Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Melie είπε:

Σίγουρα υπάρχουν πιο υγιεινές λύσεις, θυμάμαι καταρχάς ότι κι εμένα που ήμασταν χαμηλά στις καμπύλες, έπαιρνα βιολογικό ρυζάλευρο ή βρώμη ή άλλα δημητριακά της frezyderm, καμία σχέση η σύσταση με αυτές του σουπερμάρκετ. Τελικά ούτε αυτές τις έτρωγε και καταλήξαμε στο γιαούρτι (όχι επιδόρπιο γιαουρτιού), που τρώει μανιωδώς μέχρι και σήμερα, 9 χρόνια μετά.

Ευτυχώς στις μέρες μας υπάρχει πιο εύκολη ενημέρωση και συνταγές και ιδέες στο ίντερνετ. Αλλά αν έχω μάθει ένα πράγμα από την εμπειρία μου από το παιδί μου το μεγάλο που ήταν κακοφαγο κι εμένα που το έψαχνα ευλαβικά, είναι ότι δε χρειάζονται υπερβολές. Από τη μια να ρημαζω όλα τα βιολογικά μαγαζιά μη μου ξεφύγει κανένα super food, κι από την άλλη να κλαίω που δεν έτρωγε μπουκιά!

Τελικά πήγε σχολείο το παιδί. Κι εκεί έφαγε από όλα, ή σχεδόν από όλα τελοσπαντων. Κι εγώ πέταξα από τη χαρά μου, κι ας έτρωγε και σκ@τουλακια που κυκλοφορούσαν σε κεράσματα, κλπ.

Πολύ αδύνατος και επιλεκτικός παραμένει, αλλά και μεγάλωσε και ψήλωσε και όλα καλά. Τζάμπα τρελαινόμουν τότε. Ελπίζω τώρα με τον μικρό να μην επαναλάβω τα ίδια λάθη. Δόξα τω Θεώ, έχω αλλα, άπειρα να κάνω!!!

Ναι κ εγώ δεν θέλω να είμαι υπερβολική με βιολογικά κλπ. Ας τρώει και πατατάκια αργότερα δεν με νοιάζει κ μένα μαρεσουν αλλά να τρώει και φαγητό. Εγώ βασικά δεν θέλω να επαναλάβω τα λάθη π έκαναν οι δικοί μου. Επειδή δεν έτρωγε η αδερφή μου της έκαναν το χατήρι και η γιαγιά μου της έφτιαχνε ξεχωριστό φαγητό κ κάθε μέρα παγωτά κλπ. Τα ίδια και ο άντρας μου η γιαγιά του τον είχε στα ώπα ώπα. Τώρα και οι δυο δεν τρώνε όλα τα φαγητά. Αλλά έχουν κ αρκετά παραπάνω κιλά. Ο άντρας μου τα έχασε αλλά η αδερφή μου ακόμα παλεύει. Και το πιο σημαντικό είναι ότι συνδέουν τα συναισθήματα με το φαΐ. Τρώνε για να νιώσουν καλά ψυχολογικά. Τώρα αυτό με το blw μαρεσει που δίνει την αυτονομία στο παιδί να φάει μόνο του. Δεν φοβάμαι από θέμα πνιγμονης λόγω επαγγέλματος (νοσηλεύτρια) και θα ήθελα να το δοκιμάσω. Αν το πω στο παιδίατρο θα με αρχίσει βέβαια. Αχαχαχαχαχ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ είμαι από τις μανουλες δεκεμβριου αλλά σας διαβάζω συχνά. Ο μπέμπης μου που είναι 5 εβδομάδων κάποιες μέρες γκρινιάζει τρομερά πολύ και θέλει συνέχεια να θηλάζει. Δεν κοιμάται παρα μόνο σε αγκαλιά αλλά αυτό με το στηθος νε έχει διαλυσει..Πιστεύω ότι δεν το κάνει επειδή πεινάει γιατί πολλές φορές απλα το πιπιλαει. Έχω προσπαθήσει να του δώσω πιπιλα (γιατί πιπιλαει και τα χέρια του αλλά δεν την δέχεται.. έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία?

