητρικό,για να μην αναγκαστεί να φάει αυτή την αηδία..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Νομίζω πως εννοεί το στοιχειακό γάλα,το οποίο είναι για πολύ δύσκολες περιπτώσεις αλλεργίας στην πρωτεϊνη γάλακτος. Η μπέμπα μου έχει αυτή την αλλεργία και επειδή αυτό το γάλα βρωμοκοπαει,προσπαθώ να την έχω μόνο με μητρικό,για να μην αναγκαστεί να φάει αυτή την αηδία..

Ελπίζω σύντομα να το ξεπεράσει η μικρή σου και να μπορέσεις κι εσύ κορίτσι μου να πάρεις μια ανάσα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Νομίζω πως εννοεί το στοιχειακό γάλα,το οποίο είναι για πολύ δύσκολες περιπτώσεις αλλεργίας στην πρωτεϊνη γάλακτος. Η μπέμπα μου έχει αυτή την αλλεργία και επειδή αυτό το γάλα βρωμοκοπαει,προσπαθώ να την έχω μόνο με μητρικό,για να μην αναγκαστεί να φάει αυτή την αηδία..

kaneis diatrofi logw allergias tis mpempoulas sou swsta????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...