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω.. υπάρχουν στιγμες που νυστάζει ή έχει τα εντερικά του και δεν δέχεται καθόλου τη πιπίλα ενώ τρώει χέρια και κάνει πιπίλα το στήθος μου πάνω στο οποίο κοιμάται... τελευταία δεν πολυθελει και το ξένο γάλα που του δίνω με το μπιμπερο...έχει μειώσει αρκετά τη ποσότητα με αποτέλεσμα να θέλει πιο συχνά γεύματα το οποίο με κουράζει πολύ..ο δικός μου γίνεται 9 εβδομάδων σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ είμαι από τις μανουλες δεκεμβριου αλλά σας διαβάζω συχνά. Ο μπέμπης μου που είναι 5 εβδομάδων κάποιες μέρες γκρινιάζει τρομερά πολύ και θέλει συνέχεια να θηλάζει. Δεν κοιμάται παρα μόνο σε αγκαλιά αλλά αυτό με το στηθος νε έχει διαλυσει..Πιστεύω ότι δεν το κάνει επειδή πεινάει γιατί πολλές φορές απλα το πιπιλαει. Έχω προσπαθήσει να του δώσω πιπιλα (γιατί πιπιλαει και τα χέρια του αλλά δεν την δέχεται.. έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία?

Στην αρχή και εγώ έτσι ήμουν. Γεννήθηκε αρχές Οκτώβρη η δικιά μου. Έτρωγε και σε μισή ώρα γκρίνιαζε και την ξαναέβαζα στο στήθος. Νομίζω ρυθμίζουν την παραγωγή μας. Σταδιακά εμένα μειώθηκαν οι θηλασμοί αλλά ο πρώτος καιρός ισχύει είναι πάρα πολύ δύσκολος. Επίσης, ήθελε φουλ αγκαλιά. Σιγά σιγά το έκοψε και αυτό. Μόνο κάτι πρωινά την αφήνω να κοιμάται έτσι πλέον. Πωπω όσο θυμάμαι τι τράβαγα τότε.. θέλει πααααρα πολύ υπομονή γιατί σε πιάνει και μια απελπισία ότι θα είναι για πάντα έτσι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως κορίτσια αυτή την εβδομάδα θα πάμε στον παιδίατρο για το δεύτερο εμβόλιο και θα δούμε τι θα μας πει για τα κιλά. Μια κοπέλα με συμβούλεψε να απευθυνθώ σε παιδοαλλεργιολογο η παιδογαστρεντερολογο,έτσι ώστε να δούμε τι συμβαίνει με την ρημαδοαλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος. Θέλω να δώσω νορμάλ συμπλήρωμα στο μωρό για να πάρει βαρος,δε γίνεται να ζυγίζει λιγότερο από 5 κιλα ενώ ειναι σχεδόν τριών μηνών..Όσο και να θηλάζω,παίρνει περίπου 17γρ τη μέρα,είναι λιγο... προσπαθώ να ηρεμήσω,όμως θέλω να βάλω τα κλάματα τόσο πολύ...Θέλω το παιδάκι μου να γίνει καλά και να αρχίσει να παίρνει βάρος..! Δε με νοιάζει για μένα που έχω κόψει πόσες τροφές λόγω της αλλεργίας της,θέλω μόνο να είναι καλά η μπέμπα...

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Εμείς πάντως κορίτσια αυτή την εβδομάδα θα πάμε στον παιδίατρο για το δεύτερο εμβόλιο και θα δούμε τι θα μας πει για τα κιλά. Μια κοπέλα με συμβούλεψε να απευθυνθώ σε παιδοαλλεργιολογο η παιδογαστρεντερολογο,έτσι ώστε να δούμε τι συμβαίνει με την ρημαδοαλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος. Θέλω να δώσω νορμάλ συμπλήρωμα στο μωρό για να πάρει βαρος,δε γίνεται να ζυγίζει λιγότερο από 5 κιλα ενώ ειναι σχεδόν τριών μηνών..Όσο και να θηλάζω,παίρνει περίπου 17γρ τη μέρα,είναι λιγο... προσπαθώ να ηρεμήσω,όμως θέλω να βάλω τα κλάματα τόσο πολύ...Θέλω το παιδάκι μου να γίνει καλά και να αρχίσει να παίρνει βάρος..! Δε με νοιάζει για μένα που έχω κόψει πόσες τροφές λόγω της αλλεργίας της,θέλω μόνο να είναι καλά η μπέμπα...

Ναι κοπέλα μου να πας να ενημερωθείς κ να ηρεμήσεις κ εσυ. Πολύ δύσκολο αυτό π κανείς, θέλει πολύ δύναμη. Πρέπει να είσαι ήρεμη όμως για το μωράκι σου, γιατί μας καταλαβαίνουν όταν δεν είμαστε καλά. 
Εντάξει μπορεί να με βρίσετε Αλλά  τώρα που γράφω ο μπέμπης κοιμήθηκε 5ωρο σερι ξύπνησε ηπιε λίγο από το ένα στήθος κ ξανά κοιμήθηκε. Αυτό δεν επηρεάζει τη παραγωγή μου; Πρέπει να βγάζω από μόνη μου γαλα μήπως επηρεαστεί η παραγωγή; Δεν ξέρω αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Ναι κοπέλα μου να πας να ενημερωθείς κ να ηρεμήσεις κ εσυ. Πολύ δύσκολο αυτό π κανείς, θέλει πολύ δύναμη. Πρέπει να είσαι ήρεμη όμως για το μωράκι σου, γιατί μας καταλαβαίνουν όταν δεν είμαστε καλά. 
Εντάξει μπορεί να με βρίσετε Αλλά  τώρα που γράφω ο μπέμπης κοιμήθηκε 5ωρο σερι ξύπνησε ηπιε λίγο από το ένα στήθος κ ξανά κοιμήθηκε. Αυτό δεν επηρεάζει τη παραγωγή μου; Πρέπει να βγάζω από μόνη μου γαλα μήπως επηρεαστεί η παραγωγή; Δεν ξέρω αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. 

Καλημέρα κοπέλα μου, σ'ευχαριστώ πολύ ❤️ 

Και η μπέμπα μου κοιμάται εδώ και 5ωρες κ σηκώθηκα να κάνω άντληση για να μην πετρώνει το στήθος μου. Σε καμιά ώρα θα θηλάσω κ θα φάει και αυτό που βγάζω τώρα. Οσο πιο συχνά αδειάζει το στήθος,τόσο περισσότερο γεμίζει. Εν τω μεταξύ είναι ένα σχετικά ήρεμο μωρό που γελάει όλη την ώρα,αυτό δεν δείχνει υγεία? Αν υποσιτίζεται ένα μωρό, μπορεί να είναι ροδαλο και χαμογελαστο? Τι να πω,τα χω παίξει κ εγώ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υποσιτίζεται, πεινάει. Κι αν πεινάει, γκρινιάζει και κλαίει. Δε θα είχε καλή διάθεση, ακριβώς όπως τα λες. 

Είναι τριών μηνών, οπότε μέχρι σήμερα θα έχει κάποιες μετρήσεις βάρους. Σε ποια καμπύλη είναι; Είναι σταθερή στην καμπύλη της ή μετακινείται; 

Είναι καλύτερα οι μετρήσεις να γίνονται ανά εβδομάδα, ίδια μέρα, ίδια ώρα και όχι νωρίτερα. Τον πρώτο καιρό 2 φορές την εβδομάδα μάξιμουμ. Τα 17γρ την ημέρα μεταφράζονται σε 17*7=119 γρ την εβδομάδα. Δεν είναι άσχημα. Ο στόχος είναι 150 γρ περίπου. Αλλά δεν τον πιάνουν κάθε εβδομάδα και δεν τρέχει κάτι με αυτό. 119 είναι κάθε εβδομάδα; 

Μου έκανε εντύπωση η αλήθεια είναι που πήρες τώρα τελευταία βρεφοζυγό (εκτός αν κατάλαβα λάθος). Εμένα ο παιδίατρος ήταν κάθετος ότι έπρεπε από την πρώτη εβδομάδα ζωής, και να ζυγίζουμε ευλαβικά (μέχρι που είδε την πορεία του και είπε οκ, παράτα το τώρα). Πόσο μάλλον με το ιστορικό της μπέμπας. Αλλά μην πας στο άλλο άκρο και το ζύγισμα σου γίνει εμμονή.

Κι εγώ θα το έψαχνα με παιδοαλλεργιολόγο, που είναι εξειδικευμένος. (ο οποίος κάλλιστα μπορεί να σου πει να μην κάνεις τίποτα παραπέρα, γιατί είναι νωρίς, πχ) Όχι απαραίτητα λόγω βάρους, αλλά γιατί θα ήθελα να ξέρω πού βρισκόμαστε ιατρικά και πού πάμε. Να μην κολλήσω μια ταμπέλα αλλεργίας ενώ δεν είναι, πχ. Ή να αρχίσω να επανεισαγω τροφές. Ο,τι θα μου έλεγε αυτός τελοσπάντων.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Melie είπε:

Αν υποσιτίζεται, πεινάει. Κι αν πεινάει, γκρινιάζει και κλαίει. Δε θα είχε καλή διάθεση, ακριβώς όπως τα λες. 

Είναι τριών μηνών, οπότε μέχρι σήμερα θα έχει κάποιες μετρήσεις βάρους. Σε ποια καμπύλη είναι; Είναι σταθερή στην καμπύλη της ή μετακινείται; 

Είναι καλύτερα οι μετρήσεις να γίνονται ανά εβδομάδα, ίδια μέρα, ίδια ώρα και όχι νωρίτερα. Τον πρώτο καιρό 2 φορές την εβδομάδα μάξιμουμ. Τα 17γρ την ημέρα μεταφράζονται σε 17*7=119 γρ την εβδομάδα. Δεν είναι άσχημα. Ο στόχος είναι 150 γρ περίπου. Αλλά δεν τον πιάνουν κάθε εβδομάδα και δεν τρέχει κάτι με αυτό. 119 είναι κάθε εβδομάδα; 

Μου έκανε εντύπωση η αλήθεια είναι που πήρες τώρα τελευταία βρεφοζυγό (εκτός αν κατάλαβα λάθος). Εμένα ο παιδίατρος ήταν κάθετος ότι έπρεπε από την πρώτη εβδομάδα ζωής, και να ζυγίζουμε ευλαβικά (μέχρι που είδε την πορεία του και είπε οκ, παράτα το τώρα). Πόσο μάλλον με το ιστορικό της μπέμπας. Αλλά μην πας στο άλλο άκρο και το ζύγισμα σου γίνει εμμονή.

Κι εγώ θα το έψαχνα με παιδοαλλεργιολόγο, που είναι εξειδικευμένος. (ο οποίος κάλλιστα μπορεί να σου πει να μην κάνεις τίποτα παραπέρα, γιατί είναι νωρίς, πχ) Όχι απαραίτητα λόγω βάρους, αλλά γιατί θα ήθελα να ξέρω πού βρισκόμαστε ιατρικά και πού πάμε. Να μην κολλήσω μια ταμπέλα αλλεργίας ενώ δεν είναι, πχ. Ή να αρχίσω να επανεισαγω τροφές. Ο,τι θα μου έλεγε αυτός τελοσπάντων.

Καλημέρα melie,

Επειδή πριν είχαμε έναν παιδίατρο απαράδεκτο,δεν σημείωνε τίποτα,οπότε με βάση τις τελευταίες δυο μετρήσεις: Η πρώτη ήταν μια κουκκίδα στην πρωτελευταια καμπύλη και η επόμενη ήταν μια κουκκίδα πιο πάνω,στην πράσινη γραμμή (σόρρυ που τα εξηγώ όπως να ναι,προς το παρόν δεν ξέρω πως διαβάζονται οι καμπύλες ανάπτυξης).

Σχετικά με τα κιλά και τη ζυγαριά,έχει μια βδομάδα που αγοράσαμε και αυτό επειδή αγχώνομαι και θέλω να ξέρω  τι γίνεται με το βάρος της,δε μου είπε ο γιατρός να αγοράσω. Τελευταία φορά μου είχε πει να μην ανησυχώ και πως το μωρό παίρνει φυσιολογικό βάρος και αναπτύσσεται,απλά είναι πιο αδύνατο διότι δεν τρώει γάλα σκόνη το οποίο είναι πιο παχύ..Επίσης μου τόνισε,ότι ίσως ξεκινήσουμε πιο νωρίς τις στερεές τροφές για να πάρει τα πάνω της,κάτι το οποίο με βρίσκει σύμφωνη και το περιμένω πως και πως. Στον αλλεργιολογο θελω να πάμε,για να δούμε πόσο σοβαρή είναι αυτή η σκατοαλλεργια,που μας έχει τρελάνει.. 

Είναι πολύ χαρούμενο μωράκι,γελάει όλη μέρα το γλυκό μου και επίσης κοιμάται πολύ καλά τα βράδια..Αλλά αυτό με τα κιλά δεν μ αφήνει να ηρεμήσω και όλο σκέφτομαι πως δεν τρώει αρκετά και θα πάθει τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Λοιπόν, η κόκκινη γραμμή είναι το βάρος (ή το ύψος ή οτιδήποτε μετράμε) που αντιστοιχεί στο 3% των μωρών της αντίστοιχης ηλικίας και κάτω. Για να το πω πιο κατανοητά, αν ζυγίσουμε 100 μωρά και τα βάλουμε σε σειρά από το μικρότερο βάρος στο μεγαλύτερο, το βάρος που δείχνει το συγκεκριμένο σημείο στην κόκκινη γραμμή είναι αυτό που θα έχουν τα 3 πιο αδύνατα. Δηλαδή το 97% των υπολοίπων θα είναι ΠΑΝΩ από αυτό.

Η πορτοκαλί είναι το 15%, δηλαδή τα 15 πιο αδύνατα θα έχουν ως αυτό το βάρος, τα 85 παραπάνω. Η πράσινη είναι 50-50, δηλαδή ο μέσος όρος. Η πιο πάνω δείχνει το βάρος που θα έχει το 85% των μωρών (άρα 15 θα είναι πιο βαριά) και η τελευταία το 97% (δηλαδή το 3% θα είναι ακόμα παραπάνω).

Οι καμπύλες είναι ενδεικτικές. Άλλες καμπύλες έχουν τα πρόωρα, πχ. Κάποια παιδιά δε μπαίνουν ποτέ σε καμπύλες και παρόλαυτα είναι μια χαρά. Άλλες καμπύλες (θα έπρεπε) να έχουν τα μωρά που θηλάζουν σε σχέση με αυτά που τρώνε σκόνη. Δεν είναι ευαγγέλιο.

Αυτό που έχει σημασία είναι το μωρό σου να ακολουθεί την καμπύλη του. Δηλαδή ανά 2 εβδομάδες, πχ, βάλε την ηλικία και το αντίστοιχο ύψος και δες τι κάνει. Συνεχίζει στην ίδια γραμμή; Καλό. Ανεβαίνει; Καλό. Πέφτει; Οκ για μια φορά. Την επόμενη ξαναπέφτει; Ύποπτο. Εκεί μπορεί να θορυβηθουμε και να γίνει παρέμβαση.

Να σημειώσω ότι δεν είμαι παιδίατρος και ότι τα εξήγησα χονδροειδως. Ο στόχος δεν είναι να κάνουμε τους γιατρούς ή να κολλήσουμε με τις καμπύλες. Ο στόχος είναι να νιώσουμε λιγότερο άγχος αν όλα είναι καλά, ή να θορυβηθουμε και να ζητήσουμε βοήθεια αν χρειάζεται. Μέχρι εκεί.

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, σ'ευχαριστώ πολύ ❤️ 

Και η μπέμπα μου κοιμάται εδώ και 5ωρες κ σηκώθηκα να κάνω άντληση για να μην πετρώνει το στήθος μου. Σε καμιά ώρα θα θηλάσω κ θα φάει και αυτό που βγάζω τώρα. Οσο πιο συχνά αδειάζει το στήθος,τόσο περισσότερο γεμίζει. Εν τω μεταξύ είναι ένα σχετικά ήρεμο μωρό που γελάει όλη την ώρα,αυτό δεν δείχνει υγεία? Αν υποσιτίζεται ένα μωρό, μπορεί να είναι ροδαλο και χαμογελαστο? Τι να πω,τα χω παίξει κ εγώ.. 

Καλημέρα κορίτσια μου και μένα κοιμήθηκε 6 ώρες σερί ,έφαγε και μετά άλλες 2.Απο προχθές που έγινε δύο μηνών αύξησε το βραδινό ύπνο και μείωσε μόνος του το ξένο γάλα ,δεν το πολυθελει με αποτέλεσμα να θηλάζει πιο πολύ μέσα στη μέρα .Το μόνο θέμα μας είναι ο ύπνος μέσα στη μέρα ..δεν κοιμάται πολύ ενώ νυστάζει.μπορει να κοιμηθεί συνολικά μισή με μία ώρα μέσα στη μέρα.Εσας κοιμούνται??

@Blue Velvetμου νομίζω ότι αν δεν έτρωγε καλά και πεινούσε δεν θα κοιμόταν σερί τόσες ώρες και με ηρεμια..  θα ήταν ανήσυχη και θα γκρινιαζε πολύ...μη σου πω θα έκλαιγε με λιγμους αφού το φαγητό,τα κακά και ύπνος είναι οι βασικές τους ανάγκες σ αυτή τη φάση .

Συμφωνώ απόλυτα με την επίσκεψη σε παιδογαστρεντερολογο..έτσι θα το διερευνήσετε από όλες τις πλευρές και τα κάνετε το καλύτερο δυνατό για το μικρούλι αλλά κ για σενα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια μου καλησπέρα και κουράγιο σε όλες ❤️ 

εμένα ο δικός μου πριν λίγο έκανε εμετό στον ύπνο του και έχω τρομάξει πάρα πολύ , φοβάμαι να κοιμηθώ και κάθομαι από πάνω του και τον κοιτάω.. δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει , πρώτη φορά μου το κάνει αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

κορίτσια μου καλησπέρα και κουράγιο σε όλες ❤️ 

εμένα ο δικός μου πριν λίγο έκανε εμετό στον ύπνο του και έχω τρομάξει πάρα πολύ , φοβάμαι να κοιμηθώ και κάθομαι από πάνω του και τον κοιτάω.. δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει , πρώτη φορά μου το κάνει αυτό.. 

Καλημερα κορίτσι μου...Ήταν σίγουρα εμετός ή απλά μεγάλη γουλια?? Ποσο εβδομάδων έχει πάει ο μικρός σου? 

Μην στεναχωριέσαι...συμβαινει που και που..αν θηλάζεις μπορεί κάτι να έφαγες και να τον πείραξε..ή μήπως έφαγε λαίμαργα το τελευταίο του γεύμα ή τον ξάπλωσες γρήγορα και δεν πρόλαβε να του κατέβει?! Ο μικρός μου έκανε μερικούς εμετούς όταν του άλλαξα το συμπλήρωμα .. Ιδέες λέω και γω βέβαια, δεν είναι ότι ξέρω 😜

πόση ώρα πριν τον εμετό είχε φάει?Εμένα ενώ είχε άρχισει να κοιμάται σερί ,σήμερα ξύπνησε γιατί πονούσε η κοιλίτσα του και είχε πολλά αέρια που τον ζοριζαν , οπότε μετά τον έπιασε και πείνα και είμαστε ξύπνιοι εδώ και κανένα δίωρο..εγώ δηλαδή γιατί εκείνος έφαγε μέσα στον ύπνο του .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Angel92 είπε:

Καλημερα κορίτσι μου...Ήταν σίγουρα εμετός ή απλά μεγάλη γουλια?? Ποσο εβδομάδων έχει πάει ο μικρός σου? 

Μην στεναχωριέσαι...συμβαινει που και που..αν θηλάζεις μπορεί κάτι να έφαγες και να τον πείραξε..ή μήπως έφαγε λαίμαργα το τελευταίο του γεύμα ή τον ξάπλωσες γρήγορα και δεν πρόλαβε να του κατέβει?! Ο μικρός μου έκανε μερικούς εμετούς όταν του άλλαξα το συμπλήρωμα .. Ιδέες λέω και γω βέβαια, δεν είναι ότι ξέρω 😜

πόση ώρα πριν τον εμετό είχε φάει?Εμένα ενώ είχε άρχισει να κοιμάται σερί ,σήμερα ξύπνησε γιατί πονούσε η κοιλίτσα του και είχε πολλά αέρια που τον ζοριζαν , οπότε μετά τον έπιασε και πείνα και είμαστε ξύπνιοι εδώ και κανένα δίωρο..εγώ δηλαδή γιατί εκείνος έφαγε μέσα στον ύπνο του .

καλημέρα 😊😊 σήμερα κλείνει 2 μήνες.. κοιμόταν ήδη περίπου μια ώρα,  έβαλε ένα κλαμα ,πήγα μεσα να τον δω και τότε άρχισε να κάνει εμετό.. ήταν και ανάσκελα,  κατατρομαξα.. βέβαια είναι και το άλλο , έχει κρυολογησει ο άντρας μου και μάλλον κολλησαμε και εμείς, γιατί εχει μυξουλες ο μικρός από το απόγευμα,  δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.. σήμερα έχουμε και το 1ο εμβόλιο ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

καλημέρα 😊😊 σήμερα κλείνει 2 μήνες.. κοιμόταν ήδη περίπου μια ώρα,  έβαλε ένα κλαμα ,πήγα μεσα να τον δω και τότε άρχισε να κάνει εμετό.. ήταν και ανάσκελα,  κατατρομαξα.. βέβαια είναι και το άλλο , έχει κρυολογησει ο άντρας μου και μάλλον κολλησαμε και εμείς, γιατί εχει μυξουλες ο μικρός από το απόγευμα,  δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.. σήμερα έχουμε και το 1ο εμβόλιο ... 

Να ζήσει κοριτσάκι μου και περαστικά σας.κι εμεις στην ίδια κατάσταση είμαστε δυστυχώς..θα κάνουμε εμβόλιο τη Πέμπτη .πες μας αν είχατε παρενέργειες .πάντως ο εμετός μπορεί να ετυχε..Θα εχεις το νου σου και όλα καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε; Εγω ειμαι πτωμα απο χθες η μικρη δεν κοιμοταν δεν εκλαιγε ουτε τιποτα απλα καθοταν εκανε αου αου ηθελε κουβεντα δηλαδη😂 στις 6 το πρωι την πηρε λιγο ο υπνος ξανα ξυπνησε στις 8... χθες ολη την μερα σχεδον κοιμοταν παιζει ρολο αυτο; Εσας τα μικρα πως κανουν το υπνο ποσες ωρες την μερα κοιμουνται;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...